Užitočné tipy

Úpravy interiérov miestností

Pin
Send
Share
Send
Send


Prírodné parkety z drahých lesov sú vždy luxusné, módne, drahé. Materiál je odolný, bezpečný, zachováva reprezentatívny vzhľad počas celého životného cyklu vďaka možnosti pravidelných obnovovacích prác. Popri štandardnej inštalácii parkiet na podlahu sa v poslednej dobe stali parkety na stene dôležitými ako ekologický dokončovací materiál na vytváranie exkluzívnych interiérových návrhov.

Poďme hovoriť o výhodách kladenia parkiet na stenu, prečo je lepšie použiť parketovú dosku namiesto tradičného kusového materiálu a ako s ňou správne ozdobiť steny.

Parketová doska na stene vyzerá nezvyčajne a priťahuje pozornosť, takže ju musíte správne naskladať

Čo je to parketová doska?

Nezabudnite, že dekorácia stien parketovou doskou neznamená výber a nákup špeciálnej dosky vyrobenej pre vertikálnu inštaláciu. Budete musieť pracovať s obyčajnými matricami, pôvodne určenými pre zariadenie základne podlahy, pričom budete musieť dodržiavať niektoré technológie kladenia na zvislých povrchoch.

Existujú dva typy parketových dosiek, vynikajúcich v spôsobe výroby. Prvá možnosť je masívna doska, druhá je viacvrstvová. Masívny je produkt získaný z masívneho dreva s hrebeňom a drážkou na koncoch. Dostávajú ho hlavne od ihličnanov, menej často od listnatých stromov.

Príklad masívnej parketovej dosky

Viacvrstvová doska je výsledkom správnej kombinácie niekoľkých druhov dreva s rôznymi vlastnosťami. Na výstupe produkt dostáva súbor vysoko výkonných charakteristík, môže sa aktívne používať na dokončovanie podláh a stien v miestnostiach na rôzne účely. Doska pozostáva z troch hlavných vrstiev:

 1. Prvou vrstvou sú druhy najdrahších a odolných stromov. Vzhľad parketovej dosky závisí od ich výberu, kvality spracovania.
 2. Druhou vrstvou je mäkšie drevo s vláknami kolmými na vlákna prvej vrstvy.
 3. Treťou vrstvou sú borovicové lamely alebo preglejka s hrúbkou do 4 mm.

Hotová parketová doska sa predáva s ochranným povlakom, ktorý zabraňuje jej poškodeniu pri pôsobení na huby alebo hmyz. Bez ohľadu na typ dosky je životnosť dosky ovplyvnená dodržiavaním inštalačných techník a prevádzkových predpisov.

Obklad stien z parkiet - neobvyklé riešenie

Prezentácia dizajnu stien alebo podlahy s parketami dodá miestnosti status, splní očakávania majiteľov, ale bude to stáť toľko, že nie každý si môže dovoliť také potešenie.

Medzitým úplne opustiť myšlienku interiéru s drevenou povrchovou úpravou len preto, že cena materiálu nestojí za to. Ako analog k drahým parketám je možné použiť vyššie uvedenú parketovú dosku. Pre podlahu aj pre steny je táto voľba viac ako vhodná.

Prechod parketovej podlahy na stenu vždy vyzerá zaujímavo.

Parketová doska na stenu je zaujímavým dizajnovým krokom a praktickým riešením pre vidiecky dom, byt alebo kanceláriu. Rôzne moderné technológie a sortiment dosiek vám umožňujú vytvárať geometrické vzory s textúrovanou a tónovanou hrou poťahových prvkov v rámci rozpočtu a plánovaného času.

Je pozoruhodné, že parketová doska je vybraná na stene, bez ohľadu na typ dreva, ktorá sa riadi výlučne estetickými hľadiskami, zatiaľ čo panely z dreva s lepšou odolnosťou proti opotrebeniu sú najvhodnejšie na inštaláciu podlahy. Montáž na stenu eliminuje potrebu ďalších dokončovacích prác na hotovom nátere, ako je brúsenie alebo škrabanie.

Inštalácia parketových dosiek na stenu: nuansy

Výhodou parketovej dosky je to, že je úplne pripravená na inštaláciu a nevyžaduje predbežnú prípravu.

Ale pokiaľ ide o základňu - stenu, potom jej povrch bude musieť dať nejaký čas. Je dôležité skontrolovať povrch, či neobsahuje triesky, hrbole, praskliny a iné chyby. Nerovnomerné steny môžu byť ľahko a jednoducho zarovnané so sadrokartónovými doskami.

Na vyschnutých stenách zo sadrokartónu vyzerajú parkety tiež dobre

Výpočet počtu podlahových dosiek na dekoráciu nie je o nič menej dôležitý ako príprava základne. Na to bude stačiť pripomenúť vzorec oblasti zo školského kurzu. Vynásobením dĺžky miestnosti šírkou bude možné získať plochu a na základe toho vypočítať množstvo materiálu s prídavkom 10 až 12% pre nepredvídanú spotrebu.

