Užitočné tipy

Všetko o prachových roztočoch: kto sú, prostredie, ako sa ich zbaviť

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 15. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

V starých knihách sa často nachádzajú papierové alebo prachové roztoče - drobné pavúkovce. Tieto zvieratá uprednostňujú miesta s vysokou vlhkosťou, živia sa plesňou. Napriek názvu žijú papierové kliešte nielen v knihách, ale aj na iných vlhkých a prašných miestach. Tieto parazity je možné eliminovať určitými metódami. Najprv by ste mali kontrolovať úroveň vlhkosti v miestnosti.

Roztoče: charakteristika a prostredie

Roztoče („prašníky“ u obyčajných ľudí, vedecký názov je Dermatofogoides z rodu farine - odtiaľto roztoč „Farina“) sú parazitmi neviditeľnými pre ľudské oko, pripomínajúc pavúkovec. Dĺžka tela je iba 0,1 - 0,5 mm. Preto sa môžu škodcovia detegovať a rozoznať iba pod mikroskopom.

Roztoče vyzerajú dosť nepríjemne. Majú nerozdelené telo a 4 páry končatín s prísavkami. V tomto prípade sú parazity pokryté vrstvou odpudzujúcou vodu. Z tohto dôvodu ľahko prechádzajú kvapkami vody a pri čistení iba mydlovým roztokom je často možné ich umyť.

Roztoče sú široko distribuované po celom svete. Zároveň boli „bok po boku“ viac ako sto až tisíc rokov. Predmet vedeckého štúdia týchto parazitov je už dlhý čas. Doteraz je známych viac ako 150 druhov takýchto škodcov.

Roztoče žijú pomerne krátko. Priemerne 65 - 80 dní. Okrem toho je počas tejto doby ženský parazit schopný znášať okolo tristo vajec. To znamená, že za priaznivých podmienok rastie počet obyvateľov exponenciálne. Preto sa často nerušene chovajú doma, pretože je zvyčajne teplo (22 - 26 ° C) a vlhké. Najlepšie mikroprostredie pre prachové roztoče a neprichádza s ním.

Je pravda, že aj pre rast populácie tieto parazity, rovnako ako mnoho iných živých tvorov, potrebujú jedlo. A opäť, v byte alebo dome je pre nich veľa. Roztoče ochotne jedia odumreté častice ľudskej kože, zvieracích chlpov a prírodnej hromady.

Ak hovoríme o tom, kde sa roztoče najčastejšie začínajú, potom toto:

 • posteľ a posteľná bielizeň (najmä v matracoch, prikrývkach, starých kobercoch a vankúšoch je veľa škodcov),
 • koberce vyrobené z prírodných materiálov,
 • plyšové hračky (prašníky v nich začínajú veľmi často),
 • podlahové koberce a chodníky,
 • záclony a záclony,
 • papierové časopisy a knihy,
 • čalúnenie nábytku,
 • staré oblečenie
 • hromadenie prachu (za skrinkami, stolmi, v rohoch a na iných miestach, kde sa nedostaneme pri čistení miestnosti).

Zároveň kolónie obývajú prachové roztoče. A priemerne môže na 1 g domáceho prachu spadnúť až 10 000 osôb. Prekvapivo, dokonca aj v malom byte v jednej miestnosti je počet takýchto parazitov vyšší ako počet všetkých ľudí žijúcich na planéte Zem.

Pre informáciu! Je obvyklé rozdeliť prachové roztoče do niekoľkých skupín. Sú to stodoly, dravé zvieratá (tie, ktoré jedia stodoly) a náhodné (predstavené zvonka a nechované v chove).

Prečo sú roztoče nebezpečné a škodlivé?

Niektorí ľudia si myslia, že roztoče môžu uhryznúť. Súčasne sa vstrekujú toxické látky do krvného obehu a infikujú sa osoby s nebezpečnými chorobami. Len povedzte, že to tak nie je. Sústo nie je nič viac ako fikcia. Tieto parazity nemôžu spôsobiť mechanické poškodenie pokožky. Škodí inak. Vďaka produktom svojho života sú to silné alergény. Tieto zahŕňajú:

 • kutikula (odhodená po roztavení),
 • tajomstvá a enzýmy
 • výkaly.

Takéto odpadové produkty z roztočov (ktoré ľahko stúpajú do vzduchu a vytvárajú sa prachové usadeniny) predstavujú pre ľudské telo hrozbu. Predovšetkým kvôli svojej schopnosti spôsobiť kontakt, potravinové a respiračné alergie a tiež vyvolať výskyt:

 1. nádcha a nádcha,
 2. dermatitída,
 3. zápal spojiviek,
 4. bronchiálna astma,
 5. akarióza,
 6. kašeľ
 7. kýchanie,
 8. respiračná alergóza,
 9. Quinckeho edém a mnoho ďalších. a kol.

