Užitočné tipy

IV Medzinárodná súťaž výskumu a tvorivej práce študentov Štart vo vede

Pin
Send
Share
Send
Send


Keď ukazujete matematický trik, vždy dych berte. Matematika nie je len najpresnejšou vedou a logikou vo svojej najčistejšej podobe. Dokáže ukázať matematické zameranie. Veľkou hrdosťou nie je len mladý matematik, ktorý tak spoločnosť baví. Celá pozornosť je sústredená na znalca čísel, žiariaceho šťastím. Na začiatok ponúkame 5 matematických trikov.

Vytvorte číslo

Nech niekto v spoločnosti uhádne číslo. Je v uchu, aby ste ho nepočuli, povie to svojmu susedovi. Bude to ovládač. Predpokladajme, že dieťa vymení číslo 34. Musíme ho vyzvať, aby ho rozdelil na tri a zvyšnú hlasitosť oznámil. Vyzerá to takto: 34: 3 = 11 (1). Povedal: „Jednotka.“ Potom ho nechme rozdeliť na päť. Dostane túto odpoveď: Z4: 5 = 6 (4). Pomenuje iba zvyšok: „Štyri.“ Potom musí deliť svoje tajné číslo siedmimi. Takto ľahko zvládne úlohu co4: 7 = 28 (6), posmešne povie: „Šesť“. Každý s miernou iróniou očakáva, že získate správny výsledok. A tu ukazujete skutočné matematické zameranie, keď ste vo svojej mysli vykonali niekoľko výpočtov. Prvý zvyšok - jednotka - sa musí vynásobiť sedemdesiatimi a pamätať na túto ľahkú odpoveď. Druhý zvyšok 4 sa vynásobí 21, dostaneme osemdesiatštyri a pamätáme. Posledné vyslovené číslo, šesť, sa vynásobí pätnástimi. Bude to deväťdesiat. Teraz spočítajte tri získané čísla: 70 + 84 + 90 = 244 a vydeľte sumu sto päť. To je vhodné robiť na papieri v stĺpci. Na začiatku hry ste sa neobmedzili na čas: 244: 105 = (2) 34. Aká je odpoveď? Každý čaká. Zvyšok rozdáte, to znamená požadované číslo: tridsaťštyri. Každý je ohromený. Ste na vrchole úspechu.

Ako zaujať deti v piatej triede

„Tento matematik sa vracia znova,“ myslia si deti s nudou a nudou. A pripravila prekvapenie. Prišla a povedala, že teraz uhádla narodeniny toho, kto prvý zdvihol ruku. Ihneď povstal les rúk a padli žiadosti: „Anna Nikolaevna, hádaj so mnou!“

 • 13x3 = 39,
 • 39:9=4(3),
 • 4x3 = 12,
 • 3:3=1,
 • 12+1= 13.

Po takom zahriatí bude hodina zaujímavá, po ktorej všetci požiadajú učiteľa, aby vysvetlil, ako vyšla správna odpoveď. Potom bude schopná ponúknuť študentom matematické triky s odpoveďami.

Jednoduchá aritmetika

Deti pochopia, že aritmetika, ktorá sa prekladá z gréčtiny, znamená „umenie počítania“, čo treba osobitne zdôrazniť, pretože Gréci mali veľmi rešpektovanú vedu. Rozvinula schopnosť rozumu, ktorá je dôležitá v živote a pri úvahách o hodinách literatúry pri analýze prózy, básní a diel veľkých maliarov.

Ďalší trik: hádajte, koľko máte rokov

Matematické triky pre stupeň 5 by mali byť dosť jednoduché a zábavné. Deti si môžu hrať s hádaním hry na čísla. Pýtajú sa jeden druhého: „Koľko máš rokov?“ Dvaja idú na tabuľu. V rukách jednej z nich je leták s nápovedou, ktorú učiteľ pripravil vopred. Číta prvú otázku, v ktorej chcete znásobiť svoj vek do 5. Predpokladajme, že ten, kto odpovedá, je ďalší jedenásť rokov. Potom dostane číslo päťdesiat päť. Druhý študent žiada o doplnenie 8. Celá trieda zváži a dostane odpoveď - šesťdesiat tri.

