Užitočné tipy

Juicy English: ako dosiahnuť, aby bola vaša reč živá a prirodzená

Pin
Send
Share
Send
Send


Jasmine Alic je ocenená učiteľka a spisovateľka angličtiny z Bosny a Hercegoviny s dlhoročnými skúsenosťami v prostredí multikultúrneho vzdelávania. Článok „Znie to ako rodený anglický rečník, ktorý by nemal byť vaším cieľom“ hovorí, že pri výučbe jazyka by ste sa mali snažiť neznieť ako Angličan, ale byť schopný hovoriť ako rodený anglický rečník. Aký je rozdiel?

Vieš, vždy som bol perfekcionista, jeden z tých ľudí, ktorí chcú robiť niečo presne tak, ako by sa malo robiť. Preto, keď som prvýkrát začal študovať angličtinu, a to bolo vo veku 5 rokov, chcel som ľudí prekvapiť, ako dobre dokážem týmto jazykom hovoriť a napodobňovať prízvuk rodených hovoriacich anglicky.

V priebehu rokov som si však uvedomil, že znejúce a hovoriace ako rodený hovorca sú dve úplne odlišné veci. Zvuk je spôsobený najmä prízvukom a väčšinou je spojený s ľuďmi narodenými v anglicky hovoriacej krajine. Preto pre väčšinu z nás, ktorých materinským jazykom nie je angličtina, nie je to ľahké dosiahnuť.

Na druhej strane hovoriť ako rodený hovorca je oblasť, v ktorej môže väčšina z nás uspieť. Hovorením anglicky existuje veľa spôsobov, ako môžete urobiť dojem. Svojimi znalosťami môžete skutočne zapôsobiť na rodených hovoriacich. Hovoriť, a nie znieť ako Angličan, by malo byť vaším hlavným cieľom, a takto to môžete dosiahnuť.

Obrovská ponuka slovnej zásoby

Predpokladajme, že hovoríte s rodeným hovorcom. Pochopenie všetkého, čo počujete v tejto konverzácii, bude v konečnom dôsledku obmedzené tým, do akej miery skutočne rozumiete angličtine, čo znamená, ako dobre poznáte anglický slovník.

Existuje veľa spôsobov, ako sa naučiť novú slovnú zásobu, ale efektívne využiť svoje znalosti v konverzácii je to, čo skutočne preukazuje vaše jazykové znalosti, najmä ak hovoríte rodeným hovorcom.

Neustále rozširovanie slovnej zásoby je jednou z hlavných vecí, ktoré by ste ako študent mali robiť. Poznať príliš veľa slov nie je nikdy zlé. A ak viete všetky správne veci, najmä idiomy a frázové slovesá, potom ste o krok bližšie k tomu, aby ste hovorili ako nosič.

Bezchybná gramatika

Myslím si, že je bezpečné povedať, že jedným z hlavných dôvodov, prečo sa väčšine študentov ťažko učia angličtinu, je jej gramatika. Koniec koncov, je to lepidlo, ktoré zlepí všetko dohromady. Podľa môjho názoru je anglická gramatika najnápadnejšou vecou, ​​ak sa robí správne, ale je to najbolestivejšia stránka anglického jazyka, ak sa nesprávne použije.

Predstavte si niečo ako: Prečo si tu? Nikdy som ti neposlal žiadne pozvanie!keď na vašu večierok príde niekto, koho netolerujete. Nemáte však v zásade dôvod sťažovať sa, pretože dvojitá negácia, ktorú ste práve uplatnili, naznačuje, že ste túto osobu pozvali. Takže kto je tu zlý?

Ak však ovládate všetky anglické časy a používate správny čas v správnom kontexte, všetky správne interpunkčné znamienka sú pre vás prirodzené, úlohu ste už pochopili.

Znalosť správnej gramatiky a všetkých nepatrných aspektov každodenného používania jazyka je nevyhnutnosťou, a to je jedna z kľúčových vecí, z ktorej sa každodenní študenti stávajú hovorcami, napríklad rodenými hovorcami.

Denné veci

Priznajme si to. Pre väčšinu z nás je používanie angličtiny každý deň obmedzené na sociálne siete. Zvyčajne to znamená úplné ignorovanie anglickej gramatiky a časté používanie skratiek, skratiek a slangov. V skutočnom živote to však nikto nehovorí!

