Užitočné tipy

Ako urobiť masáž chrbta

Pin
Send
Share
Send
Send


Masáž chrbta doma je prístupná procedúra pre všetkých, nielen terapeutická, ale aj príjemná. Pred piatimi tisíc rokmi začali liečitelia starovekej Číny používať masáž, stále je to jedna z najúčinnejších metód prírodnej medicíny. Nie je potrebné absolvovať dlhé kurzy alebo vždy kontaktovať profesionálneho masážneho terapeuta. Naučiť sa vykonávať najjednoduchšie masážne techniky je možné urobiť rýchlo as minimálnym úsilím. Blízki ľudia budú s vašimi novými zručnosťami veľmi spokojní.

Všeobecné odporúčania

Hlavné pravidlo, ktoré v žiadnom prípade nemožno zlomiť - samotná chrbtica sa nedá masírovať. Netierajte a ešte viac naň netlačte. Oblasť okolo chrbtice je vystavená masáži, nie samotnému hrebeňu. Stlačenie a pôsobenie sily tiež nestojí na chrbte v oblasti obličiek a medzi lopatkami. Tu sú vhodné iba jemné, pokojné pohyby maséra.

Masáž tradične zahŕňa nasledujúce techniky: trenie, potľapkanie, hladenie, mravenčenie a miesenie. Krčková oblasť sa musí trieť a hnetieť silnejšími pohybmi ako hrudník a lumbosakrál. Najväčšie zaťaženie majú krčné a ramenné časti.

Zlatým pravidlom masážneho terapeuta je počúvať pocity osoby, ktorá sa podrobuje lekárskej procedúre. Masáž je potrebné urobiť tak pohodlne ako pacient, s jednou podmienkou - neporušujú kontraindikácie.

Ako masírovať

Masáž uvoľňuje, pomáha zmierňovať stres a zlepšuje náladu. Správna masáž chrbta zlepšuje krvný obeh vo svaloch, čo ich nielen posilňuje, ale tiež zlepšuje metabolické procesy v chrupavkových tkanivách medzistavcových platničiek. A to je najlepšia profylaxia proti vyčnievaniu a prietrži. Masáž pomáha s bolesťou chrbta, aj keď bolesť chrbta bolí dlho.

Masáž odstraňuje svalové kŕče, ktoré pomôžu vyrovnať sa s chronickou bolesťou chrbta. V dôsledku zrýchlenia krvného toku sa posilňuje kardiovaskulárny systém. Krvný tlak sa stabilizuje.

Terapeutická masáž chrbta je založená na princípe pohybu pozdĺž ciest krvného obehu a toku lymfy. Techniky masáže chrbta zahŕňajú pohyb z bedrovej oblasti do lymfatických uzlín v slabinách, z hrudnej oblasti do axilárnej oblasti a z hrudnej oblasti do kľúčnej kosti. Pri všetkých typoch masáží je potrebné pamätať na to, že masážny terapeut pracuje so svalmi, nie s kosťami. Je potrebné vypracovať podkožné svaly. A čo je najdôležitejšie, nikdy nepoužívajte samotnú chrbticu. Práca s chrbticou je špecialitou chiropraktika, na jej vykonanie sú potrebné dlhé tréningy a špeciálne vzdelanie.

Masáž chrbta a krku - výhody a účinnosť

Chrbát a krk sú dosť zraniteľné a vyžadujú špeciálne časti tela na ošetrenie. Preto je masáž týchto oblastí najbežnejšou. Odporúča sa to urobiť všetkým ľuďom, najmä tým, ktorí majú ochorenie, ako je osteochondróza.

Pri správnej masáži výhoda obrovský od neho:

 • pri bolestiach stavcov zmierňuje bolesť,
 • dokonale sa uvoľňuje a má výrazný sedatívny účinok,
 • dokonale zmierňuje únavu a pomáha relaxovať na konci náročnej práce,
 • obnovuje pružnosť pokožky a zabraňuje predčasnému starnutiu,
 • eliminuje príznaky zakrivenia chrbtice, zmierňuje nadmerný tonus svalov a zabraňuje vzniku migrény,
 • zvyšuje imunitu
 • zlepšuje prietok krvi a pomáha v boji proti celulitíde,
 • obnovuje tón slabých svalov,
 • účinný v boji proti ukladaniu solí.

[box type = "info"] Krčka maternice je obzvlášť užitočná pre ľudí so sedavou prácou. Kvôli nedostatku pohybu krku počas pracovného dňa sa v tejto oblasti objavujú bolesti a kĺb v kĺboch. [/ Box]

Masáž krčnej goliera uvoľňuje svaly, zmierňuje únavu a nespavosť, odstraňuje podráždenosť a upokojuje. Zlepšuje metabolické procesy a prietok krvi. Vhodné ako spevňovacie činidlo proti choroby chrbtice a usadenín solí.

kontraindikácie

Pred masážou chrbta a krku je správne sa zoznámiť s hlavným kontraindikácie týkajúce sa vykonávania týchto postupov. Tieto zahŕňajú:

 • krvácanie a trauma, prítomnosť otvorených rán,
 • závažné infekčné choroby
 • zápal lymfatických uzlín,
 • tuberkulóza,
 • hnisavé infekcie
 • porucha zrážanlivosti
 • vážne duševné ochorenie
 • popáleniny v oblasti masáže,
 • ateroskleróza, tromboflebitída,
 • sexuálne prenosné choroby
 • kožné choroby, prítomnosť krtkov, bradavíc, vredov atď.

Masážna príprava

Najprv musíte pacienta položiť na pevný povrch. Všetky masážne miestnosti a salóny sú vybavené špeciálnymi masážnymi stolmi. Ak ste doma museli robiť spinálnu masáž, je nepravdepodobné, že by ste našli špeciálny masážny gauč. Preto je vhodné zvoliť najťažšie miesto. Na želanie - položte na podlahu pléd.

Pred masážou si dôkladne umyte ruky. Ruky si naneste špeciálnou masťou alebo masážnym olejom. Ľahko sa trieť rukami, aby vaše dlane boli v teple a prvý dotyk je príjemný.

