Užitočné tipy

Ako zbierať moč od dievčat: príprava, spôsoby odberu, ich výhody a nevýhody

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako zložiť močový test? Ako odovzdať moč dieťaťu na analýzu? Čo potrebujete vedieť a na čo sa zamerať?

Často sa stretávame s takým problémom, ako je absolvovanie lekárskych testov. Každá z nich vyžaduje osobitné školenie alebo špeciálne podmienky. Najčastejšie sa stretávame s testami, ako je všeobecný krvný test a všeobecný test moču. Každý z nich má informatívny charakter. Osobitná pozornosť by sa mala venovať všeobecnej analýze moču, pretože nie každý vie, ako sa na ňu správne pripraviť a ako správne vykonať analýzu moču.

Prečo potrebujete všeobecný test moču?

Najprv by ste mali určiť, na čo sa používa. Na včasnú diagnostiku sprievodných ochorení sa zvyčajne predpisuje všeobecná analýza moču, ale pri ochoreniach močového systému táto analýza zohráva jednu z dominantných úloh. Okrem toho je možné predpísať také testy, ako je denné monitorovanie produkcie moču, analýza Nechiporenko, analýza moču podľa Zimnitského, atď. Okrem toho sa môžu vykonávať pokročilé testy (napríklad pomocou označeného jódu).

Čo možno zistiť pri analýze moču?

Týmto postupom sa hodnotí stav moču, ktorý by mal byť za normálnych okolností sterilný, mal určitú hustotu a pH. Hodnotia sa ukazovatele, ako sú hustota, kyslosť, farba, priehľadnosť, prítomnosť solí a patologické zložky (baktérie, hlien). Okrem toho sa hodnotí prítomnosť krvných buniek, ako sú červené krvinky a biele krvinky.

Pri analýze sa môžu objaviť ďalšie zložky, napríklad soli kovov alebo ich deriváty. Ich výskyt v moči zvyčajne naznačuje porušenie stravy a zvýšenie priepustnosti obličkového filtra (glomerulárny systém) (napríklad výskyt vo všeobecnej analýze solí, najmä oxalátov - solí kyseliny šťaveľovej).

Vo všeobecnej analýze moču sa často môžu objaviť aj krvinky. Ak sa určia biele krvinky, treba pamätať na to, že v moči môže byť normálne obsiahnutých až 4 bunky u žien a až 2 bunky u mužov. Čísla väčšie ako vyššie ukazujú, že ide o zápal alebo infekčný proces. Neexistujú žiadne normálne červené krvinky (niekedy sú povolené iba jedno červené krvinky). Ak sa toto množstvo zvýši, mali by ste okamžite mať podozrenie na ochorenie obličiek alebo močových ciest.

Kedy je predpísaný všeobecný test moču?

Všeobecná analýza moču je súčasťou povinného výskumu, najmä v ambulantnej a ambulantnej fáze. Podľa zmeny ukazovateľov analýzy terapeut dospeje k záveru, či potrebujete kvalifikovanú lekársku starostlivosť, alebo či dokážete zvládnuť jeho úsilie a pomôcť na recepcii.

Okrem toho je analýza povinná pre všetkých pacientov s patológiou močových ciest, ako aj so systémovými metabolickými poruchami alebo dedičnými chorobami.

Pri určovaní ukazovateľov skupiny ľudí so zdravotným postihnutím nezabudnite vykonať takúto analýzu. Táto analýza je navyše zahrnutá do povinného zoznamu testov na bežné skúšky, zamestnanie, získanie vodičského preukazu, keď sa deti uchádzajú o zápis do materskej školy alebo školy.

Táto analýza sa tiež používa ako jedna z dominantných pri identifikácii patológií reprodukčného systému (napríklad trichomoniáza alebo kvapavka).

