Užitočné tipy

Chryzantémy - pestovanie a starostlivosť

Pin
Send
Share
Send
Send


Jesenné dekorácie záhrady - chryzantémy, to je skutočná radosť pre väčšinu letných obyvateľov. Už veľa rastlín je vhodných iba na zakrytie záhony suchými vrcholmi a vaše kvetinové záhony naďalej horia zlatom. Pestovanie chryzantém na otvorenom poli je samozrejme veľmi atraktívny zážitok, ktorý určite neublíži žiadnemu pestovateľovi. Svetlý, nenáročný kvet s vôňou koláča je veľkorysý dar prírody, ktorý predĺži letné dni.

Číslo jedna voľba

Medzi rôznymi záhradnými kvetmi vyniká chryzantéma. Výber odrôd je jednoducho úžasný a každá z nich je svojím spôsobom veľmi krásna. Niet divu, že sa volá kráľovná jesene. Dnes budeme hovoriť o tom, ako dochádza k pestovaniu chryzantém na otvorenom poli. Nie je to príliš ťažké, svetlé kvety budú dobrovoľne rásť takmer v akomkoľvek prostredí. Po správnom zložení skladby sa budete radovať z pestrej nádhery po mnoho rokov v rade.

Odrody a odrody

Svieže, voňavé kvetenstvo môže nielen priniesť rozmanitosť do poľa, ale tiež zmeniť život záhradníka. Podľa legendy inšpirujú optimizmus aj u najtmavších ľudí. Pestovanie chryzantém na otvorenom poli je magický zážitok a pri výbere foriem je takmer nemožné zastaviť. Zakaždým, keď si kúpite ďalšie vrece semien, ste prekvapení veľkolepou farbou kvetov, ich odolnosťou, výškou rastliny, tvarom listu, stupňom froté. Okrem toho si stále a znovu získavate sady semien rôznych odrôd, môžete si byť istí, že sa nebudú opakovať.

Ak chcete vidieť skutočne svetlý a elegantný kvetinový záhon, určite si musíte navzájom kombinovať rôzne odrody a tvary. Pestovanie chryzantém na otvorenom poli je rovnaké bez ohľadu na to, ktoré hlavy vás na jeseň potešia. Najlepšia kombinácia obrubníkov a vysokých kríkov v pozadí.

Výber sedadla

Vynikajúci rast a svieža kvitnutie - to všetko záleží na vás. Chryzantéma nie je príliš náročná, ale veľmi termofilná rastlina. Najprv si musíte zvoliť správne miesto pre ňu. Je potrebné mať na pamäti, že tieto kvety neznášajú zadržiavanie vlhkosti a veľmi zle tolerujú tmavé oblasti. Preto sú nížiny pravdepodobnejšie miestom pre konvalinku. Vyberte si otvorené, slnečné oblasti, mierne vyvýšené. Vlhkosť povedie k tomu, že rastliny v zime odumierajú a nedostatok osvetlenia vedie k deformácii zelenej časti.

Pestovanie chryzantém na otvorenom priestranstve na predaj je ešte zaujímavejšou záležitosťou, pretože na jar sa pozemky líšia ako horúce koláče. Požiadavky na podmienky sú však v tomto prípade ešte vyššie. Koniec koncov, určite musíte dosiahnuť dobrý výsledok. Pre vynikajúce kvitnutie a rýchly rast potrebuje rastlina iba dobrú pôdu. Iba optimálne zloženie stopových prvkov vám umožní získať silné kríky s nádhernými hlavami. Milujú sypkú a priepustnú pôdu bohatú na organické látky. Preto, ak si chcete pripraviť miesto pre rastliny vopred, vykopte výsadbovú dieru, vyplňte drenáž a humus, a navyše - dobrú, čerstvú pôdu. A počas teplého obdobia nezabudnite urobiť sezónny dresing. Nemali by ste však horieť. Rastlina sa lieči nadbytkom dusíka a fosforu. Budete mať obrovské kríky bez kvetov.

Pôdne požiadavky

Pôda je pre túto rastlinu veľmi dôležitá. Chryzantémy sa môžu vysádzať v bežnej pôde, ale určite pridajte piesok a humus. Pre dlhé kvitnutie by mala byť dobre hnojená pôda.

Pred nástupom na pobyt pridajte:

 • 2-3 poháre popola
 • pár lyžičiek nitrofosfátu,
 • 5 kg humusu na 1 m2. pozemkov.

S týmto hnojivom bude stonka hrubšia a vyššia, zvýši sa doba skladovania už rezaných kvetov. Fosforové prísady urýchlia kvitnutie.

Chryzantémy sa musia vysádzať v pripravenej a hnojenej pôde.

Rezané kvety na predaj

Jedná sa o veľmi výnosnú firmu, preto by ste ju mali zvážiť, ak máte vážny záujem o pestovanie chryzantém v otvorenom poli. Rysy odrody Valentina Tereshkova, Alec Bedser naznačujú vznik veľkých kvetov. Obrovské kvety na pevných stonkách si môžu dlho udržať sviežosť vo vázach.

Okrem toho sú to kvetinové chryzantémy, ktoré nás potešia jasnými farbami aj po nástupe chladného počasia. Tu je potrebné objasniť: čím je klíma teplejšia, tým ľahšie bude pestovať takéto hybridy. Presný opak je prípad regiónov s drsným podnebím. Kde je možné bez problémov zorganizovať pestovanie chryzantém na otvorenom poli? Región Kirov s miernym podnebím bez výrazných výkyvov je ideálny. Tu nemusíte zakaždým stresovať rastliny, kopať ich na jeseň a zasadzovať ich znova na jar. Vďaka tomu kríky reagujú ohromujúcim rozkvetom.

Na Sibíri sa pestujú veľké kvetinové chryzantémy vo veľkých kvetináčoch, ktoré sa v lete kopajú do zeme. S nástupom jesenného chladu sa premiestnia do miestnosti, kde celú zimu zostáva teplota okolo -5 stupňov. Týmto spôsobom každý rok poskytnete nádherné kvety.

Pestovanie chryzantém vonku na predaj naznačuje, že na rozmiestnenie vašej záhrady zaberáte dostatočne veľkú plochu. Máj je najlepší čas navrhnúť kvetinový záhon. Pred začiatkom chladného počasia budú mať rastliny čas na to, aby rástli silnejšie.