V podmienkach veľkého počtu roztočov je to obzvlášť ťažké pre starších ľudí a deti. Alergia trpí dosť veľa. Navyše, ak existuje veľa roztočov, môže sa u tých, ktorí sa nikdy nestěžovali na precitlivenosť imunitného systému, objaviť alergická reakcia.

Pre informáciu! Tieto drobné parazity pre domáce zvieratá nie sú škodlivé v malom množstve! Koncentrácia prachových roztočov do 100 kusov na gram prachu je teda absolútne bezpečná. Ak je päťkrát viac, môže mať človek astmatické záchvaty. Keď počet plazov dosiahne 1 000 až 2 000 na gram prachu, ľahko vyvolá alergie a nádchu, ktorá sa potom zmení na chronickú.

Ako pochopiť, že existuje veľa roztočov?

Je upokojujúce, že nie je ťažké odhaliť veľké množstvo nežiaducich hostí v dome alebo byte. Stačí venovať pozornosť vášmu stavu a pohode tých, ktorí s vami žijú.

Aké zjavné reakcie a príznaky by mali varovať? Je ich dosť:

 • sínusové preťaženie,
 • hojný a častý výtok z nosa,
 • pravidelné kýchanie
 • svrbenie v nose a podnebí,
 • silné slzenie, podráždenie slizníc,
 • suchý kašeľ, sípanie v krku,
 • nočné prebudenie kvôli ťažkostiam s dýchaním,
 • podráždenie kože (sčervenanie, svrbenie, peeling, pálenie, rôzne vyrážky, vzhľad vyrážky, ekzém, žihľavka atď.).

Možnou príčinou všetkých týchto ochorení je alergia na domáce roztoče. Najlepšie je konzultovať s lekárom čo najskôr. Predpíše vám správnu liečbu a predpíše potrebné lieky a lieky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa alergií prenášaných kliešťami a eliminovať jej príznaky. Samozrejme, bude užitočné začať aktívny boj proti týmto parazitom.

Pre informáciu! U väčšiny astmatikov je choroba spôsobená aktivitou roztočov a ich výlučkami.

Ako sa zbaviť roztočov?

Mali by ste okamžite varovať - ​​nie je možné úplne odstrániť a odstrániť parazity z areálu. Môžete iba znížiť počet, vďaka ktorému bude ich pobyt pre ľudí úplne neškodný.

Najúčinnejšou metódou ničenia roztočov je zároveň vytvorenie podmienok, v ktorých budú parazity čo najpohodlnejšie. Preto, ak sa chcete zbaviť roztočov, začnite dôkladne vyčistiť všetky izby v dome alebo byte, bez výnimky. Tieto škodcovia netolerujú čistotu a za normálnych okolností nemôžu existovať a množiť sa bez veľkého množstva prachu.

Ale ak existuje veľa „prašníkov“, nemali by ste sa obmedzovať len na jedno čistenie. Existuje množstvo ďalších účinných metód na zníženie populácie parazitov:

