Užitočné tipy

Avidemux: funkcie editora videa a funkcie prevádzky programových prostriedkov

Pin
Send
Share
Send
Send


Program je veľmi jednoduchý, stačí párkrát vykonať základné operácie, takže poradie akcií je pevne stanovené v pamäti. Rozhranie editora je jednoduché, čo takmer neovplyvňuje použiteľnosť.

V editore nie je ruské rozhranie, na internete je však dosť odkazov na súbor avidemux_ru.qm, ktorý musíte umiestniť do podpriečinka i18n (vytvoriť).

Väčšina operácií sa vykonáva prostredníctvom horného panela, kde sa nachádzajú známe položky súborov File, Edit atď.

Najzákladnejšie funkcie sú duplikované v paneli s ikonami. Používateľ bohužiaľ nemôže pridať potrebné ikony na tento panel, iba odstrániť existujúce. Na ľavej strane obrazovky sú ponuky pre správu kódovania zvuku a videa. V spodnej časti sú rolovacia lišta a ovládacie tlačidlá prehrávania. Sú doplnené červenými výberovými nástrojmi s písmenami A a B, ako aj špeciálnym kolieskom, ktoré vám pomôže rýchlo nájsť fragment záujmu.

Ak chcete začať so spracovaním videa, musíte pretiahnuť video súbor do okna programu a zobrazí sa v strednej časti. Okrem názvu avi otvorí obslužný program ďalšie populárne formáty.

Odstránenie fragmentov

Ak chcete orezať ďalšie fragmenty, posuňte jazdec na začiatok vymazanej oblasti. Pre presnú navigáciu použite tlačidlá na preskočenie jednotlivých snímok.

Na požadovanom mieste stlačte červené tlačidlo s písmenom , Potom prejdite na koniec fragmentu a kliknite na tlačidlo , Vybranú oblasť je možné odstrániť, skopírovať alebo vystrihnúť a potom vložiť kamkoľvek do videa. Všetky tieto operácie sú dostupné z ponuky. editovať alebo pomocou štandardných klávesových kombinácií.

Video pripojenie

Ak chcete na koniec otvoreného súboru pridať ďalší klip, prejdite na súbor a kliknite na položku pripojiť, V okne, ktoré sa otvorí, vyberte požadované video a kliknite na tlačidlo OK. Postup sa môže opakovať, pričom sa vytvárajú dlhé videá, hlavnou vecou nie je zmiešať fragmenty. Video súbory s rovnakými charakteristikami, napríklad nasnímané jednou kamerou, sa spravidla bez problémov zlepia.

Ak sa vaše zdroje líšia, budete musieť urobiť konverziu, ktorá ich povedie k „spoločnému menovateľovi“. Túto operáciu je možné vykonať pomocou štandardných filtrov Avidemux.

V ponuke video je tu zaujímavý bod filtre, Poskytuje prístup k celému súboru užitočných nástrojov, ktoré vám umožňujú upraviť základné parametre video súboru. Napríklad filtre sekcií Transformácia pomôžu orezať video, prevrátiť ho vodorovne alebo zvisle a zmeniť rýchlosť snímok, ktorá spomalí alebo zrýchli.

Môžete pridať logo, rám alebo titulky, zvýšiť alebo znížiť ostrosť. K dispozícii na použitie viacerých úprav súčasne. Výsledok spracovania sa zobrazí v samostatnom okne. náhľad.

Zmeňte zvukovú stopu

Ak chcete zmeniť zvukovú stopu videa, jednoducho prejdite do ponuky audio a vyberte položku Vyberte skladbu.

Ak je vaše video so zvukom, v riadku Track 1 sa zobrazí nápis Sledovať 0 z videa, Kliknite na ňu a vyberte položku. pridať, V okne, ktoré sa otvorí, vyberte príslušnú skladbu, ktorá nahradí pôvodnú skladbu.

konzervácia

Zostáva zachovať upravené video. Kliknite na ikonu diskety a vyberte názov vytvoreného súboru a priečinok, do ktorého ho program umiestni. Ak nastavíte položku Kopírovať na ponuky Video výstup a Audio výstup, nový videosúbor sa uloží takmer okamžite. V takom prípade zostane kvalita rovnaká.

