Užitočné tipy

Ako a čo môže byť zelenina sušená na zimu

Pin
Send
Share
Send
Send


Pri sušení klesá celková hmotnosť produktu, zvyšuje sa obsah tuhých látok, ale stráca sa významné množstvo vitamínu C. Preto existuje pravidlo, ktoré vám umožňuje ušetriť čo najviac tohto vitamínu vo výrobku: na tento účel sa zelenina najlepšie suší na jeseň. Mali by ste tiež vedieť, že väčšie množstvo vitamínov sa ukladá v zelenine, ktorá sa suší nie na slnku, ale v ohni.

Je potrebné si uvedomiť, že počas sušenia by sa malo 80-90% vody pôvodne obsiahnutej v produkte odpariť. Ak sa odparí menej vody, zelenina sa môže počas skladovania hniť alebo sa do nich dostanú malé parazity, čo poškodí obrobok. Ak odparíte viac vody, ako je potrebné, počas ďalšieho používania suchých výrobkov bude ťažké vrátiť sa do pôvodného stavu, a preto dôjde k strate chuti a vitamínových vlastností.

Sušenie výrobkov sa môže uskutočňovať vonku, na slnku alebo v rôznych sušiacich zariadeniach. Proces sušenia je primárne ovplyvňovaný teplotou a rýchlosťou vzduchu v sušiacom zariadení. Preto je na začiatku sušenia potrebné udržiavať vysokú teplotu a rýchlosť vzduchu. Na konci sušenia prakticky neexistuje vplyv pohybu vzduchu a teplota je oveľa nižšia ako na začiatku, inak môže zelenina alebo ovocie jednoducho vyhorieť. Rýchlosť sušenia je tiež ovplyvnená obsahom vodných pár vo vzduchu. Napríklad, čím vyššia je teplota vzduchu, vzduch je za daných podmienok suchší, preto zo sušených produktov bude odoberať viac vodnej pary. Ak je vzduch príliš vlhký, sušenie bude prebiehať pomalšie. Je potrebné pripomenúť, že počas sušenia dochádza k zmene biochemických a organoleptických vlastností zeleniny a ovocia. Sušenie potravín je nezvratný proces, a preto nie je možné vrátiť vodu do pôvodnej formy pomocou reverzného účinku vody. Po zaschnutí sa farba produktu zmení, najčastejšie zelenina a ovocie získajú hnedastú farbu a niektoré koreniny a bylinky sa môžu dokonca stať čiernymi.

Chutnosť sušených potravín sa tiež mení. Počas procesu sušenia sa obsah mnohých vitamínov vo výrobkoch znižuje, takže niektoré druhy zeleniny a ovocia sa musia pred sušením mierne uvariť, aby sa znížila aktivita aktívnych enzýmov prítomných vo výrobkoch, ktoré môžu pokaziť chuť produktu. Jedným z hlavných ukazovateľov kvality sušenia je schopnosť produktu napučať, aby sa mohol vrátiť do svojej pôvodnej formy.

Metódy sušenia výrobkov

Existuje niekoľko spôsobov, ako sušiť potraviny. To je sušenie na slnku, sušenie v rúre, sušenie na radiátoroch ústredného kúrenia a sušenie v domácej sušičke.

Najbežnejším spôsobom je sušenie na slnku. Tento spôsob sušenia sa používal v staroveku, keď neexistovali žiadne špeciálne zariadenia na sušenie výrobkov. Stále sušenie na slnku je pre mnoho hlavných spôsobov sušenia zeleniny na zimu. Takýmto sušením sa navyše podrobuje takmer všetka zelenina a ovocie. Táto metóda spočíva v tom, že výrobky sa sušia na slnku počas teplého a suchého počasia v bezprašnom prostredí, kde nemôžu prenikať cudzie látky a hmyz, ktoré môžu poškodiť obrobky. Často sa sušenie na slnku kombinuje so sušením v peci, zatiaľ čo na slnku sa plody sušia alebo sušia.

