Užitočné tipy

Ako sušiť banány doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Banány, rovnako ako jablká, nie sú neprístupnou pochúťkou. Môžete si ich kúpiť v každom obchode s potravinami, bez ohľadu na sezónnosť. Ale prečo potom "obťažovať" a zapojiť sa do ich sušenia? Áno, práve sušené banány sú chutnou a zdravou desiatu, ktorú je možné pripraviť na budúce použitie, aby ste si s nimi mohli rozmaznávať deti alebo sa hodovať na seba.

Celý proces predbežnej prípravy ovocia nie je komplikovaný a zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Umývanie ovocia. Napriek tomu, že sa šupka odstráni počas varenia, banány s ňou sa musia umyť v teplej vode a vysušiť.
 2. Rezanie na plátky. Banány môžu byť sušené a celé, ale väčšina receptov vyžaduje ich predbežné drvenie. Plátky by mali byť rovnaké pre rovnomerné sušenie. Často sa môžete stretnúť s radou, že pri rovnomernom krájaní je lepšie nakrájať ovocie spolu s kôrou a až potom ju odstrániť.
 3. Namáčanie v kyslom roztoku. Aby sa zabránilo atraktívnemu vzhľadu ovocných plátkov odparovaním s vlhkosťou, nechajú sa na 30 sekúnd namočiť do roztoku 100 ml citrónovej šťavy a 200 ml vody. Potom sa vlhkosť z ovocia nechá odtekať v cedníku a potom sa vysuší.

Počas procesu sušenia čerstvé ovocie stráca asi pätinu vody, ktorú obsahujú, takže kalorický obsah sušených banánov je (už!) 345 kcal / 100 g oproti 89 kcal v 100 g čerstvého tropického ovocia.

Sušené banány v rúre

Nie každá žena v domácnosti má špeciálny elektrický sušič na zeleninu a ovocie, ale v každej kuchyni je rúra, v ktorej môžete ľahko pripraviť zdravé a chrumkavé banánové lupienky.

Algoritmus varenia krok za krokom:

 1. Olúpajte tropické ovocie a nakrájajte diagonálne s oválnou platinou 3-5 mm.
 2. Gril zakryte pergamenom. Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu možno papier na pečenie prepichnúť hrubou ihlou.
 3. Plátky banánov rozprestierajte na pripravenej mriežke v krátkej vzdialenosti od seba.
 4. Zmiešajte trochu škorice s práškovým cukrom a nasekaným banánom posypte sito. Cukor pomôže rýchlejšie odvádzať vlhkosť z ovocia.
 5. Vložte rošt s plátkami banánov do sušiarne predhriatej na 50 - 70 stupňov a sušte 2-3 hodiny, pričom nechajte dvere pootvorené. Ak má zariadenie funkciu prúdenia, sušenie banánov bude pripravené skôr.

Varenie v elektrickej sušičke

Špeciálna sušička pomáha spracovať veľké množstvo čerstvého ovocia naraz, takže v ňom môžete variť sušené alebo sušené banány oveľa rýchlejšie as menšou spotrebou energie.

Poradie akcií:

 1. Banány nakrájajte na guľaté plátky a položte na palety elektrickej sušičky tak, aby sa navzájom nedotýkali. V opačnom prípade sa plátky môžu zlepiť spolu do chuti beztvarej hmoty. Banány posypte práškovým cukrom.
 2. Položte misky s ovocím na sušičku, zatvorte veko a nastavte teplotu na 65 stupňov. Trvanie dehydratácie bude 10 až 14 hodín, v závislosti od požadovaného výsledku.

Počas procesu sušenia môžu byť palety usporiadané tak, aby sa vlhkosť rovnomernejšie odparovala.

