Užitočné tipy

Čo robiť, keď mačka poškriabe a uhryzne?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Väčšina mačiek sú prirodzene pokojné a pokojné tvory. Nechcú sa uhryznúť a poškriabať a zvyčajne sa snažia vyhnúť takým situáciám, v ktorých sa od nich môže vyžadovať. Sú však prípady, keď mačka zaútočí a poškodí svojho majiteľa. Okrem bolestivosti sa môžu uštipnúť aj škrabance a škrabance, preto je najlepšie sa im vyhnúť. Bude užitočné vyhľadať informácie o tom, ako zabrániť zahryznutiu a poškriabaniu mačiek, a ako postupovať, ak k tomu dôjde.

Príčiny agresívneho správania mačiek

Príčinou agresívnej reakcie mačky, keď začne uhryznúť a poškriabať, sú prirodzené inštinkty zvieraťa. Mačka je dravec svojou povahou a pôvodom, musí loviť a útočiť, takže zvieratá v hre často prejavujú agresiu. Odstavenie mačky nebude ľahké. Existujú však aj iné dôvody, ktoré zviera vyprovokujú k hnevu a hnevu, zatiaľ čo je potrebné mačku odstaviť.

Prečo je mačka škrabanie a hryzenie, ako ju odstaviť:

 • Zo strachu, Keď sa malé mačiatko dostane na iné miesto bydliska, najčastejšie sa začína báť. Môže však uštipnúť a poškriabať. Toto správanie sa vysvetľuje jednoducho - mačiatko sa snaží brániť a používa prostriedky, ktoré má k dispozícii - zuby a pazúry. Ak chcete odstaviť mačiatko, ktoré bude hrýzť a naučiť ho správať sa dôstojne, pomôže správna výchova domáceho maznáčika.
 • Od bolesti, Domáce zviera sa môže zahryznúť a poškriabať kvôli silnej bolesti - počas chirurgických zákrokov, zranení a modrín, chorôb. Pomoc majiteľa a profesionálne ošetrenie pomôže zbaviť sa problému, odstaviť a napraviť správanie zvieraťa.
 • Počas hry, Pri hraní sa mačky často začínajú uhryznúť a poškriabať. Hlavnou radou majiteľovi, aby odstavil domáceho maznáčika od uhryznutí a škrabancov, nie je nahradiť mu ruky a nohy, aby mohol hrať, ale používať špeciálne zariadenia pre herný proces - hračky, lopty, lopty a tak ďalej.
 • Zvyk, Ak sa malé mačiatko správa agresívne a majiteľ nezasahuje do takéhoto správania zvieraťa, môže sa to stať zlým zvykom domáceho maznáčika. Dokonca aj dospelé mačky milujú hryzenie a poškriabanie a odstavenie už vyzretého zvieraťa je ťažšie, ako odradiť mladého mačiatka.
 • Kvôli nedostatku pohybovej aktivity, Domáce mačky sú vo voľnom priestore obmedzené, takže sa pohybujú veľmi málo. Chronický nedostatok pohybovej aktivity môže viesť k poruchám v správaní - mačka sa začne škrabať a zhryznúť. Ak chcete odstaviť domáceho maznáčika, mali by ste ho pravidelne brať na ulicu a dať mu príležitosť vyhodiť nahromadenú energiu.
 • Kvôli vlastnej povahe a inštinktom, Mačky niektorých plemien majú tendenciu správať sa aktívne, neustále sa pohybujú a hrajú. Zviera často čuchá všade okolo, môže zaútočiť, ak má pocit, že nepriateľ je blízko. U takýchto domácich miláčikov s nevyváženou psychikou a vzrušujúcim charakterom by ste si mali kúpiť špeciálny dom pre mačky, kde sa bude zviera cítiť pokojne a bezpečne.
 • Keď sa objaví konkurent, Stáva sa, že majitelia začínajú s niekoľkými domácimi miláčikmi naraz. Mačka, ktorá je odvážnym a nezávislým tvorom, môže začať žiarliť na svojho majiteľa a zaútočiť naň, poškriabať a hryziť. Alebo zviera môže u zvieraťa prítomného v dome zvážiť ďalšie zviera hrozného nepriateľa a môže sa pred ním brániť pomocou zubov a pazúrov.

Je zakázané poraziť mačku, aj keď sa poriadne kousne! Tento spôsob výučby bude mať negatívny vplyv na psychiku zvieraťa a nakoniec pokazí vzťah s majiteľom.

Ako odstaviť mačku od poškriabania a hryzenia

Čo treba urobiť, aby sa mačka odstavila a zahryzla? Tomu rozumejú začínajúci chovatelia a skúsení majitelia mačiek.