Parketová doska pre obklady stien vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne ťažkosti pri inštalácii, aj keď sa vykonáva prvýkrát a bez špeciálnych zručností. Prírodné drevo sa pohodlne spracúva a praskliny a odštiepky vzniknuté počas procesu sa jednoducho maskujú použitím zmesí tmelu alebo tónovania.

Na spracovanie dosiek používajte elektrickú skladačku, vzhľadom na vysokú pevnosť matríc. Usporiadanie uhlov pomocou prúžkov nie je vždy prvýkrát perfektné z dôvodu vlastností prvkov, ktoré sa počas spracovania rozpadajú, a preto sa v prípade, že sa niečo pokazí, budete musieť vyrovnať s nápadmi na dekoratívny dizajn oblastí s vytvorenými defektami.

Pre každú fázu pokládky parkiet je potrebný vlastný nástroj

Je potrebné si uvedomiť, že dekorácia stien s parketami nemá vždy rovnaký účinok. Veľa záleží na umiestnení matríc. Napríklad, ak ich stohujete zvisle, stropy v miestnosti sa budú vizuálne javiť vyššie. Horizontálne naskladané dosky vizuálne zväčšia celkovú plochu, zatiaľ čo geometrické proporcie budú možné vďaka diagonálnemu usporiadaniu dosiek.

Použitie parketových dosiek v interiéri pri vertikálnej alebo horizontálnej inštalácii znamená takmer bezpodlažnú povrchovú úpravu, čo zvyšuje spotrebu materiálu. Môžete uložiť, ale iba ak vytvoríte diagonálne čiary z krátkych panelov.

Pokyny na montáž na stenu

Je možné ozdobiť steny parketovou doskou samostatne, bez skúseností a špeciálnych zručností? Je to možné, ale iba vtedy, ak k procesu pristupujete so všetkou presnosťou a zodpovednosťou. Pred začatím opláštenia musíte skontrolovať dostupnosť potrebného nástroja pre prácu. V tomto procese budete potrebovať:

 • gon,
 • skladací meter
 • kladivo
 • ceruzka
 • olovnica,
 • kliny,
 • ostrý nôž
 • lepidlo,
 • dokončovacia doska a barla,
 • priamočiaru pílu,
 • vŕtačka (rezacia dýza - na výrobu otvorov pre rúry s priemerom väčším ako je priemer rúry).

Na chvíľu budete možno potrebovať neočakávané nástroje, preto si ich vopred premyslite.

O príprave podkladu už bolo uvedené - je vhodný obvyklý sadrokartón. Pokiaľ ide o parketovú dosku, pred začatím práce má zmysel poskytnúť jej čas na „prispôsobenie“ v miestnosti počas 1-2 dní.

Inštalácia parkiet sa začína zariadením líšt. Na tento účel sú vhodné drevené lamely alebo tyče. Pripevňujú sa na stenu vo vzdialenosti 25 - 40 cm pomocou meracej úrovne. Poloha lišty pre lišty závisí od zamýšľanej polohy podlahovej dosky. Vertikálne lisovnice - horizontálne lamely na sústruženie a naopak.

Príklad ukotvenia na balkóne

Pri inštalácii parketovej dosky na diagonále základne steny môžu vzniknúť malé ťažkosti. V tomto prípade by sa prepravka mala umiestniť aj diagonálne, pričom sa musí zachovať pravý uhol medzi jej štruktúrou a základňou podlahy (použite štvorec).

Pokiaľ ide o spôsoby montáže, montáž dosky je možná tak na malé nechty, ako aj na lepiacu základňu. V oboch prípadoch sú platne namontované zľava doprava.

Inštalácia podláh z parketovej dosky

Parketová doska je vyrobená z rôznych druhov stromov: javor, dub, buk a mnoho z ich odrôd. Každý vie, že drevný materiál je veľmi náročný a rozmarný a viac ako ostatní je vystavený takým vonkajším vplyvom, ako sú zmeny teploty alebo vysoká vlhkosť v miestnosti. Okrem toho je dôležité pri pokládke parketovej dosky na betónovú podlahu splniť všetky požiadavky.

Poznámka. Drevené materiály sú vysoko vystavené vlhkosti. Z dôvodu možnej deformácie sa neodporúča vkladať ju do kúpeľne, toalety alebo do kuchyne, t. J. Na miesta, kde je možná prítomnosť veľkého množstva vody.

Príprava nadácie

Tento druh práce by sa mal brať vážne, pretože kvalita všetkej ďalšej práce závisí od toho.

Existujú dva typy prípravy podláh:

 • Podľa starého cementového poteru.
 • Na podlahách vyžadujúcich nové betónovanie.

Starý poter sa kontroluje z hľadiska rovnomernosti, kvality a absencie trhlín. Ak sa vyskytnú trhliny, naleje sa do tekutého roztoku betónu.

