Užitočné tipy

Ako hrať volejbal: tipy pre začiatočníkov

Pin
Send
Share
Send
Send


V modernom svete sa propaguje šport a zdravý životný štýl. Ľudia sa snažia vyskúšať rôzne športy, z ktorých jedným je volejbal - aktívna a aktívna hra, ktorá je sprevádzaná rýchlou reakciou a schopnosťou premýšľať o ďalšie kroky. Kde začať rozvíjať svoje zručnosti alebo ako získavať volejbalové zručnosti od nuly?

Prvé kroky

Najdôležitejšou vecou v rozvoji a zdokonaľovaní vašich schopností a vybavenia je samozrejme školiaci proces. Je veľmi dôležité, aby sa školenie konalo 3 až 4-krát týždenne a trvalo približne 1,5 až 2 hodiny. Preskočenie tréningu sa neodporúča.

Ďalším krokom bude nájdenie vhodnej športovej formy, to znamená volejbalových tenisiek a lopty, ako aj výhodnej formy, v ktorej bude hráč schopný voľne vykonávať všetky potrebné pohyby a byť v pohodlí. Nasleduje hľadanie vhodného športového volejbalového ihriska, kde bude v skutočnosti tréning. Môže to byť nejaká časť volejbalu alebo telocvičňa (plážový volejbal tu môže byť zahrnutý aj ako cvičisko).

Začiatok odbornej prípravy

Po dokončení všetkých vyššie uvedených krokov môžete začať proces učenia. Hlavným faktorom správnej hry volejbalu bude stáť a cvičiť pohyby nôh. Mali by byť ohnuté a šírka ramien od seba, aby sa dosiahla väčšia schopnosť skákať. Ruky by ste mali držať striktne pred vami a telesná hmotnosť by mala spočívať na ponožkách.

obsah

Ako hrať volejbal? Táto otázka sa obáva mnohých ľudí, ktorí sa chcú naučiť pravidlám tejto vzrušujúcej športovej hry, o ktorej teraz hovoríme.

Volejbal je jednou z najpopulárnejších športových hier. Pre ňu je potrebné trochu - lopta, sieť a vyznačená oblasť. Mali by ste tiež poznať základné pravidlá, jednoduché a ľahko zapamätateľné. Ďalej vám povieme, ako hrať volejbal.

Podanie lopty, prijatie a správna prihrávka

Podľa pravidiel volejbalu sa podanie podáva z krajného rohu ihriska. Účelom správneho podania je hodiť loptu cez sieť a zabezpečiť, aby zasiahla podlahu na súperovom kurte. Ak súper zasiahne loptu, potom hra pokračuje, kým lopta nepadne na jednu alebo druhú polovicu ihriska. Podávanie sa vykonáva jednou rukou zhora. Úder by mal prísť hlavne s údernou rukou (to znamená, že ak má hráč pravú ruku, potom úderné rameno bude pravé), ale tento bod nie je zásadný. Je potrebné niekoľkokrát dokončiť ihrisko, aby ste pochopili, ktorá ruka bude slúžiť neskôr. Ako dobrý príklad odporúčame použiť aj inštruktážne videonávody.

Aký je správny priechod? Uskutočňuje sa v okamihu, keď lopta letí v smere k prijímačovi a on ju musí zasiahnuť alebo ju odovzdať svojmu partnerovi. Celému tímu sú povolené 3 dotyky lopty, to znamená, že hráč môže vziať loptu, odovzdať ju spoluhráčovi a má právo odovzdať loptu ešte raz akémukoľvek hráčovi svojho tímu. Potom musí byť lopta podľa pravidiel zaslaná na stranu súpera. Ak chcete prejsť loptičkou, jednoducho zaujmite pôvodný postoj a položte obidve ruky pred seba. Nemusíte zdvíhať ruky, hráč musí len sedieť pod loptou a tlačiť ho telom (kľúčovým základom tohto pohybu je zdvíhanie rukami). Druhý typ priechodu ho bije zhora. Stačí položiť ruky nad hlavu, zavesiť sa pod meč a prsty prenášať prstami v správnom smere (prakticky bez ohýbania rúk).