Pokiaľ ide o skutočné rozhovory, nemožno ignorovať veci ako použitie správnej gramatiky, slovnej zásoby a veci ako skratky, články a konektory, pretože to môže vážne skresliť to, čo chcete povedať.

To isté platí pre písanú angličtinu, takže si dávajte pozor na gramatické poznámky (gramatika naci) na sociálnych sieťach - nikdy nespia!

Jednoduché porozumenie

Položme otázku: kto určuje, čo znie alebo ako rodený hovorca po anglicky?

Poviem vám: toto je osoba, s ktorou hovoríte! Vedieť niečo na papieri alebo v teste je jedna vec. Používanie jazyka v reči alebo písaní je prirodzené a zručné - to je to, čo v konečnom dôsledku umožňuje ľuďom, aby vás pochopili.

Stručne povedané, môžete povedať, že cieľom je znieť ako rodený hovorca anglického jazyka, dvakrát toľko ako cieľ hovoriť ako rodený hovorca. Skvelý príklad: Mám priateľov, ktorí vyrastali v štátoch a skutočne majú tento rodný prízvuk, ale z nejakého dôvodu sa stále mýlia, hovoria anglicky, čo spôsobuje veľa „Wow“ faktor kvalita alebo vlastnosť, ktorá je veľmi pôsobivá a je pre mňa ťažké porozumieť im.

Na druhej strane nie je pre mňa ťažké porozumieť mnohým z mojich priateľov na celom svete, ktorí hovoria iným rodným jazykom, pretože ich angličtina je doslova dokonalá, nedochádza k chybám ani v písanej, ani hovorenej angličtine! Samozrejme, ak pridáte prízvuk rodeného hovoriaceho, potom to bude obrovské plus a vytvorí kompletný balík pre každého študenta.

Aký je váš ďalší cieľ: znieť alebo hovoriť ako rodený hovorca anglického jazyka? Vyberte si múdro.

Kde získať materiál:

 1. Náš článok

Základné pravidlá anglickej intonácie sme sa pokúsili uviesť v článku „Intonácia v angličtine: pravidlá a techniky štúdia“. Nájdete tu tiež tipy a užitočné videá, ktoré vám pomôžu prirodzenejšie hovoriť. Špeciálne učebnice

Pokúste sa preštudovať príručky, ktoré pomôžu správne vysloviť výslovnosť a intonáciu. Odporúčame intonáciu v kontextových tutoriáloch od Barbary Bradfordovej, Prvky výslovnosti od Colina Mortimera, Loď alebo Ovce od Ann Baker alebo prácu na vašom prízvuku Helen Ashton a Sarah Shepherd. Majte však na pamäti, že by ste s týmito učebnicami mali pracovať s učiteľom, ktorý môže počúvať váš prejav, vyhodnotiť správnu výslovnosť a intonáciu a dať tipy na tom, na čom musíte pracovať. Všetky filmy a seriály

Pozreli ste sa na výňatok zo série „Priatelia“, ktorú sme navrhli vyššie? Všimnite si, ako emocionálne hovoria hrdinovia? Takmer všetci rodení hovoriaci hovoria rovnakým spôsobom, aby presnejšie vyjadrili svoje emócie. Keď sledujete svoju obľúbenú epizódu seriálu alebo senzačnú senzáciu v angličtine, venujte pozornosť tónu, ktorý vynáša otázky, kladné vety. Prirodzene, taká emocionalita sa na prvý pohľad môže zdať divná a simulovaná, ale časom si na ňu zvyknete. Pokúste sa vysloviť vety za znakmi, toto vzrušujúce cvičenie vám pomôže výrazne zlepšiť výslovnosť.

Sledujte rodeného hovorcu, ktorý vám vysvetľuje dôležité výslovnosti, ktoré vám umožňujú prirodzene hovoriť.

Synonymá slov

Keď postupujete smerom k vysokej úrovni vedomostí, mala by sa vaša slovná zásoba rozširovať a mala by byť naplnená komplexnou slovnou zásobou. Mali by ste poznať zložitejšie a živé synonymá pre známe slová ako zlé, dobré atď.