Kontrolujú sa aj rozdiely v rovine. Prípustné normy môžu byť 2 mm x 2 metre.

Ak rozdiely prekračujú tieto normy, najjednoduchším spôsobom je vyrovnanie povrchu pomocou samonivelačnej zmesi.

Pred začatím prác je potrebné povrch očistiť od nečistôt a prachu a natrieť základným náterom.

Po spracovaní sa zmes naleje na podlahu, ktorá sa vyrovná ihlovým valcom. Čas sušenia zmesi je až 2 dni.

Poznámka. Keď zaschne betónové zloženie, je potrebné skontrolovať vlhkosť. Na tento účel sa používa vlhkomer a ak nie je k dispozícii, stačí stlačiť kúsok polyetylénu pevne na podlahu a približne za deň skontrolovať prítomnosť kondenzátu.

Pokládka parkiet

Pri ukladaní podlahovej dosky na betónový podklad vlastnými rukami musíte použiť nasledujúce pokyny.

 • Z miestnosti odstráňte všetok objemný nábytok a prebytočné predmety.
 • Na vyčistenie povrchu podlahy z nečistôt utrite prach.
 • Betónový poter ošetrite lepidlom, ktoré sa nanáša valčekom a počkajte, kým úplne nevyschne.
 • Pripravte lepidlo na parkety: do olejovej základne je potrebné pridať tužidlo.
 • Lepidlo naneste na podlahu špachtľou a položte na ňu prvú radu dosiek.
 • Po položení 3 radov poskytnite čas na úplné vysušenie.
 • Pokládajte parketové dosky čo najhustšie na seba pomocou špeciálnych zariadení. Na to, aby parketová podlaha mala vysokú pevnosť, musí byť položená v „poruche“, to znamená na šachovnici.
 • Položte prvý riadok, počínajúc dlhou doskou, a v ďalšom orežte ho na viac ako polovicu.
 • Na zvýšenie teploty, vlhkosť alebo naopak vyschnutie nechajte medzeru medzi stenou a parketami.
 • Po práci vyplňte medzeru tmelom.
 • Na konci práce sa podlahy vyleštia a trhliny medzi doskami sa nalejú špeciálnym tmelom.
 • Podlahy sú lakované v troch krokoch. Dosky môžete trieť olejovým alebo voskovým roztokom, ale lakovanie sa považuje za najodolnejší povrch.

Poznámka. Pred začatím prác sa parketová doska musí priviesť do miestnosti s konštantnou teplotou a nechať tam asi 3 - 3 dni. Deje sa tak za účelom, aby mal materiál čas, ako by mal, aklimatizovať sa na teplotu v miestnosti.

Pozri tiež: ako si vybrať parketovú dosku pre byt.

Prečo potrebujem nástenné dekorácie so základným náterom pred tapetovaním? Dozviete sa o tom v našom článku!

Podkladová doska podlahovej dosky: čo je lepšie?

Podklad pre laminátovú a parketovú dosku je hydroizolácia a jej hrúbka závisí od typu parketovej dosky.
Na rozloženie podkladu budete potrebovať:

 • Fólia je vodotesná.
 • Tepelnoizolačný materiál.
 • Preglejka odolná voči vlhkosti.
 • Oddeľovač vodnej pary.
 • Polystyrén.

Poradie ukladania substrátu:

 • Na betónový poter, ktorý je prekrývaný, položte hydroizolačný materiál. Zabalte hydroizolačnú fóliu na stenu do výšky 5 cm.
 • Ďalšou vrstvou po fólii položte tepelný izolátor.
 • Aby podlahy mali dobrú tepelnú izoláciu a aby nedochádzalo k nadmernému hluku, položte polyester na povrch a pripevnite ho k sebe obyčajnou lepiacou páskou. Odporúča sa položiť pevne, prítomnosť medzier je neprijateľná.

Poznámka. Ak je podklad vyrobený z betónu, môže sa ako podklad použiť preglejka. Lepidlo prilepte na parkety, upevnite skrutkami.

Čo je jednoduchšie: položenie laminátovej alebo parketovej dosky?

Je dosť ťažké odpovedať na otázku, čo je pri pokládke ešte lepšie: laminát alebo parkety. Každý materiál má svoje vlastné pozitívne a samozrejme negatívne vlastnosti.

Laminát je zlý v tom, že je to neprirodzený materiál:

 • Hrany sú rýchlo rozvrstvené, k čomu môže dôjsť aj počas opravy.
 • Oprava a obnovenie nebude fungovať.
 • Má nadmernú hladinu hluku a ozveny.
 • Statický, schopný prilákať prach k sebe, na dotyk veľmi chladný.

Laminátová a parketová doska sú namontované plávajúcim spôsobom pomocou systému zámkov. Tento typ štýlu je veľmi ľahké robiť vlastnými rukami.