Chyby pri odbere moču u dievčatka

Najčastejšie chyby počas odberu moču na vyšetrenie u detí prvého roku života sú:

 1. Používa sa na zber močových plienok, plienok, vaty. Niektorí rodičia vložili kúsok bavlnenej vlny medzi svojich pyskov pyskov stydkých pyskov a po močení ju stlačili do pohára. Iní preferujú použitie plienky alebo plienky na tento účel. V tomto prípade tkanivo, baktérie a iné nečistoty nevyhnutne vstupujú do moču.
 2. Nedodržiavanie pravidiel hygieny vonkajších pohlavných orgánov. Bezprostredne pred zberom moču na analýzu sa musí dievča dôkladne umyť. V opačnom prípade sa do vzorky dostanú aj baktérie z konečníka, perineálnej kože.
 3. Predčasné dodanie moču do laboratória. Mnoho rodičov sa na stretnutí s lekárom pýta, či sa moč môže zhromaždiť večer a dodať do laboratória nasledujúci deň ráno. To nemôžete urobiť. Pri dlhšom skladovaní v moči sa rôzne baktérie začnú aktívne množiť a jej indikátor kyslej bázy sa mení.

Všetky tieto chyby znižujú spoľahlivosť výsledkov analýzy.

Ako vyhovieť analýze?

Čo by ste mali vedieť o tom, ako urobiť všeobecný test na moč?

Najskôr by sa malo vykonať dôkladné WC vonkajších pohlavných orgánov (najmä u žien, pretože práve oni najčastejšie pozorujú nesprávnu interpretáciu testov spôsobených baktériami a hlienom z vagíny, ktoré vstupujú do močovej trubice). Hygienickú sprchu je najlepšie hneď pred odchodom na záchod a následným zberom moču do pohára.

Moč sa najlepšie zhromažďuje v čistej a sterilnej nádobe (špeciálnu nádobu na testovanie môžete kúpiť v lekárni). Nedostatočné čistenie nádoby môže spôsobiť falošný dojem, že moč obsahuje patogénne baktérie (to je obzvlášť často prípad, keď sa na testovanie používa džús alebo nakladacia nádoba).

Aký moč sa má testovať? Mal by sa získavať z takzvanej strednej časti (odporúča sa rozdeliť pôsobenie na močenie do troch stupňov. Prvá moč klesá na záchod, potom sa zhromažďuje stredná časť a ďalšia tretia klesá tiež na odtok). Deje sa tak, aby sa vylúčil prienik mikroflóry do moču obsiahnutého vo vonkajšej časti močovej trubice.

Ďalšie požiadavky na zber moču

Koľko moču je potrebné analyzovať? Nemali by ste užiť plný obal, môžete sa obmedziť na 30 - 50 ml (toto množstvo je dostatočné na určenie všetkých potrebných ukazovateľov).

Často môže nastať situácia, keď je potrebné v moči určiť takú zložku, ako je diastáza (modifikovaný enzým amylázy). Okamžitá príprava na analýzu zostáva rovnaká, ale jedinou požiadavkou na správnosť analýzy je urgentné stanovenie diastázy (čím dlhšie je moč, tým je menej pravdepodobné, že sa v nej nachádza).

Osobitne dôležité je ráno močiť na analýzu. Pretože je to najkoncentrovanejší, čo nám umožňuje presnejšie určiť ukazovatele, ktoré nás zaujímajú.

Analýza moču by sa nemala zhromažďovať v zhone, pretože to môže viesť k skresleniu indikátorov (napríklad výskyt bielych krviniek v moči s výraznou fyzickou námahou).

Hlavná funkcia denného monitorovania diurézy a pravidlá jej správania

Niektoré nefrologické choroby sa môžu vyskytnúť so zvýšením alebo znížením množstva vylúčeného moču. Najmä na tento účel bola vyvinutá technika, ktorá vám umožní určiť, aká je priemerná denná rýchlosť močenia u ľudí.

Ako urobiť denný test moču?