Otvorte nové video pomocou ľubovoľného prehrávača. Niekedy po výmene zvukovej stopy a ďalších postupoch môžu nastať problémy so zvukom alebo obrazom. Skúste zmeniť nastavenia výstupného formátu, napríklad zmeňte Avi Muxer na Mkv Muxer.

Ak chcete skomprimovať video alebo ho previesť do iného formátu, použite rozbaľovacie zoznamy v ponukách Video výstup a Formát výstupu. Nezabudnite nainštalovať ďalšie kodeky.

Ako vidíte, tento program má dostatok možností na základné úpravy videa. Mali by ste tiež spomenúť jeho skromné ​​systémové požiadavky, ktoré vám umožňujú používať Avidemux aj na starších jednojadrových počítačoch. To je všetko tu. Uvidíme sa v nových článkoch.

Inštalácia programu na PC

Hlavným rysom programu je na rozdiel od mnohých iných zdrojov podobnej triedy možnosť jeho prevádzky na akomkoľvek počítačovom zariadení bez ohľadu na variácie operačného systému nainštalovaného na prenosnom počítači. Ak chcete nainštalovať prostriedok na PC, stačí prejsť na oficiálnu webovú stránku vývojára a stiahnuť verziu softvéru určeného pre operačný systém, ktorý prevádzkuje užívateľ. Program je distribuovaný bezplatne, má intuitívne rozhranie a spočiatku ho považuje za veľmi ťažko ovládateľný, aj keď nie všetky jeho variácie majú možnosť rusifikácie. Inštalácia aplikácie nie je náročná, vykonáva sa podobne ako inštalačné predpisy pre väčšinu programov dohodou v procese inštalácie s požiadavkami vývojárov. Ak má verzia programu vybraná používateľom crack, musíte po inštalácii softvéru skopírovať tento komponent do priečinka, v ktorom sa nachádza aplikácia, a reštartovať počítač, po ktorom môžete začať používať prostriedky programu, navyše s rozhraním v ruskom jazyku.

Úvodná obrazovka pomocníka

Predtým, ako začnete, je vhodné podrobne porozumieť schopnostiam a funkciám aplikácie preskúmaním hlavného okna programu Avidemux. Po odtrhnutí programu, štandardným dvojitým kliknutím manipulátora na ikonu pomôcky, bude užívateľ môcť uvažovať nad oknom rozdeleným do niekoľkých sekcií:

 1. V hornej časti okna v horizontálnom usporiadaní sa nachádza záložkové menu, v ktorom má užívateľ k dispozícii základné nastavenia editora.
 2. Paralelne je v dolnej časti obrazovky panel s hlavnými navigačnými objektmi a nástrojmi potrebnými na prácu s videom.
 3. Stredná časť obrazovky je rozdelená na dve časti: na pravej strane je oblasť ukážky pracovného videa av ľavej, užšej oblasti sú grafy, v ktorých môže užívateľ nastaviť potrebné kodeky a formáty pracovného video súboru.

Po preštudovaní ponuky a rozhrania programu Avidemux môžete pristúpiť priamo k analýze nuancií práce v editore, ktorá bude ďalej diskutovaná, s orientáciou na analýzu kľúčových aspektov činnosti nástroja.

Pridávanie video objektov

V Avidemuxu musíte začať pracovať z položky „Otvoriť“ na karte „Súbor“ umiestnenej v hlavnej ponuke programu, ktorá vám umožní nájsť video súbor, ktorý je potrebné upraviť a načítať objekt pre jeho ďalšiu modernizáciu. Na tejto prípravnej práci možno považovať ukončenie. Ďalej sa zameriame na hlavné body práce v Avidemuxe, ako používať nástroje a vyladiť zdroje programu tak, aby výsledné video spĺňalo požiadavky používateľa.

Práca so zvukom

Napodiv, ale pri kontrole programu Avidemux začneme uvažovať o tom, ako pracovať so zvukom správnym spôsobom. Prezentácia cool a efektívneho video súboru bez hudobného sprievodu je skutočne viac ako náročná alebo dokonca nemožná. Prítomnosť zvuku je jednou z hlavných podmienok pre vytváranie vysoko kvalitného videa, takže vývojári sa pri vytváraní programu postarali o to, aby jeho zdroje umožnili pridávať hudbu, hoci zmenou existujúcej stopy na požadovaný obsah. Zvuk na objekt môžete prekrývať pomocou nástroja „Nastavenia zvukovej stopy“ umiestneného v ponuke „Zvuk“. Program umožňuje prekrývať až štyri zvukové stopy na jeden objekt, ale toto je viac ako dosť pre vlastné video.