Dohodneme sa, že v ruštine zriedka povieme „dobrý film“, ak by to bolo naozaj dobré :-) Skôr hovoríme, že je v pohode (v pohode), úžasné (pokles čeľuste), vzrušujúce (vzrušujúce). Zložitejšie a intenzívnejšie synonymá nám pomáhajú presnejšie sprostredkovať naše emócie, poskytujú viac informácií partnerovi o predmete konverzácie, pretože medzi dobrým a vzrušujúcim filmom je obrovský rozdiel.

Pre prirodzenú konverzáciu by ste sa mali naučiť synonymá, ale používať ich striedmo, inak bude vaša reč znieť neprirodzene.

Synonymá nie sú iba prídavné mená, ale aj ostatné slová. Pozrime sa na niekoľko príkladov, kde synonymá pomáhajú presnejšie vyjadriť myšlienky.

Bežné slovoJasnejšie synonymumpríklad
byť nadšený (láska, nechať sa uniesť)šanca (šanca, pravdepodobnosť)Čo sú šance že ju tam stretneš?

Čo sú šanceže ju tam stretneš?

cítiť sa akoPrečo? (Prečo?)- Obávam sa, že vás nemôžem zobrať na letisko.
Ako to ide?
- Musím pracovať.

"Obávam sa, že vás nemôžem dostať na letisko."
Prečo?
- Musím pracovať.

Teraz sa pozrime, ako sága Star Wars používa synonymum pre pekné - nádherné.

Frázové slovesá

Toto sú tie slovesá, ktoré nechceme učiť. V ruštine neexistuje žiadna podobná koncepcia a rozmanitosť kombinácií slovies s predložkami v angličtine je šokujúca: zdá sa, že si ich nikdy nemôžete spomenúť. Musia sa však učiť, pretože ich rodení hovoria prednosť pred bežnými slovesami.

Pozrime sa, ako speváčka Adele používa frázové slovesá vo svojej piesni Someone Like You.

Pozrime sa pozorne na nasledujúcu pasáž:

Starý priateľ, prečo si taký plachý?
Nepáči sa ti zdržať sa alebo skryť pred svetlom
Neznášam obrátiť sa z modrej nepozvaní,
Ale nemohol som drž sa ďalej, Nemohol som s tým bojovať.

V tomto krátkom výňatku spevák používa až 3 frázové slovesá:

 • držať späť - držať späť, držať späť,
 • obrátiť sa - objaviť,
 • zostať ďalej - nezasahovať.

1. Obklopte sa v angličtine

Počúvajte a čítajte správy v angličtine. Od dnešného Ruska až po BBC vydáva mnoho spravodajských služieb podcasty a programy a umiestňuje ich na svoje stránky. Namiesto toho, aby ste absorbovali správy v ruskom jazyku, nájdite alternatívu v angličtine.

To isté urobte s filmami, hudbou a televíziou. Mnoho online služieb, ako napríklad Spotify alebo Netflix, ponúka lacný alebo dokonca bezplatný prístup k obrovskému množstvu materiálov v anglickom jazyku.

Samotné pasívne sledovanie alebo počúvanie samozrejme nestačí. Čítajte slová piesní, keď ich počúvate, a naopak, prekladajte svoje obľúbené skladby do angličtiny. Sledujte vtipné videá na YouTube alebo z iných zdrojov videa. Ak vás zaujíma niečo inteligentnejšie, vyskúšajte podcasty NPR (National Public Radio) a New Yorker.

2. Nemysli si, že plynulosť sa dá dosiahnuť iba hovorením

Schopnosť slobodne hovoriť neprichádza náhle a určite sa tak nestane, ak nepoznáte základnú gramatiku. Čítanie zvyšuje slovnú zásobu, učí správne poradie slov, tvorbu viet a v tomto procese vás môže prirodzene predstaviť novej gramatike.

Písanie vám umožňuje písať vlastné vety pomocou správnej anglickej gramatiky. Na dosiahnutie plynulosti je dôležité trénovať obe tieto zručnosti.

Učitelia Italki odporúčajú, aby ich študenti napísali krátke recenzie o tom, čo sa študent naučil v lekcii po vyučovaní. Zároveň konsolidujete materiál a zlepšujete svoje písacie schopnosti.

