Užitočné tipy

Kombucha

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Kombucha je sladký nápoj vyrobený kvasením. Kombinucha má zvyčajne sladkú a kyslú chuť. Sila čajovej príchute sa dá regulovať počtom čajových vreciek pridávaných do vody. Kombucha sa dá kúpiť vo väčšine obchodov so zdravou výživou, ako aj v niektorých obchodoch s potravinami a v oddelení biopotravín. Nasledujúce tipy vám pomôžu pestovať Kombucha doma.

Užitočné vlastnosti Kombucha

Prospešné vlastnosti tela pre Kombucha sú kombináciou dvoch typov mikroorganizmov - octových baktérií a kvasiniek. Okrem kyseliny octovej obsahuje kyselinu jablčnú, mliečnu, citrónovú a fosforečnú. Medusomycete obsahuje stopové prvky, minerály, enzýmy, lipidy, ktoré majú vynikajúci vplyv na tráviaci systém a prispievajú k liečbe rôznych chorôb.

Za pomoci liečivého nápoja naplneného Kombuchou liečia gastritídu, vredy, rôzne lézie čreva, pečene, žlčníka. Pomáha pri hypertenzii, normalizuje prietok krvi a krvný tlak v cievach. Vďaka nápoju bolesti hlavy a migrény vymiznú. Výrazne zvyšuje imunitu a vytvára pre organizmus ochranné bariéry.

Prospešné zložky lieku Kombucha majú priaznivý vplyv na liečbu nachladnutia a respiračných infekcií. S bolesťou v krku si môžete rýchlo poradiť s kloktaním pomocou infúzie medúzy. A s výtokom z nosa - vytekanie alebo instilácia zdravej tekutiny nariedenej infúziou harmančeka lekárne.

Pleťové vody Kombucha chránia pred kožnou únavou, rýchlo liečia rany a popáleniny a obnovujú kožné prvky. Tento prírodný zázrak je vynikajúcim kozmetickým výrobkom. Zlepšuje vonkajší a vnútorný stav pokožky a podporuje jej omladenie. Pozitívny účinok vytvára čajová infúzia huby na štruktúru vlasov, ktorá ich robí krásnymi a zdravými.

Nápoj Kombucha je vynikajúci regeneračný a tonizujúci prostriedok. Je obzvlášť užitočný po kúpeli, saune, masáži a kozmetických procedúrach. S ním môžete rýchlo obnoviť silu po dlhšej fyzickej námahe, aktívnych športoch.

Kombucha: kontraindikácie

Spektrum aktivity japonskej huby je široké. Pred použitím na domácu liečbu je však potrebné poradiť sa s lekárom o používaní Kombuchy. Táto „rastlina“ má málo kontraindikácií, ale sú. Tieto zahŕňajú:
Zvýšená kyslosť žalúdka,
· Diabetes,
· Niektoré druhy húb.

Aj keď aj pri týchto chorobách môžete používať infúziu Kombuchy, ak sa to robí opatrne.
1. Nepoužívajte „mladý“, nefermentovaný alebo neinfikovaný produkt.
2. Nepite ich jedlo.
3. Nejedzte nalačno, ale vypite pol hodiny po jedle.
4. Rozrieďte nápoj malým množstvom prevarenej vody alebo infúzie bylín.

Pri použití infúzie kvasinkovej huby treba mať na pamäti, že obsahuje cukor a kyseliny. Podporujú rast a stratifikáciu kombuchi (americké meno), umožňujú jej interakciu s čajom, na základe ktorého vytvárajú nápoj.

Ako pestovať Kombucha od nuly: tajomstvá varenia kombucha

Kombucha (iné meno je med-ako zoogley) je vždy považovaná za elixír nesmrteľnosti a zdravia, lieči rôzne choroby a používa sa ako profylaxia. Japonci to nazývajú „morský kale“ a vyzerá to ako medúza hnedočervenej a bielo-žltej farby, ktorá má uvoľnenú spodnú časť a hladký povrch. Takýto organizmus - symbióza baktérií kyseliny octovej a kvasiniek - sa nazýva medusomycete. Vytvára skvelý sladkokyselý nápoj - kombucha, ktorá je podobná kvasu z čaju a dokonale uhasí smäd aj v horúčave, čím obohacuje telo vitamínmi.

Ako pestovať Kombucha od nuly, budeme v tomto článku uvažovať o niekoľkých možnostiach jej prípravy, o ktorých budeme diskutovať nižšie pomocou fotografií a videozáznamov.

