Užitočné tipy

Ako chrániť vaše osobné údaje na Facebooku

Pin
Send
Share
Send
Send


Systém Facebook implementuje štandardné a užívateľsky prívetivé nástroje na správu a monitorovanie siete, ktorých úlohou je odstraňovať slabé miesta zabezpečenia a chrániť užívateľské údaje.

Facebook je prihlásený pomocou zabezpečenej prihlasovacej stránky a štandardných šifrovacích štandardov. Nie je to vždy viditeľné v adrese URL, ale používatelia si môžu byť istí, že proces prihlásenia je bezpečný.

Aké údaje sú uložené na účte na Facebooku?

Odporúčame vám oboznámiť sa s Pravidlami ochrany osobných údajov Facebooku (nazývanými aj „Zásady používania údajov“), ktoré obsahujú informácie o:

 • Kategórie údajov spracovaných Facebookom,
 • Osobné údaje, ktoré Facebook dostáva od svojich používateľov,
 • Účely spracovania týchto údajov,
 • Zdroje údajov, ak sú známe,
 • Príjemcovia alebo kategórie príjemcov, ktorým sa môžu sprístupniť osobné údaje používateľov Facebooku.

Čo sa stane s obsahom po odstránení z Facebooku

Ak sa rozhodnete odstrániť materiál zverejnený na Facebooku, dostanete takúto príležitosť. Niektoré údaje sa vymažú bez možnosti obnovy zo serverov sociálnej siete, iné údaje sa však dajú odstrániť iba v súčasnosti vymazanie účtu.

Je to preto, že na zabezpečenie pohodlia Facebooku sú potrebné určité údaje. Napríklad systém zaznamená informácie o zamietnutých žiadostiach o pridanie k priateľom alebo uloží informácie o značkách, ktoré ste odstránili, aby ste zabránili opätovnému označeniu na tej istej fotografii.

Využíva Facebook zabezpečené stránky?

Facebook prijíma všetky potrebné opatrenia na ochranu informácií o používateľovi. Informácie o vašom účte sa nachádzajú na zabezpečenom serveri s bránou firewall. Pri zadávaní dôverných informácií (napríklad číslo kreditnej karty alebo heslo) systém šifruje tieto údaje pomocou technológie SSL.

Registrácia na Facebook sa vykonáva prostredníctvom zabezpečenej prihlasovacej stránky a populárnych šifrovacích štandardov. Nie vždy sa zobrazuje na internetovej adrese (URL), ale používatelia si môžu byť istí, že proces prihlásenia je bezpečný.

Video Mark Zuckerberg konečne komentoval škandalózny únik informácií z Facebooku

Na druhý deň vypukol medzinárodný škandál - údaje 50 miliónov používateľov sa dostali k tretím stranám bez ich vedomia. 5 dní po uverejnení šokujúcich správ sa zakladateľ sociálnej siete Mark Zuckerberg ospravedlnil používateľom a vysvetlil, ako by sa takáto situácia mohla stať. Ukázalo sa, že v roku 2013 vývojár Alexander Kogan začal aplikáciu na Facebooku - test osobnosti. Nainštalovalo ho 300 tisíc ľudí. Program však zhromažďoval nielen svoje údaje, ale aj údaje z celého zoznamu priateľov. Celkovo to bolo 50 miliónov používateľov.

Neskôr sa tiež ukázalo, že sociálna sieť niekoľko rokov zhromažďovala zoznamy kontaktov z telefónov používateľov a tiež si uchovávala históriu svojich hovorov a SMS. Ukázalo sa to takmer náhodou: jeden používateľ stiahol z Facebooku archív údajov o sebe a našiel v ňom informácie o svojich hovoroch.

Novinár Facebook ArsTechnica, ako aj niekoľko jeho čitateľov, našli informácie o hovoroch a správach v archíve. Zistili, že zhromažďovanie takýchto údajov funguje, keď je na telefóne s Androidom nainštalovaná aplikácia Messenger založená na Facebooku.

Počas prvého spustenia ponúka aplikácia synchronizáciu kontaktov a konfiguráciu SMS. Potom sa všetky kontakty, ktoré boli v telefóne používateľa, uložia do databázy Facebook - dokonca aj ľudia, ktorí nie sú zaregistrovaní na sociálnej sieti, a dokonca zaznamenávajú, že používateľ ich neskôr odstránil.