Pravidlá odstavenia mačiek od škrabania a hryzenia:

 • nikdy škádliť alebo hnev vášho domáceho maznáčika, nedovolí takéto správanie zo strany ostatných ľudí,
 • na hru by sa mali používať špeciálne hračky, a nie nechať zviera uhryznúť a poškriabať jeho vlastné prsty a dlane,
 • môžete potlačiť uhryznutie mačky zvieraním tela alebo stláčaním jeho hlavy, musí sa to robiť veľmi opatrne a opatrne, aby nedošlo k poškodeniu zvieraťa,
 • k poznaniu dvoch rôznych domácich miláčikov na jednom území by malo dochádzať postupne a merateľne, inak sa konfliktu nedá vyhnúť,
 • po operácii, chorobe alebo vážnom zranení by mačka mala byť vytvorená čo najpohodlnejšie, aby obnovila svoje zdravie a zlepšila jej pohodu.

Ak chcete odstaviť mačku od poškriabania, niektorí skúsení majitelia odporúčajú použiť veľký uterák. Keď zviera začne prejavovať agresiu, pokúste sa poškriabať a uhryznúť, mali by ste naň hodiť uterák. Opakujte akciu s uterákom by mala byť v každej epizóde agresívneho správania, iba to môže pomôcť odstaviť domáceho maznáčika. V priebehu času mačka prestane hrýzť a poškriabať.

Škrabance a uhryznutia mačiek sú známe pre svoje dlhé a ťažké liečenie. Faktom je, že na slizniciach, vlasoch a koži mačky existuje veľké množstvo patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť rozvoj infekcie alebo spôsobiť vážne zápalové procesy. Osobitná starostlivosť by sa mala venovať tehotným ženám, deťom a starším osobám.

Niektorí chovatelia používajú vodu na chov mačiek, ktoré rozprašujú na telo a hlavu, keď sa zviera začne hnevať. Všetky mačky sú bez výnimky vystrašené hlasnými zvukmi. Ak mačka naďalej útočí a uhryzne, mali by ste začať vydávať hlasné zvuky - tlieskajte rukami, cinkajte maličkosti, potraste hrkálka, klepajte a tak ďalej. Hlasný zvuk vydesí domáceho maznáčika a pri niekoľkých takýchto opakovaniach sa pre neho vyvinie podmienený reflex a on prestane hrýzť.

Kompetentné vzdelávanie proti uhryznutiu mačiek a škrabancom

Mačky sú inteligentné a prefíkané bytosti, rýchlo pochopia spojenie medzi jednoduchým slovom s impozantnou intonáciou zo strany majiteľa a nesprávnym konaním z ich strany. Táto technika sa môže použiť na odstavenie mačiatka, ktoré bude hrýzť..

 • Keď sa snažíte uhryznúť, mali by ste vždy urobiť to isté a vysloviť to isté slovo.
 • Napríklad, ak mačiatko začne hrýzť, mali by ste mu hroziť a vysloviť slovo „nemôže“. Pri každom pokuse zvieraťa na to skočiť a uhryznúť.
 • S vytrvalosťou a trpezlivosťou môžete v priebehu času odstaviť mačku alebo mačku.

Ďalším spôsobom, ako odstaviť mačku od hryzenia, je izolovať ju od spoločnosti po každom útoku na vlastníka alebo iných členov domácnosti. Môžete vložiť mačku do nosiča a na krátku dobu ju nechať, domáce zviera môžete jednoducho zavrieť v samostatnej miestnosti. Mačky sú zvedaví a zvedaví tvorovia, preto im potrestá trest vo forme obmedzenia slobody a zviera čoskoro prestane hrýzť.

Aj keď je mačka silne poškriabaná, je nežiaduce podrobiť ju onektektómii, to znamená chirurgickému odstráneniu pazúrov. V niektorých krajinách je tento postup pod štátnym zákazom!

Pri extrémne negatívnom správaní, keď sa zviera chová agresívne, útoky za rohom, označia územie a jasne protestujú, by sa mala mačka ukázať veterinárnemu lekárovi. Nervové správanie je charakteristické pre zvieratá počas hormonálnych porúch, čo je v rozpore s genitourinárnym systémom. Nezabudnite, že trpezlivosť, dôslednosť a komunikácia so zvieraťom zostávajú hlavným nástrojom správneho chovu mačky!

Závislosť správania od veku mačky

Keď je mačiatko stále malé, nevyberajte ho od mamičky a mačiek do 2,5 až 3 mesiacov. V tomto veku si dieťa rozvíja základné zručnosti a charakterové vlastnosti. Ako viete, malé mačiatka spolu neustále hrajú, hryzú sa a poškriabajú sa. Ak jeden z nich stratí kontrolu a prejaví nadmernú horlivosť, okamžite dostane zmenu od kolegu. Takéto konflikty zvyknú deti na sebakontrolu. Keď ľudské ruky nahradia bratov, bábätko nedostane správne odopieranie, a preto uvoľní svoje pocity slobodne.