Pretrvávajúce kolokácie

Určite už viete, že anglické slová sú navzájom spojené určitým spôsobom a nie vždy je možné doslovne preložiť ruskú frázu do angličtiny. Napríklad Briti hovoria, že urobia chybu, neurobia chybu, hovoria pravdu a nehovoria pravdu atď. Celkovo pochopia, že ak urobte chybu a povedzte pravdu, ale znie to neprirodzene, zle. Preto záver: ak chcete hovoriť ako nosič, učte sa kolokácie.

Poďme si vypočuť Freddie Mercury a uvidíme, aké stabilné frázy používa v piesni We Are the Champions.

Pozrime sa, aké umiestnenia sme sa stretli v prvom dvojverší piesne:

Bol som zaplatil môj príspevky
Čas od času
Bol som hotový môj veta
ale angažovaný žiadny zločin
A zlé chyby
Bol som vyrobený pár
Mal som svoj podiel piesku
Kopal mi do tváre
Ale ja som prešiel
A musím pokračovať ďalej a ďalej a ďalej a ďalej

 • platiť poplatky - platiť dlhy,
 • urobiť trest - slúžiť termín,
 • spáchať trestný čin - spáchať trestný čin,
 • urobiť chybu - urobiť chybu.

3. Nehanbite sa a začnite spoznávať nových priateľov

Neváhajte použiť jazyk v akcii. Opýtajte sa druhej osoby otvorene, ak hovorí anglicky. Človek, rovnako ako vy, bude často rád trénovať!

Využite tiež sociálne siete na stretnutie rodených anglických hovorcov z celého sveta. Komunikácia na internete je veľmi účinný spôsob, ako dobehnúť plynulu angličtinu. Existujú fóra a asociácie (skupiny, komunity), kde nájdete nadšencov jazykového vzdelávania. A v špecializovaných komunitách a kluboch, ako je www.italki.com, existujú rodení hovoriaci jazykov pre bezplatnú jazykovú výmenu.

© www.law-school.de

4. Precvičte si počúvanie rôznych prízvukov.

Snažte sa nielen pozerať a počúvať britskú angličtinu alebo americkú angličtinu. Po zoznámení sa s rôznymi prízvukmi, najmä so slovnou zásobou a frázami, môžete rozšíriť svoju znalosť jazyka a jeho porozumenie. NETflix vydáva množstvo televíznych relácií a filmov z celého sveta alebo sledujte medzinárodné správy, aby ste lepšie porozumeli akcentom.

5. Prax sama. Áno, porozprávajte sa so sebou

Ak sa nechcete rozprávať so sebou, ako to urobíte v skupine? Nahlas hovorte alebo spievajte v angličtine. Môžete tiež skúsiť hovoriť, čo robíte, ako to robíte.

Ak je to pre vás ťažké, tu je niekoľko návrhov. Napríklad: keď varíte raňajky, poznáte vhodnú slovnú zásobu pre jedlo, riad a proces varenia? Môžete použiť rôzne slovesá na vysvetlenie svojich činov? Toto cvičenie bude užitočné najmä v práci, ak sa učíte angličtinu pre kariérny postup.

7. Zaznamenajte rodených hovorcov a precvičte si aj sami seba

Ak si nie ste istí, ako by mal text znieť pri jeho čítaní, skvelým spôsobom, ako sa naučiť, aby zneli ako rodený hovorca, je počúvať a snažiť sa napodobňovať. Nakoniec je to viac-menej ako spôsob, akým sa deti učia hovoriť.

Použite rekordér na nahrávanie televíznych relácií, filmov, rozhovorov atď. A na počúvanie prízvukov, výslovnosti a intonácie. Po vypočutí nahrávky sa pokúste použiť rovnaký štýl reči sami. Ak porovnáte tieto záznamy, aký je rozdiel? Rozdiely medzi rodeným hovorcom a študentom budú, samozrejme, podobné, je vaša intonácia a „tok“ reči, ako rýchlo hovoríte, a existuje artikulácia (jasná výslovnosť) tých istých písmen a zvukov?

