Užitočné tipy

Ako identifikovať podvody v komunikácii: rôzne prístupy a užitočná literatúra

Pin
Send
Share
Send
Send


Všetci ľudia klamú a dokonca aj najčestnejší klam. Ako pochopiť, že tu a teraz klamete? Rozpoznanie klamstva je ľahké, ak poznáte metódy a techniky špeciálnych služieb.

Štúdia na University of Massachusetts, ktorá sa konala v roku 2002 a ktorá sa uskutočňovala pod vedením psychológa Roberta Feldmana, ukázala, že 60% ľudí má čas rozprávať klamstvá počas desaťminútového rozhovoru a počas tohto obdobia sa im darí lhať v priemere 2 až 3 krát.

Našťastie je lož ľahšie identifikovať, najmä ak viete, ako na to.

Podľa konzultanta FBI a špecialistu na správanie a reč tela, autor knihy „Body Language of Liars“, Dr. Lilian Glass, najdôležitejšou vecou, ​​ak skutočne chcete spoznať lož, je porozumieť a rozlíšiť medzi bežným správaním vášho partnera.

Ľudia sa výrazne líšia v temperamente a to, čo pre jedného je správanie na pokraji nervového zlyhania (ak hovoríme o výrazoch tváre a motorickej aktivite počas komunikácie), pre druhého - absolútna norma, ktorá vyjadruje takmer úplný pokoj mysle.

Ak dokážete odlíšiť normu od neobvyklého správania, venujte pozornosť výrazom tváre, pohybom a prejavom rečníkov vašich partnerov.

Možno, že partner vás klamie, ak ...

... krúti hlavou

Ak je niekto prvou reakciou na vašu priamu otázku neočakávaný a náhly pohyb hlavy, dá sa predpokladať, že niekto bude klamať.

„Hlava môže trhnúť nahor alebo naopak, dolu alebo nabok. Stáva sa to často skôr, ako človek začne odpovedať na otázku, “píše Glass.

... začne ťažko dýchať

Keď ľudia klamú, dýchajú ťažšie ako obvykle.

"Je to reflexná reakcia," hovorí Glass.

Keď sa rýchlosť dychu zmení, ramená sa zdvihnú a tón hlasu sa môže stať povrchnejším. Dýchacia frekvencia sa v podstate mení, pretože sa mení srdcová frekvencia a krvný tlak. Toto je prirodzená reakcia tela, keď sme nervózni alebo sa cítime stresovaní. Obidve sa stanú, keď sme na čase. “

... ostáva príliš pokojný

Všetci vieme, že keď niekto leží, je nervózny a šklbne. Glass však zaručuje, že ešte väčšia pozornosť by sa mala venovať tým, ktorí sú príliš pokojní a počas rozhovoru sa vôbec nehýbajú.

„Môže to byť znak primitívnej neurologickej reakcie tela, ktorá vyjadruje pripravenosť na„ bitku “, reakciu tela na možnú konfrontáciu. Glass hovorí. - Keď hovoríte alebo sa zúčastňujete normálnej konverzácie, počas ktorej nie je čo skrývať, je úplne prirodzené pohnúť sa. Jedná sa o uvoľnené, nie príliš ostré a zväčša väčšinou nevedomé pohyby, ktoré naše telo neustále vyvíja. Preto, ak pozorujete partnera v katatonickom stave, je to jeden z istých znakov, že tu niečo nie je v poriadku. ““

... opakuje slová a frázy

Je to preto, že ležiaci ľudia sa vás a vás snažia presvedčiť o tom, čo hovoria.

"Je to pokus lhára legalizovať lož vo svojej vlastnej mysli," hovorí Glass.

Okrem toho opakovanie tej istej vety je tiež spôsob, ako si nájsť trochu času pre seba, aby ste zhromaždili svoje myšlienky a rozhodli sa, čo povedať ďalej.

... zakrýva si ústa

Výrečným dôkazom klamstva je pokus automaticky zakryť dlaňou svoje ústa. Stáva sa to, keď niekto nechce odpovedať na otázku.

„Keď dospelí zakryjú ústa dlaňou, zvyčajne to znamená, že niečo skrývajú a jednoducho nechcú hovoriť pravdu. Zakrývajúc svoje ústa doslova prejavujú neochotu komunikovať, “píše Glass.

