Užitočné tipy

Zasadíme ruže: ako, kedy a kde

Pin
Send
Share
Send
Send


Pokračujeme v rozhovore o ruži - o tomto magickom stvorení prírody.

Z predchádzajúcich článkov sme sa naučili, ako sa riadiť pri výbere odrody ruží pre vašu záhradu a ako si vybrať vysokokvalitné sadenice.

Teraz sme sa dostali do popredia ďalší problém - ten správny výsadba ruží.

Nastal čas, aby naša krása vyrástla a začala žiť v záhrade a potešila jemnú vôňu svojho majiteľa.

Bude to však pod podmienkou, že majiteľ vie, ako správne zasadiť ruže a obratne pristupovať k tejto zodpovednej misii.

Koniec koncov výsadba ruží - jedna z najdôležitejších udalostí, od ktorej závisí osud ružovej kríky.

Kedy zasadiť

Ruže môžu byť zasadené v dvoch obdobiach: na jar a na jeseň. V strednom ruskom pásme je podľa odborníkov spoľahlivejšie pristáť na jar.

Avšak za predpokladu, že sa pôda zahreje na +10 - 12 ° C a predtým, ako sa púčiky začnú rozkvitať.

Spravidla je to polovica apríla - druhá dekáda mája.

 • Ideálne je zakorenenie sadeníc najlepšie v obaloch. Zasadte ich iba na jar prekládkou hlinenej kómy. Pre mnoho odrôd ruží je prijateľná iba jarná výsadba (opýtajte sa na túto nuanciu pri kúpe výhonku).

Výsadba ruží na jar má však svoje nedostatky. Takéto ruže môžu zaostávať v raste (v porovnaní s jesennými sadenicami). Toto oneskorenie je asi dva týždne.

Také kráľovné sú náladovejšie a vyžadujú si väčší dohľad a starostlivosť.

Jesenné pestovanie ruží sa najlepšie plánuje v polovici septembra až do polovice októbra.

Ak posuniete dátumy udalosti, ruže nebudú mať čas na to, aby sa stali silnejšími pred prvým mrazom. Je veľmi dôležité, aby sa puky rastlín ešte nezačali rozvíjať.

 • 10-12 dní po jesennej výsadbe tvoria ruže malé mladé korene, ktoré dokážu získať silu pred mrazom a cítiť sa skvele v suchom prístrešku až do jari. Na jar mladé rastliny začínajú veľmi rýchlo vytvárať silný, zdravý ker.

Ak nemáte čas zasadiť na jeseň a nechcete, aby sadenice zmizli, môžete sa pokúsiť zachrániť ich až do jari vykopaním.

Aby ste to dosiahli, skráťte stonky a nakrájajte korene na 30 cm. V tomto prípade sa na koreňoch tvoria kalusy (kalus, ktorý sa vyskytuje v mieste rany). Od jari sa vyvinie kalus a zdravé korene.

Výsadba ruží - výber miesta

Rose miluje teplo a slnečné žiarenie (niektoré z jej odrôd sa tiež cítia skvele na tienistých miestach), netolerujú prievan a zároveň rešpektujú čerstvý vzduch.

Ideálnym miestom na pestovanie ruží je dobre osvetlená oblasť (ale bez toho, aby na ňu boli poludňajšie lúče slnka), chránené pred severným chladným vetrom.

Najlepšie zo všetkého je malý svah orientovaný na juh. Optimálna hladina preferovanej vody je aspoň 1,5 až 2 m.

 • V nížinách nemôžete pestovať ruže (roztopená voda tam stagnuje a hromadí sa studený vzduch). Nevystavujte mladé kríky na mieste, kde už rástli ruže. Ak to nie je možné, nahraďte pôdnu vrstvu hĺbkou pol metra.

Návrhár s vami hovorí

Ako pestovať ruže? Tradične sa všetci snažíme pestovať krásne rastliny bližšie k domovu.

To je dobrý nápad, pretože dom bude slúžiť ako prístrešok pred vetrom a horúcim slnkom a zároveň vytvorí vynikajúce zázemie pre krásne kvety.

Tu je potrebné aplikovať znalosť farieb (harmonická kombinácia farieb).

 • Konštrukciu alebo oplotenie svetlého odtieňa efektívne zvýrazňujú ruže s nasýtenými jasnými kvetmi. A ak je stena domu tmavá - potom je lepšie použiť ruže svetlých, pastelových alebo bielych farieb.

Výsadba ruží by sa však nemala príliš blížiť k domu - bude pre vás ťažké starať sa o rastliny a blízka výsadba môže budovu poškodiť. Optimálna vzdialenosť je 40-50 cm od steny (plotu).

 • Mnohoraké odrody ruží, ktoré kvitnú celé leto, sa najlepšie vysádzajú na nápadnom mieste (v blízkosti altánku, lavičiek, odpočívadiel atď.).
 • Floribunda vyzerá veľmi pozoruhodne pozdĺž okraja trávnika (uprostred trávnika je lepšie pestovať ruže, pretože starostlivosť o trávnik má inú špecifickosť). Tieto druhy sú tiež vhodné na vytváranie živých plotov.
 • Čaj a čajové hybridné druhy sú ideálne pre kvetinové záhony (je lepšie, aby boli malé z veľkosti 3-5 kríkov rovnakej odrody).
 • Tkanie odrôd. Výsadba ruží rastlín lezúcich druhov poskytne úžasný pohľad na altánok, verandu, akýkoľvek oblúk, plot, stenu domu. Miesto pre tieto odrody môže byť dané pozdĺž okrajov trávnikov.
 • Divoké ruže ozdobia hranicu lokality a budú veľmi užitočné: pichľavé výhonky chránia územie pred prenikaním nepozvaných zvierat a navyše priťahujú vtáky, ktoré milujú plody divočiny.

Ak máte v úmysle zariadiť husté výsadby ruží, potom budú Crocus, Primrose, Obriet, Rezuha, Violet, Ageratum a Alpine Phlox ideálnymi susedmi pre ružové kríky.

Hybridné odrody čaju sú vhodné na obdivovanie ruží blízko a na vytváranie svetlých atraktívnych miest z ďaleka - použite Floribunda.

Perfektná pôda

Ruže milujú plodné, vlhké a priedušné íly s kyslou reakciou s pH 5,5 - 6,5.

Ak je pôda príliš oxidovaná, musí sa vyprodukovať. Nenechajte sa unášať - na zásaditej pôde sa môžu u ruží objaviť chloridy listov.

 • Stanovte kyslosť pôdy pomocou lakmusového testu. Zmiešajte trochu pôdy s vodou a tam položte lakmus. Pri kyslej pôde sa kúsok papiera zmení na červený, ak je pôda zásaditá, zmení sa na modrú.

Pre krásy nie sú vhodné ľahké piesčité a ťažké ílové pôdy. Takéto pôdy je možné upraviť: do hlinitej pôdy pridajte piesok (3 diely), trávnik, humus a kompost (každá po 1 diele).

V íle - hrubozrnný piesok (6 dielov), listová, krehká zemina, kompost a humus (každý 1 diel).

V pieskovcoch - mletá mletá a jemne mletá hlina (každá 2 diely), kompost alebo humus (1 diel).

Pôda sa musí skontrolovať a pripraviť vopred (na jarnú výsadbu ruží od jesene, na jeseň 30 - 35 dní pred výsadbou sadeníc).

