Užitočné tipy

Ako sa potápať v bazéne alebo na mori

Pin
Send
Share
Send
Send


Existujú 2 hlavné spôsoby, ako plávať pod vodou. Prvým z nich je plávanie prsia.

Druhým spôsobom je plávanie s „malou morskou vínou“ alebo „delfínom“. Táto metóda je energeticky náročnejšia, ale aj krajšia. Ďalšia výhoda: ak ovládate plávanie „delfínov“, potom je ľahšie naučiť sa plávať motýľovým ťahom.

Záver a odporúčanie: zvládnite oba spôsoby plávania pod vodou, aby ste získali výhody oboch.

Po prvé, bezpečnosť!

Potápanie pod vodou je vždy nebezpečenstvo. Takže pred potápaním premýšľajte 100-krát: naozaj to potrebujete? Prečo?

Ak ste odhodlaní sa potápať, prečítajte si tieto tipy.

• Silne neodporúčam neskúsenému potápačovi, aby sa ponoril do vody viac ako 2 až 3 metre. Určite budete potrebovať čas, silu, vzduch, aby ste sa vrátili. A neskúsenosť, to všetko nemožno vypočítať. Stačí kašľať, prehltnúť vodu - a skok môže smutne skončiť. Preto neponáhľajte. Prosím.

• Neodporúčam ani pokročilému potápačovi, aby sa ponoril hlbšie ako 5 metrov. Hlbšie začína vážne tlačiť na oči, na uši a je potrebné „očistiť“. Lisuje oči - okuliare sú zlé. Ak sa potápate s maskou, musíte určite urobiť očistu. Čo je to? Vydýchnite malé množstvo vzduchu pod maskou nosom, aby ste kompenzovali tlak vody. Keď tlačíte na uši, musíte si zovrieť nos a urobiť taký pohyb, akoby ste mu fúkali nos. Ihneď sa tlak zmení na normálny. Na všetky manipulácie budete mať určité množstvo vzduchu. A zvyšok by sa mal vypočítať tak, aby stačilo na vzostup. Neskúsený plavec často nedokáže prideliť zdroje.

Ako sa potápať a plávať pod vodou prsia

Najprv sa nadýchnete. Jemne ponorte pod vodu. Jemne potlačte. Potom začnete plávať, robíte dlhé ťahy a dotýkate sa vašich chodidiel rukami, a potom nohami tlačíte.

Vykonajte všetky pohyby pomaly, bez ponáhľania. To je jediný spôsob, ako ušetriť vzduch vo svojich pľúcach a dlhšie plávať pri obdivovaní podmorských krás alebo jednoducho prekračovaní vzdialenosti pod vodou.

Potápanie pod vodou v štýle „delfín“ / „morská víla“

Ako som povedal, ide o energeticky náročnejšie potápanie. Prvou a hlavnou chybou, ktorú všetci robia, keď sa chcú naučiť tento štýl, je pohyb celého tela pri plávaní. Výsledkom je, že človek sa vo vode krúži so červom, ale nedosahuje sa žiaden pokrok, najmä krása.

Ak chcete byť krásne aj technické, postupujte takto:

• uchopte okraj strany, ležte na vode,

• pracujte iba s členkami - zvyšok tela po kolená by mal zostať nehybný!

Dôležité! Pri cvičení neohýbajte kolená! Pri silnom ohybe sa budete tlačiť dozadu - nedôjde k žiadnemu pokroku.

Keď si vaše telo pamätá pohyb v cvičení, skúste to pri plávaní. Keď odstrčil šípku, plával na povrchu a pracoval iba členky. V tejto chvíli sa nesnažte myslieť na krásu - pracujte na technike. Hrajte hladko, nezvedajte päty / nohy vysoko nad hladinu vody.

Najlepšie je precvičiť toto cvičenie v ploutve. Plutvy vám pomôžu cítiť, ako sa správne odpútať od vody. Vaše ponožky by sa mali určite trochu zovrieť, pozrieť sa dovnútra a prsty, akoby vyhodili imaginárnu loptu.