Na sušenie v peci je vhodná elektrická rúra alebo rúra v peci na tuhé palivo. Použitie rúry v plynových sporákoch je možné iba vtedy, keď je vyhrievaný objem rúry úplne oddelený od horáka. Je to potrebné, pretože produkty spaľovania plynu nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu varených výrobkov a navyše obsahujú veľké množstvo vodnej pary, čo je tiež nežiaduce pri sušení zeleniny a ovocia. Po vysušení sa z nich voda obsiahnutá vo výrobkoch vyparuje a premieňa sa na vodnú paru, ktorej obsah v peci sa časom zvyšuje. Preto je potrebné odstrániť vzduch nasýtený vodnou parou. Za týmto účelom vo väčšine prípadov stačí otvoriť dvierka rúry.

Ak sušenie prebieha v elektrickej rúre, musíte zapnúť najmenšie kúrenie. Veľké teplo sa používa iba po čiastočnom sušení ovocia na slnku. Pri sušení ovocia v rúre je potrebné regulovať teplotu teplomerom a nastavovať stupeň prívodu tepla. Najčastejšie sa privádzané teplo redukuje usporiadaním potravinových sietí do inej vzdialenosti od zdroja tepla alebo obmedzením prístupu tepla k pripraveným plodom.

Sušenie na radiátoroch ústredného kúrenia, t. J. Na batériách, je možné iba počas vykurovacieho obdobia a môžu sa na nich sušiť iba malé kúsky alebo zelenina. Na tento účel sa vyrábajú špeciálne mriežky, ktorých veľkosť je vhodná na hornú časť chladiča, alebo sa používajú jednoduché noviny. Takýto gril sa umiestni priamo na radiátor a noviny alebo iný papier sa umiestni na špeciálne podpery. Na vrchole sú položené kúsky ovocia alebo zeleniny.

Na sušenie veľkého množstva ovocia a zeleniny môžete použiť malú domácu sušičku, ktorú si môžete sami zostaviť. Takáto sušička uľahčí a urýchli sušenie výrobkov. Je obzvlášť vhodné použiť, ak každý rok zbierate veľa sušenej zeleniny. Domáce sušičky sa môžu ohrievať teplým vzduchom pochádzajúcim z bežného plynového sporáka. Stačí to položiť alebo zavesiť na sporák. Do sušičky môžete nainštalovať aj infračervené žiarovky, ktoré budú vyžarovať teplo potrebné na sušenie zeleniny. Alebo si môžete urobiť vysoké nohy v blízkosti sušičky a zahriať ich na propánovom horáku.

Krabica na sušičku je vyrobená z kovových dosiek (cín), zatiaľ čo predná stena je odnímateľná, pretože slúži na inštaláciu mreží, na ktorých sa plody sušia. V spodnej doske zásuvky je potrebné vytvoriť uzávery, pomocou ktorých bude regulovaný tok tepla. A v hornej doske sušičiek sú otvory, ktorými prechádza prebytočný vzduch a vodná para. Navyše, ak je sušička zahrievaná kvôli teplému vzduchu prichádzajúcemu zo sporákov, tok tepla môže byť riadený presunutím sušičky na rôzne miesta na sporáku.

Ak je vaša sušička zahrievaná pomocou infračervených lámp, mala by byť zvnútra rozložená hliníkovou fóliou. Odráža infračervené lúče vychádzajúce z lámp a vracia ich do sušeného ovocia. Samotné infračervené žiarovky by mali byť umiestnené na bočných stenách sušiča. Výhoda takejto sušičky je v tom, že infračervené žiarenie vedie k malým stratám vzduchu a sušiny (sušené časti ovocia), to znamená, že pri sušení stredu ovocia nespália a nezastavia. Okrem toho infračervené žiarenie absorbuje potrebnú vlhkosť z výrobkov a nakoniec suší nielen okraje plodov, ale aj ich stred.