Pestovanie od čaju od nuly

Je úplne ľahké pestovať samotný Kombucha. Pre výživné a optimálne prostredie, ktoré je potrebné pre vznik a kultiváciu tohto zázraku, budete potrebovať:

 • Sklenená nádoba s objemom 3 litre, vopred premytá sódou na pečenie,
 • Studená vriaca voda - ½ litra,
 • Cukor - asi 7 lyžíc. lyžica,
 • Čierny čaj - 5 lyžíc. lyžica,
 • Gáza.

 1. Urobíme si varu vriacej vody a čierneho čaju, pridáme granulovaný cukor, dôkladne premiešame. Po ochladení prefiltrujte cez gázový filter do pohára,
 2. Obsah prikryte dvoma vrstvami gázy, vložte na tmavé a teplé miesto, najlepšie do kuchyne a počkajte 1,5 mesiaca,
 3. Do desiatich dní štartér v nádobe dá ocot a ak tento zápach za týždeň zmizne, produkt sa správne formuje,
 4. Po určitom čase sa na povrchu vytvorí hríbový film, ktorý sa bude stále viac podobať viacvrstvovej palacinke so sliznatým základom,
 5. Výsledný „mladý organizmus“ sa úhľadne prenesie do inej nádoby so slabými čajovými listami. Niekde za 5-6 mesiacov bude silnejšia as jeho pomocou bude možné denne pripraviť zázračný elixír. Mesačne sa premyje teplou vodou.

Kombucha rastúca na octe jablčného muštu

Výhody a poškodenia Kombuchy sú známe už v dobách Sovietskeho zväzu. Naše matky a babičky boli radi, že tento zázrak rozrástli.

 1. Kyslé jablká (čisté) drvíme spolu s jadrom na hrubom strúhadle. Hotový výrobok by mal mať asi 400 gramov,
 2. Berieme čistú trojlitrovú nádobu, do nej dáme hmotu jabĺk a naplníme ju vychladenou vodou.
 3. Pridajte 150 g medu a 15 gramové balenie kvasiniek,
 4. Nádobu vložte do tmy a obsah premiešajte každý deň,
 5. Po 10 dňoch zmes vytlačte viacvrstvovou gázou, nalejte tekutinu do inej nádoby, ktorú zakryjeme látkou, a vyberte ju na 2 mesiace,
 6. Na konci procesu varenia sa zloženie v jedlách rozjasní a na vrchu sa vytvorí koláč s niekoľkými vrstvami. Musí sa preniesť do čistej nádoby so sladkým čajom a urobiť všetko ďalej, ako v predchádzajúcej metóde.

obsah:

 • 1 Čo je Kombucha
 • 2 Kde získať Kombucha
 • 3 Ako pestovať Kombucha od nuly.
  • 3.1 Pestovanie čiernych čajových húb
  • 3.2 Pestovanie húb z šípiek
 • 4 Starostlivosť o Kombucha
  • 4.1 Objem tekutiny
  • 4.2 Deň kúpania
  • 4.3 Skladovanie Kombucha
 • 5 Čo lieči Kombucha
  • 5.1 Metabolizmus a imunitný systém
  • 5.2 Tráviaci trakt
  • 5.3 Všeobecný priaznivý účinok
 • 6 Kontraindikácie pri používaní Kombuchy

↑ Čo je Kombucha

Kombucha - Ide o symbiózu rôznych baktérií a kvasiniek, ktoré vznikli in vivo. Kombucha bol tak populárny medzi obyvateľmi rôznych národností, že zmienka o ňom sa nachádza takmer v každej kultúre. To nie je prekvapujúce, pretože kultivačná tekutina z Kombuchy je okrem príjemnej chuti a množstva užitočných vlastností silným antibiotikom.

História Kombuchy siaha až do staroveku. Prvá zmienka o použití tohto jedinečného nápoja sa datuje do roku 220 pred Kr., Do obdobia dynastie Jing v starej Číne, kde sa volala „Kombuha“. Pojem „kombucha“ sa v rôznych kultúrach stále používa na označenie Kombuchy.

Kombucha je plávajúce vláknité celulózové vlákno a kolónie prospešných mikroorganizmov. Kombucha spravidla obsahuje mnoho kmeňov prospešných kvasníc, ktoré premieňajú cukor na alkohol. Jedna z najbežnejších prospešných baktérií v štruktúre Kombucha - Gluconacetobacter xylinus - hlavný producent mikrobiologickej celulózy. Tento mikroorganizmus premieňa etanol na kyselinu octovú, čo znižuje obsah alkoholu v Kombucha a zvyšuje probiotické produkty.