Parketová doska je niekedy pripevnená lepidlom. Nalepte ho na betónový podklad.

Poznámka. Ak je parketová doska pripevnená k betónovému podkladu pomocou lepidla, potom je potrebné po dokončení práce vydržať čas 2 dni, aby došlo k úplnému vyschnutiu.

Takže na otázku, čo je lepšie: laminát alebo parkety, nie je možné odpovedať. Každý si vyberie sám pre seba podľa svojho vkusu a finančných možností.

Pozrite si aj video, ako vlastnými rukami položiť parketovú dosku na betónovú podlahu:

V našom dome máme laminát aj parkety, a je veľmi dôležité, aby boli správne položené. Manžel sa najprv pokúsil položiť si sám seba, sotva zvládol miestnosť, teraz sa na mnohých miestach vytvorili trhliny, dosky sa rozdelili. V ostatných izbách sme už túto záležitosť zverili odborníkom, zatiaľ čo všetko je v poriadku, pah-pah. Samozrejme veľmi škodlivé podlahové krytiny, čo sú bublinky z najmenšieho kontaktu s vodou. Ale aké krásne!

Laminát bol položený spolu s manželom. Dokonca si sami vyrobili betónový poter. Substrát bol vybraný ako izolačný. Najťažšie bolo vyrobiť poter a podlahové lišty. Laminát je položený tak ľahko, že ho zvládne aj školák. Ak použijete opatrne, je to celkom normálna podlaha.

Naneste lepidlo na rozpúšťadlo. Výhodou tohto typu lepidla je schopnosť opraviť vady lepenia po dobu asi 25 minút.

Parketové prvky

Začnime základmi. Parketová doska je trojvrstvový pás s dĺžkou 1 až 2 m, šírkou 180 - 200 mm a hrúbkou 14 - 22 mm. Jeho horná vrstva je vyrobená z cenných druhov a ďalšie dve sú vyrobené z lacnejších ihličnanov. Pri výrobe sa ochranná vrstva nanáša na povrch dosiek. Môže to byť lak, kompozícia olej-vosk alebo zmes olejov, ktoré zvyšujú odolnosť materiálu proti opotrebeniu a uľahčujú starostlivosť. Parketové dosky majú uzamykací spojovací systém. Pri montáži sa hrot jednej dosky vloží do drážky druhej dosky a zacvakne na svoje miesto.

Drevené dosky sú hygroskopické. Pri vysokej vlhkosti majú tendenciu zväčšovať geometrické rozmery, čo spôsobí deformáciu lamiel. Pri nízkej vlhkosti v dôsledku sušenia dreva sa rozmery zmenšujú a medzi stenou a parketami sa môže objaviť medzera. Vďaka viacvrstvovej konštrukcii parketovej dosky nie sú tieto javy také zreteľné ako výrobky z masívneho dreva.

Optimálne podmienky pre tento materiál: vnútorná teplota vzduchu - 18-22 ° C, relatívna vlhkosť - 40-60%. Tieto podmienky sú podporované zvlhčovačmi vzduchu v zime počas vykurovacieho obdobia a klimatizáciou s funkciou znižovania vlhkosti v lete.

Prečo sa oplatí používať parkety na stene?

Dekorácie parkiet sú populárne vďaka svojej jednoduchej inštalácii a prirodzeným vzorom. Ako horná dekoračná vrstva sa používajú tradičné druhy stromov: dub, jaseň, breza, orech a exotické z rôznych oblastí sveta: sapeli, zebrano, tiger, merbau. V dôsledku malej hrúbky (0,6 - 6 mm) zostávajú náklady na rozdiel od povlaku zostavy cenovo dostupné.

Povlak sa stáva ešte zaujímavejším vďaka metódam spracovania dreva: zafarbenie, tónovanie, tepelné vystavenie, kefovanie a vytváranie mikrokrajov z dvoch alebo štyroch strán. Tieto malé úseky pozdĺž obvodu dosky dávajú pocit objemu a súčasne skryjú účinok sezónnych výkyvov vlhkosti.

Spôsob lepenia - jednoduchá inštalácia pre domácich majstrov

Jednoduchou možnosťou pripevnenia stenových parkiet je použitie lepiacej základne na upevnenie. Najvýhodnejšie je vykonávať prácu v miestnosti s holým betónom. Je dôležité, aby na povrchu stien neboli stopy minulosti nádhery vo forme lepidla, starého poteru alebo bitúmenu.

Aby parketová doska dokonale „pokládala“, musí byť vrstva dokonalá, oveľa lepšia ako pri „plávajúcej“ pokládke. Jednoduchý spôsob vyrovnania podkladu je použitie vyrovnávacích zmesí a základného náteru, v pokročilých prípadoch môže byť jediným východiskom nová sádrokartónová základňa.

Ak sa nemôžete rozhodnúť, čo robiť so stenou, opýtajte sa odborníka alebo si pozrite školiace videá.