 1. vetrať, A nielen priestory, ale aj hračky, koberce, koberce, posteľná bielizeň atď. Vynikajúcou možnosťou je zmraziť byt alebo dom, ak je vonku zima. Faktom je, že prachový roztoč zomiera pri nízkych (alebo vysokých) teplotách a vlhkosti nižšej ako 50%. Preto sa odporúča otvárať okná každý deň jednu hodinu. Pokiaľ ide o podmienky, za ktorých sa roztoče necítia veľmi dobre, je to teplota medzi 18 ° C a 22 ° C (alebo nižšia) a vlhkosť 40%.
 2. Vyberte matrace, deky, koberce, plyšové hračky atď., Na ulici musia byť dobre vyrazené a ponechané na slnku. Ultrafialové žiarenie je škodlivé pre prachové roztoče dospelých a ich vajcia.
 3. Minimalizujte prach v miestnosti, Napríklad odstráňte prebytočný textil, vymeňte zatemňovacie závesy za hliníkové alebo plastové rolety. Môžete tiež znížiť počet dekoratívnych vankúšov na pohovkách a posteliach. Skryte predmety zbierajúce prach. Môže ísť o zbytočné dekorácie, rámy obrazov, stohy kníh, noviny, papier atď.
 4. Použite dobrý (najlepšie umývací) vysávač. To znamená nie s nejakým starým zberačom prachu, ale s moderným modelom vybaveným špeciálnym filtrom, ktorý zabráni rozstrekom roztočov počas čistiaceho procesu. Vysávajte a čistite podlahu každý deň.
 5. Vymeňte posteľnú bielizeň a vyčistite koberce. Napríklad existuje špeciálne plátno pre alergikov vyrobené z takých textílií, v ktorých nemôže roztoč žiť. Stojí to za to. Minimálne môžete prepnúť na syntetické prikrývky na posteľ, prikrývky na matrace a prikrývky, ako aj na opustenie vankúšov. Odporúča sa tiež odstrániť všetky prírodné koberce a prikrývky na posteľ, pretože v nich môžu žiť milióny prachových roztočov.
 6. Zahoďte staré nepotrebné veci a iné odpadky.Obzvlášť opotrebované vankúše, deky a oblečenie staré niekoľko desaťročí. Tým sa z priestorov odstráni viac ako tisíc roztočov.
 7. Čalúnenie čalúneného nábytku dôkladne očistite. Alebo ho úplne vymeňte koženkou alebo kožou, čím úplne odstránite všetky vlnené tkanivá.
 8. Umyte celú posteľnú bielizeň v automatickej práčke pri teplotách nad 60 - 70 stupňov a potom ju dôkladne vyžehlite horúcou žehličkou.Ak máte doma veľa mäkkých hračiek, mali by byť podrobené týmto postupom.

Pre informáciu! Aby ste zabránili roztočom a aby ste ich kontrolovali, odstraňujte prach nielen z viditeľných povrchov, ale aj na ťažko prístupných miestach. Použite mydlový alebo soľný roztok vody (5 polievkových lyžíc na 10-12 l).

Ľudové a chemické prostriedky na boj proti roztočom

Ak si myslíte, že vyššie uvedené metódy nestačia na odstránenie parazitov, môžete použiť iné metódy. Niektorí ľudia používajú ľudové prostriedky proti roztočom.

Najbežnejšou možnosťou je eukalyptový olej. Verí sa, že parazitom je veľmi účinný a zároveň fatálny. Spracovávajú absolútne akýkoľvek povrch: tkaniny, podstielky, koberce atď. Ďalším jednoduchým a lacným spôsobom, ako sa vysporiadať s škodcom, je ošetrenie povrchov miestnosti soľným roztokom, ktorý sa dá pripraviť za pár sekúnd. Stačí rozpustiť asi 250 gramov stolovej soli v litri vody.

Špeciálne spreje, šampóny, peny, koncentráty a roztoky z roztočov sú dnes veľmi populárne. Medzi najbežnejšie patria:

Súčasne je väčšina liekov na roztoče založená na látkach, ktoré parazity nezabíjajú, ale iba pomáhajú rozkladať proteínové štruktúry alergénov. Čo to dáva? Všetko je jednoduché. Výsledkom je, že ľudský imunitný systém ich už nevníma ako cudzie predmety, čo znamená, že sa nevyvíja alergická reakcia.

Na záver

Roztoče sú neviditeľné a nepríjemné „susedia“. Poškodzujú naše zdravie, ľahko sa stávajú príčinou alergií a iných bolestivých stavov. Navyše tieto parazity nemôžu byť úplne eliminované. Jediné, čo človek môže urobiť, je minimalizovať ich počet v dome a byte a čo najviac eliminovať negatívny vplyv škodcov na ich zdravie. Pokiaľ ide o účinné prostriedky na boj proti roztočom, ich je veľa. Ale aby som bol úprimný, hlavnou zbraňou človeka proti takýmto škodcom je čistota.

Čo je roztoč?

Čo je to roztoč? Po prvé, jedná sa o mikroskopický hmyz s veľkosťou od 0,5 do 0,1 mm, ktorý žije až 80 dní a potomstvo potomstva má vo forme vrstiev vajec s hmotnosťou 60 kusov. Počet ich druhov presahuje 150, ktoré sa kombinujú do rodov Dermatophagoides a Euroglyphus z čeľade Pyroglyphidae, preto sa nazývajú aj pyroglyfické a dermatofagoidné kliešte a klasifikujú sa ako Arachnida - pavúkovce.

Roztoče domáceho prachu sa dajú rozdeliť do troch skupín: prvou sú roztoče pyroglyfidové priamo, rovnako ako niektoré druhy roztočov v stodole, druhou skupinou sú roztoce dravcov, ktoré jedia prvú skupinu, a treťou skupinou sú náhodné roztoče, ktoré sa zaviedli zvonka, ale netvorili populácie v byt a v ňom sa nechovajú.

