Užitočné tipy

Doctor Who ": pohľad do minulosti a sprievodca pre začiatočníkov

Pin
Send
Share
Send
Send


O čom je táto séria?

Kto je doktor?

Kto sprevádza doktora na jeho cestách?

Čo je TARDIS?

A s kým doktor bojuje?

Sú série prepojené?

V akom poradí sledovať sériu?

Čo si pamätal deviaty doktor?

Čo prekvapilo jedenásteho doktora?

Čo odlišovalo dvanásteho doktora?

Čo môžete očakávať od novej sezóny?

Čo ešte vidieť pri čakaní na premiéru?

7. októbra začína nová sezóna legendárnej série. Lifehacker vysvetľuje, čo je pre doktora slávneho a prečo je lepšie začať ho sledovať.

O čom je táto séria?

Doktor Kto je najdlhšie vedecká sci-fi seriál na svete. V súčasnosti bolo vydaných 37 sezón a viac ako 800 epizód (vrátane všetkých druhov vianočných čísel a celovečerného filmu z roku 1996).

Vzrušujúce dobrodružstvá hlavných postáv, talentovaná rovnováha medzi činohrou a sci-fi, umelé komiksy, kreatívne nízkorozpočtové špeciálne efekty, inovatívne využívanie elektronickej hudby a premyslený koncept sveta s vlastnou históriou a postavami - táto séria je milovaná na celom svete.

Keď už hovoríme o Doctor Who, zvyčajne máme na mysli posledných 10 sezón série. Prehliadka klasickej série sa skončila v roku 1989 av roku 2005 sa aktualizovaný doktor, ktorý sa vrátil na obrazovku. Od tejto chvíle sa číslovanie ročných období resetovalo na nulu a pozemok bol postavený tak, aby ho bolo možné sledovať bez toho, aby ste poznali pozadie.

Kto je doktor?

Doktor je vládcom času z planéty Gallifrey. Skutočné meno doktora nie je známe a samotná odpoveď na túto otázku môže ohroziť existenciu vesmíru. Lekár je povolaný, aby zachránil ľudstvo pred mimozemskými nepriateľmi. V mene tohto dobrého účelu je vždy pripravený obetovať sa. Doktor na pokraji smrti sa regeneruje a mení sa na úplne novú postavu s odlišným vzhľadom, vedomím a charakterom.

Kto sprevádza doktora na jeho cestách?

Verní spoločníci pomáhajú hlavnej postave poraziť nepriateľov od sezóny po sezónu. Najčastejšie sú to roztomilé mladé dievčatá, ale niekedy sú aj muži a dokonca aj robotickí psi. V klasickej sérii bol doktor zbavený ľudských inštinktov, takže milostné línie v sérii medzi ním a jeho spoločníkom spravidla nevznikli. Po reštarte sa však niektoré dievčatá zamilovali do mlado vyzerajúcej reinkarnácie Doktora a vrátil sa.

Čo je TARDIS?

TARDIS - stroj pohybujúci sa v čase a priestore. Vie, ako sa prispôsobiť prostrediu a mať najnápadnejšiu formu. Doktorský TARDIS je však rozbitý a vždy vyzerá ako starý britský policajný stánok. Toto je hlavný transport doktora a jeho spoločníkov a jeden z hlavných symbolov franšízy.

A s kým doktor bojuje?

Na svojich cestách sa doktor neustále stretáva s rôznymi agresívnymi mimozemšťanmi. Sú tu však aj hlavní nepriatelia, s ktorými sa bojuje takmer v každom ročnom období.

Nepriatelia ľudskej rasy, samoučenia a veľmi nebezpeční. Zachytený myšlienkou zničiť všetko a každého.

Ľudia uzavreté v kovovej škrupine a úplne bez ľudských emócií. Usilujú sa zmeniť všetko, čo žije, na kybernetické.

V dávnej minulosti - najlepší priateľ doktora z planéty Gallifrey. V súčasnosti - jeho najhorší nepriateľ, aj keď sa niekedy pokúša ísť cestou korekcie. Majster je ďalší pán času, ktorý sa regeneruje aj na pokraji smrti.

Sú série prepojené?

Bad Wolf - príbeh prvej sezóny doktora Who

Najčastejšie každá séria hovorí o samostatnom dobrodružstve, niekedy sa 2 až 3 epizódy spoja do spoločného zápletku. Spravidla však v každej sezóne existuje spoločný „oblúk“. Hrdinovia čelia zmienke o charaktere alebo fenoméne a význam tohto leitmotívu sa otvára v posledných epizódach sezóny.

V akom poradí sledovať sériu?

Prezeranie sa odporúča začať s 10 sezónami moderného doktora Who v chronologickom poradí. Nezabudnite na špeciálne vydania, ktoré predchádzajú každej sezóne. Vysielanie vianočného seriálu medzi sezónami sa už stalo tradičným. Nevšímajte si ďalších problémov, ktoré sa týkajú zápletky, neodhaľujte záhady predchádzajúcich období alebo predchádzajte prvej epizóde nasledujúcej.

