Užitočné tipy

Áno, úplne zvládli!

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 48 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a zlepšení, vrátane anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 16. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Niekedy je žiaduce alebo dokonca potrebné ísť spať neskôr alebo zostať hore hore celú noc. Či už nechcete nechať ujsť nočný telethon alebo robiť iné dôležité veci, určite povedzte všetkým členom rodiny o vašich zámeroch, aby im to neprekvapilo. Vyskúšajte rôzne spôsoby, ako vám zostať hore: hrať na tablete, umyť sa studenou vodou, pozerať televíziu s priateľom. Hlavnou vecou je pripraviť sa na nočnú bdelosť a ako po nej relaxovať, čo vám pomôže s ďalším spánkom a správnou výživou.

Všetko dobré a melatonín!

Melatonín sa často nazýva „spánkový hormón“, hoci to nie je úplne presné. Rovnako ako mnoho hormónov produkovaných v našom tele, melatonín plní mnoho dôležitých povinností: podieľa sa na regulácii krvného tlaku, pôsobí proti stresu a starnutiu, má antioxidačný účinok a pomáha imunitnému systému. Stanovuje náš denný rytmus, ale vytvára sa tiež v závislosti od období spánku a bdelosti, ako aj od dĺžky denného svetla. Medzi polnocou a piatimi ráno je obsah melatonínu v našej krvi maximálny - uvoľní sa až 70% tejto užitočnej látky a okamžite sa dostane do práce: oprava, obnova, regenerácia ...

Samozrejme, ak sa melatonín nevylučuje, nie je to dobré pre naše zdravie. Bohužiaľ, toto sa stane každému z nás skôr alebo neskôr - s vekom sa produkcia melatonínu znižuje a staršie osoby trpia nespavosťou. Stáva sa, že produkcia melatonínu je dočasne stratená: napríklad cestujete a prechádzate niekoľkými časovými pásmami naraz alebo pracujete v noci za jasného svetla. Alebo ... ste teenager!

„V dospievaní dochádza k hormonálnym zmenám v celom organizme a také fyziologické„ maličkosti “, ako je zlyhanie biorytmov, zostávajú nepovšimnuté. Medzitým je hlavnou príčinou dočasného posunu vo výrobe melatonínu (asi hodinu a pol) to, že bez prírodnej „tabletky na spanie“ nemôže dieťa jednoducho zaspať podľa režimu a je nútené stať sa sovou.

Nie je to strašidelné samo o sebe, ak to nebolo v škole, stále musíte vstávať ráno o siedmej! Dospelým z týchto 7,5 - 8 hodín by stačilo, ale nie dieťa.

Nebezpečenstvo nedostatku spánku pre dieťa

Deti vo všeobecnosti nespia ako dospelí: fáza hlbokého spánku bez snov vydrží o 40% dlhšie. V tejto chvíli mozog pokračuje v práci - prispôsobuje sa denným informáciám. Pomery „rýchleho“ a „pomalého“ spánku sa zmenia až do veku asi 21 rokov a počas tohto obdobia pravidelný nedostatok spánku môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj dieťaťa a potom adolescenta - až po nezvratné zmeny v štruktúre mozgu.

Globálna štúdia tohto druhu sa uskutočnila v Kanade na McGill University v Montreale. Preskúmalo sa asi 20 000 mladých ľudí vo veku 17 - 24 rokov a zistilo sa, že nárast duševných chorôb medzi mladými ľuďmi (úzkostné poruchy, depresia a maniodepresívna psychóza) bol spôsobený najmä nedostatkom spánku. Dôvodom môže pravdepodobne byť rôzna rýchlosť spracovania negatívnych a pozitívnych spomienok, ktoré počas spánku „absorbujú“ rôzne časti mozgu a potrebujeme viac času na to, aby sme sa naučili pozitívne skúsenosti, takže nedostatok spánku nás automaticky „nastaví“ do depresie. To je dôvod pre „ťažkú ​​povahu“ a ďalšie znaky dospievania.

Deficit pozornosti

Je to však iba hypotéza, ale sami uvidíte, ako nedostatok spánku ovplyvňuje krátkodobú pamäť dieťaťa: v ospalom dieťati informácie doslova „letí do jedného ucha, letí do druhého“ - dátumy, fakty, pravidlá - nie je možné si nič zapamätať!