Takže plávajte na povrchu tak, aby ste si boli istí, že „držte telo“ a pracujte s nohami. Potom môžete pokračovať v potápaní pod vodou.

Ako plávať a upravovať polohu tela pod vodou

Ruky by ste si mali nastaviť vlastným smerom pod vodou - akoby bočné členy lietadla. Ak si pritlačíte bradu k hrudi a nasmerujete ruky nadol, nastavíte si prehĺbenie trajektórie. Zasiahnite nohami a budete sa „tlačiť“ v danom smere.

Malá prax vám umožní cítiť so svojím telom, ako je smer regulovaný. V takom prípade sa nenechajte uniesť a nezabudnite na dych každých 3 - 5 metrov! A v žiadnom prípade sa nemusíte okamžite ponoriť do hlbín. Nechajte po prvýkrát, aby bol nad vami stĺpec vody viac ako 1 meter.

Výcvik nosa

Východisková poloha: Postavte pás hlboko vo vode. Vdychujeme ústami a jemne vŕzneme hlavou pod vodu a hneď začíname vydýchať nosom a ústami.

Dôležitý bod: výdych nosom musí začať ešte predtým, ako je tvár ponorená do vody!

Počítajte až tri pod vodou a začnite jemne stúpať. Ako stúpate na povrch, naďalej vydýchnite nosom. Chráni tak svoj nos pred vodou.

Najskôr cvičte pomaly a potom na skoky. Po zvládnutí prejdite na ďalšiu.

Prečo sa nemôžete naučiť skočiť do vody z bočných a nočných stolíkov?

Ak sa stále nemôžete potápať, nenaučte sa hneď vyskočiť zo strany alebo z nočného stolíka, pretože sa môžete valiť na chrbát, padať na vodu so žalúdkom, hrudníkom, biť do svojich vnútorných orgánov a niekedy dokonca môže dokonca bolieť. Ďalšou možnosťou je „prilepiť“ hlavu na dno bazéna.

Aby ste tomu zabránili, naučte sa najprv skočiť do vody a stáť v nej vysoko v páse.

Šípkové cvičenie

Východisková poloha: ruky natiahnuté dopredu, ležiace na vode. Nadýchnite sa, znížte tvár do vody a okamžite vydýchnite nosom a ústami. Akonáhle si ľahnete s hrudníkom a tvárou na vodu, potiahnite druhú nohu nabok a - vytlačte dvoma nohami.

Celé vaše telo by sa malo v momente kĺzania vo vode nachádzať čo možno najviac vodorovne: hlava medzi rukami a tvár vyzerá striktne dolu, v žiadnom prípade dopredu!

Ak za vami nie je nijaká strana, musíte nohu odtlačiť zdola a celá postupnosť pohybov je rovnaká ako v bazéne.

Mini skok do vody

Akonáhle "Strelochka" zvládol, prejdite na mini skok do vody.

Východisková poloha: stojaci pás hlboko vo vode, držte ruky natiahnuté nad vodou. Ďalej - vdychujte ústami, trochu vyskočte a akonáhle sa telo dostane pod vodu, rýchlo vytiahnite nohy na stranu a odtlačte.

Dôležité! Keď ponoríte tvár do vody, vydýchnite nosom a pritlačte si bradu k hrudníku.

Skákanie z okraja bazénu z miesta na sedenie

Postavte sa na okraj bazéna, chytte prsty na okraji bazéna a sadnite si. Potom natiahnite ruky dopredu a duševne načrtnite bod vo vode (medzi ramenami). Pamätaj na ňu.

Potom sa nadýchnite, nakloňte hlavu a pritlačte si bradu k hrudníku, zatlačte nohami.

Po prvé, prsty by mali ísť do vody - presne v mieste, ktoré ste načrtli. Ďalej by mala ísť hlava, nie hrudník alebo žalúdok. Toto je veľmi dôležitý bod, a preto je nevyhnutné udržiavať bradu pritlačenú k hrudníku počas kopu a následného sklzu. V žiadnom prípade sa na vodu nečakajte a nezabudnite na výdych nosom!

