Užitočné tipy

Ako správne pripraviť marhule v mrazničke

Pin
Send
Share
Send
Send


Nedávno ma požiadali: je možné zmraziť marhule s plátkami. Preto vám dnes ukážem, ako zmraziť marhule na zimu tým najjednoduchším spôsobom, aby si zachovali svoju farbu a chuť. V zime sa z nich dá veľa urobiť, napríklad variť marhuľový kompot alebo piecť charlotte. Niektorí dokonca z nich uviaznu, keď sú pripravení v lete. Mrazené ovocie je určite skvelý spôsob, ako si ich uchovať. Táto metóda je najrýchlejšia a nevyžaduje dlhé varenie alebo sušenie.

Marhule na zimu: recepty a metódy sú také odlišné, že všetko záleží na vašich preferenciách a voľnom čase. Vyrábam z nich veľa rôznych prírezov, a preto zvyčajne zbieram v malom množstve, len rôzne variácie. Takto sú mrazené marhule dobre konzervované, čo je veľmi dôležité, najmä v chladnejších krajinách. Takto ich môžete uložiť až do nasledujúcej sezóny. Vyskúšajte to a urobíte to. Môžete tiež vidieť, ako zmraziť jahody s celými bobuľami.

zloženie:

Marhule - akékoľvek množstvo

Ako zmraziť marhule v mrazničke

Zmrazenie marhúľ na zimu je jednoduchý proces a ja to začnem prípravou samotného ovocia. Najprv vyberiem iba celé marhule, aby tu neboli žiadne depresívne alebo poškodené časti. Potom ich umyte pod tečúcou vodou, aby ste odstránili prach a nečistoty.

Ďalej rozdelím každú z nich na polovicu a vyberiem kosti. Položil som papierové utierky na stôl a roztieral som na nich zlomené polovice. Papier odstráni zvyšky vlhkosti, takže na nich nebude tvoriť ľad a nebudú sa v mrazničke zlepovať.

Polovice som umiestnil vedľa seba v suchej nádobe, ale nemačkám ich, aby šťava neunikla. Najskôr roztiahnite dolný rad.

Potom som rozšíril druhý riadok a tretí, ak to bolo potrebné. Závisí to od ich veľkosti a objemu nádoby. Nádobu prikrym vekom a vložím do mrazničky, aby sa úplne zmrazilo.

Teraz viete, ako zmraziť marhule na zimu, aby zostali šťavnaté a žiarivé. Každý rez je zmrazený osobitne, čo je výhodné pre ich ďalšie použitie. Ak chcete niečo marhúľ, tento obrobok bude pre vás skvelým nálezom. Nenechajte si ujsť túto príležitosť a v lete ich zmrazte.

Prírodné marhule v zime môžu byť zmrazené v špeciálnych vreckách s uzáverom, ktorý nedovoľuje prechodu vzduchu. V bežných plastových vreckách neodporúčam nič mraziť, pretože pri najmenšom poškodení všetky plody zapáchajú v mrazničke, ale to nie je najpríjemnejšie. Je tiež veľmi dôležité skladovať mrazené ovocie a bobule v osobitne určených priestoroch mrazničky, a nie tam, kde sa nachádza mäso alebo ryby. Dúfam, že moje tipy na to, ako zmraziť marhule na zimu, sa skutočne hodia a do budúcnosti ich pridáte do rôznych receptov.

Marhuľové polovice s cukrom

Najskôr ovocie umyte a osušte. Každú marhuľu nakrájajte na polovicu a odstráňte semená. Vezmite nádobu na zmrazenie a polovice položte do vrstiev, nalejte cukor. Doplňte vrchnú vrstvu cukru. Potom nádoby ponechajte chvíľu pri izbovej teplote, kým nevytvoria šťavu. Potom ich vložte do mrazničky.

Keďže marhule pri zmrazení nestrácajú chuť, je ťažké ich odlíšiť od čerstvých. Takéto ovocie sa používa na pečenie koláčov alebo koláčov. Varia sa aj kompóty, vyrábajú sa studené marhuľové čaje.