S vekom sa správanie našich domácich miláčikov mení. Skúsenosti a životné okolnosti začínajú ovplyvňovať.

U dospelých mačiek sa počas zhoršovania sexuálnej aktivity postoj k majiteľom stáva agresívnejším v dôsledku stresu a nadmernej vzrušenia. Po sterilizácii sa našuchorené lupiči vo väčšine prípadov stanú mäkšími a láskavejšími.

Jazyk tela vašej mačky vám vždy povie, aký je to pocit.

Po pôrode sa správanie mačiek mení. Nie každá mama mačky úplne dôveruje svojim mačiatkam s ľuďmi. Môže byť podráždená zápachom z rúk, ktorý sa prenáša na batoľatá. Preto vás neprekvapuje, ak je toto správanie niekedy nepriateľské. Aj keď sú takéto prípady zriedkavé.

Ako správne vychovať mačku tak, aby sa nehryzla ani nepoškrabala

Od prvého dňa je potrebné zvýšiť vzhľad mačiatka. Autor týchto liniek sa snažil sústrediť pozornosť mačiatok na ruky, hoci to nebolo vždy možné. Batoľatá sa zaujímajú o pohybujúce sa objekty a ruky a nohy nositeľa sú skvelé veci na hranie. Ak chce dieťa hrýzť a poškriabať ruky, presmerujte jeho pozornosť na iný predmet. Obal pripevnený na vlákno alebo laserový školský ukazovátko je na to vhodný. Malý lupič sa okamžite prepne na nový cieľ.

Našuchorené deti priťahujú pestrofarebné hračky, ktoré sa môžu pohybovať

Ak ste ešte nemohli mačiatko v detstve odstaviť z hračiek, ako sú ľudské ruky a chodidlá, je to možné dosiahnuť ignorovaním. Budete musieť znášať bolesť z pazúrov a zuba uviaznutého v ruke: ak dieťa v reakcii na jeho činy necíti reakciu, rýchlo o predmet stratí záujem. Malý terorista môže upokojiť strašný zvuk alebo akciu. Mačky nemajú radi tvrdé zvuky - krik a šupinatenie, pretože ich sluch je oveľa ostrejší ako ľudský.

Voda pomôže odstaviť od zlých návykov. Fuzzies sa naozaj nepáči striekaním. Pokúste sa použiť striekaciu pištoľ a sprevádzať každý prejav agresie striekaním tváre vášho domáceho maznáčika. Okrem toho je každý výtok prúdu vody sprevádzaný zvukom, ktorý sa mačke nepáči. Niekoľko týchto trikov spôsobí, že zviera vyvinie stabilný reflex a malý dravec prestane útočiť na majiteľa.

Ďalším dobrým spôsobom je jednoducho opustiť fyzický kontakt, keď vidíte, že mačka zaútočí. Niekoľko neúspešných pokusov spôsobí, že zviera stratí záujem o ľudské končatiny.

Hračky navyše pomôžu zmeniť pozornosť. Je lepšie zavesiť ich na šnúry tak, aby kolísali od dotyku - mačiatka radi hrajú s pohybujúcimi sa predmetmi. Kefa na pazúry by mala byť nevyhnutným atribútom v dome, mala by sa zameriavať na chlpatého domáceho maznáčika. Zorganizujte na tomto mieste platformu pre hry, čím ušetríte nielen končatiny majiteľov, ale aj domáci nábytok.

Časté chyby vlastníka

Mnohé peňaženky nevenujú dostatočnú pozornosť teritoriálnym nárokom svojich oddelení. Nezabudnite, že mačka by mala mať svoje vlastné územie. Bude za to bojovať, takže sa nemusíte diviť agresii, ak sa zviera cíti nepohodlne. Autor týchto línií zlepšil pre svojich miláčikov miesto, kde deti trávia väčšinu času snahou relaxovať. Na tento účel môže byť vhodný akýkoľvek prístrešok, ktorý sa môže stať domovom pre mačiatka - teplé a útulné.

Najlepšia voľba pre mačku je sústrediť pavučinu, hračky a dom na jednom mieste.

Okrem domu by mačka mala zabezpečiť miesto na kŕmenie. Boli také obdobia, keď autorské oddelenia nechceli jesť jedlo, kde sme ponúkali. Zdá sa, že miesto bolo vybrané pohodlne, ale je to podľa ľudských štandardov, a nie podľa mačky. Musel som sledovať, kde ťahajú jedlo z tanierov a vybavujú mačaciu kuchyňu podľa preferencií detí.

Mnoho milovníkov zvierat chce mať vo svojom dome celú zoologickú záhradu. Napríklad nedávno si ľudia vzali do domu nielen mačky, ale aj vtáky, najčastejšie papagáje. Na internete môžete vidieť veľa roztomilých príbehov o priateľstve mačiek, papagájov a psov. Takéto činy majiteľov sú však riskantné. Zoznámenie sa nie vždy premení na priateľstvo a dôvodom toho je opäť teritoriálna nezhoda. Nie všetky kundičky sú ochotné tolerovať cudzincov na svojom území, takže priateľstvo vtákov a predátorov je skôr výnimkou ako pravidlom.

