Užitočné tipy

Ako osláviť Halloween

Pin
Send
Share
Send
Send


Halloween alebo Deň všetkých svätých je známym a obzvlášť obľúbeným sviatkom v anglicky hovoriacich krajinách, ktorý sa oslavuje v noci od 31. októbra do 1. novembra. Má dlhú históriu s charakteristickými tradíciami a rituálmi. Napriek tomu, že tento katolícky sviatok sa rozšíril do celého sveta, nie všetci pravoslávni kresťania vedia, keď v Rusku oslavujú Halloween. V našom článku sa dozvieme, kedy sa to stane a ako osláviť dovolenku s priateľmi alebo deťmi, doma alebo u babičky.

Prázdninový príbeh

História Halloweenu sa začala v období starodávnych Keltov na území moderného Škótska a Írska pred viac ako dvetisíc rokmi. V noci 1. novembra oslavovali Kelti festival Samhain, ktorý symbolizuje koniec leta a začiatok zimy. Tento deň bol spojený nielen so žatvou, ale aj s niečím temným, cudzím a nadprirodzeným. Verilo sa, že hranica medzi realitou a svetom duchov sa zmenšuje.

Od VIII. Storočia je Samhain postupne nahradený Dňom všetkých svätých, ktorý založil pápež Gregor III. Ale napriek aktívnemu boju katolíckej cirkvi s pohanskými rituálmi sú keltské zvyky slávenia stále populárne. Od moderných ľudí si požičiavalo veľa moderných tradícií oslavovania Halloweenu. Patria sem tekvicové lampy, ktoré medzi Keltmi pomohli mŕtvym nájsť cestu do svojho sveta.

Tradícia žebrania sladkostí sa formovala okolo 16. storočia. Maskovaní dospelí a deti kráčali od jedného domu k druhému, požadovali sladkosti a robili drobné žarty. Avšak zvyčajné obliekanie do špeciálne prispôsobených, niekedy veľmi strašidelných kostýmov a nosenie tekvicovej lampy je spojené s rozšírením dovolenky v Spojených štátoch a týka sa konca XIX-začiatku XX storočia.

Ako a kedy sa Halloween oslavuje v Rusku?

V Rusku a na celom svete sa Halloween oslavuje poslednú októbrovú noc od 31 do 1. Málokto však vie, že tento sviatok existoval v slovanskej kultúre dlho pred príchodom Halloweenu z anglicky hovoriacich krajín. Nazývala sa „Veles Night“ a oslavovala sa tiež od 31. októbra do 1. novembra. V tento deň sa na východe Slovania konali rôzne mystické obrady spojené s mŕtvymi. Naši predkovia vytvorili ochranu svojho domu pred zlými duchmi a nezabudli upokojiť šotek červeného vína, perníkov a koláčikov.

Dnes sú slovanské tradície už dávno zabudnuté a mladí ľudia sa viac zaujímajú o to, ako oslavovať Halloween, než o málo známu Velesovu noc. Oslavy sa tradične začínajú začiatkom tmy. Tento večer je veľa kaviarní, reštaurácií a najmä nočných klubov vyzdobených v súlade s témou Halloweenu, organizátori pripravujú slávnostný program a hostia sú pozvaní na večierok v špeciálnych kostýmoch. Vďaka zaujímavému zábavnému programu sa čoraz viac ľudí snaží každoročne takéto podujatia navštevovať.

A tí, ktorí si nemôžu dovoliť nočný klub, budú mať záujem vedieť, ako doma oslavovať Halloween. V Rusku tento sviatok nemá takú distribúciu ako v anglicky hovoriacich krajinách, najmä v USA a Veľkej Británii. Napriek tomu to však môže označiť každý u priateľov.

Staleté tradície osláv

Hlavne vďaka globálnemu internetu sa dnes Halloween oslavuje nielen v Európe a Amerike, ale aj v SNS a v mnohých ázijských krajinách. S týmto sviatkom je spojené niekoľko storočných tradícií, bez ktorých je ťažké si predstaviť jeho existenciu.

