Užitočné tipy

Mandle v mandlích: ako sa zbaviť? Purulentné sviečky v mandlích

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je Jennifer Boidy, RN. Jennifer Boydy je registrovaná zdravotná sestra z Marylandu. V roku 2012 získala ošetrovateľský titul na Carroll County Community College.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 11. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Hnisavé sviečky v mandlích (alebo tonzilolitídach) sú kúsky kalcifikovanej látky, ktoré sa tvoria na zadnej strane hrdla, keď baktérie, hlien a odumreté bunky vstupujú do mandlí. Ak sa nelieči, hnisavé sviečky môžu spôsobiť zápach z úst, bolesť hrdla a uší a problémy s prehĺtaním. Aby sa zabránilo tvorbe tonzilolitídy, je potrebné monitorovať ústnu hygienu, piť veľa vody a jesť zdravé jedlo. V chronických prípadoch tonzilitídy sa mandle zvyčajne odstraňujú (tonzilektómia).

varovanie:Informácie v tomto článku slúžia iba na informačné účely. Pred použitím akýchkoľvek metód sa poraďte so svojím lekárom.

Ochorenie mandlí

Človek po celý život je opakovane znepokojený bolesťou v krku, nepohodou. Príčinou tohto stavu je najčastejšie nachladnutie, ktoré je sprevádzané bolesťou, šteklením, podráždením nervových zakončení, opuchom sliznice hltanu. Takéto príznaky by sa nemali liečiť samotné, pretože to môže viesť k rozvoju chorôb, ako je angína, faryngitída, hrtanitída.

V stave tela zohrávajú mandle dôležitú úlohu, blokujú a ničia škodlivé mikróby, ktoré doň vstupujú vzduchom alebo jedlom. Mandle sa zúčastňujú na podpore imunity, vykonávajú krvotvornú funkciu. Pri chorobách ústnej dutiny a hltanu reagujú primárne, sú zapálené a zväčšujú sa. Pacienti majú často biele mandle na mandlích, čo si vyžaduje včasnú liečbu.

Faktory, ktoré prispievajú k tvorbe zátok v hrdle, sa môžu líšiť pre každého. Presnú príčinu určí odborný lekár pomocou diagnostických metód, ako sú náter a krvný test. Sadze a začervenanie v krku môžu byť odstránené nezávisle, ale hnisavé zátky v mandlích si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Etiológia výskytu sa môže líšiť, ale každá príčina môže spôsobiť zápal mandlí. Najčastejšie sa zátky v mandlích tvoria v dôsledku vystavenia rôznym mikroorganizmom. Môžu sprevádzať bolesť hrdla a zostať po ňom. Patogény zahŕňajú difterický bacil, adenovírusy, stafylokok, pneumokok, streptokok. Náter z hrtanu určí povahu a povahu patogénu, čo pomôže pri vymenovaní liečby.

symptomatológie

Mandle v mandlích nespôsobujú viditeľné príznaky, ak sú malé. V niektorých prípadoch ich možno zistiť iba pomocou počítačovej tomografie alebo röntgenového žiarenia.

Veľké biele zátky na mandlích spôsobujú nepríjemný dych. Je to primárny ukazovateľ choroby. Výskyt zápachu je spojený s prchavými zlúčeninami síry pri dýchaní pacienta. Ďalším príznakom je podráždené hrdlo. V oblasti lokalizácie dopravných zápch sa objavuje pocit nepohodlia a bolesti. Čiapky v mandlích sú zvyčajne skryté, niekedy sa však objavujú vo forme hustých bielych usadenín. Veľkosť a umiestnenie ovplyvňujú prehĺtanie, spôsobujú bolesť a ťažkosti. Zátky môžu tiež spôsobiť tinitus v dôsledku bežných nervových zakončení. So stvrdnutím baktérií a zvyškov jedla sa vytvorí hnisavá zátka, ktorá môže na pozadí zápalového procesu vyvolať zväčšenie a opuchnutie mandlí.