Mačiatka sa pre mnohých z nás javia ako roztomilé chlpaté stvorenia. Ale niekedy sa z neho stáva malé tigrie mláďa, ktoré mu otravuje ostrými pazúrmi a zubami. Mačiatko uhryzne ruky, poškriabe nábytok a pokazí tapetu. Úlohou majiteľa je vychovať domáceho maznáčika, aby sa potom mnohým problémom vyhlo.

Prečo mačiatko hryzie ruky

Výsledok chovu domáceho maznáčika bude úspešný, ak poznáte dôvod jeho správania. Potom bude ľahšie odstaviť zlý zvyk z hryzenia rúk .

 1. Raný vek , Ak bolo mačiatko exkomunikované skoro od matky mačky, nevie, ako urobiť správnu vec. Matka napokon učí deti príkladom svojho správania a zastaví ich, ak začnú poškriabať a uhryznúť. Čím dlhšie je mačiatko vedľa neho, tým viac životných zručností získa.
 2. znak , Každé domáce zviera má osobitý charakter, ale hlavné vlastnosti správania sa môžu zdediť. Preto by ste mali pozorovať rodičov dieťaťa a vyvodzovať závery.
 3. Stres spôsobený zmenou scenérie , Zvyknúť si na nový domov je nepochybne stresom pre malé mačiatko. Počas tohto obdobia môže vykazovať známky agresie. Uhryznutím ruky majiteľa sa len bráni. Dajte mu čas a príležitosť sa skryť na samote.
 4. plemeno , Existujú agresívne plemená, ktorých mačiatko, ktorého predstavitelia hryzú ruky, nohy majiteľov, má spravidla násilnú dispozíciu. Siamské mačky sú medzi nimi obľúbené.
 5. Hry , Niekedy mačiatko môže hrať príliš veľa. Nesmie sa však dovoliť, aby sa uhryzol ako zlá ruka. Je potrebné včas a presne zastaviť takúto hru.

Všimnite si, že je potrebné odstaviť chlpaté zvieratá zo zlých návykov v ranom veku, potom sa dospelé zviera nebude vzdelávať. Klam je v tom, že mačky nemusia byť vštepované dobrými mravmi. Zdá sa, že je to nevinné hranie s mačiatkom, ktoré si hryzú ruky, a neskôr sa môže stať zlým zvykom. A je nepravdepodobné, že sa vám bude páčiť sám, vaša rodina a hostia.

Môžem si hrýzť návyk z hryzenia rúk?

Nie je možné trénovať mačiatko, ale jeho akcie môžete nasmerovať správnym smerom. Len nevykazujú agresiu a krik. Niekoľko jednoduchých rád vám pomôže zbaviť sa návyku hryzenia rúk. :

 • prejavte väčšiu pozornosť a náklonnosť k malému stvoreniu, berte ho častejšie do svojich rúk, aby sa cítil chránený,
 • ak mačiatko uhryzne ruky, nepodporujte ho ani v hre, inak sa z neho vyvinie návyk, ktorý sa ťažko zbaví,
 • Nevyvolávaj ho agresiou pri tvojom konaní.

Ak je dieťa tak prehnané, že začal prejavovať agresiu, musíte sa správať tak, aby ste ho uhasili. Napríklad, rozptyľujte ho lukom na provázku, loptičke alebo plyšovej hračke. Akékoľvek útoky na ruky sa určite musia zastaviť ostrým zvukom: povedzte „nie“ alebo hlasno tleskajte. To následne vyvinie inštinkt, že to nie je potrebné.

Na záver vám môžeme odporučiť, aby ste začali chovať mačiatko od momentu, keď sa objaví v dome, potom nikdy nevznikne otázka: ako odstaviť mačiatko, aby si uštiplo ruky.

Pred odstavením mačky do hryzenia musíte pochopiť - rozmaznáva sa to z jeho strany alebo zjavná agresia. Ak predtým mačka nezanechala na majiteľovi žiadne stopy po zuboch, náhle uhryznutie môže byť signálom zlého zdravia zvieraťa. Alebo o nesprávnom správaní majiteľa.

Prečo uhryznúť

Ak chcete porozumieť, musíte starostlivo zvážiť svoje správanie. Ak ste v poslednom čase veľa kričali alebo ste nervózni, potom mačka môže začať svoju výchovu. Ak dravec pred zákusom niečo povie a upozorní na seba, znamená to určité konkrétne požiadavky.