Kyslé prostredie Kombuchy zabraňuje infekcii plesňami a patogénnymi baktériami. Okrem toho Kombucha vyrába veľa látok:

  organické kyseliny (octová, glukónová, šťaveľová, citrónová, jablčná, mliečna, kojová),

vitamíny (kyselina askorbová, tiamín, vitamín D),

enzýmy (kataláza, lipáza, proteáza, karbohydráza, zymáza, levansacharáza),

lipidy (steroly, foofatidy, mastné kyseliny),

cukry (monosacharidy, diacharidy),

pigmenty (chlorofyl, xanthopyl),

základne listov purínového čaju,

živice čajových listov a triesloviny,

Antibakteriálne účinky Kombuchy si zaslúžia osobitnú diskusiu.

Podľa štúdie, ktorú na Katedre mikrobiológie Jerevanského veterinárneho ústavu vykonal docent doc. Danielyan a profesor G.A. Shakaryan v rokoch 1946-1947., Kombucha má antibakteriálnu aktivitu so širokým spektrom účinku. Podľa vedcov je antibakteriálna aktivita kultivačnej tekutiny v Kombuche spôsobená hlavne prítomnosťou biologicky aktívnych látok v nej.

Kombucha je účinný proti mnohým grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám. Väčšina baktérií nesúcich spóry zomrela v roztoku Kombuchy v priebehu 10 minút až 2 hodín.

Spóry baktérií a plesní spravidla vykazovali významnú rezistenciu, ale napriek tomu uhynuli počas expozície od 1 do 4 dní. Patria sem spóry antraxových patogénov, pôdy nesúce baktérie spór a huby rodu Penicillium, Aspergillus, fam. Mukor, ktoré sú citlivé v anaeróbnych podmienkach. Najcitlivejšie na pôsobenie Kombuchy sa ukázali streptokoky, ktoré zomreli 1 hodinu po vystavení nezriedenému Kombuchu.

Inými slovami, tekutina Kombucha sa môže stať nástrojom prvej pomoci pri infekčných chorobách spôsobených rôznymi patogénnymi mikroorganizmami. A na prevenciu stačí len vypiť nápoj denne.

↑ Kde sa dá kúpiť Kombucha

Nie je ťažké získať kombuchu: plechovka s ňou je určite v kuchyni vašich priateľov alebo známych.

Spodná vrstva sa zvyčajne oddelí od materskej huby a vloží sa do trojlitrovej sklenenej nádoby, do ktorej sa naleje ochladený čaj bežnej sily (do dvoch litrov) a už sa rozpustí päť až šesť polievkových lyžíc cukru. Počas prvých troch dní huba pomaly leží na dne, potom sa objaví a po týždni je infúzia pripravená (v teple sa všetko deje rýchlejšie). Povrchová úprava huby sa začína tvorbou bublín oxidu uhličitého - produktu jej životne dôležitej činnosti. Inými slovami, nápoj sa sám sýti.

Huba úctyhodného veku, ktorá je hrubá niekoľko centimetrov, vám umožňuje piť „čajový kvas“ každý deň, ak v noci doplníte jeho stratu novou dávkou studeného sladkého čaju. Ale je užitočnejšie ho použiť sedemdňová infúziavypustenie do voľného kontajnera. Pri dlhodobom skladovaní kvapaliny sa na povrchu znovu vytvorí tenká priesvitná vrstva huby, ktorá sa nakoniec zmení na „dospelého“ jedinca. Ak na huby zabudnete dlhú dobu, všetka tekutina sa odparí, huba zaschne. Ale po zalievaní sladkým čajom to znova ožije.

↑ Pestovanie čiernych čajových húb

Ak potrebujete Kombucha iba na chutný nápoj s regeneračným účinkom, môžete Kombucha pestovať iba z čierneho čaju. Budete potrebovať trojlitrovú nádobu, gázu, kanvicu, vriacu vodu, cukor a varenie čierneho čaju s veľkými listami. Okrem toho by infúzia mala byť zvyčajne najviac bez akýchkoľvek prísad - čím lacnejšia, tým lepšia.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dôkladne umyť trojlitrovú nádobu, ktorá sa stane bydliskom vašej huby. Je to nevyhnutnosť, pretože Kombucha má veľmi rád čistotu. Inak zomrie skôr, ako bude mať čas rásť. A ďalší veľmi dôležitý bod: v žiadnom prípade nepoužívajte na umývanie pohárov syntetické čistiace prostriedky - stačí obyčajná jedlá sóda.