Moje údaje na Facebooku boli stiahnuté ako súbor vo formáte ZIP

Nejako to má moju celú históriu hovorov s mamou partnera pic.twitter.com/CIRUguf4vD

Ukrajinskí používatelia, ktorí si stiahli archív zo svojho profilu, si tiež všimli informácie o svojich hovoroch a SMS. Medzitým Facebook poznamenal, že používatelia sami poskytli povolenie na prístup k týmto informáciám. Nevysvetlili však, prečo by to mala spoločnosť vedieť, hoci ubezpečili, že zozbierané informácie nepredali.

Tu máte viac šťastia z Facebooku (zdá sa, že sa pozoruje iba na Androide. V systéme iOS sa zdá byť všetko v poriadku): - Choďte sem.

Spoločnosť Mark Zuckerberg nás opäť prinútila premýšľať o tom, aké informácie o nás dôverujeme sociálnej sieti a komu v dôsledku toho môžeme získať prístup. teda TSN.ua prišiel na to, aké údaje o nás Facebook ukladá a čo je potrebné urobiť, aby sme ich čo najviac chránili.

Čo o mne vie Facebook? Keď rakúsky aktivista Max Schrems v roku 2011 predložil podobnú žiadosť ako Facebook, dostal CD, na ktoré bolo zaznamenaných 1 200 súborov.

Tak sa dozvedel, že sociálna sieť ukladá informácie o IP adresách všetkých zariadení, z ktorých odišiel na web Facebook, úplný archív jeho korešpondencie, história pohybov, ako aj informácie, ktoré vymazal - súčasť osobných správ, stavov a publikácií.

Facebook tiež pozná dátum narodenia, telefónne číslo, hudbu, ktorú počúvate, svoju profesiu, miesta, ktoré navštívite, a tiež to, čo robíte vo svojom voľnom čase. Podľa najnovších údajov - sociálna sieť ukladá všetky informácie o vašich hovoroch a SMS správach.

Kancelária Video Cambridge Analytica hľadaná kvôli globálnemu škandálu na Facebooku

Spoločnosť sa podieľa na úniku osobných údajov 50 miliónov používateľov. Vyhľadávanie vykonalo asi 20 vyšetrovateľov britskej agentúry, ktorá sa zaoberá informačnou bezpečnosťou. Spoločnosť je obviňovaná nielen z nezákonného získavania osobných údajov, ale aj z ich používania na politickú reklamu na webe.

Ako čo najviac obmedziť prístup k mojim údajom? 28. marca spoločnosť Zuckerberg oznámila, že podnikla prvý krok k maximálnej ochrane užívateľských údajov.

„Počuli sme jasne a jasne, že nastavenie ochrany osobných údajov a ďalšie dôležité nástroje je ťažké nájsť a že musíme urobiť viac pre informovanie ľudí,“ uviedlo vyhlásenie na Facebooku.

Preto sa stalo pohodlnejším prístupom k nastaveniam ochrany osobných údajov (spoločnosť zmenila ponuku nastavení na mobilných zariadeniach a odstránila zastarané funkcie) a preskúmala všetky povolenia, ktoré boli kedy udelené webom a aplikáciám tretích strán, v ktorých ste prešli overením prostredníctvom sociálnej siete.

Môžete ľahko zobraziť zoznam všetkých aplikácií, zistiť, aké informácie od vás dostávajú, a vykonať zmeny - povoliť použitie iba údajov, ktoré považujete za potrebné.

Okrem toho spoločnosť sama radí, aby vykonala kontrolu dôvernosti v troch jednoduchých krokoch a stanovila: kto uvidí vaše správy, kto má právo poslať žiadosti o priateľstvo, kto môže vaše údaje použiť a ktoré.

Za zmienku stojí tiež obmedzenie prístupu k dátumu narodenia, telefónnemu číslu, e-mailu, miestu bydliska a iným osobným informáciám nastavením možnosti vidieť tieto údaje iba pre vás.

