Užitočné tipy

Ako skontrolovať zafír?

Pin
Send
Share
Send
Send


 • Ako určiť kvalitu zafírov
 • Aké kamene patrí korund?
 • Ako rozlíšiť kameň od skla

Farba zafíru určuje vizuálne gemológovia v porovnaní s referenčnými vzorkami. Vyznačuje sa kombináciou odtieňa, sýtosti a ľahkosti. Hlavným farebným odtieňom kameňa je čistá spektrálna modrá, prijateľné sekundárne odtiene sú fialové a zelené. Zafíry sú tiež rozdelené do piatich kategórií podľa ľahkosti a troch kategórií podľa sýtosti farieb. Na komerčné účely sa však zvyčajne používa zjednodušená klasifikácia zafírov podľa farby, ktorá poskytuje iba tri skupiny. Prvý je jasne modrý zafíry, druhý je stredne modrý zafíry, tretí je svetlo modrý zafíry.

Čistota zafíru sa určuje aj vizuálne, voľným okom a lupou s 10-násobným zväčšením. Boli prijaté štyri skupiny čistoty. Prvým je takmer dokonale priehľadný zafír bez defektov alebo s jednoduchými malými defektmi, ktoré sú viditeľné iba s výrazným nárastom. Druhým sú priehľadné kamene s niekoľkými malými defektmi a prirodzenými inklúziami, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Tretím sú zafíry s čiastočnou stratou priehľadnosti, s defektmi a inklúziami, ktoré sú zreteľne viditeľné aj voľným okom. Po štvrté - zafíry so zreteľnou alebo úplnou stratou priehľadnosti, s početnými, jasne rozlíšiteľnými chybami a inklúziami (alebo jednotlivými chybami, ale veľmi veľkými).

Hmotnosti zafírov sa merajú v karátoch (1 karát je 200 mg). Drobné kamene do 1-2 karátov sú celkom bežné. Veľké sú považované za zafíry od 5 karátov. Sú veľmi zriedkavé. Náklady na 1 karát hmotnosti takéhoto kameňa, v závislosti na jeho farbe a čistote, môžu dosiahnuť 4 000 dolárov.

Hlavnými metódami na rezanie zafírov sú fazety a cabochóny. Z fazetových rezov je najbežnejšia okrúhla, ale často sa používajú aj fantázie: „srdce“, „smaragd“, „markíza“, „ovál“ a „hruška“. Cabochon je metóda rezania, pri ktorej kameň získa kruhový alebo oválny tvar s vypuklým lešteným povrchom. Týmto spôsobom sa zafíry ošetrujú so značnou stratou priehľadnosti a veľkým počtom defektov. Kabarónový rez nepriehľadných zafírov s ihlovými inklúziami rutilového minerálu (tzv. Hviezdicové zafíry) odhaľuje efekt asterizmu - objavenie sa hviezdy kĺzajúcej po povrchu so 6 alebo 12 lúčmi.

Kvalita a cena kameňa je výrazne ovplyvnená jeho pôvodom. Najvyššia kvalita sa považuje za Kašmírske zafíry. Majú chrípkovú modrú farbu a hodvábny lesk. Pretože ložisko v Kašmíre sa už nevyvíja, takéto kamene sú vzácnymi šperkami a sú neuveriteľne drahé. Cejlonové zafíry, ktoré sa vyznačujú menej nasýtenou svetlomodrou farbou, sa tiež vysoko cenia. Ceny siamských zafírov z Thajska sú výrazne nižšie. Až 80% všetkých zafírov sa ťaží v Austrálii, ale tieto kamene sú najlacnejšie, pretože sú veľmi tmavé, so zelenkavým odtieňom, s nízkou čistotou.

V zahraničí sa prijal ďalší systém posudzovania kvality fazetovaných zafírov, ktorý navrhol Americký gemologický inštitút (GIA). Zhoda medzi ruským a západným systémom je nasledovná: prvá skupina čistoty je VVS (veľmi, veľmi malé inklúzie), druhá je VS (veľmi malé, nevýznamné inklúzie), tretia je SI (malé, ale viditeľné inklúzie), štvrtá je I (inklúzie viditeľné) voľným okom). Majte na pamäti, že prírodné zafíry, na rozdiel od diamantov, nie sú úplne bez chýb, takže kategória IF (čistá pod lupou) je pre nich neprijateľná. Ak vám predajca ponúka zafír kategórie IF, je to buď falošný alebo umelo vypestovaný kameň.