Napríklad, keď moja prvá mačka počula moje výkriky, prišla ma vychovávať. Najdôležitejšie zvuky zneli najprv, v celej svojej sile sa trela o moje nohy a potom išli zuby do kurzu. A je ľahké pochopiť, ako odstaviť mačku od hryzenia a poškriabania, v takých situáciách to nefungovalo.

cena: 608 rub 788 rub. 23% zľava pre vás!
Obsahujú taurín a tvaroh. Быстрая доставка по России. А также более 3000 других товаров для питомцев по выгодным ценам!

Но крик - это не только причина. Это и хороший способ борьбы с кусакой. Если после укуса кота поймать и тихонько повизжать ему в ушко, то можно быстро излечить от агрессии. Тогда хищник будет вспоминать о звуковом наказании и очень быстро исправится. Но это работает только в случаях, когда Вы мало кричите.

Iným spôsobom - uhryznutím vtlačiť prst hlboko do úst dravca, takmer k roubíku. Potom mačka pri pokuse o ruky okamžite zapamätá nepríjemný ľudský prst v ústach. A túžba po sladkom pohryznutí rýchlo zmizne.

Musíte byť opatrní pri agresívnej mačke a odstaviť mačku na hryzenie

Ako odstaviť poškriabanie

Ak mačiatko alebo dospelý dravec uvoľní tiež svoje čeľuste, musíte stlačiť jeho čeľuste. A zároveň vždy jasne a zreteľne povedzte „Pazúry“. A so uhryznutím, štipkou a bolestivo kliknite na uši a povedzte „Zuby“. Ak je mačka obzvlášť silná, môžete použiť noviny alebo akýkoľvek ľahký predmet. Vzdelávanie s dlaňou alebo nejakým druhom bremena je cesta k poškodenému vzťahu a možnému zraneniu zvieraťa.

Mačka si rýchlo pamätá spojenie medzi jednoduchým slovom, jeho zlým skutkom a ľahkým trestom. Ak sa objekt používa na vzdelávanie, musí to byť ten istý. Takže počas pokusu bolo možné ohroziť a zabrániť útoku.

cena: 1144 rub. 1619 rub. 29% zľava pre vás!
Stabilný základ nekĺzne po podlahe. Rýchle dodanie v Rusku. A tiež viac ako 3000 ďalších domácich miláčikov za konkurencieschopné ceny!

Ako odstaviť mačku od hryzenia - vo videu sa často objavuje útok za rohom. Toto nie je dobrá situácia, pretože predátor preukáže, že ste obeťou. Preto musíte znovu získať úlohu vodcu, viac komunikovať s mačkou a sledovať zmeny.

Nemôžete kričať a nadávať mačku

Ak zviera okrem útokov začne písať aj v rohoch, je to buď priamy protest, alebo zlé zdravie. Aby ste vylúčili zdravotné problémy, musíte navštíviť veterinárneho lekára. Pretože niekedy je nárast agresie spojený s ostrými hormonálnymi prerušeniami alebo poruchami genitourinárneho systému.

Ak veterinárne vyšetrenie dalo diagnózu „zdravé“, musíte prejsť na prísnejšie vzdelávacie nástroje. Po každom útoku môžete mačku uzamknúť v zákrute alebo v miestnosti samostatne. Mačky netolerujú zatvorené dvere a obmedzené priestory, takže dravec je preškolený rýchlejšie.

Video „Ako odstaviť mačku od hryzenia a poškriabania“

Môže vás tiež zaujímať.

Ľudia majú veľa sviatkov: od globálne oslavovaného Nového roka a Vianoc až po dni vŕtania

Aby sa vaša mačka doma nenudila a nepoškodila nábytok pazúrmi,

Dobrý vzhľad a jemná dispozícia nestojí nič s štipľavým zápachom moču mačky, ktorý

Majitelia, ktorí majú mačiatko alebo mačiatko, sa veľmi často čudujú, prečo mačky spia

V článku sa dozviete, ako môže mačka vrhnúť čo robiť. Ktoré môžu

Môžete odstaviť mačku od hrania so závesmi tým, že vyriešite dôvody. Žijeme spolu v tom istom dome

V mačkách je prítomný inštinkt čistoty. Ak mačka náhle prestane chodiť po podnose, pokúsi sa to vyjadriť

Sací reflex u mačky sa vytvára v novorodeneckom období - v prvých 7 až 10 dňoch života. Spolu s

Určite mnohí videli vtipné videá, v ktorých sa bežné domáce mačky správajú, mierne, neadekvátne. často

Rozhodli ste sa naučiť domáceho maznáčika ísť na toaletu ľudským spôsobom: pomocou toalety. Systém pomôže tento nápad splniť.

Každý majiteľ mačiatka v počiatočnej fáze prijíma jediné a zodpovedné rozhodnutie týkajúce sa výberu potravín. zvážiť

Od čias starých karikatúr sa mnohí etablovali v myšlienke, že všetko, čo je potrebné pre sebaúcty mačky

Mnoho majiteľov čelí problému, ako odstaviť mačiatko z whisk. Napokon, nakŕmte mačku

V tomto článku vysvetlím 4 hlavné dôvody, prečo nás mačky kousajú a ako zastaviť toto správanie.