Okrem toho je veľmi dôležité nevysadiť kríky kvetom. V polovici októbra je zaručené, že takáto výsadba povedie k smrti rastliny. Ak ste kúpili výsadbový materiál neskoro, je lepšie nechať kvety nie na otvorenom priestranstve, ale v miestnosti. Suchá pivnica so stabilnou teplotou je perfektná. Nebudú však tolerovať vlhkosť a nízke teploty.

Niektorí záhradníci špeciálne zabezpečujú vysoké postele. Existuje jeden trik, ktorý vám umožní dobre prezimovať rastliny maternice a prebudiť sa skoro na jar. Spodná vrstva postele sa nalieva z čerstvého hnoja a na vrchu je vrstva úrodnej pôdy. Jeho spálením poskytne veľa tepla, ktoré umožní kvetinám až do neskorej jesene a pri dobrom prístrešku prežijú aj v tých najťažších mrázoch.

Výsadba chryzantém

Pristátie musí byť zabezpečené na jeseň. Vykopajte pôdu a pridajte humus. Chryzantémy sa vysádzajú na otvorenom priestranstve v máji alebo začiatkom leta. Na pristátie robia malé zákopy, nie diery, a nalievajú veľa vody. Vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť najmenej 30 cm. Rezne môžu byť zakryté špeciálnym materiálom až do zakorenenia rastlín.

Pestovanie záhradných chryzantém

Pri starostlivosti o chryzantémy je dôležité dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Rastliny kríky na slnečnom a pokojnom mieste.
 2. Správne hnojiť slabú pôdu.
 3. Je dobré zalievať od okamihu výsadby až do objavenia púčikov. Počas kvitnutia znížte zalievanie.
 4. Každé 2 týždne hnojte pôdu minerálmi a organickými hnojivami.
 5. Pravidelne odstraňujte púčiky, ktoré vybledli, najmä vädnuté listy na spodnej časti puzdra.
 6. Prístrešok na zimu.

Do vody kríky potrebujú koreň, postrek listy a kvety nestojí za to. Je potrebné vykonať uvoľnenie zeme, čo jej pomôže zostať vlhké. Keď rastliny kvitnú a vytvárajú sa nové výhonky, mali by sa polievať hojne raz týždenne.

Pre sezónu musíte urobiť 2 koreňový dresing vo forme roztokov. Pozitívny výsledok prinesie kuracie trusky hnojív.

Vytvorte krík pomocou orezania. Na jar sú odrezané dlhé bočné výhonky, čo dáva puzdru guľový tvar.

poleva aby sa dostali veľké top kvety. Na tento účel nakrájajte púčiky na bokoch.

Vyrábame záhony

S nástupom ustáleného tepla sa na ulici prebudí chryzantéma. Podmienky pestovania vonku by mali zahŕňať zimovanie na jej trvalom mieste. Z tohto dôvodu záhradník zabezpečí, aby nedošlo k rozkladu rastlín, to znamená, že na kopci sa nevyhnutne vytvorí kvetinový záhon. S nástupom chladného počasia sú korene rastlín mulčované, pokryté senom alebo pilinami. Zhora - zaspávajú snehom a vaše výsadby môžu pokojne prežiť celú zimu.

Na jar, s nástupom tepla, je potrebné odstrániť všetky krycie materiály, po ktorých výsadba začne rásť. Pokiaľ bol výsadbový materiál uložený v pivnici, je na konci mája potrebné pripraviť ho na výsadbu. Práve v tomto okamihu končí prvý mráz.

Pristátie musí byť vykonané podľa stupňov. Dbajte na to, aby ste záhonu poskytli štítky alebo iné značky. K pripravenému zákopu sa predbežne pridá komplexné hnojivo, napríklad dobre hnitý hnoj. Zostáva len náležitá starostlivosť. Pestovanie chryzantém na otvorenom poli nie je ťažké, zvládne to aj amatér.

Vzdialenosť medzi rastlinami, ktoré sa majú vysadiť, by preto mala byť od 30 do 50 cm. Čím väčšia je krovina, tým viac priestoru je potrebné ponechať na rast a vývoj. Pristátie a presádzanie sa musí vykonať s veľkým kusom pôdy. Ihneď potom by sa mala Zem hojne zalievať roztokom "Kornevinu" alebo akýchkoľvek iných liekov, ktoré podporujú rast.

Presadzovanie s rozdelením kríkov

Transplantácia pomocou delenia kríkov je jedným z najlepších spôsobov propagácie chryzantém. Je lepšie transplantovať kríkov po kvitnutí, počas tohto obdobia vznikajú nové výhonky, rastie nový koreň.

Aby ste to dosiahli, vykopajte kríkov, potraste a opláchnite korene. Po oddelení mladých výhonkov sa musí okamžite vysadiť do pripravenej pôdy. Ak je stonka veľmi vysoká, musíte odrezať štvrtý list a zakryť ho tak, aby koreň zakorenil.

Existujú rôzne metódy reprodukcie:

Propagácia odrezkami

Propagácia odrezkami sa začína výberom zdravých rastlín - materských lúhov.

Na jeseň po ukončení kvitnutia sa vyberú zelené kríky a presadia sa do škatúľ. Materské lúhy sa skladujú v miestnosti s teplotou 2–5 ° C, ale nie nižšou ako 0 ° C. Dobre napojená, aby sa začalo pestovať koreňové výhonky. Na odrezky sú vhodné iba výhonky, ktoré sa odvetvujú od koreňa. Takéto odrezky sa vysádzajú v kvetináčoch s pripravenou pôdou. Je dôležité pridať humus a piesok, môžete pridať minerálne hnojivo (20 g na 10 litrov vody). Zakorenenie nastane za mesiac, po ktorom, ak to počasie dovolí, je možné na záhrade vysadiť nové sadenice.

