Užitočné tipy

Kto sa hodí k tyrkysovým šperkom a ako sa o ne starať 💍

Pin
Send
Share
Send
SendVzhľadom na to, že kameň je rozšírený a má značnú hodnotu, je aktívne falšovaný. Základom falzifikátov je často sklo, porcelán, lapis lazuli, golit alebo sadra. Navonok sa falošný prakticky nelíši od skutočného minerálu, ale hodnota kameňa je samozrejme stratená a čo je najdôležitejšie, nemá liečivé a magické vlastnosti. Skutočná tyrkysová má však charakteristické rozdiely oproti svojim náprotivkom.

Prírodný kameň jednoducho nemôže byť ideálny, vždy má určité vonkajšie vady. Týmito defektmi môžu byť praskliny a vpichy, farebná schéma má mierne zakalenie a škvrny.

Tyrkysová je tvorená prírodou vo forme malých formácií. Najväčší kameň nájdený človekom má hmotnosť iba 50 gramov. Preto pri získavaní veľkého množstva minerálov existuje riziko, že dôjde k falšovaniu.

Najúčinnejším spôsobom na overenie pravosti kameňa je jeho zahriatie. Faloš, keď je vystavený teplu, sa začne topiť a vzniká nepríjemný zápach. Túto metódu však bude ťažké použiť pri výbere šperkov v klenotníctve.

Cenový limit umelej tyrkysovej jednoducho nemôže prekročiť 30 dolárov. Skutočný kameň je oveľa drahší. Napríklad šperky vo forme korálku z prírodnej tyrkysovej budú stáť najmenej 120 dolárov, čo je indikátor pravosti.

Cena prsteňa z prírodných tyrkysových a diamantov prichádza až do 10 000 dolárov, Samozrejme, existujú tyrkysové šperky oveľa lacnejšie. Napríklad strieborný prsteň s prírodnou tyrkysovou a zirkóniovou plechovkou kúpiť za 25 dolárov.

Tyrkysová starostlivosť. Ako ukladať tyrkysové šperky

Neodporúča sa vystavovať tyrkysovú vode. Vlhkosť môže prenikať cez prirodzené trhliny kameňa a tým ovplyvňovať zhoršenie farebnosti. Miner zmizne a stráca svoju krásu.

Pri čistení šperkov tyrkysom sa odporúča používať iba mäkké materiály, ako sú semišové alebo flanelové obrúsky. Spracovanie ultrazvukom alebo parou je prísne zakázané.

Ľahko vyblednutú farbu kameňa môžete obnoviť živočíšnymi tukmi, ale musíte byť opatrní. Ak je minerál presýtený tukmi, farba môže naopak vyblednúť. Je však dôležité poznamenať, že používanie rastlinných tukov je prísne zakázané, produkt ničia a nebude možné obnoviť jeho pôvodnú krásu.

Pred vložením tyrkysových šperkov z pokožky odstráňte krém alebo olej, pretože akýkoľvek typ oleja (vrátane oleja z vašej pokožky) môže ovplyvniť farbu tyrkysovej farby.

Na čistenie alebo leštenie tyrkysových šperkov nepoužívajte mydlo ani iné čistiace prostriedky. Prach alebo nečistoty utrite mäkkou suchou handričkou. Pamätajte, že prírodný tyrkysový kameň je mäkký a porézny. Nie je tuhý a elastický, ako diamant.

Tyrkysová je skôr náladový minerál a vyžaduje si starostlivé skladovanie. Neodporúča sa skladovať spolu s inými kameňmi v tej istej škatuľke, je potrebné mať samostatnú. Ostatné kamene kazia a menia energiu tyrkysovej farby. Aj tvrdšie útvary, ako sú diamanty, môžu spôsobovať mechanické poškodenie vo forme škrabancov.

Ako kúpiť prírodné tyrkysové


Kúpte si tyrkysové šperky od dôveryhodného klenotníctva. Tyrkysová má široké cenové rozpätie v závislosti od toho, kde sa ťažila. Cena môže tiež závisieť od dopytu a nedostatku (takmer nezostanú žiadne bane.)

Ak chcete skontrolovať pravosť šperkov, položte horúcu ihlu na kameň. Ak je vyrobený z plastu, budete cítiť živicu a ihla zanechá na kameni hlboké stopy.

Prečítajte si o tom, ako nosiť tyrkysovú farbu v článku VYTVORTE BRIGHT IMAGE S ŠPERKY Z TURQUOISE

Hodnota šperkov

Nebeský kameň je druhé meno minerálnej tyrkysovej farby. Pre islamský svet je to symbol čistoty a čistoty, takže šaty moslimskej nevesty sú bez neho nemožné.

Je klasifikovaný ako polodrahokam. Najdrahšie je bez poškvrny modrá tyrkysová z Iránu alebo Arizony (USA). Lacnejší ako modrý, zelený, zelenkavý alebo žltavý. Maliari oceňujú exempláre s okami čiernych alebo tmavých žíl.