4 hlavné dôvody, prečo hryzú mačky:

Sú zranení alebo trpia bolesťou. (najzrejmejší dôvod)

Ak vaša mačka náhle prejaví agresiu, ktorá nebola predtým, môže to znamenať, že je zranená alebo chorá. Ukážte mačke čo najskôr veterinárovi.

Vystrašená mačka sa môže stať agresívnou. Vaša mačka sa snaží chrániť seba, nesnaží sa úmyselne ublížiť osobe. Hneď ako odstránite príčinu strachu, vaša mačka by sa mala upokojiť a vrátiť sa do normálu.

Niektoré mačky sú nadšené, keď vidia alebo cítia mačku niekoho iného blízko bytu alebo domu, kde žijú. Automaticky spúšťajú teritoriálny inštinkt - útočiť. Ale keďže mačka nemôže zaútočiť na toho, kto zasahuje do jej územia, útok je presmerovaný na najbližší dostupný cieľ, tj na vás.

Pamätajte, že sa tak nestane, pretože mačka chce ublížiť, je to len tak, že reakcia funguje automaticky a útok (v súlade s programom stanoveným v mozgu mačky od prírody) by mal mať konkrétny cieľ.

Najlepším spôsobom, ako vyriešiť tento problém, je nájsť príčinu a odstrániť ju. Ak vaša mačka takto neustále reaguje na pouličné mačky, jednoducho zablokujte jej pohľad zatváraním na záclony alebo záclony alebo držte mačku mimo okna, kde môže vidieť zvieratá, ktoré ju otravujú.

Môžete si tiež kúpiť špeciálny sprej, ktorého vôňa je podobná "priateľským" feromónom mačiek a zázračne upokojuje vzrušenú a stresovanú mačku.

Hryzenie počas hry

Najprv by ste mali naučiť mačku hrať sa iba s hračkami, nie s rukami a nohami. Ak máte mačiatko, nikdy Nepoužívajte na to hranie rúk alebo nôh - na tento účel používajte iba špeciálne hračky, takže mačiatko nikdy nenapadlo, že ruka je dobrý predmet na hryzenie.

Tiež, a to je veľmi dôležité, musíte si byť istí, že nikto iný nehraje s vašou mačkou prstami. (Toto je veľmi časté, viem, že väčšina ľudí si mačiatko škádlí pohybom jeho prstov pred nosom. Nikdy to nedovoľte nikomu, pretože to učí vašu mačku, že prsty sú tiež hračkou). Prísne dodržujte pravidlo:

Pri hraní s mačkou vždy používajte špeciálnu hračku vo forme rybárskeho prútu a prsty držte ďalej od zvieraťa. Pomocou hračiek stimulujete a uspokojujete vrodený lovecký inštinkt mačky.

Okrem toho úplne zničí spojenie mozgu mačky medzi vašimi rukami a hrou.

Stimulujte lovecký inštinkt vašej mačky rýchlym pohybom hračky po podlahe, skrytím za roh, skrinky atď.

Nechajte mačku prenasledovať hračku, a keď sa zviera začne pohybovať pomalšie a prejaví únavu, nechajte ho vyhrať konečné víťazstvo a chytte korisť.

Potom dajte mačiatku liečiť bohaté na bielkoviny (podľa tohto plánu uspokojíte prirodzené inštinkty mačiek: lov je herný proces, jesť je liečiť po hre, starať sa o seba a spať).

Ak vás mačka ukousla, okamžite zmrazte, neodstraňujte ruky, pretože toto správanie je charakteristické pre korisť, ktorá sa snaží vypuknúť a utiecť a do mozgu mačky je zahrnutá reflexná reakcia, ktorú je potrebné uhryznúť ešte tvrdšie.

Aby mačka uvoľnila svoje uchopenie, mali by ste pohybovať rukou v opačnom smere - smerom k ústam. Keďže sa hra nikdy neposúva k dravcovi, spôsobuje to zmätok u mačky a spôsobuje to, že vás pustí z ruky.

Teraz musíte naučiť svoju mačku, že hryzenie ľudí nie je vôbec zábavná hra.

Vyžaduje si to predbežnú prípravu.

Nájdite niečo, čo vytvára veľmi hlasný zvuk a ktoré môžete mať pri sebe. Používam hliníkovú plechovku naplnenú kamienkami alebo kovovými mincami (zakryte otvor páskou).

Ďalšou účinnou možnosťou je ostrá bavlnená papučka na stene.

Nakoniec môžete jednoducho kričať „Ay!“ Hlasno, keď vás druhá mačka kousne (malo by to znieť prirodzene).