Pri práci s pacientom nezabudnite na jedno z hlavných pravidiel masáže - na počúvanie toho, ktorého chrbát liečite. Ak je pacient nepríjemný, skúste pochopiť, čo je jeho zdrojom. Ak je problémom to, že konáte príliš tvrdo na chrbte, oslabte pohyb. Ak pacient začne bolieť a po ukončení masáže nezmizne, reláciu ukončite.

hladí

Pred liečebnou masážou je chrbát vždy hladený. Je dôležité zabezpečiť, aby všetky pohyby ovplyvnili nielen pokožku, ale aj svaly pod ňou. Cíťte, ako vaše ruky ovplyvňujú podkožné svaly. Po hladkom hladení, železo, postupne zvyšujúce silu pohybov. Posuňte sa od spodnej časti chrbta k oblasti kĺbov a naopak. Pracujte celý chrbát a pripravte sa na intenzívnejšie a hlbšie techniky. Zdvihnite svoje strany a ľahko ich omotajte okolo dlaní.

Potlačenie príjmu je podobné hladeniu, ale intenzívnejšie. Položte jednu dlaň na druhú, vykonajte pohyby, akoby stlačila zadnú časť masáže. Spočiatku bol exponovaný zadným svalom po stranách chrbtice, potom choďte k latissimus. Takže pracujeme celý chrbát.

trenie

Technika mletia funguje ešte hlbšie. Začíname trieť dlhé svaly chrbtice, akoby „pílili“ oboma rukami pozdĺž hrebeňa. Vychádzame zo sakrálnej oblasti, pomaly sa dostávame k zadnej časti hlavy. Vrátime sa späť do krížovej kosti. Túto techniku ​​môžete vykonať až sedemkrát, v závislosti od pocitov pacienta. Obráťte sa na najširšiu a okamžite použite obe ruky. Začíname zdola - bedrovou oblasťou. Jemnejšou možnosťou sú rovnaké pohyby, ktoré však vykonávajú vankúše prstov roztiahnutej dlane. Pracujeme na stranách pacienta s radiálnou stranou dlane. Pohybujeme sa z panvovej oblasti do podpazušia. Medzi rebrami odieranými od hrebeňa do strán, prsty od seba. Na záver jemne posúvajte celý chrbát. Vykonajte niekoľko cyklov hladkania svetlom.

valcha

Wellness masáž chrbta pokračuje hnetením. Ruky umiestnime takto: jedna kefa na druhú. Spracúvame dlhé svaly, potom tie najširšie. Ale v závislosti od citlivosti pacienta a pri riešení rôznych úloh sa miesenie používa rôznymi spôsobmi:

 • Palcom. Pritláčajú svaly na kostné tkanivo pod nimi a začnú sa pohybovať v kruhu zdola nahor.
 • Palce oboch rúk pôsobia jeden po druhom na chrbát, potom na druhý,
 • Vzadu jazdia štyrmi prstami v kruhu,
 • Jazdite so všetkými prstami v kruhu.

Po natiahnutí svalov pozdĺž chrbtice prechádzajú na šírku. Pracujeme pozdĺž línií od ilium do podpazušia. Uchopte svaly, jemne ich potiahnite a masírujte v kruhu.

Pracujte s dolnou časťou hrudníka

Masáž od 7 do 12 hrudných stavcov. Všetky pohyby sa vykonávajú zhora nadol a zo stredu na strany:

 • hladí,
 • lisovanie,
 • brúsenie,
 • hnetenie,
 • Používame techniku ​​úderov svetla a swattingu.

Bude stačiť masírovať túto oblasť päť minút. Ak sa vykonáva terapeutická masáž chrbta, na tomto povrchu pracujte štvrť hodiny. Upozorňujeme, že stavce 11 a 12 sú blízko obličiek, nemôžete ich silno ovplyvniť, inak sa pri masáži chrbta môže vyskytnúť bolesť.

Druhy masáží

Pre správnu masáž chrbta a krku je potrebné zistiť, aký účel tento postup sleduje. V závislosti od toho vyžarujte rôzne druhy masáž chrbta:

 1. liečenie - platí, ak je k dispozícii choroby chrbtice a kardiovaskulárneho systémuzbavuje opuch,
 2. relaxačné - Najbežnejší typ masáže. Codstraňuje svalové napätie, zlepšuje prietok krvi, posilňuje imunitný systém tela a zlepšuje stav pokožky,
 3. reflex - má výrazný analgetické vlastnosti, Používa sa na zlepšenie fungovania vnútorných orgánov pomocou masážneho terapeuta na špeciálnych miestach chrbta, ktoré sú s nimi navzájom prepojené.
 4. športové - Určené predovšetkým pre športovcov. Držalpo súťaži alebo pred ňouna zmiernenie napätia svalov alebo na zmiernenie únavy. Zvyšuje výdrž a má potrebný účinok. Stáva sa to predbežné, školenie a obnova.
 5. kozmetickýanticelulitída, zlepšuje stav pokožky.

Druhy masáží v krku:

 1. klasický- zahŕňa štandardné masážne techniky: hladenie, miesenie, trenie, stláčanie, vibrácie,
 2. relaxačné- používa sa na zmiernenie svalových kŕčov,
 3. bodkovaný- miestne účinky na akupunktúrne body na krku, ktoré sú zodpovedné za vnútorné orgány,
 4. kozmetický- používa sa na odstránenie tukových usadenín v oblasti krčka-obojok, zlepšenie stavu pokožky, obnovenie jej pružnosti,
 5. Wellness alebo liečenie - používa sa na rôzne choroby krčnej chrbtice, ukladanie solí.

Masáž pre začiatočníkov

Mnoho ľudí chce tento postup vykonávať nezávisle, ale nevie ako. Správne robiť masáž chrbta a krku je ľahké. Na dosiahnutie určitého výsledku stačí použiť štandardnú masážnu techniku. Zahŕňa to skratky:

 1. hladí - zvyčajne s týmto pohybom rúk začína relácia. Týmto spôsobom je pokožka pripravená na aktívnejší účinok na ňu. Hladenie sa vykonáva celou dlaňou cez povrch chrbta naprieč a pozdĺž, okolo lopatiek. Svetelné pohyby by sa mali kombinovať s intenzívnejšími.
 2. trenie - pohyby sa vykonávajú z bočnej časti chrbta do jej stredu. Osobitná pozornosť sa venuje oblasti ramien a krku. Je to táto technika slúži ako dobrý nástroj v boji proti ukladaniu solí.
 3. valcha - záhyby kože sa zachytávajú ručne. Pohyby sa vykonávajú od chrbtice po boky chrbta. Príjem sa koná striedavo pre každú zo svojich strán. Jedobre ovplyvňuje stav srdca a ciev, zvyšuje krvný obeh.
 4. poklepať - držané oboma rukami výlučne na svaloch. Pohyby sú krátke a pružné. Postup by nemal byť bolestivý. Ona je podporuje dobrú kontrakciu svalov, zlepšuje prietok krvi.
 5. chvenie - z oblasti bedier do oblasti krku sa vykonávajú prstové rytmické pohyby prstami, ktoré podporuje postupnú svalovú relaxáciu.