Osobitné prípady

Dopravné zápchy u dieťaťa na mandlích alebo u žien počas tehotenstva môžu spôsobiť určité komplikácie. Nežiaduce vzdelávanie môže byť nebezpečné pre plod aj pre zdravie nastávajúcej matky. Negatívnym dôsledkom môže zabrániť iba celá aktivita imunitného systému. V takýchto prípadoch sú ženy predpierané a po pôrode sa môže zvážiť otázka komplexnej liečby vrátane chirurgického zákroku a odstránenia mandlí.

Dopravné zápchy u dieťaťa spôsobujú zlý dych a zhoršujú pohodu. V tomto ohľade môže byť dieťa rýchlo unavené, nervózne, môže konať viac ako obvykle, plakať. Ignorovanie problémov s mandľami u dieťaťa môže viesť k narušeniu fungovania nervového systému, preto je dôležité včas kontaktovať odborníka a požiadať o odbornú pomoc.

Čo sa nedá urobiť?

Po objavení bielych pľuzgierov na mandlích sa niektorí pacienti ich snažia zbaviť sami, čo môže priebeh iba zhoršiť. Nepokúšajte sa odstrániť korok z mandlí samostatne. Ako sa ich zbaviť a nepoškodiť vaše zdravie? Mnoho ľudí používa oplachovanie, ale s chronickou tonzilitídou neprináša očakávané prínosy. Kvapalina sa dotýka iba povrchu zapáleného orgánu. Nie je schopná preniknúť do medzier mandlí. Dopravné zápchy zostávajú, ale nepohodlie sa na chvíľu znižuje.

Nemôžete sa pokúsiť odstrániť abscesy stlačením tvrdého predmetu na mandlích. Po stlačení sa môžu sekréty vo vnútri upchať ešte hlbšie. Ďalšie trauma mandlí iba zhoršuje priebeh infekčného procesu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť preťaženie mandlí, v závislosti od stupňa nepohodlia a veľkosti. Špeciálna liečba nevyžaduje vredy, ktoré nevyvolávajú bolestivé príznaky. Doma sa dajú opatrne odstrániť, keď sa objavia s tampónmi alebo tyčinkami. Určitý účinok sa dá dosiahnuť opláchnutím slanou vodou. Teplá slaná tekutina zmierňuje nepohodlie. Veľké zátky v mandlích sú chirurgicky odstránené.

Na klinike môže lekár bojovať s pustulami niekoľkými spôsobmi. Ak ich stav nie je kritický, potom sa mandle ošetrujú špeciálnym antimikrobiálnym roztokom s antiseptickým účinkom. Potom môžete na chvíľu zabudnúť na dopravné zápchy. Pretože jednou z príčin výskytu je angína pectoris, je vždy potrebné liečiť túto chorobu veľmi opatrne a do konca. Ak osoba trpí často a súčasne je narušená dopravnými zápchami na mandlích, liečba sa obmedzí na odstránenie mandlí.

Príčiny výskytu

Hlavným dôvodom vzniku zátky angíny je prítomnosť chronického zápalu a menej často akútna. Ak je hrdlo v dobrom stave, imunitné bunky ničia patogénne baktérie, ktoré vstupujú do medzier mandlí, a nespôsobujú choroby. Nezobrazujú sa aj hnisavé zátky.