... zamieša sa

"Takže telo sa vzdáva," vysvetľuje Glass. Miešanie jeho nôh vám hovorí, že potenciálny klamár sa cíti nepríjemne a nervózne. Znamená to tiež, že by sa teraz chcel zo situácie dostať.

„Toto je jeden z kľúčových bodov pri identifikácii klamstiev. Venujte pozornosť chodidlám partnera, môžu vám veľa povedať o tom, čo sa deje s ich majiteľom. ““

... hovorí veľa

Keď hovorca hovorí a rozpráva nepretržite a doslova vás ohromuje informáciami, najmä informáciami, ktoré ste nepožiadali, najmä ak ide o podrobnosti, je to jeden z možných príznakov, že niekde leží.

"Klamári najčastejšie hovoria veľa, pretože dúfajú, že z dôvodu ich ústretovosti vyzerajú otvorene a ostatní im budú veriť," píše Glass.

... Postupom času je pre neho ťažké hovoriť

V doslovnom zmysle. Čisto fyzicky.

"Keby ste sa pozreli na dostatočný počet záznamov o výsluchoch podozrivých, ktorí sa ukázali byť vinnými, všimli by ste si, že v priebehu času bolo pre nich ťažšie a ťažšie vyslovovať slová," podelil sa o svoje skúsenosti.

Tento proces má pomerne jednoduché fyziologické vysvetlenie. Je to tak preto, že v čase stresu nervový systém automaticky znižuje uvoľňovanie slín a v ústach leží osoba príliš suchá, čo komplikuje rečový proces.

Ďalším znakom toho, že partner skrýva pred tebou pravdu, je hryzanie pier.

... často strká prst

Glass to považuje za prejav agresivity. A agresivita je v tomto prípade priamym dôsledkom pochybností, čo nie je prekvapujúce.

„Keď sa klamár stane nepriateľom alebo sa začne aktívne brániť, pokúsi sa„ otočiť šípy “. Klamár sa stane nepriateľom, pretože sa hnevá, že mu môžete odhaliť jeho klamstvá, a tak zaútočí ako prvý, “vysvetľuje Glass.

... pozerá na teba bez blikania

Tradične sa verí, že keď ľudia klamú, snažia sa vyhnúť kontaktu z očí do očí. Avšak tí najťažší a najviac zúfalí klamári robia presne naopak: pozerajú do vašich očí bez toho, aby sa zastavili v snahe ovládať vás a manipulovať s vami.

"Keď ľudia hovoria pravdu, vo väčšine prípadov sa pozerajú preč, niekedy sa dokonca vyhýbajú pohľadu do očí partnera," ubezpečuje Glass.

Klamár však nie je taký, často používa hru rovesníkov, aby vyvinul tlak na partnera, zastrašil ho alebo naklonil k sebe.

Mimochodom, príliš často blikajúce rozhovory môžu tiež vyvolávať obavy.

Ako sa klamstvá prejavujú navonok

Predstavte si, že ste sa rozhodli niekoho oklamať. To znamená, že vlastníte určité informácie, ale úmyselne ich odovzdávate prekladateľovi v skreslenej forme alebo ich vo všeobecnosti nahrádzate inými údajmi. V tomto prípade sa všetko deje spontánne. Musíte minúť energiu, aby ste nevydali pravdu a nekontrolovali tok podvodov, aby vás nikto nemohol chytiť. So zameraním na to je ťažké kontrolovať pohyby a gestá svalu tváre.

Tieto vonkajšie príznaky sa objavujú kvôli vnútornému pocitu úzkosti, ktorý vás môže odhaliť, ako aj kvôli vlastnostiam nášho mozgu. Ďalej všetko pochopíme podrobnejšie.

Ako rozpoznať lož podľa vonkajších znakov

Na začiatok vám odporúčame prečítať si materiál o klamstvách na Wikipédii (otvorí sa na novej karte). Venujte osobitnú pozornosť klamom.

Výrazom na tvári osoby môžete pochopiť, aký druh emócie prežíva. Ale ak sa pokúsite, potom je tiež možné určiť lož v tvári.