Masáž chrbta by mala byť ukončená jemným tlakom. Najlepšie sa vykonávajú rytmicky a zdôrazňujú pohyby rúk na viac napätých a bolestivých miestach.

Masáž krčnej goliera zahrnuje približne rovnaké techniky. Ale ich technika má určité rozdiely:

Technika masáže chrbta

 1. Masáž začína hladil stred krku a goliera, potom ide na stranu. Zápästie maséra by malo byť umiestnené tak, že hladenie strednej časti krku sa vykonáva palcom a zvyšok po stranách. Pohyby by mali byť nepretržité, pomalé a rytmické.
 2. Ďalšia technika sa nazýva stlačenie. Jeho podstatou je poskytnúť istotutlak na krčnú chrbticu, Kefa je nasadená na chrbticu na zátylku od vlasovej línie. Pohyby sa vykonávajú zhora nadol po rameno a deltový sval.
 3. valcha- najdlhší príjem. Tu je potrebné zachytiť svaly dlaňami na oboch stranách chrbtice. Vykonajte pohyby smerom dozadu, potom smerom k ramennému kĺbu. Všetky činnosti by sa mali vykonávať pomaly a bezbolestne. Môžu sa tiež vykonávať špičkami palca, ktoré masírujú svalstvo krúživým pohybom.
 4. trenie- jeho podstata spočíva v intenzívnom napínaní a posunutí kože. Táto technika sa najlepšie vykonáva striedavo oboma rukami.
 5. chvenievykonávané oscilačnými pohybmi po celej ploche dlaní alebo končekov prstov. Príjem môže byť prerušovaný alebo bez toho, aby ste ruky zložili z tela.

Fázy masáže krku

Ako to urobiť správne masáž krku a goliera? Po prvé, trvanie tohto postupu pri osteochondróze by malo byť asi 20 minút. Po druhé, masáž sa môže uskutočňovať ako v polohe na ležanie, tak aj v polohe na sedenie.

 • Po príprave na zasadnutie je potrebné na samom začiatku konania ľahké hladenie krku.
 • Potom zahrejte bočné krčné svaly brúsením , postupne sa pohybujú do oblasti ramien.
 • Podržať valcha svaly v oblasti krku a goliera. Vykonáva sa postup kruhové pohyby celá dlaň a palce. Malo by byť spravidla bezbolestné.

[box type = "warning"]Vyvarujte sa vystaveniu chrbtici.[/ box]

 • Relácia sa končí ľahké paty a ťahy .

Existuje mnoho techník na masírovanie krčnej chrbtice. Všetko záleží na závažnosti ochorenia a jeho type. Zvyčajná masáž sa vykonáva na základe klasických techník opísaných vyššie.

Masáž vlastným krkom

Na masáž chrbta je vždy potrebná iná osoba a masáž krku sa dá robiť sama. Hlavná vec je správna - je možné presne dodržiavať všetky odporúčania, aby bol postup efektívny.

 1. Pohodlné začať posaďte sa, odstráňte vlasy, teplé dlane masážny olej.
 2. trochu dolná brada a začnite postup pomocou mŕtviceod vlasovej línie po oblasť ramien.
 3. Potom by sa to malo urobiť kruhové rotačné pohyby končeky prstov v krku. Môžu sa striedať intenzívnejšími ťahmi.
 4. Pozdĺž chrbtice vyrábať ľahké brnenie pleť.
 5. Zdvihnite bradu a urobiť hladiace pohyby v hrtane.
 6. spáchať kruhové pohyby zdola z kľúčnej kosti do brady ukazovák a palec. Vykonajte hladké pohyby s dlaňami a postup opakujte znova. Táto fáza môže trvať od 5 do 10 minút.
 7. Dokončite postup mäkké ťahy celý povrch dlane.

Pravidelná samomasáž krku pomáha predchádzať letargii a ochabovaniu svalov. Tónuje, zmierňuje únavu a zlepšuje pocit pohody.

Funkcie detskej masáže

Niektoré deti od útleho veku potrebujú masáž chrbta a krku. Je správne to urobiť bezbolestne, aby nedošlo k strachu u dieťaťa.

Detská masáž zvyčajne môže byť liečivé, tonizujúce a relaxačné , Relaxáciu charakterizuje jemnejší a pokojnejší efekt. Tonizačná masáž zahŕňa intenzívnejšie využívanie všetkých hlavných techník.

Doma sa často robí zábavná detská masáž, ktorá sa vykonáva pod zábavným rýmom. Deti sa mu väčšinou veľmi páčia. Je to hra aj užitočný postup. Príklad detskej masáže pri hraní:

 1. „Koľajnice, koľajnice, podvaly, podvaly“ - striedavo s rukami držanými pozdĺž zadnej priečnej a pozdĺžnej línie,
 2. "Vlak prichádza neskoro" - nasmerujte prsty jednej ruky pozdĺž línie chrbtice zdola nahor, napodobňujúc vlak. Pohyb by mal byť mäkký, hladil.
 3. "Hrách je roztrúsený od posledného kočíka" - celý chrbát sa masíruje končekmi prstov
 4. "Sliepky prišli krať" - mäkké „klovanie“ na chrbte prstami,
 5. "Husi prišli na štipku" - ľahké brnenie,
 6. "Prišiel slon pošliapaný" - mäkké tlakové päty po celom chrbte,
 7. "Za ním bežal malý slon" - rýchly chaotický tlak s kĺbmi,
 8. "Veverička bežala a všetko prehnala chvostom." - záverečné hladenie chrbta dlaňami.

Naučiť sa robiť masáž chrbta a krku je v každom veku viac ako kedykoľvek predtým užitočné. Správne používanie prinesie telu veľké výhody, tónuje svaly, zmierňuje únavu a zmierňuje mnohé choroby.

Ako správne masírovať chrbát a krk, sa môžete jasnejšie poučiť z tréningového videa.

Aká je výhoda masáže chrbta?

 • Zlepšuje sa krvný obeh, ktorý pomáha vyrovnať sa s kardiovaskulárnymi problémami,
 • Bunky a tkanivá získavajú živiny rýchlejšie
 • Spazmus chrbtových svalov zmizne
 • Nové kapiláry sú otvorené a bunky obsahujúce kyslík ožívajú,
 • Krvný tlak sa vracia k normálu,
 • Stres a nervové napätie zmiznú.