Prachový roztoč je synatropický organizmus, to znamená, že žije s človekom, ktorý miluje teplo (22 - 260 ° C) a vlhkosť nad 55%, prítomnosť výživnej základne vo forme odumretých ľudských kožných buniek (a človek stráca až jeden a pol gramu mŕtvych). kožené vločky denne) a vlnená hromada pléd, prikrývok, kobercov, čalúnenia nábytku. Miesta na zhromažďovanie prachu sú obzvlášť vhodné pre roztoče: soklové dosky, police na knihy, koberce, papuče atď.

Roztoče žijú v „kolóniách“ 10 až 10 000 hmyzov na 1 gram prachu, zatiaľ čo štandardná koncentrácia roztočov je 100 roztočov na 1 gram a ich populácia sa môže meniť v priebehu roka - zvyčajne je maximálny počet v byte od augusta do októbra. , Až 100 kliešťov na gram prachu - koncentrácia bezpečná pre ľudí, 500 hmyzov na gram - môže vyvolať astmatický záchvat a od 1 000 do 2 000 - spôsobiť alergie a chronický výtok z nosa u ľudí, ktorí sú na to geneticky náchylní.

Prečo sú roztoče nebezpečné?

V skutočnosti nie sú samotnými kliešťami, ani prachom, ani produktmi ich životne dôležitej činnosti, ale látky obsiahnuté v ich výkaloch sú pre človeka nebezpečné. Tieto látky obsahujú tráviace enzýmy Der p1 a Der f1, pomocou ktorých roztoče štiepia častice ľudskej epidermy. Tieto proteíny sú silné alergény. Aj keď samozrejme chitínová membrána mŕtvych hmyzov dráždi sliznicu dýchacích ciest.

V medicíne existujú tri hlavné typy alergií: dýchanie, kontakt a jedlo. Roztoče domáceho prachu a roztoče v stodole môžu spôsobiť rôzne alergie, medzi ktoré patria:

 • alergická nádcha
 • bronchiálna astma,
 • respiračné alergózy - s pravidelnou inhaláciou kliešťov a ich výkalov,
 • atopická dermatitída,
 • zápal spojiviek,
 • rinokonjunktivitídou
 • Quinckeho edém,
 • akarrodermatitída - so zábermi prachových roztočov,
 • hlboké akácie - keď kliešte vstúpia do gastrointestinálneho traktu.

To všetko je spojené s konceptom alergie na kliešte alebo citlivosti na alergény na kliešte. Je zrejmé, že alergia na prachový roztoč nie je len nepríjemné, ale aj nebezpečné ochorenie. Preto je také dôležité, aby ste pravidelne čistili byt pred pitím antihistaminík.

Ako sa zbaviť roztočov

Predtým, ako idete na alergológa, musíte dodržať niekoľko všeobecných pravidiel. Všetky z nich sú zamerané na dôkladné čistenie miestností a zbavenie roztočov možnosti pohodlného pobytu v nich. Takže vaše činy:

 • Znížte počet čalúneného nábytku tkaným čalúnením a nahraďte ho čalúneným nábytkom koženým čalúnením alebo jeho náhradou.
 • Bezohľadne sa zbavte všetkých vlnených kobercov, ako aj kobercov a kobercov s vysokou a / alebo prírodnou hromádkou.
 • Zbavte sa mäkkých hračiek.
 • Vymeňte spodné a perie obliečky (vankúše a prikrývky) syntetickými.
 • Všetko podstielky umyte za horúca a potom dôkladne osušte na vzduchu (balkón, lodžia alebo kuchyňa s otvoreným oknom).
 • Podlahu a soklové dosky navlhčite soľným roztokom, ktorý sa pripravuje v množstve 5 až 10 polievkových lyžíc na vedro vody.
 • Utrite všetky knihy na policiach navlhčenou tkaninou a nalejte vriacu vodu na všetky riady v príborníku.
 • Odstráňte všetky ťažko dostupné oblasti pomocou vysávača s aquafilterom a odlučovača s HEPA filtrom.
 • Udržujte suchú mikroklímu v byte s vlhkosťou vzduchu pod 40% po dobu jedného mesiaca, na tento účel môžete použiť sušiče vzduchu.
 • Používajte klimatizácie a čističe vzduchu schopné zachytávať častice menšie ako 30 mikrónov.

Nie vždy však treba robiť obete, aby sa zbavili alergénov vo forme zbavenia sa polovice nábytku, záclon a kobercov, nie vždy je potrebné kupovať veľa drahého a hodnotiaceho vybavenia. Stačí si kúpiť výkonný multifunkčný čistiaci systém, ktorý zvládne čistenie povrchov a vzduchu takmer o 100%.