A pacient bude mať zložitý postup - zložiť denný test moču. Ako to musí pacient vziať na vedomie lekárovi. Najskôr by ste mali poučiť pacienta o nadchádzajúcom postupe, pretože ak pacientovi nevysvetlíte, ako správne vykonať analýzu moču, môžu vzniknúť rôzne nedorozumenia. Od 6:00 nasledujúceho dňa sa začína priamy zber. Pacient dostane 8 plechoviek na zhromažďovanie moču (každé tri hodiny, ak existuje nutkanie na močenie, pacient by mal močiť v príslušnej nádobe). Zbierka začína o 6 ráno a končí o deň. Ak pacient nechcel určitý čas používať toaletu, zodpovedajúca nádoba zostane prázdna.

Nasledujúci deň študujú, koľko moču vylučuje pacient za deň, v akom objeme a v akom dennom čase. Na základe získaných údajov sa rozhodne o poruche močenia a močenia a vykoná sa predbežná diagnostika.

Analýza moču u detí

Telo dieťaťa je náchylnejšie na infekcie ako telo dospelých. Mnohé z nich spôsobujú komplikácie a ovplyvňujú obličky. Preto je mimoriadne dôležité zhromaždiť močový test na včasnú diagnostiku choroby. Ako odovzdať dieťaťu močový test?

Každý dospelý by mal vedieť, ako pomôcť otestovať svoje dieťa. Podľa metódy zberu je všeobecná analýza rovnaká ako u dospelých. Je oveľa ťažšie urobiť analýzu u novorodencov a dojčiat, pretože nemôžu byť nútení ísť malí. Ako preniesť moč na dieťa? Najlepšie je používať špeciálne nádoby na moč pre malé deti. Predávajú sa v každej lekárni a sú ideálne pre deti všetkých vekových skupín. Spodná línia je jednoduchá - pisoár je taška s otvorom na zber a suchým zipsom pozdĺž jeho okrajov. Môže sa prilepiť na nohy dieťaťa av správnom čase, keď sa dieťa chce močiť, sa samotný moč zhromaždí v tomto vaku.

Ak nie je možné takýto pisoár kúpiť, môžete použiť gumový krúžok. Doska je umiestnená v strede kruhu a dieťa je umiestnené na vrchu. Keď chce močiť, bude prietok vypustený do taniera, odkiaľ môže byť odobratý na analýzu.

Zber moču u starších osôb

S vekom je pre človeka čoraz ťažšie udržiavať normálne zdravie. Postupne sa začínajú objavovať porušenia konkrétneho orgánového systému. Platí to aj pre močový systém. U niektorých starších ľudí sa môže vyvinúť močová inkontinencia (v dôsledku oslabenia zvierača). Čo robiť, ak potrebujeme moč na analýzu od starého otca alebo starej mamy? Ako urobiť všeobecný test moču u starších ľudí a tých, ktorí majú poruchy močenia?

Prípadne môžete použiť rovnaké zberače moču ako u detí. Ich používanie nespôsobí starším osobám nepríjemnosti.

Ďalšou často používanou metódou je katetrizácia močovej trubice alebo močového mechúra. V prípade inkontinencie sa výtok okamžite dostane do močového katétra. Nevýhodou tejto metódy je, že moč už nebude sterilný (nie vždy je možné vykonávať hygienické postupy pre staršie osoby a samotný katéter sa môže časom stať zdrojom infekcie). Preto je najlepšie vyhnúť sa zavedeniu močového katétra a upustiť od povrchových zberačov moču.

Aké potraviny alebo látky môžu ovplyvniť zloženie moču?

Analýza moču sa môže často interpretovať nesprávne. Bude to závisieť od toho, ktoré látky a bunky, okrem tých, ktoré nás zaujímajú, budú prítomné v sekrétoch. Ako sa to prejavuje?

 • Výrobky ako kapusta, šťava, mastné mäso môžu zmeniť kyslosť moču.
 • Farba sa môže meniť pod vplyvom karoténu obsiahnutého v mrkve alebo flavanoidov obsiahnutých v repe. Môže tiež zafarbiť na zeleno, keď jesť veľké množstvo nezrelej zeleniny.
 • Počas liečby niektorými antibiotikami (napríklad nitrofuránmi) sa môže pozorovať zmena bunkového zloženia moču s prevahou leukocytov.
 • Hustota sa môže zvýšiť v dôsledku zvýšeného uvoľňovania bielkovín v moči (ak nie je ovplyvnený glomerulárny systém, veľké množstvo mäsa sa môže stať zdrojom bielkovín v moči).
 • Zrazenina v moči sa objaví, keď dôjde k infekcii v genitourinárnom trakte alebo pri liečení chorôb genitourinárneho traktu prípravkami obsahujúcimi škrob alebo vápnik.

