Užitočné tipy

Druhy triedičiek mincí

Pin
Send
Share
Send
Send


Prechod od hŕstky mincí k umiestneniu na šírku znamená pre vývojového začiatočníka ďalšiu evolučnú fázu, keď sa zo súboru zmení zbierka. Pripomeňme, že dobre navrhnutá kolekcia je kvalitná expozícia na zvolenú tému, kde sú mince umiestnené v súlade s vybranou koncepciou a sú vybavené vysvetľujúcimi poznámkami. Navyše, jedna z organizačných metód expozície od staroveku sa považuje za zbierku. Koniec koncov, darované zbierky sa ukázali ako základ pre vznik mnohých múzeí, z ktorých niektoré majú dnes svetoznáme mená.

Ako usporiadať mince do albumu


Album na rozloženie mincových buniek

Začiatok cesty, keď sú zakúpené mince a ich trezor. Zostáva rozhodnúť, ako rozmiestniť mince v albume. Najmenej zo všetkých otázok vyvstáva pri nákupe tabletových albumov pre konkrétnu sériu. Výrobca sa rozhodol pre vás, aké pozadie zvoliť pre pozitívny a ako presne umiestniť sériu na to. Nie je možné vkladať mince inak. Séria sa často skladá z niekoľkých albumov. Príkladom je séria „70. výročie víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945“, ktorá pozostáva z troch nezávislých častí: „70 rokov víťazstva“ (2014), „krymské operácie“ (2015) a „mestá - hlavné mesto krajín oslobodených od fašizmu “(2016). Už si môžete vybrať: dajte mince do albumov alebo ich zbierajte v jednej expozícii.


Vzorový album

Ak je väčšia sloboda zabezpečená albumom s mincami s vložkami do listov, ktoré pozostávajú z buniek pre mince so špecifickým priemerom. Nevkladajte mince vybranej témy svojvoľne a snažte sa obsadiť každú bunku. Kolekcia vyzerá priaznivejšie, keď sú série od seba oddelené. Napríklad pri zbere mincí na túto tému "Fauna" stojí za to oddeliť bimetalickú sériu „Svet zvierat Turecka“ od strieborných mincí s podobnými kresbami vydanými v roku 2005. Prázdne bunky sa môžu vyplniť monofónnymi vložkami alebo z nich môžu tvoriť mozaikový substrát.


Mince série navyše v albume

Umiestnenie extra-sériových mincí vhodných pre vybratú tému je úplne v rukách vašej fantázie. Je však vhodné zjednotiť výber mincí na hárku. Napríklad zbierajte mince nielen s podobným priemerom (veľkosť bunky sa o to postará), ale aj rovnaký kov alebo aspoň farby. Až potom sa vaša zbierka prestane podobať tej istej hromádke, ktorá sa rozšíri iba cez priehľadné vrecká.

Ako spracovať mince pred umiestnením do albumu

Vložte mince do albumu by mali byť v rukaviciach. Iba týmto spôsobom sa odtlačok prstov po určitom čase neobjaví na povrchu. Takéto prekvapenia sa často radi prezentujú s modernými galvanizovanými mincami (desiatky oceľovej „horúcej vody“) odetými v tompaku (10 a 50 kopeck z rokov 2006 - 2014), ako aj z mosadze (10 a 50 kopeck z rokov 1997 - 2006 a bimetalickými krúžkami do roku 2017). ). Tmavá stopa, ktorá sa objaví, navždy odstráni mincu zo zbierky. Ale čo keď cenná kópia vyšla z obehu a už na nej existujú neviditeľné stopy?


Surová minca, na ktorej sa vytvorila nerovná patina

Na internetových stránkach sa odporúča mince pred ich umiestnením do albumu utrieť alkoholom alebo acetónom. Nedodržiavajte však rady bezdôvodne. Ukázalo sa, že vedci röntgenovej fotoelektrónovej spektroskopie (Sanjay V. Kagwade, Clive R. Clayton, Devicharan Chidambaram a Gary P. Halada) zistili, že keď sa meď čistí acetónom, potom slúži ako fotokatalyzátor pre reakciu medzi acetónom a vodnou parou. V neprítomnosti svetla nedochádza k reakcii, ale medené mince neutierajte v tme? Preto odmasťovanie medi a zliatin obsahujúcich meď (a odstraňovanie mastných stôp z povrchu mince je zahrnuté v tejto kategórii) je lepšie neprodukovať acetón.


Reakcia acetónu s meďou v prítomnosti svetla (foto vľavo) a bez svetla (foto vpravo)

Pri výbere acetónu na čistenie povrchu ostatných mincových kovov by ste mali venovať pozornosť jeho zloženiu. Odporúča GOST 1978. Experimentálne je možné prítomnosť nepotrebných prísad skontrolovať kvapkaním acetónu na pohár a následným zapálením. Po vyhorení acetónu, ak je vysoko kvalitné, sklo zostáva čisté.