Princípy a možnosti úprav

Keď sme sa zaoberali hudbou, pokračovali sme v analýze a špecifikách práce priamo s videom. Zvážte hlavné funkcie, ktoré sa v procese úprav najčastejšie používajú. Editor sa často používa vtedy, keď je to potrebné na odrezanie fragmentu s cieľom ďalšieho spracovania alebo úplného odstránenia. Vymazanie alebo presunutie určitej časti videa je celkom ľahké použitím posúvača na označenie okrajov vybraného objektu. Pokyny na implementáciu manipulácie od vývojárov Avidemuxu sú nasledujúce:

 1. Pomocou nástrojov umiestnených na navigačnom paneli umiestnite posúvač na začiatok fragmentu a stlačte tlačidlo A. Po označení konca sekcie budete musieť kliknúť na tlačidlo B.
 2. Na stupnici sa vybraný fragment vizuálne zobrazí ako modrý obdĺžnik.
 3. V závislosti od konečného cieľa manipulácie je potom v ponuke „Upraviť“ vybraný príkaz „Vystrihnúť“ alebo „Vymazať“.
 4. V druhom prípade bude zbytočný fragment bezprecedentne vymazaný.
 5. Pri výbere nastavenia „Vystrihnúť“ bude môcť užívateľ pokračovať v práci s fragmentom, napríklad „Presunúť“ ho do inej oblasti videa, zvýraznením bodu pre pohyb pomocou posúvača a následným potvrdením príkazu „Vložiť“ z ponuky „Upraviť“.

V prípade, že používateľ potrebuje orezať obrázok, zmenšite jeho veľkosť, potom bude potrebné použiť prostriedok „Orezať snímku“ umiestnený na karte „Video“ v podsekcii „Filtre“. Ak chcete orezať obrázok, jednoducho nastavte parametre orezanej oblasti do príslušných polí a po náhľadu výsledku ich potvrďte tlačidlom OK. Pohodlie pri obsluhe programu je doplnené funkciou takzvaného „Vyhľadať čierne rámčeky“, ktorá vám umožní nájsť a vyhladiť drsné okamihy prechodu z jednej expozície na druhú. Nachádza sa tiež v navigačnej oblasti.

V časti „Filtre videa“ sú k dispozícii nástroje, ktoré vám umožňujú zrýchliť alebo spomaliť prehrávanie snímok, odstrániť šum okrajov, úplne prevrátiť obrázok alebo otočiť snímku o 90 stupňov v kategórii úloh pod názvom „Transformácia“. Vzhľadom na nástroje v časti „Filtre videa“ sa oplatí venovať pozornosť kategórii „Redukcia hluku“. Prostriedky v tejto časti vám umožňujú odstrániť šum, čím sa výrazne zlepší kvalita výsledného súboru. Ak má užívateľ v úmysle prípadne projekt skomprimovať, aby sa minimalizovala jeho výstupná veľkosť, odborníci odporúčajú zvoliť prostriedok Mplayer Denoise 3D. Ak potrebujete odstrániť logo prítomné v pôvodnom videu alebo zaostriť hrany, budete musieť použiť prostriedky na karte „Ostrosť“, ktorá sa nachádza v kategórii „Video filtre“. Napríklad na odstránenie vodoznakov je potrebné použiť filter MPlay Delogo2 a ostrosti tváre môžete pridať pomocou nástroja MSharpen.

Ak plánujete počas procesu úprav prevádzkovať niekoľko videosúborov alebo ak chcete pridať fotografie, úlohou je prilepiť fragmenty do jedného celku. Ak chcete spojiť niekoľko videí do jedného, ​​musíte použiť nástroj „Pripojiť“, ktorý sa nachádza v časti „Súbor“, a podľa poradia frontu načítať prvky podľa požadovaného poradia v súbore s výsledkami: automaticky prejdú na časovú os v chronológii, ktorá zodpovedá postupnosti pridávania. Ak sú zdrojové súbory z hľadiska rozlíšenia, veľkosti a kódovania identické, proces kombinovania stiahnutých komponentov bude „plynulý“. Ak s otázkami o tom, ako zmeniť parametre obrázka a jeho rozlíšenie, je už známe z vyššie uvedených informácií, budeme problematiku kódovania posudzovať osobitne.

