Užitočné tipy

Aké ventily berú druhú oktávu na rúre

Pin
Send
Share
Send
Send


Digresia: Koľko pozícií na potrubí môže byť, ak má 3 ventily? Pre niekoho, kto je oboznámený s kombinatorikami, je to elementárne: lisované polohy ventilov P = 3! = 1x2x3 = 6, berúc do úvahy nestlačené ventily, bude ich celkom 7. Musí sa pamätať na:

1 poloha - nestlačený žiadny ventil, 2 poloha - stlačený druhý ventil, 3 poloha - stlačený prvý ventil, 4 polohy - 1 a 2 ventily, 5 pozícia - 2 a 3 ventily, 6 poloha - 1 a 3 ventily, 7. pozícia - stlačené sú ventily 1 a 2 a 3.

Poučenie z hry na trúbku. staccato

Pri hraní na trúbku by mal byť zvuk zreteľný s dobrým tlakom vzduchu, hlasným a zvučným. Zároveň je to, akoby sa vyslovovala krátka slabika „Ta“. Vyberte si ten správny okamih, aby ste pochopili mechanizmus pôsobenia jazyka a prúdu vzduchu pri hraní staccata na rúre. Pero umiestnite medzi pery (ako ventil), blokuje cestu vzduchu, potom ju rýchlo odstráňte, späť a späť s prívodom vzduchu.

Tento prirodzený pohyb je známy všetkým a je podobný hnutiu „pľuvanie“, ale najskôr musíte vykonať nasledujúcu postupnosť: - udržujte čeľusť natiahnutú dopredu, - vdychujte nosom alebo rohmi úst, - vytiahnite jazyk, takmer sa dotknite náustku, - pred fúkaním držte vzduch. , - jemne pritlačte pery na náustok, - povedzte slovo [Thah] (pre tých, ktorí hovoria po anglicky, je to ľahké).

Toto usporiadanie jazyka dáva na oblohe priestor na priechod vzduchu. Ústa a jazyk pri formovaní zvukového útoku pri hraní na trúbku.

Pre výkonných umelcov z krajín bývalej únie bude zrozumiteľnejšie zariadiť jazyk, akoby v „pľuvaní“. Ak prebývame podrobnejšie, prvou spoluhláskou [Th] v slabike [Thah] je štrbinový zvuk s hlasom - medzi prednou hranou jazyka a hornými zubami by sa mala vytvoriť medzera. Druhá samohláska [a] je temný zvuk podobný ruskému „a“ v strese. A posledná spoluhláska [h] je iba výdych. Rozdiely vo výkonných školách pre dychové nástroje.

Staccato je ťažké cvičenie na trúbke, ale nič viac než iné cvičenia. Pamätajte však, že existujú rôzne druhy staccata. Dôležitú úlohu hrá aj fyziologická štruktúra čeľuste a úst, takže musíte hľadať vlastné nastavenie ušného vankúša. Aby bolo možné určiť, aké ľahké je hrať na staccato pipe, musíte experimentovať s pozíciou jazyka a pier.

Napríklad: - jazyk presne v strede nie je príliš pokročilý, jazyk je tesne pod stredom, jazyk je presne v strede navrhnutý, jazyk je mierne nad stredom.

Všetky tieto možnosti sú pri hraní na trúbke vhodné pre rôzne typy staccata. Vyberte si poznámky na staccato a robte cvičenia, medzi nimi. Dýchajte plynulo a pomaly. Vypočujte si seba a ostatných umelcov porovnaním a analýzou. Dajte vzduch z dolnej časti brucha, nehrajte si s lenivosťou!

Existujú alternatívy so svetlejším jazykovým staccatom - umiestniť jazyk nad koniec oblúka zubov, zvnútra a pripevniť ho na ďasno, vyslovovať zvuky [Tch] a [Tchz]. V praxi si uvedomíte, že ľahký staccato (vo vnútri) je lepší na presné, čisté a rýchle hranie na trúbke ako ťažký staccato (vonku), ktorý je najvhodnejší na hranie vo vojenskej alebo jazzovej trúbke.

Poradie a držanie tela pri približovaní sa k staccatu: –– privedenie nástroja do pripravenej čeľuste, –– nadýchnutie, uzamknutie chráničov sluchu a jazyka, –– uvoľnenie vzduchu okamžite odstránením jazyka [Thouh], - pri hraní na trúbku bude vydávať plný zvuk bez vibrácií.

