Užitočné tipy

Pozorovanie vtákov - koníček pre pozorovateľov vtákov

Pin
Send
Share
Send
Send


Vadim Boyarkin, Julia Nakhimova. Autori fotografií.

Koncom 19. storočia sa v Anglicku objavil nový koníček: pozorovanie vtákov v ich prirodzenom prostredí.

Koncom 19. storočia sa v Anglicku objavil nový koníček: pozorovanie vtákov v ich prirodzenom prostredí. Toto povolanie bolo stále viac a viac milovníkov av roku 1901 mu bolo pridelené meno „pozorovanie vtákov“, čo v preklade znamená „pozorovanie vtákov“. V súčasnosti tento výraz často znie bez prekladu - „pozorovanie vtákov“.

V dvadsiatom storočí v západnej Európe, USA a Rusku sa stalo pozorovanie vtákov populárnou činnosťou. Amatéri-ornitológovia vytvárajú združenia, organizujú výlety, organizujú výlety do miest preplnených vtákov. Pozorovatelia sa zúčastňujú na sčítavaní vtákov počas sezónneho sťahovania, zostavujú zoznamy druhov v určitej oblasti, stavajú kŕmidlá a hniezda, monitorujú distribúciu vzácnych druhov, dokonca organizujú súťaže: ktorí si v určitom čase alebo na určitom území všimnú viac vtákov rôznych druhov.

Čím viac ľudí sa dozvie o vtákoch, tým opatrnejšie sa s nimi zaobchádza, tým viac pozornosti venujú starostlivosti o vtáky. A pozorovanie vtákov vyvíja pozorovanie, trénuje pamäť, zlepšuje vytrvalosť, trpezlivosť a reakciu. Je to dokonca bezohľadné!

Na to, aby ste mohli začať pozorovať vtáky, nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti a vedecké znalosti a nemusíte ísť ďaleko: vtáky žijú všade - vo dvore, na záhrade, v najbližšom parku. Po niekoľkých mesiacoch pozorovania budete dobre oboznámení s ich rozmanitosťou a postupom času budete schopní identifikovať vtáky horšie ako profesionáli. Hlavná vec je túžba a vytrvalosť. Z vybavenia potrebujete iba ďalekohľad, notebook a ceruzku. Ďalekohľady by samozrejme nemali byť divadelné, ale vážnejšie - osem alebo desaťnásobne, aby ste mali možnosť skúmať vtáky nielen v blízkosti, ale aj v otvorenom priestore.

Robte si poznámky hneď po ceste. Predtým, ako idete na prechádzku, napíšte do poznámok informácie o počasí, o mieste, kde sa nachádzate, a ďalšie, podľa vášho názoru, dôležité informácie. Keď uvidíte vtáka, podrobne opíšte znaky, ktoré ste dokázali zvážiť (veľkosť, proporcie, tvar hlavy, zobák, chvost, krídla, vyfarbenie jednotlivých častí), ako aj povahu letu a okolitá príroda. Ak chcete určiť veľkosť objektu pozorovania, porovnajte ho s vtákmi, ktorých veľkosť poznáte (vrabec, škorec, holub, vrana, kačica, hus). Pokúste sa urobiť náčrt a nezabudnite uviesť dátum pozorovania. Mimochodom, používajte iba obyčajnú ceruzku (atrament sa môže pri vniknutí vlhkosti rozmazať). Čím úplnejšie sú vaše poznámky, tým ľahšie je následne určiť druh vtáka, s ktorým sa stretnete - nezávisle pomocou vtáčieho atlasu alebo pomocou skúsenejšieho pozorovateľa.

Veľkou pomocou pri určovaní typu vtáka je fotografia. S vývojom digitálneho fotografického vybavenia je veľa pozorovateľov, ktorí lovia fotografie, ale aby ste si urobili dobrý obraz, potrebujete nejakú prípravu.

Ďalším spoľahlivým pomocníkom v tejto veci je spev vtákov. Každý vták spieva svojím vlastným spôsobom a často podobný vzhľad možno rozlíšiť iba piesňou. Hlasy vtákov sa teraz zaznamenávajú na disky, ktoré si môžete kúpiť. Tieto zvukové nahrávky sa niekedy používajú na prilákanie vtákov v prírode.