Pri domácej masáži chrbtice nezabudnite, že aj jemné techniky môžu mať kontraindikácie:

 • Dermatologické infekcie
 • Plesňové choroby
 • Vaskulárna patológia,
 • zranenia
 • Horúčka alebo horúčka
 • Vystavenie alkoholu a iným drogám
 • Problémy s tlakom
 • Zlyhanie obličiek alebo pečene
 • Alergie, opuchy,
 • onkológie,
 • Pohlavné choroby.

Ako sa pripraviť

Pred masážou si dôkladne umyte ruky. Dlane by mali byť namazané špeciálnym olejom, aby sa dobre kĺzali po pokožke pacienta. Dajte si na ruky olej a jemne ich otrite. Tým sa zabezpečí príjemná teplota pre ľudskú pokožku.

Pacient by mal mať pohodlnú pózu, v ktorej môže úplne relaxovať. Existujú dve najobľúbenejšie masážne pózy.

 • Horizontálne na bruchu. Horné končatiny sú umiestnené pozdĺž tela a ležia s dlaňami hore. Zamierte na bok, je to lepšie - smerom k špecialistovi. Povrch je lepšie zvoliť pevný. Svaly by mali byť uvoľnené čo najviac.
 • Pacient sedí na stoličke otočenej dozadu. Ruky v uvoľnenej polohe na chrbte a hlava na nich spočíva. Pod hlavu si môžete dať vankúš, aby ste sa cítili pohodlnejšie.

Chrbtica má tri oddelenia: krčné, hrudné, lumbosakrálne. Krčka maternice začína v zadnej časti hlavy a končí na hornej časti lopatiek. Hrudník - od lopatiek po spodné rebro. Lumbosakrálne - od dolných rebier k kostrči. Akákoľvek technika sa najskôr použije v oblasti pásu a potom sa posunie k krku. Vždy venujte osobitnú pozornosť krčnej oblasti. Masážne sedenie trvá zvyčajne pol hodiny až štyridsať minút.

Dobrý masážny terapeut by sa mal vždy cítiť, keď jeho ruky pracujú zdravo a keď sa nachádzajú vo viac či menej problematickej oblasti. Neznepokojujte sa, ak sa na začiatku tréningu cítite zle ľudské telo - včas to príde.

V takom prípade nemôžete robiť masáž

Masáž je mocný nástroj, ktorý môže spôsobiť vážnu reštrukturalizáciu ľudského tela. Tieto zmeny nie sú vždy pozitívne a v niektorých prípadoch môžu viesť k vážnemu zhoršeniu zdravia.

Je prísne zakázané masírovať chrbát:

 • zvýšená teplota
 • akútne zápalové procesy
 • krivica,
 • kostná tuberkulóza,
 • ochorenie srdca
 • hepatitída,
 • maternicové myómy,
 • onkológie,
 • HIV,
 • ateroskleróza,
 • zlyhanie srdca
 • hypertenzná kríza,
 • krvácanie rôzneho pôvodu,
 • otrava alkoholom a drogami,
 • problémy s obličkami a žlčníkom
 • akútna bolesť brucha alebo za hrudnou kosťou.

Opatrne masírujte miesta vyčnievajúcimi krtkami, bradavicami, čerstvými ranami, škrabancami. Pri obličkových kameňoch sa zabráni intenzívnemu tlaku na bedrovú oblasť.

Masáž je určená pre mladé matky, aby posilnili a obnovili pracovnú schopnosť chrbtových svalov, ktoré boli počas tehotenstva vystavené obrovskému stresu. Procedúra sa však môže vykonať iba mesiac po narodení alebo šesť mesiacov po cisárskom reze, po príchode na menovanie lekára..

Príprava zasadnutia

Dejiny klasickej masáže siahajú až do budhistických chrámov Starého východu, kde bol liečebný postup porovnávaný s posvätným náboženským obradom. Pred zasadnutím si pacient a masážny terapeut museli vyčistiť myseľ cudzích myšlienok, prečítať si určité mantry a sústrediť sa úplne na výmenu energie, aby dosiahli božského stavu vedomia.

V súčasnosti tento postup nevyžaduje takú zložitú prípravu, ale niektoré opatrenia, ktoré zvyšujú jeho účinnosť, sa oplatí prijať:

 1. Zoznámte sa s masážnym terapeutom vopred. Je dôležité, aby táto osoba vzbudzovala dôveru a bola pre vás príjemná.
 2. Oznámte výskyt kontraindikácií a alergických reakcií.
 3. Procedúru vykonajte na lačný žalúdok: zdržte sa jedenia hodinu pred a po relácii.
 4. Pred masážou vyprázdnite močový mechúr a črevá.
 5. Odstráňte všetky šperky.
 6. Osprchujte sa alebo sa vykúpajte. Voda očistí telo a uvoľní napäté svaly. Nepoužívajte silné aromatické látky.
 7. Drobné rany, odreniny alebo škrabance ošetrite antiseptikom.
 8. Pokúste sa upokojiť a úplne sa uvoľniť, vyhnajte zlé myšlienky a úzkosť.

Je dôležité, aby si pacient na zákrok psychicky naladil, že ho nevylieči nedôverou alebo skepticizmom. Ako vyplýva z pozorovaní, nálada pre výsledok mnohokrát zvyšuje terapeutický účinok masáže. Procedúru môžete vykonať ráno, pre svedomitosť alebo večer, aby ste obnovili energiu po pracovnom dni.

Miechová anatómia

Aby procedúra mala terapeutický účinok a nezmenila sa na zvyčajné zbytočné hladenie, musí mať masážny terapeut znalosti topografickej anatómie. Obzvlášť dôležité sú znalosti o umiestnení a štruktúre svalov, pretože tieto štruktúry zodpovedajú za hlavný vplyv počas relácie.

Líšia sa vzhľadu, veľkosťou a funkciou, na chrbte ide o husté viacvrstvové zoskupenie pokrývajúce oblasť od panvy po krk.