Marhuľová poleva s šťavou

Tento spôsob mrazenia sa nazýva marhuľový džem. Výroba šťouchaných zemiakov je omnoho jednoduchšia ako výroba marhuľových džemov. Táto metóda je tiež dobrá v tom, že môžete použiť pokrčené alebo zrelé ovocie.

Nalejte ovocie do vody, vysušte ho a odstráňte jadrá a marhule rozdelte na dve časti. Ďalej použite mixér. Vložte ovocné polovice a posypte cukrom. Nalejte pyré do nádob.

Varovanie! Marhuľový pyré dodáva šťavu, ktorá sa vplyvom nízkych teplôt zväčšuje. Nádoby by sa preto mali plniť približne 2/3, aby nedošlo k ich prasknutiu v mrazničke.

Potom nádobu dôkladne uzavrite a nechajte zmraziť. V tejto forme sa marhule môžu skladovať 6 až 8 mesiacov. Výsledné pyré sa môže pridávať do ovsenej kaše alebo jogurtu, pripravovať z neho koláče a kastroly.

Je možné marhule skladovať v chladničke

Čerstvé marhule sa môžu uchovávať v chladničke 1 - 2 týždne. Zároveň musia byť úplne zrelé, pretože v zime nebudú schopné dozrieť. Aby plody zachovali dlhšie svoje užitočné látky a nezmäkli, vložte polotovary do vzduchotesných nádob.

Ak po skladovaní v chladničke existuje potreba pripraviť ovocie na zimu v mrazničke, použije sa metóda prípravy zemiakovej kaše. Po týždni v chladničke sú marhule menej silné a pružné, je lepšie mraziť je celé.

Je možné skladovať sušené marhule v chladničke a mrazničke

Sušené marhule sa majú uchovávať aj v chladničke. Pri izbovej teplote sušené ovocie stmavne a stvrdne. Pri teplotách nad 20 stupňov sa sušené marhule môžu uchovávať iba mesiac a iba vtedy, ak sú hermeticky balené. Na čerstvom vzduchu je pravdepodobné, že sa škodlivé mikroorganizmy budú množiť vo výrobku, zatiaľ čo baktérie sa nebudú množiť v chladničke alebo mrazničke.

Na uchovávanie sušených marhúľ v chladničke používajte vzduchotesné nádoby alebo vrecká. Pravidelne kontrolujte vlhkosť sušeného ovocia. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť. Za týchto podmienok budú plody nedotknuté šesť mesiacov.

Ak chcete predĺžiť trvanlivosť sušených marhúľ, premýšľajte o tom, ako ich uložiť do mrazničky. Hlboké zmrazenie pomôže udržať plody až jeden a pol roka, iba pri tomto spôsobe skladovania stratia sušené marhule významnú časť vitamínov.

Dôležité! Na rozmrazenie ovocia a bobúľ po mrazničke použite chladničku, nie izbovú teplotu. Pri prudkom rozmrazovaní sa obrobky môžu zmeniť na beztvaré želé. Z rovnakého dôvodu sa pokúste zabrániť opakovanému zamrznutiu.

Život marhuľového jadra

Marhuľové jadrá sú užitočné, pretože obsahujú horčík, sodík, fosfor, vápnik, draslík a mastné kyseliny.

Je lepšie uchovávať kosti v škrupine. Prirodzená ochrana si zachová všetky vlastnosti jadier. Ak chcete začať, suché, potom nalejte do akejkoľvek nádoby: sklo, drevené, kovové. Tesne uzavrite, aby sa zabránilo prachu a vlhkosti. Kosti umiestnite na tmavé a chladné miesto.

Skladujú sa rok. Pochopenie toho, že dátum exspirácie vypršal, je ľahké - kosti sú veľmi horké. Nemali by sa konzumovať, v takomto produkte bude vysoká koncentrácia kyseliny kyanovodíkovej.