Ak ste sledovali všetky epizódy moderného doktora Who, pokračujte do klasickej série. Pokúste sa začať prvou sezónou 1963. Ak ste neocenili filmovú tvorbu 60. rokov, prejdite na sezónu 12. V roku 1974 sa obrázok stal farebným a kvalita sa zlepšila. Štvrtý doktor, vykonávaný Tomom Bakerom, je považovaný za najlepšieho klasického doktora a scenáristom na niekoľko sezón bol Douglas Adams, autor Sprievodcu stopami ku románom Galaxy.

Čo si pamätal deviaty doktor?

 • Vykonávateľ úlohy doktora: Christopher Eccleston.
 • satelity: Rosa Tyler, Adam Mitchell, Jack Harkness.
 • Obľúbená fráza: Fantastické!
 • sezóna: 1.

Charakteristickým rysom deviateho doktora je sentimentalita. V prvej sezóne sa preukáže zriedkavý prípad, keď doktor sleduje schopnosti svojho spoločníka a umožňuje jej vidieť svojho mŕtveho otca. Deviaty doktor sa nijako neponáhľa, aby sa zapojil do bitky sám, radšej k tomu motivuje svojich spoločníkov, čo neznamená jeho zbabelosť. Prvý z lekárov, ktorého vlasy boli veľmi krátke, a lakonicizmus prevládal v štýle: nohavice, bunda, ťažké topánky a žiadne svetlé doplnky.

 • Vykonávateľ úlohy doktora: David Tennant.
 • satelity: Rosa Tyler, Donna Noble, Martha Jones, Jack Harkness.
 • Obľúbená fráza: Molto bene, Allons-y!
 • sezóna: 2–4.

Desiaty doktor sa pred divákom javí ako hovoriaci, dobromyseľný, vtipný a odvážny, ale pri stretnutí s nepriateľmi je vážnejší. Napriek vonkajšej neopatrnosti je doktor hlboko osamelý vo svojej duši. Trpí myšlienkou, že jeho spoločníci ho skôr či neskôr opustia. Okrem toho očarujúca postava začala aféru so spoločníčkou Rosou Tylerovou.

David Tennat bol uznávaný ako najlepší výkonca úlohy doktora od čias Toma Bakera. Túto úlohu hral tri sezóny a potom hral v niekoľkých ďalších globálnych špeciáloch.

Čo prekvapilo jedenásteho doktora?

 • Vykonávateľ úlohy doktora: Matt Smith
 • satelity: Amy Pond, Rory Williams, Clara Oswald.
 • Obľúbená fráza: Geronimo!
 • sezóna: 5–7.

S príchodom jedenásteho doktora sa showrunner zmenil na sériu. Hlavným autorom doktora, ktorý bol Stephen Moffat (Sherlock). V novej verzii je znak podobný predchádzajúcej. Je bezstarostný, hovorivý, veselý a prefíkaný. Pridal však viac zábavných vylepšení a detských funkcií. Tiež sa veľmi stará o svoj vzhľad: snaží sa pred svojimi nepriateľmi vyzerať dobre, aj keď v rovnováhe visí osud celej planéty.

V rámci dobrodružstiev jedenásteho doktora táto séria oslávila 50. výročie svojho založenia. Bola vydaná špeciálna epizóda, v ktorej sa objavil desiaty doktor, predtým neznáma reinkarnácia vojenského doktora (John Hurt), a tiež sa zmienili o všetkých predchádzajúcich predstaviteľoch tejto úlohy.

Čo odlišovalo dvanásteho doktora?

 • Vykonávateľ úlohy doktora: Peter Capaldi.
 • spoločník: Clara Oswald, Bill Potts.
 • sezóna: 8–10.

Dvanásty doktor bol v niektorých ohľadoch návratom ku koreňom franšízy. V čase ôsmej sezóny mal Peter Capaldi 55 rokov, vykonával úlohu prvého doktora Williama Hartnella a svojím správaním často kopíroval tretieho doktora, ktorého hrali John Perti. Na obrázku Dvanásteho Doktora je aj viac „cudzích“ funkcií.

Doktor, ktorý hrá Peter Capaldi, je v boji proti nepriateľom sústredený a nezaujatý. Je mu jedno, či ho tí, ktorých zachráni, považujú za hrdinu. Závažnosť postavy sa prejavuje aj v neprítomnosti dvanástej obľúbenej frázy doktora. Posledná desiata sezóna jeho dobrodružstiev bola vyhlásená za „mäkký reset“ a začala nový príbeh, ktorý pritiahol divákov na obrazovky.

Čo môžete očakávať od novej sezóny?

Jedenásta sezóna doktora, ktorý do seriálu prináša veľa. Lekár sa najskôr regeneroval na ženu (Jody Whittaker). To sa dalo očakávať, pretože v predchádzajúcej sezóne sa prvýkrát predstavila Majsterka. Nová hrdinka bude mať navyše tri satelity naraz, čo sa v sérii stalo veľmi zriedka.

Tiež „Doctor Who“ zmenil bežca prehliadky. Steven Moffat, ktorý túto výstavu vedie od roku 2010, odstúpil. Teraz je za produkciu zodpovedný Chris Chibnell, ktorý už pracuje na skriptoch niektorých epizód. Je známy širokej verejnosti v seriáli Broadcast.

Pin
Send
Share
Send
Send