Hlboké svaly sú spárované a sú umiestnené v troch vrstvách:

 • najnižšie sú interspinálne, priečne a vyvýšené rebrá štruktúry,
 • v strede prechádza priečny spinálny sval, ktorého rôzne zväzky tvoria nezávislé funkčné skupiny: poloosové, multipartikulárne a rotátory,
 • svaly hlavy a krku sú navrstvené na vrchu a sval, ktorý vyrovnáva chrbticu, je na úrovni bedrovej zóny rozdelený na tri časti: iliakálne, najdlhšie a spinálne.
Foto: hlboké svaly

Všetky tvoria základ chrbtových svalov a vykonávajú dôležité funkcie: rozširujú krk a hlavu, poskytujú možnosť ich rotácie v rôznych smeroch, sú zodpovedné za stabilitu chrbtice, uvoľnenie, naklonenie, otočenie, vyživovanie a ochranu kostí a chrupavkových štruktúr.

Ploché povrchové svaly chrbta sú pripevnené k kostiam ramenného pletenca a sú umiestnené v dvoch vrstvách:

 • prvý je tvorený svaly lichobežníka a latissimusu,
 • druhý - veľké a malé kosoštvorce, horné a dolné extenzory zubov chrbta, ako aj sval, ktorý zdvíha lopatku.
Foto: povrchové chrbtové svaly

Tieto konštrukcie privádzajú ruky k telu, ťahajú ich pri zavesení na športové vybavenie, nakláňajú hlavu späť, držia chrbát vo zvislej polohe, zodpovedajú za ohýbanie, ohýbanie, nakláňanie do strany, zdvíhanie, otáčanie a približovanie lopatiek bližšie k chrbtici.

valcha

Potom s oboma dlaňami natiahnite chrbát, na chrbát aplikujeme plynulé pohyby rúk zo stredu na stranu. Ľavá a pravá masáž samostatne, hnetenie každej strany postupne. Na zvýšenie účinku je možné položiť jednu dlaň na druhú. Začnite s dlhými svalmi. Miesiť môžete nasledujúcimi spôsobmi:

 • Jedným palcom. Stlačuje svaly na kosti a vykonáva krúživé pohyby,
 • S dvoma rukami. Musíte sa striedať palcami na oboch stranách chrbta,
 • Vankúšiky všetkých prstov okrem palca robia kruhové pohyby,
 • Falangy celej dlane sa tiež pohybujú v kruhu.

Po spracovaní dlhých svalov choďte na latissimus. Prejdite z ilium do podpazušia. Uchopte sval tým, že ho trochu zatiahnete a opäť sa pohybujete v tejto polohe v kruhu. Natiahnite svaly lopatkovej oblasti, jednu ruku položte pod kĺb ramena a mierne ju zdvihnite. Hnajte v kruhu všetky povrchy kĺbu. Hnetacia technika zlepšuje krvný obeh, pomáha bunkám a tkanivám zbaviť sa nahromadených metabolických produktov.

Tlieskanie a vibrácie

Používame dlane, búchajúce sa po chrbte pacienta, bez ovplyvnenia kostí a nechránených vnútorných orgánov. Ruky by sa mali v tomto momente správať ako pružiny, rýchlo, ale bez bolesti. Táto technika domácej masáže chrbta sa vykonáva prstami. Pohybujú sa v kruhu z bedrovej oblasti do krčnej oblasti. Recepcia je zameraná na zmiernenie svalových kŕčov a normalizáciu metabolizmu. Zlepšuje krvný obeh a kontrakciu svalov.

Masáž krčka maternice

Ako urobiť kompetentnú masáž v tejto oblasti? Bežným problémom sú akumulácie solí. Ak to môže byť diagnostikované u pacienta, použijeme nasledujúcu schému: študujeme lopatkovú oblasť dosť hlboko a vyvíjame ramenný opasok a krk. Prípadné vplyvy začneme hladením. Potom dôkladne trieť a intenzívne miesiť. Po ukončení relácie robíme vibrácie, hladíme.

Hladajúc, konáme s uchopením priamych pohybov naprieč. Potom sme sa pohybovali v kruhu a kľukali s celou dlaňou, okrajom dlane, končekmi prstov. Trením, „pílením“ alebo roztiahneme prsty a „poškriabame“ požadovanú oblasť. Je tiež dovolené trieť päsťami a vyvíjať tlak spodnou časťou dlane alebo palcov. S veľkou starostlivosťou môžete oblasť rozdrviť lakťami.

Používame techniku ​​stláčania pomocou okrajov dlane. Túto techniku ​​v oblasti krčka-goliera je dosť ťažké implementovať kvôli malej ploche, takže je najvýhodnejšie stlačiť jej prsty.

Ramenný opasok je jednou z najproblematickejších oblastí, takže pohyby musia byť hlboké, ale nepoškodené a hladké. Vypracujte svaly pripojené priamo k stavcom. Po úplnom spracovaní oblasti vykonajte rýchle vibrácie - zarážajúce. Všetky triky by sa mali používať päť až sedemkrát za sebou.

Stav oblasti krčka-goliera chrbta sa zlepší po troch alebo štyroch zákrokoch, aj keď pacient je prvý raz a môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit. Mobilita hrebeňa sa zvyšuje, pocit ťažkosti v pleciach zmizne, spánok sa normalizuje.

Masáž na plece

Ak chcete trieť na vnútorných lopatkových stranách, položte masírovanú ruku na spodnú časť chrbta a lakte posuňte bližšie k povrchu. Jednou rukou mierne zdvihnite rameno a druhou rukou trite. V oblasti medzi škapulárnou oblasťou a hrebeňom trite prstami. Pri napínaní lopatkových svalov položte jednu dlaň pod plece a mierne ju nadvihnite. Nezabudnite na ramená - hnetenie vykonávajte v kruhu zo všetkých strán.

Cvičenie s golierom

Predpokladajú sa implikácie v oblasti krku a 1 až 6 stavcov hrudníka. Je potrebné tu ovplyvňovať menej intenzívne ako na spodnú časť chrbta a dolnú časť hrudníka. Masáž hrudnej chrbtice a krku by mala byť jemnejšia. Ako obvykle sa musíte presunúť zo stredu do strán a zdola nahor. Pri jednej dôležitej kavite - masáž krčnej chrbtice sa vykonáva vždy zhora nadol. Vykonávame štandardné hladenie, stláčanie, trenie a vibrácie (vibrácie nemožno použiť nad šiestym stavcom krku). Masáž tejto oblasti ukončíme potrasením pokožky prstami a hladením. Masírujte oblasť goliera štvrtinu hodiny.

Bedrová masáž

Ak chcete urobiť masáž chrbta v bedrovej oblasti, musíte sa pohybovať iba od stredu k bokom. Hladenie, stláčanie, trenie a miesenie. Potom vykonávame techniky vibrácií a otrasov. V štandardnej verzii sa masáž chrbta v bedrovej oblasti vykonáva asi päť minút. Pri terapeutickej masáži je lepšie stráviť dvadsať minút.