Ovocie a bobule uložené v mrazničke nie sú horšie ako čerstvé, pokiaľ ide o chuť a výživnú hodnotu. Aký je váš preferovaný recept marhuľovej úrody na zimu? Podeľte sa o svoje názory a vlastné nápady v komentároch.

Môžu sa marhule zmraziť?

Zmrazovanie ako spôsob skladovania ovocia a zeleniny rýchlo nahrádza ochranu, ktorá je známa všetkým. Hlavnou výhodou mrazených potravín je to, že si zachovávajú všetky prospešné vitamíny a minerály. Nie všetka zelenina a ovocie si však zachovávajú svoju chutnosť pod vplyvom nízkych teplôt. Je možné a ako správne zmraziť marhule na zimu?

Aby marhule zachovali svoju úžasnú jantárovú farbu, keď sú zmrazené, musíte vziať do úvahy všetky nuansy. Poďme o tom hovoriť trochu neskôr.

Nutričné ​​informácie mrazených marhúľ

Pre tých, ktorí pochybujú o tom, či stojí za to zmraziť zeleninu a ovocie, alebo je lepšie uprednostniť konzerváciu, treba poznamenať, že v prvom prípade sa vitamíny konzervujú v plnom rozsahu, ako aj v čerstvých marhuľách. Čo sa nedá povedať o konzervovanom ovocí.

Mrazená marhuľa je vynikajúcim nástrojom na prevenciu a liečbu nedostatku vitamínov, srdcovej dysfunkcie, anémie. Vďaka tomuto ovociu sa z tela jemne a jemne odstraňujú toxíny a prebytočný cholesterol a nízky obsah kalórií (iba 45 kcal na 100 gramov) z neho robí vynikajúci nástroj na zníženie nadváhy.

Ľudia, ktorí majú poruchy činnosti kardiovaskulárneho a tráviaceho ústrojenstva, trpia zápchou, marhule sa musia jesť každý deň pri 100 gramoch. A kým nenastane obdobie čerstvého ovocia, zamrznuté sa v zime stanú skutočným nálezom.

Príprava marhúľ na spôsob

Pred mrazom sa musia plody pripraviť. Tento proces nezaberie veľa času, ale musí sa vykonať.

Ak chcete získať viac čistých vitamínov v zime, musíte:

 1. Zbierajte pevné, nepoškodené zrelé ovocie.
 2. Umývanie a triedenie je povinné, rozmaznané ovocie nemožno zmraziť.
 3. Pri akomkoľvek type zmrazenia sa musia vyberať kosti. Toto by sa malo robiť opatrne, ak je zmrazenie plánované na polovicu.

Je vhodné zobrať odrody bobúľ, kameň, ktorý sa dobre oddeľuje, šetrí to čas a nervy.

Tip! Po umytí ovocia nechajte vodu odtiecť. Je lepšie umiestniť umyté marhule na cedník alebo veľké sito. Sušenie papierovými utierkami je tiež povolené.

Ako zmraziť marhule na zimu? Odhaľte tajomstvá

Predtým, ako začnete mraziť jedlo, mali by ste sa oboznámiť s možnosťami vašej chladničky. Skladovateľnosť zeleniny a ovocia závisí od toho, ako nízka teplota podporuje mraznička. Je označený určitým počtom snehových vločiek na dverách chladničky. Napríklad pri teplote 18 stupňov pod nulou je doba použiteľnosti 12 mesiacov. Tento režim je indikovaný tromi snehovými vločkami. Čím vyššia je teplota v komore, tým menej času je možné v mrazničke uchovávať.

Ako zmraziť marhule? Najskôr ich musíte umyť a osušiť, aby sa ovocie počas mrazenia nelepilo. Okrem toho by sa mali rezať vopred, ako sa plánuje ich použitie: kocky, plátky alebo dať iný tvar. Čisté a suché marhule sa položia na podnos v jednej vrstve, zmrazený. Potom sa prenesú do obalov alebo kontajnerov.

