Užitočné tipy

Uhorka tráva (Borage, Borago)

Pin
Send
Share
Send
Send


 • borák,
 • borák.

Tráva uhoriek bola prezývaná charakteristickou vôňou čerstvej zelenej trávy - vonia z uhoriek. Začiatkom leta, pred objavením uhoriek, sa brutnák kladie do šalátov. Táto rastlina rastie od 30 do 60 cm, na listoch, stonke, púčikoch sú chĺpky, dosť tuhé, ale nie pichľavé. Zvrásnené vrchné listy sú širšie, bazálne listy sú užšie. Borák kvitne hviezdičkami, zvyčajne modrými.

Borák je bežný v južnej časti európskeho kontinentu ako burina, ktorá sa vyskytuje aj v Ázii na oboch Amerikách. V Rusku sa pestuje na osobných pozemkoch. V mnohých stredomorských krajinách je uhorková bylina obľúbeným receptom. Používa sa ako náplň do koláčov v šalátoch. V Grécku sa listy rastliny nakladajú a podávajú s mäsom. Vo Francúzsku je varená omeleta pripravená z omelety. Borago kvety cukor. Rastlina má veľmi rád včely a zo svojho peľu sa získava hodnotný peľ, takže sa vysadzuje vedľa včelínov.

Vojaci rímskych légií jedli uhorskú trávu pred bitkou - pre odvahu. Neskôr križiaci začali používať vína naplnené borákom na ten istý účel. Na kurte anglickej kráľovnej Alžbety I. sa do šalátov pridali kvety trávy z uhoriek „pre príjemné myšlienky“. Táto časť rastlín sa používala aj na výrobu vína v Anglicku: verilo sa, že táto rastlina robí víno „zábavnejším“.

Foto kvetov z brutnáka lekárskeho

V zložení brutnáku sa našli:
 • karotén,
 • triesloviny,
 • stopové prvky (veľa draslíka, vápnika),
 • vitamíny (A, C, B1 a B2) - napríklad 130 g uhorkovej trávy obsahuje potrebnú dennú dávku vitamínu A,
 • kyselina jablčná, kyselina citrónová,
 • sliz
 • saponíny,
 • estery (v kvetoch).

Liečivé vlastnosti

Borák stimuluje nadobličky, preto je to protizápalové liečivo indikované na reumatizmus, artritídu. Rastlina sa tiež používa ako teplo, ako diaforéza a vykašliavanie (dokonca aj pri čiernom kašle). Borák vyvoláva diuretický účinok. Používa sa tiež na zníženie poškodenia spôsobeného dlhodobým užívaním steroidov.

Hlien vo významnom množstve obsiahnutom v rastline je účinná látka na zápchu a koliku. Infúzne rastliny „čistia krv“. Borák je súčasťou homeopatických liekov na depresiu, asténiu.

V Európe sa skúma olej z uhoriek. Je bohatá na cenné omega kyseliny, pomáha pri ekzémoch a nepravidelnom cykle u žien.

odrody "Uhorka tráva"

pôda
 • Ľahký, mierne kyslý alebo neutrálny.
Doba kvitnutia
 • Jún až september
svetlý
 • Mnoho // západnej, južnej orientácie môže vyžadovať niekoľko hodín priameho slnečného žiarenia
zalievanie
 • Veľa // Potrebuje neustále navlhčenú pôdu (zalievanie viac ako 3-krát týždenne)
Problém s odchodom
 • Little // Nepotrebuje špeciálne požiadavky na rast a kvitnutie
Vlhkosť vzduchu
 • Veľa // vysoká vlhkosť vzduchu (60% a viac: trópy po celý rok, typická letná vlhkosť v strednom pruhu)
Frekvencia hnojenia
 • Stredná // Hnojivo iba v období aktívneho rastu (minimum počas doby odpočinku)
Obsahová teplota
 • mierne teplý obsah (+18 - + 25 ° C)

obsah

 • 1. Opis
 • 2. Pestovanie
 • 3. Rozmnožovanie
 • 4. Tajomstvo úspechu
 • 5. Možné ťažkosti

Uhorka tráva je malý rod rodiny Burachnikov. Kombinuje päť druhov dekoratívnych a súčasne šalátových rastlín, ktorých vlasť je uznávaná Sýriou. Teraz rastú po celom svete. Trpaslík Borago sa nachádza na Korzike a na Sardínii, v Trabucum Borage - v Afrike.