Pri výbere alkoholu na utieranie mincí pred položením do albumu nezachytajte prvú fľašu, na ktorú narazíte. Niekedy po alkohole si môžete všimnúť belavé škvrny na minciach. A opäť nám sklo pomôže, to je optika! Povrch šošoviek v optických prístrojoch sa čistí izopropanolom (izopropylalkohol). Po takomto vyčistení na skle nezostanú žiadne belavé škvrny alebo škvrny. V dôsledku toho nespôsobí žiadne poškodenie povrchu mincí. Na to by ste nemali zabudnúť špecializované kvapalinypokiaľ ide o vzácne a cenné mince.

Pár slov o ochrane

Bežný tabletový alebo mincový album neposkytuje úplnú izoláciu vzorky od vplyvov prostredia, čo spôsobuje vzhľad patiny. Zberatelia predtým používali rôzne spôsoby konzervácie. Pre „rozpočtové“ mince sa použil akrylový fixátor, ktorý sa používa na reštaurovanie umeleckých obrazov. Ak ste chceli ochutnať mince príjemnej konzervácie, potom na ne bola nanesená vrstva vosku, vazelíny alebo parafínu.


Lakovaná minca

To bolo tiež populárne lakovanie mince. V tomto prípade však bola pôvodná farba mince jemne zdeformovaná. Dokonca aj začiatočník numizmatik ľahko identifikuje vzorku potiahnutú lakom z obyčajnej mince. Všetky tieto metódy sa znásobili a znásobili z dôvodu banálnej neprístupnosti kapsúl. Zachovanie predchádzajúcich rokov poškodí iba mince vynikajúcich. V súčasnosti nie je problém získať kvalitné kapsuly od dôveryhodných výrobcov.


Príklad kvapaliny chrániacej mince pred oxidáciou

Ak si uložíte desať rubľov na kapsulu, riskujete neodvolateľné zničenie veľkoleposti drahý príkladza cenu desiatok tisíc. A tu je tiež potrebné venovať pozornosť špecializovanej tekutine na ochranu pred oxidáciou akéhokoľvek druhu mince. Po vyčistení vzorky naneste roztok na povrch, ktorý ho ochráni pred škodlivými účinkami vzduchu.

Ako vyrobiť album s mincami

Mince v albume. Je čas myslieť dizajn kolekcie, Napríklad vezmite mince z Ruskej ríše z Petra Veľkého do Mikuláša II. Bolo by rozumné oddeliť jedného vládcu od druhého, tj jasne rozlišovať medzi dobami razenia. Tu sú ideálne albumy na mince s vloženými listami. Na každé obdobie sa vytlačí titulná strana (bolo by pekné začať zbierku aj s Petrom Veľkým, ale s listom pokrývajúcim celú tému zbierky). Ak sa mince v určitom období nerozdeľujú podľa rokov, ale kovov, je možné zvýšiť počet sekcií, ktoré predchádzajú každej exkurzii a ktoré zaznamenávajú znaky obehu mincí tohto typu. Pri zoradení podľa obdobia podľa nominálnych hodnôt je užitočné to ukázať vložiť list vývoj jedného alebo druhého pomenovania, ku ktorému došlo v priebehu rokov. Vkladacie hárky uľahčujú hľadanie miesta pre nové akvizície. Niekedy môže vložka medzi obdobiami ilustrovať zaujímavé vetvy v peňažnom obehu. Napríklad zvýraznite razené mince Kataríny Veľkej od Pavla prvého.


Pamätné 2 eurové hárky s informačnými prílohami

Nesériové mince určitej témy sa najlepšie ukladajú do hárkov, ktoré majú ďalšie sloty pre informačné vložky. Ako podpísať mince v albume? Odporúča sa uviesť vydávajúcu krajinu, rok vydania, nominálnu hodnotu a udalosť (ak je minca pamätná). Pri téme „Fauna“ bude užitočné vyznačiť stručné informácie o predstaviteľovi živočíšneho sveta chytenom na minci.

Ako ukladať albumy s mincami


Shubber albumy

Nie všetci si myslia, že po zaistení bezpečnosti mincí sa človek musí starať o albumy sám. Najskôr by sa albumy mali skladovať v stoji, aby mince priľahlých listov proti sebe nepritláčali a nedeformovali plast. Po druhé, kryt musí byť chránený špeciálnym drvičom puzdra, inak jeho rohy a spodok rýchlo vyblednú. Po tretie, starostlivo zvážte výber miestnosti, v ktorej bude vaša zbierka uložená. Miesta s vysokou vlhkosťou nepriaznivo ovplyvnia albumy aj mince umiestnené v ich celách. Vysoké teploty môžu nepriaznivo ovplyvniť plastové fólie a spôsobiť ich zakalenie a dokonca prasknutie v priebehu času. Miestnosť by mala byť suchá, vlhkosť v nej by nemala presiahnuť osemdesiat percent a teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 15 do 36 stupňov. Je dobré, keď materiál albumu vylučuje vplyv na životné prostredie. Nižšie je znázornený „alboke“ - listy dosiek, do ktorých sú vložené utesnené kapsuly.