Zatlačenie nôh musí byť silné, inak jednoducho spadnete na brucho a hrudník na vodu.

Skákanie od okraja bazéna az nočného stolíka z klasickej polohy

Hneď, ako sa pre vás začal vyskočiť skok zo sedu, pomaly vstaňte na nohy a vyskočte z ohýbaných nôh a stále viac ich narovnávajte. Postupne sa dostanete do polohy, ktorá sa považuje za optimálnu, keď skočíte do vody:

Ramená sú narovnané a položené dozadu pod uhlom asi 45 ° vzhľadom k chrbtu alebo ramená sú narovnané a spustené dole, držia sa k okraju strany,

Nohy sú ohnuté - na výpočet tejto polohy sklopte ruky nadol a opravte polohu nôh, len čo sa prsty dotknú strany.

V okamihu kopu musíte ostro vyhodiť ruky dopredu a umiestniť hlavu medzi ruky tak, že ju nakloníte k hrudníku.

Keď skok zo strany dopadol dobre, choďte na skok z nočného stolíka. Princípy skákania z neho sú rovnaké ako zo strany. Hneď sa nesnažte skákať čo najkrajšie - naučte sa technicky skákať a príde krása!

Hlavnou vecou je tangenciálny vstup do vody a vytvorenie čo najmenšieho odporu vo vode. Preto je dôležité udržiavať telo natiahnuté v šípe a hlavu medzi pažami, lícom nadol a bradou pritlačenou k hrudníku.

Postaraj sa o seba! Ako sa ponoriť do vody.

Internet je plný tipov, ako sa naučiť, ako sa ponoriť do vody. Často si môžete prečítať toto: „Skočte do vody!“

Mierne povedané, títo ľudia nie sú veľmi zbehlí v potápaní a nestarajú sa o vaše zdravie. Ak pobehujete po boku a skočíte z behu, môžete skákať úspešne 100-krát a na 101. sklzu a trafiť hlavu na okraj bazéna. Dôsledky môžu byť najsmutnejšie.

Nikdy neskáčte do vody, ak to nevidíte, nepoznáte dno! Podľa štatistík je každý rok v Rusku zdravotne postihnutých asi 10 000 ľudí, ktorí skákajú na neznámych miestach a bijú hlavu o neviditeľné predmety. Je obzvlášť nebezpečné potápať sa v nádržiach s časom: za pár hodín sa topografia zmení, voda s vami môže ťahať naplavené drevo, kamene, stavebný odpad a na mieste, kde ste včera potápali, bude to dnes nebezpečné.

Užite si to správne potápanie a skákanie vodou. A ako sa ponoriť pod vodu s „malou morskou vínou“ alebo „delfínom“, poviem vám v mojom výcvikovom kurze motýľov. A k tomu, zatiaľ čo sa rozlúčim, uvidíme sa neskôr, a - buď zdravý!

Jednoduchý skok vpred

Postavíme sa na okraj bazéna, spojíme chodidlá, uchopíme okraj strany prstami. Natiahnite ruky dopredu, potom telo nakloňte, trochu ohnite nohy, odraziť doskua hladko vstúpiť do vody.

Položte ruky dopredu tak, aby bola vaša hlava paralelne s rukami. Ruky umiestnite tak, aby smerovali dopredu a aby nepresahovali čiaru priemetu hlavy a krku.

Potápanie palca

Používa sa na štart v bazéne s podstavcom pre následné kúpanie so športovými štýlmi. Túto možnosť používajú profesionálni plavci.:

 1. Opornú nohu odložte dopredu a polohu prstov zaistite.
 2. Posúvame druhú nohu späť a nasadíme na koniec obrubníka.
 3. Nakláňame telo a schmatávame ruku rukami.
 4. Telo posúvame trochu späť, akoby sa rozptýlilo, a tlačíme dopredu so stojatou nohou a okamžite na ňu položíme zadnú nohu.
 5. Keď mávate rukami, mali by byť pred vami a predtým, ako si ponoríte hlavu, musia vaše ruky prerezať vodu.