Hlavné chyby pri zhromažďovaní analýz

Ako zložiť močový test, aby ste predišli chybám?

Bohužiaľ, veľa ľudí, aj keď sú oboznámení s pravidlami zberu moču, môže urobiť najod banálnejšie chyby. Niekto zabudne na čistotu riadu, niekto si pred zákrokom osprchuje hygienickú sprchu a iní môžu dokonca priniesť včera alebo včera moč. To všetko môže ovplyvniť výsledky analýzy.

Najbežnejšou chybou pri zhromažďovaní takejto analýzy je to, že v predvečer (alebo dokonca ráno) ľudia jedia ťažko. Malo by sa pamätať na to, že pokiaľ ide o krvné testy, konzumácia aj malej časti jedla môže viesť k výskytu fyziologickej leukocytózy (zvýšenie počtu bielych krviniek v krvi), čo môže ovplyvniť interpretáciu analýzy. To isté platí pre analýzu moču (keďže hlavnou zložkou krvi je plazma, ktorá je filtrovaná obličkami, a vďaka leukocytóze sa môžu leukocyty uvoľňovať do moču a môže sa vytvoriť falošný obraz o prítomnosti infekcie).

Na základe vyššie uvedeného je možné pochopiť, že každý je povinný vedieť, ako urobiť všeobecný test na moč, pretože nikdy neviete, kedy sa tieto znalosti môžu hodiť.

Ako odovzdať dieťaťu močový test

V každom prípade musíte vedieť, ako odovzdať dieťaťu močový test.

Na analýzu je potrebný koncentrovaný ranný moč, ktorý sa v noci vyvíja.

Najpresnejšie ukazovatele sa získajú, ak zbierate moč na analýzu uprostred močenia. Aby ste to dosiahli, dajte dieťaťu trochu močenie na záchode alebo v hrnci a až potom umiestnite riad, aby zhromaždil analýzu.

Pred odberom moču na analýzu je potrebné vykonať dôkladné hygienické postupy vonkajších pohlavných orgánov dieťaťa. Jemne utrite pery dievčaťa navlhčené teplou vodou vatovým tampónom a pery chlapca umyte jemným potiahnutím kože z hlavy penisu.

Ak nemôžete zachytiť časť moču do čistej nádoby, opakujte tento postup nasledujúce ráno. Neodporúča sa podávať moč z nádoby na analýzu, pretože v tomto prípade môže byť výsledok získaný v laboratóriu chybný. Misky s močom by mali byť dodané do laboratória čo najskôr. Ak to preexponujete, výsledky laboratórnych testov môžu byť najviac nepredvídateľné. Ak nemôžete vziať moč na analýzu v krátkom čase, nemali by ste ju dať do chladničky a ešte viac ju zmraziť. V tomto prípade sa môže v moči zrážať soľ a laboratórny asistent urobí nesprávny záver.

Zisťovanie moču u dojčiat a novorodencov, najmä dievčat, je oveľa ťažšie. Pediatri ponúkajú riešenie tohto problému nasledovne: zabalte gumovú podložku do tenkej plienky, vložte do výrezu čistú platňu, do ktorej bude odtekať moč. Teraz musíte dať dieťa do kruhu a čakať, až sa dieťa chce vyprázdniť. Moč nalejte do čistej nádoby na analýzu. Moč sa zhromažďuje od chlapcov znížením penisu do misky na zbieranie testov.