Ako zistiť pravosť zafír?

Falošné drahokamy sú zušľachtené prírodné minerály bez hodnoty. Pod rúškom zafíru rozdávajú turmalín, kordierit, spinel a ďalšie korundy, ktoré sa podobajú znakom tohto zafarbenia.

Náušnice zo zlata s diamantmi a zafíry, SL, zlatý prsteň s diamantmi a zafíry, SL, (cena za referenciu)

Aké vlastnosti by sa mali zohľadniť pri diagnostike pôvodu kameňa a určovaní jeho prírodného pôvodu? Najprv na to:

 • štruktúra
 • transparentnosti,
 • farba
 • pevnosť
 • náklady,
 • dostupnosť certifikátov kvality.

Ak je však už zafírový korund už zakúpený, je možné určiť, či je syntetický alebo prírodný, a to vykonaním gemologického vyšetrenia alebo doma.

Zafírová štruktúra

Skutočné drahé kamene nemajú homogénnu štruktúru, jednotnú farbu a rozptýlené vzduchové bubliny, tok alebo meď. Ak by sa pri vysokokvalitnom falzifikáte použil prírodný turmalínový kameň podobný štruktúre a farbe ako zafír, nie je možné vizuálne rozlíšiť falzifikát od skutočného korundu. V syntetických kameňoch sú vždy plynové bubliny, malé inklúzie zlata alebo platiny, farebné zónovanie.

Autentifikácia pomocou vlastného kameňa

Pomocou vizuálnej kontroly môžete určiť iba farbu drahokamu a jeho priehľadnosť. Skutočný zafír je bohatý a jednotný vo farbe, pripomína hodváb alebo zamat. A falošné spiny majú tmavšiu farbu, z tanzanitu majú odtieň červenej a z akvamarínu pripomínajú farbu morskej vlny.

Zlatý prívesok s čiernymi a bielymi diamantmi, zafíry a topázy, SL, (cena za referenciu)

Okrem toho má zafír mimoriadnu transparentnosť s malými inklúziami a nečistotami. Ako skontrolovať priehľadnosť safíru doma? Jednoduché! Nasmerovaním priameho lúča slnečného žiarenia na kameň môžete vidieť lesk v tvare šesťcípej hviezdy.

Hmatové pocity zo zafíru sú pri pohľade dôležité. Predtým, ako zafír preveríte pravosť, držte ho v dlani - prírodný kameň je vždy chladný a príjemný. A syntetické napodobeniny nedávajú taký pocit.

Pevnosť kameňa

O pravosti prírodného kameňa svedčí jeho sila. Z hľadiska pevnostných charakteristík je teda zafír porovnateľný iba s diamantom. Hrany korundu budú vďaka svojej vysokej pevnosti vždy rovné a hladké. A ak sa nebojíte a nakreslíte naň ostrý predmet, na povrchu kameňa nebude žiadna stopa.

Nikto však v obchode nedá takúto manipuláciu, takže pred výberom zafíru požiadajte predávajúceho o osvedčenie kvality korundu.

Pri čítaní certifikátu skontrolujte, či je zadaná úroveň čistoty - IF. Ak je, potom je kameň zjavne falošný - u pravých zafírov tento indikátor nie je určený.

Náklady na zafírový výrobok

Rarita je jednou z charakteristík všetkých drahokamov. Čisté kamene, bez vád a nečistôt, sa v prírodnom prostredí vyskytujú zriedka, takže zafírový prsteň alebo z neho vyrobené šperky niekedy dosahujú hodnotu tisícok dolárov a minerály výnimočnej kvality a veľkosti môžu dosiahnuť dokonca milióny! Syntetické kamene stoja niekoľkokrát menej.

Dizajn produktu so zafírom je jednoduchý a nekomplikovaný, aby nezasahoval do plnohodnotnej analýzy kvality kameňa.