Okrem toho by ste mali skontrolovať, aké povolenia ste predtým udelili službe Facebook a chatu Messenger. Môžete to urobiť v nastaveniach telefónu. Ak vypnete všetky začiarknutia, nebude mať prístup ani sociálna sieť ani Messenger (musíte to urobiť na všetkých svojich zariadeniach s nainštalovaným správcom a odstrániť obsah telefónneho zoznamu z Facebooku). Zuckerbergská spoločnosť spravidla dostáva všetko naraz.

Facebook tiež v blízkej budúcnosti sľubuje, že bude môcť navždy ľahko a pohodlne vymazať akékoľvek informácie o sebe na sociálnej sieti, ako aj správy, vašu aktivitu (páči sa a opakuje) a publikácie.

Sociálne siete tiež zaručujú, že čoskoro bude jednoduchšie nahrať všetky vaše údaje (fotografie, publikácie, správy atď.) Z Facebooku a uložiť ich na samostatné zariadenie alebo počítač.

Čo ešte musím vedieť? Nikdy sa vám nepáči stránka konkrétneho produktu a ak si chcete zahrať hračku alebo zložiť test, neprihlasujte sa cez Facebook. Prihlásením sa cez sociálnu sieť dávate vývojárom aplikácií prístup k vašim informáciám.

Môžem sa odstrániť z histórie Facebooku? V skutočnosti existuje iba jeden spôsob, ako zabezpečiť absolútne súkromie vašich údajov. Ak to chcete urobiť, prestaňte používať sociálne siete. Zároveň majte na pamäti, že niektoré informácie o vás zostanú - v príspevkoch vašich priateľov.

Možno ste si všimli, že hashtag #DeleteFacebook si v poslednom čase získal na Twitteru popularitu (odstrániť Facebook - ed.). Je však nepravdepodobné, že väčšina používateľov sa rozhodne o takom zásadnom kroku. To platí najmä pre tých, ktorí považujú Facebook za neoddeliteľnú súčasť svojho života.

Čo bude ďalej? 21. marca Mark Zuckerberg ubezpečil, že Facebook zablokuje prístup aplikácií k údajom používateľov, ktorí ho nespúšťajú tri mesiace. V predvolenom nastavení budú mať programy prístup iba k mene, fotografii a e-mailovej adrese, vývojári budú musieť podpísať dohodu so spoločnosťou Facebook o prístupe k príspevkom a iným osobným údajom.

Video USA začína vyšetrovanie úniku dát na Facebooku

O tom píše agentúra Bloomberg. Podľa jeho zdrojov je prípad teraz riešený Federálnou obchodnou komisiou USA. Facebook je obvinený z porušenia podmienok ochrany osobných údajov používateľa. Komisia sa v prvom rade zaujíma o systémy ochrany sociálnych sietí. Po škandále Facebook stratil najmenej 60 miliárd dolárov.

Nové nastavenia ochrany osobných údajov

Vedenie Facebooku okrem zmien v zásadách ochrany osobných údajov spoločnosti, ktoré ovplyvnia inzerentov, zaviedlo aj nové nastavenia ochrany osobných údajov, ktoré používateľom uľahčia správu ich osobných údajov. Autor a generálny riaditeľ sociálnej siete Mark Zuckerberg v príspevku na Facebooku uviedol, že spoločnosť zaviedla novú časť ponuky správy účtu, v ktorej budú všetky nastavenia ochrany osobných údajov a zabezpečenia používateľov k dispozícii na jednom mieste.

Teraz vďaka novej položke ponuky môžete pridať dvojfaktorovú identifikáciu, aby ste ešte viac chránili svoj profil. Pomocou nastavenia „Prístup k informáciám“ môžete zobraziť a odstrániť publikované príspevky, odpovede na príspevky ostatných používateľov, vyhľadávacie dopyty a žiadosti o priateľstvo. Okrem toho bude možné spravovať údaje, ktoré Facebook používa na cielenú reklamu, a obmedziť prístup ostatných používateľov k publikáciám a informáciám o osobných účtoch. Stiahnutie údajov, ktoré používatelia zdieľajú na Facebooku, bude oveľa jednoduchšie. Táto kategória obsahuje fotografie, publikácie a kontakty. Tieto údaje môžu byť navyše skopírované alebo prenesené na iné zariadenie.

