Užitočné tipy

Prečo nás zrada cíti vinným?

Pin
Send
Share
Send
Send


Existuje názor, že sa všetci muži menia. Samozrejme to tak nie je a existujú príklady rodín, v ktorých manžel a manželka dlhé roky žili v lojalite a láske. Avšak pomerne často kvôli nezhodám a nedorozumeniam nájde jeden z partnerov koníček na strane. Môže to byť prchavá romantika alebo to môže byť dlhodobý vzťah, ktorý ohrozuje manželstvo ...

Nedávno sa ku mne na konzultáciu obrátil štyridsaťročný muž Michail. Žil v manželstve 15 rokov, dieťa vyrastalo, ale v poslednej dobe sa vzťah s jeho manželkou nešiel dobre. A práve v tomto ťažkom období sa pre neho objavila nová zamestnankyňa, bola mladšia ako Michail presne počas trvania jeho manželstva, sexy, energická a príťažlivá. Michael viedol oddelenie, v ktorom začala pracovať, takže bol zodpovedný za školenie a stáž Angely. Čoskoro nasledovala búrlivá romantika v kancelárii, Michail začal v práci čoraz častejšie pretrvať, aby odišiel na nepredvídané „služobné cesty“. O šesť mesiacov neskôr ho jeho manželka odsúdila za velezradu, po prečítaní korešpondencie po telefóne a škandálu. Muž zbalil svoje veci a presťahoval sa, aby žil so svojou milenkou. Ale v živote spolu s Angelou nebolo o čom hovoriť, okrem práce. Bolo to prázdne a osamelé. O mesiac neskôr si Michail konečne uvedomil, že urobil chybu, a rozhodol sa vrátiť k svojej manželke.

Prišiel domov s obrovskou kyticou kvetov a zlatým prsteňom. Manželka prijala dary, pripustila, že bez neho je veľmi chorá, a rozhodla sa odpustiť Michailu. Spočiatku bolo všetko v poriadku, manželka sa snažila byť ideálnou ženou, ale až do prvého hádky, ktorá bola spojená s organizačnými okamihmi jej syna v škole. Ihneď manželka pripomenula zradu, začala tvrdiť, že Michael o nej ani o dieťati neprišiel. Musel som znova urobiť opravné prostriedky s darmi a ospravedlnením. O niečo neskôr sa situácia zopakovala a Michail si začal uvedomovať, že bol jednoducho manipulovaný. Na jednej strane sa skutočne cítil vinný, na druhej strane nerozumel svojej manželke: ak bola z jeho návratu skutočne šťastná, čo od neho teda chcela? Prečo nájsť chybu pri každej príležitosti? Prečo si pamätáš?

Preto sme sa rozhodli hovoriť s Michailom o jeho vine. Prečo vznikol? Pretože sa všeobecne uznáva, že podvádzanie je zlé, nesprávne. V spoločnosti sa to vždy odsudzovalo. Ale prečo ste chceli zmeniť? Vzťahy s jeho manželkou sa prestali potešiť na dlhú dobu a Angela bola iba výhovorka. Dohodli sme sa, že za to, čo sa stalo, by mali byť zodpovední obaja, pretože obaja cítili, že niečo nie je v poriadku, ale nechceli sme sa tým rozptyľovať, strácame čas a emócie.

Michael sa rozhodol hovoriť so svojou ženou na túto tému, čo urobil. Zároveň Michail plánoval urobiť „neplánované“ prekvapenia pre svoju manželku bez udania dôvodu, aby jej dal to, čo jej chýba - pozornosť, starostlivosť, láska.

Tento prístup dal prekvapivo rýchle výsledky! Moja žena bola veľmi vďačná za činy a prestala vo vzťahoch používať sabotážne metódy.