Do čajníka vložte päť polievkových lyžíc čierneho čaju a nalejte na ne pol litra vriacej vody. Nechajte čaj vychladnúť. Potom do čajových listov pridajte 7 lyžíc cukru, dôkladne premiešajte a prepláchnite gázou. Nalejte sladké silné čajové lístky do trojlitrovej nádoby, prikryte ho gázovou handričkou navrch a vložte na teplé miesto asi mesiac a pol.

Niekde za týždeň a pol bude cítiť silný ocot - to je úplne normálne, musíte trochu trpieť. Po 5 až 6 dňoch zápach prakticky zmizne a na povrchu tekutiny sa vytvorí tenký film - to je kombucha. Každý deň to bude silnejšie a hustejšie - rast huby nezastaví celý život.

↑ Rastúce huby z ruží

Ak úlohou vašej Kombuchy nie je len smäd, ale aj starostlivosť o vaše zdravie, je lepšie uprednostniť pestovanie z ružových bokov. Takýto Kombucha je skutočným nálezom v chladnom období, v období chrípky a prechladnutia, ako aj na jar, keď je aktivovaný nedostatok vitamínov. Princíp kultivácie je rovnaký ako pri jednoduchých čajových lístkoch, ale o niektorých nuansách sa budeme baviť teraz.

Ak chcete začať, musíte si pripraviť infúziu šípky. Na tento účel môžete použiť čerstvé aj sušené ovocie, ktoré sa predáva v lekárni. Do termosky vložte štyri polievkové lyžice šípkových nístejí, naplňte pol litra vriacej vody a zakryte. Nechajte pôsobiť päť dní.

Po dokončení infúzie šípky môžete pristúpiť priamo k pestovaniu húb. Umyte trojlitrovú nádobu, nalejte do nej šípkovú infúziu a predtým pripravené čajové lístky - rýchlosťou lyžice čierneho čaju s veľkým listom v pohári vriacej vody. Pridajte 5 lyžíc cukru a dôkladne premiešajte, nechajte deň.

Po namáhaní gázou opláchnite nádobu a znovu nalejte infúziu do nádoby. Nádobu prikryte gázou, predtým zloženou do niekoľkých vrstiev a uložte na teplé tmavé miesto. Proces sa bude ďalej vyvíjať podľa štandardnej schémy - po približne dvoch týždňoch sa objaví silná ocotová vôňa, ktorá čoskoro zmizne. A samotná huba sa vytvorí za pol až dva mesiace.

↑ Kombucha Care

Pestovanie Kombuchy doma od nuly je ďalšou polovicou príbehu. Druhou rovnako dôležitou polovicou je správna starostlivosť o huby. V opačnom prípade riskujete, že nedostanete chutný nápoj, ale niečo, čo pripomína ocot. A ešte horšie - Kombucha pestovaná s takou starostlivosťou jednoducho zomrie.

Mimochodom, existuje vynikajúci indikátor zdravia Kombuchy - mal by byť vždy na hladine vody. Ak vaša huba klesla na dno alebo po doplnení sa čajové lístky odmietajú znova objavovať - ​​je veľmi pravdepodobné, že ochorel. Ak je Kombucha chorá, urobili ste chybu pri odchode. To znamená, že sa s ňou musí zaobchádzať a vo všetkých prípadoch, bez výnimky, musí byť zaobchádzanie jedno - čistota a náležitá starostlivosť.

↑ Objem tekutiny

Ako si pamätáte, spočiatku je v banke malé množstvo tekutiny - asi 0,5 litra. Keď však táto huba dorastie, mala by byť oveľa tekutejšia - asi tri litre. Je samozrejmé, že dekoráciu Kombuchy nerešpektujete a budete ju piť. Nezabudnite preto pravidelne pridávať tekutinu.

Na tento účel môžete použiť čajové listy, ktoré už spia - zalejeme vriacou vodou, ochladíme a pridáme cukor, potom nalejeme do pohára. Cukor by nemal byť príliš veľký - nie viac ako dve polievkové lyžice na liter tekutiny. V prípade potreby je lepšie pridať cukor do šálky s nápojom.