Spoľahlivý nástroj proti roztočom

Moderné vysávače už dávno prestali byť iba pomocníkmi pri chemickom čistení. Niektoré obzvlášť pokročilé modely môžu nahradiť takmer všetky domáce spotrebiče. Príkladom je vysávač Rainbow E2 od spoločnosti Rexair, vč. (USA).

Vysávač je v skutočnosti celý systém, ktorý bojuje nielen o čistenie povrchov od prachu, ale aj o likvidáciu roztočov a ich odpadových produktov, ako aj o čo najväčšie možné čistenie vzduchu.

 • Rainbow je jediný vysávač na svete, ktorý bol patentovaný ako čistička vzduchu - má preto vhodný prevádzkový režim,
 • Rainbow E2 je vybavený výkonným odlučovačom aquafilter a najvyšším HEPA filtrom, ktorý umožňuje získať 99,997% čisteného vzduchu na výstupe,
 • Rainbow E2 poskytuje systém na vákuové spracovanie a skladovanie vankúšov, odevov a plyšových hračiek,
 • Vysávač umožňuje chemické čistenie povrchov, ako aj čistenie pomocou roztokov, ktoré zabíjajú roztoče.
 • Samostatný systém na čistenie a zvlhčovanie vzduchu Rainbow je zvlášť vhodný pre ľudí trpiacich astmou a alergiami.
 • Дополнительные насадки и щетки Rainbow E2 (для щелей, для мебели, щетка с длинной щетиной и т.д.) поднимают качество уборки на новую высоту.

Čistiaci systém a systém čistenia vzduchu sú teraz pripojené v jednom zariadení - Rainbow E2 od spoločnosti Rexair, inc. Majitelia takéhoto vysávača si môžu byť istí nielen čistotou priestorov, ale aj mimoriadnou sviežosťou vzduchu.

Vlastnosti života parazitov.

Hlavným znakom týchto článkonožcov je ich veľkosť - nepresahujú 0,4 mm. Okamžitým okom úplne neviditeľné, žijú všade potichu. Celkovo existuje asi 150 druhov, môžete sa stretnúť s kliešťom v ktoromkoľvek rohu planéty.

Malé pavúky sa živia odumretými kožnými bunkami, a preto sa vyskytujú najčastejšie v miestach na spanie ľudí. Je teplé, pohodlné, jedlo je vždy po ruke. To však neznamená, že nie sú vo zvyšku prachu.

Každý gram prašnej hmoty má najmenej 100 kusov. Domovom ich kolónie môžu byť tiež regály, čalúnený nábytok, koberce, koberce, páperie a iné odľahlé miesta v byte.

Vlhkosť by mala byť približne 75%, teplota - nie nižšia ako 20 - 25 ° C, čo sú ideálne podmienky pre článkonožce, ktoré vám umožňujú žiť približne dva a pol mesiaca a chovať 60 vajec.

V domácom prachu nájdete niekoľko druhov prachových roztočov:

 • Ktoré sa objavili v byte celkom náhodou a nebudú tu môcť pokračovať v chove,
 • Roztoče stodoly,
 • Predátori kliešťov zvyčajne lovia a jedia stodolu.

Vplyv kliešťov na ľudí.

Tieto malé pavúky nekousajú ani nepijú krv ako kliešte na encefalitídu, ale stále sú veľmi nebezpečné. Ich výkaly obsahujú alergén, ktorý môže viesť k najsmutnejším následkom.

Zahŕňajú pár proteínov, ktoré štiepia ľudské kožné bunky. Preto sa objaví svrbenie, aj keď ste nikdy nemali alergickú reakciu. Vďaka svojej veľmi malej veľkosti poletujú gule stolice všade s kolísaním vzduchu.

Usadzujú sa na koži a odletávajú do dýchacích ciest. Pre bezpečnú blízkosť ľudí s týmito parazitmi by mal jeden gram prachu obsahovať asi 100 jedincov. Ak existuje viac ako 500, môže existovať riziko rôznych reakcií.

Existujú zanedbávané prípady, tj v prítomnosti priaznivých podmienok sa v jednom grame prachu našlo asi 10 000 kliešťov domáceho prachu. Toto by nemalo byť povolené. Z toho je zrejmé, že najväčším nebezpečenstvom spôsobeným životnou aktivitou parazitov je alergia.

Pozrime sa podrobnejšie na to, čo môže viesť k dlhodobému vystaveniu malých škodcov ľudskému telu.

