Užitočné tipy

Lesklý náter na drevené povrchy

Pin
Send
Share
Send
Send


Čo je to - poľština, ľudia sa naučili v staroveku. Je uznávaný ako jeden z najbežnejších krycích náterov, ktorý získal slávu vo viktoriánskych časoch a zachoval si svoju popularitu dodnes. Leštidlo je vyrobené zo šelaku - látky, ktorá má štruktúru podobnú vosku.

Klady a zápory poľského jazyka

Leštidlo je veľmi ľahko poškriabané, nemá odolnosť voči alkoholu a vode - môžu na povrchu zanechávať škvrny. Jeho vonkajšia atraktivita a schopnosť leštiť povrch zrkadlovým leskom však vždy priťahujú veľké množstvo kupujúcich. Spoločnosti zapojené do spracovania drevného materiálu ochotne trávia čas vývojom lakov a pracujú s ním.

Druhy lakov

Leštidlo na drevo pre domácich majstrov sa dá vyrobiť bez veľkého úsilia. Aby ste to dosiahli, musíte rozpustiť malé kúsky šelaku v denaturovanom alkohole. Lak na drevo sa však predáva na stavebných trhoch a často je vhodnejšie ho kúpiť, ako si ho vyrobiť sám. Zakúpený produkt je možné použiť okamžite a nestrácať čas čakaním.

Po odpovedi na otázku, čo to je - lak, je potrebné sa oboznámiť s druhmi tejto povrchovej úpravy.

  1. Lak na gombíky je zlatožltej farby a je vyrobený z najkvalitnejšieho šelaku. Tento názov bol daný produktu kvôli skutočnosti, že výrobcovia dali chladiacemu materiálu tvar malého disku, ktorý vyzeral trochu ako gombík. Prvky sa ukázali ako takmer priehľadné. Ak ich študujete vo svetle, môžete dokonca zvážiť, aký čistý je tento materiál. Teraz sa tento povlak vyrába vo forme malých vločiek.
  2. Obvyklý lesk je vyrobený zo šelakových vločiek oranžovej farby, je tiež čistý. Tento materiál na spracovanie sa vyznačuje pomerne tmavým odtieňom - ​​svetlo hnedou.
  3. Materiál tmavej farby, ktorý sa tiež nazýva granátové jablko, sa vyznačuje bohatou červeno-hnedou farbou. Tento lak sa používa na spracovanie materiálu z červeného dreva alebo iného podobného farbiva. Takúto látku možno v prípade potreby použiť aj na „oživenie“ dreva, ktoré nemá dostatočne teplý odtieň.
  4. Biely lak je vyrobený z bieleného šelaku a dá sa použiť pri spracovaní ľahkého dreva.
  5. Priehľadný povlak sa získa vylúčením zo zmesi prírodného vosku, ktorý sa rozpustí v bezfarebnom šelaku. V prípade potreby sa môže použiť na zmenu farby najľahšieho dreva.
  6. K dispozícii je tiež farebný lak. Čo je to? Jedná sa o materiál, ktorý obsahuje množstvo farbív - červené, čierne a zelené. Každá farba povlaku sa používa na špecifické účely. Napríklad čierna sa používa na farbenie klavírov, zatiaľ čo červená a zelená sa môžu použiť, ak je to potrebné na výber správneho odtieňa. Takže pomocou zelenej farby môžete vizuálne „starnúť“ drevo a červené naopak „omladiť“ materiál, ktorý stratil svoju prezentáciu.

Materiálové použitie

Lak, pokiaľ je aplikovaný, si vyžaduje trochu zručnosti. Bez potrebných zručností bude rovnomerný náter dosť ťažký. Skúseným spracovateľom dreva sa odporúča nanášať náter špeciálnou kefou, pričom každú novú vrstvu po aplikácii brúsime (pri tradičnom spôsobe nanášania je povrch vyleštený špongiou). Niekedy, pre najlepší výsledok, by ste nemali používať obyčajný lak, ale taký, ktorý obsahuje špeciálne prísady, ktoré mu nedovoľujú rýchlo schnúť. Preto nie je povolený výskyt pruhov a stôp kefy.