Príliš veľa ľudí nefiltruje čajové lístky - pridávajú ho presne takto. V tomto nehrozí žiadne poškodenie hubami, práve potom nebude pre vás veľmi vhodné piť nápoj. Neubližuje sa však iba vtedy, ak sa všetok cukor úplne rozpustí - cukrové zrná by v žiadnom prípade nemali byť v kontakte s povrchom huby.

↑ Deň kúpania

Raz za dva až tri týždne nezabudnite zariadiť deň hríbov. Samotná huba sa veľmi opatrne vyberie z pohára, položí sa na širokú dosku a nebude sa príliš zdeformovať. Kvapalinu, v ktorej bola hríba, namočte opatrne gázovou handričkou a nalejte do čistej trojlitrovej nádoby.

Dosku s hubou vložte do umývadla a opatrne opláchnite teplou (ale nie horúcou) vodou, nechajte ju niekoľko minút na vzduchu.

Potom čajovú hubu opatrne preneste do pohára a zakryte gázou. To je všetko, „huba“ čajovej huby je u konca. Zdá sa, že ide o veľmi jednoduchý postup, ktorý je veľmi jednoduchý, a to vďaka nemu bude vaša čajová huba zdravá.

V opačnom prípade huba začne bolieť - najskôr sa získa hnedastý odtieň a potom sa začne delaminovať úplne. Uloženie takejto huby je veľmi ťažké a vo väčšine prípadov je ľahšie pestovať novú. А напиток из такого чайного гриба пить вообще не рекомендуется, потому что он не только теряет свою пользу, но и более того – становится опасным для здоровья. Помните о том, что настой чайного гриба всегда должен быть исключительно прозрачным.

↑ Хранение чайного гриба

Ещё одно необходимое условие здоровья чайного гриба – его правильное хранение. Po prvé, teplota je dostatočne vysoká, že by mala byť iba pri pestovaní Kombuchy. Potom by optimálna teplota nemala prekročiť 18 stupňov. Po druhé - osvetlenie. Pre normálny život Kombuchy je svetlo jednoducho nevyhnutné a denné svetlo by malo byť najmenej 8 hodín. Mali by ste sa však vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, preto neopakujte veľmi častú chybu - na parapet nedávajte plechovku čajových húb.

↑ Čo lieči Kombuchu

Nie je možné aspoň stručne spomenúť prospešné vlastnosti Kombuchy - koniec koncov, z toho všetkého si robíte veci?

Dnes je už isté, že infúzia Kombucha pomáha liečiť choroby, ako sú:

  Choroby gastrointestinálneho traktu

Choroby pečene a žlčníka,

Choroby ucha, nosa a krku

 • Hemoroidy.

 • Po druhej svetovej vojne sa lekári Omska pod vedením profesora G. Barbanchika začali zaujímať o terapeutické vlastnosti čajovej huby. Po ukončení predbežných laboratórnych experimentov na jeseň roku 1949 začali liečbu infúziou huby angíny v klinickej nemocnici. Na povrchu palatínových mandlí mali pacienti nielen streptokoky, rôzne druhy diplococci a coli, ale aj iné nebezpečné baktérie.

  Napriek tomuto množstvu mikróbov bola infúzia prospešná.

  Ošetrenie bolo jednoduché: pacient dostal každú hodinu 500 ml sedemdňovej infúzie čajovej huby na kloktanie. Infúziu bolo potrebné uchovávať v ústach 10 až 15 minút a navyše ju opatrne pretiahnuť cez nos. O deň neskôr bolesť zmizla.

  Pozorovania naznačujú, že infúzia huby môže byť prospešná pri iných chorobách, zlepšuje chuť do jedla a trávenie. Lekári Omska tiež informovali o klinických pozorovaniach priaznivého účinku „čajového kvasu“ na hypertenzných pacientov v sklerotickej fáze ochorenia. U takmer všetkých pacientov bolesti hlavy ustúpili alebo sa úplne zastavili po dvoch až troch týždňoch, hladiny cholesterolu v krvi poklesli a niektorí mali mierne nižší krvný tlak. Mechanizmus tohto účinku je pravdepodobne skrytý v celkovom zlepšení metabolických procesov tela.

  Faktom je, že infúzia zjavne funguje aj ako biostimulant. Toto vôbec nie je zázrak. Zloženie nápoja je veľmi priaznivé: trocha cukru, octovej, glukónovej, citrónovej, šťaveľovej a pyrohroznovej, enzýmy, vitamíny B1, C, P, kofeín, triesloviny, farbivá a antibiotické látky.