Клеить паркетную доску разрешается непосредственно на бетонное основание, но лишь в тех случаях, когда оно действительно безупречно ровное и подготовленное с остаточной важностью не больше 5%. Если не исключается возможность повышения уровня влажности бетонного основания, имеет смысл дополнительно устроить слой гидроизоляции, таким образом защищая паркетное покрытие от взаимодействия с влагой. Достаточно будет паро-гидроизоляционной пленки толщиной в 0,2 мм для полного решения проблемы.

Ak je usporiadaná hydroizolačná vrstva, potom sa na spoľahlivé priľnutie parketovej dosky k podkladu používa medzivrstva preglejkových dosiek s hrúbkou do 12 mm alebo drevotrieskových dosiek do hrúbky 19 mm. Dobrá úroveň prípravy poteru umožňuje použitie drevotriesky s malou hrúbkou až 16 mm.

Na prekrytý poter kladú polyetylén v rolkách a ani jeden základný náter typu hydroizolácie sa z hľadiska funkčnosti nemôže porovnávať s fóliou.

Na zvýšenie hladiny zvukovej izolácie sa dodatočne používajú guma alebo lisovaný korok. V niektorých prípadoch je ukladanie parketových dosiek obmedzené dodatočným použitím stavebnej dosky na zvukovú izoláciu, ale účinok tohto materiálu je takmer nepostrehnuteľný.

Korková opierka vo vhodnej rolke

Za povšimnutie stojí, že k inštalácii zvukovo izolačného materiálu nedochádza prekrývajúc sa, ale ku koncu, aby sa zabránilo vytváraniu švov, ktoré môžu ovplyvniť úroveň výšky dosky. Drevotrieskové alebo preglejkové listy sa narezávajú na štvorčeky a upevňujú sa na drsnom podklade pomocou skrutiek alebo hmoždiniek, klincov. Parketové dosky sa nalepia na hotový základ preglejkových dosiek s kompenzačnou medzerou 10 mm.

Na záver sa stalo módnou možnosťou namontovať parketovú dosku na stenu v drevenom dome, čiastočne z dôvodu možnosti vytvorenia jedinečného interiéru, ale najmä z dôvodu schopnosti dreva vytvoriť osobitnú atmosféru pokoja, pohodlia a tepla v miestnosti.

Dekoratívne techniky

Dlhé a úzke prvky sú ukladané horizontálne, vertikálne alebo diagonálne, môžete orezať celú stenu alebo jednotlivé fragmenty. Ak chcete získať dekoráciu bez koncových spojov, hľadajte dosky veľkých rozmerov s dĺžkou 2 200 mm alebo viac. Pri diagonálnej inštalácii je vhodné znížiť množstvo odpadu, ak je to vhodné, popruhy s malou dĺžkou. Avšak, bez ohľadu na vzor pokládky, pri objednávaní materiálu je potrebné pridať 5% k skutočnej obkladovej ploche pre možné obloženie.

Aký druh dreva zvoliť pre steny

Na stene nepotrebujú dosky rovnakú spoľahlivú ochranu proti oderu ako na podlahe. Preto sú vhodné výrobky s vrchnou vrstvou akéhokoľvek druhu dreva, vrátane strednej a nízkej tvrdosti: čerešňa, hruška, jelša, breza, ktoré nie sú na podlahách veľmi praktické. Z hľadiska dizajnu sa posudzujú aj kompozície na ošetrenie drevených povrchov (laky, oleje, olejové vosky). V niektorých interiéroch, napríklad v kuchyni, sú výhodné dosky s veľkolepým a lesklým lakom, v spálni alebo obývacej izbe s bezfarebným olejom, ktorý vytvára dojem prírodného surového dreva.

Výrobcovia drevených podláh začali vyrábať špeciálne série dosiek a dekoratívnych panelov pre steny a stropy vrátane tých, ktoré majú zložitú povrchovú topografiu alebo 3D efekt. V kombinácii s ostatnými drevenými interiérovými prvkami (podlahy, schody) sa prejavuje harmónia materiálu, tvaru a farby.

Ako namontovať parkety na stenu

Parketové dosky na kladenie parkiet na stenu je potrebné objednať po dokončení všetkých mokrých procesov (inštalácia poteru, samonivelačná podlaha, omietka a tmelenie stien a stropov), vyrovnávacej vrstvy sa vysuší a systém vykurovania a vetrania je dobre zavedený. Nanášanie povlaku sa začína až vtedy, keď obsah vlhkosti v podklade klesne na 2 až 3% (presnejšie údaje uvádza výrobca v pokynoch pre konkrétny materiál). V opačnom prípade budú lamely absorbovať odparujúcu sa vlhkosť, zväčšovať sa veľkosť, ohýbať av najhoršom prípade sa môžu lamela hornej vrstvy odlupovať.