Aby sa dosiahol maximálny výsledok pri sušení ovocia v sušiarni pomocou infračervených lúčov, je potrebné ich rozptýliť na mriežku sušičky tenkou vrstvou a častejšie sa otáčať. V rúre, rúre alebo sušičke sa odporúča sušiť veľké ovocie, ako je karfiol, jablká, hrušky, slivky, paradajky. Ak chcete vysušiť zelené časti rastliny, bylinky alebo malé kúsky rovnakého ovocia, najlepšie je sušiť na slnku.

Na čerstvom vzduchu je najlepšie sušiť jedlo na podnose alebo na zvláštnom site. Na tento účel je rám vyrobený z drevených dosiek a priklincovaných drevených dosiek, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 3 až 4 cm, môžete pritlačiť aj kovovú sieť z nehrdzavejúcej ocele s otvormi 2 až 8 mm, takže malé kúsky ovocia alebo zelene nespadol z rámu. Aby sa zabránilo ochabnutiu pletiva podľa hmotnosti plodov na ňom položených, niekoľko drevených dosiek, ktoré podopierajú kovové pletivo, by sa malo pripevniť k spodnej časti rámu pomocou skrutiek. Podobné rámy môžu byť tiež vyrobené z bežných tyčí, drôtov alebo plastov. Ak ste urobili tkanie z drôtu alebo nehrdzavejúcej ocele, potom by mal byť mriežka potiahnutá textíliou vyrobenou z prírodných vlákien (ale v žiadnom prípade syntetických) alebo papiera, aby sa sušené ovocie nedotýkalo železa a neabsorbovalo jeho vôňu.

Pri výrobe takého sušiča by sa však malo pamätať na to, že železné sitá a rámy nie sú vhodné na sušenie. Ak sa stále rozhodnete používať cín, potom je najlepšie ho po vysušení prikryť pergamenom alebo tkaninou z prírodných vlákien. V tomto prípade tkanina absorbuje vlhkosť zo spodnej strany sušeného ovocia. V predaji nájdete aj špeciálnu plechovku s malými otvormi určenými na sušenie ovocia. Tento plechovka sa nazýva perforovaná. Existujú pravidlá, ktoré vám umožnia sušiť potraviny tak, aby boli vhodné na ďalšiu spotrebu.

Aké ovocie a zeleninu je možné sušiť?

Nie je možné sušiť všetky druhy ovocia a zeleniny, ale iba niektoré z nich, ako aj v podstate všetky druhy bylín (petržlen, kôpor, lovage, zeler, mäta, šalvia atď.). Na sušenie je vhodná zrelá, čerstvá a zdravá zelenina a ovocie. Môžete tiež trochu pokaziť, ale v tomto prípade by ste mali odstrániť celú pokazenú časť, aby počas sušenia nezmizol zvyšok ovocia. Výrobky vybrané na sušenie sú dobre umyté, ošúpané, ak je to potrebné, odstránia z nich semená, jadro, zvyšky kvetov a stopky. Horná časť a zeleň sa tiež umyjú, tvrdé časti, ako je stonka, sa odstránia a potom sa vysušia na site alebo tkanine.

Zelenina, ako je mrkva, petržlen, petržlen, zeler, pred sušením sa musí nakrájať na plátky alebo nastrúhať sa a potom sa na krátky čas ponoria do vriacej vody. Ak chcete sušiť svetlé ovocie, musíte ho po očistení namočiť do okyslenej vody, aby nestmavlo, ale aby si zachovalo svoju prirodzenú farbu. Ovocie je tiež možné opariť roztokom cukru. V takom prípade pred použitím ľahko napučia a zachovajú si farbu a tvar.

Kvalita sušeného ovocia a zeleniny závisí aj od teploty, pri ktorej boli sušené. Na začiatku sušenia udržujte nízku teplotu. Ak sa sušenie vykonáva pri vyšších teplotách, môže to pokaziť výrobky. Povrch sušeného ovocia bude tuhý a vlhkosť zo stredu ovocia nebude schopná vyjsť, takže ovocie môže praskať a šťava z nich bude vytekať. Po počiatočnom sušení, keď nevyhnutné množstvo vlhkosti opustí plod, sa môže teplota zvýšiť, pretože po čiastočnom odparení vody nie je možné trhliny ovocie rozdrviť.