Vládcovia Iránu vlastnia jedinečnú zbierku drahokamov. Umelecké dielo - diadém šahiniho Firah Pahlavi z tyrkysovej farby, sprevádzaný diamantmi.

výber

V kovovom ráme sú tyrkysové šperky - korálky, náhrdelníky, náramky bez okraja a tyrkysové šperky - doplnky.

Farebná schéma kameňa: od modrej po hnedú až po modrú, zelenú, more. Preto existuje vhodná voľba pre akýkoľvek vzhľad, chuť a šatník.

Vo verejne dostupných šperkoch je stabilizovaný, obohatený, obnovený alebo syntetický klenot. Iba druhá možnosť sa považuje za falošnú. Príslušenstvo s prírodným tyrkysom je vyrábané na objednávku.

Rôzne drahé kovy sú s kameňom rovnako dobré: striebro, zlato, platina.

Tyrkysové šperky

Vložka pre prstene, prstene, náušnice, brošne je vyrobená z kastrónu. Pre prívesky zostávajú spojenia korálikov, náramkov, prírodných fantázií.

kompatibilita

Tyrkysová je demokratická, ale je potrebné zvážiť niektoré vlastnosti. Nenoste šperky súčasne:

 • s modrou a zelenou tyrkysovou farbou,
 • v žltom a bielom ráme
 • z rôznych kovov - iba jeden.

Klenot vyzerá skvele s krištáľovými kameňmi, topazom, achátom, granátovým jablkom, chryzokolou, lapis lazuli.

Zlí susedia - diamanty, rubín, hematit, perly, jaspis.

Pod bielym okrajom je modrý tyrkysový, pod žlto - modrý alebo zelený.

vlastnosťpopis
vzorecCuAl6 (OH) 2 [PO4] · 4H20
farbaModrá, svetlo modrá, modrozelená, zelená, často s hnedými škvrnami.
leskvosk
priehľadnosťnepriehľadnosť
pevnosť5-6
štěpnostPerfektné / nedokonalé
zlomeninaRugby, nerovný.
hustota2,6 - 2,8 g / cm3

Kto by mal nosiť šperky

Výrobky s drahokamom sa nosia podľa potreby, dokonca aj denne. Sú vhodné pre ženy a mužov, mládež a starších ľudí.

Tyrkysové náušnice alebo prstene môžete nosiť v každom veku. Platí pravidlo: čím mladšia je hostiteľka, tým je vložka jasnejšia. Mladí ľudia majú dostatok retiazok, náhrdelníkov, sponiek do vlasov zo striebra alebo bižutérnej zliatiny s malými modrými kamienkami.

Náušnice a prsteň s tyrkysom

Masívne vyzreté dámske prstene, zlaté náušnice s veľkými tyrkysovými rozmermi zelenej alebo modrej.

Odevný štýl

Môžete si vytvoriť akýkoľvek obrázok s šperkami z kameňa. Je však lepšie zvoliť prírodné ľahké tkaniny.

 1. Odevy pre kancelársky, mládežnícky alebo etnický štýl dopĺňajú strieborné šperky.
 2. Brošňa zo zlata alebo platiny je určená na luxusné večerné alebo popoludňajšie nosenie.
 3. Korálky sú vhodné na letné pestré šaty alebo letné šaty.
 4. Polosezónne alebo kancelárske prevedenie - sveter alebo tunika vo farbe pečeného mlieka, smotany alebo krému plus masívny strieborný náramok.
 5. Neformálny štýl, džínsové oblečenie obsahuje prívesky alebo kríže vykladané tyrkysovou farbou.

Neexistujú žiadne obmedzenia pre svadobné šaty: čím viac šperkov s modrým kameňom, tým lepšie. Nemali by však existovať iné minerály.

Pánsky sortiment

Pánske doplnky - prsteň, prívesok a náramok s veľkými odkazmi. Kameň je modrý alebo zelený. Zelená farba je považovaná za magnet pre peniaze, príslušenstvo s takýmto drahokamom dáva šéfom alebo status osoby.

Tyrkysový prívesok

Na ruskom trhu sú prezentované šperky všetkých druhov a rôznych vzorov. V popise sa spravidla uvádza, že tyrkysová je syntetická. Modrá farba sa riedi kubickými zirkónmi, topazmi, granátmi, ametystami.

Cena zlata (červená, 585 °) sa začína od 8,5 tisíc rubľov. (prívesok, náušnice) a dosahuje 32,9 tisíc rubľov.

Príslušenstvo na striebro (925 °) stojí 500 - 4 700 rubľov.

Liečivý účinok šperkov

Dokonca aj starí Egypťania si všimli, že ak sa tyrkysová počas používania vybledne, majiteľ je nezdravý. Moderná veda to vysvetľuje tým, že klenot absorbuje pot človeka. Ak je chorý, zmení sa farba dekorácie.