 1. Tekvica lampa, Pred vchodom do domu sa tradične nachádza dutá zelenina s vyrezávaným úsmevom a zapálenou sviečkou. To je veril, že tekvica v blízkosti domu bude vyhnať zlých duchov, ktorí sa chcú dostať do domu. Tradícia rezbárskych tekvíc prišla do Veľkej Británie až v 19. storočí. Predtým táto oranžová zelenina symbolizovala úrodu.
 2. Bytové dekorácie, V predvečer dovolenky v mnohých veľkých supermarketoch v sortimente sú všetky druhy predmetov, ktoré by boli vhodné na zdobenie priestorov. Napríklad horiace sviečky, postavičky čarodejníc, kostry, ozdobná sieť atď. Sa tradične používajú ako bytové dekorácie.
 3. Efektné šaty, Najvhodnejšou témou na vytvorenie slávnostného obrazu sú všetky druhy zla, mimozemské sily, príšery. Myšlienka kostýmu je nevyzerať ako človek zo skutočného života na Halloween. Tí, pre ktorých je téma príšer neprijateľná, môžete ponúknuť zmenu na dobré rozprávkové postavy, napríklad Little Red Riding Hood alebo Snow White.
 4. Trik-alebo-liečenie. Slávny výraz „trik alebo liečiť“ v preklade znamená „vtip alebo liečiť“ a tradícia distribúcie sladkostí pre Halloween bola pevne stanovená pred niekoľkými storočiami. Bez tohto nie je žiadna oslava určite úplná. Preto by rodičia pri plánovaní oslavy Halloweenu s deťmi mali zahrnúť Trick-or-treat do zoznamu sviatočných udalostí.

Okrem vyššie uvedených tradícií sviatkov je v tento deň obvyklé servírovať na stôl vhodne zdobené jedlá, ktoré pomôžu prekvapiť hostí večera. Zaujímavý zábavný program pomôže stráviť Halloween zábavou a bezstarostnosťou.

Organizácia osláv doma s priateľmi

V skutočnosti nie je organizovanie oslavy Halloweenu také zložité, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Na oslavu dovolenky s priateľmi stačí vytvoriť tú správnu atmosféru, pripraviť a vyzdobiť dobroty originálnym spôsobom. Niet pochýb o tom, že hostia opustia večierok veselým a spokojným.

Nasledujúci akčný plán vám pomôže zistiť, ako oslavovať Halloween s priateľmi:

 1. Ozdobte interiér vhodným motívom a namontujte tekvové žiarovky na okná a blízko predných dverí.
 2. Pripravte sladkosti v prípade, že k vám prídu na pamlsky.
 3. Pripravte pre hostí chutné pochúťky a ozdobte ich témou Halloween.
 4. Noste efektné šaty.
 5. Pre hostí pripravte niekoľko súťaží a zábav.

Dodržiavanie plánu vám umožní pripraviť si dovolenku tak, aby ju vaši priatelia 100% mali radi.

Interiérové ​​dekorácie

Dom, zdobený podľa témy večera, je schopný nastaviť náladu na celú oslavu. Nestačí prísť s zábavným programom, ako osláviť Halloween s priateľmi doma, musíte sa tiež postarať o návrh interiéru.

Povinným dekoračným prvkom sú tekvice. Ak sa oslavuje v byte, parapety, stolíky, obrubníky zdobia brúsenou zeleninou. Ak plánujete oslavu Halloweenu v súkromnom dome, môžete ozdobiť tekvicami nielen miestnosť, ale aj dvor.

Na ozdobenie domu v súlade s témou večierky sa musia správne aplikovať ozdobné prvky. Napríklad pri zdobení strašidelného domu je vhodné používať pavučiny na dekoráciu, premýšľať nad osvetlením (súmrak) a kostým, tiež sa odporúča zvoliť si ten správny. Dvor môže byť zdobený náhrobkami.

Výroba tekvicovej lampy

Jedným z hlavných atribútov Halloweenu je tekvicová lampa alebo, ako sa tiež hovorí, lampa Jacka. Ak chcete naplno cítiť celú atmosféru dovolenky a naučiť sa oslavovať Halloween, odporúča sa urobiť lampu sami.