Najlepší čas roka na zoznámenie sa s vtákmi je jar a začiatok leta, keď spievajú a majú jasnú farbu párenia. Nemenej zaujímavé je však pozorovať vtáky začiatkom jesene, keď sa mnohí z nich zhromažďujú v kŕdľoch pred letom na juh. Alebo s nástupom zimy, keď je možné vidieť kŕmidlá vtákov v mestských parkoch a na námestiach, preferujúc tajný životný štýl na jar, v lete a na jeseň.

Väčšina vtákov je najaktívnejšia od svitania a hodín do 9-10 ráno. Existujú však druhy vtákov, ktoré spievajú uprostred dňa alebo výlučne za súmraku, ale sú tu také druhy, ktoré sú zobrazené iba v noci. Sledujte najbežnejšie vtáky, ktoré sú vám známe, a pravdepodobne si všimnete niečo nové v ich správaní, výžive, hlasu. A potom bude oveľa ľahšie všimnúť si vtákov, ktorých stále nepoznáte.

Pozorovanie vtákov bude najužitočnejšie, ak sa pripojíte k skupine pozorovateľov pod vedením skúseného ornitológa, ktorý dokáže okamžite pomenovať niekoľko desiatok druhov vtákov a venovať pozornosť ich charakteristickým rysom. Nezabudnite však, že čím viac ľudí, tým menej uvidíte: veľa vtákov je veľmi plachých. Aby ste ich nerušili, obliekajte si nenápadný ochranný odev, klobúk alebo čiapku. Nájdite nejaký prírodný úkryt a pokúste sa vydávať hluk.

A ešte viac. Ak vták vydá poplach, znamená to, že ste sa dostali príliš blízko. Nepribližujte sa k hniezdu, oveľa menej vyzdvihujte kurčatá, vtáka to bude nútené opustiť. A napodobňovanie spevu vtákov ju môže odvrátiť od dôležitého povolania, ako je kŕmenie kurčiat. Nezabudnite, že niektoré vtáky, ako sú labute alebo sovy, môžu na vás zaútočiť a vycítiť hrozbu.

Keď sa pozriete na vzácneho vtáka, neponáhľajte sa, aby ste okamžite odhalili svoj objav. Môže ju vyrušiť zvedavá osoba, alebo ju budú zaujímať pytliaci, zberatelia vtáčích vajec, len chuligáni. Lepšie o tom informujte Ruskú úniu na ochranu vtákov.

Prvý októbrový víkend sa už 20 rokov konajú Svetové dni pozorovania vtákov - to je veľká šanca vyskúšať si ako amatérskeho pozorovateľa vtákov (pozri Science and Life No. 11, 2003). Musíte iba chvíľu pozorovať vtáky a potom vyplniť krátky formulár na webovej stránke: www.biodat.ru, kde uvediete, koľko vtákov, aký druh ste si všimli. Na základe informácií získaných od stoviek tisícov amatérskych ornitológov vedci urobia skutočný obraz o druhovej rozmanitosti vtákov po celom svete. V dňoch pozorovania vtákov sa tak ročne zaznamená niekoľko miliónov jedincov. Medzi nimi patrí prvenstvo spoločné škrobovi a kačici divej. Keď odchádzate z domu s ďalekohľadom, zápisníkom a ceruzkou, môžete do tohto zoznamu pridať niekoľko ďalších osôb, čo znamená, že chôdza sa môže považovať za úspešnú!

Pozorovanie vtáctva odviedli mnohí známi vedci. Medzi nimi americký biológ James Watson, ktorý v roku 1953 (spolu s Francisom Crickom) objavil špirálovú štruktúru molekuly DNA a za to získal Nobelovu cenu. Watson pripomenul: „... Otec a ja sme vstali takmer každé ráno, najmä v máji, keď bolo ešte tma, aby sme sa dostali do Jackson Parku krátko po východe slnka. Výsledkom bolo, že sme mali takmer dve hodiny na hľadanie najvzácnejších druhov penice, hlavne v oblasti lesného ostrova. Otec rozoznal hlasy vtákov oveľa lepšie ako ja: napríklad, keď začul tvrdú pieseň červeno-čiernej tanagry, nikdy si ju nemýlil za melodickejší spev baltimorskej mŕtvoly, ktorá tiež letí do Chicaga, keď sa listy otvoria. Potom otec na električku šiel na sever a odišiel do práce, a ja som išiel do školy v trolejbuse, ktorý ide opačným smerom ...