Príklad obalu z albumu na umiestnenie kapsúl s mincami

Zdá sa, že prechod na novú úroveň vývoja je spojený s mnohými ďalšími nákladmi a zbytočnými krokmi. Všetky vyššie uvedené činnosti však zvyšujú iba úroveň záruky bezpečnosť vašich mincí, Najprv budete pracovať pre zbierku, potom to bude fungovať pre vás. A kto vie, možno za pár desaťročí, jedno z novo otvorených múzeí s hrdosťou oznámi, že základom pre to bola vaša zbierka, všetky sú v výnimočná kvalita a vynikajúca bezpečnosť.

Druhy spotrebičov

Všetky moderné stroje na triedenie mincí sú rozdelené podľa typu mechanizmu.

Zariadenie tohto typu vykonáva svoje funkcie naraz.

Pracovný tok pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Prevádzkovateľ umiestni mince do úložného vrecka a uvedie zariadenie do prevádzky.
 2. Mince sa začínajú pohybovať po ceste triediaceho mechanizmu.
 3. V dôsledku triedenia sa v zásobníkoch určených pre tieto mince rozdeľujú mince rôznych nominálnych hodnôt.
 4. Displej zobrazuje množstvo mincí (buď celkový výsledok, alebo v členení podľa nominálnej hodnoty).

Modely triedičiek s vertikálne orientovaným mechanizmom sa líšia v:

 • Rýchlosť. Priemerná rýchlosť zariadenia je 1 000 - 2500 mincí / min.
 • Použitý jazyk. Existujú triedičky, ktoré používajú ruštinu alebo angličtinu.
 • Možnosti pre výstup konečného výsledku. Nie všetky zariadenia zobrazujú informácie o procese na monitore.
 • Prítomnosť detailov na monitore. Niekoľko modelov zobrazuje iba všeobecné informácie o množstve, iné ich podrobne uvádzajú pre každú nominálnu hodnotu.

Princíp činnosti tohto typu zariadenia je podobný postupu v zariadení s vertikálnym mechanizmom.

Zároveň má niekoľko výhod, najmä zvýšenú prevádzkovú rýchlosť (až 3 000 m / min) a väčšiu odolnosť proti opotrebeniu.

Takéto zariadenie sa vyznačuje vyššími nákladmi.

Dôležité! Triedičky s horizontálne a vertikálne orientovanými mechanizmami rozdeľujú mince podľa veľkosti ich priemeru bez ohľadu na druh meny. Ak teda narazia mince inej meny, zariadenie ich nebude môcť samostatne uložiť do samostatného vrecka. Namiesto toho ich pošle do odvetvia s mincami rovnakého priemeru.

Najvyššia trieda používaných zariadení, kde pravidelne prechádza veľké množstvo mincí rôznych nominálnych hodnôt, napríklad v bankách.

Prevádzka takéhoto triediaceho zariadenia pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Vkladanie mincí.
 2. Pohybujúce sa mince na naklonenej koľajnici.
 3. Počas rozbaľovania mincí berú rezačky mince a posielajú ich do určitých oddielov.
 4. Na konci procesu monitor zobrazí výsledok triedenia.

Tento typ triediaceho zariadenia sa považuje za najodolnejší voči opotrebeniu, aj keď pracuje v ťažkom režime (24/7).

Počas procesu triedenia zariadenie kontroluje priemer, hrúbku a zliatinu mincí. V dôsledku toho sa zahraničné falšované mince, ako aj poškodené peniaze, odmietajú a odosielajú do samostatného kontajnera.

Okrem toho je možné zariadenie podľa potreby upravovať a dopĺňať o rôzne možnosti.

Kritériá výberu

Pri výbere zariadenia na triedenie mincí musíte vziať do úvahy:

 1. Rýchlosť prístroja. Toto kritérium je dôležité najmä pre spoločnosti s veľkým množstvom malých peňazí alebo žetónov.
 2. Objem prijímacej násypky. Tento ukazovateľ je tiež veľmi dôležitý, pretože ani pri vysokých rýchlostiach, ale pri malej násypke, triedenie nepostupuje veľmi rýchlo z dôvodu potreby neustáleho nabíjania.
 3. Doplnkové funkcie triediča.

Okrem toho existujú parametre, ktoré zjednodušujú použitie zariadenia, napríklad jeho hmotnosť. Ľahšie a viac mobilných zariadení je možné presúvať z miesta na miesto a používať na rôznych miestach.

Môžete si vybrať najlepšiu voľbu pre triedič mincí v našom katalógu. Ak je to potrebné, môžete sa obrátiť na našich konzultantov, ktorí vám zodpovedia akékoľvek otázky a pomôžu vám pri výbere najlepšej možnosti.

Pin
Send
Share
Send
Send