Je veľmi dôležité pochopiť, že podvádzanie nie je kritická chyba. Niekedy je dokonca potrebné prehodnotiť pohľad na vzťahy a správne určiť priority. Ak ste raz narazili, nedáva to vášmu blízkému právo manipulovať a ublížiť vám v reakcii, pretože ak ste ho podviedli, je to jeho chyba. Najlepšie je pokojne diskutovať a analyzovať situáciu, vysvetliť, že je vám ľúto, ale už sa nechcete k tomuto problému vrátiť. Buď vás osoba skutočne prijíma a odpúšťa, alebo nemá zmysel pokračovať v takomto vzťahu.

Samozrejme, ako je to opísané v tomto príbehu, nie je to vždy tak. Niekedy sa práve v takýchto situáciách vyskytne vážne narušenie vzťahu a nezostáva nič iné ako pripustiť, že všetko skončilo. To je tiež dobré, pretože potom existuje šanca vyvodiť závery a postaviť niečo nové na oplátku za zničené.

História je daná so súhlasom klienta, mená sa menia

Čo nás vedie k vlastizrade

Psychológovia sa snažia zistiť základné príčiny nevernosti. „Správanie je ovplyvňované mnohými skrytými impulzmi,“ hovorí psychológ Mariz Vayan, „a niekedy je skutočná podstata zďaleka na povrchu. Možno ich zvádza milovník žien, pretože ich vedie zúfalá túžba znovu získať materskú lásku, a to nielen kvôli sexuálnej nespokojnosti, ktorú podľa neho cíti vo vzťahu so svojou manželkou. ““

Podľa Marina Baskakovej je nevera niekedy spôsob, ako si udržať pár! „Rodinná terapia používa pojem„ pozvaná tretia osoba “, hovorí. - Tento tajný partner v rodinnom živote pomáha zmierňovať napätie, ktoré sa hromadí v páre, a tým podporuje existenciu únie. Navyše toto napätie nie je zďaleka vždy sexuálnej povahy. „Zradca“ môže nahradiť nedostatok záujmu o jeho záležitosti, starostlivosť, uznanie.

Kto sa chronicky mení kvôli novým dojmom, chcel by som sa najprv opýtať, ako je kreatívne realizovaný: týmto spôsobom sa často kompenzuje nedostatok kreativity v živote. A pre ženy, ktoré obetovali napríklad kariéru alebo osobný rozvoj v záujme rodiny, môže byť zrada spôsob, ako sa zbaviť úlohy strážkyne krbu, vrátiť sa do svojej vlastnej podstaty.

Tajné a explicitné

Kým nebudeme chcieť zmeniť náš vzťah v páre a vyhnúť sa zraneniu nášho partnera, sme schopní skryť naše dobrodružstvo na strane. „Ak sa objaví„ dôkaz “: stopy po rúžu na golieri, vymazané SMS na telefóne, nejde o náhodnú chybu,“ je si istá Marina Baskaková. - Toto je správa pre partnera: „Niečo sa pokazilo! Venujte mi pozornosť! “

Zrada sa často stáva príležitosťou diskutovať o vzťahoch, preceňovať ich význam pre seba. „Vina je náročná skúsenosť,“ hovorí gestalt terapeut. - Ak to analyzujeme, zistíme, že existuje veľa vzrušenia, oživenia, dokonca aj radosti. Aby ste to lepšie pochopili, viete si predstaviť dieťa, ktoré jedlo cukrovinky bez požiadavky alebo sa vydalo na prechádzku bez seniorov. A reakcia toho, kto je podvedený, je tiež silný pocit. Sila týchto emócií dáva páru nový výbuch energie, ktorý môže presunúť zmrazený vzťah z mŕtveho bodu. “

Otvorená diskusia môže viesť k rôznym výsledkom. Možno, že partneri uznajú, že ich zväzok už neprináša uspokojenie, a prídu k myšlienke rozlúčky. Deje sa to však opačne: ožívajú sa navzájom city. „Ak pár zvládne konflikt vyriešiť, vzťahy medzi partnermi sa posilnia,“ hovorí Marina Baskaková.