V našom prípade by sa mala venovať osobitná pozornosť do očí, Podvodníci často odvracajú pozornosť, pretože Je psychologicky ťažké klamať človeku pozeraním do očí. Pri komunikácii je dôležité venovať pozornosť tomu, akým smerom sú oči obrátené - je celkom možné, že sa váš partner snaží niečo spomenúť.

Podvedome môže klamár od vás „zavrieť“. Príkladom toho je zakrytie úst (snaží sa „skryť“ slová), dotýkať sa nosa alebo uší. Mimochodom, takíto ľudia sa neustále snažia vziať za ruky: ťahanie šatstva, odstraňovanie škvŕn alebo krútenie niečoho v ich rukách (napríklad rozmetávač 🙂).

Zmena v pleť môže byť tiež znakom toho, že človek nie je úprimný. Podvádzač môže byť červený alebo bledý.

Reč a hlas

Pozorovanie tváre a okamžité rozpoznanie klamstva je náročná úloha a vyžaduje si určité skúsenosti. Preto môžete začať s tým, že budete počúvať, čo hovorí váš partner a ako to robí.

Častým znakom podvádzania je odpoveď s opakovaním slov z otázky. Príklad: „Rozbili ste tanier?“ - „Neporušil som tanier!“.

Stojí za zváženie, či nepočujete priame odpovede od potenciálneho klamára. K tej istej otázke o tanieri môžete počuť niečo ako: "Ale ako by som to mohol zlomiť?" Nadmerné podrobnosti sa môžu objaviť v odpovedi s postupným rozptyľovaním od predmetu otázky. Klamári so skúsenosťou precvičovania „rozhovoru“ s partnerom, prekladajúc tému konverzácie iným smerom.

Klamári sa často dotýkajú tváre

Vysielanie klamstiev je nejakým spôsobom pre človeka malou skúškou. A v dôsledku vzrušenia v týchto okamihoch sa farba jeho hlasu môže zmeniť. To tiež zahŕňa problémy so zostavením reči. Výslovnosť, rezervácie, syntax - to všetko by malo spôsobiť podozrenie.

Niekedy podvodník automaticky zaujme obrannú pozíciu voči vám a cíti sa nepohodlne. Pri komunikácii sa jeho pozornosť môže zmeniť na niečo iné.

Ak chcete testovať klamára, skúste zmeniť predmet. Partner v tom vás ochotne podporí, pretože už nebude potrebné míňať energiu na podvod. Ak sa pre neho opäť vrátime k nepríjemnej otázke, môžeme pozorovať prudkú zmenu v správaní tejto osoby.

Vo vysvetleniach klamárov sú logické nezrovnalosti a nejasnosti. Môžete ho chytiť iba položením sugestívnych otázok.

Zaujímavý fakt! Podľa vedcov je priemerný muž 1092-krát ročne a žena - 728-krát. Muži zároveň ľutujú dokonalý podvod iba v 70% prípadov, zatiaľ čo ženy - v 82%.

Klamári radi skrývajú pravdu a prekladajú tému rozhovoru do hravého kanála. V tomto prípade na našu otázku: „Neporušili ste tanier?“ Môžeme dostať odpoveď: „Hah, lietanie alebo tak niečo?“. Preto opäť nedostaneme priamu odpoveď a téma konverzácie je zosmiešňovaná a údajne sa stala menej významnou.

Keď sa pokúsite usvedčiť podvodníka, môžete naraziť na násilnú emocionálnu reakciu. Takáto ochrana je charakteristická najmä pre dievčatá a ženy. Príklad: „Milovaní, ale nie ste to vy, kto omylom utratil všetky peniaze z mojej karty?“ - „Navždy mi za niečo vinu! Myslíš si, že som taký pastier? “ Tento príklad je prehnaný, ale grafický: opäť vidíme prechod od témy otázky k inému kanálu a okrem toho sa ten, kto položil otázku, začne cítiť vinný.