Nebezpečenstvo vzniku chorôb.

Za priaznivých podmienok sa naši všadeprítomní mikroskopickí susedia môžu rozmnožiť natoľko, že nebude možné žiť vedľa nich. Mnoho ľudí môže byť podráždených výkalmi parazitov.

A reakcia na to môže byť akákoľvek:

 1. Výskyt alergickej nádchy,
 2. zápal spojiviek,
 3. dermatitída,
 4. Respiračná alergóza,
 5. Bronchiálna astma,
 6. Quinckeho edém.

Je zrejmé, že napriek mikroskopickej povahe sú paraziti nebezpeční. Ak máte všetky príznaky podráždenia, ale nemôžete nájsť dôvod, skúste vykonať testy neznášanlivosti tela na roztoči.

Pri potvrdení diagnózy musíte okamžite začať premýšľať o oslobodení bytu od väčšiny škodcov, pretože ich nemožno úplne odstrániť.

Nedávno bol zaznamenaný nárast počtu parazitov, o čom svedčia tieto skutočnosti:

 1. 5% detí v Rusku má ochorenie, ako je bronchiálna astma.
 2. U 6% ľudí je toto ochorenie smrteľné.
 3. Každý desiaty človek má alergické podráždenie.
 4. Polovicu všetkých prípadov tvoria alergie na domácnosť.
 5. Počet alergikov každoročne stúpa o 40 miliónov.

Ak je počet kliešťov vyšší ako je obvyklé, nepriaznivo ovplyvňuje životy ľudí, a to aj bez alergickej reakcie. Hlava môže často bolieť, bude mať nepríjemný pocit v sliznici, osoba sa rýchlo unaví, bude depresívna a objavia sa kožné ochorenia.

Ak sú tieto príznaky charakteristické pri pobyte v určitej časti bytu, môžeme povedať, že tam bol prekročený počet škodcov.

Nenechávajte všetko bez dozoru, inak sa môže objaviť chronická astma. Vyplýva to zo skutočnosti, že s osobou sa nezačalo zaobchádzať alebo si na ňu spomínali príliš neskoro. Musíte si tiež uvedomiť, že je potrebné liečiť samotné ochorenie a odstrániť jeho príčinu a nezastaviť dočasné príznaky.

Ak začnete mať podozrenie na alergiu u seba alebo u dieťaťa, ale neviete to s istotou, sledujte svoje pocity. Keď sa ráno zobudíte, máte upchatý nos, sťažuje sa dýchanie, a keď vstanete a popoludní, je všetko v poriadku a nič nebráni. S najväčšou pravdepodobnosťou máte reakciu na roztoče domáceho prachu, pretože sú väčšinou na ľudskej posteli.

Zbavíme sa roztočov.

Je to smutné, ale ľudia nebudú môcť úplne odstrániť prachové roztoče zo svojho života. Najmä teraz, keď sú mestské apartmány vybavené rôznymi nábytkami, domácimi spotrebičmi, kde je vhodná vlhkosť a pohodlná teplota. Všetky tieto položky sú zberače prachu a tam, kde je prach, je tu kliešť.

Z dôvodu veľkého množstva nábytku a elektroniky sa v miestnostiach vytvára veľa odľahlých miest, do ktorých sa nemôže dostať ani vysávač ani vlhká handrička. Práve tam sedia mikroskopické škodcovia a čakajú v krídlach.

Ale stále by ste sa nemali vzdať a zakryť sa špinou. Vykonaním niekoľkých akcií sa môžete zbaviť určitého počtu pavúkovcov, čo vám dá pokojný spánok a lásku byť doma.

Krok 1: Vyhoďte odpadky.

Najprv sa presvedčíme, že je potrebné zahodiť všetok starý nábytok, koberce, záclony. Aj keď pochádzajú od starej mamy alebo iných príbuzných, tieto veci sa považujú za svoju povinnosť zhromažďovať všetky nečistoty v miestnosti.

Ak urobíte tento krok, môžete z miestnosti odstrániť slušné množstvo parazitov. Samozrejme, môžete ju dať na suché čistenie alebo ju umyť sami, ale staré predmety sa veľmi ťažko zbavia aj malého počtu škodcov.

Väčšina vašich pavúkov zostane vo veciach vašej obľúbenej babičky a za krátky čas zvýši ich počet. Ak nechcete riskovať svoje zdravie a svojich blízkych, je lepšie vydržať všetko.

Niektorí nevedia, koľko používať tento alebo ten čalúnený nábytok alebo posteľnú bielizeň.