Celý recept na sušenie banánov

Chuť sušených banánov ovplyvňuje nielen množstvo odparenej vlhkosti, ale aj spôsob krájania ovocia. Plátky rezané pozdĺž vlákien schnú rýchlejšie a naprieč - o niečo dlhšie, nakoniec získajú bohatú, kyslú chuť. A ovocie, sušené celé, svojou konzistenciou pripomína marshmallows.

priebeh:

 1. Veľké ošúpané banány nakrájané na 2 - 3 kusy, malé ("detské") ovocie na varenie celé.
 2. Potom ich položte na mriežku a vysušte v sušiarni alebo v sušičke pri teplote 60 - 65 stupňov 10 - 12 hodín.
 3. Čokoládu roztavte na tekutinu akýmkoľvek možným spôsobom. Zahrejte arašidové maslo trochu v mikrovlnnej rúre, aby bolo tekutejšie.
 4. Sušené banány sa vysadzujú ako bambusové bambusové tyčinky. Potom ich postupne ponorte do orechovej pasty, potom do roztopenej čokolády a nakoniec ich vyhoďte do omrvinky orechov. Rýchlo vložte do mrazničky.

Po stuhnutí čokolády môžete podať dezert. Banány vo vnútri sú rovnako elastické ako pred kúpeľmi orechovo-čokoláda.

V mikrovlnnej rúre

V mikrovlnnej rúre je možné pripraviť banánové lupienky za päť minút. Je to omnoho rýchlejšie ako v peci alebo sušičke, ale doslova každú minútu bude potrebná účasť hostesky na procese sušenia. Hotové ošetrenie možno posypať zmesou polevového cukru a kakaového prášku.

Prínos a ujma

Čerstvé banánové vlákniny sa považujú za prírodný zdroj horčíka, fosforu, železa, vitamínov B a C. Tieto prvky sú užitočné pre normálne fungovanie srdcového svalu a nervového systému. Zvyšujú odolnosť proti stresu, prispievajú k zlepšeniu nálady a znižujú úzkosť.

V dôsledku straty vlhkosti obsahuje sušené ovocie viac fruktózy ako čerstvé ovocie. Diabetici si ich užívajú ako zdravý dezert. Pri správnom sušení nedochádza k ničeniu prospešných prvkov - to znamená, že sušené banány obsahujú aj časť vitamínov.

Sladké dobroty sú škodlivé pre tých, ktorí nasledujú obrázok. Keď sa z buničiny vyparuje vlhkosť, jej kalorický obsah sa zvyšuje. 100 g čerstvých banánov obsahuje 85 - 90 kalórií, 100 g sušených banánov obsahuje 345 kalórií.

Ako pripraviť sušené banány v mikrovlnnej rúre:

 1. Ovocie pripravujeme rovnakým spôsobom ako predchádzajúce recepty a potom položíme pekné banánové kruhy rovnakej hrúbky na vymastenú mikrovlnnú dosku.
 2. Dosku sme vložili do mikrovlnnej rúry a zapli prístroj na 1 minútu s výkonom 750 wattov. Po pípnutí vytiahneme platňu, plátky otočíme a znova varíme 1 minútu. Takže opakujte celkom päťkrát.
 3. Dajte takmer hotové banány z taniera na drôtený stojan a nechajte ich cez noc, aby pri izbovej teplote trochu vyschli. Potom ich nalejte kakaovým práškom a môžete jesť.

Aké banány sa sušia doma

Banány sa dajú sušiť doma a ak sa použijú vhodné ovocie, možno získať chutné ošetrenie.

Vhodné na sušenie:

 • zrelé ovocie s rovnomerne žltou šupkou (bez známok hnedých škvŕn, nezrelé zelené škvrny),
 • veľké odrody (Gros Michel, Giant Cavendish, Rajapuri),
 • malé odrody (baby banán, trpaslík Cavendish).

Veľkosť nie je taká dôležitá ako miera zrelosti. Mierne nazelenalé ovocie nie je také sladké, nezískava charakteristickú bohatú arómu. Zrelé si nedržia svoj tvar, po vysušení získajú neestetický vzhľad.

Prípravná fáza

Banány sa sušia celé alebo po častiach, v závislosti od veľkosti. Pred sušením musia byť riadne pripravené:

 • opláchnite pod tečúcou vodou,
 • Peel,
 • veľké plody sa rozrezávajú na polovicu a pozdĺž, takže sa tvoria 4 časti, malé na strihanie na polovicu,
 • vložte rez do sita a ponorte ho do okyslenej vody na 30 sekúnd, aby ste zabránili stmavnutiu buničiny,
 • Odstráňte z vody a nechajte papierku utiecť vlhkosť.