Môžete si vybrať tekvicu akejkoľvek veľkosti, hlavná vec je bez záhybov alebo trhlín. Najprv sa horná časť zeleniny nakrája dlhým nožom. Diera by mala byť dostatočne veľká, aby potom bolo možné lyžičkou z buničiny a semien ľahko vyčistiť veľkou lyžičkou. Môžu sa použiť na varenie slávnostných jedál. Potom sa vyreže vzor žiarovky. Je vhodnejšie to urobiť pomocou malého ostrého noža. Uistite sa, že vystrihnúť ústa, oči a nos, ale môžete prísť s výkresom a zložitejšie. Nakoniec sa do dutej tekvice vloží sviečka.

Pre tých, ktorí ešte neprišli so scénou, ako osláviť Halloween doma, môžete ponúknuť zábavu súvisiacu s krájaním tekvíc na rýchlosť. Víťaz súťaže získa nejakú originálnu cenu.

Čo variť na dovolenkovom stole?

Nemenej originálne ako dekorácia doma by mala byť pochúťka. Bez ohľadu na to, ako bude oslavovať Halloween, aspoň budete musieť uvariť aspoň hlavný chod a dezert.

Na mäsové jedlá môžete použiť mleté ​​mäso, ktoré z neho vytvára veľkú kotletku v tvare ruky. Odporúča sa upiecť v rúre a pri servírovaní naliať kečupom. Ak stále neviete, ako osláviť Halloween doma s deťmi, pripravte si s nimi vynikajúci a originálny dezert. Najprv musíte pripraviť krehké pečivo, z neho zformovať sušienky vo forme prstov a naň položiť polovicu mandlí, čím týmto spôsobom vytvoríte nechty.

Dezerty zdobené želé cukrovinkami vo forme očí, zubov a ďalších prvkov, ktoré je možné kúpiť v predvečer dovolenky v mnohých obchodoch, vyzerajú nemenej originálne.

Zábava s priateľmi

Halloweenské spoločenské hry nenechajú nudiť hostí. Zábava môže byť najviac nepredvídateľná. Napríklad súťaž s jablkami je na Halloween obľúbená, ale môžu sa jej zúčastniť iba hostia bez make-upu. Hra spočíva v ponorení jabĺk do misky s vodou tak, aby plody zostali plávajúce na povrchu. Potom sú hostia zviazaní rúk za chrbtom a vyzývajú ich, aby si ústami vybrali jablko z misky.

Existuje mnoho súťaží, takže sa nemusíte báť, ako doma oslavovať Halloween. Niektoré z nich môžu byť prevzaté zo svadobných scenárov a dokončené podľa témy večera.

Ako osláviť Halloween doma so starou mamou?

Organizácia osláv v dome vašich rodičov môže byť ešte jednoduchšia ako doma. Ako oslavovať Halloween doma so starou mamou, záleží na tom, kde presne príbuzný žije. Ideálne, ak sa ukáže, že je niekde mimo mesta veľký dom. Moja babička v dedine môže mať veľa zrelých tekvíc, vďaka ktorým budú vynikajúce žiarovky. Môžu ozdobiť celé nádvorie a verandu domu, čo večer pomôže nastaviť potrebnú náladu.

Pri oslave v krajine nie je pochýb o tom, že sa nikto z priateľov nebude nudiť. Najmä ak sa dom nachádza v blízkosti lesa.

Halloween s deťmi

Pre deti je Halloween jednou z najobľúbenejších jesenných sviatkov, pretože v tento deň majú veľkú príležitosť sa zabávať zo srdca a zbierať celú tašku sladkostí. Rodičia, ktorí uvažujú len o tom, ako osláviť Halloween so svojimi deťmi, musia vziať do úvahy, že mladšia generácia očakáva od dovolenky jasné emócie a zábavu.

Rodičia by si mali pripraviť originálny sladký stôl, pripraviť si občerstvenie pre hostí a prísť so zábavou. Mimochodom, súťaž o potápanie jabĺk je u detí obľúbená.

Trick-or-treat, alebo na cukroví cestu

Zhromažďovanie sladkostí je jedným z najpríjemnejších momentov Halloweenu. Dospelí, ktorí oslavujú tento sviatok, pripravujú jedlo vopred pre deti, ktoré k nim môžu prísť na svetlo. Mimochodom, svetlá v oknách alebo na nádvorí sú symbolom skutočnosti, že sladkosti v tomto dome sa ešte neskončili. Hneď ako sa zákusky skončí, svetlá by mali zhasnúť.