Sušené ovocie pri nízkej teplote. Mriežky s kúskami sú usporiadané v hornej časti sušičky alebo, ak to poveternostné podmienky umožňujú, sú plody vystavené slnku. Plody na začiatku a na konci sušenia sa musia sušiť pri teplote približne 50 - 60 ° C a hlavné sušenie sa uskutočňuje pri teplote 65 - 80 ° C. To isté platí pre zeleninu, ktorá nebola pred sušením uvarená. Ak sa zelenina predtým uvarila, potom sa najskôr usuší pri teplote 75 - 80 ° C a potom pri 65 - 70 ° C. Zeleninové vrcholy, zelenina, aromatické rastliny a rastliny, ktoré potom budú slúžiť ako korenie, sa sušia pri teplote 55 ° C, aby nestratili svoje aromatické vlastnosti. Ak sa ovocie alebo zelenina suší na čerstvom vzduchu (alebo na radiátoroch ústredného kúrenia), nie je potrebné monitorovať teplotu a upravovať ju. Musí sa však zabezpečiť, aby sa vlhkosť z rastlín rosy, dažďa alebo zalievania nedostala na sušené ovocie, v opačnom prípade nielen zaschnú dlhšie, ale môžu byť aj plesnivé. Aby sa tomu zabránilo, neodporúča sa rozmiestniť ovocie a zeleninu blízko seba alebo vo veľkých množstvách na jeden podnos. Je tiež potrebné zabrániť vniknutiu prachu, nečistôt alebo hmyzu na ovocie.

Preto by ste mali zeleninu a bylinky triediť alebo prevracať každý deň av prípade potreby z nich odstraňovať cudzie látky, ktoré môžu ničiť ovocie.

Ako sušiť potraviny

Sušenie potravín je alternatívny spôsob konzervovania potravín spolu s konzervovaním a mrazením. Tento proces zahŕňa extrakciu vlhkosti z produktu, aby sa zabránilo rastu baktérií a mikroorganizmov, ktoré spôsobujú hnilobu a kazenie. Najlepšie je sušiť jedlo na ulici, v rúre alebo v zariadení na odstraňovanie vlhkosti. Zelenina, ovocie, bylinky, mäso a ryby sa môžu sušiť. Pred sušením výrobkov je potrebné vykonať ich špeciálnu prípravu.

Výhody a nevýhody tohto spôsobu

Sušenie je veľmi obľúbený spôsob skladovania a obstarávania zásob na zimu sám. Táto metóda má však kladné aj záporné stránky.

 • dlhodobé skladovanie ovocia,
 • šetrenie miesta pri skladovaní hotového produktu,
 • z veľkej časti zachovanie prospešných vlastností a vitamínov plodu,
 • zjednodušený proces zberu v porovnaní s morením alebo valcovaním,
 • možnosť dlhodobého skladovania sušenej zeleniny a ovocia (v porovnaní s konzervami),
 • jednoduchosť použitia sušených výrobkov, zachovanie ich chuti a živín,
 • schopnosť sušiť plody, ktoré nie sú vhodné na morenie.

Nevýhody tohto procesu sú:

 • výrazná strata hmotnosti a objemu plodu v konečnej forme - strácajú až 90% svojej hmotnosti,
 • určitá strata vitamínov a užitočné vlastnosti výrobku - plod stráca až 30% minerálov a vitamínu C,
 • v dôsledku straty vlhkosti sú plody suché, niekedy tvrdé, čo komplikuje proces ich prípravy v budúcnosti,
 • proces sušenia nie je vhodný pre všetky rastlinné ovocie,
 • obtiažnosť konzervovania sušených výrobkov - ovocie často kazí pleseň.