Pri masáži v kostrči môžete hlboko stlačiť svaly, ale pri pohybe do oblasti, kde sa nachádzajú vnútorné orgány, musíte postupovať opatrne.

Schéma masážnych pohybov

Profesionál, na rozdiel od amatérskeho amatérskeho, bude vykonávať všetky pohyby v presne definovaných masážnych linkách. Plánujú sa s ohľadom na umiestnenie svalov, chrbtice, vnútorných orgánov, nervových zväzkov, hustoty kože, smeru toku krvi a lymfy. Na zadnej strane sú všetky pohyby vykonávané podľa schémy znázornenej na obrázku:

 1. Od sakrálnej oblasti (číslo 9) pozdĺž miechového kanála cez usmerňovače a dentálne svaly (6) po plecia.
 2. Od sternocleidomastoidnej zóny (1) po lopatky, ktoré pokrývajú hornú hranu lichobežníka.
 3. Z bedrovej oblasti cez svaly latissimus (7) po oblasť podpazušia.
 4. Od deltoidných štruktúr (4) po lopatky.
 5. Z hýždia po plece, cez svaly latissimus a naopak. Táto trajektória je spôsobená dvojstranným pohybom lymfy v tejto zóne.
 6. Od krížovej kosti smerom k šikmým svalom (10) brucha.
 7. Na bedrovej oblasti v smere hodinových ručičiek.
Masážne linky

Majstri zvyčajne masírujú celý povrch chrbta a súčasne pracujú na oboch stranách chrbtice. Niektorí ľudia však radšej rozdelia masážnu časť na sekcie: stojaci naľavo od pacienta, pracujú s pravou stranou jeho tela a naopak.

Použité oleje

Z mnohých masážnych produktov na trhu si odborník pravdepodobne vyberie olej. Vytvára sa na základe prírodných prísad, rýchlo sa vstrebáva, zvlhčuje pokožku, poskytuje potrebný klzák, má príjemnú vôňu, uzdravuje a uvoľňuje telo. Podľa hodnotenia majú oleje dobrý účinok:

 • oliva: bohatá na vitamíny A, C, E, dokonale vyživuje a zvlhčuje pokožku, najmä suchú a citlivú, má hypoalergénne vlastnosti,
 • marhuľa: bojuje proti celulitíde a dermatologickým problémom vďaka minerálom a vitamínom, ktoré ju tvoria, dokonale znejú, dobre vonia,
 • sezam: základom tohto produktu je kyselina linolová, ktorá je známa svojím regeneračným účinkom, odstraňuje zápaly, odstraňuje toxíny a obnovuje bunky.

Čisté éterické oleje sa nemôžu nanášať na pokožku. Ale niekoľko kvapiek pridaných k základnej prírodnej báze má vplyv na ľudské telo:

 • levandule uvoľňuje, upokojuje nervový systém, zmierňuje nespavosť, odstraňuje kŕče a svalové napätie,
 • pelargónie pomáha zbaviť sa depresie, má priaznivý vplyv na nervový systém, má dezinfekčné vlastnosti,
 • mäta eliminuje spastické stavy, opuchy, zlepšuje prietok krvi,
 • rozmarín bojuje proti bolesti svalov, zmierňuje celulitídu.

Pred použitím produktu venujte pozornosť jeho zloženiu. Základom by mali byť prírodné minerály a ešte lepšie rastlinné zložky. Vitamínové komplexy a mierne množstvo základných látok sú prijateľné ako prísady. Prítomnosť konzervačných látok, zahusťovadiel, parfumov a iných umelých prísad nie je vítaná: ich účinok na pokožku zosilnený masážnymi technikami môže viesť k rozvoju závažných alergických reakcií. Pred prvým sedením otestujte nasiakavosť a individuálnu intoleranciu oleja tak, že na koleno zakrivíte malé množstvo prostriedku.

AIDS

Okrem olejov sa na prípravu pokožky na masáž používajú rôzne kozmetické deriváty: krémy, gély, emulzie. Počas liečebného postupu sa nahrádzajú protizápalovými masťami predpísanými lekárom. Špeciálne pre športovcov pripravujte výťažky z liečivých rastlín - šport. Červeno - zahrieva, pretože obsahuje korenie a gáfor, modrý, založený na mentol - chladí.

Môžete si však urobiť masáž a ľudový liek:

 1. Med - produkt bohatý na vitamíny a minerály, sa rýchlo vstrebáva a má terapeutický účinok na bolesti chrbta. Nanáša sa v tenkej vrstve na pokožku, pritláča sa k lepkavému povrchu dlane a potom sa náhle odtrhne. Pohyby sa vykonávajú pozdĺž masážnych línií, aby sa zabránilo vystaveniu lymfatických uzlín a chrbtice. Procedúra bojuje proti chorobám pohybového ústrojenstva, dýchacích ciest a nervového systému.
 2. Soľ - hornina alebo more, v zmesi s rastlinným olejom, má protizápalové a pálivé účinky, bojuje so soľnými usadeninami a podkožným tkanivom. Masáž s týmto liekom odstraňuje bolesť pri osteochondróze, zmierňuje napätie vo svaloch chrbta, znižuje vädnutie - tvorbu v 7. krčku chrbtice.

Reliéf prichádza po prvom zákroku, ale priebeh 10-15 sedení pomôže úplne obnoviť zdravie chrbta.

Aké sú niektoré masážne techniky na chrbte?

Historici dokázali, že masážne techniky poznali aj primitívni ľudia, čo dokazujú jaskynné maľby nachádzajúce sa na ich parkoviskách. Dokonca aj potom človek použil silu a energiu svojich rúk, aby sa zbavil bolesti a únavy pomocou trenia alebo hnetenia problémového miesta. Umenie masáže sa nezabudlo na zabudnutie, ale naopak sa stalo ešte obľúbenejším, obohateným o nové účinné techniky, ktoré sa naučili na celom svete. V súčasnosti sú populárnymi druhmi:

klasický

Táto technika je obľúbenejšia ako ostatné. Ak nebudú zrejmé kontraindikácie, bude užitočné pre dojčatá aj pre dospelých. Vykonáva sa ako profylaktické alebo terapeutické činidlo a zoznam indikácií postupu je pomerne široký.

Algoritmus vykonávania je jednoduchý a obsahuje známe základné techniky. Začnite masáž so štúdiom sakrálnych a bedrových zón, nasmerujte pohyb do najbližších lymfatických uzlín. Potom sa postupne pohybujú smerom nahor, pokrývajú pektorálne svaly a SHV, lopatkovú oblasť, deltový sval a lichobežníkové svaly.