Môžete skúsiť vydať zvuk, ktorý vydávajú malé mačiatka alebo šteniatka, keď ich pohryznú ich vrhu. Čím hlasnejšie a žalostnejšie sú vaše výkriky, tým lepšie.

Až nabudúce plánujete mačku maznať (alebo urobiť niečo, čo zvyčajne vyvoláva hryzenie), buďte pripravení.

Sledujte mačiatko a keď sa blíži, aby vás uhryzol (alebo zhryzol), zatraste nádobou tak tvrdo, ako len dokážete (alebo ak chcete, zakričte).

Cieľom je vytvoriť spojenie mačky medzi hryzením vás a hlasným, desivým zvukom.

Hluk vystraší mačiatko, preruší hryzenie a vytvorí pre takéto správanie negatívnu motiváciu.

Vaša mačka ťa miluje a nechce ťa ublížiť, okrem toho nemá rada strašidelné ostré zvuky.

Skôr alebo neskôr mačka pochopí, že hryzenie spôsobuje hlasný strašidelný zvuk a zlé správanie sa zastaví.

Máte mačiatko? Ak existuje, potom viete z prvej ruky, ako môže tento malý ubohý človek ublížiť svojimi ostrými, ako je žiletka, pazúry a nemenej ostré zuby. Stále častejšie vás napadne myslenie: „Sú všetky mačiatka také, alebo mám jedinečnú kópiu?“ Verte mi, to je všetko. Je to len tak, že niektorí majitelia mačiek sú schopní odradiť svojho domáceho maznáčika od tejto závislosti, zatiaľ čo iní nie. Ako odstaviť mačiatko na hryzenie a poškriabanie? Ako vysvetliť tomuto malému playboyovi, že vaše ruky nie sú vyrobené z dreva?

Po prvé, majiteľ zvieraťa si musí byť vedomý, že pred ním je maličký, vtipný, ale stále dravec, ktorému príroda dávala ostré pazúry a zuby nie pre krásu. Ak ich uvedie na trh, existuje pre to nejaké vysvetlenie. Ale ktorý? Dnes tomu rozumieme.

Prvý vzhľad v dome

Takže si priniesol do domu malú nadýchanú (alebo hladkú srsť) hrudku s veľkými zvedavými očami. Položili ho na zem. Mačiatko je vystrašené a zmätené - všetko okolo je cudzie a neznáme, a čo je najdôležitejšie, vôbec to vonia ako mama. Oslovíte ho a nečakane pre vás začne hrýzť prst. Zatiaľ ste neboli zranení a s emóciami sledujete, ako malý dravec trápi váš prst. Prečo mačiatko uhryzne? V tejto situácii sa spustí prirodzený inštinkt - je chránený pred neznámym tvorom, ktorý ho odcudzil od svojej matky. V tomto okamihu nemá zmysel nadávať ho, natož ho trestať. Nezabudnite, že pri chove zvierat môžete dosiahnuť iba dobré výsledky. Nechajte dieťa rozhliadnuť sa v novom dome, nechajte ho chvíľu na pokoji.

O mesiac neskôr ...

Vaše domáce zviera sa značne rozrástlo a zmenilo sa na skutočný hurikán, ktorý môže byť naraz vo všetkých izbách, niečo hrkálka a niečo otočí. Najdôležitejšie však je, že začne „loviť“ vaše nohy - zrazu vyskočí za roh a radostne si na ne skočí, pomocou zubov a pazúrov (čo je už veľmi citlivé) - víťazstvo! Úlovok je chytený! Dalo by sa tešiť úspešnému lovcovi, ak nie jeho bolesti po jeho útoku. A potom sa začnete sťažovať svojim priateľom, že mačiatko neustále uhryzne.

Agresia hry

Toto je jeden z najbežnejších problémov v správaní mačiek. Zvyčajne sa s nimi stretávajú začínajúci „chovatelia mačiek“.

Nesprávne správanie pri hre môže byť spôsobené odstavením domáceho maznáčika od dojčenia. Zvyčajne sa to stane, ak mačiatko zostane vo veľmi mladom veku bez starostlivosti matky.

Od asi 4 týždňov veku prináša mačka svoju korisť. To znamená plynulý prechod z dojčenia na pevné krmivo. Zároveň sa mačka začína prejavovať nespokojnosťou, keď sa mačiatka pokúšajú hodiť na svojom mlieku. Do 7. týždňa sa mačiatko úplne prepne na pevné krmivo a uvedomí si, že nie všetko, čo chce, môže dostať na požiadanie. Na tom, ako pevne sa to dozvedel, závisia jeho vzťahy s jeho spolubratmi a ľuďmi.

Ak z nejakého dôvodu mačiatko túto lekciu nedostane, zmení sa jej správanie a nie k lepšiemu. V budúcnosti môže prejaviť agresiu, ak majiteľ nie je v zhone pohladiť ho alebo nakŕmiť. Podľa vedcov sa u mačiatok, ktorých kŕmenie materským mliekom bolo prerušené príliš skoro, vytvárajú lovecké inštinkty oveľa skôr, a preto sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť symptómov agresie.