 • 11 x 5 = 55,
 • 55+8=63,
 • 63x2 = 126,
 • 126 – 6= 120,
 • 120 x 10 = 1 200,
 • 1200 – 100= 1100,
 • 1100: 100= 11.

Zohľadnil nielen študenta na tabuli, ale do výpočtov sa zapojila aj celá trieda. Takže v hernej podobe môžete lekciu dokončiť. Každý mal záujem. Takéto matematické triky pre 5. stupeň s odpoveďami robia hodiny veľmi vzrušujúce.

Autor práce získal diplom víťaza II. Stupňa

"Téma matematiky je tak vážna, že je užitočné nechať ujsť príležitosť, urobiť ju trochu zábavnou."

B. Pascal

Keď sme sa prvýkrát stretli v matematickej hodine, učiteľ sľúbil uhádnuť dátum narodenia každého študenta v našej triede, ak rýchlo a správne vykonáme aritmetické operácie, ktoré ponúka. Najprv sme museli znásobiť naše narodeniny 2, pridať 5 k výslednému číslu, vynásobiť výsledok 50 a nakoniec pridať mesiac narodenia. Keď sme zavolali prijaté číslo učiteľke, tak, ako som sľúbila, uhádla dátum narodenia a mýlila sa len vtedy, keď sme sami vinili zlé výpočty. Tento trik sa mi veľmi páčil. Tiež som premýšľal, čo leží v centre tohto zamerania. Vtedy som sa rozhodol, že určite preskúmam otázku matematických trikov, zistím ich tajomstvá, urobím výber trikov a ohromím a pobavím svojich priateľov a známych demonštrovaním matematických trikov v matematických triedach, mimoškolských aktivitách a dokonca aj počas sviatkov.

V internetových zdrojoch som čítal, že matematickým trikom sa veľmi nepáčia matematici ani kúzelníci. Prvý z nich ich považuje za jednoduchú zábavu, druhý - príliš nudný.

Podľa môjho názoru to však vôbec nie je. Matematické triky majú hlboký význam.

Matematické triky sú experimenty založené na matematických vedomostiach, vlastnostiach čísiel a čísel, odsúdené extravagantnou formou. Pochopenie podstaty experimentu znamená porozumieť aj malej, ale veľmi dôležitej matematickej pravidelnosti.

Schopnosť osoby uhádnuť čísla, ktoré si predstavili iní, sa zdá nezasvätená prekvapujúcou. Ale ak sa naučíme tajomstvá trikov, môžeme ich nielen ukázať, ale tiež prísť s našimi novými trikmi. A tajomstvo zamerania sa vyjasní, keď zaznamenáme navrhované akcie vo forme matematického výrazu, ktorý transformuje tajomstvo hádania.

Vo svojej práci chcem dokázať, že matematické triky pomáhajú rozvíjať pamäť, vynaliezavosť, schopnosť logicky myslieť, zlepšovať zručnosti v počítaní ústnej dutiny a nakoniec jednoducho zvyšovať záujem študentov o matematiku, čo by malo zlepšiť kvalitu ich vedomostí.

Účel práce: preskúmať matematické triky.

ciele:

Preštudujte si literatúru k skúmanej téme.

Ukážte niekoľko trikov.

Vysvetlite im matematiku.

Prilákajte spolužiakov na matematiku.

Predmet výskumu: matematické triky

Predmet štúdia: „Tajomstvá“ matematických trikov

Metódy výskumu: štúdium a analýza literatúry o zábavnej matematike, nezávislé modelovanie matematických trikov.

Praktický význam: materiál môže byť použitý pri matematických a mimoškolských kurzoch, matematických večeroch a sviatkoch pri vykonávaní matematických súťaží.

Kapitola 1. História vzniku matematických trikov.

ohnisko - zručný trik založený na optickej ilúzii, pozornosť pomocou obratného a rýchleho príjmu, pohybu (Ozhegovov slovník)

História matematických trikov.

Prvým dokumentom, ktorý spomína umenie ilúzie, je staroegyptský papyrus. Obsahuje tradície týkajúce sa roku 2900 pred nl, éry vlády faraóna Cheopsa.