Kódovanie videa

Za proces konverzie súborov v programe Avidemux do požadovaného formátu je za kódovanie videa priamo zodpovedný vertikálny panel. Použitie schopností dekodéra je veľmi jednoduché:

 1. V stĺpci „Výstup videa“ budete musieť vybrať preferovaný videokodek. Program ponúkne výber dostupných formátovacích možností: medzi nimi budú aj populárne prípony, ako XWID, MPEG alebo MJPEG, ktoré môžu zlepšiť kvalitu video súboru, ako aj menej bežné kodeky - DIVX, VCD, Huffyuv a ďalšie.
 2. Podobne budete musieť rozhodnúť o formáte „audiovýstup“ výberom preferovaného režimu kódovania zo zoznamu navrhnutého aplikáciou.
 3. V časti „Výstupný formát“ musíte pripojiť kodek, ktorý sa použije pre grafiku aj zvuk. Je žiaduce, aby zodpovedal predtým nastaveným parametrom v predchádzajúcich nastaveniach, ktoré pri ukladaní upraveného súboru umožnia vyhnúť sa konfliktom softvéru.

V každej časti je stĺpec „Nastavenia“, v ktorom môžete nastaviť ďalšie parametre: špecialisti odporúčajú, aby ste sa do nuansov interakcie dostali až po podrobnom oboznámení sa so základnými nástrojmi programu a získaním počiatočných skúseností s Avidemuxom. Po zadaní parametrov prevodu zostane video súbor uložený len zadaním oblasti jeho umiestnenia na PC.

Použitie špeciálnych efektov

Jednou z prioritných funkcií mnohých profesionálnych videoeditorov je prípustnosť použitia špeciálnych efektov a filtrov, ktoré umožňujú pridať extravaganciu, drámu, prestíž alebo pompéznosť k výslednému súboru v závislosti od konečného cieľa umelca. Program Avidemux nie je zbavený tejto príležitosti, navyše je implementovaný vo forme prípustnosti použitia filtrov na upravovaný objekt, pomocou ktorého môžete ovplyvniť nielen grafiku, ale aj transformovať alebo synchronizovať snímky, nastaviť rýchlosť prehrávania, vytvárať zdvojené alebo prekrývajúce sa obrázky, ovplyvniť reprodukciu farieb. , pridajte titulky a ďalšie. Aj keď tieto schopnosti nie sú také bohaté ako v profesionálnych náprotivkoch, sú umiestnené ako vysoko kvalitné nástroje pre editor videa vo vyššej triede.

Vývojári neprikladajú k programu samostatnú príručku určenú na školenie robotov s filtrami, avšak v tomto prípade nie je potrebná ani inštrukcia: „Filtre“ sú umiestnené v sekcii „Video“, ktorá sa nachádza na hornom paneli okna programu. Niektoré z filtrov už boli brané do úvahy pri analýze práce s videom, zatiaľ čo iné sa používateľ môže pokúsiť použiť a prostredníctvom náhľadu určiť, nakoľko sú relevantné pre každý konkrétny prípad úpravy videa. Ak efekt použitia filtra uspokojí interpreta, jednoducho kliknite na tlačidlo „Použiť“ umiestnené v dolnej časti obrazovky náhľadu. Praktické a subjektívne kreatívne myslenie vám pomôže určiť, ktorý filter sa použije na každý typ súboru. Poradenstvo v tomto smere je viac než nesprávne, pretože je ťažké nájsť kamarátov podľa vkusu a farby. Experimentujte a získate jedinečný projekt, ktorý si zaslúži pozornosť.

sčítanie

Program Avidemux, aj keď sa nepovažuje za profesionálneho editora, umožňuje bežným používateľom premeniť svoje kreatívne nápady a nápady na realitu, vytvoriť kvalitné video, lekciu alebo iné video s vlastnou produkciou na bezplatnom základe. Dotknutím sa funkcií a možností programu môže byť začiatkom úpravy videosúborov, ktoré sa stanú takzvaným „odrazovým mostíkom“ pre prechod na vyššiu profesionálnu úroveň, a odporúčania uvedené v článku pomôžu zvládnuť túto úlohu.

Pin
Send
Share
Send
Send