Lekárske prostredie kameňa číslo jedna - striebro:

 • krátke alebo stredne veľké korálky, náhrdelník - bolesti hlavy, migrény, prechladnutia,
 • dlhé korálky - pečeň, žlčník, gastrointestinálny trakt vrátane vredu,
 • prívesok, zavesenie - štítna žľaza, srdce, krvné cievy,
 • náušnice - koktanie.

Výrobky z tyrkysového striebra sú užitočné pre vzrušujúcich ľudí, ktorí sú náchylní na nachladnutie alebo angínu, alergie.

Zlato nie je horšie: prsteň zvyšuje náladu, náramok na hlavnej ruke zvyšuje odolnosť tela voči chorobám alebo infekciám.

Tyrkysový náramok

Lithoterapeuti tvrdia, že doplnky vyrobené z prírodných tyrkysov zlepšujú celkový stav tela, robia tak osobu zdravšou.

Aby sa zosilnil účinok, talismany a kúzla by mali byť v kontakte s telom a mali by byť bližšie k problémovej oblasti.

Magické vlastnosti šperkov

Hlavnou oblasťou vplyvu drahokamu je láska. Dokonca aj dnes nevesta dáva ženichovi šperky s tyrkysom, takže miluje iba ňu. Z toho istého dôvodu mnohé dámy šijú kamienky v šatách svojich mužov. Darček s tyrkysom je vyhlásením lásky.

Tyrkysový kameň má užitočné vlastnosti:

 1. Zmierňuje hnev a nedorozumenie medzi manželmi, priateľmi, spolupracovníkmi, šéfmi a podriadenými, s vnútorným ja.
 2. Pomáha nájsť si vlastný osud, uprednostniť podnikanie, zamerať sa na hlavnú vec.
 3. Chráni pred vonkajšou negativitou tak, že ju pošle „adresátovi“.

Akýkoľvek produkt s tyrkysovou prírodou je magnetom zdravia, šťastia a pohody. Obzvlášť populárny je prsteň alebo prsteň.

Znamenie zverokruhuKompatibilita („+++“ - perfektne sedí, „+“ - je možné nosiť, „-“ - je úplne kontraindikovaná)
Baran+
Býk+++
Blíženci+
rakovina+
Lev-
Panna+
váhy+
Škorpión+
strelec+++
Kozorožec+
Vodnár+
ryby+

Ako identifikovať falošný

Minerál v pôvodnej podobe nie je k dispozícii na predaj: je naplnený živicami na účely pevnosti a spracovania. Nie je to falošný, ale existuje dosť syntetických látok. Pôvod si môžete určiť sami:

 1. Tyrkysová sa ľahko poškriaba, ale farba ťahu bude rovnaká ako na povrchu. Dierami sa tiež rozpoznajú guľôčky.
 2. Ak zapálite syntetiku (ľahšiu alebo zodpovedajúcu), bude to cítiť ako „chémia“.
 3. Ak chcete trieť vatovým tampónom namočeným v alkohole: farba zostane z tej, ktorá je natretá na bavlnenej vani.

Prírodné tyrkysové farby nie sú nikdy veľké, masívne a bez škvrny.

Tipy na starostlivosť

Na pozadí trvanlivých drahokamov je tyrkysová veľmi zraniteľná. Potrebuje osobitnú starostlivosť:

 1. Kamienky sú utierané alebo očistené od mastnoty a nečistôt zamatovou, semišovou alebo vlnou. Parné ošetrenie, ultrazvuk, vrenie alebo mydlo ich zničí.
 2. Šperky sa odstraňujú pred čistením, varením, chodením do sprchy, bazéna, telocvične, na pláž.
Tyrkysové šperky

Drahokam absorbuje okolité pachy (korenie, parfumy, chemikálie pre domácnosť). Preto musíte tyrkysové šperky skladovať mimo kuchyne, jedálne, kúpeľne, toaletného stolíka:

 1. Šperky sa nosia po dokončení líčenia, pohltí sa krém na rukách a parfum na tele. Inak minerál zmení farbu.
 2. Na priamom slnečnom svetle sa drahokam zbavuje, praskanie kvôli zmenám teploty. Šperkovnica nie je umiestnená v blízkosti radiátorov alebo na studenom parapete.
 3. Výrobky vyrobené z tyrkysovej sú uložené v taške alebo škatuli, ale vždy v tme a oddelene od ostatných drahokamov.
 4. Vyblednutý alebo zelený klenot sa resuscituje anilínovými farbivami.

Ak chcete exkluzívne, musíte si šperky vytvoriť vlastnými rukami. Zostavte si náramok, náhrdelník, ozdoby, ozdobte vlasový obruč, letnú kabelku, puzdro na mobilný telefón. A byť si istý, že taká maličkosť nemá dvojča.

Pin
Send
Share
Send
Send