NA FOTO:Na území Ruska zakorenil Borachnik officinalis, dovážaný zo Španielska.

Všetky bylinky z uhoriek sú jednoročné rastliny s koreňovým systémom tyčiniek. Výška stonky sa pohybuje od 20 do 60 cm a zvislé výhonky sa vetvia bližšie k vrcholu. Bazálne eliptické listy sú krátke listy, stonky podlhovasté sú priesvitné.

NA FOTO:Uhorka tráva kvitne od začiatku leta do polovice jesene.

Kvety s piatimi okvetnými lístkami sú namalované modrou farbou, niekedy ružovým odtieňom. Borák má druh s úplne bielym periantom. Všetky nadzemné časti sú pokryté štetinami a chĺpkami.

NA FOTO:Rôzne druhy Borago officinalis albiflora so snehovo bielymi kvetmi.

Borago je nádherná medová rastlina, ktorá priťahuje nielen včely, ale aj iný lietajúci hmyz. Dobrovoľní asistenti starostlivo prenášajú peľ, čím prispievajú k vzhľadu ovocia - rebrované, takmer čierne orechy. Mimochodom, je potrebné poznamenať, že pri pestovaní uhorkovej trávy vedľa zemiakov sa „počet“ chrobáka zemiaka Colorado výrazne znižuje.

Rastlina nie je ani vo vzdialenom vzťahu s uhorkou, ale listová aróma. Jedlé greeny majú osobitnú pikantnú chuť, používajú sa na prípravu šalátov, prvý a druhý chod. Konzumujú sa aj kvety, hlavne v čerstvej a kandizovanej forme.

Zelenina skoro na jar je bohatá na vitamíny a minerály. Tráva uhoriek nielen diverzifikuje stravu, ale má priaznivý vplyv aj na zdravie. Okrem toho v čase kvitnutia nie je náladový ročný s jeho prítomnosťou zdobia záhradné plochy.

Ruskí záhradníci uprednostňujú také odrody, ako sú „Vladykinskoye Semko“, „Gnome“, „apríl“, „Brook“.

Liečivé použitie

Na lekárske účely zberajte trávu pred rozkvetom alebo kvetom brutnáka. Sušené pri izbovej teplote, bez priameho slnečného žiarenia.

Písomné dôkazy dokazujú, že v 16. storočí sa na Boggyho Albiona používala brutnák na liečbu ospalosti, melancholických nálad a slávneho anglického mena. Podľa štúdií účinné látky z uhorkovej trávy vyvolávajú produkciu adrenalínu. To zvyšuje tón a skutočne robí ľudí aktívnejšími a nebojiteľnejšími.

Bylina uhorky je veľmi užitočná v čerstvom šaláte. Pri tomto použití je brutnák profylaktický proti chorobám pečene a obličiek, žlčníka a zmierňuje nervozitu. Uhorková bylina dobre chutí s cibuľovým perím, v šalátoch a okroshke ju možno použiť namiesto uhoriek.

Čerstvá šťava z brutnáku

Borák liečivé fotografie

zriedená vodou 1 až 1, aplikovaná zvonka na neurodermatitídu, podráždenie pokožky, akné na tvári. Na získanie šťavy sa zelené okurkové trávy nechajú prejsť mlynčekom na mäso alebo rozdrviť v mixéri, výsledná hmota sa vytlačí cez dvojitú vrstvu gázy. Môžete si tiež vziať brutnákovú šťavu s rozpadom, obličkové kamene. V tomto prípade pijú pol pohára dvakrát denne.

kontraindikácie

Autorom článku je bylinkár-bylinkár
Cheremisin Vladimir Timofeevich

Rastlinné prípravky z uhoriek nemôžete užívať súčasne s antikoagulanciami.

Kontraindikácia pre ich príjem je tiež epilepsia. Dlhodobé užívanie rastlinných liekov môže nepriaznivo ovplyvniť funkciu pečene, nemali by sa užívať dlhšie ako mesiac.

Borago vo varení

Mladé listy a kvety borago sa používajú ako potrava. Listy uhorkovej trávy sa pridávajú do šalátov, viníc, okroshki, studeného borše, rôznych príloh, korenín. Kvety Borago sú pokryté cukrom alebo medom, sušené a potom použité ako čaj pri výrobe likérov, čerstvé a kandizované kvety zdobia jedlá. Kvety sú veľmi chutné a zdravé, najmä pre deti.