Cukor a citrónová šťava sa používajú na prípravu okyslenej vody. Pohár čistej studenej vody má polievkovú lyžicu cukru a šťavu z polovice citróna.

Ako sušiť banány na slnku

Tento spôsob sušenia ovocia má niekoľko výhod: nevyžaduje drahý sušič a náklady na elektrinu sú nulové. V našich zemepisných šírkach je však k dispozícii iba v horúcom období. Ak sa však pri horúcom horúčave ukázalo, že je po ruke pletenie banánov, prečo z nich nevyrábať vynikajúce exotické sušenie?

Pri akej teplote by som mal v rúre uschnúť

Najjednoduchší a cenovo dostupný spôsob sušenia je v rúre. Pripomína technológiu výroby veľkých šarží sušených a sušených cukroviniek na drevenom uhlí. Sušiť môžete v plynovej alebo elektrickej rúre pri najnižšej dostupnej teplote (pokiaľ možno nie vyššej ako 70 stupňov).

 • banány - 2 kg
 • pergamenový papier
 • kovová panvica
 • v rúre.

 • rúra je predhriata na uvedenú teplotu,
 • prikryte plech na pečenie vysoko kvalitným pergamenovým papierom, na ktorý sa výrobky pri procese varenia nelepia,
 • kusy sú usporiadané v náhodnom poradí tak, aby sa ich okraje nedotýkali,
 • panvica sa umiestni do stredu rúry na 3 hodiny,
 • dvere sú mierne pootvorené, takže sa odparuje vlhkosť,
 • hotové sladkosti s papierom sa pretiahnu na drôtený stojan a nechajú sa vychladnúť.

Sušené banány pripravujte nasledovne:

 1. Pripravte medový roztok, ktorý počas dehydratácie zabráni stmavnutiu ovocia. Pre neho jednoducho rozpustite cukor a med v horúcej vode.
 2. Banány ponorte, nakrájajte na tenké plátky na päť minút do sirupu a potom prebytočnú tekutinu vypustite na sitko alebo drôtený stojan.
 3. Zakryte misku na sušenie ovocia pergamenom, vložte naň pripravené banány. Zhora utiahnite podnos gázou tak, aby hmyz nesedel na ovocí a neinštalujte sklo, aby ste posilnili pôsobenie slnečného žiarenia, ale ponechali medzeru pre cirkuláciu vzduchu.
 4. Sušte banány vonku dva až štyri dni v závislosti od slnečnej aktivity. V noci je lepšie vyčistiť paletu v miestnosti, aby neočakávaný nočný dážď nekazil všetku prácu. Kôra z bieleho cukru na povrchu plátkov svedčí o pripravenosti sušenia.

Uskladnenie hotového produktu

Sušené banány - výrobok, ktorý si vyžaduje osobitné podmienky skladovania.

Mali by byť skladované vo vzduchotesných obaloch zo skla alebo plastu na tmavom mieste (napríklad v skrinke) pri izbovej teplote v dobre vetraných miestnostiach.

Takéto skladovanie neumožňuje zvlhčovať a absorbovať cudzie pachy. Ak banány nie sú sušené do stavu štiepky, ale zostávajú mierne mäkké a mierne lepkavé, potom, aby sa počas skladovania nelepili, mali by sa posypať práškovým cukrom alebo malým cukrom.

V závislosti od stupňa dehydratácie sa banány môžu skladovať od jedného mesiaca do roka. Ak sú sušené plátky mäkké, ale keď sú ohnuté, vlhkosť sa neuvoľní, takéto plody sa môžu skladovať niekoľko mesiacov. Ak sa pri pokuse ohynúť sušený banánový kúsok rozbije s charakteristickou chrumkou, potom ani po roku nestratí svoju chuť.

výcvik

Pred krájaním ovocia sa rozhodnite, aký výsledok chcete dosiahnuť: sušený produkt alebo suché banánové lupienky.

 • Pri prvej možnosti pripravte veľké kusy. Veľké banány sa najprv nakrájajú na polovicu a potom rozdelia každú polovicu na ďalšie 2 časti. Sušte celé ovocie.
 • Ak sa rozhodnete čipy vyrábať, nakrájajte ich na kruhy o hrúbke 0,3 - 0,8 cm.