Kúzelníci a čarodejníci spočiatku používali triky. Kňazi z Babylonu a Egypta vytvorili obrovské množstvo jedinečných trikov s pomocou vynikajúcich znalostí z matematiky, fyziky, astronómie a chémie. Zoznam zázrakov, ktoré kňazi vykonávajú, môže zahŕňať: hromy hromu, blikajúce blesky, náhle sa otvárajú dvere chrámov, sochy bohov vystupujúce z podzemí, samotné zvukové hudobné nástroje, hlas.

V starovekej Hellas nebol harmonický rozvoj osobnosti koncipovaný bez hier. A hry predkov neboli len športy. Naši predkovia poznali šachy a dámu, hádanky a hádanky neboli pre nich cudzie. Vedci, myslitelia a vychovávatelia takéto hry za všetkých okolností neodcudzili. Vytvorili ich. Od staroveku sú známe hádanky Pythagoras a Archimedes, ruský námorný veliteľ S.O. Makarov a americký S. Loyd.

Prvá zmienka o matematických trikoch sa stretávame v knihe ruského matematika Leontyho Filippovicha Magnitského, ktorá vyšla v roku 1703. Všetci poznáme veľkého ruského básnika M.Yu. Lermontov, ale nie každý vie, že bol veľkým milovníkom matematiky, zvlášť ho priťahovali matematické triky, ktoré veľa poznal, a niektoré z nich vymyslel sám.

Na enormnú kognitívnu a vzdelávaciu hodnotu intelektuálnych hier opakovane poukázal K.D.Ushinsky, A.S. Makarenko, A.V. Lunacharsky. Medzi tých, ktorí ich mali radi, boli K. K. Tsiolkovský, K.S. Stanislavsky, I. G. Erenburg a mnoho ďalších významných ľudí.

Osobitne by som chcel spomenúť amerického matematika, kúzelníka, žurnalistu, spisovateľa a popularizátora vedy Martina Gardnera.

Narodil sa 21. októbra 1914. Vyštudoval katedru matematiky na University of Chicago. Zakladateľ (v polovici 50-tych rokov), autor a moderátor (do roku 1983) nadpisu „Matematické hry“ časopisu „Scientific American“ („Vo svete vedy“). Gardner interpretuje zábavu ako synonymum pre fascinujúcu, zaujímavú kogníciu, ale mimozemskú zábavu. Medzi Gardnerovými dielami sú filozofické eseje, eseje o histórii matematiky, matematické triky a „komiksy“, populárne náčrtky prírodných vied, príbehy sci-fi, úlohy na rýchlu prácu.

Gardnerove články a knihy o zábavnej matematike sú obzvlášť populárne. V našej krajine vyšlo sedem kníh Martina Gardnera, ktoré zaujmú čitateľa a povzbudia nezávislý výskum. „Gardnerov štýl“ sa vyznačuje jasnosťou, jasnosťou a presvedčivosťou prezentácie, brilanciou a paradoxom myslenia, novosťou a hĺbkou vedeckých nápadov.

Medzi našimi krajanmi by som rád vymenoval Y. I. Perelmana. Yakov Isidorovich Perelman neurobil žiadne vedecké objavy, nevynalezl nič v oblasti technológie. Nemal žiadne akademické hodnosti a tituly. Venoval sa však vede a štyridsaťtri rokov priniesol ľuďom radosť z komunikácie s vedou. To je jeho kniha, že cesta začína vo fascinujúcom svete matematiky, fyziky, astronómie. A práve jeho knihy mi pomohli napísať túto prácu. Ignatiev E.I., Kordemsky B.A. výrazne prispel k popularizácii matematiky. a mnoho ďalších ruských vedcov, učiteľov, metodikov.

Matematické triky sú zaujímavé práve preto, lebo každý trik je založený na matematických zákonoch. Ich zmyslom je uhádnuť počty, ktoré počíta publikum. Milióny ľudí vo všetkých častiach sveta sa zaujímajú o matematické triky. A to nie je prekvapujúce. „Gymnastika mysle“ je užitočná v každom veku. A triky trénujú pamäť, zaostrujú pohotovosť, rozvíjajú vytrvalosť, schopnosť logicky myslieť, analyzovať a porovnávať.

Kapitola 2. Matematické triky

Zamerajte „Hádajte počet vymyslených čísel.“

Požiadajte ktoréhokoľvek študenta, aby vymyslel číslo.