Masážne techniky pre mužov a ženy sú rovnaké. Keďže však mužské svaly sú objemnejšie, mala by byť dlhšia tlaková sila, intenzita pohybov a trvanie postupu.

Je predpísaný pre bolesti chrbta, patologické zmeny vo svalových štruktúrach, problémy s chrbticou, ako sú osteochondróza, výčnelky, spondylóza, hernie, atrofické procesy chrupavky, skolióza. Vykonajte postup pomocou klasických techník, pričom sa presne dodržiavajú určité vzorce masážnych pohybov, ktorých smer sa zhoduje s tokom krvi a lymfy:

 • od štvorcových svalov bedrovej zóny sa vykonávajú pohyby smerom k blízkym trieslovým lymfatickým uzlinám,
 • z oblasti hrudníka sú poslané do podpazušia,
 • от шейно-воротниковой зоны – к ключичной.

Стоит учесть, что основное воздействие должно производиться на мышечную ткань, а не на костную. Поэтому трогать сам позвоночник ни в коем случае нельзя: править его может только мануальный терапевт.

Prvý zákrok by nemal trvať dlhšie ako 10 - 15 minút, po zmiznutí nepríjemných pocitov je relácia predĺžená. Liečebný cyklus opakujte najmenej 2-krát ročne a so zhoršením problému - každý mesiac.

Jedna zo starodávnych techník bola vynájdená pred 3 000 rokmi v Číne. Potom ju mnísi dopravili do Thajska, prepracovali a pridali reflexológiu a techniky jogy. Thajská masáž lieči telo a ducha, obnovuje energetické kanály.

Technika postupu sa líši od postupu európskeho:

 1. Expozícia je prostredníctvom oblečenia.
 2. Pacient nek leží na gauči, ale na podlahe na podložkách.
 3. Masér neaplikuje oleje ani krémy. Z nástrojov, ktoré má k dispozícii, sú iba prsty, ruky, lakte, kolená a dokonca aj chodidlá (podrobnosti nájdete v článku „Masáž nohami na chrbte“).

Podľa východnej filozofie je Zem hlavným zdrojom energie, takže postup začína relaxačným umývaním nôh a spracovaním aktívnych bodov nôh. Potom sa pohybujú dozadu, vykonávajú mäkký tlak, hnetú a tiahnu sa pozdĺž energetických poludníkov. Bolestivé problémové oblasti sú starostlivo vypracované. Masáž pozdĺžnych svalov chrbta vám umožňuje nastaviť polohu vysunutých stavcov, preto je počas procedúry často počuť kŕč. Efekt je doplnený špeciálnymi cvičeniami z jogy.

Orientálni filozofi tvrdia, že životná energia Qi preniká do celého vesmíru, vrátane ľudského tela. Tieto toky sa pohybujú po špeciálnych kanáloch - poludníkoch. Tam, kde je prietok narušený, vzniká problém, patológia. Úlohou masáže je odstrániť prekážku, vyladiť vnútorné sily tela v boji proti chorobám. Čínski experti to robia s:

 • Bodová technika: každý energetický poludník prichádza na povrch tela vo forme aktívnych bodov. Stimuláciou pomocou lisovania, vyladenia, vibrácií, majster neovplyvňuje iba tkanivá, krv a lymfatické cievy. Najskôr obnovuje pohyb energie, obnovuje štruktúru tela a spúšťa silný impulz na zotavenie.
 • Kvašova masáž: účinok na aktívne body a poludníky sa vykonáva pomocou nefritových škrabiek (ako na fotografii).

Predpokladá sa, že tento kameň je schopný zmierniť bolesť, vyčistiť krvné cievy, urýchliť regeneráciu tkanív, upokojiť vzrušené nervy. Jeho terapeutický účinok je umocňovaný masážnymi technikami: lisovaním, odieraním a hnetením v oblasti aktívnych bodov a pozdĺž energetických poludníkov. Modriny, sčervenanie a modriny, ktoré sa objavili po takejto expozícii, sa stávajú druhom karty, „čítania“, ktorú masážny terapeut správne diagnostikuje.

Správnu čínsku masáž zadných svalov môže vykonať iba odborník. Postup vykonávaný v rozpore s touto technikou pravdepodobne spôsobí opačný účinok: tkanivá si budú udržiavať napätie, ktoré skôr alebo neskôr povedie k nadmernému prepracovaniu, stresu a nervovému rozkladu.

Bambusové paličky

Chrbát sa masíruje nielen rukami. Creoles, obyvatelia ostrova Maurícius v Indickom oceáne, používali na tento účel „cho“ - na tento účel bambusové paličky rôznych priemerov.

Pre začiatočníkov sa hodia najväčšie palice. Vykonáva trenie, tlak a vibrácie, majster vyhrieva zadné svaly. Potom ich študuje paličkami s menším priemerom, čím zvyšuje rýchlosť a hĺbku expozície. Výsledkom je, že rytmické poklepávanie sa vykonáva až 120 krát za minútu, striedajúc sa s hladením dlane.

Dievčatá si takúto masáž často vyberajú, pretože prispieva k chudnutiu, má lymfatický drenážny účinok, odstraňuje tuky, celulitídu, robí pokožku krásnou a pružnou. Prečítajte si viac v článku: „Masáž bambusovými palicami“.

Vákuové plechovky

Táto technika sa najčastejšie používa na terapeutické účely v patológii muskuloskeletálneho systému, na zlepšenie kĺbov, odstránenie jaziev, jaziev, zlepšenie krvného obehu a zbavenie sa podkožného tuku. Podľa pokynov krok za krokom môže tento postup zvládnuť každý:

 1. Berieme sacie nádoby: na chrbát sú vhodné sklenené alebo latexové nádoby s objemom 40 až 200 ml.
 2. Masírovanú oblasť namažte olejom, smotanou alebo vazelínou, aby sa plechovky voľne posúvali po povrchu tela.
 3. Vytvorením vákua postavte banky na chrbát.
 4. Po masážnych linkách ich pohybujeme bez prerušenia krúživými alebo špirálovými pohybmi.

Po 20 až 30 minútach expozície bude pokožka opuchnúť a sčervenať, objaví sa mierny pocit pálenia a pocit tepla. To je celkom bežné. Ale bolesť a modriny naznačujú, že technika dirigovania masáže bola narušená. Prečítajte si viac o postupe v článku: „Masáž chrbta bankami“.