Ako sa vysporiadať so škodcami a chorobami

Aby sa predišlo výskytu chorôb alebo škodcov na kvetoch, je lepšie robiť to prevencia:

 1. Pri kŕmení pridajte Fitosporín - toto chráni korene pred hnilobou.
 2. Po daždi ošetrite rastliny Previrkurom alebo Quadrixom vyhnúť sa vírusovým infekciám.
 3. V ochrane pred škodcami - húsenice, lístia valčeky, drogy Fitoverm, Aktara, Ratibor vám pomôžu.
 4. z roztoče a vošky Mydlovú vodu môžete používať raz týždenne. Pomôžu tiež hotové insekticídy alebo cesnakový vodný extrakt.
 5. Púčiky niekedy zasiahnu poľné chybypijú chryzantémovú šťavu. Môžu byť odstránené spolu s postihnutými výhonkami a Bush je ošetrený s Fufanon.
 6. Nematódy listov žijú vnútri listov, časté postrekovanie pomáha rozširovať ich po celej rastline. Postihnuté výhonky je potrebné odstrániť a zastaviť postrek listov. Takéto puzdro by sa nemalo používať na reprodukciu.
 7. Ak sa objavil na chryzantéme spoty alebo rastlina choré listy hrdze, musí sa okamžite postriekať fungicídmi.
 8. S koreňom bakteriálna rakovina je lepšie okamžite odstrániť puzdro z kvetinového záhonu.

Nadmerná vlhkosť vedie k smrti koreňového systému. Nedostatok vody prispieva k rozvoju rôznych chorôb. Preto je dôležité sledovať zalievanie kvetov.

Pri náležitej starostlivosti si môžete pestovať krásne chryzantémy, ktoré ozdobia jesennú krajinu.

Ako ušetriť chryzantémy v zime?

Existuje niekoľko spôsobov, ako uchovávať rastliny v zime:

 • Konzervovanie kvetín v zemi.
 • Presun vykopaných kríkov do miestnosti.
 • Kladenie chryzantém v priekope.

Mrazuvzdorná chryzantéma dovolenky na zimu v zemi, Aby ste to dosiahli, musia byť odrezané a ponechané 15 cm nad zemou. Potom je krík zabalený so slamou alebo ihlami, hľuza s humusom. Keď teplota klesne na 5 ° C, zakryte vetvami duba alebo smreku. Na úkryt nepoužívajte opadané listy. Keď mráz zmizne, prístrešok sa odstráni, v prípade nočných mráz ho môžete zakryť hrubým filmom.

Existuje iný spôsob, ako zimné chryzantémy - vykopané kríky uložené v pivnici, Bližšie k mrazu sa vykope korene rastlín a spolu s hrudkou zeme sa uložia do pivnice priamo na zem. Teplota by mala byť medzi 0 a 5 ° C. Pri tejto teplote sú kvety v stave spánku a mladé výhonky sa nerozťahujú. Pomocou tejto metódy môžete kedykoľvek kontrolovať rastliny a začať klíčiť.

Aj na zimu môžete dajte chryzantémy do zákopov, Vykopané kríky sú pevne položené v zákopoch s hĺbkou 60 cm. Keď zasiahne mráz, zakryte priekopu doskami alebo listom bridlice, prikryte fóliou hore a posypte viničom alebo listami. Táto metóda, bohužiaľ, neumožňuje kontrolovať ukladanie rastlín.

Pre experiment môžete vyskúšať niekoľko spôsobov a určiť, čo je praktickejšie.

Chryzantémy zdobia všetky kvetinové záhony, dobre sa hodia k iným kvetinám. Rôzne odrody chryzantém prinesú dobrú náladu a ozdobia jesennú krajinu až do prvého mrazu.

Ako si vybrať sadenice?

Pri nákupe sadenice venujte pozornosť nielen celkovému zdravému vzhľadu rastliny, ale aj množstvu a kvalite pukov. Púčiky by sa už mali začať otvárať a ukazovať tipy okvetných lístkov. Potom bude vaša chryzantéma po výsadbe do zeme kvitnúť! Ak sa rastlina kupuje so zelenými púčikmi, kvety sa nemusia otvoriť.

Podnebie stredného Ruska

Aby sa na jeseň dostali krásne kvety chryzantémy, v lete je potrebné zabezpečiť náležitú starostlivosť, pravidelné zalievanie a top dressing. Obzvlášť dobré pri pestovaní chryzantém na otvorenom priestranstve na predmestiach. S vysoko kvalitným prístreškom pokojne tolerujú mrazy až do 30 stupňov as nástupom jari budete spokojní s vynikajúcimi farbami. Pestovanie maternicových rastlín je veľmi jednoduché. Teraz zvážime jednu z možností a pochopíte, že každý záhradník môže mať na svojom pozemku kúsok slnka.

Tieto rastliny sa veľmi ľahko zakorenia. Pestovanie chryzantém na otvorenom priestranstve na predmestí tiež uľahčuje skutočnosť, že každý rok môžete získať nové rastliny z časti starých alebo zo zelených odrezkov. Mladé výhonky koreňov, bočné výhonky na starých stonkách - to všetko je materiál pre nový ker.

Existuje mierna jemnosť. Je nežiaduce nechať rastliny dlho na jednom mieste. Už sme povedali, že sa im v období kvitnutia nepáči. To je tak. Raz za dva roky sa však musia vysádzať v dobrej úrodnej pôde. V opačnom prípade stráca svoju atraktivitu, konáre sa stanú drevnatými. Ak však krík už stratil svoje kúzlo, môže sa stať rodičom celého záhonu.

Kde a ako pestovať?

Na pestovanie chryzantém potrebujete vyvýšené slnečné miesto a dobre odvodnenú, mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu. Pri nedostatočnom osvetlení sa výhonky roztiahnu a zoslabia a kvitnutie sa oneskorí.

Chryzantémy milujú dobre oplodnené pôdy. Na takejto pôde skvele kvitnú. Ak je pôda v záhrade neplodná a hustá, pred výsadbou odrezkov ju hnojíme hnilým hnojom, kompostom, rašelinou a tiež pridaním komplexného minerálneho hnojiva.

Je lepšie zasadiť odrezky chryzantémy nie do dier, ale do zákopu vo vzdialenosti 30 - 50 cm. Závisí to od charakteristík odrody: svieže a vysoké kríky sa vysádzajú ďalej od seba a malé sú bližšie k sebe.

Po výsadbe zalejeme zeminu do zákopu pomocou koreňového roztoku (1 g na 1 liter vody). To prispieva k tvorbe silného koreňového systému v odrezkoch. Z mladej vetvičky sa vyvinie silná a krásna rastlina!

Sadenice chránime zhora ľahkým krycím materiálom. Vytvára pre nich priaznivú mikroklímu: chráni mladé chryzantémy pred horúcimi lúčmi a zahrieva ich počas chladenia.