Aká zelenina môže byť sušená

Sortiment výrobkov vhodných na sušenie zeleniny v zime je pomerne široký. Je pozoruhodné, že na zber sú vhodné iba zdravé plody, ktoré nie sú náchylné na choroby. Sušte iba tie časti výrobku, ktoré sú vhodné pre potraviny - bez vrchov alebo koreňov. Môžete usušiť takmer všetko - od zeleru po zemiaky. Populárne je sušenie mrkvy, papriky a repy - získa sa vynikajúca príprava na boršč. Lahodné sušené lupienky sa pripravujú zo zemiakov a sušená petržlenová vňať a kôpor dávajú jedlo v chladnom období sviežosť a arómu. Sušená cibuľa a cesnak získavajú zvláštnu pikantnosť v suchej forme, ktorá novým spôsobom odhaľuje chuť jedla.

Je pozoruhodné, že také metódy zberu, ako je konzervácia a morenie, nezachovávajú užitočné vlastnosti produktu a neprinášajú organizmu výhody z dôvodu použitia soli a octu. Po vysušení sa nepoužívajú žiadne ďalšie koreniny ani oleje, ktoré zachovávajú chuť a zloženie vitamínov v produkte. Sušená zelenina je druh koncentrácie všetkých prospešných vlastností, ktoré existujú v ich čerstvých náprotivkoch.

Ktoré sa neodporúčajú

Metóda sušenia sa tradične nepoužíva pre zeleninu, ktorá obsahuje viac ako 85% vody, pretože pri jej zbere strácajú veľkú váhu a produktivita sa stáva veľmi nízkou. Patria sem:

 • ľadový šalát
 • uhorky,
 • reďkovky,
 • biela kapusta,
 • melón.

Príprava zeleniny na sušenie

Najlepšie je sušiť sezónne výrobky - v súčasnosti sú málo náchylné na chemické ošetrenie a zachovávajú si maximálne množstvo vitamínov a minerálov. Pri zbere z vášho webu je najlepšie použiť 2-3 úrody, ktoré získavajú šťavnatosť a výraznú chuť. Najlepšie je používať silné a zdravé ovocie bez poškodenia kože alebo hniloby.

 • zemiaky, Zelenina by si mala vyberať neskoré odrody, pretože práve u týchto druhov sa nachádza najväčšie množstvo škrobu. Je vhodné, aby zemiakové ovocie malo tenkú pokožku, dokonca aj bez očí a jam, takže produktivita sa nezníži. Hľuzy sa dôkladne umyjú studenou vodou, potom sa ovocie olúpa. Pred sušením sa ošúpané a nasekané porcie zemiakov musia uchovávať 3 minúty vo vriacej vode a potom sa musia ochladiť v studenej vode. Takto uvarené zemiaky si zachovávajú svoje živiny. Teraz sú zemiaky pripravené na sušenie.
 • repa, Plody sa vyberajú s jasnou sýtenou farbou - to naznačuje zrelosť a šťavnatosť. Repa sa premyje v studenej vode a potom sa varí 25 minút. Po ochladení repy v studenej vode je potrebné z nej šupku odstrániť a nakrájať na časti.
 • mrkva, Najlepšie plody na zber sú hladké, s jasnou farbou. U cukrovej repy sa vykonáva predbežná príprava, iba doba varenia sa skracuje na 15 minút. Для того чтобы сохранить как можно больше питательных свойств этого плода, лучше применять для его заготовки метод бланширования.
 • Цветная капуста, Для правильного засушивания капусты стоит удалить все листья, кочерыжку и поврежденные участки. Соцветия разделить на небольшие участки, хорошо промыть их и опустить на 10 минут в соленую воду (это избавит продукт от гусениц и тли). Затем нужно пробланшировать плод в горячей воде в течение 25 минут. Теперь цветная капуста готова к сушке.
 • Zeler a chren, Korene sa dobre umyjú a nechajú sa uschnúť. Trieť sa na hrubom strúhadle a sušiť v elektrickom zariadení. Sušený chren musí byť pomletý na prášok. Je pozoruhodné, že v priebehu procesu sušenia chren stráca svoje aromatické vlastnosti o 70%.
 • Červená paprika, Toto ovocie sa suší celé a už sa pripravia sušené semená korenia a stopky.
 • Zelený hrášok, Na zber sa používa sladký hrášok. Na prípravu hrachu sa používa metóda blanšírovania v horúcej vode - 1 - 2 minúty pre malý hrášok a 3 minúty pre veľké. Po tomto postupe sa hrach rýchlo ochladí v studenej vode a nechá sa uschnúť. Produkt je teraz pripravený na sušenie.
 • zeleň, Takéto korenené bylinky, ako je petržlen, špenát, žihľava, kôpor, bazalka, mäta, rukola atď., Sú najvhodnejším materiálom na sušenie. Predtým je potrebné zelené opláchnuť studenou vodou a odstrániť z listov prach a nečistoty. Odporúča sa používať mladé výhonky. Korene a poškodené letáky sa musia odstrániť. Čistá tráva sa nakrája na kúsky, položí sa na povrch a prirodzene sa vysuší.
 • špargľa, Zelenina sa musí umyť v studenej vode, odrezať pevné časti, nechať uschnúť. Potom sa struky navlečú na šnúru - teraz je špargľa pripravená na sušenie v peci.
 • kvaka, Je lepšie si vybrať ovocie okrúhle, s tenkou kožou, s jednotnou farbou pokožky. Vyčistený chlup sa tiež varí 10 minút vo vriacej vode a potom sa priamo suší.