Ak sa chystáte na oslavu Halloweenu doma s deťmi, chcete sa zúčastniť na charitatívnom programe, predobjednejte si špeciálnu schránku na získavanie finančných prostriedkov pre potrebné deti z sveta od UNICEF. Ak sa deti pozerajú do domu s krabičkou s takouto značkou, mali by okrem sladkostí venovať aj malé peniaze.

Typické vlastnosti

Fenomén hikikomori možno považovať za dobrovoľnú sociálnu izoláciu od spoločnosti a všetkých druhov komunikácie, túžbu minimalizovať akýkoľvek kontakt s ľuďmi vrátane priateľov a príbuzných, ktorí trávia väčšinu času doma.

Japonské ministerstvo zdravotníctva definuje Hikikomori ako osoby, ktoré odmietnu opustiť svoj rodičovský dom, sa izolujú od spoločnosti a rodiny v samostatnej miestnosti na viac ako šesť mesiacov a nemajú žiadnu prácu ani zárobky. Hoci priebeh tohto javu závisí od individuálnych charakteristík, niektoré Hikikomori zostať v izolácii niekoľko rokov za sebou a vo výnimočných prípadoch desaťročia.

Termín NEET, ktorý znamená „Nie v zamestnaní, vzdelávaní alebo odbornej príprave“, sa často používa ako synonymum. Hikikomorihoci niektorí vedci tvrdia, že takýto zmätok je nesprávny. Táto skratka, podobne ako výraz „hikikomori“, sa dnes najčastejšie používa vo východoázijských krajinách - Japonsku, Číne, Južnej Kórei. Podľa niektorých štúdií v roku 2002 v Japonsku spadalo do tejto definície 650 až 850 tisíc ľudí. Podobní ľudia existujú v USA (kde sa nazývajú „obyvatelia suterénu“), ako aj v Európe - najmä samotný pojem „NEET“ vznikol v Spojenom kráľovstve.

Typické funkcie [upraviť |

Dátum oslavy a história výskytu

Čo je sviatok Halloween? Kedy sa oslavuje? Halloween je zakorenený v dávnej minulosti. Viac ako dvetisíc rokov to ľudstvo oslavuje. Väčšina sviatkov našich predkov bola spojená s prírodou, slnko a zmena ročných období zohrali v ľudskom živote obrovskú úlohu. Verí sa, že samotný sviatok a tradície, ako oslavovať Halloween, predstavili ľudstvo starí Kelti, ktorí 31. októbra oslávili koniec žatvy. A v noci 1. novembra - po prechode z denného svetla na tmu, bol pánom tohto obdobia boh Samane, patrón mŕtvych a pán druhého sveta.

Aby upokojili mocného boha, vykonali sa rôzne rituály a obety, kňazi urobili posvätný oheň, ktorého plameň bol povolaný, aby chránil kmeň až do príchodu svetla. Ľudia triedili uhlie pred ohňom okolo svojich domovov a zapaľovali od nich krbu - teraz chránil svoju rodinu a domov pred nešťastiami. Verilo sa, že v čarodejnú noc duchovia padajú zo sveta mŕtvych do nášho sveta a môžu poškodiť život. Aby sa predišlo takémuto nešťastiu, boli zatvorené všetky dvere a okná domu, ľudia si obliekli strašidelné šaty a namaľovali si ich tváre a na prahu domu nechali pochúťky ako vykúpenie od duchov a iných zlých duchov.

Kedy sa Halloween oslavuje v Rusku? Starí Slovania mali svoju vlastnú dovolenku, dosť podobnú Halloweenu, volalo sa to Veles noc. Oslavuje sa v noci z 31. októbra na 1. novembra, ako sa v skutočnosti uvádza dodnes. Rovnako ako Kelti, aj starí Slovania označili prechod z denného svetla na tmu, ale na rozdiel od Samhaina, ktorý až do jari zajal boha Slnka Maka Allu, slovanský belobog jednoducho preniesol Kolo roku, v moderných podmienkach, silu na zimné obdobie. rok Černobogu.