Ako sa s tým vysporiadať?

Nastal čas ukončiť teror domáceho dravca. Ale ako odstaviť mačiatko, aby ich odhryzlo a poškriabal, ak je to pre neho iba hra poľovníka a jeho koristi? Jedinou odpoveďou je pokračovať v hre. Ste prekvapení Nestojí to za to, v skutočnosti môžete pokračovať v hre. Nenabúdajte svoje ruky a nohy ako obetu vášmu miláčikovi, ale vhodnejšiu náhradu - bonbóny, gule, prázdne plastové fľaše alebo ochutené myši. Prejdite si rôzne možnosti, potom nájdete tú, ktorá pomôže tyranovi zabudnúť na zmrzačené ruky a prejsť na niečo vhodnejšie.

Laserové ukazovátko

Ak sa mačiatko poškriabe a uhryzne, najistejším spôsobom, ako ho od neho odstaviť, je „vysať“ hlupáka do tej miery, že jeho jedinou túžbou je dostať sa niekde do odľahlého rohu a zaspať. Laserové ukazovátko vám s tým pomôže. Keď sedíte v kresle, môžete viesť svojho domáceho maznáčika tak, aby zabudol, že vás dnes nezhryzol ani nepoškrabal. Nerobte si starosti o svoju fyzickú kondíciu - aby sa mačiatko vyvíjalo normálne, musí sa pohybovať aktívne. V právomoci vlastníka nasmerovať svoju neochvejnú energiu správnym smerom.

Metóda bičovania

V žiadnom prípade si nemyslite, že vás žiadame, aby ste porazili svojho maznáčika pre jeho malomocenstvo. Existuje efektívnejšia metóda, ako mu vysvetliť, že sa mýli a nemal by tak robiť. Ak sa mačiatko uhryzne, použite obvyklý rozprašovač v čase nasledujúceho útoku alebo jemne kliknite na jeho nos.

Ďalší, trochu komický nástroj. Je potrebné hrozivo zasyčať na „predátora“. Znie to pravdepodobne smiešne, ale verte mi, že to funguje. Preložené z „jazyka mačiek“ to znamená, že ste s niečím veľmi nespokojní a tyran nemusí byť príliš dobrý.

Počasie v dome

Pre mnohých sa to môže zdať neuveriteľné, ale často je odpoveďou na otázku, prečo je mačiatko uhryznuté, nervózna atmosféra vo vašom dome. Venujte pozornosť tomu, ako často vy alebo vaša domácnosť vyjadrujete svoje hlasy a ako sa váš miláčik v tom čase správa. Možno by ste mali byť trochu viac zdržanliví. Bude to prospešné nielen pre vaše mačiatko, ale pre všetkých členov rodiny.

A teraz sa musíme sústrediť na najčastejšie chyby, ktoré urobili majitelia domácich miláčikov, aby sme pochopili, ako odstaviť mačiatko.

Agresívne hry

Pravdepodobne mnohí sledovali „zápas“ mačiatok rukami človeka. Niekedy tieto „boje“ končia hlbokými škrabancami a najčastejšie útekom mačky. V tomto prípade sa určitý model vytvára vo vedomí zvieraťa, keď sa mu ruka človeka javí ako veľká myš, ktorá nie je hriechom, ktorý by sa mohol uhryznúť. Vylúčením takýchto hier prispejete k tomu, že pre mačiatko nebude ľudská ruka zdrojom nebezpečenstva, a preto nebude potrebné ju chrániť.

Nedostatok hernej činnosti

Mačiatko sa škrábe a uhryzne, ak je jeho hracia aktivita znížená na nulu, inými slovami, ak sa mačiatke nikto nevenuje. Samozrejme, že sa na nejaký čas môže „zabaviť“, ale skôr alebo neskôr to vedie k emocionálnemu hladu. Zviera akumuluje energiu, ktorá sa potom aktívne vysype.

Ak chcete správne napraviť agresiu hry, musíte byť trpezliví, ale nemôžete príliš oddialiť. Pokúste sa obrátiť pozornosť mačky v čase jej lovu na ruky alebo nohy. Napríklad hádzať hračku jej smerom. V prípade mačiatka je potrebné hrať aspoň 1 hodinu denne.

Mačiatka (niektoré fotografie, ktoré sme uverejnili v našom článku) sú veľmi odlišné. A to sa netýka iba ich vzhľadu. Líšia sa temperamentom a charakterom. Aby všetci mohli rásť, boli silní a veľmi priateľskí, musí majiteľ pracovať. A čo je najdôležitejšie, milujte svojich miláčikov a snažte sa s nimi spoznať priateľov.

Pin
Send
Share
Send
Send