Špecifiká aplikácie špeciálneho a bežného laku

Špeciálny lak sa nanáša štetcom z mäkkého materiálu. Je dôležité zabezpečiť jednotnosť pokrytia. Hodinu po maľovaní povrchu vrstvou látky je potrebné povrch vyleštiť špeciálnym brúsnym papierom so silikónovými inklúziami a potom nanesiť ďalšiu vrstvu. Potom zopakujte rovnaké kroky ešte viackrát.

Zvyčajný lesk sa nanáša hlavne bavlnenou špongiou - kúskom bavlnenej vlny, ktorá je zabalená do ľanu. Tento spôsob spočíva v potiahnutí materiálu rovinou v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek a postupne pokrýva celú plochu. Potom by ste mali zmeniť smer náteru a znova natrieť povrch lakom. Dokončite prácu priamymi ťahmi rovnobežne s drevenými vláknami.

"Button" lak

Zlatožltá farba je vyrobená zo šelaku najvyššej kvality. Tento názov sa objavil kvôli skutočnosti, že pri chladení dostal šelak tvar plochého 50 mm disku, podobný gombíkom. Sú dosť tenké a preto priesvitné - ak sa pozriete cez taký disk do svetla, môžete vidieť stupeň čistoty látky. V súčasnej dobe je tento lak k dispozícii vo forme vločiek.

DIY lak

Pri výrobe leštidiel budete potrebovať olúpaný šelak, ktorý sa musí rozpustiť v alkohole a pridať k nemu benzén. Po tomto postupe sa musí zmes pretrepať a potom sa nechá stáť po dobu 1,5 dňa v pokoji. Potom sa tekutina rozdelí do dvoch vrstiev: horná, vhodná na použitie a dolná, kde sa usadia všetky nečistoty znečisťujúce šelak. Po príprave zmesi je potrebné vrchnú vrstvu vypustiť a použiť ako lak.

Výroba leštičiek sama o sebe môže byť spôsobená skutočnosťou, že nie vždy zakúpené riešenie spĺňa všetky požiadavky. Na pokrytie mozaikovej štruktúry je preto potrebné mať priehľadnú textúru, ktorú je v obchodoch pomerne ťažké nájsť. Navyše, niekedy v maloobchodných predajniach, sa vôbec nenachádza žiadny lak na drevené materiály. Aj samotný povlak je odolný a odolný materiál, ktorý s náležitou starostlivosťou vydrží mnoho rokov.

Recenzie zákazníkov

Recenzia o laku ako jednom z najlepších náterov priťahujú stále viac pozornosti k materiálu. Obzvlášť tí, ktorí radi robia všetko vlastnými rukami. Majstri berú na vedomie, že je veľmi jednoduché vyrobiť lak. V dôsledku aplikácie získa drevený povrch krásny odtieň a lesk.

Spätná väzba od skúsených majstrov pomôže začiatočníkom pochopiť, čo to je - poľština. Napriek tomu, že dostatočný počet vrstiev je ľahko poškriabateľný, môže trvať pomerne dlho, najmä ak sa takto nepoškodíte umiestnením pevných predmetov na takto ošetrený povrch.

Farebné laky

Obsahujú červené, čierne alebo zelené farbivá. Čierny lak sa používa hlavne na leštenie klavírov a červený a zelený na zladenie farieb. Napríklad zelený lak zníži jas červenej farby mahagónu a dodá mu tak „starý“ vzhľad. Červený lesk má opačný účinok a dodáva hnedým odtieňom bohatosť. Farba akéhokoľvek laku sa dá zmeniť pridaním kvapky škvrny na alkohole.

Nanášanie laku

Tradičný lak vyžaduje dostatočné zručnosti a skúsenosti, aby sa dosiahol dobrý výsledok. Preto mnohí spracovatelia dreva radšej povlakujú lak pomocou štetca, brúsia každú vrstvu po aplikácii skôr, ako ju tradične vyleštia špongiou.

Je ešte lepšie použiť lak s obsahom špeciálnych prísad v ňom, spomaliť jeho schnutie, čo vám umožní zbaviť sa pruhov a stopy po štetci.

Nanášanie laku sa štetcom

Mäkkou kefou naneste vrstvu špeciálneho laku určeného na použitie s kefou.

Drvenie drôtom

Posledný náter zľahka obrúste drôtenkou a smerom k vláknam.