Domáce marhuľové recepty zmrazenia

Po prípravných prácach idú priamo do samotného zmrazenia. Nemali by ste sa ponáhľať, môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi, z ktorých každý je dobrý svojím vlastným spôsobom.

Táto metóda je vhodná v prípadoch, keď nie je absolútne čas na vytiahnutie semien. Malo by byť zrejmé, že v tejto forme zaberajú mrazené bobule veľa miesta.

Postup sa uskutočňuje nasledovne:

 • Plastová vanička je potiahnutá lepiacou fóliou.
 • Na pripravený podnos náležite položte umyté a sušené ovocie v jednej vrstve.
 • Nádoba sa odošle do komory a nechá sa stuhnúť.
 • Mrazené ovocie sa dá do vhodného obalu na ďalšie skladovanie.

Namiesto podnosu sa dajú použiť rezacie dosky, ale mali by byť čisté a suché. Po zmrazení čerstvých bobúľ je potrebné ich rýchlejšie pritlačiť filmom.

Tento typ umožní produktu zaberať v chladničke menej miesta. Urobte správnu vec:

 • Umyté a sušené bobule sa rozdelia na polovicu a vytiahne sa kosť.
 • V pripravenom podnose rozotrite v jednej vrstve polovicu bobúľ a pošlite do mrazničky.
 • Ak vzhľad nezáleží, potom je kapacita, v našom prípade tácka, úplne vyplnená polovicami bobúľ. V tejto forme sú bobule zmrazené a skladované.

Táto metóda spolu s plodmi v nádobe vytvorí malé množstvo mrazenej marhuľovej šťavy. Práce sa vykonávajú v tomto poradí:

 • U umytého a sušeného ovocia sa vyťahujú kosti.
 • Polovice plodov sa ukladajú do jednej vrstvy do nádoby vyrobenej z plastu pre potravinárske účely.
 • Nalejte vrstvu cukru.
 • Ďalej vrstvu zopakujte, vrchná časť by mala byť cukor.
 • Nádoby sa nechajú pri izbovej teplote, aby šťava mohla pretekať.
 • Potom sa do mrazničky umiestnia nádoby s plodmi a prírodnou náplňou.

Bobule so šťavou nezmenia svoje bydlisko, v kontajneroch budú čakať, kým prídu radšej k jedlu.

Pomerne rýchlo začali mraziť v sirupe. Myšlienka žien v domácnosti bola vyvolaná skutočnosťou, že niektoré odrody bobúľ strácajú po zmrazení svoju prirodzenú sladkosť. Sirup sa vyrába z cukru a vody, na pridanie kôrky do mrazených potravín môžete pridať pomarančovú alebo citrónovú kôru, bergamot, vetvičku mäty.

Prípravné práce zostávajú rovnaké, len obloženie nádoby lepiacou fóliou sa neoplatí.

Bobule roztriedené na polovice a už rozmiestnené, rozložené v jednej vrstve v nádobe. Súčasne sa pripravuje sirup, výrobky sa berú v pomere dvoch pohárov vody a pohárika cukru. V horúcom stave sa položené bobule nalejú do tretiny výšky nádoby a nechajú sa vychladnúť. Zakryte a odošlite do fotoaparátu.

Ako zmraziť marhule: v nádobe alebo taške?

Okamžite treba poznamenať, že bežné plastové vrecká na dlhodobé skladovanie mrazených potravín nie sú vhodné. V tomto prípade, ako zmraziť marhule na zimu? Na tento účel existujú špeciálne vrecká a plastové obaly s priehradkami na skladovanie rôznych druhov ovocia a bobúľ. Mraziace vrecká sú také silné, že do nich možno naliať aj polievku.

Ako môžu byť marhule zmrazené? Čo je to mráz?