Toto obdobie je dostatočné na to, aby sa zložky pôdy dobre premiešali a aby sa vyzrážala zemina.

Pôdu opatrne vykopajte do hĺbky 60 cm.

Varné jamy na pestovanie

V mieste určenom na výsadbu ružových kríkov vykopávame diery s rozmermi 60x60 cm a hlbokými 70 cm. Hornú časť zeme (úrodnú vrstvu) položíme na okraj jamy.

Na spodok každého otvoru položíme drenážnu vrstvu malých kamienkov, rozbitých tehál a štrku.

Na drenážnu vrstvu nalejeme vrstvu 40 cm vopred pripravenej zmesi zeminy a hnojív a na úrodnú vrstvu posypeme otvory.

Mix na otvory:

 • Záhradná pôda 2 vedrá.
 • Kostná múčka 2 šálky.
 • Superfosfát 1-2 hrsti.
 • Dolomitová múka 1 - 2 šálky.
 • Hlinený prášok na vedro s práškom.
 • Humus, rašelina, jemný piesok v 1 vedre.

Pripravujeme jamy na výsadbu ruží 10-14 dní pred výskytom semenáčikov. V túto chvíľu bude mať Zem čas sa usadiť, inak by ružica mohla ísť hlboko do zeme.

Vzdialenosť medzi jamami rastlín závisí od typu ruže a účelu samotnej výsadby:

 • Medzi puzdrom: 150 - 300 cm.
 • Nízka a rozľahlá: 40 - 60 cm.
 • Kučeravé (slabo rastúce: 200 cm, veľmi rastúce: 300 - 500 cm).
 • Kvetinové záhony (slabo rastúce: 30 - 40 cm, silne rastúce: 40 - 60 cm).
 • Plíženie pôdy (slabo rastúce: 40 - 60 cm, veľmi rastúce: 100 cm).

Príprava mladých sadeníc

◊ Runaways. Všetky poškodené a sušené výhonky musíme rezať pod prvú obličku.

Zdravé výhonky sa musia orezať, ale (v prípade silnejších sadeníc zanechajte 5 pukov, v prípade sadeníc strednej pevnosti a kvality 3 púčiky so zníženým stavom sadeníc sa musia výhonky skrátiť takmer na celú dĺžku, pričom základňa musí zostať 3 mm).

Počas jarnej výsadby ruží udržujeme:

 • Floribunda: 3-4 obličky.
 • Hybridný druh čaju: 2 až 3 obličky.
 • Nízky polyanthus: 2 - 3 púčiky.
 • Horolezecké skupiny Rambler: výhonky narezané na 35 cm.
 • Vysoká: výhonky môžete skrátiť o 10 - 15 cm pre skoré kvitnutie.
 • Miniatúrne a parkové odrody sa nerežú, výhonky je potrebné iba mierne osviežiť (orezať vrcholy).

◊ Korene. Skúmame korene: odrezáme pokrčené, potápame dobré 1-2 cm od špičky. Potom sme korene znížiť na roztok vody a "Kornevin", držať ich tam niekoľko hodín.

Pred vysadením ruží sa korene rastliny nakrájajú na 20 - 25 cm, poškodené sa odstránia pred začiatkom zdravého tkaniva.

Deň pred vysadením ruží sme ich vložili do nádoby s vodou na 11-12 hodín. Potom sme korene navlhčili zmesou hliny a mulleínu (pomer 3x1), pridaním tablety heteroauxínu do vedra s roztokom (tabletu rozpustite vo vode).

Vlastnosti balenia

Sadenice ruží sa nachádzajú v úplne inom obale. Pri príprave rastliny na výsadbu by sa mali zohľadniť vlastnosti formy, v ktorej sa mladá ruža predávala:

♦ Polyetylénové valce. Výrobcovia z Pobaltia radi balia sadenice ruží do plastových rúrkových valcov bez dna.

V tomto obale sú rastliny už od okamihu očkovania, takže sa dajú ľahko vysadiť bez toho, aby sa zničila pôdna kóma. Ale pred výsadbou dôkladne skontrolujte korene.

 • Ak sú korene ľahké, nasmerované von - rastlina môže byť vysadená okamžite. A ak je málo koreňov korenia, sú zamotané - v tomto prípade korene opatrne narovnajte, vysekajte suché. Uistite sa, že korene sú nasmerované von. Ak je potrebné sadenice vo valcoch skladovať, skladujte ich v kvetináči, predtým bez obalu.

♦ Sadenice pestované na ľahkej rašeline v skleníkoch. Na základe skúseností záhradkárov je potrebné takéto sadenice vysádzať a porušovať hrudky zeminy (mimochodom, na rozdiel od mnohých literárnych pokynov).

Hrnce takýchto sadeníc sú spravidla malé a korene pevne zapadajú do zeme a vytvárajú druh „plsti“. Korene nemôžu také kómu nechať samy o sebe, ruže dlho nekoreňujú na novom mieste a často umierajú.

 • Pred výsadbou nezabudnite odstrániť sadbu z nádoby a namočte ju do vody, aby všetok vzduch vychádzal z hlinenej kómy. Potom použite ostrý nôž na odstránenie vonkajšej vrstvy koreňov. Korene sadenice umyte zo zeme, ale nedotýkajte sa ich na základni. Potom šíriť korene a zasadiť ruže.

♦ Sieťované balenie. Výrobca hovorí, že sadenice v sieťovinovom kontajneri môžu byť vysadené priamo v ňom. Podľa skúseností záhradníkov však výsadba ruží v mriežke často vedie k zlým výsledkom. Sadenice slabo zakoreniť.

Preto sa pred výsadbou pokúste čiastočne narušiť celistvosť siete a vyrovnať povrchové korene (rezanie hniloby alebo sušenia).

Výsadba ruží

Počas výsadby sadeníc pozorne sledujte miesto očkovania (to je časť koreňa, z ktorého výhonky začínajú rásť). Očkovanie by malo byť 3 až 5 cm pod povrchom pôdy.

Ruža tak získa ochranu pred slnečným žiarením a zimou. A ďalšie výhonky sa nevyvinú z vakcíny - inhibujú rast a vývoj tých hlavných.

Ak sa pôda zmršťuje, posypte pôdnu zmes tak, aby sa nevytvorili diery, inak by sa korene mohli začať hniť kvôli nadmernej vlhkosti.

Metódy pristátia. Existujú dva známe spôsoby pestovania ruží, ktoré sa osvedčili dobre:

◊ Suchá cesta. Táto metóda je vhodná pre oblasti s vysokou vlhkosťou. V spodnej časti pripravenej diery urobíme malý hlinený valec - na ktorý položíme korene kvetu.

Je lepšie zasadiť ružu spolu. Jeden drží krík a opatrne ho umiestni do diery. Druhá rozprestiera korene a opatrne ich zakryje zmesou pôdy, ktorá zhutní rastlinu rukami.

Potom sa ružové kríky hojne zalejú vodou (10 l vody na každý krík). Po 2 až 3 dňoch sa pôda uvoľní a natlačí do výšky až 10 cm (po úroveň odrezkov).

Ak to neurobíte, výhonky ruží môžu vyschnúť (najmä v horúcom počasí).

 • Strata vlhkosti často vedie k smrti ruží. Aby ste tomu zabránili, vytvorte svoju krásu dodatočným prístreškom vo forme hromád mokrého machu alebo surových pilín. Ak sú tieto pätky príliš zhutnené, mierne ich uvoľnite.