V poslednom lete som trávil stále viac času pri jazere Wolfe v dome mojich rodičov a sledoval vtáky. Našiel som tam stovky Tulesov a tucty ďatelín hnedých, o ktorých dlhých letoch nad oceánmi som v detstve čítal s nadšením. Na piesočnatom pobreží stále hniezdili piesne zyuks, ktoré sa prelínali s početnými kravatami, ktoré prišli v auguste. Sledoval som vtáčie kŕdle, ktoré sa ponáhľajú pozdĺž pobrežia, a snažil som sa pochopiť, aké vývojové sily vytvorili tieto spoločenské zvieratá, vždy zhromaždené v kŕdľoch, namiesto toho, aby žili samy ... “(James Watson. Vyhnite sa nudám. .: Astrel: CORPUS, 2010).

Trocha histórie a podstata koníčkov

Nemali by ste si myslieť, že pozorovanie vtákov je nový smer, ktorý sa objavil v dôsledku túžby človeka po divočine. Existujú informácie, že tento koníček vznikol v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Anglickí aristokrati, ktorí hľadali aplikáciu na ďalekohľad, ktorý sa v tom čase objavil, začali čas pozorovať vtáky.

Neskôr sa začali fotografovať vtáky, takže sa zrodil celý lov vtákov. Názov pozorovanie vtákov pochádza z dvoch anglických slov: vták - vták, pozorovanie - pozorovanie. Niekedy existuje aj iné meno - berding, ale ak sa ponoríte do pojmov, potom je to pokročilejšia úroveň.

Nezamieňajte si pozorovateľov vtákov s ornitológmi - profesionálmi, ktorí študujú vtáky pre vedu. Pozorovatelia vtákov nevykonávajú výskum, častejšie si vyberajú jednu lokalitu - park, breh rieky, jazero, susedstvo miest a tam monitorujú rodiny vtákov.

Môže zvýrazniť dva typy Pozorovanie vtáctva - domov a turista. V prvej verzii sa lov fotografií uskutočňuje na obyvateľov jedného miesta a pravidelne navštevuje hostí z vtáčej rodiny. Ornitologický cestovný ruch je krátka a dlhá cesta, počas ktorej vykonávajú amatérske štúdium.

Na pozorovanie vtákov použite ďalekohľad a fotoaparáty. Pozorovatelia vtákov fotografujú vtáčie domy, pozorujú vývoj a vývoj kurčiat. Takto sa rodia fascinujúce životné príbehy pernatých rodín.

Všetky pozorovania a fotografické správy sa zaznamenávajú do denníkov. Teraz je vhodné urobiť to na počítači. Vďaka výkonným digitálnym fotoaparátom sa získajú takmer profesionálne materiály. Mimochodom, ornitológovia často používajú amatérske materiály.

Prvé kroky do vtáčieho sveta

Ak bývate v meste, vyberte park alebo námestie blízko vášho domu. Ak sa nachádzate v dedine - choďte na prechádzku po okraji lesa, choďte do močiaru alebo na brehu vodnej nádrže. Pozrite sa, aké druhy vtákov tam žijú, odfotografujte ich a potom doma, určte druh z fotografie a študujte, o čo ide. Najlepší čas na preskúmanie je skoro ráno.

Špecifikujte najmä vlastnosti vtákov, ktoré spadli do šošovky:

 • sú migranti alebo neustále žijú na jednom mieste,
 • ako pary vytvárajú
 • koľko vajec sa kladie
 • akú veľkosť vajíčka
 • ako dlho sa mláďatá vyliahnu,
 • čo jedia
 • ako spia.

Už na základe všetkých týchto informácií môžete sledovať svoje oddelenia. Nezabudnite fotografovať všetko, čo sa deje s rodinou vtákov. Ku každej fotografii priložte vysvetľujúci popis.