Ak dôjde k preniknutiu obzvlášť agresívnych baktérií, ako sú stafylokoky, do tkanív mandlí, vzniknú niektoré zmeny, ktoré vyvolávajú hnisanie. Čistenie medzier v tomto bode je narušené a na ich výstupe sa objavujú hnisavé mandľové kolíky. Okrem zápalového procesu môžu vzniknúť dopravné zápchy aj tieto dôvody:

 • Zlá ústna hygiena. Z tohto dôvodu sa na mandlích vyskytuje silná bakteriálna záťaž, čo porušuje schopnosť odolávať pôvodcom choroby. Ďalej sa do medzier dostanú mikroskopické potravinové častice, čo vytvára priaznivé prostredie pre vývoj baktérií.
 • Všeobecné zníženie imunity. V tomto momente mandle nie sú schopné úplne vykonávať svoje funkcie, z ktorých sa tvoria dopravné zápchy.
 • Nesprávna výživa. Ak v strave dominujú bielkovinové potraviny a nedostatok vitamínov, dochádza k všeobecnému oslabeniu tela a imunitného systému.
 • Poškodenie žliaz. Ak dôjde k infekcii v poškodených mandliach, potom vo vnútri rany, ako v medzerách, sa môže ľahko vyvinúť hnisavý proces s tvorbou korku.

Bez ohľadu na príčinu hnisavej zátky sa vyžaduje povinná liečba s lekárom. Je mimoriadne nebezpečné samostatne odstraňovať serózne masy z mandlí.

príznaky vykazujú

Nie je ťažké diagnostikovať zátky, ktoré obsahujú hnis v mandlích, prítomnosťou mnohých viditeľných prejavov choroby. Má nasledujúce príznaky:

 • pocit cudzieho telesa v žľazách - vyskytuje sa, ak je formácia veľká,
 • hnilobný zápach z ústnej dutiny - hnisavé zátky majú charakteristický nepríjemný zápach z úst pacienta,
 • bolesť hrdla - vyskytuje sa v dôsledku neustáleho zápalového procesu a pretrvávajúceho podráždenia tkaniva hnisavým formovaním,
 • horúčka,
 • biele bodky rôznych veľkostí na mandlích - hnisavé sviečky sú zreteľne viditeľné a vyzerajú ako biele alebo žlté škvrny rôznych veľkostí. V zriedkavých prípadoch sú skryté zátky, ktoré sú umiestnené v záhyboch mandlí a lekár ich môže zistiť iba pri vyšetrení pomocou špeciálneho nástroja.

Hneď ako sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Toto vylieči mandle bez toho, aby došlo k ďalšiemu vývoju a komplikáciám. Vo výnimočných prípadoch sa môže ochorenie vyskytnúť bez teploty a bolesti.

 • mediastinitída - s tým sa v hlbokých tkanivách krku a hrudníka vyvíja zápalový proces, ktorý predstavuje hrozbu pre život pacienta,
 • hlien krku (zápal podkožného tkaniva krku) - patogénne mikroorganizmy z mandlí prenikajú do tkanív a spôsobujú prudký zápalový proces, pri ktorom dochádza k hojnému hromadeniu hnisu. Pri neprítomnosti naliehavej liečby je pravdepodobnosť úmrtia vysoká,
 • paratonsillar absces - u pacienta sa vedľa amygdaly vytvorí dutina naplnená hnisom. Liečba komplikácií je možná iba chirurgickým otvorením hnisania,
 • otrava krvi (sepsa) - pri dlhodobej neprítomnosti liečby sa patogény šíria do celého tela a vytvárajú viac ohnísk hnisavého zápalu. V takejto situácii je mimoriadne ťažké zachrániť život pacienta aj pri včasnej terapii v najmodernejších zdravotníckych zariadeniach.

Nebezpečné komplikácie je možné predísť iba vtedy, ak je ošetrenie hnisavých sviečok na mandlích správne vykonané.

obsah

Prípadné sviečky pozostávajú z potravinových zvyškov, odumretých epitelových buniek ústnej dutiny a baktérií, ktoré rozkladajú organickú hmotu. V niektorých prípadoch sú v zátkach prítomné horčík, fosfor, uhličitany a amoniak.

Zvyčajne sa pozorujú belavo-žlté tonsillolity, ale nachádzajú sa tiež sivé, hnedé alebo červené formácie (v závislosti od látky prevládajúcej v dopravných zápchach).