Prečo napodobňovať drahokamy

Kvôli kráse a vysokým nákladom falošných zafírov daných do prúdu. Šperky často napodobňujú pomocou všetkých druhov materiálov a metód. Kupujúci podvádzajú podvodníkom ďalšie zisky, ale nikto sa nechce stať obeťou. Ďalej uvádzame základné pravidlá na rozlíšenie prírodných minerálov.

Zafír je veľmi silný kameň zo skupiny korundov, v tvrdosti je to iba jedna jednotka nižšia ako diamant. Modrá sa považuje za najbežnejšiu farbu, ale v minerálnej palete nie sú neobvyklé farebné odtiene. Jedná sa o oranžové, žlté, ružové, zelené exempláre. Bezfarebné kryštály sa nazývajú leukozafíry.

Nie sú žiadne červené zafíry. Kamene s takýmito odtieňmi sa nazývajú rubíny. Modré korundy sa nelíšia vo fyzikálnych a chemických vlastnostiach od ostatných. V článku „Vlastnosti zafírového kameňa a pre koho to vyhovuje“ sa môžete dozvedieť viac o všetkých vlastnostiach tohto typu minerálu. Táto znalosť vám pomôže zistiť, ako určiť pravosť zafíru.

Možné imitácie

Existuje mnoho metód, ktoré vám umožňujú skontrolovať pravosť zafíru aj doma, bez špeciálnych zariadení a nástrojov. Najprv uvádzame všetky možné simulácie:

 • skla,
 • zafírové modré prírodné kamene,
 • dublety,
 • trojčatá,
 • umelo vypestované kryštály.

Prvým v zozname je sklo. Často používajte obyčajnú fľašu. Takéto šperky sú oveľa lacnejšie. Ak je modrý kameň ponúkaný za cenu nižšiu ako 200 dolárov za karát, potom je zjavne neprirodzený. Vonkajšou známkou pohára je prítomnosť bublín vo vnútri viditeľná voľným okom. Takýto falošný znak sa okamžite zahreje v ruke, ak ho držíte aspoň minútu.

Klenotníci používajú na testovanie špeciálne kvapalné roztoky s vysokou hustotou. Zafír ponorený do nádoby sa ponorí a väčšina napodobenín zostane na povrchu.

Profesionál pomocou špeciálneho zariadenia kontroluje index lomu svetla, ktorý je v modrom korundu rovný 1,774. Tieto metódy sa nevzťahujú na umelo vypestované kryštály.

Prírodné imitácie

Kameň podobný modrému korundu je kordierit. Je to modrý minerál s mastným leskom. Existujú priehľadné odrody, ktoré pôsobia iba ako napodobeniny. Z hľadiska tvrdosti je kameň horší ako korund z dvoch jednotiek, ale pre vonkajšiu podobnosť medzi ľuďmi sa to dokonca nazývalo „vodný zafír“.

Kyanit je tiež horší ako korund v tvrdosti (7 jednotiek) a hustote (3,67 g na kubický cm), ale jeho modré kryštály sa po správnom spracovaní ľahko zamieňajú s drahokamom prvého poriadku. To isté možno povedať o tanzanite, ktorého farba nie je zbytočne nazývaná zafír.

Zdalo by sa, že nemá zmysel rozdávať ušľachtilý modrý spinel ako zafír. K takýmto prípadom však dochádza, hoci je kameň klasifikovaný ako drahý. Tento minerál sa líši od korundu v izotropii a v tvrdosti je horší iba o jednu jednotku. Viac podrobností v článku „Aký druh kameňa je spinel a aké sú jeho vlastnosti“.

Modrý turmalín ľahko napodobňuje skutočný zafír, akoby akoby mladší brat modrého minerálu. Priehľadné kamene a sklenené lesky umožnia rozlíšiť falošné len skúsenému klenotníkovi. Článok „Vlastnosti a hodnota turmalínového kameňa“ vám pomôže zapamätať si potrebné vlastnosti a ako rozlíšiť zafír od falošných bude opísaný nižšie.

Používame refraktometer

Na určenie zafíru medzi vyššie uvedenými prírodnými kameňmi sa používa špeciálne zariadenie - refraktometer. Inými spôsobmi je nemožné si všimnúť rozdiel vo fyzikálnych vlastnostiach. Výnimkou je tanzanit, pri starostlivom preskúmaní, ktorého oko zachytí načervenalý odtieň.

