Užitočné tipy

Zmeňte predvolené záložné písmo pre úpravy a pridávanie textu do PDF

Pin
Send
Share
Send
Send


V súčasnosti je formát PDF vyvinutý spoločnosťou Adobe Systems takmer univerzálny, pretože práve v tejto elektronickej podobe sa ukladajú takmer všetky pokyny, technická dokumentácia a ďalšie informácie. Používatelia však niekedy majú otázky, ako zmeniť text vo formáte PDF. Môže sa to uskutočniť niekoľkými spôsobmi, ktoré sa uplatňujú v závislosti od toho, aké akcie je potrebné vykonať.

Ako zmeniť text vo formáte PDF: pokyny pre postup

Najprv pár slov o možných situáciách, pretože výber v prospech jednej alebo druhej navrhovanej metódy bude závisieť od toho. Dokument PDF môže kombinovať textové aj grafické informácie, ale samotný formát je relevantnejší pre grafiku a nie pre textový formát.

Otázka, ako zmeniť text vo formáte PDF, však môže mať niekoľko riešení:

  • úprava textovej časti priamo v dokumente,
  • rozpoznávanie grafických objektov pomocou textu,
  • otvorenie dokumentu v rôznych kancelárskych aplikáciách,
  • preklad do iného čitateľného formátu.

Teraz o každej technike trochu podrobnejšie. Po zvážení každého z nich sa každý používateľ bude môcť rozhodnúť, ktorá metóda je pre neho najvhodnejšia a najjednoduchšia.

Ako zmeniť text v súbore PDF?

Začnime tým najjednoduchším. Predtým, keď popularita novovytvoreného formátu naberala na sile, bolo možné prezerať iba dokumenty PDF. O žiadnej úprave sa nehovorilo. Postupom času sa však situácia radikálne zmenila, keď sa začali objavovať špeciálne programy, ktoré umožňovali meniť textovú časť, ako je to v akomkoľvek textovom editore. Doteraz sa najobľúbenejšie aplikácie môžu nazývať Foxit Reader, PDFXEdit, PDF-XChange Editor a mnoho ďalších, nepočítajúc vlastný vývoj spoločnosti Adobe, ktorý sa dá použiť na vykonanie takýchto akcií.

Takmer v každej takejto aplikácii je problém (ako zmeniť text v dokumente PDF) vyriešený jednoducho. Vo väčšine prípadov musíte kliknúť na tlačidlo na úpravu obsahu a vybrať požadovaný rozsah textu, po ktorom sa začne rozpoznávanie textu. Po dokončení procesu bude možné vykonať rovnaké činnosti, aké sú stanovené v bežných textových editoroch.

Rozpoznávanie textu na preklad do iného formátu

Stáva sa však aj to, že text v dokumente sa dá vložiť ako grafický objekt (napríklad naskenovaný list). Čo robiť v takejto situácii, pretože takáto časť, rovnako ako text, nie je editačnými pomôckami rozpoznaná?

Ako prekladať PDF do textu? Môžete to urobiť pomocou špeciálnych programov, ako je ABBYY Fine Reader, v ktorých musíte špecifikovať skenovanie a určiť požadovaný výstupný textový text. Mimochodom, ten istý softvérový balík je užitočný v prípade, keď je potrebné vykonať rozpoznávanie textu vo formáte PDF a pôvodný súbor PDF je chránený pred úpravami.

Konvertujte PDF do iných formátov a otvorte ho priamo v kancelárskych programoch

Ak nemáte k dispozícii žiadne editovacie programy, môžete prevádzať zdrojový formát pomocou špeciálnych prevodníkov, ktoré sú v súčasnosti vyvinuté a majú na verejnosti veľa prístupu k internetu.

Tu sa formát zmení pre každý vkus. Dokument môžete previesť na bežný grafický obrázok (napríklad JPG), previesť text PDF do Wordu alebo Excelu atď.

Ak však skôr aplikácie, ktoré sú súčasťou kancelárskych balíkov spoločnosti Microsoft, nevedeli, ako s takýmito dokumentmi pracovať, teraz s tým nie sú žiadne problémy. Napríklad v programe Word musíte otvoriť súbor PDF.

Uveďte v type otvoreného dokumentu požadovaný formát a potom cestu k dokumentu. Ďalšia vec je, že dokument sa môže otvoriť v režime kombinácie grafických obrázkov a text nebude možné upravovať. K tomu tiež dochádza. V posledných verziách programu Word sa však pred otvorením zdrojový dokument skonvertuje na čitateľný formát, po ktorom musíte kliknúť na tlačidlo povolenia na úpravy umiestnené vpravo hore. Potom je možné zmeniť zdrojový text podľa vášho uváženia.

Používanie prehliadačov

Najdlhší a najnepríjemnejší spôsob je otvoriť súbor PDF v ľubovoľnom webovom prehľadávači, potom stránku uložiť vo formáte HTML (alebo použiť zobrazenie zdrojového kódu), potom ju otvoriť v rovnakom textovom editore alebo v obvyklom Poznámkovom bloku a vytvoriť editácia. Je pravda, že v tomto prípade budete musieť stráviť veľa času, pretože budete musieť odstrániť príslušné príkazy programovacieho jazyka. Ako už bolo uvedené, táto metóda nie je najlepšia, ale ak neexistujú absolútne žiadne ďalšie nástroje, môžete ju použiť (hoci je nesporné, že používateľ nemá na počítači rovnaký „úrad“).

Stručné zhrnutie

To je všetko, čo sa dá ponúknuť pri riešení vyššie uvedenej otázky (ako zmeniť text vo formáte PDF). Ktorému z nich by ste uprednostnili? Používanie špecializovaných editorov nie je zďaleka najlepším riešením, nehovoriac o pokusoch o úpravu po preklade do formátu HTML. Najlepšie je použiť nástroje Word, ale samotná verzia editora by mala byť aspoň 2010. A ak sa vyžaduje zmena v celom dokumente, ktorá sa vyžaduje v úplne inom formáte, potom sa prevádzač bez tohto dokumentu neobíde. Väčšina z nich je distribuovaná úplne zadarmo a po inštalácii nezaberajú veľa miesta na pevnom disku a pre niektorých z nich dokonca nájdete prenosné verzie, ktoré nevyžadujú inštaláciu vôbec. Takže tu je voľba na užívateľovi. To, čo sa pre neho stane najvhodnejším nástrojom, je ťažké posúdiť. Možno však použiť aspoň jedno z navrhovaných riešení.

Pin
Send
Share
Send
Send