Teraz je však oveľa ľahšie vyriešiť tento problém zakúpením špeciálneho detského vrecka na moč v lekárni, Je to malá taška s otvorom a po okrajoch suchý zips. Tento pisoár je univerzálny a vhodný pre dievčatá aj chlapcov. Na zbieranie moču postupujte podľa pokynov priložených k pisoáru na tele dieťaťa. Pred použitím je potrebné dieťa umyť a dôkladne ho utrieť, inak sa zberač moču jednoducho nemôže prilepiť na vlhkú pokožku. Akonáhle je plný, odlupujte okraje pisoára a zatvorte otvor. Je lepšie kúpiť niekoľko takýchto zariadení naraz, takže v prípade neúspešného pokusu máte stále k dispozícii náhradné zberače moču.

Podľa priehľadnosti moču, jeho farby a celkového vzhľadu môžete nezávisle určiť niektoré skutočnosti. Moč dieťaťa by mal mať obvykle svetložltú farbu, byť priehľadný bez cudzích zložiek. Varovať by vám mala zakalená farba moču, hnedý alebo hnedastý odtieň a sediment vo forme vločiek. Takéto príznaky spravidla naznačujú rôzne zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v tele dieťaťa.

Aké zariadenie sa používa na zhromažďovanie moču u dieťaťa?

Moč sa musí prirodzene zbierať v nejakom sterilnom obale. Takéto nádoby sú vhodné:

 • špeciálny lekársky pisoár,
 • plastová nádoba alebo sklenená nádoba,
 • nový plastový sáčok.

Bez ohľadu na to, akú kapacitu si vyberiete, je dôležité, aby bola čistá alebo sterilná. Takže ak ide o zdravotnícky kontajner alebo pisoár, musia byť nové a otvorené iba pred zhromaždením analýzy. Ak ide o sklenenú nádobu, musí sa najskôr uvariť. A ak používate balík, potom musí byť nový, nikdy použitý.

Ako zbierať biomateriál močom?

Toto zariadenie je plastová taška s otvorom pre pohlavné orgány dieťaťa. Pisoár je pripojený k bezpečnému suchému zipsu medzi nohami dieťaťa. Ak vrecko pripevníte správne, zhromaždí sa v ňom všetka moč drobiviek. Pri nesprávnom použití presakuje cez vak.

Pisoár sa neodporúča umiestňovať pod plienku, pretože všetok moč prúdi do plienky a nie do vaku. Dieťa, chlapec alebo dievča by mali byť pri odbere moču na analýzu vo zvislej polohe, takže by ste mali byť trpezliví a držať dieťa trochu v náručí. Если биоматериал собран, его переливают в стерильную тару и незамедлительно отнести в лабораторию поликлиники.

Итак, в целом инструкция по сбору мочи у грудничка посредством медицинского мочеприемника выглядит так:

 1. Подмыть ребенка и тщательно его вытереть, вымыть себе руки.
 2. Изъять мочеприемник из упаковки.
 3. Убрав защитную пленку, правильно приклеить пакетик между ножек крохи. Ak máte novonarodené dievča, prilepte zariadenie okolo pyskov dieťaťa. Ak máte novorodenca, vložte jeho genitálie do tašky.
 4. Teraz musíte vziať dieťa do náručí vo vzpriamenej polohe a čakať na ukončenie procesu alebo ho nechať čúrať.
 5. Pisoár vyberte jemným odpojením od pokožky dieťaťa.
 6. Nalejte biomateriál do sterilnej nádoby.
 7. Posledným krokom je odovzdanie moču na analýzu do 2 hodín.

Pamätajte, že močom môžete zbierať moč iba raz - jedná sa o jednorazové zariadenie, ktoré sa musí po použití zlikvidovať. Môžete si ju kúpiť v ktorejkoľvek lekárni a stojí to veľmi málo.

Ako zbierať biomateriál s plastovými alebo sklenenými nádobami?

Malé dieťa nemôže kontrolovať proces močenia. Preto si táto metóda bude vyžadovať trpezlivosť rodičov a rúk. Pretože moč na analýzu by mal byť čistý, kontajnery na jeho zber musia byť zakúpené v lekárni alebo, ak ide o sklenenú nádobu, najskôr ju povarte a vysušte.

