Užitočné tipy

DIY bábiky

Pin
Send
Share
Send
Send


Moderné techniky týchto ručne vyrábaných výrobkov sú prezentované v rôznych typoch: herne pre deti, amulety, ceremoniálne, divadelné, interiérové. Výroba bábik vlastnými rukami pre začiatočníkov aj skúsených remeselníkov predchádza príprava potrebných materiálov / nástrojov.

Ide o:

 • obrys produktu, vzor papiera s označením tvaru, veľkosti,
 • prírodná látka neutrálnej farby na šitie tela výrobku a farba - na odevy,
 • výplň (syntetický zimoizol, holofiber, malé kúsky látky atď.),
 • dermatín, plsť (na topánky),
 • odolné bavlnené nite, ktoré zodpovedajú produktu pri šití na jeho častiach a vlnené / priadze na vyšívanie nosa, úst,
 • akrylové farby a štetce na maľovanie na tvár (v prípade potreby),
 • nožnice,
 • ihla
 • ozdobné prvky (gombíky, korálky, čipky atď.),
 • pomocné prostriedky na naplnenie „tela“ bábiky, plnenie a prevrátenie častí (palica, bambusový špíz),
 • farebné pastelky, ceruzka, miznúce značkovacia látka,
 • šijací stroj.

Šijeme textilné bábiky vlastnými rukami

Je dôležité vziať do úvahy, že bábika pre domácich majstrov vytvorená pre začiatočníkov musí nevyhnutne pozostávať z týchto akcií:

 1. Vytváranie papierových vzorov produktu podľa hotovej šablóny alebo podľa vašich vlastných štandardov.
 2. Papierový vzor preneste na tkaninu jemným / značkovačom a pri rezaní vytvorte okraje pre švy (0,5 - 1 cm). Aby sa predišlo rozdielom vo veľkosti, vystrihnutie nôh a rúčok sa uskutoční na kúsku látky zloženej na polovicu.
 3. Pripevnenie k odrezanému trupu končatín (nohy na oboch jeho stranách vo vzdialenosti do 2 cm a rukoväte - do 12 cm od dna) a prešívanie.
 4. Vrchná vrstva na jednej časti trupu sa vyreže na tkanine druhej polovice (smerom dovnútra s prednou stranou), najskôr pomocou rukoväte a potom sa šije strojom. Na ďalšie odvrátenie obrobku zostáva horná časť chrbta nezatiahnutá.
 5. Otáčaním trupu sa končatiny vyplnia pripraveným materiálom s nastavením hustoty pomocou tyčiniek, špajlí.
 6. Šitie (ručne) otvoru otvoreného (výsledný šev bude pokrytý vlasmi).
 7. Vytváranie vlasov a ich pripevnenie k hornej časti hlavy, dizajn tváre.
 8. Šitie odevov podľa vopred pripravených vzorov s vytvorením prirážok na bočných strihoch na švy do 1 cm, na vrchu - do 3 cm Pri výrobe obuvi je potrebné zabezpečiť predné / zadné štrbiny na obliekanie a otvory na šnurovanie.

Tkaniny pre značkové bábiky

Skúsenosti skúsených remeselníkov ukazujú, že pre tých, ktorí práve začínajú vytvárať bábiky vlastnými rukami, je najlepšie používať predtým použité oblečenie. Dobre vyškolené ihly nezanedbávajú takú druhú ruku spolu so zvyškami nových tkanín.

Vo všetkých prípadoch by to mali byť tkaniny vyrobené z bavlny, vlny, pleteniny, dermatínu, prírodného hodvábu, kože.

Je veľmi dôležité kombinovať materiály rôznych typov, textúr, plasticity a farebnej palety. Hlavnou požiadavkou je ich prirodzenosť, atraktívny vzhľad a absencia umelých farieb.

Tilda a jej odrody

Prvú bábiku Tilda vytvorila vlastnými rukami mladá nórska návrhárka Tony Finager v roku 1999. To je jedna z hračiek, ktorá dokonca aj pre začiatočnícke ihly vytvára bohaté príležitosti na výrobu rôznych výrobkov.

Charakteristickým rysom umelého štýlu tildománie je použitie materiálov šetrných k životnému prostrediu, nezvyčajné hladké línie „tela“ a veľkosť jeho častí. Sú to pretiahnutý trup a končatiny, malá hlava, pastelový tón tváre s miniatúrnymi očkami korálky, nos, ústa a svetlé ružové tváre.

Požadované farby je možné dosiahnuť použitím prírodných farbív (čaj, káva, prášok, olovené olovo atď.).