Tvorba zátok v mandlích je jedným z hlavných príznakov chronickej angíny.

Všeobecné informácie

Podľa údajov WHO je chronická tonzilitída druhým najrozšírenejším ochorením po zubnom kaze, takže biele zátky v mandlích sú celkom bežné.

Zistilo sa, že tonzilolitída u mužov sa formuje 2-krát častejšie ako u žien a pozoruje sa vo všetkých vekových skupinách okrem malých detí.

Presné štatistické údaje o frekvencii distribúcie nie sú k dispozícii, pretože sa zaznamenávajú iba formy komplikovanej alebo často zhoršenej chronickej angíny. Mnohí vedci súčasne poznamenali, že mandle bez patologických zmien sa pozorujú iba u novorodencov, takže zátky v mandlích sa dajú nájsť dokonca aj u zdravých ľudí.

Veľkosť korku sa pohybuje od 300 mg. do 42 gr.

V závislosti od obsahu tonsillolitov môžu byť zátky:

 • Hnisavý. Pozorujú sa pri akútnej tonzilitíde (tonzilitíde), ktorá sa vyskytuje vo forme lakunaru alebo folikulu.
 • Gýčovité. Pozoroval sa so širokou medzerou mandlí u zdravých ľudí a s chronickou tonzilitídou.

Dôvody rozvoja

Príčiny tvorby zátok v mandlích ešte nie sú úplne objasnené. V roku 1921 Fine, vzhľadom na koncepciu chronickej angíny, navrhol, že sa choroba vyvíja v dôsledku porušenia procesu vyprázdňovania medzier.

L. T. Levin a ďalší autori poznamenali, že výskyt príznakov chronickej tonzitídy je pri anamnéze sprevádzaný častou tonzilídou.

Vzhľad zátok je spojený so štruktúrou mandlí - v každej mandle sú medzery (priehlbiny), ktorých hĺbka a rozmery sú svojou povahou individuálne.

Hnisavé sviečky v tonzilách sa vyskytujú s rozvojom akútneho zápalu spôsobeného prenikaním patogénnych mikroorganizmov (baktérií, vírusov alebo húb) do tkaniva mandlí na pozadí poklesu imunity, podchladenia (všeobecného aj miestneho), zubného kazu, chronickej rinitídy alebo adenoidov.

Prípadné sviečky sa vo väčšine prípadov pozorujú v prítomnosti chronickej angíny, ktorá môže byť spôsobená:

 • Akútna forma choroby nie je úplne vyliečená. Prerušený priebeh antibiotickej terapie alebo samoliečby umožňuje patogénnym mikroorganizmom usadiť sa v mandlích a vyvolať zhoršenie choroby, keď je obrana tela oslabená (pri akejkoľvek infekcii, prepracovaní atď.)
 • Zubný kaz a periodontálna choroba. Prítomnosť konštantného zdroja infekcie v ústnej dutine vyvoláva zápalový proces v mandlích.
 • Ťažkosti s nosovým dýchaním, ktoré je spojené so zakrivením nazálneho septa, hyperpláziou nosovej conchy a inými poruchami.

Príčiny vzniku kazuistických zátok tiež zahŕňajú:

 • časté SARS,
 • fajčenie,
 • environmentálne faktory.

Akékoľvek zápalové procesy v krku prispievajú k zväčšeniu veľkosti dopravných zápch.

Mechanizmus tvorby zátok v mandlích nebol úplne študovaný, ale zistilo sa, že zátky v mandlích sú spojené so štruktúrnymi vlastnosťami mandlí a ich účasťou na tvorbe normálnych imunitných mechanizmov tela.

Štruktúra a lokalizácia na priesečníku tráviaceho a dýchacieho traktu umožňuje mandlím vykonávať ochrannú funkciu, ako aj podieľať sa na metabolizme a tvorbe krvi.