Zostava prehrávača

V klasickej verzii budete potrebovať šesť hráčov na každej strane. Ak nie je dostatok priateľov, môže byť menej. Hráči stoja v troch radoch. Zadné pravé dávanie. Ak chcete vedieť, koľko hráčov hrá volejbal, nemyslite si, je povolené akékoľvek číslo.

Ak sa chcete naučiť, ako sa naučiť hrať volejbal, je to prvá vec, o ktorej sa môžete dozvedieť. Ak je server omylom v podaní, bod a právo na podanie idú k súperovi. Vyhoďte loptu vysoko a potom ju zasiahnite dlaňou alebo päsťou tak, aby letí do strany súpera. Vašou úlohou je nechať loptu spadnúť na územie súpera.

Útok a dierovanie nepriateľských obran

Keď sa hráč naučil správne vziať loptu a odovzdať ju svojim spoluhráčom, je potrebné sa naučiť, ako loptu dobre a efektívne preniknúť k súperovi, pretože to je kľúč k víťazstvu tímu. Útočný úder musí byť vyrazený vo chvíli, keď hráč jeho tímu hodí loptu plynule pod sieť, čo umožní druhému hráčovi odraziť sa a vykonať silný úder. Stačí chytiť okamih, keď bude lopta v najvyššom bode, potom musíte skočiť a použiť svoju dlaň na rozdrvenie. Nepriateľ sa zase pokúsi blokovať úder a hráč musí správne obísť túto obranu alebo ju jednoducho prelomiť. Na internete sú videá s rôznymi trikmi a správnymi údermi. Po ich prezeraní bude možné získať praktické skúsenosti.

Príjem a prenos

Na recepcii musíte byť pripravení vziať loptu, ktorá letí do vašej oblasti. Za týmto účelom natiahneme ruky vpred a trochu ohneme nohy. Musíme sa naučiť cítiť platformu a pohybovať sa čo najrýchlejšie. Počas presunov by sa mali ruky zdvíhať a skladať tak, aby opakovali tvar lopty. Nie je potrebné čakať, kým vám lopta letí, je lepšie skočiť smerom k sebe. Existuje niekoľko odtieňov. Je dovolené zasiahnuť loptu ktoroukoľvek časťou tela, ale nesmie spadnúť na zem. Hráči môžu ísť mimo ihriska, ale lopta sa tam nemôže uvoľniť.

Bodovacie body

Ak chcete vedieť, ako hrať volejbal správne, musíte vziať do úvahy pravidlá pre bodovanie. Body sa udeľujú tímu, ktorý nedovolil, aby sa strela dotkla zeme. Ak ho jeden z hráčov vyšle mimo ihriska, prehrá bod. Protivník získa bod, aj keď sa dotknete mriežky. Polovica súperov nemá povolený vstup, v tejto situácii dostanú bod. Servírovací tím je tím, ktorý získal posledné skóre.

Hra pokračuje, kým jeden z tímov nezíska dostatok bodov a nevyhrá v troch zápasoch. Konečná suma sa môže nainštalovať samostatne. V klasickej hre v každej hre trvá do 25 bodov, ak je potrebné piaty, finálny, hrať až do 15. Aby ste dokončili, potrebujete minimálnu výhodu - najmenej dva body.

Zvládnutie hlavnej pozície

Hlavné postavenie pre osobu, ktorá sa chce vedieť dobre naučiť hrať volejbal, je nasledujúce. Dali sme si nohy trochu širšie ako šírka ramien, naložili sme si váhu na ponožky, mierne ohli kolená a uvoľnili ruky.

Učenie umenia podania

Keď získate skúsenosti, môžete použiť rôzne typy směn. Menej skúseným osobám sa odporúča slúžiť zdola. Hodíme loptu, stlačíme ruku do pästi, mierne ju ohneme a zasiahneme loptu, keď je na úrovni opasku. Ak ste už získali skúsenosti, podávajte zhora. Vyhodiť loptu, zdvihnúť ruku nahor, potom ju ohnúť za lakeť a potom sa prudko narovnať, čo spôsobí silný úder.