Mardin

Lekár s 27 ročnými skúsenosťami, vedúci masážnych stredísk zdieľa svoje znalosti v sérii špeciálnych lekcií s videom vrátane tých, ktoré sa konajú online. Vo svojej technike kombinuje prvky klasiky, športu a akupresúry a odporúča ho po každodennej fyzickej námahe, napríklad letným obyvateľom.

Masáž chrbta podľa Mardinského začína expozíciou svalov podporujúcich chrbticu, a potom podľa klasického vzoru: dolná časť chrbta - oblasť hrudníka - zóna krčka-golier. Zároveň odborníci spolu so základnými technikami uskutočňujú hĺbkovú štúdiu spúšťacích bodov, ktoré reagujú s bolesťou na problémy v tele. Vyvíjajú sa, až kým nepohodlie úplne nezmizne.

Masér považuje chrbát za veľkú reflexnú zónu. Tým, že na to budete pôsobiť, môžete sa zbaviť bolesti hlavy, uvoľniť nervový systém, normalizovať tlak a dýchanie a posilniť imunitu.

Skúsenosti Andrei Jakovlev

Nepríjemné pocity v chrbte sú podľa tohto pána najčastejšou chorobou. Dôvodom ich výskytu je predĺžený svalový tlak, ktorý vedie k hypertonicite a zhoršenému prísunu krvi. Z tohto dôvodu sa tkanivá degradujú, chrupavky vyschnú a väzivá a šľachy strácajú svoju elasticitu.

To všetko vytvára podmienky priaznivé pre rozvoj osteochondrózy. Andrei Yakovlev je presvedčený, že masáž, ktorú je možné pravidelne vykonávať doma, pomôže predchádzať bolesti chrbta. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prechodným zónam z mobilných do stacionárnych štruktúr. Sú to kĺby:

 • chrbtica a krížová kosť
 • lebka a krčka maternice,
 • oblasť hrudníka a bedier.

Vo svojom školiacom videu „No Back Pain“ Yakovlev vysvetľuje hlavné metódy expozície a ukazuje, ako ju diagnostikovať: cítiť svaly, venovať pozornosť problematickým bolestivým oblastiam, tesnenia, menej pohyblivú pokožku, zmeny farby a teploty.

Táto technika sa objavila na konci XIX. Storočia a nesie meno svojho autora - dermatológa z Francúzska, ktorý vyvinul špeciálnu techniku ​​ošklbanej masáže. Je založená na hlbokom zachytení zadných štruktúr, ktoré sa krátko a rýchlo vykonávajú pomocou vankúšikov palca a ukazováka. Tieto techniky sa striedajú so základným hladením, trením a hnetením.

Tento postup odstraňuje svalové kŕče, patologické adhézie a adhézie vo vláknách, čistí pokožku, otvára mazové kanáliky, odlupuje hornú vrstvu epidermy a urýchľuje regeneráciu buniek.

Náklady v salónoch

Pri pohľade na cenník salónov v Moskve a Petrohrade vidíte, že cena jednej relácie sa líši v závislosti od typu procedúry:

 • náklady na klasickú masáž od 1 200 rubľov,
 • lekárske - od 1 500 rubľov,
 • segmentové - od 800 rubľov,
 • med - z 2 000 rubľov,
 • vákuum - od 1600 rubľov.

Za masáž zadných svalov pomocou tibetských spevných misiek je cena dohodnutá.

Správne prevedenie doma

Pre každého z nás bude užitočné naučiť sa základné techniky masáže, aby sme kedykoľvek a kdekoľvek mohli pomáhať sebe a svojim blízkym zadarmo. Najprv musíte dodržať všeobecnú schému postupu:

 1. V počiatočnej fáze sa vykonávajú klasické údery a stlačenia, ktoré uvoľňujú chrbtové svaly a pripravujú ich na intenzívnejšiu štúdiu.
 2. Hlavná časť je založená na trení, zahrievaní, lisovaní, potláčaní a vibráciách. Má to vplyv na hlboké svaly a štruktúry chrbta.
 3. Procedúra sa končí ľahkým hladkým hladením.

Počas relácie nezabudnite, že vždy masírujú bez toho, aby ovplyvňovali chrbticu, a oblasť obličiek a medzikapulárna oblasť je prepracovaná ľahkými povrchovými pohybmi.

Špeciálne masérky pomôžu pri vlastnej masáži:

 • valec
 • gumové guličky s hrotmi,
 • ručné vibrátory so vstavaným magnetom a IR žiaričom,
 • masérky motýľov namontované na problémových oblastiach
 • Kuznetsov aplikátor vo forme koberca,
 • kryty masážnych kresiel: od najjednoduchších, zostavených z mnohých otočných drevených guličiek, po sofistikované elektronické zariadenia napodobňujúce klasické masážne techniky,
 • brašne,
 • goliera.

Nenechajte sa rozčuľovať, ak doma niečo také nebolo. Môžete prispôsobiť improvizované prostriedky na masáž chrbta: kuchynské valčeky, plastové fľaše na vodu, froté uteráky, tenisové loptičky, kefy s prírodnými alebo silikónovými štetinami.

stopáž

Môžete sa naučiť profesionálne masírovať chrbát vlastnými rukami, a to aj bez absolvovania kurzov. Stačí sa pozrieť na školiace semináre, ktoré ponúkajú skúsení maséri. Napríklad Nikolay Filimonov, praktizujúci západných a východných masážnych techník, učí jednoduchú relaxačnú techniku

 1. Aby sme nadviazali kontakt s pacientom, položili sme jednu ruku na jeho hlavu, druhú na krížovú krv a duševne sme na chvíľu naladili masáž.
 2. Vykonávame „vlnu“ pravou rukou, zatiaľ čo ľavá leží v krížovej kosti.
 3. Jemné hladenie sa vykonáva jemným hladkým krúživým pohybom, nasmerovaným najprv zdola nahor a potom rôznymi smermi. Pracujeme s dlaňami a uvoľnenými prstami.
 4. Hnetenie tkaniva, vytvorenie svalového valca a valcovanie kože od spodnej časti chrbta k pleciam.
 5. Natiahnite svaly diagonálne kvôli váhe, aby ste zmiernili stuhnutosť a bolesť v tkanivách.

Takéto techniky pomôžu uvoľniť a zmierniť únavu po pracovnom dni, poskytnú vám ľahký pohyb, aktivitu a radosť zo života.

Pin
Send
Share
Send
Send