Táto technika je uvedená postupne:

Pri lietaní by telo malo byť rovné, nemusíte vstupovať do vody hlbšie ako 110 cm.

Táto možnosť je schematicky znázornená aj na tomto obrázku: Skočiť z podstavca

Prop push

Táto možnosť sa používa, keď už ste vo vode a môžete niečo odstrčiť, klasický príklad je od steny v bazéne.

Za týmto účelom nasajte vzduch do pľúc a zoskupte ho tak, aby boli kolená ohnuté. Byť vo vodorovnej polohe prudko kopnite do steny bazéna, ruky v tejto dobe predložené, ako je znázornené na obrázku:

Bočné tlačenie

V okamihu zatlačenia musíte potápať pod vodou a potom skĺznuť pod vodu, je možné pracovať s nohami. Zvyčajne sa používa motýľ, ale je možné použiť aj plazenie a prsia.

Ako sa učiť?

Najprv sa musíte rozhodnúť, ktorá z vyššie uvedených metód vám vyhovuje, a začať ich praktizovať. Čím viac praxe máte, tým skôr a lepšie sa naučíte.

Okrem toho dôrazne odporúčame pozerať sa na toto video - zobrazuje postup školenia krok za krokom:

Odporúča sa tiež, aby ste sa oboznámili s týmito materiálmi:

Ako sa naučiť skákať do vody z veľkej výšky

Skáčte z veľkej výšky, iba ak ste už dokonale zvládli skákanie z malej výšky.

Aj keď skáčete nohami hore, uvedomte si bezpečnostné opatrenia. Úder do vody pri skoku z 5 metrov a zásah do vody z 10 metrov sú úplne odlišné veci. Úder do vody pri skoku z 15 metrov môže byť fatálny.

 1. Hĺbka miesta pristátia by mala byť najmenej 5 metrov
 2. Povrch vody by mal byť hladký. Dokonca aj prechádzajúce noviny alebo list papiera môžu spôsobiť, že váš úder bude ťažší a stane sa cementovou doskou.
 3. Neskáčte, ak máte veľké obavy. V krvi by malo byť dostatok kyslíka, preto sa pred skokom zhlboka nadýchnite a upokojte svoj srdcový rytmus.
 4. Počas letu roztiahnite nohy a ruky na bok, musíte vstúpiť presne ako vojak.
 5. Natiahnite nohy ako baleríny, prvá voda by sa mala dotknúť vašich prstov.

Pamätajte ešte raz, že bezpečnosť je na prvom mieste. Okrem potápania existuje aj mnoho ďalších zaujímavých spôsobov, ako stráviť leto, a nezabudnite, že na vás doma čakajú blízki ľudia.

Ach áno. Je nepravdepodobné, že by niekto počul túto radu, ale počas pitia sa do vody neskĺznite. Opité more je prirodzene horúce, ale snažte sa udržiavať zdravé myslenie a skočiť do vody iba v triezvym stave.

Zamierte nadol

Ak chcete ponoriť hlavu, musíte zoskupiť telo, získať dostatok vzduchu, spustite hlavu do vody a začať sa pohybovať smerom dole pripojte nohy.

Vyzerá to takto:
Ponorenie bez hlavy

Potom môžete tlačiť nohami prsníkom, môžete sa plaziť alebo motýľ - podľa toho, akú techniku ​​vlastníte.

Pre väčší efekt a rýchlejší pokrok. ruky môžete spojiť v štýle prsníka, Pri potápaní musíte znova zoskupiť telo a pomocou štýlu prsníka plávať na povrch.

Nevýhodou

Iným spôsobom sa táto možnosť nazýva „vojak“.

Zaujímame zvislú polohu, získavame vzduch do pľúc. Ďalej pomocou pohybov rúk, počnúc panvou a pokračujúcimi zdvih zdola nahorponoriť sa do hlbín.