Viem, že to vieš

47-ročná Ilona hovorí, ako zistila zmiznutie jej milostného denníka. „Všetko to bolo napísané vo forme apelovania na muža, aféra, ktorá trvala asi rok. Aj keď sme sa rozišli, nejaký čas som ho viedla. Tam boli tiež vložené veľmi výrečné fotografie - na seba sme sa pozerali láskavými očami. Poznámkový blok bol skrytý pod mojím prádlom v komore.

Jedného dňa som chcel znovu prečítať denník a ukázalo sa, že nebol na svojom mieste! Nepochyboval som, že ho našiel môj manžel. Jednoducho nikto nebol. Neviem povedať, ako som sa vtedy cítil. Hnev a vina, hanba a strach ... Pripravoval som sa na rozhodné vysvetlenie, úprimné priznanie a mohlo by to viesť k prerušeniu. Uplynul však čas, nič sa nestalo, manžel mlčal.

Asi po mesiaci som uhádol, aby som sa pozrel do jeho stola - a určite bol denník nájdený v jednej zo zásuviek. Vzal som to a odviezol som to k svojim rodičom. S manželom sme o tejto udalosti nikdy nepovedali nič. Uvedomil som si však, ako si ma váži. Bolo pre mňa veľmi dôležité uistiť sa, že náš vzťah pre neho znamená toľko, že je pripravený vzdať sa pýchy, aby ich zachoval. “

Vina jedného partnera ho môže zmeniť na objekt manipulácie druhého

Treason nie je niečo, čo jeden z partnerov robí bez akéhokoľvek spojenia s druhým, je to to, čo sa stane páru. „Nie s ním, ale s nami,“ zdôrazňuje Marina Baskaková. - Preto obvinenia a obvinenia nemajú zmysel. Vina jedného partnera ho môže zmeniť na predmet manipulácie iného: zmenené - dať darček, splniť požiadavku.

Ale iba ak sa pýtame sami seba: prečo sa stalo toto zradenie, že sa snažím nájsť to, čo chcem uspokojiť, dostaneme šancu pochopiť význam toho, čo sa s nami deje ako pár. ““

Nová definícia lásky

Rovnako ako všetky primáty sme prirodzene polygamní, ale z morálneho a sociálneho hľadiska fungujeme ako monogamné stvorenia. Ukazuje sa, že žijeme v neustálom konflikte: naša biologická povaha je v konflikte s hodnotovým systémom. A potrebujeme vysvetlenia, ktoré upokojia naše svedomie.

„Keď sa túžba dostane do konfliktu s naším spoločenským a morálnym„ ja “, ocitneme sa pod hrozbou mentálneho zrútenia, ktoré všetko zracionalizuje, hľadáme vysvetlenie pre všetko,“ hovorí Marise Vayan. "Našich partnerov obviňujeme za nedokonalosť na základe falošného predpokladu, že ak by nás uspokojili, nikdy by nás nenapadlo hľadať sexuálne radosti na strane."

Existuje proces konzumácie lásky a jej premeny na nástroj, ktorý slúži našim potrebám. Navrhuje sa, aby sme z lásky dostali úplnú spokojnosť. Ak to tak nie je, potom sa snažíme napraviť tento nedostatok, niekedy pomocou zrady. Cesta k skutočnému vzťahu sa však otvára iba kontaktom dvoch ľudí v bezvedomí. To je to, o čo by sme sa mali usilovať, to je to, čo nás nechráni pred zradou, pomôže nám to cítiť náš vzťah s inou osobou v celej ich hĺbke a zložitosti. ““

A možno by to viedlo k „ľudskejšej“ láske: verný, ale zároveň si vedomý našej vnútornej štruktúry, ktorý by nás nezviedol o tej osobe, ktorej by sme sa mali predovšetkým starať. o sebe.

Kirill, 58 rokov, televízny moderátor

„Zostal som verný svojej manželke dvadsať rokov, hoci keď sme mali dcéru, Marina sa mi začala venovať menej času. Pre človeka je ťažké sa s tým vyrovnať. Raz som stretol mladšiu ženu a začali sme búrlivú romantiku. O tom som hovoril Marina. Dúfal som, že sa v nej niečo takto prebudí. To však viedlo k hrozivej kríze.