Potom musí študent toto číslo vynásobiť 2, k výsledku pridať 8,

výsledok vydeľte 2

a odneste zamýšľané číslo.

V dôsledku toho kúzelník odvážne volá číslo 4.

Odpoveď na trik:

Divák počal číslo 7

1) 7●2 = 14 2) 14 + 8 = 22 3) 22/2 = 11 4) 11 – 7 = 4

Odhaduje sa číslo X.

2) X ● 2 2) X ● 2 + 8 3) (X ● 2 + 8) / 2 4) (X ● 2 + 8) / 2 - X = X + 4 - X = 4

Dostali sme 4, bez ohľadu na pôvodne požadované číslo

Zaostrenie „Magický stôl“.

Vidíte tabuľku, v ktorej sú čísla od 1 do 31 napísané špeciálnym spôsobom v piatich stĺpcoch.

Vyzývam prítomných, aby mysleli na akékoľvek číslo z tejto tabuľky a uviedli, v ktorých stĺpcoch tabuľky sa toto číslo nachádza.

Ah, táto zábavná aritmetika!

V lekcii môžu deti stručne hovoriť o životopisoch zakladateľov aritmetiky v Hellasu. Napríklad o Pythagoras, Euclid, Archimedes. Vysvetlite, že čísla označili písmenami. Spýtajte sa detí, ktoré prišli s modernými číslami, ktoré používame. Mali by si to pamätať z ponaučení z histórie. Povedzte prečo a kým bola vynájdená nula.

Nové zameranie je pridanie viacerých číslic

Toto je súťaž v počítaní rýchlosti. Nechajte celú triedu zvedavo sledovať poznámky na tabuli.

Jeden študent napíše niekoľko trojciferných čísiel. Predpokladajme, že 538, 784, 296, 429.

Druhé, ktoré pozná tajomstvo, k nemu rýchlo pridá svoju vlastnú sériu čísiel: 461, 215, 703, 570. V tomto čísle každé číslo doplňuje číslo súpera na 9. Táto séria okamžite pripočítava k vzorcu x * (10 ʸ - 1), kde x je počet napísaných čísla a y je počet číslic každého čísla. To je 4 * (10 - 1) = 3 996.

Ako sa Math stane obľúbeným

Nie príliš komplikované matematické zábavy, ktoré ohromujú predstavivosť nielen rovesníkov na záhrade, ale aj rodičov, ktorí už dlho aritmeticky nezískavajú zábavné úlohy, vás nútia zaujať matematické hádanky. A potom začnite vyhľadávať a čítať knihy od Ya.I. Perelman, najväčší kúzelník, ktorý dokáže ukázať zložité veci ako detektívny príbeh s pokračovaním. Tieto knihy, ktoré chcem neustále opakovať, sú napísané tak živé, zábavné a zaujímavé. Napríklad má príbeh s názvom „Výpredaj“. Starý muž prišiel k chamtivému bohatému milionárovi a navrhol, aby každý deň na mesiac priniesol tisíc rubľov, čo by za to zaplatilo. Prvý deň 1 kopeck, druhý dvakrát toľko - 2 kopecks, tretí deň - 4. Takže každý deň sa suma platby za tisíc rubľov zdvojnásobí. "Súhlasím, je to skvelé," zvolal bohatý muž. Všetko mu šlo dobre dva týždne a potom si začal všimnúť, že za 1 000 rubľov platí podstatne viac. Celý príbeh nebudeme prerábať peniazmi. Povedzme len jednu vec.

Piate zameranie

Je jednoduchý a zábavný. Nechajte dvoch v triede ísť na hraciu plochu. Jeden, ktorý pozná výsledok vopred, vyhlási: „Bez ohľadu na to, čo robíte, nech si vyberiete akékoľvek číslo, pod mojím vedením budete mať iba päť odpovedí.“ Každý bude ohromený, ale bude pozorne sledovať akcie na tabuli. Každý, kto nepozná tajomstvo, napíše akékoľvek číslo, dokonca aj veľmi dlhé. Z tohto bude pre neho ťažšie. Predpokladajme, že napísal dvesto dvadsaťjeden. Teraz je potrebné pridať číslo, ktoré za ním nasleduje, to znamená dvesto dvadsaťdva. Musia sa pripočítať a suma bude štyristo štyridsaťtri. Ak chcete pridať ďalších deväť. Ukázalo sa, že štyristo päťdesiatdva. Ďalej sa musí rozdeliť na dve časti. Od kvocientu, ktorým je číslo dvesto dvadsaťšesť, je potrebné odpočítať prvé číslo, dvesto dvadsaťjeden. Odpoveď je päť, ako som sľúbil. Ako to vyzerá:

Ste zvedaví? Potom pokračujme!