Ak vaša ruža zakorenila - po 10 až 15 dňoch bude mať prvé mladé výhonky. Akonáhle si ich všimnete - rastlina sa môže odučiť. Tento postup sa najlepšie vykonáva v oblačných časoch.

◊ Mokrá cesta. Táto výsadba ruží je najvhodnejšia pre regióny, v ktorých je klíma suchá. Do pripravenej jamy sa naleje vedro s vodou (vopred rozpustte tabletu heteroauxínu, v ktorej môžete pridať roztok humátu sodného, ​​farbu silného čaju).

Jedna osoba sa s takouto operáciou dokáže vyrovnať. Na jednej strane ponorte stromček priamo do vody a druhou nalejte do zmesi voda-pôda dieru.

Zmes zeme a vody dokonale zapĺňa celý priestor medzi koreňmi bez vytvárania dutín.

Pri výsadbe je potrebné pravidelne potriasať kríkom a starostlivo zhutniť zem. Polievanie nie je potrebné.

Ak pôda klesne, nasledujúci deň mierne vzrastú sadenice, pridá sa zem a rozotrie sa 10-15 cm Po výsadbe zatemniate mladú ružu 10 - 12 dní.

Odtiene sadeníc rôznych druhov

♦ Park. Ak chcete zasadiť ruže tohto typu jamy, musíte urobiť trochu viac: 90x90 cm, hĺbka 70 cm. Je dôležité, aby sa v rade výsadieb netvorili prázdne miesta, ak k tomu dôjde, vyplňte prázdne miesta jednoročnými kvetmi.

Hustota výsadby parkových ruží je tiež dôležitá, aby rastliny nevytvárali veľa koreňových procesov, ktoré sa musia následne odstrániť.

♦ Čajovne a Floribunda. Pre tieto krásy je najlepší čas na výsadbu jar. V prípade čajových ruží budete potrebovať podporu pre horolezecké vetvičky.

Doly pre rastliny týchto druhov môžu byť o niečo menšie: 50x50 cm so vzdialenosťou asi 50 cm.

♦ Hybridný čaj. Zo všetkých druhov ruží sú čajové hybridy najvhodnejšie na zahrievanie, takže je potrebné tieto rastliny vysadiť v máji (za stabilného teplého počasia).

Metóda pristátia je pre ňu lepšia. Nedovoľte, aby tieto ruže kvitli niekoľko týždňov (aby ste to urobili, nakrájajte prvých 4-6 púčikov).

♦ pletené. Ruže týchto druhov sa môžu vysádzať na jar a na jeseň. Pri výsadbe ponorte miesto očkovania do zeme trochu hlbšie ako obvykle (10-12 cm).

Tento druh potrebuje oporu (vzdialenosť medzi oporou a stonkou ruže nie je väčšia ako 50 cm) a musí sa chrániť pred zimou.

Pred výsadbou ruží je potrebné biče orezať na výšku 30 - 35 cm a skrátiť korene.

Pri výsadbe sa lezecké ruže mierne naklonia k podložke a korene sa nasmerujú preč od podpory.

♦ Sudy. Pre takéto ruže je veľmi dôležitá úplná absencia burín v ich oblasti. Najlepšie je posypať zeminu, keď sa zbavíte buriny kôrou alebo pilinami.

Koneckonců, koreňový systém pôdneho krytu úplne pokrýva celú Zem veľmi flexibilnými a pichľavými výhonkami.

Drahí čitatelia, jedna z najťažších a najdôležitejších etáp bola dokončená. Naše ruže sú vysadené v záhrade.

Ďalší osud krásy ponúk bude závisieť výlučne od vašej pozornosti a kompetentnej starostlivosti. O ďalšom ošetrení a starostlivosti o ružovú záhradu, ako aj o spôsoboch šírenia ruží, o možných chorobách a škodcoch sa budeme baviť v nasledujúcom článku.

Kde pestovať ruže

Ruže vyžadujú veľa slnečného žiarenia pre rast a hojné kvitnutie, je však lepšie chrániť svetelnú mieňu pred zmyselnými popoludňajšími lúčmi výsadby. V hustom odtieni ruža nemôže rásť.

Výsadba ruží nepáči studený, stojatý vzduch, vyžaduje neustále vetranie, ale vyžaduje ochranu pred silným severným vetrom. Zároveň by nemali byť vysadené príliš blízko stien budov, plotov, kde pod vplyvom odrazených lúčov tepla prehrievajú a znižujú imunitu. Dažďové kvapky zo striech a veľkých stromov by nemali mať možnosť kvapkať na ruže.


Ruže potrebujú veľa slnka

Malo by sa zabrániť vykládkam uprostred spevnených alebo spevnených plôch. V oblastiach, kde ruže už dlho rastú, musí byť pôda nahradená, pretože môže byť ochudobnená a infikovaná patogénmi hubových chorôb charakteristických pre ruže. Ak podzemná voda v lokalite leží nad 0,8 m, je potrebné vytvoriť odtok, ak to nie je možné, budete musieť nájsť ďalšie miesto na výsadbu.

Aká pôda sa páči ružiam

Hĺbkovo obrábaná pôda je kľúčom k úspechu v pestovaní ruží. Jednotlivé ruže sa vysádzajú do samostatných výsadbových jám a pre kvetinové záhony a skupinové výsadby je lepšie vykonávať všeobecnú plantáž, s lineárnou výsadbou sa pripravujú zákopy.

Ak sa vyberie miesto a formy výsadby, je potrebné niekoľko týždňov pred výsadbou pripraviť jamy s hĺbkou najmenej 60 cm, Úrodná (dravá) vrstva po odstránení koreňov trvalých burín môže byť použitá ako základ pre prípravu sadivovej zmesi, neplodná vrstva by sa mala odstrániť. Vykopajte spodnú časť pristávacej jamy alebo ju uvoľnite vidličkou, nalejte 1-2 lopaty štrku, štrku alebo zlomenej tehly na odvodnenie a potom ju naplňte pristávacou zmesou.

Môže sa zvážiť voľná plodná slabo kyslá hlina s dobrou priepustnosťou ideálna pôda pre ruže, Pretože v takmer každej záhrade máme hlinité pôdy, ich príprava na výsadbu ruží nie je tak zložitá. Ťažké ílové a ľahké piesčité ílovité pôdy si budú vyžadovať väčšiu pozornosť.


Ideálna pôda pre ruže - sypká plodná mierne kyslá hlinka

Na základe štrukturálnej hliny (záhradná pôda) ľahko pripraviť pristávaciu zmes, Na 2 vedrá hliny pridajte 1 vedro zhnitého hnoja, trochu rašeliny, hrubého piesku, záhradného kompostu a pokiaľ možno nasekanú slamku.

Ak je pôda väčšinou piesočnatá, mal by sa tento recept doplniť pridaním 1 vedra hliny do základnej pôdy. Do ťažkej hliny a hliny je potrebné pridať 1-2 vedrá piesku. После тщательного перемешивания готовый состав используют как базовую основу для подготовки посадочной смеси.

Вместо минеральных удобрений полезнее вносить в посадочную смесь 1 стакан просеянной drevný popol из расчета на 1 куст. Ak sa používajú minerálne hnojivá, musia sa rozmiestniť v dolnej časti jamy, aby nedošlo k priamemu kontaktu s koreňmi sadenice.