Odber biomateriálu by sa mal vykonávať vzhľadom na časový interval močenia dieťaťa. Sledujte vopred, ako je dieťa napísané, nastavte toto časové obdobie a pripravte sa na ďalší „úspešný“ okamih. Ak máte novonarodené dievča, pri močení umiestnite nádobu pod jej pohlavné orgány, ale nedotýkajte sa jej tela, inak môžete dieťa vystrašiť. Ak máte novorodenca - vymeňte nádobu pod prúdom, hlavnou vecou je urobiť to načas.

Je ťažšie zbierať moč od dievčatá so pohárom, takže vynaliezaví rodičia odporúčajú používať obyčajný stolný tanier. Musí sa vopred sterilizovať a umiestniť pod zadok dieťaťa. Keď sa novonarodené dieťa pokukuje, biomateriál sa naleje do sterilnej nádoby.

Ako zbierať biomateriál od dojčiat pomocou plastového vrecka?

Neexistuje nijaké obmedzenie na pohotovosť a vynaliezavosť rodičov - ukázalo sa, že moč možno zbierať na analýzu pomocou obyčajného plastového vrecka: lacný, cenovo dostupný, efektívny. Balenie musíte mať „košeľu“ - s držadlami, ktoré strihajú pre pohodlnú fixáciu balíka na nohách dieťaťa. Balenie po stranách musí byť mierne narezané tak, aby jeho tvar na diaľku pripomínalo plienku. Tento jednoduchý dizajn je namontovaný na bábätko, po ktorom očakávajú dokončenie „zázraku“.

Je dôležité, aby bolo dieťa stále vo vodorovnej polohe. Ak sa moč zhromažďuje vo vrecku, musí sa preniesť do sterilnej nádoby a odoslať na analýzu na kliniku.

Ako vyrobiť detské močenie?

Bez ohľadu na to, aké triky rodičia používajú na zhromažďovanie moču! Koľko rôznych trikov bolo vynájdených na pomoc dospelým! Zoberme si niektoré z nich:

 1. Dajte na pisoár pisoár, stimulujte močenie zvukom nalievajúcej vody (nalejte vodu zo skla do pohára, zapnite zvukový záznam so zvukmi prúdu alebo dažďa).
 2. Pripojte teplú plienku na spodnú časť brucha alebo pomocou teplej ruky masírujte jeho žalúdok pod gombík.
 3. Pite dieťa teplým nápojom.
 4. Dojčenie (batoľatá často začínajú písať počas HB).
 5. Ponorte dlaň dieťaťa do teplej vody.
 6. Zahrejte si nohy teplými rukami alebo dýchajte.
 7. Dajte svoje dieťa na mokrú plienku.

Dieťa môže čúrať hneď po vybratí plienky - buďte na to pripravení, nenechajte si ujsť túto chvíľu.

Odporúčania na zber moču na analýzu

Užívanie biomateriálu na laboratórnu analýzu je ľahké. Musíte ho však zbierať podľa určitých pravidiel:

 1. Na analýzu je vhodná iba čerstvo odobraná ranná moč.
 2. Pred odberom biomateriálu by sa malo dieťa dôkladne umyť mydlom pod tečúcou teplou vodou a nezáleží na tom, či ide o dievča alebo chlapca. Po umytí by omrvinky mali byť utreté dosucha.
 3. Moč by sa mal počas močenia zbierať do sterilného kontajnera: biomateriál sa nedá odskrutkovať odskrutkovaním plienky a vytlačením plienky, pretože výsledky analýzy budú nepravdivé.
 4. Moč sa musí brať čerstvý: biomateriál, ktorý stojí viac ako 2 hodiny, nie je vhodný na laboratórnu analýzu.
 5. Ak je to možné, mala by sa zbierať priemerná moč, pretože poskytuje najpresnejšie výsledky analýzy.