Plnivá sú syntetický zimolizér, syntetický zimolizátor, holofiber a dokonca aj kalcinovaná cereálie. Rukoväte / nohy sa upevňujú šitím / pripevnením na gombíky. Na vlasy sa používa priadza z čistej vlny, priadza a iné prírodné materiály. Vo výstroji určite používajú farebné potlače, rôzne doplnky, volánky, čipky.

Tildomania našla uplatnenie pri výrobe bábik na rôznych obrázkoch (blondínka, brunetka, krajina, romantika atď.). Spolu s bábikami existujú rôzne hračky tohto štýlového smeru v podobe víly, anjelov, rôznych zvierat, ako aj vojakov, lietadiel atď.

Tieto výrobky môžu byť použité nielen ako detské hračky, ale aj ako dekoratívne prvky do interiéru, tvorivé dary.

Vyrábame bábiky a účes

Proces „predlžovania vlasov“ pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Výber materiálu: priadza na pletenie / plstenie, prírodná vlna, ľan v česanej stuhe, plsť do plachtoviny, kade použité na porozumenie, syntetické vlasy, saténová stuha. Každý z týchto typov má svoje vlastné aplikačné vlastnosti, ktoré si vyžadujú samostatnú hlavnú triedu.
 2. Príprava ďalších nástrojov na existujúce nožnice, šijací stroj / ihlu, merač pásky / centimeter. Táto lepiaca páska, hodvábny papier, krabička na DVD / pravítko, horúce lepidlo - na priadzu, univerzálna - na syntetiku.
 3. Stanovenie dĺžky: dlhý, krátky, stredný. Pre dieťa je lepšie si vyrobiť bábiku s krátkymi vlasmi. Staršie deti, dlhosrsté hračky sú vhodné na dekoráciu interiéru.
 4. Tvorba vlasovej línie, jeho pripevnenie na hlavu bábiky je prvotnou „konštrukciou“ prameňov. To sa deje pomocou DVD boxu, ktorý sa navinie, prilepí, zafixuje a potom odreže pramene požadovanej dĺžky. Po niekoľkých manipuláciách s rôznym množstvom priadze podľa umiestnenia zlepených častí, pri šití nití na hodvábny papier, by ste mali získať pramene, ktoré sú pripevnené k textilnej hlave.
 5. Tvorba účesov s rovnými vlnitými kučeravými vlasmi. Pre účesy s rovnými vlasmi je vhodná nová priadza as kučerami, vlnami - syntetickými niťami alebo z voľných pletených vecí. Súčasne použitie pôvodne rovných nití umožňuje vytvoriť rôzne stupne kučeravých vlasov, keď sú krátko navinuté na malej drevenej tyči.

Správny výber materiálu, dĺžky, uchytenia vlasov umožňuje meniť účesy: skrátenie, pletenie, vytváranie „chvostov“ atď. Zmiešanie viacfarebných prameňov pomáha dosiahnuť originálne kombinácie pri vytváraní harmonického obrazu akejkoľvek bábiky.

Ako urobiť bábiku tvár

Existujú rôzne možnosti vytvárania objemu, reliéfov, výrazov tváre pomocou pančuchového tovaru, čela, brady, tváre, nosa, sochárskych textílií. Prvým krokom pri vytváraní bábiky je maľovanie. Na tento účel sú najvhodnejšie akrylové farbivá odolné voči vlhkosti, ktoré na tkanine tvoria pogumovaný film.

Okrem toho sa vyznačujú veľkou paletou farieb. Najprv musíte nakresliť hlavu, oči, nos, kontúry pier s jasným označením ich rohov, bradu na hlavu vyplnenú sinteponom / holofiberom. Po skontrolovaní symetrie umiestnenia týchto častí pomocou dlhej ihly a silného závitu sa vykoná „utiahnutie“, aby sa vytvorili potrebné vybrania / vydutiny tváre.

Tento zvláštny analóg blikajúcich hrubých prikrývok vám umožňuje vytvoriť potrebnú veľkosť a tvar nosa, tvar oka, zaoblenie tváre ako celku. Potom je tvár pomocou štetca zafarbená olejovou farbou alebo pastou v rôznych odtieňoch pre žiakov a bielkoviny očí, obočia, nosných krídel, pier, tváre.

Master Class: Waldorf Doll

Správne vyrobená bábika Waldorf pre začiatočníkov a skúsených ihličiek je šancou využiť úspechy najrozšírenejšej alternatívnej pedagogiky na svete.