  Kyselina glukonová hrá obzvlášť dôležitú úlohu a na jej zachovanie v infúzii by sa do huby mala pridávať iba prevarená voda obsahujúca menej solí vápnika. Pri interakcii s nimi kyselina dáva glukonát vápenatý, ktorý sa zráža.

  ↑ Metabolizmus a imunitný systém

  Prvá vec, ktorú treba spomenúť, sú vitamíny. Nápoj Kombucha obsahuje omnoho užitočnejšie látky ako v najdrahšom komplexe vitamínov a minerálov. Vitamíny, minerály, uhlie, mliečne a iné kyseliny, minerály, enzýmy - toto nie je úplný zoznam. Preto nie je prekvapujúce, že nápoj z Kombuchy má najpriaznivejší vplyv na fungovanie imunitného systému a normalizuje metabolizmus.

  ↑ tráviaci trakt

  Trpíte gastritídou, kolitídou, peptickým vredom a dvanástnikovým vredom, dysbiózou? Iba jedna pohárka nápoja Kombucha, opitého na lačný žalúdok, môže situáciu zlepšiť už za týždeň. A jeho pravidelné používanie prispieva k úplnému vyliečeniu. Mimochodom, nápoj veľmi dobre odstraňuje aj tie najťažšie pálenie záhy.

  ↑ Všeobecný priaznivý účinok

  Infúzia Kombucha posilňuje a vyvažuje činnosť centrálneho nervového systému, spomaľuje a uľahčuje priebeh tuberkulózy.

  Používa sa ako prostriedok na liečbu a zmiernenie celkového stavu popálenín.

  Veľmi účinný v boji proti zápche.

  Znižuje krvný tlak u pacientov s hypertenziou.

  Okrem toho infúzia huby po chorobe aktívne obnovuje prirodzenú mikroflóru žalúdka a užíva veľké dávky antibiotík a iných lekárskych chemikálií.

  Infúzia Kombucha má antibakteriálne vlastnosti a priaznivo sa porovnáva s väčšinou antibiotík v tom, že má široké spektrum účinku, ktoré sa nestratí pri skladovaní pri izbovej teplote a pri varení.

  Infúzia Kombucha má ďalšiu veľmi užitočnú vlastnosť, a to schopnosť zmierniť syndróm opice. Pôsobenie Kombuchy so syndrómom kocoviny je spôsobené neutralizáciou alkoholových toxínov. Dôvodom je úplná rovnováha potrebných látok prírodného pôvodu. Takú harmóniu, aká existuje v Kombucha, nemožno dosiahnuť synteticky.

  Ak používate takúto infúziu denne, imunitný systém tela sa posilní, črevá sa vyčistia od všetkých druhov toxínov. S nápojom si môžete dokonca schudnúťbez použitia diéty. Pomôže to pri syndróme kocoviny.

  Veda teda ukazuje, že Kombucha si zaslúži, aby sa stala liekom v kabinete domáceho lekárstva. Postup na nasávanie tekutiny nosom, odporúčaný lekármi Omsku, však nie je príjemný. Môže byť nahradený iným, ešte efektívnejším. Nalejte infúziu do ohrievača, napríklad do elektrického hrnca na kávu, a dýchajte svoje zdravie v pároch niekoľkokrát denne asi desať minút. Dýchajte ústami a nosom, a ak je nos zablokovaný, nakvapkajte pár kvapiek naftyzínu. To všetko má priaznivý vplyv na dýchací systém. Hubová infúzia je dobrým a vonkajším liekom, napríklad na umývanie očí.

  Ako vidíte, pestovanie a starostlivosť o kombucha nie je nič zložité. Preto, ak ste sa rozhodli pestovať túto úžasnú huba sami - choďte na ňu, pretože výhody sú zrejmé!

  ↑ Kontraindikácie pri používaní Kombuchy

  Samotná infúzia Kombuchy nemá v skutočnosti žiadne kontraindikácie. Niektoré kontraindikácie sú však prítomné v roztokoch pripravených z iného ako obyčajného čaju, ale zelených alebo bylín. Takže tí, ktorí trpia gastritídou alebo žalúdočným vredom, majú nízky krvný tlak, musíte byť veľmi opatrní pri čajovom kvase, naplnenom zeleným čajom, ktorý obsahuje príliš veľa kofeínu, tónuje a ovplyvňuje fungovanie gastrointestinálneho traktu.

