Užitočné tipy

Ako si zapamätať mená a tváre

Pin
Send
Share
Send
SendVýcvik pamäti
>
Ako si zapamätať tváre a mená

Každý z nás si musí pamätať na tváre a mená a robili sme to celý život. To je však presne informácia, ktorú je najmenej možné zaznamenať. Nie je ťažké napísať meno a priezvisko, ale často je potrebné pamätať na osobu, ktorá vlastní toto meno, s priezviskom a niekedy aj prostredným menom.

Každý z vás musel byť v nepríjemnej situácii, keď ste nedokázali rozpoznať osobu, s ktorou ste sa už stretli, alebo v pravý čas kontaktovať osobu menom. Ale meno je súčasťou osobnosti, a preto ho zabudneme, zdá sa, že obmedzujeme význam osobnosti osoby. Okrem toho psychológovia už dávno zistili, že zvuk vlastného mena je pre človeka príjemný ako žiadny iný zvuk.

Všimnite si, že časté používanie mena v konverzácii má pre vás partnera. Všimli ste si, ako ste príjemne prekvapení, keď neočakávate, že si budete pamätať na ich mená (a ešte viac na mená ich detí alebo rodičov), a pamätáte si, a to vás často stavia do priaznivého postavenia a určite vás nikdy neobťažuje.

Myslím, že budete so mnou súhlasiť, že všetky tieto dôvody nie sú zďaleka dôvodmi, prečo je užitočné naučiť sa pamätať si na tváre a mená. Dovoľte mi pripomenúť ešte jednu okolnosť. Pamätajte, ako sú ľudia, ktorí si pamätajú mená ľudí okolo seba, zvyčajne populárni. Pravdepodobne sa nemýlim, ak poviem, že najobľúbenejší medzi učiteľmi v škole a učiteľmi v inštitúte sú práve tí, ktorí poznajú všetkých žiakov alebo študentov podľa mena.

A dokonca aj veľmi prísni šéfovia sú často populárni u podriadených, ak oslovujú každého menom a priezviskom. V histórii sa to tiež potvrdzuje - popularita vojenských vodcov, ktorí poznali svojich vojakov menom - Kutuzov, Napoleon. Ľudia však často namiesto rozvíjania spomienok na svoje tváre a mená prichádzajú s spôsobmi, ako sa vysporiadať s dôsledkami zabudnutia, aby nespadli do nepohodlného postavenia.

Tu je niekoľko z nich. Myslím si, že po ich prečítaní nájdete niečo podobné vo vašej osobnej skúsenosti. Mimochodom, ľudia často používajú takéto metódy úplne nevedome, sledujúc jediný cieľ - nebyť v nepohodlnej pozícii. Napríklad, niektorí ľudia, ktorí zabudli na priezvisko a meno osoby, sa uchyľujú k tejto klasickej technike: najprv sa pýtajú osoby, aké je jej meno, a potom, keď počujú meno, hovoria: „Och, to je presne to, čo si pamätám, mal som na mysli vaše priezvisko. “ Koniec koncov, zabudnutie na meno sa považuje za menej nepríjemné ako meno.

Toto je samozrejme zložité zariadenie, ale jeho použitie je obmedzené, v prvom rade pomerne úzkym rozsahom osobného kontaktu (nemôžete ho použiť pri písaní listu alebo dokumentu, pri prezeraní fotografie v albume atď.). Okrem toho nenájdete vždy dobrý dôvod na to, aby ste sa náhle pýtali na priezvisko. Po druhé, veľa ľudí okamžite nazýva také meno meno aj priezvisko a potom vaše „krútenie“ vyzerá ešte menej pravdepodobné.

Ďalším obľúbeným trikom je to, že požiadate osobu, aby si zapísala svoje priezvisko, meno a priezvisko vlastnou rukou a súčasne s telefónom, pričom sa odvoláva na skutočnosť, že chcete, aby bolo všetko správne napísané. Keď sa stretnete s osobou, ktorej meno bude v budúcnosti potrebné jednoducho použiť, ale je neodvolateľne zabudnuté, „lstiví“ používajúci túto metódu zvyčajne hovoria nasledujúcou frázou: „Ach, ešte som nezabudol! Napíšte (tie) do svojho (nového) notebooku svoje údaje inak som navždy. “

Samozrejme, ak je meno osoby Mungibar Ambneevich Kriduloppov, potom je vaša žiadosť veľmi primeraná a nevyhnutná, a ak máte pred sebou Ivana Petroviča Sokolova, môže byť vaša žiadosť sotva opodstatnená. Okrem toho nie je vhodné, aby každá osoba predložila takúto žiadosť, o to sa nebudete pýtať nového vedúceho partnera vašej spoločnosti. Čas a miesto pre záznam môžu byť tiež nepohodlné.

Tretím trikom je, že sa priamo spýtate osoby: „Ospravedlňte ma, aké je vaše meno?“ Bez blikania ho pozerajte do očí s emóciami a so všetkým, čo vyzerá, ukážte, že nie ste vôbec v rozpakoch svojou otázkou, ale naopak (vo vašom hlase by ste mali cítiť takmer výzvu). Zvyčajne vám „vypočúvaná osoba“ týmto spôsobom povie svoje meno, ak vám jedno meno nestačí, hovoríte presne rovnakým tónom: „Dobre, potom ďalej?“

A keď vám niekto povie všetko, čo chcete, zmeníte svoju tvár a poviete si s úsmevom (musíte hovoriť veľmi rýchlo, aby človek nemal čas prísť na to, čo je): „Hurá! Vyhral som! Nie, samozrejme, ak by som nemal Som si istý, že vaše meno je iba to, argumentujem, ale aj Ivanov (tu nasleduje priezvisko nevinnej osoby) tvrdil s takou istotou, že vaše stredné meno je „také a také“, s takým istota, že som dokonca pochybovala o svojej nevine a teraz som sa rozhodla osobne to zistiť. predstavte si, že ma stratil atď. ““

Táto metóda je samozrejme zložitá, ale opäť nie vždy vhodná. Možno ste videli také scény zo strany. Súhlasím, vyzerá to smiešne. Nevýhodou všetkých takýchto „trikov“ je strach, že nebudú fungovať, a človek pochopí, že ste zabudli jeho meno. Preto, aby ste si boli vždy istí, že podobné situácie sa vám nestanú, je lepšie zvládnuť techniky účinného zapamätania si tvárí a mien.

Pin
Send
Share
Send
Send