Knihy o psychológii

Je možné podrobne študovať mechanizmy klamania a ovládať metódy jeho detekcie čítaním špeciálnych kníh. Autori ako Alan Pease a Paul Ekman, viac ako jedno desaťročie venované tejto problematike, vydávajúcich množstvo zaujímavých diel. Medzi ne patrí:

  • Psychológia lži (Paul Ekman),
  • „Rozpoznajte klamára tvárovým výrazom“ (Paul Ekman),
  • „Psychológia emócií“ (Paul Ekman),
  • „Reč tela“ (Alan Pease),
  • „Jazyk vzťahov mužov a žien“ (Alan Pease),
  • „Nový reč tela. Rozšírená verzia “(Alan Pease).

Zaujímavé video o znakoch klamstva:

záver

Náš krátky vzdelávací program o tom, ako rozpoznať lož, je u konca. Je zrejmé, že je veľmi ťažké všimnúť si všetky znaky naraz a nie vždy ich prítomnosť hovorí, že človek je úprimný, pretože sa môže len obávať o niečo svoje. V každom prípade sa pomocou týchto znalostí a intuície môžete lepšie chrániť pred zavesením rezancov na ušiach.

Ako rozpoznať lož v očiach

Keď hovoríte s človekom, pozrite sa, ktorým smerom sa pozerá. Toto je najlepší spôsob, ako rozpoznať lži v očiach. Ak sa človek začne pozerať spočiatku doľava a potom dole, znamená to, že sa snaží nájsť slová. Môže to tiež znamenať, že jeho slová nie sú v čase komunikácie úprimné. Nemali by sme však dospieť k záveru, že niekto klamá. Len sledujte ďalšie príznaky.

Ak sú oči osoby počas rozhovoru nasmerované nahor, znamená to, že v tejto chvíli prevláda vizuálna pamäť alebo informácie. Ak sa človek pozerá nabok, pracuje so zvukovou pamäťou.

Ak sa človek pozrie dolu, v tom okamihu si pamätá svoje pocity alebo ovláda svoje slová. Keď si človek pamätá niektoré informácie, môže si ich vizualizovať a súčasne sa pozerá nahor. Ak osoba získa informácie, potom sa pozrie nahor.

Najdôležitejšia je prvá reakcia na otázku alebo vyjadrené informácie. Preto pozorne sledujte túto reakciu.

Napríklad, ak po vyslovenej otázke alebo informácii človek pozerá nahor a potom dolu, môžete si byť takmer istí, že klamal, pretože najprv skonštruoval určitý obraz, ktorý nikdy v živote nevidel, a potom začal vyberať slová.

Veda o tom, ako rozpoznať, leží v očiach, je ľahká a zároveň zložitá. V tomto prípade sa oplatí uvažovať o tom, že niektorí ľudia sú zvyknutí vopred zbierať svoje lži a prezentovať požadovaný obraz.

Zároveň si bude pamätať na svoju lož vo forme určitých vizuálnych obrazov a oči tejto osoby budú nasmerované nahor. Súdiac podľa toho, neponáhľajte sa uveriť tejto osobe.

Ak ste už svojho partnera chytili v klamstve, je lepšie pamätať na jeho stratégiu. Pamätajte, aké frázy hovorí, kde vyzerá a ako sa správa, aby zistil lož v jeho očiach. Znalosť stratégie partnera v lži vás ochráni pred nepravdivými informáciami.

Hovoriace lži

Pravdepodobne vedia, ako klamať každého. Najskôr v detstve rozprávajú deti svoje fantázie, potom sa v dospelosti stáva klamstvom druhých. Chcel by som pochopiť, ako nespadnúť na jeho návnadu skôr, ako vás začnú klamať. Každý môže podvádzať. Napríklad muži žien, aby získali láskavosť, deti svojich rodičov, rodičia svojich detí.

Ako rozpoznať lož a ​​rozlíšiť osobu, ktorá hovorí pravdu od podvodníka? Pokúsme sa pochopiť podrobnejšie, čo je lož, keď nám hovoria lož a ​​keď sa lož môže zmeniť na patológiu. Klamstvá nie sú pravdivé informácie, ktoré boli počas dialógu oznámené účastníkovi rozhovoru.

3 typy ľudí, ktorí sa snažia podvádzať

Ľudia, ktorí sa v každej situácii vždy a všade snažia vyzerať múdrejší ako ostatní a zúčastňujú sa rozhovorov na rôzne témy. Niekedy nepoznajú dôkladne tému diskusie. Rozpoznanie ich klamstiev je ľahké.