Dostaneme sa pomocou rýchlych pohybov rúk a nôh v štýle prsníka.

Dĺžka ponoru

S pomocou rýchlej a rytmickej práce nôh s lezeckým štýlom, v momente, keď je jedno rameno pred podlhovastým ramenom, druhou rukou urobíme ostrý úder a vstúpime do vody v horizontálnej polohe.

Nohy fungujú ako plazenie a rukami, ktoré ovládate: buď ponorte, alebo vyjdete z vody.

Čo robiť, ak okuliare odletia?

Všeobecne platí, že športové plávanie je plávanie v okuliaroch:

  Po prvé, je to vysvetlené skutočnosťou, že voda v bazéne je dezinfikovaná bielidlom alebo inými prípravkami bez obsahu chlóru, ktoré môžu spôsobiť podráždenie očí.

Na otvorených nádržiach sa neodporúča plávať s otvorenými očami. voda môže obsahovať značné množstvo baktérií, vírusov, húb, parazitov, ktoré môžu spôsobiť infekčné ochorenia očí.

 • Po druhé, plávanie (a najmä potápanie) zahŕňa ponorenie hlavy do vody - a len s niekoľkými otvorenými očami, len málo z nich môže byť pod vodou.
 • Problém však nastáva okamžite: ak urobíte skok z podpery, potom, keď vstúpite do vody, okuliare odletú z hlavy z úderu. V bazéne to narúša ďalšie kúpanie av otvorenej vode hrozí ich strata.

  Tento problém sa nedá úplne odstrániť, ale môže urobiť nasledujúce:

  1. Noste okuliare pod plávajúcou čiapkou, Prinajmenšom určite nikam nepôjdu z hlavy, čo počas skoku výrazne zvýši ich „vytrvalosť“ pred očami.
  2. Gumové pásy pritiahnite na maximum z pohárov. Majte však na pamäti, že táto možnosť je vhodná iba na skákanie, ale nebude fungovať na dlhé kúpanie - okuliare budú vyvíjať tlak na tvár.
  3. Vyskúšajte okuliare - "Glass" (bez silikónového tmelu). Podľa recenzií lietajú menej (aj keď pri bežnom plávaní môžu púšťať viac vody - je to však prísne individuálne a závisí od modelu).

  Tipy a upozornenia

  Bezpečnosť je pri potápaní veľmi dôležitá. Pred vykonaním aktívnych krokov sa nezabudnite oboznámiť s týmito odporúčaniami:

   Po rozhodnutí naučiť sa, ako dlho zadržiavať dych, musíte byť schopní zostať na vode (prečítajte si o tom, ako sa naučiť túto zručnosť a kúpanie všeobecne tu), vykonávať pravidelný výcvik a čo je najdôležitejšie, nezabudnite - musíte začať s malými.

  V žiadnom prípade sa nevyčerpajte, ak sedíte bez vzduchu pod vodou a dychtivo vydrží cenné sekundy alebo minúty. K tejto otázke by sa malo pristupovať postupne.

  Čo robiť, keď sú nohy sploštené

  Je tiež dôležité vedieť, že v studenej vode kŕče môžu redukovať svaly, Tento osud postihuje ktorúkoľvek časť tela, ale často sa stáva s nohami.

  V takom prípade nepanikárte, musíte však prijať nasledujúce opatrenia:

  • Zastavte a maximalizujte miesto kŕče.
  • Vo vode udržiavajte kŕčovité miesto.
  • Ak môžete pristáť na vlastnú päsť, mali by ste to urobiť okamžite a trieť tam bolesť.
  • Ak trenie nepomôže, potom vám pomôže špicatý predmet, akékoľvek improvizované nástroje s ostrým koncom. Špička (nôž, nožnice, nechty, náušnice atď.) By sa mala na postihnuté miesto nanášať jemne mramorovaním.
  • Ihla najlepšie pomáha pri záchvatovej reakcii.
  • Nevracajte sa späť do vody, kým nebudete úplne v teple a nebudete presvedčení, že sa reakcia nebude opakovať.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send