  Niektorí lekári neodporúčajú užívať infúziu huby bezprostredne pred jedlom (5-10 minút pred jedlom), počas nej alebo po nej. Spoliehajú sa na dôkazy, že infúzia čajového kvasu aktívne reaguje s jedlom v žalúdku. Ak túto radu zanedbáte, takmer okamžite sa znova budete cítiť hlad. Aby sa tomu zabránilo, je lepšie piť 2 hodiny po konzumácii rastlinných potravín a 4 hodiny po konzumácii mäsa.

  Ako vyrobiť medúzy z kúska vrstvy od nuly

  Ak nechcete čakať pár mesiacov, môžete vyrobiť kombucha, ak dostanete malú časť pripravenej huby. Na jeho pestovanie pripravte špeciálne riešenie.

  • 2 čajové lyžičky zeleného alebo čierneho čaju bez prísad,
  • Liter vriacej vody
  • Cukor - asi 50 g.

  1. Vyrábame obyčajný čaj,
  2. Dajte tam cukor, miešajte, kým sa úplne nerozpustí
  3. Ochlaďte a nalejte do pohára, dokonale čistej nádoby (inak bude pleseň chorá),
  4. Vložte do neho kúsok morskej kapusta a prikryte ju niekoľkými vrstvami gázy,
  5. Dali sme nádobu do mierne tmavej a teplej miestnosti,
  6. Po 7-10 dňoch sa vytvorí chutná a zdravá „kombucha“.

  Huba bude pomaly rásť a poteší vás novými vrstvami. Hladina "elixíru" v nádobe sa zníži (odparí). Na tento účel musíte vyzerať a podľa potreby pridať sladké čajky. Niekedy by ste mali nádobu vypláchnuť a čaj v nej vymeniť. Raz za 15 - 20 dní sa samotné medúzy umývajú tečúcou, vždy teplou vodou.

  Kombucha: starostlivosť a rozmnožovanie

  Kombucha (Medusomycete) je živý organizmus, ktorý vyžaduje pozornosť a náležitú starostlivosť. V priebehu svojho života spracováva cukor a vytvára sladké a kyslé prostredie. Ak dôjde k jej prebytku, koroduje platňu, huba zomrie. Preto sa pravidelne odstraňuje z nádoby, premiestňuje sa do misy a opatrne sa premyje teplou vodou.

  Ak to neurobíte a čajovú tekutinu nevypustíte včas, stane sa hustejšou a viskóznou, bude vonieť nepríjemne. Takúto infúziu nemôžete použiť. Zdravá cochumba má svetlo hnedú farbu. Tmavnutie hornej časti je signálom toho, že huba nemá dostatok energie.

  V priebehu života sa huba aktívne delí, odlupuje. Tieto časti sa môžu použiť na vytvorenie novej porcie nápoja. Zvyčajne opatrne vyberte hornú dosku a vložte ju do novej nádoby s prevarenou čistou vodou tak, aby huba rástla silnejšia. Keď mladý film začne tvoriť nové vrstvy, môžete urobiť čajovú infúziu a spustiť ju do nej.

  Ako aplikovať nápoj Kombucha

  Na prevenciu rôznych chorôb a na liečbu ochorení používajú infúziu kombucha na odporúčanie lekára. Zvyčajne denne trvá až pol litra užitočnej tekutiny v niekoľkých dávkach. 250 ml - ráno pred raňajkami. Zvyšok normy sa pije počas celého dňa v pravidelných intervaloch.

  Po dvoch mesiacoch používania produktu si urobia tridsaťdňovú prestávku. Potom môžete pokračovať v jeho užívaní.

  Infúzia Kombucha je zdravý, chutný a príjemný nápoj. Milovníci kúpeľa to môžu vziať so sebou. Ak doň pridáte med a aplikujete ho na pokožku pred vstupom do parnej miestnosti, môžete omladiť a liečiť celé číslo. Odporúča sa použiť podobnú masku na vlasy. Tento komplexný postup je veľmi efektívny pri vytváraní príťažlivosti pre ženy.

  Pitie nápoja po návšteve kúpeľov nahrádza pitie čaju a prijímanie ďalších tonických zlúčenín. Dúfame, že náš sprievodca pomôže s tak dôležitou otázkou, ako vyrobiť kombucha. Starajte sa o svoje zdravie správne!