V ďalšom kroku držte obrobky v okyslenej vode. Počas sušenia ovocie chráni pred stmavnutím.

 1. Nalejte 200 ml vody do malej nádoby a vytlačte z nej šťavu z citróna alebo pridajte 1 lyžičku. kyselina citrónová.
 2. Vložte banánové rezy do pripraveného roztoku na 20-30 sekúnd.
 3. Potom ho hodte do cedníka, nechajte ho odtiecť a nechajte vyschnúť.

Sušenie na slnku je najjednoduchší spôsob zberu banánov.

 1. Zakryte plech alebo plech na pečenie voskovým papierom a rovnomerne naň rozdeľte pripravené ovocie.
 2. Z dôvodu ochrany pred prachom a hmyzom rez zakryte čistou handričkou a nádobu umiestnite na slnko. Optimálne podmienky na sušenie ovocia na vzduchu sú teploty okolo +25 ... +30 ° C a vlhkosť nie vyššia ako 65%.
 3. Prvý deň nezabudnite vysušený produkt prevrátiť každých 1,5–2 hodiny. Zvyšok času vykonajte tento postup najmenej 3-4 krát denne.

V závislosti od poveternostných podmienok a veľkosti kusov môže sušenie trvať 2 až 4 dni. Nezabudnite priniesť plech na pečenie do domu v noci alebo za dažďa. V opačnom prípade bude produkt navlhčený a poškodený.

Sušenie banánov v rúre je najbežnejším spôsobom, ako ich používať kedykoľvek počas roka.

 1. Položte ovocie na pergamenovú mriežku.
 2. Miesto v rúre zohriatej na +60 ... +70 ° С. Nechajte dvierka pootvorené pre voľnú cirkuláciu vzduchu.

Čas varenia závisí od veľkosti kúskov: malé sa dajú odobrať za 3-4 hodiny, veľké kusy dosiahnu stav za 7 hodín. Sušiaci výrobok pravidelne obracajte, aby bol rovnomerne suchý. Akonáhle povrch obrobkov zdrsní, môže sa sušené ovocie považovať za hotové.

Optimálne podmienky sušenia pre hrušky

Ako sušiť kokos doma?

Môžem si vyčistiť vodný chladič sám?

V elektrickej sušičke

 1. Položte kusy na palety, nastavte teplotu od +60 do +70 ° C a zapnite zariadenie.
 2. Aby ste banány rovnomerne vysušili, vymeňte palety na miestach približne každé 2 hodiny.

Po 10-12 hodinách bude pochúťka pripravená na konzumáciu. Vložte sušené ovocie do plytkej šálky a ochladte ich pri izbovej teplote. Potom obrobky premiestnite do vzduchotesnej nádoby a uložte do chladničky.

Kvalitné sušené banány je možné skladovať až 12 mesiacov. Obvykle sa pridávajú do obilnín, pečiva, müsli, omáčok alebo sa používajú ako zdravý vitamínový doplnok na raňajky. Vďaka prítomnosti takýchto exotických zásob môžete diverzifikovať denné menu a dať obvyklým jedlám nezvyčajnú chuť bez väčších problémov.

Výber a príprava banánov na sušenie

Na sušenie sú vhodné iba zrelé banány. Na šupke sa môžu nachádzať čierne škvrny, ale ovocie by malo zostať ľahké a husté.

Pred sušením banány opláchnite pod tečúcou vodou a olúpajte.

Ďalej sa musíte rozhodnúť, aký výsledok chcete dosiahnuť - sušené banány alebo úplne sušené banánové lupienky. Spôsob krájania ovocia bude od toho závisieť.

Pokiaľ ide o sušený výrobok, banány sa najlepšie krájajú na veľké kúsky. Veľké ovocie sa dá nakrájať najprv na polovicu a potom na každú polovicu - dokonca na dve. Malé mini banány (baby banány) je možné sušiť celé.

V prípade triesok sa ovocie krája kolesami s hrúbkou 5 až 10 milimetrov.

Aby ovocie počas sušenia nestmavlo, musí sa nejaký čas uchovávať v okyslenej vode. Do misky sa naleje 200 ml studenej vody a vylisovanej šťavy z jedného citróna. Citrónovú šťavu je možné nahradiť 1 čajovou lyžičkou kyseliny citrónovej. Plátky banánov sa umiestnia do okysleného roztoku na 20 až 30 sekúnd.

