Užitočné tipy

Metódy zaznamenávania poznámok a nahrávania prednášok

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Mary Erickson, PhD. Mary Erickson je profesorkou na University of Western Washington. V roku 2011 získala titul PhD v odbore komunikácia a spoločnosť na University of Oregon.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 15. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Efektívne vytváranie poznámok nie je len nahrávanie a reprodukcia. Toto je dôležitá súčasť vzdelávacieho procesu, ktorý vám pomôže rýchlo sa naučiť prednáškový materiál a zaznamenať kľúčové body spôsobom, ktorý je pre vás pohodlnejší. Po náležitej príprave na prednášku si pripravte poznámky. Nasledujúce kroky sú zamerané nielen na efektívnu organizáciu vzdelávacieho procesu, ale aj na pohodlnejšie zaznamenávanie prednášok a abstraktov.

Príklady programov na nahrávanie prednášok


Existuje veľa programov určených na nahrávanie prednášok. Medzi najobľúbenejšie patria produkty Techsmith: mnohé používajú svoj softvér na zachytávanie Camtasia a Snagit, ale majú tiež produkt Relay špeciálne navrhnutý pre pedagógov. Čo odlišuje relé od väčšiny ostatných skrinkasterov, je to tak, že ide o skutočne komplexné riešenie nahrávania prednášok vrátane takých pokročilých funkcií, napríklad kvízov vo videách, analytických metód učenia atď.

Takmer všetky špecializované programy na prednášku sú platené (ceny sa líšia v pomerne širokom rozsahu), nájdete však aj bezplatné riešenia. Jedným z príkladov je OBS (Open Broadcast Software). Hlavnou nevýhodou tohto programu je nedostatok schopnosti následne spracovávať video. V takom prípade by sa mala úprava vykonať osobitne.

Kto je vhodnejší pre programovú možnosť nahrávania prednášok?


Nahrávanie prednášok pomocou skrinkasterov je odôvodnené riešenie pre tých, ktorí to robia iba z času na čas. To stačí aj na „statické“ prednášky, to znamená, keď hovoríte text, keď sedíte pri počítači, a ilustračný materiál pozostáva hlavne z videa „hovoriacej hlavy“ a prezentačných snímok. To je viac ako dosť na nahrávanie podcastov.

Ak však hovoríme o nahrávaní „klasickej“ prednášky v učebni, hale alebo publiku, potom to nie je najlepšie riešenie - webová kamera nedokáže poskytnúť dostatočne podrobný obrázok a káblový USB mikrofón bude rušiť pohyb. Navyše je potrebné neustále pristupovať k počítaču a meniť snímky (alebo potrebu samostatného asistenta, ktorý to urobí).

 • Minimálne investície do hardvéru a softvéru
 • Široké možnosti úprav
 • Dobrá voľba pre nahrávanie iba audio + obrazovky počítača
 • Nie vždy spoľahlivé (možné zlyhania softvéru)
 • Minimálne možnosti kvôli obmedzeným zdrojom signálu
 • Licencie na softvér a náklady na podporu

Nahrávanie prednášok pomocou špeciálneho vybavenia

A takto to funguje v prípade špeciálnych záznamových zariadení:

 1. Namiesto pripojenia všetkých zdrojov signálu k počítaču sú pripojené k špeciálnemu zariadeniu, napríklad Pearl mini, Zároveň sa dramaticky mení počet a úroveň týchto zdrojov: namiesto webovej kamery môžete namiesto vysokorýchlostného bezdrôtového mikrofónu USB pripojiť vysokokvalitné videokamery Full HD vrátane modelov s diaľkovo ovládaným otáčaním a transfokáciou (fotoaparáty PTZ). Rovnako ako laptop s prezentačnými diapozitívmi, skenovací projektor a oveľa viac, napríklad mikroskop. Špecializované snímacie zariadenia dokážu spracovať rôzne typy vstupného signálu, vrátane SDI, DVI, HDMI, USB, XLR a analógového zvuku.
 2. Po pripojení všetkých zdrojov prednášajúci tiež stlačí tlačidlo „záznam“ na zariadení alebo prostredníctvom webového rozhrania / mobilného rozhrania zariadenia.
 3. Prednášajúci pokračuje s prezentáciou materiálov (a to bude perfektne fungovať v publiku aj v štúdiu, vrátane domáceho štúdia).
 4. Po skončení lektor znova klikne na „stop“ na zariadení alebo prostredníctvom používateľského rozhrania. Súbor sa uloží do interného úložiska zariadenia alebo sa v závislosti od nastavení automaticky stiahne do sieťového úložiska alebo systému distribúcie obsahu (CDN).