Nezabudnite, že tu platia rovnaké pravidlá ako pri inštalácii parketovej dosky na podlahu. Pred začatím práce sa zapečatené obaly s materiálom uchovávajú na aklimatizáciu najmenej 48 hodín v izbových podmienkach. Nespechajte, najmä ak boli dosky prinesené z mrazu do teplého domu. Okamžite na nich vzniká kondenzácia. Strom ho pohltí a ak začnete okamžite ležať, potom sa medzi doskami objavia praskliny. V spojoch s podlahou a stropom sú potrebné malé (1 cm) deformačné medzery.

Rolu zohráva aj spôsob inštalácie, napríklad rybia podlaha vytvára najrovnomernejšie zaťaženie steny.

Metódy pokládky parkiet a spoločné schémy

Parkety sa môžu líšiť, hovoríme však o položení parkiet. Toto je ten, ktorý je zhromaždený z mnohých dosiek. Vo veľkosti sú vyrobené tak, aby dĺžka bola násobkom šírky - to vám umožní zbierať rôzne vzory. Najjednoduchšou metódou inštalácie je podlaha, ktorá sa nazýva „podlažie“. Sú to raznice, ktoré sú naskladané jedna po druhej a kĺby nasledujúceho radu sú odsadené o určitú vzdialenosť. Najčastejšie je offset 1/2 dĺžky dosky alebo 1/3 a tretí rad je 2/3. Výber závisí od dĺžky prúžkov. Ak sú krátke, bude 1/3 malá.

Toto je najjednoduchšia schéma na kladenie parketovej paluby s ofsetom

Druhým spoločným spôsobom pokladania je vianočný stromček, ale začať sa učiť, ako s ním parkety pokladať, je príliš ťažké. Existujú štvorce a najrôznejšie vrkoče, ale ich vývoj je tiež ťažká vec. Je zrejmé, že nie prvýkrát, keď si neviete predstaviť, čo a prečo musíte robiť, a v moderných interiéroch je parketová podlaha lepšie vyladená. Je to v klasických interiéroch, ale na veľkých plochách sú vhodné komplexné schémy, ale nie v malých miestnostiach.

Áno, krásny, ale vyžaduje špeciálne navrhnutý interiér

Existujú dva spôsoby, ako nainštalovať parkety: lepidlo a lepidlo + klince. Prvé uvedenie vlastnej podlahy na lepidlo je jednoduchšie a rýchlejšie. A potom vás to nechá v malej miestnosti dva alebo viac týždňov. A ak necháte každú dosku klincami klinčekmi - a ešte dlhšie. Potrebujú 2 - 3 kusy v nitovaní (pozdĺž dlhej časti) a jeden v zadku. A tiež poraziť každú tyč tak, aby tu nebola žiadna medzera, aby sa topili klobúky - vo všeobecnosti platí, že záleží na pacientovi. A na lepidlo parkety drží horšie ako na nechty. Nechty sú potrebné iba v počiatočnej fáze, aby sa dosiahol dobrý kontakt so základňou a kým lepidlo nezaschne. Potom nenesú žiadnu funkčnú úlohu. Ak dobre zatlačíte každú dosku, nebudete chodiť po parketách, kým lepidlo úplne nevyschne, potom najlepšou voľbou je prvé nezávislé položenie parkiet bez klincov.

technológie

Pred položením parkiet je lepšie vedieť, v ktorých etapách bude potrebné prejsť. Prvou fázou je príprava nadácie. Preglejka sa kladie na rovnú podložku a na ňu sa už nanáša vrstva. Nižšie vám povieme viac o preglejke a jej príprave. Tu uvádzame zoznam všetkých nasledujúcich etáp práce. Pravidlá ukladania parkiet sú teda tieto:

 • Položte a upevnite preglejku.
 • Preglejková vrstva sa melie, aby sa odstránili výškové rozdiely. Dôraz je kladený na kĺby.
 • Technologická prestávka - 2 - 3 dni.
 • Nanášanie lepidla.

Tvorba vianočného stromu: žiadna podpora, ťažšie dosiahnuť pevnosť. Mala by existovať doska s dokonalou geometriou

 • Parkety položte podľa zvolenej schémy.
 • Poťah sa ponechá, kým lepidlo úplne nevyschne (5 až 7 dní).
 • Brúsiť.
 • Tmavé trhliny.
 • Brúsne tmely.
 • Finish. Klasika je lak, ale môže to byť aj olej, vosk. Všeobecne sú potrebné 2 vrstvy pôdy a 2 až 3 vrstvy laku, ale pozrite sa podľa okolností.
 • Teraz viete rozloženie parkiet. Každý bod však musí byť dešifrovaný, pretože v takmer každej z nich je veľa odtieňov a jemností.