Plody sa môžu zbierať v mrazničke rôznymi spôsobmi. V prvom rade sú zmrazené s cukrom alebo bez cukru, strúhané alebo celé. V prvom prípade sa bezsemenné marhule stohujú v úzkych radoch v nádobe a posypú sa cukrom. Strúhané ovocie sa pripravuje podobným spôsobom. S cukrom sa vopred zmieša iba marhuľová hmota.

Plody, ktoré sú zmrazené v čistej forme bez pridania konzervačných látok, by sa mali v ideálnom prípade podrobiť rýchlemu spracovaniu pri nízkych teplotách. V priemysle sa také zmrazenie nazýva šok a vykonáva sa pri teplote 50 stupňov pod nulou. Štruktúra ovocia a jeho prospešné vlastnosti sa zároveň udržiavajú na najvyššej úrovni. Domáce chladničky túto funkciu nemajú. Maximálna teplota mrazu doma je 24 stupňov pod nulou.

Musím rozmraziť marhule?

Ak by malo byť zmrazenie výrobkov rýchle, potom je opačný proces naopak pomalý. Rozmrazujte marhule v chladničke, premiestnite nádobu alebo vrece z komory deň pred plánovaným použitím. Na tento účel môžete použiť mikrovlnnú rúru. Potom však existuje veľké riziko prehriatia a dokonca aj varenia ovocia.

Marhule bez cukru sa nesmú rozmrazovať. Musia sa použiť okamžite.

Mrazené marhule na kompot

Ovocie pre kompot je najjednoduchšie zozbierať. Ale ako zmraziť marhule, aby si zachovali svoju nutričnú hodnotu, aj keď sú horúce?

Po prvé, po umytí ovocia by ste sa nemali ponáhľať, aby ste konali, ale musíte chvíľu počkať. Marhule musia dobre uschnúť, aby sa nelepili. V prípade kompotu nie sú plody šúpané a šúpané. Marhule sa zmrazujú priamo semenami a bezprostredne pred odoslaním do vriacej vody sa vytiahnu z mrazničky.

Marhule zmrazené cukrom

Tieto plody po rozmrazení sa stanú jemnými, škaredými a vodnatými v štruktúre a chuti. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa, aby sa zbierali s cukrom alebo sirupom. Vďaka týmto dvom metódam je možné zachovať tvar ovocia, jeho vôňu a jasne oranžovú farbu. Ako zmraziť marhule na zimu cukrom?

Na to je potrebné zrelé tvrdé ovocie rozdeliť na plátky a odstrániť semená. Potom ich posypeme citrónovou šťavou zriedenou vodou v pomere 1: 1. Pripravte plastové formy. Ako zmraziť marhule v nádobách? Ovocie sa musí ukladať do radov v pripravených nádobách, pričom sa musí striedavo nalievať cukor. Potom odošlite nádoby do mrazničky.

Marhule s cukrom sa môžu zbierať nielen v poloviciach, ale aj v strúhanej forme. Výsledné šťouchané zemiaky sa dobre používajú na výrobu mliečnych kokteilov, jogurtov a iných dezertov. Ako týmto spôsobom zmraziť marhule na zimu cukrom? Za týmto účelom sa zrelé mäkké ovocie pomelú sitom, pridá sa citrónová šťava, aby sa zachovala farba, zmieša sa s cukrom a prenesie sa do nádoby na následné zmrazenie. Uchovávajte toľko, ako je stanovené v teplotnom režime vašej chladničky. Marhule rozmrazené v nádobe by sa mali použiť okamžite a nedovoliť opakované zmrazenie. Teraz viete, ako zmraziť marhule s cukrom.

Krásne a chutné marhule, ktoré nemajú nižšiu nutričnú hodnotu ako čerstvé ovocie, sa získajú ich vyliatím studeným cukrovým sirupom pred zmrazením. Na jeho prípravu budete potrebovať 400 gramov cukru, 0,5 litra vody a 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy. Toto je ďalší osvedčený recept na vynikajúce zmrazenie marhúľ.