Ak máte stále problémy so zberom moču, môžete si pozrieť video s pokynmi pre každú metódu. Po zoznámení sa s teóriou môžete v praxi zopakovať najrýchlejšiu a najjednoduchšiu metódu podľa vášho názoru. Buďte pripravení na to, že prvýkrát nemôžete zbierať moč. Ako sa však hovorí, skúsenosti prichádzajú s praxou. A uistite sa, že ďalšou analýzou sa v tejto veci stanete profesionálom.

Použitie v moči

Teraz môžete v ktorejkoľvek lekárni kúpiť špeciálne pisoáre na jedno použitie pre dievčatá. Ich hlavné výhody:

 • nízka cena
 • sterility,
 • prevencia šírenia moču,
 • prítomnosť odstupňovanej stupnice v mililitroch na jednotke.

Jedinou nevýhodou pisoára je to, že jeho použitie si vyžaduje určitú zručnosť. Pred nasadením by sa malo dievča dôkladne umyť čistou teplou vodou. Lepiaca páska sa odstráni z pisoára a prilepí sa na ochlpenie na vnútornej strane stehien. Potom by sa malo dievča zdvihnúť a držať vo zvislej polohe, aby sa zabránilo možnému úniku moču. Ak je dieťa nervózne a nemôže močiť dlho, môže sa jej napiť voda.

Koľko moču je potrebné na analýzu, je vhodné si to vopred overiť u svojho lekára. Na všeobecnú analýzu sa vyžaduje najmenej 5 ml. Po zhromaždení potrebného objemu je moč opatrne odstránený. Potom, po odrezaní rohu jednotky, sa moč opatrne naleje do čistej suchej nádoby a dopraví sa do laboratória.

Ak rodičia nikdy nepoužili pisoár a obávajú sa jeho nesprávneho použitia, môžete si pozrieť video, v ktorom je tento proces zobrazený podrobne.

Použitie balíka

Ak nie je prítomný pisoár, môže sa použiť nový plastový vak na zber moču u dojčiat. Je strihaný po bokoch a navlečený ako plienka, končiace konce bokov. Dieťa by sa malo držať vo zvislej polohe. Po močení sa obal vyberie, moč sa naleje do čistej nádoby.

Deň pred analýzou by malo dieťa z diéty dojčiacej matky a doplnkových potravín vylúčiť ryby, paradajky, všetky pestrofarebné potraviny (repa, mrkva), citrusové plody.

Táto metóda je vhodná iba pre deti v prvých mesiacoch života. Po šiestich mesiacoch sa stávajú veľmi aktívnymi a ľahko odtrhnú obal alebo ho odtrhnú.

Používajte poháre

Ak váš lekár nariadil vašej dcére, aby vykonala vyšetrenie močom, je vhodné si v lekárni kúpiť sterilný obal vopred. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, môžete použiť obyčajnú sklenenú nádobu. Pred použitím sa musí dôkladne umyť v horúcom roztoku jedlej sódy a potom sa sterilizovať vo vodnom kúpeli. Ak má dom umývačku riadu, nádobu je možné umyť a sterilizovať v nej a zvoliť režim s najvyššou teplotou.

Dievča, ktoré bolo predtým umyté, leží na chrbte na prebaľovacom stole a je pokryté nepremokavou plienkou. Nohy sú pritlačené k žalúdku a držia ich v tejto polohe. Hneď ako sa začne močenie, do genitálií sa privedie nádoba a v nej sa zhromažďuje moč.

Nie je možné nazvať túto metódu pohodlnou a pohodlnou pre dievča aj pre jej rodičov. Po niekoľkých minútach núteného umiestnenia sa dieťa začne správať, je nervózne a je ťažké zachytiť ten správny okamih. V niektorých prípadoch je však táto možnosť výhodnejšia - napríklad je to jediný spôsob, ako odobrať priemernú časť moču od dieťaťa na analýzu podľa Nechiporenka.

Použite platne

U detí v prvých mesiacoch života, počas močenia alebo takmer bezprostredne po ňom, dochádza k močeniu. Po vedomí tejto fyziologickej funkcie môžete moč od dievčatka zbierať pomocou bežného taniera. Pred kŕmením sa vykoná dôkladné WC vonkajších pohlavných orgánov dieťaťa, potom sa pod zadok vloží čistá hlboká platnička, ktorá sa udržiava v správnej polohe, kým sa nedosiahne požadovaný výsledok.