Prednášajúci záznamník, napríklad Pearl Mini, tiež umožňuje prednášajúcemu vopred vytvoriť vlastné rozloženia a potom ich kombinovať a prepínať medzi nimi priamo počas nahrávania. To znamená, že po ukončení môže lektor mať okamžite hotový prednáškový spis, ktorý nevyžaduje žiadne ďalšie spracovanie. Naopak, je možné zaznamenať každý zdroj do samostatného kanála a potom ich spojiť do profesionálneho editora videa. Hlavnou výhodou je, že sa lektor môže zamerať výlučne na prezentáciu prednášky, zatiaľ čo samotný „box“ robí všetku prácu pri zachytávaní a nahrávaní.

Pre koho je vhodnejšia hardvérová verzia prednášky?


Takéto prednáškové záznamové zariadenie je najvhodnejšie na časté a pravidelné nahrávanie v učebniach alebo učebniach. Nahrávanie prednášok je efektívny a spoľahlivý spôsob práce s veľkým počtom rôznych zdrojov. Mnoho škôl a univerzít už má v učebniach natrvalo nainštalované zariadenie na nahrávanie prednášok, takže prednášajúcim zostáva iba kliknúť na tlačidlo „záznam“ na špeciálnom paneli alebo vo webovom rozhraní.

Slová „natrvalo nainštalované zariadenie“ môžu niektorých z vás presvedčiť, že prednáškové vybavenie je niečo veľmi objemné a nehybné, vstavané raz a navždy. V skutočnosti tomu tak nie je vždy. Napríklad zariadenie ako napr Pearl miniJe pomerne prenosný a váži iba 1,7 kg, čo z neho robí dobrú voľbu pre stacionárnu inštaláciu aj pre nahrávanie prednášok „na cestách“ v improvizovaných štúdiách.

 • Zaznamenajte vysoko kvalitné video a audio
 • Synchronizujte viacero zdrojov, ako sú kamery na dokumenty, prednáškové kamery alebo tablety
 • spoľahlivosť
 • Nevyžaduje sa žiadne ďalšie spracovanie
 • Jednoduché použitie: nakonfigurujte iba raz.
 • Významná počiatočná investícia (ale nižšie opakujúce sa poplatky)

Cornellova osnova metódy

Asi pred polstoročím žil profesor menom Walter Spider, ktorý učil na Cornell University (odtiaľ názov), ktorý vyvinul metódu nahrávania prednášok, ktorá je medzi študentmi stále populárna, najmä v amerických vzdelávacích inštitúciách. Aká je Cornellova metóda zapisovania poznámok?

List papiera (formát A4) musí byť zarovnaný tak, aby sa v hornej časti objavil vodorovný stĺpec pre dátum a obsah a dole, aby sa zaznamenala hlavná myšlienka prednášky, pričom sa formuluje niekoľkými vetami. Zostávajúci voľný priestor listu je nakreslený jednou pozdĺžnou čiarou, ktorá tvorí dva stĺpce - pravý by mal byť široký, ľavý by mal byť úzky.

Kontrola pomocou Cornellovej metódy sa vykonáva v pravom stĺpci v intervaloch, aby sa v prípade potreby doplnili informácie, a doľava sa používa na zapisovanie názvov kľúčov, fráz a digitálnych údajov do nej. Po prednáškach sa analýzou informácií obsiahnutých v pravom stĺpci v dolnom poli zobrazí a zafixuje hlavná myšlienka.

Podstata tejto metódy zaznamenávania prednášok spočíva v opakovaní informácií, v jej analýze sa odvodzujú hlavné myšlienky a myšlienky, čo prispieva k lepšej asimilácii vedomostí. Ak sa však posledná etapa nesplní, všetky praktické výhody tohto spôsobu písania poznámok sa stratia a stáva sa obvyklým záznamom z prednášky.

Hybridná možnosť: nahrávanie prednášok súčasne pomocou programu a ľahkého špecializovaného zariadenia.

Predpokladajme, že skript na zaznamenávanie prednášok pomocou počítača a programu -skrinkastera takmer úplne zodpovedá vašim úlohám s tým rozdielom, že do svojej prednášky by ste chceli zahrnúť zdroj kvalitného videosignálu: napríklad videokamera, kamera na dokumenty alebo prípadne aj mikroskop. Môžete to urobiť pomocou externej snímacej karty, napríklad AV.io HD.

Pripojte svoj zdroj k digitalizačnej karte a samotnej karte k počítaču pomocou rozhrania USB 3.0 a potom sa všetko stane rovnako ako v prvej z opísaných možností. Jediným obmedzením tu môžu byť schopnosti vášho počítača. Ak nemá dostatočný výpočtový výkon, potom to nemusí stačiť na spracovanie HD video signálu v reálnom čase.