Jeho popularita je spôsobená jej orientáciou na systematický rozvoj osobnosti dieťaťa, tvorbou prírodného herného prostredia a priaznivými podmienkami na oboznámenie sa s tvorivosťou, kultúrou a duchovným rozvojom. Charakteristickým rysom tejto jednoduchej bábiky je tvrdá hlava, mäkké telo, jasný dizajn pohyblivých končatín a zaoblenie všetkých obrysov.

Pomery modelu sú určené súladom anatomickej, fyziologickej štruktúry tela dieťaťa v rôznych vývojových obdobiach.

„Tvár“ detskej bábiky sa môže zmeniť z nepriehľadného, ​​neutrálneho výrazu na výrazný výraz v „dozrievajúcich“ výrobkoch. To vám umožňuje dať hračke rôzne pocity a stimulovať jeho fantáziu. Zdá sa, že spolu s ňou dieťa získa primeranú predstavu o jeho skutočnom tele.

Je dôležité vedieť, že bábiku Waldorf je možné vyrábať výhradne ručne a za použitia výlučne prírodných materiálov!

Rozmery bábiky pri vytváraní vzoru by mali zodpovedať vekovým proporciám tela dieťaťa. V prípade bábätiek do 2 rokov je výška hlavy 1/3 až ¼ v porovnaní s jej dĺžkou: od 2,5 do 4,5 roka - 1/5 a pre 5-ročné a staršie - 1/6. Pre jednoročné deti sa odporúča šiť motýlikové bábiky, rohy v taškách, plienky.

Nemajú vlasy, zreteľné rysy tváre a končatín a už ich vlastnia „dozrievajúce“ bábiky. Celková veľkosť vzoru sa zvyšuje nezávisle.

Potom je potrebné vybrať potrebné materiály na šitie trupu, odevov, vypchávky, vlasov (nite, ozdoby z úpletu bielej a mäsovej farby, ovčej vlny, prameňa, slamy, priadze). Neodporúča sa používať ako náplň hustú, hustú, hoci prírodnú bavlnu.

Jednou z najpopulárnejších možností výroby bábik pre najmenších s veľkosťou do 15 cm je nasledujúce:

 1. Príprava hlavy a krku, Z výplne zabalenej do priadze vytvorte malú guľu (priemer do 8 cm), vložte ju do páskov, zabalte ju a „vložte“ vytvorenú hlavu do ponožky / bandáže. Krk by mal byť zviazaný silnými silnými niťami a spodná časť by mala byť všitá. Potom by mal byť okolo tejto vnútornej hlavy obalený kus ľahkého úpletu.
 2. Vlasy môže byť vykonaná vo forme parochne prišitej k hlave („objatia“) alebo bezpečne pripevnených prameňov („vrkôčiky“). V obidvoch prípadoch by ste mali byť stehy pevne dotiahnutí, aby sa zabránilo premietnutiu tkaniva hlavy. Mnohé milenky namiesto vlasov položia na hlavu klobúk.
 3. Tréning trupu a rukoväte, Obrobok šitý podľa vzoru (telo s rukávmi a nohami) je napoly naplnený prameň / jemná slama / priadza. Potom je hlava pevne zasunutá a zošitá. Tvarované rohy sú ohnuté a pripravené konce, podobné pästiam pier, sú prišité na konce dutých rukávov.
 4. Výšivky na tvár jednoduché nite stehy (oči, ústa, nos, líca).

Funkcie čajník bábiky

Pred viac ako 200 rokmi sa v Rusku objavil zvláštny detail čajového obradu - vyhrievacie podložky s maľovanými porcelánovými tvárami a izolované nadýchané sukne, dnes sa ako farebná súčasť interiéru používajú ručne vyrábané bábiky pre kanvicu. Na vytvorenie bábiky budete potrebovať látku, izoláciu, nožnice, nite, niť, ihlu / šijací stroj, ozdobné detaily.

Pracovný proces pozostáva z týchto akcií:

 • príprava vzoru bábiky na výšku / objem čajníka, jeho presun do tkaniny na vystrihnutie častí a ich zošitie (okrem spodnej časti),
 • otočením obrobku na miesto, vložením do výplne,
 • príprava výstelky a jej lemovania výplňou pri ponechaní otvoru,
 • šitie obidvoch prírezov po obvode a po otočení von cez otvor - úplne,
 • vyrobiť parochňu z vlasovej nite a prilepiť ju k hlave hnedou tvárou, maľovanými očami, perami, obočím,
 • šijacie odevy (šaty, zástery s volánkami, čipky, gombíky atď.),
 • kompletný návrh bábiky a zdvihnutie na požadované miesto.