Blanching a naparovanie

blednutiu - taký spôsob tepelného spracovania produktu, pri ktorom dochádza k odstráneniu špecifického nepríjemného zápachu a horkosti zeleniny. Tento proces spočíva v krátkodobom ponorení ovocia do vriacej vody (varenie zvyčajne netrvá dlhšie ako 10 minút). Parenie je proces vyfukovania potravín horúcim vzduchom uvoľneným z vriacej vody. Tento postup sa vykonáva na dezinfekciu produktu a zničenie nepotrebných baktérií.

Pred sušením väčšiny zeleniny je nevyhnutné blanšírovanie a naparovanie (výnimkou sú iba zelené). Toto ošetrenie zachováva prospešné vlastnosti ovocia, čistí ich od prachu a škodlivých chemikálií (ak bol výrobok ošetrený chemickými jedmi alebo jedmi z parazitov). Takéto postupy tiež zmäkčujú ovocie, keď sú sušené pružnejšie a pomáhajú udržať ovocie viac vitamínov počas následného sušenia.

Populárne metódy sušenia

Predtým domácnosti využívali hlavne sušiarne na pečenie ovocia a zeleniny hlavne v peci a na slnku. Moderná technológia však dnes poskytuje veľa elektrických pecí a sušičiek, ktoré v najkratšom možnom čase pripravia produkt a zachovajú jeho užitočné vlastnosti. Pozrime sa podrobnejšie na každú metódu obstarávania.

Na čerstvom vzduchu

Tento spôsob má viac nevýhod ako výhod. Po prvé, nie každý má možnosť sušiť výrobky na čerstvom vzduchu - zelenina usporiadaná v rade si vyžaduje veľa priestoru a rovný povrch, inak nebude možné sušiť. Pri tomto spôsobe zberu je tiež vysoká pravdepodobnosť poškodenia plodov strednými, včelími alebo vtákmi - vylučovaná šťava produktu je návnada pre hmyz.

Je ťažké sledovať proces sušenia - silné spálenie slnka môže zmeniť šťavnatú dužinu na uhlie a náhly dážď môže produkt úplne zničiť. Nezabudnite ovocie zamiešať a otočiť, aby ste ich rovnomerne vysušili. Hlavnou nevýhodou metódy je trvanie procesu - až 4 dni, čo výrazne znižuje kvalitu hotových dodávok. Táto metóda je vhodná len pre zeleň - slnko a čerstvý vzduch rýchlo premenia trávu na suchý prášok. Je dôležité zaistiť, aby sa na sušenú trávu nedostala žiadna vlhkosť. Neodporúča sa tiež rozprestierať zeleň pod spáleným lúčom - v tomto prípade bude tráva a lístie rýchlo vyhorieť. Najlepším miestom na sušenie je tieň v horúcom, suchom počasí bez vetra.