Hádajte, že je prečiarknuté číslo

Nech si niekto vymyslí číslo, napríklad 256. Musí do neho pridať všetky čísla. Ukáže sa 13. Z plánovaného počtu by sa mala odpočítať prijatá suma: 256-13 = 243. V tomto rozdiele označte akékoľvek číslo a nahláste zostávajúce čísla. Napríklad, prečiarkol štyri a okamžite ste o tom hovorili. Každý je ohromený.

Ako sa to robí? Bolo vám povedané, čísla dva a tri. Hľadáme číslo, ktoré spolu s údajmi poskytne najbližšie číslo deliteľné deviatimi, bez zvyšku - v tomto prípade štyri (2 + 3 + 4 = 9). Takže sme dostali prečiarknuté číslo štyri.

Prečo sa to stalo? Pretože ak odčítate súčet svojich číslic od čísla, určite získate číslo deliteľné deviatimi, to znamená číslo, ktorých súčet číslic je deväť.

Tento príklad uvádzame na trojciferných číslach. Koncipované číslo sedemsto tridsaťosem. Súčet ich čísel je osemnásť. 738 - 18 = 720. Preškrtnite sedem. Skladaný dva a nula. Najbližšiemu číslu, ktoré je deliteľné deviatimi, chýba sedem. Odpoveď je správna: sedem.

Obľúbený trik

Násobenie dvoj- alebo trojmiestneho čísla jedenástimi je pozoruhodne ľahký, užitočný a krásny trik.

Našou úlohou je znásobiť štyridsaťpäť jedenástimi v mysli. Stačí pridať obe čísla, štyri a päť, a potom ich súčet, deväť, vložený medzi štyri a päť. Dostaneme správnu odpoveď: 495. Skontrolujte toto matematické zameranie na kalkulačke.

Pre trojciferné číslo uvádzame príklad. Vezmite číslo 214. Musí sa vynásobiť jedenástimi. Odpoveď sa začína prvou číslicou a končí sa poslednou. A čo je v strede? Malo by to tak byť. Pridajte prvú číslicu k druhej (2 + 1 = 3) a druhú k tretej (1 + 4 = 5), usporiadajte ich do nasledujúcej postupnosti 2354. Toto je odpoveď. Prepočítať na kalkulačke pomocou iných čísel.

Teraz viete jednoduché matematické triky a ich tajomstvá.

Obsah tohto matematického zamerania.

Oznámte publiku, že môžete hádať narodeniny cudzincov, ktorí sedia v hale.

 • Zavolajte niekoho a ponúknite mu, aby sa znásobil do 2. dňa svojich narodenín
 • Potom nechajte divákovi pridať výsledné dielo a číslo 5,
 • Teraz ho vynásobte obdržanou sumou o 50.
 • Na tento účel je potrebné pridať číslo mesiaca narodenia (júl - 7, január - 1)
 • nahlas pomenujte výsledné číslo.

Po sekunde pomenujete deň a mesiac narodenia diváka.

Zamerajte obsah.

 • Požiadajte ktoréhokoľvek diváka, aby vymyslel číslo,
 • po tomto čísle by mal vynásobiť 2,
 • pridať k výsledku 8,
 • výsledok sa vydelí 2 a
 • odpočítať zamýšľané číslo.

Výsledkom je, že odvážne zavolajte na číslo 4.

Tajomstvo zamerania.

Napríklad divák počal číslo 7. 7x2 = 14 14+ 8 = 22 22: 2 = 11 11-7 = 4

Hádajte narodeniny

Obsah tohto matematického zamerania.

Oznámte publiku, že môžete hádať narodeniny cudzincov, ktorí sedia v hale.