Aplikačné bloky

Hráči nachádzajúci sa v sieti musia byť schopní blokovať údery súpera. Bloky sa delia na útočné a obranné. Ich cieľom je zabezpečiť, aby lopta dopadla na stranu nepriateľa. Pri vystúpení preskočte na požadovaný okamih a trafte ho tak, aby dopadol na zem. Obranné sú potrebné na zníženie rýchlosti lopty a jej ďalšieho prenosu.

Kde sa naučiť hrať?

Ak neviete, kde sa naučiť hrať volejbal, zaregistrujte sa v športovej sekcii pre dospelých. Pravidelná účasť na seminároch a dodržiavanie odporúčaní trénera je hlavným spôsobom, ako sa naučiť, ako rýchlo reagovať na konanie partnerov a oponentov. Ak si chcete zlepšiť svoje zručnosti, prečítajte si literatúru a pozrite si video.

Ak máte záujem o to, ako hrať plážový volejbal, odpovieme. Postup je rovnaký ako v klasickom prípade, iba vy musíte ísť na pláž. Podmienky sú zložitejšie - chodidlá sú pochované v piesku, takže beh a skákanie sú oveľa ťažšie. Je lepšie začať s obvyklou voľbou v hale, musíte ísť na pláž s dobrou fyzickou zdatnosťou.

Krok 1. Teória: osvojenie si pravidiel volejbalu

Pred začatím priameho tréningu sa odporúča študovať všetky dostupné pravidlá hry: slúžiť, prijímať a zasiahnuť, ako aj podrobnosti o hre.

Základné pravidlá hry:

  1. Pri podávaní nestúpajte na ihrisko a počas rally neprechádzajú čiary,
  2. Počas rally sa nedotýkajte siete a nestúpajte na súperovu zónu,
  3. Lopta musí byť doručená do 8 sekúnd od píšťalky,
  4. Povolené sú až 3 dotyky lopty. Hráč má zakázané sa dvakrát dotknúť lopty alebo jej oneskorenia,
  5. Neporušujte zarovnanie na poli ani nevstupujte do čiary iných polôh.


Nezávislý tréning volejbalu (demonštroval náš tréner klubu S. Salomatov)

Krok 2. Začíname

Volejbal začína zahrievaním. Vyhrievané telo vám umožňuje rýchlejšie reagovať na hrateľnosť a znižuje riziko zranenia. Je lepšie začať s videonávodmi, ktoré jasne ukazujú polohy rúk a nôh počas hry. Takže sa vizuálne zoznámite s hrou a správnym vykonaním striel, inningov, trikov lopty a blokov. Ďalšou vecou, ​​ktorú musíte zvládnuť, sú lekcie volejbalu o tom, ako prijať a podať loptu.

Najobľúbenejšie typy inningov: skoky na energiu a plánovanie sa skrátili.

Pri snímaní lopty je vhodné zaujať pevný postoj na doraz, nohy nasmerovať trochu „dovnútra“ a vytvoriť mentálny trojuholník. Olovo, predložené, je ten, ktorý je bližšie k línii. Teda prípad sa ľahšie otočí smerom k priechodu a efektívnejšie sa dosahuje orba. Neodporúča sa dávať ruky príliš skoro: týmto spôsobom znižujete manévrovateľnosť.

Úder je spôsobený spodnou časťou dlane do stredu lopty. Dlaň je rovná a pripevnená k spodnej časti ruky, aby sa zabránilo zraneniu zápästia.

Tréning s trénerom

Krok 3. Zlepšenie majstrovstva

Keď sa učíme volejbal, ako aj akýkoľvek druh športu, najsprávnejšou myšlienkou je vyskúšať si najprv svoju vlastnú silu a potom sa obrátiť na špecialistov, aby zdokonalili svoje zručnosti. Najefektívnejšia je úvodná cesta do sekcie, kde vás skúsení tréneri naučia dostať sa na pozíciu, poraziť a odraziť štrajky.

