Užitočné tipy

Projekt biológie - príprava rastlinných buniek

Pin
Send
Share
Send
Send


Pretože moja najstaršia dcéra nejakú dobu nenavštevovala školu kvôli plánovanej hospitalizácii, študovali sme chýbajúce témy sami. Jednou z týchto tém je bunková štruktúra. Pamätal som si, že som kedysi robil model plastelíny, infúzie, ktorá sa mi veľmi páčila, že som ju nechcela dať ani do školy, ako moje domáce úlohy v biológii. A navrhla, aby jej dcéra vyriešila štúdium tejto témy vytvorením modelu z plastelíny.

Dcéra vzala bunkový model do školy. Ukázalo sa, že išlo o domáce úlohy, a ďalšie deti tiež vyrobili plastelínovú klietku.

Ako vyrobiť model živej (živočíšnej) bunky z plastelíny

Pre usporiadanie je najlepšie nepoužívať obyčajnú plastelínu, remeslá, z ktorých sa môže zdeformovať padanie, vysoká teplota (napríklad z letného horúčavy alebo na priamom slnečnom svetle) atď., Ale elastická mäkká polymérna hlina, ktorá vo vzduchu stvrdne. Podrobnejšie som o tom písal v článku „Ľahká samovytvrdzovacia hmota pre modelovanie“. Milujeme to vyrezávať, ale skončili sme to, takže tentoraz sme museli pracovať s jednoduchou plastelínou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť model živej živočíšnej bunky z plastelíny (článok použil ilustrácie z učebnice „Biológia. Úvod do biológie“, stupeň 5, autori: A. A. Pleshakov, N. I. Sonin, 2014, umelci: P. A. Zhilichkin, A. V. Pryakhin, M. E. Adamov).

Model rastlinných buniek sa môže vykonávať rovnakým spôsobom so zameraním na obraz rastlinnej bunky z učebnice.

1. Najjednoduchší plochý model plastelínovej klietky na kartóne

Najjednoduchší spôsob, ako nakresliť schému štruktúry bunky, ktorej výroba bude trvať najmenej, je formovanie bunky z plastelíny v súlade s obrázkom z učebnice.

Pracovné fázy
 1. Role z plastelíny dlhá tenká klobása a malá guľa. Narovnať loptu. Toto sú časti znázorňujúce vonkajšiu membránu a jadro. Plochý model živej bunky z plastelíny

Tento model je podobný predchádzajúcemu, ale trochu komplikovanejší.

 1. Vystrihnite základňu oválneho alebo mierne zakriveného tvaru z hrubej lesklej lepenky.
 2. Lepené časti zobrazujúce hlavné časti bunky:
  - vonkajšia membrána (vyrobená z valcovanej klobásovej plastelíny)
  - jadro (urobte ho zo sploštenej plastelínovej gule).
 3. V prípade potreby nalepte niektoré dôležité organely živej bunky: mitochondrie, lyzozómy.
 4. Podpisy môžu byť urobené priamo na kartóne vo vnútri klietky.

Rovnaká verzia bunkového modelu môže byť ďalej komplikovaná, ak sa na začiatku prác na kartónovej základni ľahká plastelína rozotrie tenkou vrstvou (bude to cytoplazma).

3. Model živej bunky z plastelíny na plaste

Pretože plastelína po chvíli zanecháva mastné škvrny aj na lesklom kartóne, bunkový model sa ukáže byť odolnejší, ak bude vyrobený na báze plastu. Pri použití priehľadného plastu nemôžete zakryť podložku plastelínou. A poznámky pod čiarou alebo nápisy urobené nie na samotnom modeli, ale na papieri pod ním, budú jasne viditeľné prostredníctvom priehľadného materiálu.

Vytvorili sme model na základe ilustrácií z odseku 5 „Živé bunky“ prvej časti učebnice.

Popisky snímok:

Realizátor projektu: Anastasia Viktorovna Nikolaevna, študent 6. ročníka, vedúci projektu: Maria Aleksandrovna Barinova, učiteľka biológie „Biológia výroby rastlinných buniek“, Denisovskaja stredná škola, obecná vzdelávacia inštitúcia v oblasti Yasnogorsk v regióne Tula S. Denisovo, 2015-2016.

Účel a ciele projektu Účel: štúdia rastlinnej bunky a vytvorenie jej modelu Úlohy: - štúdium literatúry, schém a materiálov, - výroba bunkového usporiadania, - návrh diela, - príprava na ochranu projektu.

Charakteristiky bunky Bunka je základná štrukturálna a funkčná jednotka organizmu.

Fázy práce 1. Urobte slané cesto

2. Zaslepte základňu a organely bunky

3. Počkajte, kým nezaschne, a potom ho natrite akrylovými farbami. Pracovné fázy

4. Po vyschnutí farby je usporiadanie buniek pripravené. Pracovné fázy

5. Model živej bunky zo slaného cesta

Môžete tiež vytvoriť falošnú bunku slaného cesta (v tomto článku recept na slané cesto, ktorý používam).

 1. Soľné cesto rozvaľkajte valčekom na vrstvu hrubú asi pol centimetra.
 2. Z nej odrežte základňu pre rozloženie buniek.
 3. Hlavné časti prilepte.
 4. Nechajte deň alebo dva uschnúť na teplom mieste.
 5. Vyfarbite farbami.

DIY modely živých (živočíšnych a rastlinných) buniek

Nakoniec malá galéria s fotografiami bunkových modelov z biológie. Ospravedlňujem sa za kvalitu fotografií - moja dcéra ich vyrobila v škole telefonicky a tam, kde je kabinet s detskými prácami, je slabé osvetlenie.

A táto práca sa mi veľmi páčila, pretože som mal tiež nápad vyrobiť model aj z papiera pomocou techniky volumetrickej aplikácie. Bunkový model je vyrobený z papiera pomocou techník kreslenia, aplikácie a quillingu.

© Julia V. Sherstyuk, https://moreidey.ru

Všetko najlepšie! Ak bol tento článok pre vás užitočný, pomôžte mu s rozvojom stránky, zdieľajte s ním odkaz na sociálnych sieťach.

Umiestňovanie materiálov stránok (obrázkov a textov) na iné zdroje bez písomného súhlasu autora je zakázané a stíhané zákonom.

Pin
Send
Share
Send
Send