Ďalším rozdielom je postoj k duchom: Slovania nezamkli dvere, ale naopak, pozvali duchovia zosnulých príbuzných, aby navštívili ich domov. Pripravili pre nich liečbu a požiadali o pomoc rodinu. A tak, aby zlí duchovia neprichádzali k dobru v domácnosti, z posvätného ohňa, okolo ktorého tancovali, spievali a tancovali oheň. Skákanie cez oheň a chôdza po uhlíkoch malo byť očistené od špiny a kruhový tanec symbolizoval pohyb slnka a nádej na jeho rýchly návrat. Dovolenka bola veľmi veselá, a samozrejme, nikto nebol zamknutý v domoch, a preto, ako oslavovať Halloween, si každý môže zvoliť pre seba.

Súčasné tradície

Moderné oslavy Halloweenu sú zmesou pohanského sviatku, Deň kresťanov všetkých svätých a ľudového umenia v podobe legendy o Stingy Jackovi, ktorý sa tiež nazýva Jack Lantern (trikrát sa mu podarilo oklamať diabla). Vďaka svojim trikom vzal od majiteľa pekla slovo, že ho nebude brať, ale keďže zloba nebola spravodlivá, Jack nešiel do neba. A teraz chodí medzi nebom a peklom so sviečkou v rukách, a tak aby nevyšiel, skrýva ju v vyrezávanej tekvici. V priebehu času sa tekvica vyrezávaná ako vtipná tvár s horiacou sviečkou vo vnútri stala symbolom víťazstva, takže veľa ľudí si nevie predstaviť, ako oslavovať Halloween bez tak výrazného atribútu. Dnes je Jack Lantern hlavnou postavou dovolenky a strašidelné oblečenie pre strašidelných duchov sa zmenilo na karnevalové kostýmy. Obetné dobroty teraz vyzerajú ako dobroty, ktoré si deti, oblečené ako kostýmy Halloween, užívajú pri prijímaní od dospelých po požiadavke ultimátu: „Sladkosti alebo život.“

Ako osláviť Halloween doma? Ako už bolo spomenuté vyššie, teraz je Halloween skôr ako maškaráda s postavami (čarodejníci, čarodejnice, upíri, anjeli a démoni), ktoré sú charakteristické pre tento sviatok. Preto sa ukáže, že večierok s priateľmi oblečený v kostýmoch takýchto hrdinov bude veľmi zábavný, napríklad majitelia domu môžu pozvať hostí na večeru s nápojom kúzelného lektvaru z obrovského kotla. Punch je veľmi vhodný ako čarodejnícka polievka a vtipné súťaže úplne prechádzajú za rituály čarodejníc.

Mnoho odvážlivcov, ktorí premýšľajú o tom, ako doma osláviť Halloween, si pripomína scény z práce Bulgakov. После этого они организовывают настоящий бал, хозяином которого становится сам мессир Воланд. Дети не меньше взрослых получают удовольствие от этого старого и немного странного праздника. Персонажи из семейки Аддамс, их привычки и оформление дома станут прекрасным сценарием для проведения детского праздника Хэллоуин. Главное - не забыть про Джека-фонаря, вырезание из тыквы рожиц у малышей вызывает особый восторг.

Празднуем весело в Москве

Kde oslavovať Halloween v Moskve? Na dovolenku pozývajú rôzne kluby, kaviarne a bary. Sľubujú nezabudnuteľný program a zábavu. Každý sa snaží vzbudiť potešenie a vystrašiť súčasne: strašidelné, farebné scenérie a absurdné divadlo úplne ponorí návštevníkov do sveta chaosu, hrôzy a mystiky, čo je vždy zaujímavé stať sa súčasťou, najmä ak sa kostýmy zhodujú. Tmavý svet s radosťou prijme svojich obyvateľov a bezplatný nápoj bude bonusom. Preto predtým, ako sa pýtame, kde oslavovať Halloween v Moskve, získajte kostým - a je poskytnutá srdečnosť nadprirodzených síl.