Rastúca technológia v Urali

Podnebie tu nie je také tvrdé ako nepredvídateľné. Silné sneženie a mrazy, vietor a dlhotrvajúce sucho - to všetko robí pestovanie chryzantém na otvorenom priestranstve v Uralu o niečo ťažšie. Ak chcete záhradníkovi uľahčiť život, môžete odporučiť nasledujúcu možnosť. Po odkvitnutí sa stonky maternicových kríkov odrežú záhradnými nožnicami. Mali by zostať pne 10 až 15 cm, kríky na zimu musia byť pokryté rašelinovými drobkami a hnojom. Výška vrstvy by mala byť 10 - 15 cm. Z vrchu kvôli izolácii položte zvyšky po vyčistení záhrady. To sú vrcholy a vetvy. V zime sa na nich hromadí sneh.

Jarná práca

S nástupom pružiny je potrebné odstrániť vrcholy a konáre. Nie je však potrebné odstraňovať rašelinu. Jedná sa o mulč a hnojivo, bez ktorého bude ťažké čakať na dobré kvitnutie. Po objavení sa bazálnych výhonkov sa odstráni pomocou záhradných nožníc. Výsledné odrezky sú dlhé 6 až 7 cm, je potrebné ich ponoriť do roztoku Kornevinu a zasadiť na lôžko s dobre hnojenou zeminou, na ktorej vrchnej časti je vrstva piesku (asi 2 cm).

Každý deň musíte striekať a zaliať odrezky. Z vyššie uvedeného musíte film natiahnuť a nezabudnite usporiadať tieňovanie pred jasnými a slnečnými lúčmi. Не забывайте проветривать, и уже через 2 недели ваши посадки дадут хорошие корешки.

Молодые растения высаживают на постоянное место в мае, когда угроза заморозков минует. Не забывайте хорошо поливать и мульчировать почву. Как только высота ваших растений достигает 15 см начинается самая кропотливая работа. Ak chcete získať vysokú stonku so sviežou kvetinou, musíte určite zovrieť všetky bočné výhonky a puky, pričom jednu nechajte. Navyše, výber nie je vždy zrejmý, centrálny sa môže ukázať ako nedostatočne rozvinutý alebo škaredý, takže musíte starostlivo monitorovať svoj závod.

Záhradníctvo na Sibíri

Je to zložitý a veľmi vzrušujúci proces. Pestovanie chryzantém na otvorenom poli na Sibíri je síce možné, ale záhradníkovi pripadajú ďalšie úlohy. Najprv si musíte zvoliť odrody odolné voči zimám. Môže to byť skorá smotana alebo malinová chryzantéma, ružová perlinka alebo darček. Musia byť vysadené na vysoko suchom lôžku, ale ani to nezaručuje úspešné prezimovanie.

O pestovaní chryzantém v otvorenom poli sme už veľa hovorili. Príprava na zimu by sa mala vykonávať veľmi opatrne. Na jeseň sú rastliny orezávané, pokryté humusom a pokryté smrekovými konármi. Ale ani v tomto prípade nemôžete poskytnúť záruku, že kvety budú bezpečne v zime. Stáva sa, že chladné obdobie je mimoriadne mäkké. Potom existuje riziko, že sa rastliny prebudia veľmi skoro a môžu zomrieť prebytočnou vlhkosťou pod krycím materiálom. Inokedy naopak, zem zamrzne o 2 metre, čo znamená, že chryzantémy majú ešte menšiu šancu na prežitie. Preto je jedinou možnosťou vyzdvihnúť krčné maternice na chladnom mieste. Môže to byť suterén alebo garáž.

Na konci jesene, keď zasiahli prvé mrazy, sa chryzantéma opatrne vykopala a umiestnila do 5-litrového vedra. Zároveň sa odporúča odrezať celú časť antény. Môžete zanechať iba lignifikované pne vysoké 10 až 15 cm. Vykopané bunky kráľovnej by sa mali vybrať do pivnice a uchovávať pri teplote neprevyšujúcej +2 ° C. Niekde na +4 chryzantémách začne pučať, čo je veľmi nežiaduce.

Pestujeme novú odrodu

Ak máte to šťastie, že získate dobré semená, môžete na mieste vysadiť úžasné rastliny, ku ktorým k vám prídu všetci susedia. Pestovanie chryzantém na otvorenom priestranstve zo semien vôbec nie je príliš komplikované. Týmto spôsobom môžete pestovať letničky aj trvalky, ktoré zdobia vašu záhradu po dlhú dobu.

Prvú aj druhú treba vysadiť skoro na jar. Na začiatku marca by ste už mali mať na oknách plytké škatule plné zemskej zmesi. Je vhodné vziať hotové, ale môžete si ho uvariť sami. Za týmto účelom si zoberte skleníkovú pôdu, humus a rašelinu. To všetko musí byť kalcinované alebo parené.

Teraz začneme siať. Ročné chryzantémy zaspávajú do hĺbky 0,5 cm a trvalky sú jednoducho ponechané na povrchu. Teraz je potrebné plodiny napojiť, prikryť sklom a uložiť na teplé miesto. Pravidelne sa plodiny kontrolujú a postriekajú vodou.

Vonkajšia výsadba

Záhradník sa bude musieť so svojimi sadenicami dlho hrabať, než sa stanú prekrásnymi kvitnúcimi kríkmi. Keď klíčia sadenice, sú najčastejšie usporiadané veľmi husto. Preto, akonáhle sa objaví druhá dvojica listov, musíte sa ponoriť do samostatných pohárov. Zároveň sa snažte nerozdrviť stonku. Starostlivosť o mladé sadenice teraz spočíva v včasnom zalievaní. Je vhodné vykonať kalenie, to znamená, prenášať debny na balkón.

Akonáhle hrozba mrazu pominie, musíte vysadiť sadenice na otvorenom priestranstve. Pamätajte, že chryzantéma má veľmi rád svetlo a teplo. Zanechajte tmavé rohy ostatných rastlín a umiestnite ho do stredu pozemku. V takých podmienkach odhalí všetku svoju krásu. A ešte jedna vec: hneď po transplantácii musíte stlačiť všetky vrcholy. Toto nie je posledný postup v tejto sezóne. Len čo bočné výhonky dorastú o 15 - 20 cm, musia si tiež „zložiť hlavy“. Potom získate kompaktné kríky s mnohými kvetenstvo. Potešia vás dlhým a veľmi hojným rozkvetom.