Svoje pozorovania môžete uložiť na miestny počítač, ale je lepšie to urobiť v online denníku. Vytvorte napríklad svoj web na bezplatnej platforme alebo vytvorte stránku na sociálnej sieti. Takže nielen vy, ale aj ostatní sa budete môcť zoznámiť so zaujímavým svetom vtákov.

Aké vybavenie bude potrebné

Za účelom zapojenia sa do ornitologického cestovného ruchu nemusíte v počiatočnej fáze nič kupovať. V skutočnosti je to jedna z bezplatných záľub, ak ju považujete za príjemnú dovolenku. Ak chcete začať s tým, že je vhodná aj kamera v telefóne, selfie kamera ju zdvihne. Ale neskôr, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete uniesť a chcete kúpiť dobrú kameru.

Samozrejme, bez ďalekohľadu a dobrého fotoaparátu, ktorý sa priblíži fotografovanému objektu, je ťažké pozorovať hniezda umiestnené vo výške. Je tiež nemožné priblížiť sa - pernatí priatelia sa dokonca boja ľudí v mestských parkoch.

ďalekohľad na pozorovanie vtákov by malo byť vhodné a ľahké, najlepšie s gumovým poťahom, ktorý chráni pred vlhkosťou a nárazmi. Dosť osem až desaťnásobok zvýšenia. Na dlhodobé pozorovanie je ideálny ďalekohľad so statívom.

Ak chcete maskovať, musíte si vybrať správne oblečenie. Nemá zmysel ísť na hon na fotografiu vo svetlých šatách a na podpätkoch. Noste oblečenie, ktoré sa spája s prostredím a nezabudnite, že obyvatelia lesa milujú ticho. Vyberte si topánky, ktoré sú pohodlné a vhodné pre danú sezónu - tenisky, gumové čižmy, trekové topánky. Oblečenie by malo byť uzavreté aj v lete, aby sa zabránilo zahryznutiu kliešťov, komárov a iného hmyzu.

Pri sledovaní vtákov môžete nielen fotografovať, ale aj fotografovať nahrávať na hlasový záznamník zvuky vtákov. Neskôr sú tieto nahrávky ideálne na relax. Nemyslite si, že máte napríklad iba vrabcov, existujú skutočnosti, že v Moskve žije asi 200 druhov vtákov.

Na pochopenie toho, ktorý vták spadol do rámu, je potrebný kvalifikátor. Dnes môžete pre smartfóny a tablety používať nielen papier, ale aj špeciálny softvér.

Z kníh môžete navštíviť „Birds of Ural, Cisurals and Western Siberia“ a „The Complete Key to Birds z Európskej časti Ruska“ v troch zväzkoch. V prípade systému Android vyhľadajte výraz „Field Atlas - identifikátor vtákov, vtáčích hniezd a hlasy vtákov v strednom Rusku.“

Stránka z kvalifikácie

obsah

Pozorovanie vtákov je častejšie považované za koníček, pretože takáto činnosť je zábavnejšia ako vedecký účel. Pozorovanie vtákov získalo najobľúbenejšiu podobu v západnej Európe a Severnej Amerike.

Väčšina pozorovateľov cestuje po svete buď v malých skupinách 6-10 ľudí, alebo samostatne - napríklad manžel a manželka. Všetky údaje (kde, kedy, v akom čase, koľko vtákov, aké druhy) sa zaznamenávajú v poľných denníkoch.

Informácie získané amatérskymi pozorovateľmi vtákov môžu mať vedeckú hodnotu. Napríklad prvé správy o kanárskych pstruhoch, horských šatách, natáčkach s čiernymi hrdlami a Dubrovníku v oblasti Leningrad boli prijaté od amatérky (chytač vtákov). Vďaka medzinárodným projektom, ako je „jar sa blíži“, sa úloha amatérskych pozorovateľov vtákov v poslednom čase zvýšila v zhromažďovaní informácií o migrácii vtákov.