Počas rozhovoru je potrebné klásť úvodné otázky, ktoré podrobnejšie popisujú diskutovanú tému. Uvidíte, že podvodník sa snaží dostať zo situácie všeobecnými frázami bez špecifickosti.

Podvod z dôvodu vlastného záujmu. Spravidla spočíva v tom, že klamár vám donekonečna povie všetky druhy komplimentov. S týmto sa snaží upokojiť vašu ostražitosť a dosiahnuť váš cieľ. Toto je nebezpečná kategória klamárov. Pri riešení otázky, ako rozpoznať lož z tejto kategórie, vaša pozorovacia sila a inteligencia vám môžu len pomôcť.

Ľudia obdarení darom klamania od prírody. Takíto klamári sú schopní hrať pred vami celé predstavenie, ktorému sami v to veria. Vďaka úprimnosti a zdokonaľovaniu ich schopností môžete ľahko padnúť na návnadu. Rozpoznať takúto lož je veľmi ťažké a takmer nemožné okamžite zistiť, čo vám leží. To sa dá urobiť neskôr analyzovaním konverzácie v uvoľnenej atmosfére.

Patologické podvodníci. Títo ľudia vždy klamú a sami veria tomu, čo hovoria. Potrebujú lži, aby sa objavili v očiach partnera vyššie, aby mali atraktívnosť a rešpekt. Často radi hovoria, že majú v práci vznešené pozadie alebo vysokú pozíciu. Rozpoznanie ich klamstiev je veľmi jednoduché. Vyžaduje sa iba akýkoľvek dôkaz. Uvidíte, že súčasne sa človek začína odkláňať od priamych odpovedí a poukazuje na stratu údajov.

Ako sa naučiť spoznať lož - odporúčania

Bohužiaľ, veľmi často nemôžeme pochopiť, či niekto hovorí pravdu alebo klamá. Existuje celý rad metód, pomocou ktorých môžete rozpoznať lož. Hlavnou vecou je dôkladné sledovanie osoby.

Metóda. Falošná odpoveď na otázku

Pýtate sa svojho súpera na otázku, ako reaguje takto:

  • často a presne používa frázu z vašej otázky alebo celú otázku pred odpoveďou úplne opakuje,
  • myslí na pár minút

Obe tieto možnosti naznačujú, že daná osoba nie je s vami úprimná, pretože sa ľudia v zásade správajú týmto spôsobom, pretože nemajú čas prísť na odpoveď, preto oneskorujú okamih odpovedí, aby si mohli zostaviť hodnovernú verziu.

Metóda. Nedostatok odpovede

Uznanie klamstva v tomto prípade nie je ťažké. Namiesto odpovede vám povedia vtip alebo sa im smejú. Keď človek dostane „vtipnú“ alebo vtipnú odpoveď, zvyčajne sa zasmeje a rozhodne sa k tejto otázke nevrátiť, pretože nechce vyzerať ako nudný človek a obťažovať vtipného partnera.

Metóda. Správanie klamstva

Namiesto odpovede váš partner začne kašľať, akoby sa pokúsil očistiť svoje hrdlo, okrem toho môže dramaticky zmeniť svoju reč z normálnej na rýchlejšiu, čo naznačuje, že klamá alebo je nervózny, pretože bude musieť klamať. Иными словами ничем не обусловленное изменение тона говорящего, его голоса требует быть поосторожнее с ним, так как человек пытается выйти из ситуации, возможно, используя ложь.

Иногда во время процесса рассказа человек может возвратиться назад и дополнить свой рассказ чем-то: уточнить, сказать, что забыл что-то упомянуть, добавить кое-какие детали, все это говорит о том, что человек искренен с вами. Pretože príbeh vynájdený za behu nie je uložený v pamäti človeka, je nepravdepodobné, že by sa rozprávač mohol vrátiť do stredu svojho príbehu a potom ho ďalej premýšľať, spravidla môže byť zmätený alebo stratený.

Metóda. Gesto lži

Niekedy počas konverzácie môžu ľudia poškriabať hlavy, dotknúť sa ich nosa, všetky tieto gestá vám pomôžu spoznať lož. Hovoria, že človek sa snaží medzi vami vytvoriť prekážku, všetko sa to deje na podvedomej úrovni.