Technika nanášania špeciálnych lakov štetcom sa ľahko zvládne. Naneste vrstvu jemne štetcom. Po približne hodine sa povrch zľahka obrúsi suchým kremíkovým kremíkovým brúsnym papierom a položí sa druhá vrstva. Rovnakým spôsobom položte tretiu vrstvu, nechajte uschnúť a vyleštite oceľovou vlnou triedy 0000 a namočte ju do voskovej leštičky. Po 15 minútach vyleštite mäkkou handrou.

Nanášanie laku

Lak sa tradične nanáša pomocou guľôčky z bavlnenej vlny zabalenej v bielej ľanovej handričke, čím sa získa mäkký vankúš alebo tampón, ktorý sa nazýva „špongia“ alebo „vankúš“.

Špongia

Materiál na čalúnenie čalúnenia je najlepšou voľbou pre špongiu, ale obyčajná bavlnená vlna bude na tieto účely takmer rovnako dobrá. Vezmite si hrsť materiálu, dajte mu tvar približne vajca a vložte ho do stredu štvorca (so stranou 225 - 300 mm) ľanovej ľanovej chlopne (1). Položte jeden roh plátna na bavlnu (2), potom sklopte okraje klapky (3) a voľné konce plátna pozbierajte do dlane (4). Vyhladzujte záhyby na plátne - spodnej časti tampónu.

1. Položte kúsok bavlny na štvorcový ľanový plát2. Ohnite jeden roh3. Prehnite okraje4. Držte dlaň za ruku

Impregnácia tampónom

Rozbaľte plachtu a priložte špongiu na dlaň a na tampón nalejte šelak tak, aby vyplnil celý objem vaty, ale nevytekal. Zložte plátno znova, ako už bolo uvedené, a zatlačte tampón do zbytočného orezaného dreva, aby lak rovnomerne nasiakol celú podošvu. Končekom prsta naneste na podošvu kvapku ľanového oleja ako mazivo.

Lakovanie tvarovaných hrán a rezieb

Panely s veľkými, plytkými kontúrami môžu byť vyleštené tampónom, ale hlboké drážky, drážky a rezby ošetrite jemne zriedenou mäkkou kefou. Veverička kefa je ideálna pre tieto účely, ale môžete robiť s pravidelnou vysoko kvalitnou kefou. Lak nanášajte pomerne rýchlo a rovnomerne, ale venujte čas tomu, aby sa nevytvárali žiadne netesnosti. Po vytvrdnutí šelaku vykonajte ošetrenie alkoholom, ako je opísané nižšie, ale ľahko ho rozdrvte, inak môžete z vyčnievajúcich častí odstrániť príliš veľa laku.

Spracovanie alkoholu

Ľanové mazivo zanecháva povrchovú úpravu. Môžete ich odstrániť a vyleštiť povrch lesklou špongiou, ktorá prakticky neobsahuje šelak, ale podrážkou navlhčenou niekoľkými kvapkami denaturovaného alkoholu. Pracujte na povrchu tampónom iba priamym rovnobežným pohybom, jemne spustite a zdvihnite špongiu na povrch na začiatku a na konci každého náteru. Hneď ako sa špongia začne spomaľovať, doplňte ju metylovanými liehmi. Po niekoľkých minútach môžete skontrolovať, či sa zdvih nezmizol. Ak nie, opakujte liečbu alkoholom, kým nedosiahnete správnu kvalitu. Po pol hodine vyleštite povrch suchou mäkkou handričkou, ktorá sa používa na zotretie prachu, a nechajte produkt aspoň týždeň schnúť, aby sa povrch vytvrdol.

Matný povrch

Ak sa zrkadlový lesk povrchovej úpravy z nejakého dôvodu nehodí, je možné úplne vysušený povrch vyrobiť matným ľahkým trením gule z oceľovej žinky triedy 0000 nasiaknutej voskovým tmelom. Rovnobežné ťahy rovnomerne prekrývajte, až kým sa celý povrch nestane rovnomerne matný, potom ho vyleštite mäkkou handričkou a podľa potreby pridajte malé množstvo voskovej mastixu, až kým nedosiahnete príjemný „saténový“ lesk.

Pin
Send
Share
Send
Send