Pre začiatočníkov

Ak ste záhradkárstvo pre prvý rok, potom bude pestovanie malokvetej chryzantémy na otvorenom poli vynikajúcou voľbou pre vás. Tieto svetlé kvety pripomínajúce sedmokrásku budú nádhernou jesennou ozdobou vašej záhrady. Je potrebné poznamenať, že sú nenáročné a v miernom podnebí nevyžadujú teplé zimy. Ale na Sibíri nemôžete poskytnúť 100% záruku, že vaše rastliny prežijú zimu. Ak pôda príliš zamrzne, pravdepodobne sa nezobudia.

Za týmto účelom môžete nechať 2 až 3 maternicové rastliny, ktoré sa dajú vziať do pivnice. A ešte jednoduchšie - zasiať letničky. Potešia vás až do chladu a dokonca aj po prvom snehu zostane jasný a svieži. A potom sa dajú jednoducho odstrániť a vytvoriť priestor pre nové pristátie. V tomto prípade nie ste vo svojej fantázii obmedzení. Kvetinové záhony sa môžu líšiť tvarom a obsahom každý rok.

Klasifikácia chryzantém

V procese výberu boli jednoduché kvetenstvo takmer úplne nahradené polodvojitým a dvojitým, v ktorých kvetenstvo je čiapka viacerých riadkov trstinových kvetov. Ale okrem froté a jednoduchých kvetenstvo existujú aj iné formy: sasanky, rúrkovité, čínske, pivonky, pompony, ozdobné, pavúkovce atď. Rozdiel spočíva často v tvare trstinových kvetov - v niektorých odrodách sú rovné, v iných sú mierne ohnuté loďou, v iných sú mierne špirála.

Na terénne úpravy záhrady sa najčastejšie používajú kórejské chryzantémy s trvalým mrazom, ktoré sa používajú ako krajinné záhrady, pretože sú najnáročnejšie a naj mrazuvzdornejšie nazývané „dub“ - vo forme listov pripomínajúcich dubové listy.

Všetky odrody chryzantém možno rozdeliť podľa doby kvetu na:

 • Začiatkom augusta kvitnúce kvety. Tieto odrody sú zvyčajne zakrpatené a husté kríky vysoké asi 25-35 cm, používané na hraniciach.
 • Stredne kvitnúce - kvitnúce začiatkom septembra, hlavne v priemernej výške kríkov 50 - 60 cm.
 • Neskoré kvitnutie - kvitnutie koncom septembra, začiatkom októbra, väčšinou vysoké, do 100 cm alebo viac, si vyžaduje podväzok.

Doba kvitnutia v chryzantémach je viac ako mesiac. Nízko rastúce odrody majú spravidla veľmi okrasné lístie, ktoré umožňuje tvorbu viacvrstvových kvetinových záhonov, ktoré kvitnú od konca leta do neskorej jesene.

Miesto pre pestovanie záhradných chryzantém

Chryzantémy rastú najlepšie a tvoria najviac kvetov, ak sú vysadené na slnečnom mieste. Potrebujú najmenej tri hodiny plného slnka denne.

Vyžadujú tiež dobre hnojenú pôdu, dostatočnú vlhkosť, ale bez ozdôb. Chryzantémy netolerujú suchú rašelinovú alebo piesočnatú pôdu - majú zlé minerálne zloženie a nezachovávajú vlhkosť. Netolerujú však stagnáciu vody a vlhkosti!

V ideálnom prípade potrebujú ľahkú piesočnatohlinitú pôdu, dobre korenenú humusom a organickou hmotou. Rovnako ako väčšina záhradných kvetín, aj chryzantémy sa milujú na dobre odvodnených pôdach s množstvom organických látok, napríklad kompostu.

Neodporúčame pestovať chryzantémy na rovnakom mieste dlhšie ako tri po sebe nasledujúce roky, aby sa predišlo súvisiacim chorobám a problémom so škodcami.

Pôda na kvetinových záhonoch pre chryzantémy sa musí pripraviť vopred: ak je ťažká, ílovitá, pridáva piesok, humus, rašelina, môžete odmerať pomocou vedier, vziať všetko v rovnakých častiach. Ak je pôda ľahká piesčitá - pridajte ílovitú, trávnatú pôdu a humus. Rašelinové pôdy si vyžadujú výrazné zlepšenie - sú chudobné a kyslé, musíte zalesniť pôdu a humus.

Všetky zložky zavedené na zlepšenie pôdy by sa mali dobre premiešať. Úrodná vrstva Zeme by mala byť menšia ako 40 cm.

Ak máte nejaké miesto v nížine alebo na svahu, pred naplnením kvetinových záhonov v dolnej časti výkopu nalejte vrstvu drenáže zo sutiny.

Ďalším dôležitým ukazovateľom kvality pôdy, ktorému by ste mali venovať pozornosť pri pestovaní chryzantém, je kyslosť. Zmeny v kyslosti alebo zásaditosti môžu vážne obmedziť rast rastlín, oslabiť koreňový systém a dokonca viesť k smrti. Chryzantémy preferujú kyslosť asi 6,5, kategoricky nie nižšiu ako 6,2. Na zvýšenie pH pôdy je potrebné pôdu vápnit 'a k zníženiu (na slanej pôde) pridať síran železa alebo síran hlinitý.

Na deoxidáciu pôdy pod chryzantémami je preferovaný dolomitový vápenec, pretože obsahuje horčík a ďalšie menšie množstvá živín. Hasené vápno nie je žiaduce - veľmi rýchlo spôsobuje reakciu zmien kyslosti a pri kombinácii s minerálnymi hnojivami blokuje dostupný fosfor.

Chryzantémy získané oddeľovaním starých kríkov, kontajnerových chryzantém zakúpených v škôlke alebo zakorenených odrezkov sa vysádzajú v radoch v závislosti od hrubosti kríkov: vo vzdialenosti 20 - 30 cm od seba, krátke a stredne veľké odrody, 45 - 50 cm - hrubé odrody.

Ako zalievať chryzantémy

Na začiatku vegetačného obdobia sa chryzantémy zavlažujú asi raz týždenne, pričom sa častejšie zvlhčujú horné vrstvy pôdy. V lete, so zvyšujúcou sa teplotou, sa zvyšuje frekvencia zavlažovania, môže byť podľa počasia raz alebo dvakrát týždenne. V čase kvitnutia v septembri je zalievanie ešte častejšie - najmenej trikrát týždenne, nezabudnite však, že časté zalievanie je prípustné iba na dobre odvodnenej pôde!