Okrem toho posun z jednej nohy na druhú alebo pokus o malý krok späť naznačuje, že váš partner chce odísť, odísť od vás, pretože sa bojí niečo rozdať. Pokus o zatvorenie seba pred vami sa však dá nazvať dozadu alebo znížiť hlavu nadol. Pamätajte si všetky tieto metódy, pretože naučiť sa rozpoznávať lož je veľmi komplikovaná záležitosť, ktorá si vyžaduje úsilie a psychologický prístup.

Z očí do očí

Keď niekto leží, snaží sa ťa pozrieť priamo do očí alebo sa často pozerá preč. Ak niekto leží v konverzácii s vami, potom si najčastejšie myslí, že si ceníte každé svoje slovo, takže sa snaží pozerať na podlahu alebo nie vo vašom smere. Niektorí klamári sa naopak snažia nahliadnuť priamo do očí a myslieť si, že týmto spôsobom sa vám všetky informácie, ktoré povedali, budú zdať hodnovernejšie.

Zosilnenie slov hovorenými frázami a protinávrhmi

Klamári často vyjadrujú svoje hlasy a vo svojich frázach zdôrazňujú konkrétne slová. "Áno, nikdy som sa s týmto dievčaťom nestretla v mojom živote!" Preto sa klamári snažia prinútiť človeka, aby už nepýtal nové otázky a ďalej rozvíjal túto alebo tú tému. Snažia sa ukázať, že sú pred vami úplne čisté, ale táto technika najčastejšie robí celý príbeh, ktorý rozprávali, ešte viac nepravdepodobným. Ďalším častým trikom klamára je protichodná otázka: „Kde ste dostali tieto informácie?“ Alebo „kto vám to povedal?“ Preto sa klamár snaží kúpiť čas, aby prišiel s odpoveďou na vašu otázku, zatiaľ čo vy sami odpoviete na jeho položenú otázku.

Podivné gestá a správanie

Klamári sa veľmi často snažia odvrátiť od osoby, s ktorou hovoria, začnú blikať často, menej sa usmievať. Tón ich hlasu sa mierne zmení. Môžu si prekrížiť ruky a snažiť sa „uzavrieť“ seba a svoje otázky, alebo neustále nič nehovoria. Niekedy sa ľudia príliš často pohrávajú, keď sedí napríklad na stoličke. To, samozrejme, môže znamenať, že stolička, na ktorej sedia, nie je príliš pohodlná, ale najčastejšie tak ukazujú, že sa pri rozhovore s vami cítia nepohodlne. Niektorí ľudia, ktorí radi klamú, dotýkajú sa častí tváre, pošúchajú si uši, poškriabajú nos alebo začnú hrať s vreckovými predmetmi: kľúče, telefón, pero alebo akýkoľvek iný predmet, ktorý je v tejto chvíli v ich rukách.

Ďalšie informácie

Klamári sa veľmi často pokúšajú poskytnúť ďalšie informácie o vašom predmete, aj keď sa ich na to nepýtate. Myslia si, že ak urobíte svoj príbeh podrobnejším a rozsiahlejším, bude sa vám zdať presvedčivejší. Bohužiaľ pre nich sa však príbeh nakoniec stáva mätúcim a menej pravdivým. Čím dlhšia je ich odpoveď, tým väčšia je pravdepodobnosť, že to nemá nič spoločné s pravdou alebo aspoň čiastočne.

Obranné postavenie

Osoba, ktorá vám začne klamať, má obranné postavenie. Pokúsi sa odvrátiť vašu pozornosť od seba všetkými prostriedkami a často sa začína hnevať, zdá sa, s najjednoduchšou a nevinnou otázkou. Ľudia, ktorí hovoria pravdu, sa zvyčajne správajú inak - zaujímajú útočné a aktívne postavenie. Nezačínajú prichádzať s odpoveďami. Toto sa prejaví, keď táto osoba v rozhovore jednoducho povie, že by chcel zmeniť predmet rozhovoru.