Palatínové mandle sú škvrnité s malými depresiami, ktoré prenikajú hlboko do tkaniva, vďaka čomu sa zvyšuje celkový povrch tohto orgánu. Steny krýpt (rozvetvené dutiny medzery) v 3 až 4 vrstvách sú pokryté epitelom, ale existujú aj úseky fyziologickej angizácie, kde epitel chýba. Práve v oblasti týchto oblastí mikroorganizmy, ktoré prenikli do medzier, prichádzajú do styku s bunkami mandlí. V dôsledku obmedzeného prenikania patogénnych mikroorganizmov sa v parietálnej oblasti medzier vytvára fyziologický zápal, ktorý stimuluje tvorbu protilátok.

V tkanive mandlí sú lymfoidné bunky - folikuly, ktoré sa podieľajú na boji proti rôznym infekciám.

Hromadenie živých mikroorganizmov v kryptoch, ich mŕtvych telies a exfoliačného epitelu vedie k tvorbe zátok.

Dopravné zápchy v mandliach dráždia nervové zakončenie, spôsobujú mierne bolesti v krku, vyvolávajú bolesť v srdci, kašeľ a spôsobujú zlý dych.

Ak sú infikované patogénnymi mikroorganizmami (často ide o adenovírusovo-streptokokové spojenie) pod vplyvom oslabujúcich faktorov, aktivuje sa obmedzený zápal v kryptách a stáva sa patologickým, šíri sa do lymfadenoidného tkaniva mandlí a v medzerách sa tvorí hnisavé sviečky.

Bakteriálna flóra neustále prítomná v mandlích zahŕňa streptokoky (najmä streptokoky hemolytickej skupiny A), stafylokoky, pneumokoky atď.

Prípadná zátka na mandle sa nemôže žiadnym spôsobom prejaviť, ale môže ju sprevádzať:

 • zlý dych, ku ktorému dochádza pri rozklade potravinových zvyškov a iných korkových prvkov spôsobených baktériami sírovodíka,
 • pocit cudzieho telesa v hrdle (ak je korok veľký),
 • šteklenie,
 • nepríjemné pocity v mieste korku.

Samotné takéto zástrčky nepredstavujú pre telo veľké nebezpečenstvo.

Hnisavé sviečky sú sprevádzané:

 • Útočný zápach z úst.
 • Podráždenie hrdla.
 • Bolestivosť pri prehĺtaní.
 • Opuch mandlí.
 • Biele škvrny na mandlích. Pretože korky samotné sa často nachádzajú hlboko v medzerách, môžu ich pri vyšetrení vidieť iba špecialisti, ale rovnako ako biele škvrny môžu byť pozorovateľné aj pre samotného pacienta.

Pretože hnisavé sviečky sa tvoria v akútnej forme angíny, choroba je sprevádzaná všeobecnou intoxikáciou a horúčkou.

diagnostika

Diagnóza je založená na:

 • Údaje z histórie. Otorinolaryngológ objasňuje sťažnosti pacienta, frekvenciu prenesenej tonzilitídy a akútnych respiračných vírusových infekcií, prítomnosť sprievodných chorôb.
 • Všeobecné vyšetrenie, ktoré umožňuje zistiť nárast lymfatických uzlín v postihnutej oblasti. Bolesť pri pohmate naznačuje prítomnosť toxicko-alergického procesu.
 • Prístrojový výskum (faryngoskopia). При хроническом тонзиллите позволяет выявить белые пробки на миндалинах у ребенка, которые расположены на больших розовых или красных рыхлых миндалинах, и пробки на средних или маленьких гладких миндалинах у взрослых. При остром тонзиллите выявляется отечность, гиперемия, расширение лакун и гнойные пробки в них (при фолликулярной ангине наблюдается картина «звездного неба»).
 • Laboratórne testy vrátane krvných testov a náterov na stanovenie mikroflóry mandlí.

Na potvrdenie diagnózy „chronickej tonzitídy“ sa v niektorých prípadoch vyžaduje rádiografia paranazálnych dutín a EKG.