„Dôvodom je zhoršenie absorpcie glukózy z krvi pri nedostatku spánku. A glukóza je potrebná pre normálne fungovanie prefrontálnej kôry - oblasť zodpovednú za schopnosť predpovedať. V skutočnosti sa telo správa, akoby bolo dieťa hladné, a „hladné brucho je hluché k učeniu.“

Vnútorné hodiny tínedžerov

Dospievanie je vždy na vine, pokiaľ ide o spánok. Vnútorné hodiny tela, ktoré sa oficiálne nazývajú cirkadiánne rytmy, sa menia, keď sa objaví puberta. Melatonín, mozgový hormón spojený so spánkom, sa u dospievajúcich uvoľňuje neskoro večer. Preto, ak mladšie dieťa ľahko zaspí pomerne skoro, dospievajúci ešte nie sú unavení a po niekoľkých hodinách potrebujú spať dobrú noc, dlhšie, ako by malo byť - koniec koncov, asi o siedmej hodine ráno musia vstať do školy alebo lycea. Ukazuje sa, že v noci nemôže dospievajúci dlho spať a ráno sa nemôže prebudiť, ale je nútený to urobiť z dôvodu prísneho spoločenského rozvrhu.

To sa stáva vážnym problémom pre adolescentov s veľkým akademickým zamestnaním, čo telo ešte viac vyčerpáva na pozadí chronického nedostatku spánku. Aby dieťa neskoro chodilo do školy, malo by ho prebudiť o hodinu skôr ako obvykle, aby prebudenie nebolo pre neho rýchle a stresujúce. Je však tiež potrebné dbať na to, aby teenager chodil včas spať.

Obezita a cukrovka

A ak iba na výučbu! Po prijatí signálu „Mám hlad“ (glukóza sa neabsorbovala), mozog vydá signál „naliehavé jesť“. V dôsledku toho sa dieťa prejedá - obezita av dlhodobom horizonte aj cukrovka. Áno, vzťah nedostatku spánku a cukrovky je nepriamy, ale je to!

Jedna štúdia dokonca vypočítala, že nedostatok spánku zvyšuje riziko zranenia o 67%. Rozptyľovanie spôsobené nedostatkom spánku ovplyvňuje nielen rýchlosť riešenia aritmetických príkladov, ale aj rýchlosť reakcie. Ak hovoríme o vtiahnutej nohe v lekcii telesnej výchovy, je to nepríjemné, ale nie smrteľné. Štatistika (opäť Kanadská), že mladí ľudia do 25 rokov sa objavujú pri väčšine nehôd spôsobených nedostatkom spánku, je už alarmujúca.

Účinok nedostatku spánku na telo dospievajúceho

Keď dospievajúci zaspia, môže to spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Pre dieťa je ťažké sa sústrediť v škole, môže sedieť a spať v triede, čo spôsobuje učiteľovi prirodzený zmätok. To môže viesť k zníženiu produktivity práce a štúdiu. Bohužiaľ, toto je štandardný problém pre dospievajúcich. V extrémnych prípadoch môže nedostatok spánku viesť k nemotivovanej agresii, škodlivému správaniu alebo depresii (čo môže viesť k ešte väčším problémom so spánkom).

Nedostatok spánku môže tiež viesť k náchylnosti dospievajúcich na akné a ďalšie kožné problémy. Slabá koncentrácia a oneskorená reakcia, charakteristická pre deti s nedostatkom spánku, môžu mať veľmi nebezpečné následky. Niekedy sú problémy so spánkom dospievajúcich príznakmi chorôb alebo iných lekárskych príčin, ako sú vedľajšie účinky liekov, spánková apnoe, anémia alebo mononukleóza. Potom je nevyhnutná návšteva rodičov s dospievajúcim u detského lekára a psychológa.

Čo môžu rodičia urobiť, aby mal teenager dostatok spánku?

Pri komunikácii s mladistvým dieťaťom môžu rodičia urobiť zo svojho každodenného života prioritu správneho spánku. Najprv si musíte vytvoriť režim spánku a hodiny, v ktorých sa dospievajúci prebudí. Je veľmi dôležité tento plán zachovať aj cez víkendy. Ak dieťa v noci nespí a potom ľahne do postele až do popoludnia v sobotu alebo v nedeľu, bude veľmi ťažké znova zmeniť jeho vnútorné biorytmy. Potom bude takmer nemožné, aby teenager zaspal v pondelok v normálnych časoch a zobudil sa skoro ráno.

Aby dieťa zaspalo a prebudilo sa včas, musí si vytvoriť podmienky na dobrý spánok. Nechajte v detskej izbe slabé svetlo. Pred spaním tiež vypnite obrazovku počítača. Vypnite vonkajší hluk. Musíte sa tiež uistiť, že izba pre dospievajúcich je dostatočne teplá.

Ráno sa musíte vyhnúť jasnému svetlu a slnku, ktoré umožní teenagerovi pohodlne sa zobudiť. Ak je dospievajúci unavený a po večeri si chce zdriemnuť, skráťte čas spánku na 30 minút, možnosť spánku dlhšie mu môže zabrániť v noci zaspať. Skúste sa uistiť, že sa teenager vyhýba nočným domácim úlohám a nesedí celú hodinu počas hodín.