Čas pristátia

Pokiaľ ide o načasovanie pestovania ruží, vyjadrujú sa rôzne názory. Zakorenil sa názor, že v strednom pruhu, najmä na predmestiach, je vhodnejšia jarná výsadba. Myslím si, že dôvod tejto viery má čisto technický charakter, pretože v optimálnom čase výsadby neexistujú sadenice. V južných oblastiach, z ktorých sa prevažne dodáva sadivový materiál, sa sadenice ruží dovtedy vegetáciou nedokončili. V európskych krajinách sa vykopávajú ruže v novembri, sadenice, ktoré sa nepredajú okamžite, sa skladujú až do jari. Práve tieto zvyšky si naši občania kupujú na jar.


Vyjadrujú sa rôzne názory na správne načasovanie výsadbových ruží.

Som presvedčený, že ruže, ako listnaté kríky, lepšie zasadiť na jeseň, Jarná výsadba je riskantnejšia a menej produktívna, najmä pre silné odrody s hustými dlhými výhonkami (horolezectvo, kroviny, parkové ruže). Iba na chladných a podmáčaných pôdach av oblastiach s drsným podnebím je lepšie pestovať ruže na jar, keď sa pôda zahreje.

V našom katalógu nájdete veľký sortiment ružových sadeníc, ktorý kombinuje ponuky veľkých internetových obchodov s osivom a sadivom. Vyberte sadenice ruží.

Lezecké ruže

Najprv ich rozdelíme do 2 skupín: Rambleri a Horolezci

Rambleri ruží Jedná sa o lezecké ruže dosahujúce dĺžku 6 metrov. Stonky sú flexibilné a malé. V priemere 2-3 centimetre. Kvety najohúňatejších ruží sa zbierajú do kvetov, dosť veľkých. Bloom 1 čas, doba kvitnutia 27-30 dní. Aróma zvyčajne úplne chýba, ale vyskytujú sa aj veľmi slabé vône ramblerov. Vyžadujú podporu alebo podväzky.

Lezecké ruže - tkanie ruží, stoniek, na rozdiel od kočíkov, narastá rovno a je hrubšie ako ten druhý, dosahuje dĺžku 3 metre. Kvety dosahujú priemer 10 centimetrov a zhromažďujú sa v malých kvetenstvách. V strednom Rusku kvitnú dvakrát, kvitnutie je dlhé, veľmi hojné a veľkolepé. Zima je ľahká, nie je potrebné dôkladné útočisko pre rôzne lezcov.

Krajkové ruže

Najčastejšie ruže kvetinových záhonov a prvkov záhradného dizajnu. Je to predovšetkým kvôli rozmanitosti ich rastových foriem - pôdne ruže môžu byť plazivé a vzpriamené (zvislé). Kvitnú celú sezónu - od jari do neskorej jesene, zvyčajne asi pol metra na výšku, ale môžu byť vyššie. Rozsah farieb, alebo skôr ich formy a typy, je najrozmanitejší: od froté, poloterýrskej po najjednoduchšiu a niekedy dokonca aj obyčajnú.

Miniatúrne ruže

Jedná sa o odrody a druhy ruží, ktoré obyčajne nepresahujú výšku 30, menej často 35 - 40 centimetrov. Kvety podobné hybridným čajovým ružičkám, ale o priemere menšom. Tieto ruže sú vhodné predovšetkým na pestovanie v kvetináčoch a nádobách. Medzi nimi sú odrody, ktoré rastú bez osobitnej starostlivosti o kvety. Väčšina miniatúrnych ruží je zdržanlivá.

Na obrázku: 1. Horolezecké ruže, Horolezci, 2. Horolezecké ruže, Rambleri, 3. Miniatúrne ruže, 4. Kvetinové záhony, 5. Zemné krycie ruže

Parkové ruže

Kvety parkových ruží sú najjednoduchšie, veľmi často podobné obyčajným ružovým bokom alebo nie katalógové ruže druhov. Na jeseň môžu produkovať ovocie, špeciálne bobule pripomínajúce divú ružu. Hlavné mínus parkových ruží je zriedkavé a jediné kvitnutie. Svoje meno dostali preto, že sa pestujú hlavne v parkoch, pretože zaberajú veľmi, veľmi veľa priestoru, z ktorých nie je veľa v našich dáchách.

Na obrázku: 6. Kríky kríkov, 7. Hybridné čajové ruže, 8. Kaskádové ruže, 9. Parkové ruže, 10. Známkové ruže

Kríky kríkov

Hlavnou a charakteristickou črtou kríkových ruží je vysoký krík s veľkým priemerom divých stoniek. Na výšku môže ľahko dosiahnuť 2,5 - 2,7 metra, keď sa pestuje s minimálnou starostlivosťou. Najpopulárnejšie medzi odrodami kvetinárov sú predstavitelia tohto typu „Modern Shrab“, „Grandiflora“. Najčastejšie sa používajú na vytváranie živých plotov na domácich majstrov alebo na pletenie oblúka pre ruže, ktoré majú často zmiešaný charakter (používajú iné rastliny). Dobre sa hodí na vytvorenie kvetinovej záhrady výlučne z ruží. Kríky tvoria, sú veľmi krásne.

Do skupiny kríkových ruží patria mnohé moderné odrody ruží určených na opravu, ako aj staré tzv. Nostalgické odrody, ktoré kvitnú raz, s dvojitými kvetmi.

Video o tom, ako pestovať ruže na otvorenom priestranstve na jar

Každý samozrejme chápe, že správne pestovanie je takmer hlavnou činnosťou v každej kultivácii. Preto by sa mal tomuto okamihu venovať viac času.

V tomto videu vidíte, ako správne vysadiť kríky. Preto, ak v predchádzajúcej kapitole boli nejaké podivné otázky, tu si môžete pozrieť a získať odpoveď na otázku. Autor videa láskavo zdieľa svoje skúsenosti v tejto veci. A je skvelé, že nielenže hovorí o nuanciách, ale tiež ukazuje, ako to urobiť.

Tu je také veľmi malé video, ale koľko užitočných informácií obsahuje. Môžete povedať: „zober to, používaj to.“ Pamätám si, keď som prvýkrát kúpil svoje prvé kríky a koľko otázok som mal o ich výsadbe.

A teraz sa všetko zjednodušilo, otvoril internet a dostal odpovede na všetky otázky.

Rose Care a všeobecné pestovateľské funkcie (pre začiatočníkov)

Aby boli kvety krásne a zdravé, potrebujú pre rast pohodlné podmienky. Správna starostlivosť je jednou z hlavných zložiek voňavých a kvitnúcich rastlín.

 • Spočiatku stojí za to zvoliť si správne miesto pre túto krásu milujúcu slnko. Pri zvýšenej vlhkosti sa plesňové ochorenia vyvíjajú aktívne a pri aktívnom slnečnom žiarení kvetinové záhony vyschnú, čím sa zníži riziko vzniku plesní.
 • Pri pristávaní dodržujte odstup. Uzatvára susedné kríky z rozšírenia patogénnych organizmov. A je lepšie zasadiť rastliny v jednom rade, bude to uľahčovať starostlivosť, pretože, ako viete, ruže majú tŕnie.
 • Voda mierne. Odporúčaná frekvencia zalievania v suchých letách je raz za 5 dní, ak neprší. V tejto kráse koreňový systém preniká dostatočne hlboko do zeme a môže sa živiť spodnými vrstvami zeme. Na jeden krík postačia 3 až 4 vedrá usadenej teplej vody.