  Je možné parkety položiť na betón

  Parkety je možné položiť nie na preglejku, ale na betón alebo na cementový poter, ale iba ak je povrch rovný. Metóda pokládky je výlučne na lepidlo, bez dodatočného upevnenia klincami. Potrebné je špeciálne lepidlo, ktoré má po vysušení vysoký stupeň pružnosti. Napriek tomu, že pri pokládke parkiet na betón je menej „pomocných“ materiálov a menej práce - to sa zriedka robí. Dôvodom je veľká šanca na získanie vŕzgového povlaku.

  Parkety je možné lepiť priamo na betón

  Faktom je, že teplotné a vlhkostné rozpínanie betónu a dreva je veľmi odlišné. Výsledkom je, že parkety vychádzajú z betónu. Ani superelastické lepidlo nie vždy šetrí. Roztrhané dosky pri zaťažení sa o seba omotávajú. Dostaneme vŕzgané parkety. Preto ležia na preglejke z betónu alebo poteru. Má strednú tepelnú rozťažnosť - medzi betónom a drevom a slúži ako kompenzátor, ktorý pomáha udržiavať parkety na lepidle a nevrčí.

  Rozloženie náteru

  Pred položením parkiet je potrebné ich ponechať niekoľko dní v miestnosti. Počas tejto doby si vyžaduje pracovnú vlhkosť. Na prácu budete potrebovať ďalšiu zubovú stierku. Veľkosť zuba je 3 - 4 mm. Šírka je malá - 2 až 3 rady matríc. Bude potrebný kus parkiet - kus 10-15 cm dlhý a gumová palička. Tento kus a kladivo sa používajú na zhromaždenie parkiet. Do nainštalovanej dosky sa vloží kus a naň sa kladivom zaklopí. Medzera tak zmizne a parkety nie sú poškodené.

  • Na stene, pozdĺž ktorej bude inštalácia vykonaná, je štartovacia tyč pribitá. Poskytne technologickú vôľu a poskytne príležitosť zjednotiť povlak.
  • Lepidlo sa nanáša na malú plochu, aby bolo možné položiť niekoľko nitov (matríc, dosiek).
  • Parkety položte tŕňom do baru, stlačte. Pomocou kúska parkiet a gumového kladiva sa dosiahne absencia medzery. Ak je zvolený spôsob kladenia klincov, inštalujeme ich do drážky - dva na okrajoch a jeden do stredu (alebo iba dva), jeden na boku.

  Práce sa musia vykonávať opatrne, aby nedošlo k ich poškodeniu

 • Dali sme druhé nitovanie, knock out, upevnenie a tak ďalej na koniec riadku. Posledná matrica je zvyčajne odrezaná a medzi jej hranou a stenou by mala byť medzera 1 cm, aby sme ju udržali, medzi okrajom matrice a stenou tlačíme rozperný klin.
 • Druhý rad nezačíname celou doskou, ale orezanou. Ďalej drážku inštalovanej matrice potiahneme lepidlom. Tu potrebujete kefu. Neaplikujeme príliš veľa - lepidlo by sa nemalo dostať na povrch. Pri inštalácii sa uistite, že doska je pevne pritlačená k už položenému radu a k predchádzajúcemu v rade. Na odstránenie trhlín používame rovnaký kus parkiet a gumovú paličku. Ak je geometria nedokonalá, musíte ju po inštalácii jedného klinca znova zraziť.
 • Po dokončení pokládky parkiet nechajte lepidlo úplne vyschnúť. Presný čas je uvedený na obale, ale tiež závisí od vlhkosti v miestnosti a teploty. Potom odstránime všetky pomocné časti - tyč v prvom rade a rozperné kliny okolo obvodu.

  Brúsenie, tmel

  Ako položiť podlahu je známe, ale stále je veľa práce. Asi tretina viac. Ďalším krokom je leštenie parkiet. Urobte to so špeciálnymi strojmi. Navyše zvyčajne používajú dve rôzne - pre stred a pod múrmi. Môžete si najať špecialistu alebo si požičať brúsku. V druhom prípade je potrebné vedieť, že brúsenie sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Na stroji vložte šmirgľový papier s zrnom rôznych veľkostí. Prvý priechod je 40, potom 80, 100 a dokončí všetkých 120. Mimochodom, drevený prach nevyhadzujte z leštenia, ale opatrne ho zbierajte. Je to užitočné pri výrobe tmelu. V každom prípade prach, ktorý zostane počas priechodu 100 a 120 brúsneho papiera.

  Trvá niekoľko priechodov (približne päť) brúsnym papierom rôznych veľkostí zŕn

  Ďalším krokom pri pokladaní parkiet je tmel. Bez ohľadu na to, ako sa snažíte pevne uchytiť matrice, medzi nimi budú stále medzery. A v tejto fáze sú zatvorené. Kvapalina na parkety sa predáva v obchodoch (Lobadur EasyFillPlus, Bona Mix-fill, Ecofill 2010, Parkettgrund a ďalšie). K tomu pridávame zhromaždený drevný prach. Množstvo prachu - do stavu hustej kaše.