Varenie trávy uhoriek sa neodporúča - úplne ničí vôňu uhoriek. Ak chcete odstrániť štetiny z listov, borák pred pridaním do rôznych jedál by mali byť jemne nasekané.

Vitamínový šalát z brutnáku zabraňuje zápalom obličiek a čriev a znižuje pocit nervového podráždenia u ľahko excitabilných pacientov, má priaznivý vplyv na metabolizmus, preto sa odporúča vo výžive výživy pri chorobách obličiek, pečene, žlčníka a cievneho systému. Rastlina je vhodná na reumatické, dnové a iné bolesti kĺbov a svalov.

Borago v poľnohospodárstve

Borago je nádherná medová rastlina. Aj v chladnom počasí jej kvety priťahujú včely a opeľujúci hmyz, preto je vhodné pestovať ich na rôznych miestach infiltrácie. Táto rastlina je natoľko nenáročná, že slovo „rast“ sa vo vzťahu k nej používa svedomite. Je odolný proti chladu, nie je náročný na pôdu, ale poskytuje najlepší výnos na ľahkých a úrodných pôdach, nie je ovplyvnený škodcami a chorobami.

V západnej Európe sa uhorková tráva pestuje ako rastlinná rastlina. Mladé listy vonia ako čerstvá uhorka, ich chuť je osviežujúca, pripomína uhorky s nádychom cibule. Čerstvé listy sa používajú ako potrava, kvety sú čerstvé a kandizované.

Sú dobrými náhradami uhoriek, pridávajú sa do vinaigriet, šalátov, omáčok (horčica, paradajka, kyslá smotana), príloh, okroshky, studených zeleninových polievok a boršču. Korene zozbierané na jeseň sa používajú na výrobu zeleného oleja, ktorý sa pridáva do syrov, tvarohu, kyslej smotany, do arómy tinktúry, vína, punč, ocot, sirupy, pivo, esencie a studené nápoje. Bylinná uhorka dodáva mletému mäsu pikantnú chuť, mleté ​​mäso a ryby vyprážané v rastlinnom oleji.

Informácie o výžive Borago

Pestovanie borago

Borago sa šíri iba semenom. Vysievajú sa skoro na jar do hĺbky 1 - 2 cm v radoch s rozstupmi 20 až 25 cm alebo náhodne. Po vzídení sa rastliny prerezávajú a prvýkrát medzi nimi nechávajú vzdialenosť 5 cm, potom 10 cm a nakoniec 25 cm.

Roztrhané rastliny sa môžu presádzať na iné miesto (dobre sa zakorenia) alebo použiť ako potrava.

Borago sa šíri aj samočinným výsevom a je potrebné povedať, že je celkom aktívny. Ak svoju iniciatívu včas nezrušíte, môžete z záhrady urobiť pevné húštiny.

Starostlivosť o závod na brutnák je jednoduchý. Počas vegetačného obdobia trávite 2-3 krát uvoľňovaním pôdy medzi radmi a súčasným odstraňovaním burín. Rastlina dobre reaguje na dresing z kuracieho hnoja alebo divulínu.

Ak chcete mať v sezóne čerstvé zelene s vysokým obsahom vitamínov, je potrebné, aby sa borky niekoľkokrát zasiali s intervalom 10 až 12 dní.

Semená dozrievajú súčasne, keď rastlina kvitne na mráz. Zhromažďujte ich selektívne a veľmi opatrne, pretože sa ľahko rozpadajú. Potom sa sušia, čistí od nečistôt a skladujú sa v papierových vreckách alebo látkových vreckách na suchom mieste. Klíčia si tri roky. Borago sa vyznačuje dekoratívnosťou, jeho kvety sú bledomodré alebo svetloružové vo forme hviezd, kvitnúce až mráz.

Bylina z uhoriek

Na svete nie je jediná osoba, ktorá nevie, čo je uhorka. Táto zelenina nás poteší po celý rok. Na jar, keď chcete niečo čerstvé, po mrazivej zime začneme jesť čerstvé uhorky. V zime je pekné otvoriť pohár slaných alebo nakladaných chrumkavých uhoriek. Na jeseň si veľa hostesiek pripravuje solené uhorky. A každý z nich je chutný svojím vlastným spôsobom.