Prípadné sviečky v mandlích, ktoré nespôsobujú nepríjemné pocity, nevyžadujú ošetrenie, pretože mandle sú schopné samočistenia.

S pocitom potenia, nepohodlia pri prehĺtaní a prítomnosťou halitózy sa korok na mandlích u detí a dospelých lieči konzervatívnou metódou.

Konzervatívne liečenie zahŕňa:

 • Kloktanie s medicinálnym roztokom. Vďaka oplachovaniu sa zlepšuje celkový stav pacienta s chronickou tonzilitídou.
 • Odstránenie zátok, pri ktorých sa používa vákuové odsávanie alebo umývanie mandlí antiseptickými roztokmi.

Čistenie mandlí od zásielok by sa malo vykonávať výhradne otolaryngológom, pretože pri nesprávnych metódach odstraňovania zásielok nachádzajúcich sa hlboko v medzerách sa môžu upchávať hlbšie do tkaniva mandlí a zraniť ho.

Prítomnosť hnisavých zátok si vyžaduje použitie antibiotík, ktoré bránia šíreniu hnisavej infekcie.

 1. Ampicilín alebo iné systémové antibiotiká zo skupiny penicilínov sa zvyčajne predpisujú.
 2. Možno použitie azitromycínu, sumamedu, ceftriaxónu a ďalších liekov zo skupiny makrolidov alebo cefalosporínov so širokým spektrom účinku.

Všeobecná imunita sa posilňuje pomocou interferónových prípravkov, tinktúr echinacea, amiksínu, taktivínu alebo imunitného systému a lokálna imunita pomocou aerosólu IRS-19, lyzozýmu a nosných kvapiek Isofra.

Vitamíny C, B a vitamín PP sú tiež predpísané.

 • infúzie šalvie, dubovej kôry, harmančeka alebo eukalyptu,
 • soľankový roztok
 • propolisová tinktúra
 • antiseptiká.

Ak chcete odstrániť zátky, bola úspešne ošetrená prístrojom Tonzilor.

Ak je to potrebné, predpíše sa fyzioterapia vrátane fonoforézy, UHF, mikroprúdov.
Používa sa tiež laserová lacunotómia, pri ktorej sú premyté medzery čiastočne uzatvorené laserom.

Pri neúčinnosti konzervatívnej liečby a neustálej tvorbe zápch na pozadí chronickej angíny sa používa chirurgický zákrok (tonzilektómia).

Liečba mandlí doma

Odstraňovanie zástrčiek z mandlí doma sa neodporúča - je len zriedka možné ich úplne odstrániť. Ale v liečbe chronickej angíny a v boji proti tvorbe korkov sa bežne používajú populárne metódy, ktoré zvyšujú imunitu, zjemňujú povrchové korky a uľahčujú ich postupné odmietanie. Použite na to:

 • Kloktadlo roztokom, ktorý vyžaduje medovú, citrónovú a repnú šťavu v rovnakých pomeroch (1 l) a 200 ml. voda. Roztok by sa mal uchovávať v ústach najmenej 2 minúty, preplachovať sa asi 7 krát denne každý deň, až kým nezmiznú dopravné zápchy a rušivé príznaky.
 • Použitie tinktúr kvetového peľu a propolisu.
 • Použitie kolekcie pozostávajúcej z ružových bokov, trávy z Volodushka, koreňa calamus a pivónie (každá po 20 gramov), koreňa Leuzea, ledum a ľubovníka bodkovaného (každá po 15 gramoch), sladkého drievka, koreňa elecampanu a presličky trávy (každá po 10 gramoch). Zbierka sa varí s 250 ml. vriaca voda a pije sa celý deň.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • denné postupy ústnej hygieny,
 • liečba zubného kazu a iných chorôb ústnej dutiny,
 • liečenie chorôb súvisiacich s dutinami,
 • racionálna výživa av prípade potreby ďalší príjem vitamínov,
 • posilnenie všeobecnej a miestnej imunity,
 • včasné očkovanie a dodržiavanie pravidiel, aby sa predišlo infekcii v období epidémie,
 • varovanie pred podchladením.