Chryzantémy vyžadujú bohatú skupinu živín, okrem dusíka, fosforu, draslíka, sú potrebné značné množstvá síry, vápnika a horčíka, a tiež malé množstvá železa a mangánu, ktoré sú menej významné, ale je žiaduce, aby boli súčasťou hnojív pre chryzantémy: bór, meď a zinok.

Dusík - tento prvok prispieva k rýchlemu rastu listov, ale je najužitočnejší iba na začiatku vegetačného obdobia, pred tvorbou kvetenstvo. Nepoužívajte dusíkaté hnojivá neskôr ako v júni! Ak sa tento prvok zavedie v nadmernom množstve, najmä ak je nedostatok svetla, rastlina vytvára slabé stonky a stagnujúci koreňový systém, veľmi ľahko sa nakazí plesňou múčnatkou a inými chorobami.

Fosfor je nevyhnutný pre zdravie chryzantém, najmä na stimuláciu rastu koreňov a dozrievania stoniek, odolnosti rastlín proti mrazu a všeobecnej imunity závisí od dostatočného množstva fosforu. Ak používate fosforečné hnojivá, nepoužívajte dvojitý superfosfát, iba obyčajné, ľahšie a rovnomernejšie sa distribuuje do pôdy, obsahuje od 18% do 20% dostupnej kyseliny fosforečnej.

Draslík prispieva k tvorbe veľkých kvetov a hustých drevených stoniek. Ak sa však draslík zavedie v nadbytku, napríklad s popolom, lístie chryzantém sa stáva veľmi krehké, stonky sú vláknité, slabo zadržiavajú vlhkosť a horšie rezané.

Najlepšie je kŕmiť chryzantémy kompletným komplexným hnojivom, napríklad prípravkom NPK 5-10-10, ešte lepšie prípravkom NPK 5-10-5:

 • Ak sa v jarnej sezóne pestujú chryzantémy, postačujú dva vrchné dresingy za sezónu.
 • Ak sú chryzantémy vysadené pred rokom alebo dvoma - kŕmte celé leto a jeseň raz mesačne.

Od augusta iba fosforečné hnojivo.

Propagácia chryzantém

Chryzantémy sa množia semenami, odrezkami a delením, ktoré sa dajú kúpiť v črepníkových chryzantémach. Semená chryzantémy sa množia veľmi zriedka - pestované rastliny si neudržiavajú odrodové vlastnosti, môžete získať úplne neočakávané tvary, farby a veľkosti.

Ak chcete rýchlejšie kvitnutie, musíte sa množiť rozdelením. Aby ste to dosiahli, na jar na začiatku sezóny, keď rastliny rastú, pomocou lopaty oddeľte časť kríka od okraja materskej rastliny a zasadte ju na pripravený kvetinový záhon ochutený organickou hmotou a komplexným hnojivom.

Staré kríky chryzantém sa dajú rozdeliť na niekoľko častí, pričom zostane iba usporiadaný vyčerpaný stred.

Rezne môžu byť rezané chryzantémami akéhokoľvek veku. Keď stonka rastie asi 15 - 17 cm, odrežte vrchnú časť 10-14 cm, odtrhnite spodnú časť listov. Špičku rukoväte môžete ponoriť do koreňa, aj keď to nie je potrebné. Pôdu je však potrebné sterilizovať v kvetináči.

Varianty pôdnej zmesi na odrezky:

 • hrubý piesok a univerzálna rašelina (zo skladu) v rovnakých častiach
 • hrubý piesok a vermikulit v rovnakých častiach
 • hrubý piesok rieky a rašeliník v rovnakých častiach

Pôda musí byť sterilizovaná v peci alebo naparená v záhrade nad parou a potom preliata roztokom fytosporínu. Ponorte stopku do nej s časťou, z ktorej sa odstránia listy. Je možné zakoreniť odrezky v rašelinových tabletách veľkých rozmerov.

Udržujte pôdu v mierne vlhkom stave, ale nie vo vlhkom stave. A vždy teplé - zakorenenie vyžaduje teplotu okolo 22-24 ° C a zatienenie priamym slnečným žiarením.

Chryzantémy môžete rezať v lete, ale nie v najteplejších časoch. Korene sa tvoria asi za dva týždne. Keď vidíte, že stonka začala pestovať nové listy - všetko šlo dobre. Po tom, ako mladé výhonky dorastú asi o 5 cm, môžu byť mladé kríky chryzantém preložené na kvetinové záhony prekládkou: bez toho, aby ste sa dotkli koreňovej gule, vyberte z hrnca a zasaďte rastliny do pripravených dier.

Pri akejkoľvek metóde rozmnožovania, odrezkov alebo odrezkov, ak je veľmi slnečné počasie, je potrebné, aby ste sa 2-3 dni pritenit. V tomto prípade by sa zakorenené odrezky a mladé kríky-delenki nemali pochovávať v zemi v kvetinovom lôžku do hĺbky hlbšej, ako sa nachádzali pri koreni v kvetináči alebo na starom mieste.

Prvé zalievanie sa môže uskutočniť roztokom zirkónu.

Po výsadbe na stále miesto v záhrade je potrebné mulčovať pôdu okolo chryzantém, aby sa zabránilo vysychaniu koreňov a aby sa vytvorila bariéra proti burinám. Okrem toho mulč chráni koreňový systém pred prehriatím v zime av zime pred podchladením.

Mulč sa postupne rozpadá a vytvára humínové kyseliny, čím sa zlepšuje kvalita pôdy - uvoľňuje sa alebo sa rozpadá. Ak pôdu nezmiešate, potom pri výsadbe chryzantém zakúpených v nádobách zo škôlky posypte zemou o 1,5 až 2 cm vyššie ako kvetináče.

Ako zasadiť chryzantémy na jeseň

Ak sa vám podarilo získať úrodu chryzantémy alebo kontajnerovej rastliny koncom leta alebo jesene, môžete ich zasadiť do kvetinových záhonov do polovice septembra, aby nielen mali čas zakoreniť na novom mieste, ale aj dosť na zvýšenie koreňovej hmoty. Ak nebudete dodržať termíny, chryzantémy uschovajte v nádobách.

Chryzantému je potrebné transplantovať zo skladovacieho hrnca alebo pohára, kde je stopka zakorenená v širokej, ale nízkej nádobe s univerzálnou kvetinovou pôdou. Nerežte okamžite, len vložte nádobu do mierne chladnej miestnosti. Ak máte teplý balkón - do konca októbra tam môžete pestovať chryzantémy.