Plody sa musia umyť, vysušiť, rozdeliť na polovicu a odstrániť. Potom sa ošúpané marhule naskladajú do nádoby a naplnia sa už ochladeným sirupom vyrobeným z cukru, vody a citrónovej šťavy. Potom je možné nádobu poslať do mrazničky. Maximálna doba použiteľnosti takýchto marhúľ je 12 mesiacov.

Mrazené marhuľové pyré pre batoľatá

Užitočné ovocné pyré sa môžu vyrábať zo mrazených marhúľ.Takýto výrobok sa pripravuje bez cukru a jeho jemná textúra umožňuje jeho použitie ako prvé krmivo. Ako správne zmraziť marhule na zimu pre dieťa? Recept je úplne jednoduchý:

 1. Umyte a olúpajte marhule (asi kilogram) z hornej kôry a semien.
 2. Zložte ovocie v cedníku, pripevnite ho na horný povrch cez vriaci hrniec a prikryte. Musí sa to urobiť tak, aby plody boli čo najjemnejšie a hotové zemiakové kaše získali jednotnú štruktúru.
 3. Po 5 minútach vyberte panvicu z ohňa, nechajte vychladnúť, potom dusené marhule porazte v mixéri, až kým nedosiahnete jemnú hmotu. Ak chcete získať viac tekutej konzistencie, pridajte pár lyžíc vody z panvice do ovocia, kde sa všetky plody naparili.
 4. Nalejte polievkovú lyžicu zemiakovej kaše na ľadové konzervy.
 5. Pošlite do mrazničky najmenej jeden deň.
 6. Po uplynutí stanoveného času vyberte z mrazničky nádobu na ľad, zospodu nalejte horúcu vodu, potom sa kocky dobre vzdialia od svojich stien.
 7. Hotový marhuľový ľad preneste do špeciálnych mraziacich vreciek a podľa potreby ich používajte.

Mrazené marhuľové recepty

Podľa toho, ako boli marhule zmrazené, sa používajú na výrobu rôznych dezertov a ako šťavnatá náplň na pečenie. Ovocie s kameňmi je vhodné iba pre kompoty, strúhané cukrom - na zmrzlinu, prírodný jogurt a tvarohové dezerty. Je lepšie upiecť lahodný koláč z ovocia pripraveného z cukru, ktorý sa plní sladkým sirupom.

Pripravte pekáčku: dno prikryte pečiacim papierom alebo tukom s maslom a posypte múkou hore. Potom nalejte cesto do formy, na vrch položte polovice marhúľ. Na prípravu tohto koláča budete potrebovať ovocie, ktoré nie je posypané cukrom. Rozmrazovanie marhúľ nie je vôbec potrebné. Pečieme pri teplote 180 stupňov po dobu 50 minút. Ochota skontrolovať špáradlom.

Aký je najlepší spôsob zmrazenia marhúľ: recenzie

Predtým, ako začnete mraziť zeleninu a ovocie, je potrebné zvážiť, ako sa budú používať. Akýkoľvek spôsob chladenia má svoje výhody a nevýhody. Každá osoba sa sama rozhodne, ako zmraziť marhule.

Ženy v domácnosti často zdieľajú recepty a recenzie o tom, ako zbierať zeleninu a ovocie a možnosti zariadení na uľahčenie tohto procesu, často na rôznych fórach a kulinárskych lokalitách. Napríklad je lepšie zmraziť marhuľové pyré na zimu pre dieťa v porciách ľadových konzerv alebo jednorazových pohárov. Sáčky ani nádoby nenapĺňajte navrch. Neodporúča sa znovu zmraziť nepoužité ovocie naraz.

Správne zozbierané marhule, s výhradou skladovacích období, sa stanú skutočným zážitkom v chladnom období. V zime bude mať mrazené ovocie regeneračný účinok na organizmus a skoro na jar odstránia nedostatok vitamínu.

Pin
Send
Share
Send
Send