Motanka alebo amulet pre bábiky

Tieto bábiky sa už dlho považujú za strážcov krbu a cestovateľov, sprostredkovateľov medzi živou a budúcou generáciou. Sukňa, ktorá je na nich oblečená, zosobňuje krajinu, stuhu a šatku - nebo, tričko - súčasnosť, budúcnosť a minulý život. Predkovia ich odovzdávali z generácie na generáciu.

Dôležitými bodmi sú navíjanie nití na laloku (tvár) bez očí, obočia, nosa, pier v podobe posvätného kríža. Tu je, na symbole Božej matky Lada, zameraná hlavná mágia bábiky. Je pozoruhodné, že všetky časti tela, vlasov a odevov sú ručne navíjané priadzami (krížom k krížu) v smere na slnko bez toho, aby ich orezávali.

Práce by sa mali vykonávať jeden deň v dobrej nálade. To všetko prispieva k šťastnému osudu, odolnosti voči chorobám a kazeniu, kroteniu prírodných javov (sucho, zrážky). Každé otočenie symbolizuje naplnenie bábiky energetickým potenciálom.

Existujú 3 typy navíjačov:

 • plienky (pre novorodencov),
 • bábiky vo svadobných šatách, ktoré boli určené pre mladé manželky pred narodením dieťaťa,
 • Beregini - plodné, bylinkárky, chovatelia samíc, Veľká noc, dlaň atď. Mali byť v blízkosti domu alebo v jeho východnej časti.

Ako šiť bábiku z nylonových pančucháče

Výroba takejto hračky nevyžaduje špeciálne materiály a zručnosti. Tu budete potrebovať pančucháče / pančuchy vyrobené z nylonu, syntetického zimovaru, nití (na šitie, pletenie), ihly, nožníc, kúskov látky, stuhy na šaty. Spolu s interiérovými „pančuchovými“ výrobkami vo forme rozprávkových postáv sú obľúbené detské hracie bábiky. Ich implementácia je určená aj pre začiatočníkov.

Výučba krok za krokom: bábika z ponožky kapron

Najlacnejšia je výroba sladkého jednoduchého tvaru.

Algoritmus akcií je nasledujúci:

 • naplňte ponožku vypchávkovým polyesterom a kravatou,
 • označte miesto krku zriedkavým stehom a potom niekoľkokrát potiahnite a navlečte,
 • na vytvorenie nosa položte malý krúžok na hlavu a stiahnite ho,
 • prešívajte kruhy pre nohy a prešívajte ich,
 • namiesto švu ponožky urobte dieru pupka navlečením ihly zozadu a schmatnutím kapry z brucha. Podobne sú označené a zadku,
 • uši, líce sa vykonávajú ťahaním nití na správnych miestach, oči a obočie sú vyšívané niťami a pre oči sa používajú korálky,
 • usmievavá ústa dieťaťa sa vyrábajú pomocou červených nití (ihla je zaseknutá korunou, kde bude uzol),
 • rukoväte sú vyrobené zo zvyškov prebytočnej kapry na hlave a potom ich prišijú k telu,
 • vlasy sú vyrobené z nylonových ponožiek požadovaného tónu,
 • oblečenie je vyrobené z látky, ponožky rôznych farieb.

Takáto technika bude prvým krokom k zvládnutiu zložitejších modelov.

Bábiky z plastových fliaš

Rôzne výrobné metódy pre bábiky umožňujú kombinovať rôzne materiály s ľahkými plastovými fľašami rôznych veľkostí. Môžu sa používať vo forme rámu aj ako hlavná súčasť hračky pre deti rôzneho veku.

Existujú rôzne verzie modelov, konkrétne:

 • hrkálka pre deti - malú fľašu naplnenú vodou, obilninami, korálkami, korálkami, hráškom. Tento sondážny obal musí byť „zabalený“ do obalu s tvarom vtipných zvierat, rozprávkových postáv, anjelov atď.
 • Detská bábika pre deti 1-3 roky, Ako telo bude slúžiť fľaša s objemom do 1 litra, oblečená v obale. Hlava je vyrobená z nylonovej pančuchy naplnenej sinteponom, pričom nos je tvorený ihlou a niťou. Analogicky sa vykonávajú končatiny. Potom sa oči z príslušenstva pre hračky a vlasy z priadze zlepia a všetky časti tela sa prišijú k telu.
 • Bábika-priateľka pre predškolské dievčatá vyrobené z najmenšej fľaše. Najprv nastrihnite 2 kruhy látky rôznych priemerov, aby sa zmestili na krk a zvyšok fľaše. Rukoväte pripevnené k telu sú vyrobené z lana prešitého v strede (do 20 cm), na ktorého konci šijú rukávy - „baterky“. Handrová hlava je vytvorená na obrázku a podobe predchádzajúcej alebo podľa predstavivosti.