Keď je teplota nastavená na približne +4 ° C, je možné orezať časť antény. Ak sa na vašom balkóne neočakávajú mrazivé teploty, nemusíte robiť nič iné, iba pravidelne - raz mesačne alebo menej, rastliny trochu zalejte, len tak, aby pôda úplne nevyschla.

Ak vaša teplota môže mierne klesnúť pod nulu (balkón je zasklený, ale nezohrieva sa), pripravte veľkú lepenkovú škatuľu a materiál na izoláciu: piliny, slama, sušený mach rašeliny a veľká bavlnená prikrývka.

Za studena (pod + 3 - 4 ° C) vložte nádobu s chryzantémou do škatule a vyplňte medzery medzi stenami pilinami alebo leštením alebo penovou gumou. Zamerajte sa na teplomer. Ak je to potrebné, prikryte prikrývkou, zastavte zalievanie, pôda musí byť suchá. Chladenie pod -2 ° C je neprijateľné. tj teplota na balkóne môže klesnúť pod nulu (na - 5 - 7 ° C), ale v kvetináči s chryzantémou môže zostať najmenej - 2 ° C.

Ak máte v záhrade teplý skleník, potom vo februári až marci môžete kvety premiestňovať, podľa potreby ich zalievať - ​​pôda by nemala byť neustále vlhká alebo suchá, iba mierna vlhkosť.

Ak je v skleníku veľa sadivového materiálu, vykonajte preventívne ošetrenie chorôb - posypte všetky rastliny fytosporínom alebo povlečte jódovými vankúšmi (navlhčite čajové vrecká po 0,5 ml jódu a povlečte na 2 - 3 miestach v skleníku). Problém je v tom, že chryzantémy sú náchylné na plesňové choroby a skleníky sú zle vetrané. Jódové výpary pomáhajú dezinfikovať vzduch a udržiavajú zdravé rastliny, až kým nie sú vysadené na kvetinových záhonoch začiatkom mája.

Chryzantémy môžete ukladať v pivnici alebo v suteréne v zime, ak sú dobre vetrané, na stenách nie je zvýšená vlhkosť a plesne.

Ako sa starať?

Chryzantéma je veľmi hygrofilná, a preto pred rastom musí byť rastlina hojne napojená. Lepšia - mäkká voda: dážď alebo usadenie. Pri nedostatku vody sú stonky chryzantém zrnité a listy a kvety vyzerajú menej atraktívne.
Chrysanthemum miluje organické a komplexné minerálne hnojivá. Na začiatku pestovania, keď mladé výhonky aktívne pestujú nové výhonky, je lepšie používať dusíkaté hnojivá. A potom rastliny potrebujú fosfor-potaš - pre lepšie kvitnutie.

Chryzantémy nalievame roztokom hnojív iba do koreňa: ak padnú na listy, spôsobia popálenie.
Dusík podporuje rast rastlín, zvýšenie počtu výhonkov a kvetov, intenzitu farieb listov a kvetenstvo. Nedostatok dusíka spôsobuje chlorózu (žltnutie listov) a drvenie kvetov. Ak chcete zvýšiť zelenú hmotu chryzantém, môžete použiť amoniakálny dusík a vo fáze tvorby púčikov - dusičnanový vrchný obväz.

Keď chryzantéma vyrastie na silnom kríku a vytvára púčiky, prejdeme na hnojivá na báze fosforu a draslíka. Fosfor podporuje hojné a dlhodobé kvitnutie chryzantém, zvyšuje ich imunitu. Do pôdy privádzame fosforové hnojivo rýchlosťou 50 g na 1 km štvorcový. m pôdy, ako aj kostnej múčky.

Нашим хризантемам необходим и калий. Он положительно влияет на здоровье растения и красоту соцветий. Лучшим калийным удобрением для выращивания обильно цветущих хризантем считается сернокислый калий.

Очень хорошо для подкормки хризантем использовать перепревший коровяк или куриный помет. В большую бочку помещаем 2 ведра коровяка или 1 ведро куриного помета, заливаем водой. Miešajte, trvajte na tom, 3 dni - a cenné koncentrované hnojivo je pripravené! Na kŕmenie rastlín pripravíme roztok: 1 liter získanej koncentrovanej infúzie v vedre s vodou. Týmto roztokom hnojíme chryzantémy a do koreňa každej rastliny nalievame 1 liter. Pred obliekaním dobre zalejte pôdu tak, aby bola vlhká. Môžete použiť hotové granulované hnojivá na báze hnoja alebo kuracieho trusu - s podobným účinkom, ale bez charakteristickej arómy.

Ak chcete vytvoriť krásny tvar kríka, pritlačte výhonky. A nezabudnite včas odstrániť zvädnuté kvetenstvo - tým sa predĺži kvitnutie chryzantém. Na zimu mulčujeme naše chryzantémy silnou vrstvou rašeliny alebo humusu.

Tvorba kríkov chryzantémy

Na začiatku sezóny, keď stonky rastú na jar, ich pritlačte vo výške asi 15 - 20 cm, asi 2 - 3 cm od koruny. To spôsobí, že rastlina sa bude aktívne vetviť, a keď bočné vetvy dorastú o ďalších 15 cm, pritlačte opäť horných 1,5 - 2 cm. Tento proces štiepania musí byť ukončený 50 až 60 dní pred očakávaným kvitnutím - skoré kvitnutie môže byť štiepané až do júla, stredné a neskoré kvitnutie. - do augusta.

Kvetenstvo rôznych odrôd sú rôzne, veľkokveté chryzantémy majú priemer koša 10 až 25 cm, pestujú sa v 2 až 3 stonkách, štipú a nechávajú najväčšie kvetenstvo na koncoch výhonkov - tieto sa najčastejšie ponúkajú v strihu na kytice, zvyčajne na jednej vetve. -5 kvetenstvo.

Chryzantémy s malými kvetmi majú priemer koša 2 až 9 cm, zvyčajne sa pestujú vo forme kríkov a kvetenstvo nie sú jednotlivé koše, ale komplexné scutellum alebo lalok, na vetve 15 až 20 kvetenstvo.

Chryzantémy v zime

Na konci jesene, so smrťou listov, odrezal celú nadzemnú časť rastlín vo výške 15 - 20 cm od zeme.