Vždy radi prijímame veselých „zlých duchov“:

 • sieť barov a nočných klubov ShishasBar,
 • Kaviareň "Inside Sea",
 • Space Moscow club,
 • Tuning Hall Club,
 • klub "Divadlo",
 • klub "Moskva",
 • klub "16 ton",
 • Rooklynský klub
 • "Head Club",
 • "KazanBar"
 • Klub Veritas.

záver

Uplynuli storočia, posvätná časť dovolenky je preč. Panická hrôza pred zimou ustúpila očakávaniu novoročných sviatkov a dobrodružstiev a strach zo zlých duchov sa zmenil na maškarnú zábavu, zmenili sa tradície dovolenky a otázka „Ako oslavovať Halloween?“ teraz existuje iba jedna odpoveď: „Zábava!“

Halloweenský rituál

Na vykonanie rituálu budú potrebné nasledujúce veci:

 • malý kúsok červenej látky, je lepšie, ak je materiál prírodný,
 • červená stuha alebo vlnená priadza,
 • obyčajná červená niť a ihla, nožnice,
 • päť tekvicových semien
 • žltá, oranžová alebo zlatá sviečka a zápalky.

Na slávnostnú noc sa musíte usadiť v prázdnej miestnosti, zhasnúť svetlo. Zapáľte sviečku zápalkou a sadnite si pred ňu. Ak ste si pre seba vopred vybrali päť túžobných túžob, musíte si ušiť malú tašku z kusu látky. Vezmite si jedno semienko tekvice do dlane, vyfúknite ho, nabite ho dychom a mentálne vyjadrite svoju túžbu pri pohľade na svetlo horiacej sviečky. Semeno vložte do zošitého vrecka a postup zopakujte. Ak sú všetky tekvicové semená vo vrecku, musí byť úhľadne, ale pevne potiahnite pásku alebo niť. Nechajte ho v blízkosti sviečky, kým nebude horieť až do konca. Po vrecku ho musíte bezpečne skryť, aby sa naň nikto nedíval a aby ho nezachytil. V priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov sa musí koncipovaný cieľ splniť.

Obrad proti chorobe a zlyhaniu

31. októbra musíte vykonať všeobecné upratovanie vo vašej izbe alebo v celom byte. Štart a koniec pred západom slnka. V procese zametania a odstraňovania odpadu z miestnosti / bytu musíte mentálne predstaviť, ako všetky poruchy a choroby opúšťajú steny domu, ako všetko zlé doslova zametá.

Keď slnko zapadá, v miestnosti alebo v celom byte musíte zapáliť aromatické sviečky zelenej farby s drevom, bylinnými, ihličnatými arómami alebo použiť zodpovedajúce kadidlo. Môžete použiť aromatickú lampu, pričom smrek alebo jedľový olej. Táto akcia dokončí obrad.

Rituál oslobodenia od strachu a problémov

Počas Halloweenskej noci musíte zapáliť tri sviečky: žltú, červenú a hnedú. Pri streľbe by sa mal spustiť iba zápas. Keď vezmete papier a pero, na list napíšte tie obavy a problémy, ktoré sa chcete zbaviť. Neponáhľajte, je dôležité starostlivo zvážiť všetky formulácie. Ak nejde o samostatné slová, ale o frázy alebo vety, nemali by mať dvojaký význam, negatívne častice alebo abstraktné pojmy. Po dokončení písania je potrebné list zložiť štyrikrát. Tri svetlá troch sviečok zapálili tri špičky papiera. Nechajte list vyhorieť na tanieriku. Je dôležité nahliadnuť do ohňa, cítiť jeho teplo v sebe, cítiť, ako ničí všetko zbytočné. Hneď ako papier vyhorí, sviečky musia zhasnúť a popol rýchlo vyfúkne z okna.

Rite očistiť dom

Na vyčistenie domu od negativity a obnovenie energie je potrebný suchý borievka. Môže byť nahradená smrekovými ihlami, jedľami, borovicami. Existujúci materiál na výrobu čarodejníc musí byť zapálený a musí počkať, kým zhorí na tlejúce uhlíky. Potom, čo uhlie produkuje dym, musíte obísť celý byt. Obzvlášť opatrne by ste mali fumigovať rohy miestností, priestor pod nábytkom. V tomto procese nemôžete myslieť na nič vonku. Je možné dosiahnuť meditatívny stav, keď v hlave nezostanú žiadne ďalšie myšlienky a obrazy. Na konci obradu sa zvyšné uhlie musí vyhodiť alebo umyť vodou do kanalizácie. Samotný magický rituál sa odporúča robiť na konci dňa, pred začiatkom strašnej Halloweenskej noci.

Pin
Send
Share
Send
Send