Zamerajte sa na drobné detaily

Ak niekto klamie, pokúsi sa sústrediť na bezvýznamné detaily, čím vás rozptyľuje a vynecháva dôležité. Nadmerný dôraz na drobné podrobnosti umožňuje klamárovi, aby sa s vami pohodlnejšie rozprával, ale človek, ktorý počuje lož, začne cítiť, že tu niečo nie je v poriadku a súperovi zjavne chýbajú dôležité informácie. V tomto prípade je klamár veľmi ľahko schopný priniesť čistú vodu, ak si zapíšete podrobnosti, o ktorých hovorí, a potom sa pýtate na otázky týkajúce sa týchto detailov, a tým skontrolujete, či mu niečo uniklo.

A oči sú prefíkané

Sledujte pohyby očí súpera, s ktorým hovoríte. Ak sa človek pokúša niečo pamätať (a ak má pravú ruku), jeho pohľad bude nasmerovaný hore a doľava. Ak sa tento človek pokúša niečo prísť, jeho pohľad bude nasmerovaný nahor a doprava. To isté platí aj pre ľavákov, iba v tomto prípade si človek bude pamätať pravdu, pozerať sa doprava a zložiť lož, pozerať sa smerom doľava. Okrem toho ľudia, ktorí ležia, často blikajú alebo trú oči. Klamári spravidla držia viečka zatvorené o niečo dlhšie ako pri normálnom blikaní. Uzavreté viečka sú dlhšie ako obvykle - znamenie, že človek nemá rád to, čo počuje. Okrem toho môže klamár robiť pohyby rúk na úrovni očí, čo môže naznačovať, že sa chce „uzavrieť“ od pravdy.

Áno, potíte sa!

Niektorí ľudia, ktorí hovoria lož, sa potia viac ako obvykle. Malo by sa však pamätať na to, že hoci zvýšené potenie môže byť skutočne znakom toho, či vám niekto leží alebo neklamá, nemali by ste ho vnímať ako kanonický ukazovateľ pravdy alebo klamstva. Faktom je, že niektorí ľudia sa začnú potiť, keď sú nervózni alebo plachí. Kombinácia príznakov nadmernej „tekutosti“, sčervenania tváre a zrejmých problémov s prehĺtaním je však už vhodnejším ukazovateľom toho, že sa vám niekto snaží klamať.

Mikromimika

Najúprimnejšie emócie sa spravidla objavujú na tvári osoby iba na začiatku rozhovoru. Môže to byť polovičný úsmev, ktorý trvá prvých päť sekúnd, alebo vzrušený vzhľad, ktorý trvá približne rovnaké množstvo času. Tieto mikroexpresie emócií sú niekedy vidieť doslova na úrovni podvedomia a umožňujú vám správne určiť, či niekto leží alebo nie. Aj keď možno ani nebudete rozumieť, ako ste to zistili. Mnoho ľudí doslova cíti „dovnútra“, že osoba, ktorá sedí oproti nim, leží. Pozorovania mikroexpresií nám zvyčajne umožňujú dospieť k tomuto záveru. Zvyčajne sa také prejavy emócií objavujú veľmi rýchlo, ale ak ste opatrní, určite si ich môžete všimnúť.

Povedzte mi to znova

Požiadajte klamára, aby opakoval celý svoj príbeh od začiatku. Ak je príbeh fiktívny, bude pre človeka veľmi ťažké pamätať si všetky podrobnosti, ktoré v ňom boli. Okamžite si všimnete, že sa osoba bude cítiť nepohodlne a vzrušene a začne vyberať slová.

Vo väčšine prípadov je veľmi ľahké určiť, že niekto vám klame. Len preto, že to doslova cítite a tiež viete, že táto osoba nedokáže povedať celú pravdu sto percent. Ak začnete počas rozhovoru dôkladne sledovať správanie a pohyb osoby, začnete si všímať oveľa viac detailov. Spočiatku pravdepodobne odpisujete všetko svojmu „črevu“, ale čoskoro si uvedomíte, že ste boli viac pozorný, ako ste si mysleli sami. Podľa základných princípov môžete ľahko klamať nielen klamárov, ale aj byť pozornejší a pozorný voči ľuďom, s ktorými hovoríte.

Pin
Send
Share
Send
Send