Odolnosť chryzantém za chladu je rôzna pre rôzne odrody, sú veľmi odolné proti mrazu, v strednej časti Ruska a Sibír sú mrazivé. Ak kupujete osivo v obchode alebo semená kontajnerov v škôlke, uveďte súlad odrody s klimatickou zónou (možno uviesť od 3 do 9).

V každom prípade sa musíte pripraviť na drsné zimy, na konci jesene prikryte kríky vysokou vrstvou mulča zo slamy, pilín, listov alebo lapníka. Ak sa koreňová zóna v starých kríkoch výrazne zvýšila z pôvodnej úrovne, musíte najskôr kompostať rašelinou, potom slamou a potom smrekovými konármi.

Ak je miesto na vašom webe dosť nízke, pripravte drenážne drážky pred lôžkami pred prístreškom - vážnym nebezpečenstvom pre chryzantémy v zime je konštantná vlhkosť alebo ľad na listoch, ako aj striedavé zamŕzanie a rozmrazovanie pôdy. Preto, ak sa používajú viacvrstvové prístrešky, musia sa na jar odstrániť včas - najčastejšie chryzantémy zomierajú v dôsledku otepľovania pod zbytočne teplými prístreškami.

Niektorí záhradníci, aby nestratili cenné odrody chryzantém pred úkrytom na zimu na konci septembra, oddelili časť kríkov a uložili do kontajnera až do jari.

Ako sa množiť?

Na rozmnožovanie chryzantém môžete použiť sadenice, semená a odrezky - v závislosti od odrody. Semená sa môžu vysiať v máji priamo do zeme. Na siatie robíme diery vo vzdialenosti 25 cm od seba a do nich umiestnime 3-4 semená. V tomto prípade začne kvitnutie v auguste. Chcete si užiť kvitnúce chryzantémy v júni? Potom budete musieť pohladiť sadenicami! V marci zasejeme semená do krabíc s pôdou a umiestnime ich do vykurovanej miestnosti. Keď sadenice dorastú, ponoríme ich do kvetináčov a koncom mája ich zasadíme do zeme. Za mesiac kvitnú naše chryzantémy!

Aby sa získali odrezky na jeseň, po rozkvetu chryzantém môžu byť najlepšie kópie ponechané na zimu v kvetináčoch ako maternicových rastlinách. Vystrihli sme vyblednuté výhonky blízko zeme v kvetináči, pretože po odkvitnutí odumrú. Rezané chryzantémy v kvetináčoch v chladných miestnostiach. Polievajte rastliny trochu tak, aby sa nevädli. V marci berieme odrezky na výsadbu od apikálnych potomkov vychádzajúcich zo zeme od koreňov.

Rezne odrežte ostrým nožom v šikmom uhle, aby ste dosiahli hladký rez. V tomto prípade je lepšie zakorenenie. Zasadíme ich do kvetináčov alebo krabíc. Podklad pripravujeme nasledovne: do spodnej vrstvy nalejte humus s rašelinou a dolný piesok. Po výsadbe odrezky odrežte a zakryte skleneným viečkom. Najlepšia teplota pre zakorenenie je + 13-15 ° С. Po zakorenení (po 18 - 20 dňoch) pohár vyberte. Mladé rastliny sa vysádzajú do jednotlivých kvetináčov a umiestňujú sa na chladné a dobre vetrané miesto.

Najjednoduchší spôsob, ako šíriť chryzantémy, je rozdelenie kríkov. Na jar, keď končia mrazy, vytiahneme krík a rozdelíme mladé výhonky. Okamžite vystrelí rastliny s koreňmi v záhrade a vodou.

Ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami?

Slabé chryzantémy často reagujú na chyby výsadby a starostlivosti. Môže to byť nedostatočné zalievanie, zle vybraná oblasť alebo nesprávne pripravená pôda.

Ak je vaša chryzantéma „smutná“ a nasekaná, transplantujte ju na iné miesto. Zo škodcov sú najnebezpečnejšie vošky a roztoče. Aby sme zabili vošky, umývame rastlinu mydlovou vodou a ošetrenie opakujeme každých 7-10 dní. Dobré výsledky sa dosahujú ošetrením rastlín roztokom pyretra. Takto to pripravujeme: 200 g pyretrumového prášku sa nalieva do 10 litrov vody počas 12 hodín. Potom vezmeme 50 ml infúzie, rozriedime v 10 litroch vody a pridáme 50 g mydla. V boji proti voškám a pavúkom roztočov pomôže infúzia cesnaku.

Vezmite 50 g cesnaku, nasekajte maltu a nalejte pohár studenej vody. Po 15 až 20 minútach sa hmota prefiltruje a zriedi vodou, objem sa doplní na 1 liter. Jeden a pol šálky tohto roztoku sa naleje do vedra s vodou. Vo večerných hodinách alebo za oblačného počasia dôkladne umyte kríky chryzantém.

Chryzantéma je úžasná rastlina, ktorá sama o sebe môže slúžiť ako skvelý insekticídny prostriedok.
Perfektne pomáha v boji proti takémuto nezničiteľnému záhradnému „príšeru“ ako je medveď. Tajomstvo spočíva v tom, že kvety a listy chryzantém obsahujú špeciálny éterický olej so špecifickou vôňou. Medvedka a mnoho ďalších záhradných škodcov to nevydrží! Preto je pre nás veľmi užitočná zvädnutá kytica chryzantém, ktoré už slúžili ako dekorácia. Zavesíme ho tak, aby bol úplne suchý, a potom ho zbrúsime. získané
Pri pestovaní zeleniny, napríklad rajčiakov, sa do pôdy pridáva prášok. Medveď sa k takej posteli nepribližuje! A naše sadenice budú spoľahlivo chránené pred škodcami!

Ako používať chryzantémy v záhradnom dizajne?

Chryzantémy sú jednou z najelegantnejších farieb jesene. Svetlé gule chryzantém v kombinácii s farebnými jesennými listami stromov a kríkov uprostred zaspávajúcej prírody vyzerajú skutočne ako luxus!

Tieto nádherné rastliny je možné použiť ako samostatnú kvetinovú záhradu alebo v kombinácii s inými kvetinami, ktoré kvitnú na jeseň (astry, rozchodníky, rudbeckia). Živé kvetenstvo chryzantém pri rôznych obilninách vyzerajú veľmi originálne a elegantne.

Využite príležitosť na predĺženie sviežeho kvetu záhrady až do zimy! Nechajte chryzantémy dať radosť a slávnostnú náladu!

Pin
Send
Share
Send
Send