Rozlúčili sme sa a potom sme sa znova zblížili. Vzťahy sa rozvíjali aj s mojou pani. Útoky na žiarlivosť, prestávky, návrat ... Rok som sa ponáhľal medzi dvoma ženami, potom som sa obrátil na psychoterapeuta. Postupne som si uvedomil, čo sa so mnou skutočne deje.

Keď som mal štyri roky, moja matka, ktorá bola príliš zaneprázdnená jej prácou, prikázala mojej tete, aby ma vychovávala. Zjavný nedostatok lásky zo strany mojej manželky vo mne oživil spomienku na rovnaký nedostatok lásky zo strany mojej matky. Okrem toho som cítil, že čas beží, bál som sa starnúť. Nový román je oživením, aj keď iluzórnym. Cítiš sa mladý a krásny.

Rozišla som sa so svojou priateľkou. Uvedomil som si, že Marina ma miluje. Mohla by ma opustiť, ale nie. Okrem toho som nemohol opustiť ju a jej dcéru. Tento príbeh ma okrem iného naučil starnúť. To mi však nebráni v neustálom pohľade na dievčatá. Ale len sledujte! “

Vera, 40, majiteľ reštaurácie

„Pochádzam z Bieloruska. Stretol som svojho budúceho manžela, keď mi bolo 23 rokov. Vydali sme sa, narodila sa naša najstaršia dcéra a potom sme sa presťahovali do Moskvy. Nebolo to ľahké. Nepracoval som, manžel často odišiel. Bol veľmi pozorný, vždy mi prinášal dary, volal mi. Znovu som otehotnela.

Jedného večera ma zavolali a povedali mi, že môj manžel ma klamal tri roky. Bol to šok. Všetka dôvera, ktorú som v neho mal, sa okamžite odparila. Narodila sa druhá dcéra, náš život sa vrátil do svojej bývalej koľaje, ale všetko sa zhoršilo, už sme nemali sexuálny vzťah. Každý večer som sa chodil baviť. O rok neskôr som začal svoju prvú aféru. Nebola to pomsta, pretože som sa už nebála toho, čo by sa cítil môj manžel.

Potom som mal skutočnú romantiku, ktorá trvala tri roky. Chcel som milovať a byť milovaný, ale nie som viazaný záväzkami. Keď môj milenec opustil svoju manželku a navrhol, aby som žil spolu, všetko som zastavil. Od tej doby nemám nikoho. Stále žijem so svojím manželom. Nezaujíma ma jeho život, nezaujíma ma môj. Nerozvádzame sa, máme pokojný vzťah, deti majú oboch rodičov.

Ale nemôžem ani myslieť na vytvorenie niečoho nového. Už viac nechcem riskovať. Nemôžem sa nazývať šťastným alebo nešťastným. Obhajujem to, čo mám. “

Zhanna, 37 rokov, vysokoškolská učiteľka

„Bol som ženatý pätnásť rokov. Z celého srdca milujem svojho manžela a on sa so mnou vracia. Je to človek môjho života. Máme dve deti. Náš sexuálny život je bohatý, plný lásky, často máme sex a vždy ma prekvapuje, ako moji priatelia hovoria o svojom vzťahu so svojimi manželmi. Sex im často neprináša radosť. Skôr sa o neho nestarajú, je to rutina, obyčajná záležitosť.

Existuje iba jedno „ale“. Aby som prežil normálny život, potrebujem stretnutia s inými mužmi. Stretávam ich online alebo v práci. Musím neustále cítiť, že som žiaduca, zvodná, potrebujem nové fyzické pocity. Vidíte, aj keď zbožňujete čokoládové koláče a môžete ich kedykoľvek jesť, stále chcete niekedy kandizované ovocie alebo pusinky alebo cukrovú vatu.