Napríklad vankúš sa musí vymeniť každé 2 až 3 roky. Ak je to perie a častejšie vám môže matrac slúžiť verne po dobu asi 8 až 10 rokov, prikrývka sa musí zmeniť po 5 rokoch.

A po celú tú dobu musíte monitorovať ich čistotu a pravidelne čistiť.

Fáza 2: Vypratanie.

Druhý krok je jedným z najdôležitejších - všeobecné čistenie. Musí sa to robiť veľmi opatrne, pričom treba venovať pozornosť všetkým zákutiam, malým objektom interiéru, textilným predmetom. Je potrebné ju začať ihneď po vyhodení všetkých zberačov prachu, aby pavúkovci nemali čas na nájdenie nového domu.

Nezabudnite, že všeobecné čistenie zahŕňa globálne pranie. Všetko oblečenie, posteľnú bielizeň, koberce je potrebné umyť teplou vodou. V prípade vecí, ktoré potrebujú jemné pranie, napríklad detských obľúbených plyšových hračiek, môžete využiť služby chemického čistenia. Môžete ich tiež poslať na čistenie, ktoré nemáte čas ani túži.

Nezabudnite však, že kliešte neodstraňujte teplou a čistou vodou. Na ich zničenie je potrebné použiť špeciálne lieky, ktoré sú určené na návnadu pavúkovcov.

Napríklad na čistenie kobercov si môžete kúpiť výrobky s takou základnou účinnou látkou, ako je trichlórmetafos-3. Zvyčajne sa jedná o emulzie, ktoré je potrebné zmiešať s vodou v špecifickej dávke. Kvapalinu položte na koberec a vyčkajte, kým vyschne, nie je potrebné ju opláchnuť.

Bojujeme s prachom pomocou vysávača.

V prípade neustálej alergickej reakcie na parazity prachu je najlepšie kúpiť vysávač špeciálne navrhnutý na boj proti parazitom - Philips FC6230. Má filter EPA 12, ktorý dokáže zachytiť 99,5% prachu a nevypustiť ho.

Toto je dôležité plus, pretože kliešte a ich výkaly sú tak mikroskopické, že jednoducho odletávajú späť do miestnosti cez filtre bežných automobilov. Naopak, nešpecializované zariadenia pomáhajú parazitom šíriť sa po miestnosti.

Aj keď nechcete kupovať profesionálne auto na zber škodcov, staré zariadenie aspoň zmeňte na umývačku. Táto jednotka tiež ľahko odstraňuje nečistoty z mäkkých povrchov pomocou vibračných trysiek. Má dobrú silu a vstavanú UV lampu.

Zostávajúce miesta v miestnosti utrite vlhkou handrou z mikrovlákna alebo prašníkom. Vlákna v takýchto materiáloch sú usporiadané zvláštnym spôsobom, aby sa k nim malé častice zachytili a nemohli sa šíriť vzduchom.

Čistíme miesto na spanie.

Pretože väčšina kliešťov žije na našich teplých a pohodlných posteliach, najmä vankúšov, musíte sa pred nimi chrániť. Predávajú sa špeciálne pomôcky na spanie pre alergikov alebo len pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoj spánok a kvalitu života.

Napríklad existujú poťahy na matrace, ktoré nevpustia a nevypustia parazity, ale tiež neprepúšťajú vodu, nezanechávajú na sebe žiadne znečistenie.

Preto, ak si chcete pochutnať na raňajkách alebo vaše domáce zviera môže spať iba v okolí, potom je tento matrac vyrobený špeciálne pre vás. Pre tieto poťahy na matrace si môžete kúpiť aj obliečky na vankúše, ktoré vykonávajú rovnakú prácu.

Najlepšie je tiež prejsť na vankúše sinteponovye a ty perie odmietnuť. Kliešte nemajú radi umelé vankúše a umývanie bude omnoho ľahšie a rýchlejšie.

Používame chemické jedy.

Aj po týchto opatreniach na odstránenie týchto škodcov z vášho života zostane ich slušné množstvo. Preto pokračujú chemikálie, ktoré chránia vaše zdravie pred účinkami kliešťov žijúcich v prachu. Ďalej uvádzame najobľúbenejšie prostriedky, ktorými zápasia s kliešťami v miestnosti.

V lekárňach alebo špecializovaných predajniach si môžete kúpiť niekoľko druhov tovaru, ktorý má doma vlastnosti šikanovania roztočmi, ale spôsoby jeho použitia sa mierne líšia. Tiež si všimnite výhody a nevýhody liekov.