V elektrickej sušičke

Táto metóda je najpohodlnejšia a najmodernejšia - v špeciálnom zariadení sa ovocie môže sušiť za niekoľko hodín. Okrem toho, elektrická sušička rovnomerne zahrieva ovocie zo všetkých strán vďaka funkcii prúdenia vzduchu. Existuje pravidlo, ktoré zrýchľuje proces zberu zeleniny v elektrickej sušičke: ovocie musíte položiť tak, aby koža bola ošúpaná, a mäso sa môže mierne stlačiť, aby sa urýchlil proces izolácie tekutiny.

Elektrické sušičky pre použitie v domácnosti sú spravidla malé, čo uľahčuje ich prepravu a prevádzku. V niektorých modeloch je k dispozícii ďalšia mriežka s jemnou sieťou - je určená na sušenie najmä malého ovocia, ako je hrášok, cherry paradajky atď. Spravidla je optimálna teplota pri sušení v elektrickom zariadení od +40 ° C do +60 ° C.

Taký spôsob, ako je sušenie zeleniny v peci, má tiež svoje výhody a nevýhody. Táto metóda sa nazýva umelá. Popularita sa stala populárnou vďaka dostupnosti improvizovaných spotrebičov - dnes má dnes v kuchyni takmer každá žena v domácnosti rúru.

Aby ste mohli rúru používať ako sušičku, je potrebné prikryť pečivom pergamenový papier, položiť naň pripravenú zeleninu, položiť plech na pečenie na hornú policu a zapnúť rúru pri minimálnej teplote. Dvere musia byť otvorené. Po 25 minútach je potrebné zeleninu presunúť nadol a usušiť, až kým nebude krehká.

Poznámka: Ak sochory v rúre naďalej vyrábajú šťavu, ešte sa nevysušili. Ak sa plod počas kompresie zlomí, naznačuje to tiež nedostupnosť dodávok.

Nevýhodou tohto spôsobu zberu je nutnosť sušenia zeleniny niekoľkými prístupmi - ak ich v sušiarni sušíte raz, stanú sa ako sušienky. Zelenina sa preto zvyčajne pripravuje týmto spôsobom 2-3 dni. Na spracovanie sa odporúča použiť elektrickú rúru.

V mikrovlnnej rúre

Popularitu získava aj sušenie zeleniny v mikrovlnnej rúre. Hlavný trik tejto metódy: jemnejšie nakrájané ovocie alebo zelenina, tým rýchlejšie schnú. Nevýhodou tejto metódy spracovania je nemožnosť zberu veľkého množstva ovocia - preto je táto metóda vhodná iba vtedy, keď potrebujete rýchlo vysušiť malé množstvo produktu.

Elektromagnetické vibrácie v mikrovlnnej rúre umožňujú rýchlo zahriať a vysušiť produkt, vďaka čomu je táto metóda najrýchlejšia z uvedených. Navyše čím rýchlejšie sa rastlinný materiál spracúva, tým menej zdravé vitamíny sa z neho „odparia“. Je pozoruhodné, že ak je ovocie narezané na hrúbku viac ako 2 cm, mikrovlny, ktoré do neho prechádzajú, strácajú až 50% svojej energie - to výrazne znižuje rýchlosť dodávok jedla. Mikrovlné spracovanie produktu sa vykonáva rovnomerne, na rozdiel od sušenia v peci.

Ako skladovať sušenú zeleninu doma

Hlavné pravidlo skladovania hotového suchého produktu: odstráňte vlhkosť a vlhkosť zo sušenej zeleniny, Preto najlepším spôsobom skladovania je konzervácia sušeného produktu v sklenených nádobách s uzamykateľným vekom alebo v nádobách vyrobených z potravinárskeho plastu. Hlavnou vecou je zabezpečiť dobré utesnenie nádoby, aby sa zabránilo vniknutiu vzduchu (častice vlhkosti vo vzduchu môžu zhoršiť kvalitu suchého produktu).