Čo robím, pre môjho manžela nie je nič zlé, skôr naopak. Žiadny z mojich románov neoslabil túžbu, ktorú pre neho mám. Zdá sa mi, že to nemožno nazvať zradou - koniec koncov, nič sa v našom živote nemení, a nerobím to preto, aby som sa jej zbavil. Nevie nič. A neviem si predstaviť, že mu o tom niekedy poviem. Naozaj si vážim svoju rodinu. “

Ako vysvetliť vinu

Vina je nepríjemný a často bolestivý pocit, ktorý vychádza z presvedčenia alebo dojmu, že ste prostredníctvom určitých myšlienok alebo správania narušili pocity niekoho iného. V tomto prípade hovoríme o podvádzaní jej manžela a podvádzanie, ako viete, sa považuje za antisociálne konanie. Treason je hriech v náboženstve, je to závažný trestný čin v zákone, pretože intímne vzťahy tretích strán sú vážnym dôvodom rozvodu na súde.

Väčšina antropológov súhlasí s tým, že prví ľudia by neprežili bez silných emocionálnych spojení, ktoré by ich prinútili spolupracovať pri zbere potravín a územnej obrane. Nie je prekvapujúce, že moderné vzťahy medzi ľuďmi sú vybavené zákazmi a reakciami na správanie, ktoré ohrozujú emočné spojenia. V prvom rade je to chyba. Správanie, ktoré ohrozuje emocionálne spojenie, stimuluje pocity viny, zatiaľ čo správanie, ktoré zvyšuje spojenie, odstraňuje vinu. Jednoducho povedané, osoba sa k vám priblíži a vina zmizne.

Táto evolučná funkcia viny, prirodzene vybraná kvôli jej výhode pri udržiavaní emocionálnych väzieb, ktoré boli kedysi potrebné na prežitie, nemá nič spoločné s morálnymi úsudkami o správnosti alebo nesprávnosti. Preto nemôžeme jednoducho definovať tento jav.

Ako sa môžem zbaviť viny za dokonalý skutok

Privedenie vášho svedomia do pohodlného stavu samozrejme nebude fungovať rýchlo. Toto je ovplyvnené mnohými faktormi:

 • vzťah s manželom - ak je dobrý človek, vaša vina sa zhorší,
 • Trpí to váš manžel alebo iní členovia rodiny?
 • boli nejaké neformálne vzťahy s manželom
 • či vám táto zrada priniesla pocity, o ktoré ste sa usilovali.

Ak sa chcete po zradení zbaviť viny, vypočujte si niekoľko odporúčaní

Vina sa zintenzívni, ak okolo seba budujete steny a izolujete sa od ostatných. Otvorením sa ľuďom, ktorí dokážu porozumieť vašej situácii, môžete prekonať vinu.

 1. Získajte radu od niekoho, komu dôverujete. Informácie o tom, ako by ste sa mali posunúť vpred, nájdete na tretej strane. Vyberte si osobu, ktorej môžete dôverovať. Každý, kto je starší alebo múdrejší, bude schopný poskytnúť praktické rady. Napríklad, ak máte kolegu alebo priateľa, ktorý bol schopný liečiť ich vzťah po podobnej situácii, bude vám schopný pomôcť. Vyhnite sa dôvere niekomu, kto môže odhaliť vaše tajomstvo alebo vás súdiť za vaše činy.
 2. Ak ste nenašli osobu, ktorej sa môžete otvoriť, kontaktujte online skupiny, kde komunikujú ľudia s rovnakými problémami.
 3. Navštívte terapeuta. Ak ste opakovane podvádzali a podvádzali, možno budete musieť s odborníkom vyriešiť hlavnú príčinu svojho správania a potom problém vyriešiť.
 4. Vyhľadajte duchovnú radu. Ak ste veriaci, kontaktujte náboženského mentora. Duchovný vodca vás bude môcť počúvať bez toho, aby súdil a ponúkol praktické riešenia na prekonanie viny, ktorú cítite.