V informačnom kanáli sú novinky. Odteraz bude v tomto okne zobrazené všetky aplikácie, v ktorých sa používatelia zaregistrovali pomocou svojho účtu Facebook. Používatelia sociálnej siete tak môžu ľahko odstrániť aplikácie viazané na svoje účty Facebook. Podľa vedenia spoločnosti sa tieto zmeny prejavia o niekoľko týždňov. Spoločnosť tiež plánuje v najbližších týždňoch aktualizovať podmienky, ktoré používa v ponuke, aby nastavenia boli zrozumiteľnejšie pre používateľov.

V príspevku na Facebooku, ktorý oznamuje nadchádzajúce zmeny, Mark Zuckerberg povedal: „Mnohí z vás sa pýtajú, ako presne spravovať, aké informácie zdieľate na Facebooku, kto k nim má prístup a ako ich odstrániť.“ Vedenie spoločnosti v správe v stredu uviedlo, že používatelia sa „aktívne a jednoznačne“ sťažovali, že je ťažké nájsť nastavenia ochrany osobných údajov a že je príliš zložité na pochopenie. Vedúci pracovníci Facebooku poznamenali, že programátori spoločnosti už nejaký čas pracujú na väčšine aktualizácií a škandál a únik údajov z Cambridge Analytica „len posilnili ich dôležitosť“.

Minulý týždeň Mark Zuckerberg oznámil plány spoločnosti na blízku budúcnosť s cieľom vyriešiť problém úniku údajov, ktorý sa týka spoločnosti Cambridge Analytica. Tieto plány zahŕňajú aktualizované nastavenia ochrany osobných údajov zavedené v stredu. Podľa Zuckerberga bude Facebook v budúcnosti vykonávať dôkladnú kontrolu všetkých aplikácií tretích strán, ktoré mali prístup k „veľkému množstvu informácií“ pred zmenou politiky spoločnosti v roku 2014. Facebook skontroluje všetky aplikácie „s podozrivou aktivitou“ a zakáže vývojárom, ktorí odmietnu vykonať takúto kontrolu, pokračovať v práci. Ak Facebook dospeje k záveru, že vývojári aplikácie prezradili osobné údaje, spoločnosť ich odstráni z ďalších činností a upozorní všetkých používateľov, ktorých údaje by mohli byť ovplyvnené, vrátane používateľov, ktorých sa týka škandál Cambridge Analytica. Vedenie spoločnosti Cambridge Analytica uviedlo, že používateľské údaje získané bez ich súhlasu boli vymazané. Začiatkom marca však The Guardian a The New York Times, ako aj Channel 4 uviedli, že spoločnosť Cambridge Analytica „možno“ tieto údaje neodstránila.

Minulý týždeň úradníci Facebooku tiež uviedli, že by ďalej výraznejšie obmedzili prístup pre vývojárov aplikácií na používateľské údaje. Spoločnosť nebude blokovať prístup vývojárov k údajom, ak sa aplikácia nebude používať tri mesiace. Facebook tiež obmedzí množstvo údajov, ktoré používatelia prenášajú vývojárom aplikácií pri registrácii u nich, iba na svoje meno a priezvisko, profilové fotografie a e-mailové adresy. Vývojári aplikácií budú tiež musieť získať súhlas používateľa a podpísať zmluvu s Facebookom, v ktorej požiadajú používateľov o prístup k svojim publikáciám alebo osobným informáciám.

Ochrana osobných údajov pre partnerov Facebook

Ako je uvedené v dokumente, Facebook spolupracuje s mnohými partnerskými firmami Podmienky používania údajov, Niektorí z nich ponúkajú služby, ktoré sa riadia vlastnými podmienkami používania a zásadami ochrany osobných údajov.

V týchto pravidlách a zásadách nájdete informácie o tom, ako partneri zhromažďujú a používajú informácie.

 • Facebook Ireland Ltd ponúka služby používateľom mimo USA a Kanady (Podmienky používania údajov).
 • Facebook Ltd. poskytuje služby používateľom z USA a Kanady (Podmienky používania údajov).
 • Facebook Payments Inc. ponúka platobné služby pre používateľov z USA a Kanady (

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send