 • Вызовите любого желающего и предложите ему умножить на 2 число дня своего рождения
 • Затем пусть зритель сложит получившееся произведение и число 5,
 • теперь пусть умножит на 50 полученную сумму.
 • К этому результату необходимо прибавить номер месяца рождения (июль — 7, январь — 1)
 • вслух назвать полученное число.

Через секунду вы называете день и месяц рождения зрителя.

Секрет этого математического фокуса.

Všetko je veľmi jednoduché. В уме от того числа, которое назвал зритель, отнимите 250.

У вас должно выйти трехзначное или четырехзначное число. Первая и вторая цифры — день рождения, две последние — месяц.

Počet hádanie číslo

Na toto matematické zameranie budete potrebovať:

 • vopred pripravené listy papiera (podľa počtu divákov),
 • ceruzky alebo perá (podľa počtu divákov),
 • kalkulačky.

Zamerajte obsah.

Predstavte sa publiku ako skvelý matematik, tréner čísel, čítajte myšlienky iných ľudí. Požiadajte divákov, aby vymysleli číslo. Môžete si položiť absolútne akúkoľvek otázku, napríklad: koľko dní v týždni by ste chceli jazdiť na bicykli, jesť krupicu, nechodiť do školy, behať cez kaluže. Celý bod nie je v otázke, ale v počte predstavenom publiku.

Distribuujte kúsky papiera a perá publiku a dajte úlohe písomnú odpoveď na svoju otázku. Nechajte všetci napísať, koľko dní v týždni by chcel jesť mrkvu.

Teraz nechajte každého vynásobiť toto číslo 2, potom k výslednému počtu mrkvy vynásobte 5 a túto sumu vynásobte 50. Teraz nechajte každý urobiť toto: ak to bolo už narodeniny tohto roku, pridajte 1750, ak nie - 1749. Teraz by si každý mal od tohto čísla odpočítať rok narodenia a k tomuto číslu pridať 7.

Tajomstvo zamerania.

Napríklad divák počal číslo 7. 7x2 = 14 14+ 8 = 22 22: 2 = 11 11-7 = 4

Hádajte narodeniny

Obsah tohto matematického zamerania.

Oznámte publiku, že môžete hádať narodeniny cudzincov, ktorí sedia v hale.

 • Zavolajte niekoho a ponúknite mu, aby sa znásobil do 2. dňa svojich narodenín
 • Potom nechajte divákovi pridať výsledné dielo a číslo 5,
 • Teraz ho vynásobte obdržanou sumou o 50.
 • Na tento účel je potrebné pridať číslo mesiaca narodenia (júl - 7, január - 1)
 • nahlas pomenujte výsledné číslo.

Po sekunde pomenujete deň a mesiac narodenia diváka.

Tajomstvo tohto matematického triku.

Všetko je veľmi jednoduché. V mysli odpočítajte 250 od čísla, ktoré divák volal.

Mali by ste dostať trojciferné alebo štvormiestne číslo. Prvá a druhá číslica sú narodeniny, posledné dve mesiace.

Počet hádanie číslo

Na toto matematické zameranie budete potrebovať:

 • vopred pripravené listy papiera (podľa počtu divákov),
 • ceruzky alebo perá (podľa počtu divákov),
 • kalkulačky.

Zamerajte obsah.

Predstavte sa publiku ako skvelý matematik, tréner čísel, čítajte myšlienky iných ľudí. Požiadajte divákov, aby vymysleli číslo. Môžete si položiť absolútne akúkoľvek otázku, napríklad: koľko dní v týždni by ste chceli jazdiť na bicykli, jesť krupicu, nechodiť do školy, behať cez kaluže. Celý bod nie je v otázke, ale v počte predstavenom publiku.

Distribuujte kúsky papiera a perá publiku a dajte úlohe písomnú odpoveď na svoju otázku. Nechajte všetci napísať, koľko dní v týždni by chcel jesť mrkvu.

Teraz nechajte každého vynásobiť toto číslo 2, potom k výslednému počtu mrkvy vynásobte 5 a túto sumu vynásobte 50. Teraz nechajte každý urobiť toto: ak to bolo už narodeniny tohto roku, pridajte 1750, ak nie - 1749. Teraz by si každý mal od tohto čísla odpočítať rok narodenia a k tomuto číslu pridať 7.