 • Prijať preventívne opatrenia na ochranu kvetiny pred napadnutím škodlivým hmyzom a inými chorobami. Na jar ho nalejte roztokom síranu meďnatého, na 10 litrov stačí 50 gramov chemikálie. Ak sú nejaké poškodené výhonky, okamžite ich orezajte a spálte, aby sa choroba nerozšírila.
 • Odstráňte burinu a uvoľnite pôdu. Buriny neumožňujú rastline úplne jesť. A uvoľnenie zvýši drenážne vlastnosti pôdy.
 • Včasné kŕmenie zvýši imunitu a vyživuje rastlinu pre aktívny rast. Na jar sú hnojivá s obsahom dusíka dobré. Rosa miluje prírodnú výživu, ako je hnoj, kompost.

Nezabudnite na zimu chrániť svoju krásu, pretože môže zamrznúť. Na to stačí pokryť základňu pôdou, výška násypu je 15 - 20 cm a zhora ho zakryte jedľovými vetvami a položte ich do tvaru domu okolo rastliny. Pomôžete tak priaznivejšie preniesť zimovanie.

Výsadba lezúcich ruží na otvorenom teréne a starostlivosť o ne

Lezecké ruže sa bežne používajú na zdobenie fasád, zdobenie oblúkov. Sú veľmi dlhé, môžu dorásť až do 5 - 7 metrov. Životnosť je jednou z najdlhších a môže trvať až 20 rokov.

Majú široký výber farieb, púčiky sa dodávajú v rôznych veľkostiach od 3 do 10 cm, v závislosti od odrody kvitnú v júni a nepretržite vonia 30 - 100 dní. Môžete si ich kúpiť vopred, ale uložte ich v chladničke, aby obličky nepučali.

Pri výbere sadeníc v obchode dávajte pozor, aby boli výhonky drevnaté, a aby ich počet bol aspoň 2. Sú zdravé a majú silný vzhľad bez prítomnosti suchých úlomkov. Výška je v priemere 70 cm.

Môžete zasadiť na jar a na jeseň, vonkajšia teplota sa odporúča + 10 stupňov. Postup pristátia nezávisí od časového obdobia. Miesto pristátia by malo byť slnečné, dobre vetrané, nie bažinaté. Pripravte posteľ za mesiac, aby ste to uľahčili, zrieďte pôdu pieskom.

Teraz by sme mali pripraviť naše sadenice. Nemal by byť dlhší ako 20 cm a nezapočítavať korene. A koreňový systém je asi 30 cm, ak sú väčšie, opatrne ich orežte. Pred výsadbou namočte korene na dve hodiny.

Do jamy hlbokej 60 - 70 cm opatrne umiestnite budúci kvet. Vzdialenosť medzi pristávacími jamami je najmenej jeden meter, pretože lezecká krása je veľmi rozvetvená. Pri umiestňovaní koreňov do zeme ich vyrovnajte a nasmerujte smerom nadol. Krk sadenice je prehĺbený najmenej o 15 cm, takže počas chladného prasknutia nezamrzne. Naplňte pôdu a trochu rozdrvte. Potom nalejte infúziu kompostových hnojív, aby ste vyživovali pôdu.

Pôda by sa mala mulčovať, až kým sa nestanoví stabilné a teplé počasie. Na tieto účely sú vhodné drevené piliny, slamy alebo suché lístie.

V budúcnosti bude starostlivosť spočívať v včasnom zalievaní, burine burín a hnojení. Orezajte púčiky, ktoré už vybledli. Je však tiež potrebné zastrihnúť staré výhonky, potom bude kvitnutie nepretržité a hojné. Toto by sa malo robiť na jar, v čase opuchu obličiek.

Odroda ruže má veľa mien. Trh nám ponúka veľký výber všetkých druhov chutí.

 • Čierna kráľovná. Kvitne od júna do októbra, biče dorastajú do 3 metrov. Odolnosť proti nízkym teplotám až - 23 stupňov. Má tmavú, bledú čiernu farbu.
 • Mont Blanc. Odroda s hustou, krémovou bielou kvetenstvom získava ružový odtieň, keď kvitne. Kvitnutie končí v mesiaci november. Vysoký, až 4 metre dlhý. Výhonky sú pokryté lesklými, nasýtenými - zelenými listami.
 • Pierre de Ronsard. Veľkolepé rastliny pre vertikálne terénne úpravy. Majú silné dvojité, svetloružové puky s perlou. Špičkové lístky so zelenkavým odtieňom. Nie je to rýchlo rastúci. Vysoká odolnosť voči infekčným chorobám a hubám.

Pretože vetvy lezeckých rastlín sú dosť mäkké, potrebujú podporu. Ak rastú v blízkosti fasády domu, potom sú háky vtlačené do steny, na ktorú potom ťahajú drôty. Vzdialenosť medzi nimi je 50 - 70 cm. Nezväzujte hlavné výhonky príliš pevne, čím určujete smer rastu budúceho kríka.

Na zimu si vyžaduje starostlivé útočisko. Zavlažovanie by sa malo zastaviť v polovici septembra. Medzi puzdrom a krycím materiálom je potrebné vytvoriť vzduchový priestor. Z tohto dôvodu sa vo vnútri hromadí vlhkosť a rozklad sa nezačne.

Hybridné čajové ruže

Tento druh ruží uchváti srdce záhradníkov predovšetkým svojimi veľkými dvojitými kvetmi. Stonky dorastajú do výšky metra, vzpriamené (zvislé). Jedna z najlepších rezaných ruží. Všetky hybridné čajové ruže sú zrenovované a takmer všetky voňavé. V krajinnom dizajne a tvorbe kvetinových záhrad sa používajú v kombinácii s bylinkovými trvalkami alebo ozdobnými obilninami.

Hybridné čajové ruže majú veľké elegantné kvety a vzpriamené výhonky dosahujúce výšku 1 m, takže vyzerajú dobre v kvetinovej záhrade a sú tiež skvelé na rezanie.

Čo potrebujete vedieť pre začiatočníkov pestovať kríky ruží

Jeden z najpopulárnejších druhov, ktorý má viac ako 200 odrôd. Nachádza sa aj v divokých podmienkach.

Rastú a starajú sa o nich veľmi jednoducho. Ich krása je úžasná, pretože našuchorené kríky sú pokryté mnohými jasnými púčikmi, ktoré vyžarujú ľahkú a neuveriteľnú vôňu.

Tvar puzdra sa môže líšiť v závislosti od vybranej odrody. Existujú rovné, rozľahlé kríky v tvare pyramídy. Sú nízke, do 80 cm, kvety môžu byť malé a veľké.

Musíte ich pestovať na dobre osvetlenom mieste. V tomto prípade sa prvých 14 dní musí sadenice udržiavať v čiastočnom tieni. Po výsadbe voda po 2 dňoch. Zároveň nesmie byť medzi kríkmi menej ako dva metre. Koniec koncov, šíria sa a nemali by vzájomne zasahovať. Okrem toho to bude chrániť kríky pred šírením chorôb.