8. Nezabudnite trénovať správnu výslovnosť!

Každý jazyk má svoje vlastné jedinečné zvuky. Identifikujte zvuky, s ktorými máte problémy, a vycvičte ich pomocou jazykových twisterov, zoznamov minimálnych párov alebo rôznych webových stránok, ktoré sú im určené (ľahko dostupné na Google). Najlepším spôsobom, ako uspieť, je opakovať často.

© englishcentres.co.uk

9. Skúste učiť niekoho iného

Ak sa pokúsite naučiť niekoho iného, ​​jazyk vás naučí hovoriť týmto jazykom. Aj keď sú to základné slová, vety alebo frázy, čím viac niekoho učíte ... tým viac príležitostí budete musieť precvičiť. Okrem toho, usporiadaním svojich vedomostí s cieľom naučiť niekoho iného vidíte štruktúru a pomáha zistiť, kde môžu byť medzery vo vašom porozumení.

10. Po celú dobu prestaňte prekladať!

Z toho vyplýva viac škody ako úžitku. Je to niekedy nevyhnutné? Áno. Keď si však stále zvyknete spoliehať sa na interného prekladateľa, vytvárate pre seba vážny problém, ktorý bude blokovať rozvoj a upevňovanie plynulosti. Okrem toho spomaľujete proces učenia a hľadania pohodlia v jazyku.

Je dôležité pochopiť, že jazyková znalosť je schopnosť hovoriť jasne, ľahko a plynulo. Ak všetko preložíte postupne, reč bude pomalá a vy budete tráviť priveľa energie starosťou o mechanike jazyka namiesto toho, aby ste si konverzáciu užili.

Ďalším problémom je to, že jazyky používajú rôzne štruktúry usporiadania slov a fráz, pretože existuje veľa spôsobov, ako povedať to isté. Dokonca aj britská a americká angličtina používajú rôzne slová pre ten istý objekt, takže preklad nemusí vždy pomôcť nájsť najlepšie slová.

Slangové a neformálne výrazy

A pri tomto fenoméne anglického jazyka vám odporúčame postupovať opatrne. Slang je korenené korenie, vďaka ktorému je reč chutná a bohatá. Musíte však súhlasiť, že je potrebné používať horúce korenie šetrne a určite to nestojí za to ho pridať do všetkých jedál. Takže slang bude vhodný pri neformálnom rozhovore, ale nie pri obchodnom stretnutí. Pri rozhovore s priateľom by ste však nemali používať príliš veľa neformálnych prejavov, inak by vaša reč mohla znieť ako reč zle vzdelanej osoby. Pamätajte, že všetko je v moderovaní dobré.

Pozrite sa, ako používa veľmi populárne slangové slovo na štrajk Iron Mana v rozhovore s Lokim.

skratky

Myslíme si, že všetci študenti angličtiny sú si dobre vedomí návrhov, ako chcem / chcem. Rodinní hovorcovia tak jednoducho redukujú frázy, ktoré chcem / idem. A stále viac takýchto skratiek je v angličtine každý rok. Často sa používajú vo filmoch, seriáloch, každodenných rozhovoroch, takže musia byť známe. Je potrebné poznamenať, že je nežiaduce používať skratky v úradnom rozhovore a nechať ich na neformálny rozhovor.

Počúvajte, aké skratky používa Bon Jovi vo svojej slávnej piesni It's My Life.

Je to môj život
Teraz alebo nikdy
ja nebudem žiť navždy
Ja len wanna žiť, kým som nažive
(Je to môj život)
Moje srdce je ako otvorená diaľnica
Ako povedal Frankie: „Urobil som to po svojom“
Ja len wanna žiť, kým som nažive
'príčina je to môj život.

 • nie som (v tomto kontexte),
 • gonna = pôjdem,
 • chcem = chcieť,
 • ‘Príčina = pretože.

Ostatné výstužné štruktúry

Эмфатическая или усилительная конструкция — это конструкция, которая помогает сделать акцент на том или ином слове, добавляет эмоциональности и выразительности вашей речи. Инверсия — один из ярких примеров эмфатических конструкций в английском, но помимо нее есть и другие. Например, фраза What a (lovely day) — Какой (прекрасный день).

Давайте вспомним фильм «Алиса в Стране чудес». Мы видим, как Чеширский Кот использует глагол do перед основным глаголом.

Pin
Send
Share
Send
Send