Užitočné tipy

Najlepšie tance

Pin
Send
Share
Send
Send


podceňovanie (Gav. Hula) - havajský tanec sprevádzaný rytmickou hudbou a skandovaním, známy ako mele (Gav. Mele).

Vyniká niekoľko druhov tanca:

  • kahiko (Gav. kahiko) - starodávna verzia tanca hula, ktorý sa odohral pred objavením sa prvých Európanov na Havajských ostrovoch,
  • auana (gav. ʻauana) - akýsi hula, ktorý sa vytvoril v storočí XIX-XX pod vplyvom západného vplyvu. Vystúpenie tohto typu hula sprevádza spievanie a hranie „západných“ hudobných nástrojov: gitara, ukulele a kontrabas.

Hula kahiko

V havajskej mytológii sa zachovalo niekoľko legiend, ktoré hovoria o pôvode tanca. Podľa jedného z nich hula vytvorila havajská bohyňa Laka na ostrove Molokai, blízko posvätného miesta Kaan. Podľa iného príbehu, hula dance vynašiel hrdina menom Hiiaka, ktorý sa svojím tancom pokúsil upokojiť svoju nahnevanú sestru, bohyňu sopiek Pele. Podľa tretej legendy vynašiel hula samotná bohyňa Pele, ktorá sa snažila utiecť od svojej sestry Namakaokahai (bohyne oceánov). Po nájdení ostrova Havaj, kde jej morské vlny neohrozili, vyliezla na jednu zo sopiek a tancovala na počesť svojho prvého víťazstva v hula.

S príchodom amerických protestantských misionárov na ostrovy v roku 1820 bola hula zakázaná ako pohanský tanec. Rovnaký zákaz nasledoval aj Alija, predstavitelia havajskej šľachty. Avšak za vlády kráľa Davida Kalakaua (1874 - 1891), ktorý venoval veľkú pozornosť zachovaniu havajských tradícií, sa tanec oživil. Následnú záštitu nad tancom priniesla princezná Ruth Keelikolani, ktorá prikladala veľký význam obnoveniu umierajúcej kultúry predkov pod tlakom cudzincov a západného vplyvu. Výsledkom je špeciálny druh hula, kui (v preklade z havajského jazyka - „Zmes starých a nových“).

Začiatkom 20. storočia prešla tradícia hula významnými zmenami v dôsledku prílevu mnohých turistov na havajské ostrovy. Výsledkom je, že hula sa stala jednou z turistických atrakcií a atrakcií Havaja.

Hula Kahiko [upraviť |

Pozrite si video: El Perdon - Enrique Iglesias - Nicky Jam - Fitness Dance Zumba (December 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send