  Ako môžem pestovať zooglyu z infúzie šípky

  Čajový nápoj vyrobený z ružových bokov je skutočným skladom vitamínov. Slúži ako vynikajúca ochrana tela pred sezónnymi prechladnutiami, posilňuje imunitný systém.

  Môžete vyrobiť kombucha z šípky sami pomocou:

  • Sušené alebo čerstvé šípky - 4 polievkové lyžice,
  • Cukor - 5 veľkých lyžičiek,
  • 0,5 litra vriacej vody a 2 šálky vriacej vody,
  • 2 polievkové lyžice čaju.

  Etapy práce krok za krokom:

  1. V pripravených termoskách plníme šípky, nalejeme ½ litra vriacej vody,
  2. Zatvorte nádobu a nechajte ju na 5 dní,
  3. Potom nalejte infúziu do trojlitrovej misky, vopred ju prefiltrujte, pridajte uvarený silný čaj (studená voda + lístky suchého čaju) a rozpustite cukor,
  4. Hrdlo nádoby obliekame suchou gázou, odstránime ju do tmy a zahrejeme. Pri správnom postupe začne tekutina po dvoch týždňoch „vydávať“ vôňu octu,
  5. Hubový film bude zreteľne viditeľný po pol až dvoch mesiacoch.

  Potom sa mladé telo pestuje ako obyčajná Kombucha. Vývar šípky sa opäť naleje do riadu s čajovými listami.

  Pestovanie húb na pive

  • 5 g granulovaného cukru
  • 100 ml živého piva,
  • 10 ml vínneho octu.

  1. Spojíme všetky komponenty, zmiešame,
  2. Nalejte zmes do nádoby, zakryte krk gázou,
  3. Táto kompozícia sa plní ako v predchádzajúcich verziách, až kým sa film neobjaví na povrchu,
  4. Monitorujeme až do hrúbky 2 mm. Potom ju musíte okamžite vložiť do riadu so sladkým čajom.

  O sedem dní neskôr sa môže kombinucha konzumovať.

  Medusomycet na bylinkách

  Príprava takého zázračného nápoja na bylinkách je podobná ako v predchádzajúcom recepte. Výber trávy závisí od vášho výberu.

  200 g trávy sa naleje tromi litrami prevarenej vody a tekutina sa nechá stáť cez noc. Potom tam dali trochu medu a medúzy samotnej. A doslova po 7 dňoch dostanú nádhernú bylinnú infúziu.

  Zoogleya z jablkovej šťavy

  Ako variť doma:

  1. Šťava by sa mala usadiť asi dva mesiace na dne trojlitrovej nádoby,
  2. Potom tekutinu zmiešajte s čajovými listami vyrobenými z čierneho čaju (1/2 litra vriacej vody na 1 veľkú lyžičku),
  3. Pridajte 3 lyžice cukru.

  Ďalej sa všetko robí rovnako ako v predchádzajúcich receptoch.

  Správna starostlivosť o Kombucha

  Ak dôjde k nesprávnemu zaobchádzaniu s „morským kale“, stratí svoje prospešné vlastnosti. Niektoré dôležité pravidlá o tom, ako vyrobiť kombucha doma:

  1. Nádoba nie je pevne uzavretá - telo musí vždy „dýchať“,
  2. Nie je naplnená horúcou tekutinou. Najskôr to uvaria a potom ochladia,
  3. 2 krát týždenne kŕmia medúzy sladkým čajom,
  4. Musí sa chrániť pred zrnkami cukru a čajovými listami, aby sa proces rozkladu nezačal,
  5. Pred varením čerstvej zmesi sa „medúza“ umyje,
  6. Chráňte pred slnečnými lúčmi, teplota v miestnosti by mala byť od 18 do 25 stupňov.

  Pravidlá ukladania pre zoogley

  Zvyčajne sa používa iba v lete. Na uskladnenie v zime sa telo huby umiestni do polyetylénu (alebo sa vysuší) a vloží sa do chladničky vo forme na skladovanie zeleniny. Ak chcete medúzy vysušiť, vyberte ich z nádoby, umyte ich, vložte do hlbokej misky pokrytej gázou. Otočte celý čas, kým nie je úplne suchý. Na oživenie huby je potrebné pripraviť si čaj podľa klasického receptu a dať ho do tekutiny. O týždeň ožije zoogley. Po tejto metóde nalejte prvú kompozíciu a ďalšiu kompozíciu je možné užiť s radosťou.

  Pozrite si video: Jak vypiješ houbu? - KOMBUCHA (Septembra 2021).

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send