Bedlam Plus je aerosól, ktorý je v našich zemepisných šírkach málo známy, ale recenzie zákazníkov, ktorí používajú tento produkt, naznačujú vysokú účinnosť nielen proti škodcom proti prachu, ale aj proti hmyzom z postele, blchám, molom. Ničí tiež vajíčka a larvy parazitov.

Acaril - predáva sa ako suspenzia, ktorá sa pridáva do práčky. Hlavnou účinnou látkou je metylsalicylát. Pomôže odstrániť nielen výkaly alergénov z vecí, ale tiež ničiť škodlivé parazity.

V obchodoch sa predáva za 2 500 rubľov za 240 ml. Je uvedené, že v určitej dávke môže byť produkt premytý 12-krát. Na pranie existujú aj iné chemikálie, princíp účinku je rovnaký.

+ Vhodné na pranie farebných tkanín,
+ Teplota vody neovplyvňuje účinnosť, môže sa použiť akákoľvek vhodná teplota,
- drahý nástroj, ktorý sa musí neustále pridávať, aby sa udržal požadovaný výsledok,
- Môže sa použiť iba na čistenie handričky.

All-Rug - Jedná sa o šampón, ktorý je určený na čistenie kobercových výrobkov, hračiek, čalúneného nábytku, vankúšov a podobne. Recenzie hovoria, že veľmi dobre pomáha proti škodlivým škodcom. Predáva sa v tekutej forme, fľaše s objemom 250 - 500 ml, cena je asi 800 rubľov.

V počiatočnej fáze odstraňovania kliešťov musíte nástroj používať trikrát za mesiac, potom ho môžete používať raz za 3 mesiace. All-Rug je potrebné vtrieť do povrchu pomocou tvrdej kefy alebo vysávača. Na konci aplikácie je vetranie povinné.

+ Príjemná aróma,
+ Pohodlné spracovanie,
+ Dosť na dlhú dobu,
- Dezinfekcia sa musí vykonávať často.

X-Mite - tento nástroj z roztočov zahŕňa suché čistenie kobercov a čalúneného nábytku. Je možné kúpiť v balení s hmotnosťou 454 g, čo by malo stačiť na 14 metrov štvorcových, stojí to asi 3300 rubľov. Pomôže to odstrániť nielen malé parazity, ale aj plesne. Aplikuje sa raz za 3 mesiace.

+ Dobrý zápach
+ Účinnosť,
+ Netoxický pre človeka,
- Príliš drahý prášok,
- Balenie je malé, na čistenie bytu potrebujete niekoľko balení.

Allergoff - účinné akaricídne činidlo - sprej, ktorý ničí parazity a alergény z ich metabolických produktov. Akaricídy sú blokované v mikrogranúlách, ktoré sa postupne otvárajú a uvoľňujú toxickú látku pre pavúkovce.

Preto doba pôsobenia výrobku po aplikácii môže trvať až šesť mesiacov. Má nielen črevné, ale aj kontaktné účinky. Po šikanovaní počkajte, kým je jed úplne suchý, a potom ho uveďte do prevádzky. Cena za 400 ml je 1300 rubľov, čo je dosť na dezinfekciu 20 metrov štvorcových. Vhodný na dezinfekciu rôznych povrchov.

+ Efektívny výsledok,
+ Nedostatok zápachu
+ Po použití sa nezafarbí,
+ Po dezinfekcii sa nemôžete vetrať, pretože produkt nie je pre človeka toxický,
"Fľaša mohla byť väčšia."

Z ľudových liekov existuje jeden z najúčinnejších - roztok soli. Na tento účel by sa 200 g soli malo rozpustiť v litri vody. S touto tekutinou dôkladne opláchnite. Výhodou nízke ceny, nedostatok frekvencie liečby - 2 alebo 3 krát za mesiac.

V našom technologickom veku môžete ľahko zabrániť výskytu mnohých kliešťov, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Aby ste to dosiahli, musíte na konci našej úplnej dezinfekcie kúpiť čističku vzduchu domov. Hlavná vec je, že nezvlhčuje vzduch a je vybavená UV lampou.

S pomocou paraziti vymrú vo vzduchu a bez vlhkého vzduchu nemôžu žiť. Predávajú sa zariadenia s nízkou hmotnosťou, ktoré môžete zobrať so sebou do krajiny alebo na výlet.

Všetky opísané činnosti sa musia pravidelne opakovať a je potrebné vykonať všeobecné čistenie raz týždenne. Najmä ak máte podráždenie vy alebo niekto z vašich blízkych. Nemožno ju začať, je potrebné ju liečiť a čo najviac obmedziť kontakt osoby s alergénmi.

Pin
Send
Share
Send
Send