Odstránenie premávky

Počas bolestí v krku sa odporúča pravidelne odstraňovať biely plak, aby neviedol k tvorbe dopravných zápch. Urobte to raz denne a vypláchnite si ústa nenasýteným soľným roztokom s prídavkom jedlej sódy a jódu. Po dôkladnom vyšetrení lekár odstráni zátky pomocou špeciálneho vybavenia alebo bežnej injekčnej striekačky, po ktorej zavádza antibakteriálne činidlo. ORL môže tiež predpísať umývanie medzier a priebeh antibiotík. Oplachovanie poskytuje trvalý výsledok a chráni nielen pred vznikom zátok, ale aj pred výskytom angíny pectoris.

Zároveň by sa mala zachovať imunita prijímaním vitamínových komplexov. Dôležitá je aj odborná pomoc imunológa.

Ľudové lieky

Tradičná medicína odporúča kloktanie a bylinné čaje na ošetrenie dopravných zápch. Oplachovacia tekutina môže byť na báze jódu, soli, jedlej sódy alebo liečivých rastlín (šťava z červenej repy, bylina z paliny, dubová kôra, cesnak, tymián, malinové listy, veľké listy jabĺk, listy a korene lopúcha, kvety nechtíka, liečivá šalvia, mäta pieporná). Pri chronickej tonzilitíde sú užitočné klinčeky, ktoré čistia lymfatický systém, a kurkuma je prírodné antibiotikum, ktoré čistí a ohrieva krv, normalizuje črevnú mikroflóru a zlepšuje trávenie.

Stále môžete aplikovať otepľovacie obklady, vdychovať výpary cibule, žuť propolis. Bylinkový horúci čaj s citrónom a medom pomôže odstrániť džemy v mandlích. Ako sa ich zbaviť doma a ako zabrániť tomu, aby sa znovu objavili, povie lekár podrobnejšie. Mali by ste prestať fajčiť a skontrolovať svoju stravu. Čerstvá zelenina a ovocie, prvé jedlá, ľahké šaláty nielen bránia tvorbe korkov, ale majú tiež priaznivý vplyv na stav celého organizmu.

Preventívne opatrenia

V prípade angíny pectoris sa odporúča, aby ste zabránili vzniku zápch: odporúča sa systematické vypláchnutie hrdla, užívanie antibakteriálnych liekov (podľa predpisu lekára), udržiavanie pokoja v posteli, pitie veľkého množstva tekutín.

Keďže sa zátky objavujú pri chronickej angíne, prevencia ako taká neexistuje. Tu môžete odstrániť mandle. Z menej radikálnych metód - správna výživa a správna starostlivosť o ústnu dutinu. Tiež z času na čas na preventívne účely môžete kloktať odvarmi bylín, roztokom soli s jódom a navštíviť lekára najmenej dvakrát ročne.

Metódy odstránenia dopravnej zápchy a povlaku

Ak sú trubice v mandlích malé, pacient sa môže pokúsiť mandle očistiť sám. Je to nežiaduce, ale prípustné. Je veľmi dôležité riadne sa pripraviť na postup, aby nedošlo k poraneniu mandlí a aby sa stav nezhoršil. Existuje niekoľko spôsobov, ako doma odstrániť hnisavé sviečky.

Prípadné sviečky nemôžu byť odstránené bez špecialistu, pretože sa tvoria hlboko v medzerách.

Doma

Ak si nie ste istí, že doma môžete postup vykonávať tak, ako by mal, nemali by ste si samoliečiť. V takom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom.