Ale teraz o nich nehovoríme. Ukázalo sa, že existuje taká rastlina ako uhorka tráva, Myslím, že len málo ľudí o nej počulo. Zavolala borák, Ľudia ju stále volali borák, borák.

Odkiaľ pochádza brutnák?

Nie je známe, čo sa objavilo skôr - uhorka alebo uhorka bylinná borago. Z histórie je však známe, že tráva z uhoriek bola známa už v starom Ríme, keď o uhorkách vôbec nepočula. Pred bitkami v starom Ríme boli „nútení“ jesť trávu z uhoriek alebo piť z nej nápoj - z tohto dôvodu posilnili silu, morálku, nebojácnosť, odvahu, vytrvalosť a dobrú náladu.

Tráva uhoriek rastie na mnohých územiach Ruska, Bieloruska, južnej Európy, Ázie a Afriky. Ale „inšpirovali“ semená tejto trávy zo Sýrie. Borago rastie ako burina, preto je klimatickým podmienkam absolútne nenáročný a môže rásť v obyčajnej pôde, íle, piesku a dokonca aj na skládkach. Považuje sa za divú rastlinu. Môže sa však pestovať špeciálne ako pestovaná rastlina v zeleninových záhradách a záhradníckych pozemkoch.

Borago - čo to je? Použitie a jeho použitie

Borago je rastlina jedného roka. Na výšku dosahuje 60 cm alebo viac, ale nie viac ako 1 meter. Stonka rastliny je rovná, na ktorej sú vetvy s tvorbou listov a kvetov. Listy sa podobajú trojuholníkom. V spodnej časti rastliny sú širšie a hustejšie a smerom hore sú menšie a mäkšie, pripomínajúce „vianočný stromček“. Púčiky rastliny, ktorá sa ešte nerozkvetla, pripomínajú vejčitý tvar. Samotná rastlina a jej púčiky sú pokryté „chmýří“, ktoré je na stonke tuhšie. Kmeň a lístie sú veľmi šťavnaté, ale samotný kmeň je vo vnútri prázdny. Keď sa kvety otvoria, pripomínajú krab fialovej farby, sú však ružovkasté alebo biele.

Kvety a listy sú veľmi voňavé, čo priťahuje včely, takže je dobrým opeľovačom, z ktorého môžu včely zbierať veľa nektáru, to znamená, že je to dobrá rastlina medu. Táto rastlina nie je tolerovaná chrobákmi Colorado. Preto mnohí poľnohospodári spolu s výsadbou zemiakov zasadia uhorkovú trávu, aby nepoužívali chemikálie a nezískali dobrú úrodu. Ak zasadíte túto rastlinu vo vlastnej oblasti, nebudete ľutovať. Veľké množstvo včiel, ktoré priťahuje svojimi vôňami, opeľuje nielen rastlinné rastliny, ale aj stromy, z ktorých môžete získať veľkú úrodu ovocia a zeleniny.

Všetci amatérski záhradníci, záhradníci, chovatelia si dobre uvedomujú, že s cieľom pestovať dobrú úrodu uhoriek je na nich potrebné vykonať veľa práce: zasadiť sadenice, sadiť do pôdy (v prípade potreby tiež kúpiť skleník), vodu včas atď. Na rozdiel od nich, uhorková tráva absolútne nevyžaduje takúto pozornosť.

Starostlivosť o kultiváciu nie je náročná. Aj keď je borago považovaná za divú rastlinu, je lepšie ju pestovať sami pestovaním semien na svojom webe. S touto kultiváciou sa samotná rastlina stáva po konzumácii šťavnatejšia a chutnejšia.

Metódy pestovania a starostlivosti o uhorkovú trávu

Plemená brutnáka iba na semeno. Pristátie môže začať v apríli, keď padne prvý sneh. Riadky sa vyrábajú na mieste, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 20 - 30 cm. Dĺžku riadkov určujete sami. Hĺbka radov by mala byť taká, aby semená mohli byť na vrchu zakryté vrstvou zeminy asi 2 až 3 cm, v týchto radoch jamky vo vzdialenosti 10 až 15 cm rozmiestnili niekoľko semien a posypali ich. Pred nástupom na pobyt sa nevyžadujú prípravné postupy. Potom, čo ste vysadili riadky, je potrebné ich hojne zalievať. Prvé klíčky môžete vidieť za týždeň a pol.