Pri výbere kurzov s trénerom si zaistíte:

  1. Rady a odporúčania skúsených športovcov s dlhoročnými skúsenosťami z hry a koučovania,
  2. Možnosť trénovať v priateľskom tíme v konkurenčnom prostredí,
  3. Zvýšený výkon.

Pod vedením skúseného mentora sa všetky vaše chyby a nesprávne postoje zastavia v zárodku, čím sa zabráni tomu, aby získali oporu na úrovni reflexov, technika vašich akcií bude vyladená správnym smerom, vaše zásahy, bloky a prejde do jemne vyladených a technicky správnych akcií. Náš koučovací personál je popredným odborníkom s mnohými oceneniami a úspechmi na regionálnej, štátnej a svetovej úrovni.

Náš Sunny Wind Sports Club je miestom, kde sa môžete naučiť hrať volejbal s radosťou v kombinácii s výkonom. Príďte - naši tréneri vám vždy radi pomôžu!

Funkcie fyzickej aktivity počas tréningu na plážovom volejbale

Plážový volejbal zahŕňa neustálu zmenu aktivít, herných situácií a herných podmienok. Zaťaženia sú krátkodobé, ale intenzívne od 5 do 7 s. Interval medzi akciami sa líši od 16 do 18 s.

Foto 1. Ženy hrajú plážový volejbal. Dvaja športovci z rôznych tímov skočia, aby zasiahli loptu.

Bočný posun v plážovom volejbale trvá do 77 s, prichádza pauza hry do 1,5 min, V priemere strana trvá 40 min. existujú výnimky - 50-65 minút Profesionálny hráč za hodinu hranie plážového volejbalu 83–85 chmeľuprechádza 770 - 773 metrov a robí Začína sa 233-234, Ak porovnáte dva športy, dostanete nasledujúce:

vyhliadkaSkočiť štartTrhnúť trhnutieVeľkosť podložkyPočet hráčov v tímekrytie
Klasický volejbalkaždú 1 minútukaždých 19 s.18h96Hladký povrch: zem, drevo, plast, tenis
prímorskékaždých 42 sekúnd.každých 15,4 s16x82Piesok hlboký 40 cm

Z tabuľky to vyplýva fyzická aktivita hráčov plážového volejbalu je vyššia. Na základe špecifík pracovného pokrytia, veľkosti pracoviska, počtu hráčov v tíme, intenzity záťaže, v tréningovom procese by sa mala venovať väčšia pozornosť rozvoju rýchlostí, sily a koordinačných schopností a „výbušnej“ sily.

sila - súbor schopností, ktoré osobe umožňujú pôsobiť proti vonkajšiemu odporu v dôsledku svalovej námahy: dřep s činkou, bench press.

Rýchlosť výkonu - rôzne energetické schopnosti, pri ktorých je potrebná spolu so silou v pohybe zrýchlenie a rýchlosť: hádzanie nábojov, tlačenie nohy pri úderu „smerom“, skákanie z miesta, trojité skákanie.

Výbušná sila - schopnosť dosiahnuť ukazovatele špičkového výkonu v minimálnom čase pri pohybe. Samotný fenomén je ako výbuch: je to počiatočný tlak z vankúšikov pri behu na krátke vzdialenosti, vysoké skoky, skákanie s váhou.

Koordinačné schopnosti - schopnosť rýchlo a efektívne obnoviť pohyb, polohu tela v priestore, podľa zmien v hernej situácii. Rovnako ako schopnosť rýchlo sa učiť nové pohyby.

Aktívna súčasť hry na plážový volejbal sa opotrebuje rýchlosť a sila koordinácie nákladu. Okrem toho by sa vzhľadom na veľkú plochu a malý počet hráčov v tíme pri športovom tréningu na pláži mala venovať pozornosť celkovej vytrvalosti a posilneniu kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

Psychologické školenie, berúc do úvahy stanovené úlohy, by sa mali zahrnúť do všeobecného systému výcviku športovcov. Vyžadujú to špecifiká športu: počas hry si musí človek zachovať vysokú koncentráciu pozornosti a optimálnu úroveň emocionálneho napätia.

Pin
Send
Share
Send
Send