Tento spôsob čistenia mandlí je najbezpečnejší, pretože úplne eliminuje riziko zranenia mandlí. S ním by ste mali najskôr vypláchnuť hrdlo antiseptickým roztokom alebo vodou s morskou soľou. Potom sa jazyk jemne pritlačí na dno mandlí a palatínového oblúka, z ktorého vychádzajú korky. Mali by sa pokúsiť poslať do ústnej dutiny, aby vyplivli a neprehltli sa. Ak to zlyhá, je optimálne vypláchnuť ústnu dutinu rovnakým antiseptikom.

zubná kefka

Odstránenie zátok zubnou kefkou je celkom nebezpečné. Pri tejto metóde je ľahké poraniť tkanivo, čo vedie k šíreniu infekcie v tele.

Na manipuláciu sa môže použiť iba kefka s mäkkými štetinami, nová a ošetrená antiseptikom.

Po dôkladnom vyšetrení mandlí a kloktaní antiseptickým zložením jemne kefujte pozdĺž mandlí v oblasti dopravných zápch. Pokiaľ nie sú hlboké, štetiny ich ľahko odstránia. Počas tohto čistenia by sa nemal vyvíjať tlak, pretože ak kefa poškodí tkanivá, baktérie z hnisavých zátok sa rýchlo šíria do celého tela.

Bavlnené tampóny

Táto metóda umožňuje odstrániť zátky rôznych veľkostí. Veľmi sa neodporúča, aby ste najskôr stlačili sviečky prstami. Stlačenie ľahko poškodí mandle a prispieva k šíreniu infekcie. Naposledy pred vyčistením mandlí je jesť 2 hodiny.

Pred manipuláciou si tiež vyčistia zuby, vypláchnu ústa antiseptikom a dôkladne si umyjú ruky mydlom na bielizeň. Ruky si môžete utrieť iba pomocou jednorazových papierových utierok, aby ste znížili riziko vstupu baktérií do tkaniva.

Mandle sa čistia pred zrkadlom a iba pri dobrom osvetlení. Líca sa opatrne odtiahne a na dolný palatínový oblúk sa zatlačí sterilný tampón (mandle sa nachádza za ňou). Keď je to úspešné, môžete tiež tlačiť na samotné žľazy. Ak je všetko urobené správne, korok sa objaví na povrchu mandle a zmizne. Keď zhluky hnisu zostanú na tkanivách, sú mierne vtiahnuté bavlnenou vlnou.

Počas manipulácií je cítiť silnú bolesť, ktorá je v tomto prípade normou. Ak sa korok po 2 pokusoch nedá odstrániť, samoliečba sa zastaví a vyhľadá lekársku pomoc.

Vodná vločka

Vodná vločka, ktorá sa používa v stomatológii na umývanie ťažko prístupných oblastí, umožňuje aj umývanie mandlí. Potom sa naleje roztok s antiseptikom a priamo sa ošetrí oblasť skúmavky. Tlak vody, ak nie je korok príliš hlboký, kvalitatívne odstraňuje hromadenie hnisu. Pred zákrokom si vypláchnite ústa a krk fyziologickým roztokom.

umývanie

Oplachovanie umožňuje vyčistiť mandle od vonkajších zátok, ale táto metóda nezaručuje úplné vyčistenie a neprítomnosť opätovného vytvorenia zátok. Na oplachovanie je užitočné použiť roztok morskej soli, ktorý sa pripravuje rýchlosťou 1 lyžička. látky na 200 ml prevarenej, mierne teplej vody. Na oplachovanie môžete tiež použiť vodu s 3 kvapkami jódu. Furacilín je s toleranciou pripravený vypláchnuť kompozíciu 1 tablety liečiva a 100 ml vody.

Oplachovanie sa vykonáva 2 - 3 krát denne po dobu najmenej 5 minút v rade. Pri každom dúšku finančných prostriedkov kloktajte najmenej 20 sekúnd. Ak zástrčky nevychádzajú, je potrebné navštíviť lekára, aby ich odstránil.

Pin
Send
Share
Send
Send