Metóda prehľadu Bill Gates

Túto účinnú technológiu zapisovania poznámok prvýkrát poznamenal Rob Howard. Podnikateľ Rob Howard raz počas obchodného rokovania so spoločnosťou Gates upozornil na skutočnosť, že počas rokovaní milionár zaznamenal všetky témy a údaje, ktoré nás zaujímajú, manuálne, bez použitia elektronických médií. Pri pohľade na jeho poznámkový blok videl podnikateľ stránku nakreslenú do štvorcových blokov, z ktorých každá bola plná údajov o určitej téme.

Existuje názor, že metóda zaznamenávania poznámok, ktorú používa Gates, je transformovanou metódou štvorcov. Môžete ho použiť prepracovaním seba a svojich cieľov. Napríklad veľkosť, tvary a oddelenie podľa tém geometrických tvarov sa môžu úplne líšiť.

Technológia efektívneho zaznamenávania poznámok pomocou metódy mentálnych máp

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia, Tony Busan, známy televízny moderátor programu „Think With Your Head“, vysielaný jedným z britských kanálov, použil vo svojom programe metódu mentálnych kariet. Tento spôsob zaznamenávania poznámok, ktorý sa dnes bežne používa, získal distribúciu. Na Západe je populárny najmä u ľudí, ktorí praktizujú brainstorming, aby generovali riešenia a nápady.

Ako nahrávať prednášky týmto spôsobom? Metóda spočíva v tom, že na liste v strede je nakreslený kruh, prijateľný je akýkoľvek vhodný geometrický útvar, v ktorom je prednáška napísaná. Potom sa nakreslí viac štvorcov (kruhov), ktoré obsahujú hlavné myšlienky, definície, čísla a sú spojené priamkami s blokom v strede. Na zaznamenávanie prednášok pomocou tejto metódy sa odporúča používať viacfarebné perá na vizuálne zvýraznenie textov určitej témy, čím sa uľahčí vnímanie a zapamätanie.

Na záver

Dúfame, že tento článok vám pomôže lepšie pochopiť výhody a nevýhody rôznych spôsobov nahrávania prednášok. Zhrnutie: nahrávanie prednášok pomocou počítača a programov-skrinkastera skvelé pre jednotlivých tvorcov vzdelávacieho obsahu doma, zatiaľ čo verzia hardvéru je navrhnutá na nahrávanie prednášok s niekoľkými zdrojmi vysokokvalitného videa a zvuku s cieľom získať produktový výstup na profesionálnej úrovni.

Spôsob prednáškových poznámok metódou červených čiar

Všetky vyššie uvedené spôsoby písania poznámok boli vytvorené ľuďmi pre ich vlastné pohodlie a majú vlastnosti, ktoré sa nemusia úplne hodiť pre ostatných. Preto pre tých, ktorí si chcú osvojiť zručnosti zapisovania poznámok pomocou ľahšej techniky, môžete ponúknuť metódu, ktorá je variantom klasického zapisovania poznámok. Jeho zmyslom je zaznamenať prednášku pomocou červenej čiary pre každú novú vetu a pripevniť poradové číslo.

Metóda je výhodná v tom, že keď existuje spojenie medzi nasledujúcimi odsekmi a počiatočnými odsekmi, môžete vložiť odkaz vo forme čísla požadovanej vety a následne bez toho, aby ste sa pozreli na celú prednášku, rýchlo našli potrebné údaje. Táto metóda pomáha vytvoriť prehľadný štruktúrovaný súhrn podobný zoznamu, ktorý zlepšuje vnímanie a ukladanie informácií.

Metóda toku ako technológia pre efektívne prednáškové poznámky

Konzultant Scott Young tvrdí, že prednáška je prospešná, ak nie je ľahké ju zaznamenať, ale zamyslieť sa a vyskúšať a analyzovať. Je zrejmé, že pri písaní poznámok je všetka pozornosť zameraná na zaznamenávanie informácií, a nie na mentálne spracovanie. Táto technológia písania poznámok zahŕňa zaznamenávanie iba hlavných myšlienok a myšlienok s pridaním osobných záverov. Súčasne bude mať synopsa výrazné rozdiely od samotnej prednášky, takže je potrebné mať v triede hlasový záznamník.

Ako rozvíjať schopnosť zapisovania poznámok?

Zručnosti a schopnosť zapisovania poznámok sa rozvíjajú postupne. Zvyčajne po nejakej dobe usilovní študenti vytvárajú svoj vlastný individuálny spôsob kompetentného zaznamenávania poznámok a otázka, ako zaznamenávať prednášky, sama od seba vymizne. Vyššie uvedené metódy a technológie môžete kombinovať a vytvoriť si tak svoj vlastný jedinečný spôsob písania poznámok. V tomto prípade, rovnako ako v každom inom podnikaní, nie je hlavnou vecou lenivosť a nevzdávať sa pri prvých neúspechoch. Pamätajte: všetko prichádza so skúsenosťami!

Pin
Send
Share
Send
Send