Pravidlá správania a obmedzenia

Skúsení pozorovatelia vtákov si spomínajú:

 1. Je nežiaduce blížiť sa k hniezdam a fotografovať ich blízko. Hniezd a hniezd sa nedotknete, je lepšie sa okamžite vzdialiť od tohto miesta.
 2. Keď vidíte, že mláďa vypadlo, musíte sa od neho okamžite vzdialiť a v žiadnom prípade sa ho nesnažte zachrániť a návrat do hniezda, Takmer vždy to vedie k smrti!
 3. Pozorovanie vtákov nie je kombinované s grilom a piknikom. Nemôžete robiť hluk, robiť oheň ani zapnúť hudbu. To drsne zasahuje do života vtákov, môžu dokonca opustiť svoje domovy.
 4. Kŕmenie vtákov v zime je možné, ale malo by sa to robiť pravidelne a súčasne. Ak nie ste pripravení zahrnúť do denných povinností kŕmenie, je lepšie nezačať vôbec. V opačnom prípade si vtáky zvyknú na krmivo a budú trpieť, ak krmítko zostane prázdne. Nekŕmte chlieb, jáhlu, nepražené semená alebo špeciálne krmivo pre vtáky.

Nezabudnite, že pozorovanie vtákov by nemalo narušiť život zvierat a poškodiť ich! Úspešná strela nemôže byť dôležitejšia ako pokoj obyvateľov lesa.

Aké sú výhody pozorovania vtákov

Ornitologický turizmus je skvelou príležitosťou naplniť nielen vaše prechádzky, ale celý život novým zmyslom.

Mnoho milovníkov pozorovania získava paralelne ďalšie hobby - fotografiu. Začnete fotografovať vtáky, samozrejme, začnete študovať fotografické umenie, naučíte sa zachytávať zaujímavé zábery a vyberiete expozíciu. Mimochodom, na takýchto fotografiách si môžete zarobiť dobré peniaze, keď príde čas, prečítajte si, ako na to.

Pozorovanie vtákov je skvelý koníček pre slobodných ľudí. Chôdza sama je nuda, ale s kamerou v rukách zabudnete na svoju osamelosť a vyzbrojení cieľom sa prestanete mučiť smutnými myšlienkami.

Takéto prechádzky stimulujú chodiť za každého počasia, a to je cesta k zdraviu a dlhovekosti! Koneckonců, chôdza je oveľa užitočnejšia ako sedenie v televízii alebo listovanie cez internet. Budete tiež musieť vyšplhať na stromy, aby ste mohli úspešne vystreliť. Ale to je, samozrejme, iba na želanie as fyzickou zdatnosťou.

Ľudia sledujúci vtáctvo sa zhromažďujú v skupinách a komunitách, čo znamená, že je to koníček pomáha nájsť priateľova niekedy ženské šťastie. Vyhľadajte takýchto ľudí vo vašom meste, ako aj na sociálnych sieťach a fórach, kde komunikujú pozorovatelia vtákov. K dispozícii je dokonca aj medzinárodný klub BirdLife's Rare Bird Club, V komunitách, vrátane virtuálnych, sa konajú preteky na pozorovanie vtákov, ktoré videli a zachytili väčšinu okrídlených na fotoaparáte.

So skupinami môžete cestovať do rôznych regiónov, ísť na spoločné túry a navštíviť jeden druhého. S novými priateľmi sa môžete podeliť o svoje pozorovania a získať užitočné lekcie od skúsenejších súdruhov. Po získaných skúsenostiach sa môžete zúčastňovať súťaží a turnajov.

Po prvé, pozorovanie vtákov je dovolenka, čo znamená, že ju musíte robiť pre potešenie bez toho, aby ste sa museli nútiť robiť to, čo sa vám nepáči. Sledujte vtáky na jar, v zime, v lete a na jeseň. V rôznych ročných obdobiach sa môžete zoznámiť s novými druhmi a zistiť, čo robia stáli obyvatelia v rôznych ročných obdobiach.

Pozorovanie vtáctva sa môže tiež odporučiť na stretnutie s deťmi, pre deti budú takéto prechádzky potešením a prínosom. Ideálne zamestnanie, aby ste mohli vziať dieťa na dovolenku doma alebo v krajine.

Prezrite si náš zoznam koníčkov a nájdite pre seba veľa rôznych zaujímavých aktivít! V každom bode tohto zoznamu - nové pocity a dobrá nálada!

Pin
Send
Share
Send
Send