Ak chcete použiť refraktometer, zistite index lomu svetla každého z uvedených minerálov. Kvôli prehľadnosti použite nasledujúcu tabuľku:

V prípade zafíru sa tento koeficient pohybuje od 1,766 do 1,774. Pri meraní pomocou zariadenia sa musia hodnoty indexu lomu zohľadniť s presnosťou na stovky. Ak je odchýlka väčšia alebo rovná stotine, máte ďalší šperk.

Domáce metódy

Teraz sa pozrime, ako skontrolovať zafír bez použitia špeciálnych zariadení. Doma je možné identifikovať falzifikát vyrobený zo skla. Vďaka vyššie uvedenej tvrdosti kameňa sa pravosť ľahko určuje mechanickým pôsobením. Pokúste sa poškriabať dekoráciu na bočnej strane pavilónu ďalším kameňom alebo ihlou.

Škrabance na modrom korunde zostávajú iba z tvrdšieho diamantu alebo podobného zafíru s ostrými hranami. Ak je na testovaných šperkoch značka, je to falošná.

Ak vezmete do úvahy modrý korund vo svetle, potom keď odbočíte rôznymi smermi, bude to zreteľná zmena odtieňa. Toto je charakteristika javu minerálneho dichroizmu. Keď vidíte vo vnútri pozdĺžne pruhy, môžete mať podozrenie na kyanit. Zákal vo vnútri označuje spinel.

Lupa zobrazí celú štruktúru.

Distribuované vo svete falzifikátov, tzv. Dubletov a trojíc. Jedná sa o kompozitné kamene, ktoré vyrábajú remeselníci z niekoľkých vrstiev. Zvyčajne je v spodnej časti sklo a na vrchu kúsok skutočného zafíru. Šev, ktorý je výsledkom lepenia, je zreteľne viditeľný pri pohľade cez zväčšovacie sklo.

Týmto spôsobom nie je možné falošne zafírovať. Falošné je, že hviezda stále stojí a v prírodnom kameni sa posúva na každom kroku minerálu.

Vnútorná štruktúra modrého kryštálu pomôže vidieť lupu s desaťnásobným zvýšením. Nemali by byť prítomné bubliny plynu. Prítomnosť skromných inklúzií cudzích materiálov je však určujúcim znakom prirodzenosti kameňa.

Rozdiely umelo pestovaných kryštálov

Syntetický, to znamená zafír pestovaný v laboratóriu, je takmer nemožné odlíšiť od prírodného. Faktom je, že kamene, ktoré sa získavajú umelo, si zachovávajú všetky vlastnosti prírodných minerálov. Preto je pre odborníka ťažké vyvodiť závery o pôvode kryštálov.

Ale nezabudnite na hlavné znaky prírodných zafírov - malú veľkosť a prítomnosť inklúzií. V laboratóriách kryštály rastú veľmi rýchlo a pestované vzorky dosahujú desiatky kilogramov. Príroda „pracuje“ pomaly, jej výtvory sú elegantné a pomerne stredne veľké - v priemere 3 až 8 karátov.

Gemológovia na testovanie vložili testovanú vzorku do roztoku monobromonaftalénu. Zvýraznenie priehľadného obalu na boku na bielom pozadí vám umožní vidieť rastové línie. Ak sú zakrivené, potom máme syntetiku. V prírodných kameňoch sú inklúzie rovné.

A ešte jedna značka. Pri pohľade na kameň na slnku venujte pozornosť oslneniu. Ak sú belavé, máte v rukách prírodný minerál. Umelé zafírové osvetlenie pod ultrafialovou lampou. Odrazy však nie sú biele, ale zelené.

Naše rady týkajúce sa nákupu šperkov sú vždy relevantné iba v dôveryhodných obchodoch, kde môžete vidieť osvedčenie o tovare. Ďalšie podrobnosti o tom, ako rozlíšiť prírodný zafír od umelého zafíru, nájdete v článku „Rozdiel medzi syntetickými umelými zafírmi a prírodnými“.

Povedzte nám v komentároch, ktorú metódu považujete za najefektívnejšiu.

Páči sa vám, ak sa článok ukázal ako užitočný a zdieľajte ho s priateľmi prostredníctvom opätovného odovzdania.

Pin
Send
Share
Send
Send