Иногда человек чувствует себя виноватым, потому что его не простили. Возможно, он и не просил прощения, не признавался в своем поступке.

 1. Примите, что вы только человек. Преобразуйте чувство вины во что-то, способное быть сострадательным к себе. Вы не первая женщина, которая изменила мужу. Признайте эту общую нить человечества, и вы не почувствуете себя настолько виновной в совершении ошибки. Скажите себе: «Я всего лишь человек. Я не идеальна. Я делаю ошибки». Toto tvrdenie neospravedlňuje vaše pochybenie - iba pomáha zmierňovať vaše utrpenie.
 2. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť aspoň časti nákladu, je dať problém na papier. To vám môže pomôcť zmierniť vinu a dať vám určitú objektivitu, pokiaľ ide o situáciu. Môžete dokonca nájsť riešenie pri písaní. Jasne opíšte, čo sa presne stalo. Vyjadrite všetky svoje myšlienky a pocity, ktoré žijete. Dalo by sa povedať: „Spal som so svojím bývalým, je mi to ľúto. Ale nechcem, aby to vedel môj partner, ani neviem, ako sa pohnúť vpred. “ Ak sa obávate, že niekto iný číta to, čo ste napísali, vypálte noviny. Tento akt ničenia môže symbolizovať, že podvod a jeho následky by vás nemali ovplyvňovať.
 3. Ak ste veriaca žena, modlite sa. Využite svoju vieru vo vyššiu silu na prekonanie viny. Môžete to urobiť čítaním písma, modlitbou, meditáciou alebo pôstom. Vaša viera môže poskytnúť návod, ako sa môžete posunúť vpred po podvádzaní. Nasledujúce duchovné praktiky vám môžu dať mier a prijatie, ktoré nakoniec minimalizujú vinu.
 4. Zamerajte sa na budúcnosť, nie na minulosť. Precvičujte si myšlienky a zastavte sa, keď sa cítite vinní. Pokúste sa neustále podnikať pozitívne kroky, ktoré vás posunú vpred.

Najlepším riešením je zmena

Vina, rovnako ako všetky emócie, mení s postupom času tvar. Namiesto toho, aby ste si mysleli, že by ste mali urobiť niečo pre odľahčenie duše, mať trpezlivosť a vedieť, že tento pocit nakoniec zmizne.

Ak hľadáte negatívne riešenie, môže to viesť k depresii, alkoholizmu, drogovej závislosti alebo iným emočným problémom. Vyhnite sa tomu, lepšie sa pokúste niečo zmeniť vo svojom živote k lepšiemu, viac pracovať na vzťahoch so svojím blízkym.

 1. Jediným spôsobom, ako sa pohnúť vpred bez prerušenia, je zastavenie podvádzania. Byť v dvoch ohľadoch, je nespravodlivé pre osobu, ktorú podvádzate, aj pre osobu, s ktorou podvádzate. Rozhodnite sa, s kým chcete byť, a odstúpte od sekundárnych vzťahov. Napríklad, ak ste sa zamilovali do osoby, s ktorou podvádzate, a už viac nemilujete svojho manžela, je lepšie čestne priznať a začať nový život bez klamstiev.
 2. Ak zostanete blízko svojho manžela, buďte stále verní. Nespochybňujte jeho dôveru znova. Buďte jemnejší, starostliví, dokážte mu svoju lásku a oddanosť.
 3. Poučte sa zo situácie. Ako môžete túto skúsenosť využiť? To vám môže pomôcť rozobrať behaviorálne a mentálne vzorce, vďaka ktorým ste podvádzali.

Je veľmi dôležité pochopiť, že z dokonalého skutku ste sa nezhoršili. Stali ste sa zlou manželkou alebo matkou. Ste iba živý človek, ktorý podľahne pokušeniu a ktorý sa môže riadiť emóciami. Ale v čase, pokánie by vám malo dať šancu na odpustenie a život od nuly.

Pin
Send
Share
Send
Send