Bežné odrody zahŕňajú:

 • Red Lex. Rozprestierajúce sa puzdro, pomerne vysoké, do jedného metra. Kvitne šarlátovými kvetmi malej veľkosti, má tvar piónu a lístky sú zamatové. Vyznačuje sa hojným, nepretržitým kvetom, ktoré trvá celé obdobie vegetatívneho rastu.
 • Angličtina. Klasická odroda, kríky dosahuje dĺžku 150 cm. Od júna, kvitnutie pokračuje 30 - 40 dní. Farba je rôzna, väčšinou pokojné, neutrálne, ale existujú aj jasne žlté púčiky. Výhodou je mrazuvzdornosť, pretože túto odrodu nie je možné v zimnom období zabaliť.
 • Frézie. Krásne, svetlé kvety, ktoré majú žltú farbu. Majú krátku, šíriacu sa formu kríka. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči chorobám a plesniam.
 • Iguana. Rastlina strednej veľkosti dosahuje výšku 60 - 65 cm. Listy sú priemerné. Púčiky červenej farby s medeným lemom, okvetné lístky sú zamatovo zaoblené.

Polievanie sa musí vykonávať opatrne, aby voda neklesla na listy, priamo pod koreň. Napokon to môže viesť k rozvoju plesňových chorôb. Na každý ker postačí 10 litrov, frekvencia 1 - 2-krát týždenne, v závislosti od poveternostných podmienok. Pri správnom zalievaní budú nové výhonky a kvitnutia rásť včas a hojne. Ale bližšie k jeseni sa musí znížiť frekvencia zavlažovania, aby sa neobjavili nové výhonky, pretože existuje riziko, že pred začiatkom mrazu nezmocnia.

Vrchné obväzy by sa mali vykonávať 3-4 krát počas letného obdobia. Prvý na začiatku vegetatívneho rastu, ďalší na tvorbu púčikov, tretí po kvitnutí a posledný na jeseň pred začiatkom chladného počasia.

Kríky kríkov tiež potrebujú podporu, pretože majú rozvetvenú štruktúru. Odporúča sa spojiť puzdro s nainštalovanou podperou. Zvlášť riziko zlomenia vetiev sa zvyšuje počas dažďov a silných nárazov vetra.

Funkcie výsadby a starostlivosti o ružový sprej

Malá rastúca skupina ruží. Sú to malé, kríkové kvety, ktorých výška nepresahuje 90 cm. Na každom kríku je 10 až 15 pukov, veľkosťou sa líši od 3 do 8 cm.

Často sa vyskytujú v kytičných kompozíciách, najmä svadobných. Majú vynikajúce vlastnosti, vyznačujú sa hojným a dlhodobým rozkvetom, dobrou vytrvalosťou a nenáročnosťou na pestovanie.

 • Mikado. Kvitne s tmavo červenými krásami, so zamatovými lístkami. Tvar je veľmi krásny, pripomína pohár. Rast dospelej ruže je 70 - 80 cm.
 • Milovaná Lydia. Má krásnu jemnú farbu, ktorá sa mení od svetloružovej po tmavú farbu, okvetné lístky na okrajoch s krásnym belavým volánom, ich veľkosť je 3 až 4 cm, výška tejto rastliny je až 70 cm.
 • Samba. Kvitne s krásnymi púčikmi, vo farbe sú červeno - žlté. Kríky sú mierne rozvetvené, listy sú tmavo zelené. Vyzerá veľmi dobre v kyticiach.

Táto odroda je vynikajúca pre pestovanie začiatočníkov a neskúsených záhradníkov. Pri nákupe by ste si mali správne zvoliť sadbu, mala by byť zdravá, bez stôp. Jeho optimálna dĺžka je 60 - 80 cm, pred výsadbou ju vložte do vody, je vhodné pridať aktivátor rastu.

V výsadbovej jame s rozmermi 50 x 50 cm, nalejeme drvený kameň alebo rozbitú tehlu, umožní to drenážnu vrstvu. Posypte pôdou navrch, ktorá sa musí najprv zmiešať s pieskom a rašelinou. Semenáčik položte, zakryte ho zvyškom pôdy a trochu stlačte.

Pre túto skupinu rastlín je optimálna vzdialenosť medzi výsadbami 30 - 50 cm. Vrchný obväz sa aplikuje počas rastu, kvitnutia a pred zimným obdobím.

Napriek kompaktnej veľkosti by mali byť puzdrá v nepretržitom prerezávaní. Je potrebné zachovať nielen tvar puzdra, ale aj zdravie. Na omladenie rastliny by sa mali prerezávať druhé obličky. Pri správnom prerezávaní je kvet na kríku hojný.

Floribunda, ako pestovať a pestovať na ulici

Krásny, štíhly, stredne veľký kvet, ktorého veľkosť nepresahuje 130 cm. Vetvenie je malé, na jednej rastline sa vytvára až 10 pukov. Veľkosti sa môžu líšiť od malých až stredných. Doba kvitnutia počas letnej sezóny. Pestujú sa doma, v kvetináčoch a na mieste, pozdĺž záhradných chodníkov.

Doma je jednoduchšie pestovať kríky, chrániť ich pred poveternostnými vplyvmi, vytvárať umelé osvetlenie. A pokiaľ ide o vonkajšie podmienky, pravidlá pristávania a starostlivosti sa trochu líšia.

Najskôr si vyberte kvalitný výsadbový materiál. Musí byť zdravý, pretože od toho závisí to, ako bude rastlina krásna a kvitnúca.

Otvory pripravte na slnečnom mieste. Sledujte vzdialenosť medzi nimi. Rastlina musí byť umiestnená tak, aby miesto naštepenia bolo najmenej 3 cm pod zemou. Potom vaša krása ľahko prežije aklimatizáciu a čoskoro poteší púčiky.

Vzhľadom na dlhé obdobie kvitnutia sa musí kŕmiť pomerne často. Najoptimálnejšie bude 1krát za 3 týždne. A pokračujte až do konca kvitnutia.

Vyžaduje prístrešie na zimu. Для этого проведите обрезку куста, оставив черенки длиной 40 см. Присыпьте землей в виде домика на высоту около 25 см. Поверх укрыть листвой или еловыми лапками, и обтянуть нетканым полотном. В таком виде вашей красавице не будет страшна зимовка.

Обратите внимания на некоторые сорта, которые любят садоводы:

 • Галакси. Среднерослый сорт, достигает 80 см. Период цветения долгий, в течение всего сезона. Má krásne froté púčiky, ktoré majú krémovú žltú farbu, a okraje okvetných lístkov sú orámované načervenalými pruhmi.
 • Blue Bazhu. Úžasný kvet jemnej lila. Jeho nezvyčajná farba priťahuje mnoho kvetinárov, takže je tak populárna v kyticiach. Dokonale toleruje kolísanie teploty a je odolný voči vysokej vlhkosti.

 • Carte Blanche. Vysoký ker, má elegantné, tmavo zelené listy. Kontrast dodávajú malé, dvojité, čisto biele kvety. Ich bohaté kvitnutie pokračuje až do pádu.

Najlepšie je množiť tento druh metódou odrezkov. V tomto prípade sa vyskytuje väčšie percento miery prežitia kvetu.

Spôsoby výsadby ruží s odrezkami (to, čo potrebujete vedieť pre začiatočníkov)

Vysoký dopyt po rezaní je spôsob rozmnožovania a pestovania ruží. To nie je prekvapujúce, pretože pri tejto metóde nie je veľká miera prežitia rastliny a náklady a starostlivosť nie sú príliš komplikované.

Najpriaznivejší čas na klíčenie je máj - jún, to však neznamená, že v ostatných mesiacoch to nemôžete urobiť.

