Užitočné tipy

Núdzová psychologická pomoc

Pin
Send
Share
Send
Send


1. Dajte obeti vedieť, že ste blízko a že sa už prijímajú záchranné opatrenia. Obeť by mala mať pocit, že v tejto situácii nie je sám. Choďte k obeti a povedzte napríklad: „Zostanem s vami, kým nepríde sanitka.“ Obeť musí byť tiež informovaná o tom, čo sa deje: „Sanitka je na ceste.“

2. Pokúste sa zbaviť obete zvedavých očí. Zvedavý vzhľad je pre človeka v krízovej situácii veľmi nepríjemný. Ak diváci neodídu, dajte im nejaký poriadok, napríklad aby odviedli zvedavých od scény.

3. Opatrne sa dotknite tela. Ľahký telesný kontakt zvyčajne upokojuje postihnutých. Preto vezmite obeť za ruku alebo poplácať sa za plece. Nedotýkajte sa dotýkania sa hlavy alebo iných častí tela. Postavte sa na rovnakej úrovni ako obeť. Aj keď poskytujete lekársku starostlivosť, skúste byť na rovnakej úrovni ako obeť.

4. Hovorte a počúvajte. Pri plnení svojich povinností pozorne počúvajte, neprerušujte ich, buďte trpezliví. Hovorte, najlepšie pokojným tónom, aj keď obeť stráca vedomie. Nebuď nervózny. Vyvarujte sa výčitiek. Opýtajte sa obete: „Môžem pre vás niečo urobiť?“ Ak cítite súcit, pokojne to povedzte. Každá obeť by sa mala cítiť chránená av dobrých rukách. Môžete si vytvoriť priaznivú atmosféru sebavedomia a pokoja, ak:

· Ovládajte seba a situáciu,

· Konať pokojne a logicky,

· Zostaňte obozretní, ale pevní, hovorte s obeťou jemne, ale k veci.

Pri vyšetrovaní a liečbe sa porozprávajte s obeťou:

· Vysvetlite, čo budete robiť

· Pokúste sa odpovedať na otázky čestne, aby ste vylúčili obavy obete, ak neviete ako na ňu odpovedať, povedzte to,

· Pokračujte v schvaľovaní obete, aj keď je vaša pomoc vyčerpaná - zistite, komu môžete nahlásiť nehodu, opýtajte sa, či obeť potrebuje, aby ste pre neho niečo urobili, napríklad aby ste vylúčili deti zo školy,

· Nenechávajte nikoho, kto môže kedykoľvek zomrieť. Neustále s ním rozprávajte a držte svoje ruky vo svojich vlastných rukách, nenechajte sa cítiť sám.

Prvá pomoc môže byť pre vás nebezpečná. Vždy sledujte svoju osobnú bezpečnosť. Neriskujte, chcete niekoho hrdinne zachrániť v nebezpečnej situácii. Poskytovatelia prvej pomoci môžu byť vystavení riziku nákazy vážnou infekciou (HIV, hepatitída) od obete.

Po poskytnutí prvej pomoci a premiestnení poškodenej osoby na inú osobu uveďte svoje pocity do poriadku, pretože poskytovaním pomoci v núdzi konáte v stresovej situácii, čo vás môže neskôr ovplyvniť. Môžete sa cítiť depresívne, najmä ak ste pomohli cudzincovi a nepoznáte dôsledky svojho úsilia.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Použite vyhľadávanie:

Najlepšie výroky:Pri absolvovaní laboratórnej práce študent predstiera, že vie všetko, učiteľ predstiera, že mu verí. 9070 - | 7214 - alebo si prečítať všetko.

5.18.177.131 © studopedia.ru Nie je autorom publikovaných materiálov. Poskytuje však možnosť bezplatného použitia. Došlo k porušeniu autorských práv? Napíšte nám | Kontaktujte nás.

Zakázať blokovanie adBlock!
a obnovte stránku (F5)

naozaj potrebujem

Pin
Send
Share
Send
Send