Poznámka: suché výrobky nemôžete skladovať v plastovom vrecku - to spôsobuje pleseň. Nezabudnite pravidelne kontrolovať spotrebný materiál, vyhodiť pokazené ovocie a prípadne vysušenú zeleninu.

Po preskúmaní rôznych možností sušenia zeleniny v zime môžeme povedať, že obstaranie produktu týmto spôsobom je veľmi pohodlný a lacný spôsob, ktorý poskytne celej rodine užitočné vitamíny a minerály v chladnom období. Pri dodržaní základných pravidiel a odporúčaní týkajúcich sa zberu zeleniny môžete sušenú zeleninu ľahko pripraviť bez námahy a bez problémov.

Ako skladovať sušené ovocie?

Sušené ovocie musí byť chránené pred vlhkosťou a hmyzom, a preto sa musí skladovať na suchom a chladnom mieste. Na skladovanie sušeného ovocia a zeleniny sa používajú vrecia z hustej látky, plastové vrecká, papierové alebo drevené škatule, ako aj sklenené a drevené plechovky. Bez ohľadu na to, aký kontajner si vyberiete na skladovanie sušených potravín, mali by ste pamätať na to, že aj v nich môžu byť ovplyvnené vlhkosťou alebo hmyzom. Preto sa jedlo musí skladovať na suchom mieste. Najčastejšie sa sušené ovocie ukladá do drevených pohárov a škatúľ, napríklad do poštových schránok. Najlepšie je, ak je takáto nádoba zvnútra natieraná alebo natretá lakom, ktorý bude pre uskladnené ovocie neškodný. V tomto prípade vlhkosť von nemôže preniknúť do skrinky. Látkové a celofánové vrecká by sa mali skladovať aj na miestach neprístupných vlhkosti. Na tento účel sú vhodné kuchynské skrinky.

Ak sa sušené potraviny skladujú v komore alebo v suteréne, ktoré je často vlhké, je potrebné pravidelne kontrolovať stav ovocia. Aby plody zostali dlhú dobu, je potrebné naplniť nádobu v suchej a chladnej miestnosti.

Aby sušené ovocie a zelenina nezaberali počas skladovania veľa miesta, môžete ich narážať do pripravenej nádoby. Obzvlášť často sa to deje s rastlinami a zeleňami, pretože sa ľahko lámu, čoho dôsledkom je, že veľké množstvo suchej trávy sa dá umiestniť do malej nádoby. V takomto prípade sa nebojte, že sa greeny môžu zhoršiť. To sa jej nestane. Nedoporučuje sa však položiť plátky zeleniny a ovocia pevne, pretože sa môžu pri dlhodobom skladovaní rozpadnúť a drobiť na veľmi malé kúsky.

Často sa stáva, že v nádobe so suchým ovocím a bylinkami sa pestujú rôzne druhy hmyzu, najmä mory. Jeho larvy môžu pohltiť a kontaminovať sušené ovocie. Preto je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať ovocie.

Ak si všimnete, že na vaše sušené potraviny bol napadnutý hmyz, mali by byť roztriedené a poškodené a nepoškodené by mali byť použité v blízkej budúcnosti. Plesnivé ovocie a ovocie konzumované hmyzom sa neodporúča ako potrava, aby sa nepoškodilo vaše zdravie.

Príprava sušených potravín

Sušené ovocie a zelenina sa pripravujú na použitie nasledujúcim spôsobom. Najskôr sa musia dôkladne umyť studenou vodou. Potom namočte niekoľko hodín do vody. Po 2-3 hodinách, keď sú plody dostatočne opuchnuté, opláchnite ich znovu a uvarte ich vo vode, až kým nebudú jemné. Aby boli plody chutnejšie, odporúča sa ich uvariť v tej istej vode, v ktorej boli predtým namočené. V tomto prípade zostanú všetky chuťové vlastnosti v ovocí a nevaria sa v sladkej vode. Po uvarení ovocia ich môžete okamžite zjesť alebo z nich uvariť nejaké jedlo.

Pin
Send
Share
Send
Send