Nechajte tínedžera 2 hodiny pred spaním, aby neprestal sledovať televíziu, počítačové hry a iné programy a kurzy zamerané na nadmerné vzrušenie. Táto skutočnosť dokazuje nebezpečenstvo elektronických médií v spálni pre dospievajúcich. V roku 2006 Národný prieskumový fond zistil, že deti so štyrmi alebo viacerými elektronickými prístrojmi v ich spálňach chronicky nespali dosť. Keď váš dospievajúci ide do postele, uistite sa, že nevykonáva žiadne ďalšie činnosti, a celý dôraz sa kladie iba na zaspanie. Okrem toho by sa dospievajúci mali vyhnúť čokoládovým a kofeínovým nápojom po 16:00. Prispeje to k ich lepšiemu zaspávaniu.

Problémy so spánkom u dospievajúcich sú vyriešené. Do tohto procesu je potrebné zahrnúť iba rodičov, ako aj adolescentov.

Príliš stresový rytmus života

Kurzy angličtiny - ako bez angličtiny? - ďalšie triedy s tútorom v jednom, dvoch, troch predmetoch, príprava na skúšku - samozrejme, počas mimoškolských hodín, hodín v škole, a tak sú zaťažené množstvom predmetov, ktoré matky a otcovia študovali iba na ústavoch. Pridajte k tomu športovú sekciu, umeleckú alebo hudobnú školu. Aj keď má vaše dieťa dosť dvadsaťštyri hodín na to všetko, večer nemá čas na oddych, upokojenie a naladenie na spánok. Mozog, podobne ako veverička na bicykli, pokračuje v posúvaní informácií získaných počas dňa - aký zdravý sen!

Insomnia Fashion

„V určitom okamihu môže dospievajúci zvážiť, že nočné prebudenie je„ štýlové, módne, mládež. “ Už je dosť starý na to, aby chodil spať, keď chce, a nie keď hovorí jeho matka!

Dokonca aj pred 20 rokmi stále zaspal o hodinu neskôr, len z nudy (ak sa nekĺzne na večierok v klube) a teraz sa stretáva na každej sociálnej sieti. Spať v chate je ako vypadnutie z klipu: ráno už nebudete môcť demonštrovať spolužiakov patriacich do špeciálneho nočného sveta.

Nielenže rozptyľujú spánok (kde zaspať, keď je v chate taký fascinujúci rozhovor!), Ale tiež „klamú“ naše telo svetlom svojich obrazoviek. Biele svetlo, podobne ako denné svetlo, uisťuje náš mozog, že okolo jasného a jasného dňa je príliš skoro na vývoj melatonínu. Tu je teenager (a dospelý) a nechce spať.

energie

Káva, cola a ešte silnejšia (a nehovoríme o alkohole, ale o sýtených nápojoch s kofeínom) osviežujú mozog ako bič. Príkaz „Nespať“ zastaví produkciu melatonínu, a tak ďalej až do chvíle vyčerpania a dospievania upadne do zabudnutia, viac ako mdloby ako zdravý spánok. A samozrejme v energetickom sektore existuje aj šoková dávka cukru, ktorá ich robí obzvlášť žiaducimi (a nebezpečnými) v podmienkach nedostatočného príjmu glukózy.

Víkendová nespavosť

Nakoniec posledný nebezpečný faktor, ktorý môže mnohých rodičov prekvapiť: túžba tínedžera „spať“ v deň voľna. Keď večer večer ležia v posteli pred poludním (alebo aj dlhšie), dieťa nebude môcť zaspať ani po polnoci! Ale v pondelok musíte ísť do školy, kde dospievajúci odletie do rozptýlených, nahnevaných as nadbytkom tabletiek na spanie-melatonínu v krvi (zníženie koncentrácie bude trvať asi hodinu). Len za týždeň sa jeho stav stabilizuje, ako opäť v nedeľu, a vy môžete znova spať ... Na porovnanie si predstavte, že každý víkend lietate napríklad do Paríža. A žijete jeden deň v parížskom čase, v pondelok, aby ste sa opäť vrátili na Sibír, pár hodín vopred. Ako dlho dokážete vydržať taký rytmus?

Čo robiť

Áno, odporúčania po tomto druhu letu vyzerajú triviálne: na dodržanie denného režimu nepite nápoje obsahujúce kofeín po obede (alebo lepšie nepiť vôbec), nesedajte pred spaním pred počítačom, TV alebo smartfónom, striedajte triedy s aktívnym a pasívnym odpočinkom ...

„Ak to všetko nepomôže (ale malo by to pomôcť!) Kontaktujte svojho detského lekára a opíšte problémy so spánkom. Možno váš lekár potrebuje lieky obsahujúce melatonín - pomôžu normalizovať cirkadiánny rytmus, ale musia sa užívať prísne podľa pokynov lekára.

V každom prípade by rodičia mali venovať pozornosť tomu, koľko a ako dospievajúci spí. Teraz viete, že korene mnohých problémov sú skryté v „neškodnom“ nedostatku spánku!

Pin
Send
Share
Send
Send