Najprv je potrebné vybrať najzdravšie a najsilnejšie odrezky. Mali by mať nahnedlý odtieň, čo naznačuje, že stonka začína stuhnúť. Mladé a tmavé výhonky nie sú vhodné pre náš účel.

Príprava začína odstránením púčikov a listov. Potom výhonky nakrájajte na odrezky, ich dĺžka by mala byť 20 - 25 cm, pričom každý z nich musí zanechať 3 púčiky. Dolný rez vykonajte v uhle a horný v priamke. Ponorte ich do vody s aktivátorom rastu po dobu 5 - 6 hodín.

Na zakorenenie môžete použiť vodu alebo pôdu.

Ak sa rozhodnete pestovať odrezky vo vode, musíte ju pripraviť vopred. Musí sa usadiť alebo dážď. Rezne vložte do nádoby s vodou a nechajte na mieste chránenom pred priamym slnečným žiarením. Vymieňajte tekutiny každé 2 až 3 dni. Po 20 - 25 dňoch môžete vidieť malé, klíčiace korene.

Zakorenenie v pôde je spoľahlivejšou a efektívnejšou metódou. Ak chcete začať, pripravte hrniec alebo nádobu. Jeho objem by mal zodpovedať počtu odrezkov, na každý výhonok je potrebný objem najmenej 0,5 litra. Najskôr dezinfikujte nádobu. Na tento účel je vhodný roztok mangánu.

Na dne plavidla by mali byť otvory, malé otvory. Vytvorte prvú vrstvu drveného kameňa, vytvorí dobrú priedušnosť a slúži ako drenáž. V pôde by mal byť obsah piesku a zeminy v rovnakých pomeroch. Pôda musí byť tiež dezinfikovaná, preto ju vypaľujte v rúre 30 minút.

Teraz urobte malé diery, vzdialenosť medzi nimi je 8 - 10 cm. Sadenice rastlín, posypte a vytlačte zem okolo odrezkov a potom jemne nalejte vodu. Na vytvorenie skleníkového efektu sa na výhonky nosí plastová fľaša alebo sa natiahne plastová fólia.

Vykonajte polievanie, pretože pôda zaschne postrekom. Na mieste, kde stojí kontajner, by malo byť teplo +22 stupňov a svetlo, ale dajte si pozor na priame slnečné žiarenie na sadenice, aby nedošlo k spáleniu. Po 20 dňoch vykonajte denné vetranie odrezkov, najprv odstráňte prístrešok na 3 minúty a postupne ho zvyšujte.

Po 30 dňoch uvidíte vzhľad svetlozelených nových procesov. To naznačuje, že koreňový systém sa začal formovať. Plastovú fóliu alebo plastovú fľašu je možné už odstrániť. V budúcnosti budú listy kvitnúť.

Odrezky sa vysádzajú na otvorenom priestranstve v máji alebo začiatkom júna. Jeseň sa neodporúča, pretože je pravdepodobné, že nebudú v zime. Na slnečnom a nezmoknutom mieste urobte diery a odrežte tam. Nalejte a posypte pilinami na vrchu.

V prvom roku je po výsadbe lepšie odrezať všetky púčiky, ktoré sa vytvorili, takže rastlina nasmeruje svoje sily na rast a spevnenie kríka.

Táto metóda je dobrá, pretože bez hotovostných nákladov môžete propagovať svoje obľúbené odrody doma. Okrem toho, aby sa zvýšila rozmanitosť kvetín dopadne aj z prezentovaných kytíc. Zvládne to nielen skúsený záhradník, ale aj začiatočník v tejto oblasti.

Kráľovná kvetín dodá vašej záhradnej elegancii a striedaniu odrôd s rôznymi obdobiami pučania. Krásna krajina v lete vás poteší. Pridajte k týmto kompozíciám skoré a neskoré rastliny a neuvidíte časť bez kvetov.

Dúfam, že nováčikovia, ktorí na svojich stránkach začínajú pestovať ruže prvýkrát, z nášho článku načrtnú veľa užitočných tipov. A to vám umožní získať krásne kvitnúce kríky v prvom roku výsadby. A ak chcete zasadiť ďalšie kvety, potom prejdite na blog na príslušné články: Petúnia, gladiolus, dahlia, eustoma, aster.

Tu nájdete popis odrôd a podmienok pre výsadbu a starostlivosť.

Najlepšie miesto pre pestovanie ruží

Bez ohľadu na odrodu, ktorú si vyberiete pre výsadbu, nezabudnite, že bez ohľadu na odrodu, všetky ruže milujú mäkkú, voľnú a úrodnú pôdu s dobrou priepustnosťou pre vodu. Najlepšia úroveň kyslosti pôdy je tzv. PH - 6,5.

Pozor: Pri výmene pristátia Nezadávajte ruže na rovnakom mieste, kde staré ruže rástli viac ako 8 - 10 rokov!

Staré ruže už „vybrali“ z pôdy všetky mikro prvky, minerály atď., Ktoré potrebujú, a nie vždy je možné to kompenzovať správnym a veľkorysým hnojivom. Nasýtia však pôdu chorobami a škodcami.

Napriek dobre známej fotofilite ruží nie je možné, aby boli na priamom slnečnom svetle, najmä ak žijete v teplom regióne na juhu atď. V tejto polohe rýchlo kvitnú a kvety vyzerajú vyblednuté, nie veľkolepé - to znamená, že samotný význam výsadby ruží je stratený.

Na základe vyššie uvedeného vyberte pre výsadbu ruží miesto, ktoré je mierne zatienené, najmä v poludnie, napríklad pri krátkom strome, ktorý je každoročne prerezávaný atď.

Takže v mojej oblasti naľavo od cyprusu, ktorý rastie v okolí, je ružové kríky vždy, napriek neustálemu odchodu, zakrpatené a vyblednuté, ale napravo (cyprus) pokrýva druhý krík ako v smere hodinových ručičiek, ktorý je napriek rovnakej výsadbe a rozmanitosti vždy silnejší a krajší, takže je testovaný v praxi.

Príprava na výsadbu ruží

Bezprostredne pred výsadbou ruží by sa mali najskôr pripraviť sadenice. Takže príliš dlhé korene by sa mali mierne orezať ostrými (!) Záhradníckymi záhradníkmi a všetky suché by sa mali úplne odstrániť (spravidla ruža má suché korene aj na dotyk).

V tomto prípade sa v žiadnom prípade nedotýkajte vláknitých koreňov.

Stonky sadenice musia byť tiež orezané - na jar nechajú dva až štyri púčiky, na jeseň sa sadenice počas výsadby skrátia na 33 až 35 centimetrov.

Tip: Niekoľko hodín pred výsadbou (približne 2), sadenice ponorte do vedra s vodou a nechajte ich tam v určenom čase, alebo ešte lepšie to večer, a sadte ráno, tj v noci.

Prerezávanie ruží

Účelom akéhokoľvek prerezávania ruží je nahradenie. To znamená, že sa vyrába s cieľom nahradiť staré stonky a výhonky mladými, ktoré kvitnú bujne a hojne. Orezávanie starých výhonkov sa vykonáva skôr, ako sa začne zdravé zelené drevo.

Oslabené stonky sa tiež orežú ich výrazným skrátením, silné výhonky sa vôbec nedotýkajú alebo mierne prechádzajú.

Koreňový výhonok, metla vrúbľovaných ruží, sa po úplnom prerezaní odstráni.