Koľko moču je potrebné na analýzu, je vhodné vopred sa poradiť s lekárom, ktorý vydal daný smer. Na všeobecnú analýzu sa vyžaduje najmenej 5 ml.

Použitie gumeného kruhu

Gumový kruh sa umyje, utrie dosucha a zabalí do plienky. V jej strede je umiestnená čistá hlboká platňa. Dievča je umyté a každá z nôh je zabalená do samostatnej plienky. Potom sa položí na kruh a prikryje sa plienkou alebo prikrývkou v závislosti od teploty vzduchu v miestnosti. Dospelí musia byť v blízkosti dieťaťa a sledovať ju.

Tento spôsob odberu moču je najvhodnejší pre dievčatá vo veku 1 až 3 mesiace, jeho použitie u starších detí je ťažké kvôli ich značnej mobilite a neochote pokojne ležať na jednom mieste.

Príprava na močový test

Ak sa chystáte zbierať moč na analýzu, mali by ste si pripraviť všetko, čo potrebujete, vopred a bezprostredne pred ním, držať toaletu vonkajších pohlavných orgánov dievčaťa.

Deň pred analýzou by malo dieťa z diéty dojčiacej matky a doplnkových potravín vylúčiť ryby, paradajky, všetky pestrofarebné potraviny (repa, mrkva), citrusové plody. Toto obmedzenie sa vysvetľuje skutočnosťou, že tieto produkty môžu zmeniť farbu moču alebo spôsobiť, že sa v ňom objavia kryštály soli (fosforečnany, uráty, oxaláty). Jediné zistenie takýchto odchýlok od normy nie je základom pre stanovenie akejkoľvek diagnózy, ale bude vyžadovať opakované vykonanie analýzy.

Neočakáva sa analýza moču počas niekoľkých prvých dní po očkovaní, ako aj počas užívania liekov, vrátane antipyretických a analgetických účinkov.

U detí v prvých mesiacoch života, počas močenia alebo takmer bezprostredne po ňom, dochádza k močeniu.

Niekedy rodičia, aby urýchlili proces zberu moču, dajte dieťaťu vypiť infúziu lístia brusnice, ružového bedra alebo harmančeka. Toto by sa nemalo robiť. Tieto liečivé rastliny majú diuretický účinok a sú schopné skresliť výsledky laboratórnych testov. Ošetrovateľskej matke sa tiež neodporúča užívať infúzie týchto bylín, ako aj konzumovať značné množstvo melónu a melónu v predvečer analýzy.

Moč na všeobecnú analýzu sa Nechiporenkove vzorky alebo Sulkovichove vzorky odoberajú ráno pred prvým kŕmením dieťaťa a sú doručené do laboratória čo najskôr. Zhromaždený biologický materiál sa môže uchovávať najviac 2 až 3 hodiny, ale iba na chladnom mieste, aby sa zabránilo možnej reprodukcii mikroorganizmov vo vzorke moču.

Ak je naplánovaná analýza na Addis - Kakovsky, na cukry alebo hormóny nadobličiek, moč sa zhromažďuje počas dňa. Po každom močení sa naleje do jednej čistej nádoby s vekom a uloží sa na chladné miesto. Nasledujúci deň ráno sa všetka zhromaždená moč premieša, malé množstvo sa naleje do nádoby a dopraví sa do laboratória.

Ak je potrebné vyhodnotiť vylučovaciu schopnosť obličiek, môže sa predpísať Reberg-Tareevov test. Na jeho vykonanie musíte ráno ísť s dieťaťom do laboratória. Dievča by malo močiť. Potom sa z jej žily odoberie krv na kreatinín a potom sa na dve hodiny odoberie moč. Najvýhodnejšie je v tomto prípade použiť pisoár, pretože to bráni možnému šíreniu moču, čo zase robí výsledky laboratórnych testov čo najspoľahlivejšie.

Pin
Send
Share
Send
Send