Uhádnutý výsledok matematických výpočtov

Budete potrebovať: vopred pripravené listy papiera, ceruzky alebo perá, kalkulačky.

Zamerajte obsah.

Pozvite divákov, aby vymysleli trojciferné číslo a zapísali ho na papier. Pri číslovaní musí byť splnená jedna podmienka: počet stoviek by sa nemal rovnať počtu jednotiek a nemal by byť menší alebo väčší ako počet jednotiek. Ak ste stále zmätení v stovkách a jednotkách, potom na prvom mieste v trojciferných číslach sú stovky, v druhej desiatke, na tretej jednotke (napríklad to urobí číslo 531).

 • Teraz musí obecenstvo otočiť predstavené číslo, t. zapisujte čísla v opačnom poradí (135).
 • Potom by obecenstvo malo vziať tieto dve čísla a odpočítať menšie z väčších (531 - 135).
 • Výsledný rozdiel sa musí znova otočiť (396, 693) a pridať tieto dve čísla (396 + 693).
 • Potom by jeden z divákov mal k prijatej sume pridať 100, druhý - 200, tretí - 300 atď.
 • Teraz môžete uhádnuť, čo sa stalo každému divákovi, ale za predpokladu, že k svojmu poslednému číslu pridá 1 089. Prvý divák, ktorý pridal 100, získa 1 189, druhý - 1 289, tretí - 1 389.
 • Teraz požiadajte ktoréhokoľvek z divákov, aby pomenoval výslednú postavu.
 • Mali by ste dostať dvojciferné alebo trojmiestne číslo. Prvá číslica je počet mrkiev, zvyšok je vek osoby. Tajomstvo zamerania. Bez ohľadu na to, koľko pridajú alebo odoberú, jedná sa o triky algebry. To všetko nevedia iba vaši diváci tajný trik v číslach, ktoré ich prinútite pridať, odpočítať, rozdeliť.
 • Takto to vyzerá. Napríklad 2 dni v týždni budete jesť mrkvu.
 • Teraz vynásobte 2 x 2, dostanete 4.
 • Potom pridajte 4 až 4, je to 9, potom 9-krát 50, je to 450.

Povedzme, že máte narodeniny 18. júla 1997. Napríklad teraz je mesiac september a vaše narodeniny už uplynuli.

 • Ak teda pridáte číslo 1 750 do 450, dostanete 2 200.
 • Teraz odpočítajte rok narodenia 1997 od čísla 2 200, dostanete 203, pridajte 7 k tomuto číslu.
 • Výsledok je 210 (2 dni a 10 rokov).

V druhom prípade odpočítajte 1 997 od čísla 2 199, získajte číslo 202, pridajte 7, získajte 209. Takže sú tvorené 2 dni mrkvy a 9 rokov záhady.

Tip: Pred vykonaním tohto matematického triku rozdajte kalkulačky publiku, aby sa pri výpočtoch nerobili chyby, a sami si napíšete poradie operácií s číslami na karte prvýkrát: čo vynásobiť, čo pridať, čo odpočítať.

Tajomstvo zamerania.

Aby ste zistili, čo sa stalo, nemusíte poznať plánované číslo. Hlavné je pridať k číslu 1 089 číslo (100, 200, 300, 400), ktoré pridali na samom konci. Aby ste sa nezamieňali s tým, čo sa stalo, na samom konci zamerania môžete rozdávať karty s číslami 100, 200, 300 a požiadať ich, aby ich držali a hádali konečný výsledok.

Budete potrebovať: vopred pripravené listy papiera (podľa počtu divákov), ceruzky alebo perá, kalkulačky.

Obsah matematického zamerania.

 • Pozvite svojich divákov, aby vymysleli dvojciferné číslo.
 • Teraz ich vynásobte počtom desiatok dvoma,
 • pridať k tejto práci číslo 5,
 • vynásobte túto sumu 5,
 • do výsledného produktu sa pridá 10 a počet jednotiek tohto čísla, ktoré bolo koncipované.

Nechajte ktorýkoľvek divák povedať, čo urobil. Odpočítajte číslo 35 od výsledku (je lepšie to urobiť v mysli alebo na kalkulačke, bez toho, aby ste sa divákov venovali svojim činnostiam), a môžete pomenovať číslo predstavené publikom.

Pin
Send
Share
Send
Send