Výsev semien sa môže vykonávať od skorej jari do neskorej jesene v intervaloch dvoch týždňov. To sa deje s cieľom získať čerstvú šťavnatú uhorkovú trávu po celý rok. Starostlivosť o brutnáka nie je náročná: uvoľnite zem okolo nej, nasekajte burinu a čo je najdôležitejšie, hojne vodu. Ak je rastlina suchá, stáva sa menej šťavnatá ako divo rastúca. Tráva uhorky je veľmi fotofilná, ale v horúcom počasí je vhodné ju vysádzať v tieni stromov alebo kríkov, pretože pri veľmi vysokých teplotách a veľkom slnečnom žiarení rastlina začína kvitnúť veľmi rýchlo, čo je nežiaduce, ak ju chcete používať ako korenie na jedlo alebo na šaláty.

Brutnák môže byť zasadený aj v zime - hádzať semená do zeme, a na jar oni sami "vyjde". Iným spôsobom je nechať niekoľko kríkov, až semená dozrievajú a vietor ich „nafúkne“ tam, kde to uzná za vhodné. Ale týmto spôsobom je lepšie sa nechať uniesť, pretože môžete získať web s množstvom burín, čím si sami spôsobíte problémy.

Žatva sa začína objavením prvých „povýšených“. Sú najužitočnejšie. Na použitie v potravinách nemusíte čakať, kým rastlina začne kvitnúť. Odporúča sa použiť na šaláty skôr, ako sa objavia púčiky, pretože počas kvitnutia sa stáva prísnejšou a stráca svoju chuť.

Brutnák sa môže pestovať aj na okennom parapete v bežnom byte a vysádzať niekoľko semien v pravidelných kvetináčoch. V zime si môžete vychutnať čerstvú vôňu uhoriek a použiť ju ako jedlo.

Výhody a použitie brutto

Tráva uhoriek sa používa nielen ako rastlina, ktorá má vôňu uhoriek a chuť uhoriek. Jeho listy a stonka obsahujú veľké množstvo vitamínu. Ako napríklad: vitamín C, draslík, tanín, kyseliny (jablčná, askorbová, citrónová, mliečna), karotén, cukor, saponín, triesloviny, alkaloidy, fosfor, železo, lítium, proteín, sodík, éterické oleje.

V našej krajine nie je borago veľmi bežná rastlina. Pozná ju hlavne vášniví záhradníci alebo ľudia, ktorí dodržiavajú vegetariánsky životný štýl. V medicíne nenašla veľa uplatnenia. Avšak v krajinách západnej Európy získal brutnák brutto. Lekári ho používajú na liečbu neurologických a srdcových chorôb.

Ako ľudový liek sa môže uhorková tráva používať pri liečbe gastrointestinálneho traktu, porúch látkovej výmeny, hormonálnej zmeny, opuchu a chorôb obličiek a srdca. Používa sa tiež ako protizápalové činidlo - liečba reumatizmu, kožných ochorení, ekzému, popálenín. Používa sa tiež v kozmetike - používa sa ako prostriedok proti starnutiu.

Do budúcnosti sa brutnák nezíska. Sušia sa iba kvetenstvo. Sušenie listov a stonky je dlhý proces, takže nemá zmysel to robiť. Зимой засушенные цветы используют для настоек, заваривают чай, добавляют в кондитерские изделия, применяют в качестве украшений для тортов и пирожных.Čaj s prídavkom boragu sa používa na bolesť hrdla, zlepšuje spánok a tiež ako diuretikum.

Je nešťastné, že táto rastlina sa používa málo a málo ľudí o nej vie. V našej dobe však informácie prichádzajú cez všetky informačné kanály. Preto môžeme dúfať, že táto bylina uhorky, ako zázračný vitamín, si získa veľkú obľubu medzi záhradníkmi a záhradníkmi, ako aj pri štúdiu jej vlastností vedeckými ústavmi.

Bohužiaľ, vo výrobkoch sa pravidelne vyskytujú chyby, sú opravené, články sa dopĺňajú, vyvíjajú, pripravujú sa nové. Ak chcete dostávať informácie, prihláste sa na odber správ.

Ak niečo nie je jasné, opýtajte sa!
Opýtajte sa. Diskusný článok.