Tieto príklady môžu byť doplnené know-how používateľov alebo ich vlastnými spôsobmi vytvárania exkluzívnych modelov.

Autor rámček bábika

Na výrobu rámu bábiky sa používa hliníkový / medený drôt (dĺžka asi 30 cm), s jedným alebo rôznymi priemermi. Vytvára 2 slučky dlhé 12 cm (pre hlavu, kmeň) a 16 cm (pre nohy). Pri výrobe rámov pre bábiky do veľkosti 50 cm sa vyžaduje drôt do 2 m.

Hlava je vyrobená oddelene od časti ponožky / pančucháče s ďalším vytvorením oválu a častí tváre, očného zapínania, vlasov z priadze / starej parochne. Prsty segmentov drôtov, slučky na koncoch nôh topánok sú obalené syntetickým zimným / elektrickým pásom (ľubovoľná hrúbka).

Na dlane položte kúsok ponožky / pančucháče, na ktorej sú vyšívané obrysy prstov s nechtami a na nohách sa zošívajú „topánky“ z dermatínu. K telu je pritiahnutá hlava potiahnutá vypchávkovým polyesterom. Posledným dotykom je šitie a obliekanie. Atraktivita takejto bábiky je pohyblivosť rôznych častí tela, modelovanie jej rôznych pozícií.

Vystrihli sme bábiku z papiera

Tento spôsob výroby bábik je populárny už viac ako 200 rokov. Polotovary pre nich boli farebné obrázky na kartóne postáv v luxusnom oblečení. Во времена дефицита игрушек бумажные куклы были их альтернативой. Сегодня же они рассматриваются как возможность реализации творческого потенциала детей и взрослых с наименьшими экономическими затратами.

Bábika pre domácich majstrov pre začiatočníkov z papiera je najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť bábiku pre dieťa.

Tvorba rôznych modelov spočíva v nakreslení siluety na hrubý papier (krabica sladkostí / obuvi), orezaní pozdĺž obrysu a jeho vyfarbení. Nasleduje výroba odevov, doplnkov so zapínaním ohýbaním niekoľkých „ventilov“, ktoré sú na nich k dispozícii. Tu môžete dať priestor na predstavivosť samotným deťom.

Ako vyrobiť objemnú papierovú bábiku

Jednou z najnovších metód ručného vytvárania objemových hračiek je použitie 3D technológie. Pri objemových modeloch sa používajú ploché vzory princezien, znaky Disney / rozprávky, anjeli, zvieratá, vtáky atď., Vytlačené na hrubom papieri. Môže to byť nezávislý údaj aj vo forme príloh v knihách.

Pri ich uplatňovaní:

 • darček farebný papier
 • tkanivo,
 • lepidlo,
 • závit
 • gombíky,
 • výzdoba
 • iné dostupné materiály.

Medzi najprijateľnejšie techniky patria:

Každá z nich môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi, ktoré možno nájsť vo virtuálnych triedach Master. V dôsledku požičiavania si skúseností druhých je možné vytvoriť autorovu autorovu rôznorodú tvorbu, schopnú stať sa hračkami a ozdobami interiérov, zbierkami autorských práv, exkluzívnym darčekom.

Ktorýkoľvek zo spôsobov, ako si vyrobiť bábiku vlastnými rukami, rozširuje možnosti prejavenia vašej osobnosti. Pre začiatočníkov je to druh testu trpezlivosti, možnosti realizovať si svoje fantázie. Skúsení remeselníci dávajú šancu na ďalšie zlepšenie a deti môžu odhaliť svoj talent, oceniť prácu.

Rámová bábika

Budete potrebovať: oceľové drôty, kliešte, nožnice, plastelíny, noviny, PVA lepidlo, brúsny papier, super lepidlo, toaletný papier, výplň (bavlna alebo syntetický zimný zmäkčovač), nite, tenká látka, hustá tkanina (kaliko alebo vlákno), ihla, akrylové farby, tenká kefa, látka na šaty, kúsky kožušiny, transparentný lak na manikúru, saténová stuha na tvorbu vlasov, zamatová lepenka, čipka, falošné riasy, jednoduchá ceruzka, stohy, špáradlá.

Pin
Send
Share
Send
Send