  Zmiešajte kompozíciu s dreveným alebo plastovým pásom, nehrdzavejúcou špachtľou. Nepoužívame obyčajný kov. Tmel sa nanáša na parkety pomocou nerezovej špachtle. Okrem toho sa odporúča, aby sa špachtle brala široko a nesnažila sa vyplniť iba švy, ale aby prešla cez celý povrch. Proces je rýchlejší, metóda neovplyvňuje spotrebu materiálu a vyplnené sú aj defekty formy.

  Preto sa parkety kladú - kompozícia sa nanáša na celý povrch a prebytok sa odstraňuje špachtľou

  Veľmi lacnou alternatívou pre tmely na parkety je tesársky PVA s rovnakým zmiešaným prachom. Táto možnosť však nie je vhodná pre laky na vodnej báze, pretože drevo stmavne. Pod lakmi na báze rozpúšťadla nebude žiadne viditeľné stmavnutie. Skôr to tak nie je - samotný lak na báze rozpúšťadla spôsobí, že drevo bude tmavšie. Z tohto dôvodu nebude stmavnutie primeru z PVA tak zreteľné.

  Ak sa rozhodnete nanášať tmel na PVA parkety, nepoužívajte kovové špachtle, ale gumu alebo plasty. Pri kontakte s kovom PVA veľmi rýchlo stmavne a parkety sa tak stmavnú.

  Po zaschnutí tmelu sa podlaha brúsi pásovou brúskou s brúsnym papierom so zrnami 100 a 120. Po vyrovnaní sa prach odstráni pomocou vysávača. Povrch je pripravený na nanášanie laku.

  Parketové lakovanie

  Každý druh laku si vyberie „pre seba“. Niekto chce hladký, lesklý povrch a niekto nechce žiariť vôbec. Ale to sú len vonkajšie vlastnosti laku. Je potrebné si ho stále zvoliť na základe. Existujú rozpúšťadlá na báze rozpúšťadla, vodné a dvojzložkové (na báze polymérnych živíc).

  Ak máte radi lesk, potrebujete 5-6 vrstiev

  Ľudia na rozpúšťadlách veľmi vonia. Môžu dať vysoký stupeň lesku, ale keď predmety padajú, často dávajú čipy. Po určitom čase sa povrch zrkadla zakryje škrabancami, trhlinami a trieskami. Táto skupina má super silné laky, ale ich cena nie je dobrá.

  Lepšie sú v tomto ohľade disperzné laky. Jednozložkové a dvojzložkové. Jednozložkové necítia, ale dlho sušia. Dvojzložkové sú pri aplikácii veľmi páchnuce (pracujú iba v respirátore), ale rýchlo schnú.

  Základné parkety a ich vlastnosti

  Na natretie parkiet lakom najskôr použite základný náter a potom lak. Druh základného náteru závisí od podkladu laku. Je lepšie zložiť zloženie jednej spoločnosti a určite nebudú problémy s kompatibilitou. Parkety natierajte dvakrát. Práca s valcom na dlhej rukoväti je rýchlejšia a ľahšia.

  Základný náter pripravuje drevo na nanášanie laku, znižuje jeho nasiakavosť a znižuje ho

  Po zaschnutí prvého náteru skontrolujte povrch. Ak drevené vlákna „vzrástli“ a podlaha je veľmi drsná, zoberte brúsku, handričku 100 alebo 120 (lepšiu ako 120) a obrúste do hladkosti. Po nanesení druhého náteru zopakujte test. Tam, kde sú intenzívne leštené, sa môžu objaviť samostatné hrubé škvrny. Tiež ich brúsime. Ak je brúsny povrch významný, je lepšie znova natrieť základným náterom.

  Ako nanášať lak na parkety

  Na základný náter nanášame lak. Opäť platí, že práca s valcom je rýchlejšia, ale pomocou kefy nie je zakázané. Niektoré typy lakov majú viskóznu konzistenciu. Po aplikácii nie je povrch hladký, ale s malými „krátermi“ z valca alebo prúžkami z kefy. Nech sú prvé dve vrstvy také. Pred nanesením vrchnej vrstvy do laku pridajte trochu riedidlo. Je zvolený v závislosti od typu laku. Nalejte príliš veľa, aby bola konzistencia mierne tenšia ako pri štandardnej.

  Lak, vosk alebo mydlo sú všetky možné možnosti.

  Natieranie parkiet lakom, je lepšie sa nehýbať a presne udržiavať intervaly. Je prísne zakázané nanášať ďalšiu vrstvu pred sušením. Naneste lak rovnomerne a rovnomerne ho rozmiestnite po povrchu. Kaluže a kvapky sa musia okamžite odstrániť. Ak sa po vysušení zistia chyby - kvapky, kvapky - odstránia sa mletím. Emery papier so zrnom 150 alebo menším. Pred nanesením ďalšej vrstvy sa odstráni prach, nanesie sa ďalšia vrstva laku.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send