Úrodná pôda, urobte to sami pôdou. Pôda, pôda, rašelina. Vyděděnec.
Potrebujete rastlinnú pôdu, urobte ju sami. Praktické skúsenosti s pestovaním a pestovaním.

Pletenie. Rozprávkové prelamované. Schémy vzorov, kresieb.
Ako pliesť nasledujúce vzory: Fabulous prelamované. Podrobné pokyny s vysvetleniami.

Pestovanie karfiolu je technológia. Príprava pôdy. Sadenice, str.
Ako pestovať karfiol. Ako pestovať sadenice, starostlivosť, hnojenie, trik.

Pletenie. Bobule. Shell. Pictures. Schémy vzorov.
Ako pliesť nasledujúce vzory: Bobule. Shell. Podrobné pokyny s vysvetleniami.

Rastúci ibištek zo semien. Sadenice, starostlivosť, choroba, prevencia.
Ako pestovať ibištek zo semien na otvorenom priestranstve? S čím je rastlina chorá, ako sa má.

Pletenie. Vzduchové slučky. Pictures. Schémy vzorov, vzoriek.
Ako pliesť kombináciu slučiek: Vzduchové slučky. Príklady výkresov s takými slučkami.

Tkať korálek divoký les kvetina. Schéma.
Vzory na tkanie divokých lesov alebo kvetov z korálikov. Podrobné ins.

pestovanie

Tráva uhoriek sa pestuje zo semien. Výsev na otvorenom priestranstve bez predbežnej prípravy sa vykonáva skoro na jar aj pred zimou. Rastliny odolné voči chladu sa neboja spätných mrazov. Zasiať Borago do riadkov, prehĺbiť semená o 1,5–2 cm.

NA FOTO:Výhonky z uhoriek sa objavia o týždeň, o ďalších desať dní neskôr sa vytvorí ružica.

Aby sa zdravé a chutné zelené rastliny dostali na stôl čo najdlhšie, praktizuje sa dopravná metóda - siatie novej šarže semien každé dva týždne.

Tráva uhoriek nesie hojne ovocie, takže majitelia nemajú žiadne ťažkosti s výsadbovým materiálom.

NA FOTO:Zozbierané semená si zachovávajú životaschopnosť až tri roky.

Tajomstvo úspechu

Tráva uhoriek uprednostňuje ľahké neutrálne pôdy, ale na každej pôde sa dobre rozvíja. Medzi najlepších predchodcov patria paradajky, strukoviny, zemiaky. Pri príprave miesta sa odporúča pridať na jeseň kompost a superfosfát.

Dôstojná plodina sa dá získať z dobre osvetlených alebo čiastočne tieňovaných oblastí. S jasným nedostatkom osvetlenia sa zhoršuje chuť listov a kvetov.

Prvé riedenie sa uskutoční bezprostredne po vzniku, druhé vo fáze 3-4 listov. "Extra" sadenice budú prvou plodinou.

Rastlina je celkom spokojná s prirodzenou vlhkosťou. Zriedkavé zalievanie bude potrebné iba vo zvlášť suchom lete. Tráva uhoriek potrebuje uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Na celú sezónu potrebuje dve vrchné obväzy: dusičnan amónny (po zriedení), roztok mulleínu (o dva týždne neskôr).

NA FOTO:Listy môžu byť selektívne rezané do kvitnutia. Po raste šípky kvetu sa greeny zrnité.

Možné ťažkosti

Doba kvitnutia a plodenia sa časom predlžuje. Ak nebudete venovať pozornosť zberu semien, potom z dôvodu samovysevu sa Borago pravdepodobne zmení z užitočnej rastliny na škodlivý burina. Listy nie sú odrezané z kríkov vybraných pre sadivo, na kvety sa kladú papierové čiapky.

Celofán šírený na zemi pomôže vyhnúť sa samočinnému výsevu. Najspoľahlivejším spôsobom je včasné odstránenie šípky kvetu.

Čerstvá tráva z uhoriek sa dlhodobo neuchováva. Zhromaždené listy je vhodné okamžite zjesť. Pri zahustených výsadbách sa rast rastlín spomaľuje a chutnosť sa zhoršuje.

Prihláste sa na odber a získajte popisy nových druhov a odrôd v časti „listová“ pošty!

Pin
Send
Share
Send
Send