Všeobecné pravidlo prerezávania je toto: čím silnejšie je, tým viac síl bude potrebovať, aby ruža vytvorila nové stonky.

Prerezávanie štandardných (vrátane kaskádových) ruží je determinované ich rozmanitosťou a typom sôpky - takže pokrývky pôdy sa spravidla skrátia o polovicu rastu každé 2 roky.

Jarné prerezávanie ruží

Jarné prerezávanie sa začína hlavne koncom marca, v chladnejších oblastiach - začiatkom apríla.

Tieto dátumy sa však, samozrejme, môžu v závislosti od klímy, počasia posunúť v ľubovoľnom smere, preto okrem presných dátumov použite aj toto znamienko: orezávanie ruží by sa malo začať, keď púčiky napučiavajú na vrcholkoch najsilnejších výhonkov, spravidla rastlina kvitne v kvetinovej záhrade súčasne. Forsythia.

Foto 4: Prerezávanie ruží

Ako správne rezať stonky

Verte mi, je to dôležité.

Výhonky ruží sa rezajú nad púčik, z ktorého sa následne objaví. Takáto oblička by mala byť nasmerovaná von, von - to sa deje, aby sa zabránilo zhrubnutiu kríka a dodalo mu krásny tvar.

Aby nedošlo k poškodeniu obličiek pomocou prerezávačov, odrežte výhonok o 5-7 mm vyššie. Urobte rez šikmým a mal by byť nasmerovaný nadol z obličiek, je to tak, aby vlhkosť z hmly a dažďovej vody stekala na miesto rezu, nestagnovala na ňom, čo by mohlo spôsobiť jeho prienik do jadra a výhonky sa hnijú.

Hlavnými škodcami ruží

Žije na špičkách stoniek, na spodnej strane listu a pukov. Je jej šťava.

Ako sa vysporiadať: Rezanie obyčajných vošiek výhonkov postrekom roztokom paliny (recept na riešenie je uvedené vyššie) pomáha v boji proti voškám domácej žihľavy. Ak neexistuje žiadny spôsob, ako pripraviť alternatívne riešenia, potom ošetrite akoukoľvek chemikáliou. liek na škodcov konzumujúcich listy alebo šťavy.

2. „Rosacea cicadas“

Malý hmyz. Obľúbeným miestom bydliska je dolná časť ružového listu. Charakteristickým znakom je, že na vonkajšej časti listov sa objavujú biele škvrny. Obdobie výskytu je jún alebo prvá polovica júla a tiež august-september.

Kontrolné opatrenia: spracovanie ruží pomocou jednoduchého tekutého pracieho mydla.

3. Škodca ruže je roztoč pavúk.

Naplňuje tiež spodnú stranu listov. Listy sú pokryté žltými škvrnami, potom sú rýchlo sivé, biele. Ak dôjde k intenzívnej reprodukcii roztočov, potom sú viditeľné tenké pavučiny voľným okom na zadnej strane listu.

Ako sa vysporiadať: keďže kliešť miluje slnečné a suché miesta, potom sa im pri vysádzaní ruží vyhýbajte, ak to nie je možné za žiadnych okolností urobiť, potom odstráňte listy postihnuté kliešťom, niekedy strieľajte, ak presídľovací proces zašiel príliš ďaleko, a potom postriekajte odvar z prasličky ( receptový roztok vyššie) alebo tabak. Infúzie rebríčka a cesnaku sú tiež účinné proti roztočom.

4. „Ružový list“.

Jeho zvláštnosťou ako škodcu ruží je to, že kladie vajíčka na okraj listov ruže, vďaka ktorým začnú stočiť trubičkou a začiatkom polovice júna v nich dozrieva larva.

Kontrolné opatrenia: Odstránenie listov napadnutých škodcom, postriekanie akýmikoľvek insekticídmi.

5. "Píla alebo hniloba rotora"

Šľachtiteľ kladie vajíčka priamo na ružový výhonok, larvy vystupujúce z vajíčok vŕtajú diery do výhonkov a prenikajú do ich stredu, čo najskôr spôsobuje spomalenie rastu a potom smrť stonky. Známkami jeho prítomnosti sú diery vo výhonkoch, ktoré sa objavujú v máji.

Spôsoby a opatrenia na boj proti pílke: iba odstránenie postihnutých výhonkov. Ako prevencia môže zohrávať správnu úlohu pravidelné rozstrekovanie ruže pomocou roztoku horkej paliny (recept vyššie).

Škodcovia ruží - foto

Choroby ruží a opatrenia na boj proti nim

Hlavným znakom čierneho špinenia sú čierne alebo fialové škvrny s charakteristickým okrajom na vonkajšej strane ružového listu. Po objavení škvŕn listy veľmi rýchlo zožltnú, vysušia a spadnú. Vyprovokujúcim účinkom výskytu čiernych škvŕn na ružiach môže byť zvýšená vlhkosť.

Opatrenia na boj proti čiernym škvrnám: ak sa vytvorí dlhé daždivé počasie, potom od júna každé dva týždne, niekedy častejšie, rozstrekujte ruže roztokom žihľavy, prasličky a jednopercentnej Bordeauxovej tekutiny.

2. Ruža a múčnatka.

Ďalším pohromou záhradných ruží. Vyvolávací faktor je rovnaký ako u čiernych škvŕn - vlhkého a teplého počasia, ktoré boli stanovené na dlhú dobu. Z názvu sa objavuje príznak choroby - na listoch je ľahko odstrániteľný plak.

Ako sa vysporiadať: postrek jedným percentom Bordeauxovej tekutiny, infúzia hnoja, pravidelne (každých 10 dní). Aby sa zabránilo ružovej plesni, zasadte ju na vetranom mieste, ktoré nie je obmedzené iba na veľké rastliny alebo steny. Účinné môže byť aj časté riedenie puzdra.

3. Ružová hrdza ruží:

Zvonku podobné čiernym škvrnám, ale škvrny sú hnedé, hnedé alebo žlté a na vnútornej strane listov sa objavujú čierne pustuly, ktoré obsahujú spóry.

Kontrolné opatrenia: striekanie roztokom mydla s obsahom medi, Bordeauxova kvapalina (1% noi). Je potrebné začať postrekovať od konca apríla: najskôr podľa schémy trikrát za dva dni, potom každých 10-14 dní, až kým huba nezmizne.

4. Múčnatka (nepravá).

Charakteristickým znakom sú červeno-hnedé škvrny na vonkajšej strane listov, na zadnej strane listu je sivý alebo biely povlak, nezmazateľný.

Ako sa vysporiadať: ošetriť kríky prasličkovým roztokom (recept na prípravu roztoku je uvedený vyššie), žihľavovú infúziu, obyčajný bodliak, roztok popola alebo infúziu mulleínu. Ako ďalší prostriedok zvýšte obväz draslíka pod koreňom a pri zalievaní sa vyhnite kvapkám vody na listoch.

5. Šedá hniloba ruží:

Vyvolávajúcim faktorom je dlhodobé daždivé počasie. Znak šedej hniloby: sivá forma na koncoch stoniek a púčikov. Po chorobe uschnú a spadnú.

Opatrenia na boj proti šedej hnilobe: zvýšiť hnojenie hnojivami s obsahom mangánu. Prevencia: ošetrenie ruží obyčajnou Bordeauxskou tekutinou (1%)

Fotografie chorôb z ruží

Pin
Send
Share
Send
Send