Po tomto postupe sa plody položia do cedníka a vyčkajú, kým prebytočná tekutina čo najviac neodteká.

Spôsoby sušenia banánov

Najjednoduchšou metódou sušenia je na prvý pohľad použitie slnečného tepla, ale v praxi sa ukazuje, že je to časovo najnáročnejšie.

 • Po prvé, meniace sa poveternostné podmienky nemôžu vždy prispieť k vysokokvalitnému sušeniu.
 • Po druhé, v noci by sa mala paleta s banánmi priviesť domov a vytiahnuť na čerstvý vzduch až po rannej rose, inak produkty zmočia.
 • Po tretie, banány položené na palete musia byť spoľahlivo chránené pred hmyzom, ktorý na ne môže prenášať patogény.

Čas sušenia na slnku je od 2 do 4 dní. Závisí to hlavne od poveternostných podmienok a veľkosti krájaného ovocia.

Banány sa pripravia tak, ako je to opísané vyššie, na podnos potiahnutý pergamenom. Na zlepšenie výmeny vzduchu môže byť papier prepichnutý nožom na niekoľkých miestach.

Predhrejte rúru na teplotu 60 - 70 stupňov a vložte do nej plech na pečenie s plátkami. Je veľmi dôležité, aby ste nechali dvierka rúry otvorené, aby mohol prúdiť vzduch. Malé plátky banánov budú úplne pripravené do 3 hodín a veľké kúsky budú potrebovať oveľa viac času. Nezabudnite pravidelne prevracať plátky ovocia, aby ste ich rovnomerne vyschli.

Pozrite si video z kanála Kitchen Show - banánové lupienky - sušené banány so škoricou. Ako sušiť banány v rúre.

Ako uchovávať sušené banány

Banány sušené na slnku by sa mali skladovať v hlavnej časti chladničky v tesne uzavretých nádobách. Za týchto podmienok sa môže sušené ovocie skladovať až 1 rok.

Plne vysušený produkt sa môže uchovávať pri izbovej teplote v nádobe alebo plastovom vrecku. Ak má miestnosť normálnu vlhkosť, suché plátky banánov sa môžu skladovať aj v papierových vreckách.

Koľko sušiť v mikrovlnnej rúre

Mikrovlnná rúra je najrýchlejší spôsob, ako získať mierne vysušené banány. Expresná možnosť pripomína vietnamské pochúťky iba na diaľku, ale jej varenie trvá iba 15 minút.

 • 2 veľké banány
 • 1 čajová lyžička rafinovaného oleja,
 • 1 lyžička ľadového cukru
 • plochá doska.

 • Nádoba na varenie je namazaná olejom (bez zápachu).
 • Banány sa krájajú špeciálnym spôsobom - tenkými krúžkami alebo šikmo, aby sa vyrábali kúsky v tvare oválu.
 • Kusy sa ukladajú na mastný povrch tak, aby sa nedotýkali a posypali práškom.
 • Doska sa umiestni do mikrovlnnej rúry pri najvyššom výkone na 1 minútu.
 • Po prevrátení banánov a opätovnom varení v mikrovlnnej rúre nie dlhšie ako minútu.
 • Pokiaľ nie je pripravený, postup sa bude musieť opakovať asi päťkrát.
 • Dezert vychladnite na drôtenom stojane.

Koľko sušiť v elektrickej sušičke

V dehydratátore (elektrická sušička) sa kúsky ovocia nakrájané na plátky sušia asi 12 hodín. Zároveň v nich nezostáva viac ako 20% vlhkosti.

 • 2 až 7 kg banánov,
 • elektrická sušička.

 • Nakrájané banány sa ukladajú na drôtený stojan.
 • Nastavte teplotu na 70 stupňov a zapnite zariadenie.
 • Раз в 2–3 часа решетки меняют местами, чтобы обеспечить равномерный обдув.

Высушенные бананы подходят для украшения десертов, дополнения выпечки, добавления в мюсли или кашу. Výberom vhodného spôsobu sušenia môžete doma ľahko uvariť ošetrenie s veľkou arómou.

Pin
Send
Share
Send
Send