Poučenie z hry na trúbku. Hodnotné komentáre

Ak chcete začať hrať na trúbke a prehrávať hudbu, je veľmi užitočné použiť metronóm. Uistite sa, že to budete počuť a ​​nastavte ho na rýchlosť 60 až 80. Zvyknite si na používanie metronómu po celú dobu hrania akýchkoľvek cvičení na trúbke, pričom podľa potreby zmeňte rýchlosť. Pokúste sa vykonať cvičenie pomocou všetkých 7 pozícií zhora nadol. Musíte sa naučiť čítať noty. Vyzdvihnite si poznámky a precvičte si. Najprv bude trochu ťažké reprodukovať „správne zvuky“. Musíte sa naučiť používať presné množstvo a rýchlosť prúdenia vzduchu pre každú konkrétnu poznámku. Podstatou hry na trúbku je kvalita vášho prúdenia vzduchu, a preto je mimoriadne dôležité vytvoriť stabilný a konzistentný stĺpec vzduchu, ktorý naplní nástroj zvukom. Prúd vzduchu sa musí zhromažďovať v prúde a nesmie sa rozprašovať po stranách.

Držte pery pohromade, najmä v rohoch úst. Medzi perami musí dôjsť k vibráciám - vzduch je náustok, nielen medzi oboma perami! Pamätajte: ak stlačíte pery, budete mať zlý zvuk a veľmi rýchlo sa unavia. Naučte sa, ako v prípade potreby vytvoriť viac či menej tlak vzduchu v kolóne. Rozhodujúce je nastavenie, keď pozorujete polohu svalov tváre, brady, hlavy, zubov a tela. Naučte sa čítať a spievať poznámky, uistite sa, že sa zhodujú so skutočnými zvukmi a rozlíšite ich nielen podľa mena.

Ako robiť vysoké poznámky na trúbke MuzShock

Zložitosť dychových nástrojov spočíva v tom, že výška tónu nezávisí tak od rúk, ako od:

Profesionáli môžu dokonca hrať tú istú notu v dvoch až troch oktávach bez zmeny prstokladu. Avšak začiatočníci trubači majú problémy s extrahovaním vysokých tónov na prístroji. A to súvisí nielen s nedostatkom odbornej prípravy.

V tomto článku vám ukážeme, ako sa pohnúť, aby sa výsledok dosiahol rýchlejšie. Nezabudnite však, že výučba potrubia s učiteľom vetra je efektívnejšia ako po návode.

Správne dýchanie je kľúčovým prvkom pri hraní dychových nástrojov. Veľké množstvo vzduchu vám umožní hrať dlhé pasáže a schopnosť vytvoriť hustý prúd vzduchu je základom vysokých tónov. Toto pravidlo platí nielen pre trúbku: flautu, saxofón, harmoniku a dokonca aj píšťalku - každý nástroj sa riadi zákonmi fyziky. V tomto prípade zákon hovorí, že čím viac vzduchu prechádza otvorom za jednotku času a čím je otvor menší, tým vyšší je zvuk.

Ukazuje sa, že vysoké tóny vyjdú zreteľne a správne, musíte sa naučiť, ako vydýchať s podporou membrány - iba to môže poskytnúť silný tlak prúdu vzduchu v čase.

Chrániče sluchu sú spôsob, ako pridať trúbkarské pery. Výška poznámky sa mení pri pohybe a posúvaní rohov. Vysvetlenie je už citovaný zákon. Ak chcete hrať vysokú notu, znížte vôľu medzi perami. Ak to chcete urobiť, zložte ich, akoby ste sa rozhodli zapískať melódiu. Pery ale neohýbajte trubičkou, ale naopak stlačte. Pocit napätia je normálny.

Cvičenia s vysokou notou

Ak chcete rozšíriť pracovný rozsah, zahrajte si stupnice na začiatku každej hodiny. Začnite s najpohodlnejšími poznámkami a potom choďte vyššie. Trvanie každej noty nie je kratšie ako ½. Keď prechádzate rozsahom, ktorý máte k dispozícii, skúste vytiahnuť noty o oktávu vyššie bez toho, aby ste zmenili prstoklad - iba na úkor výdychu, jazyka a vankúša do uší.

Na takúto extrakciu zvuku sa môžete pripraviť tak, že si zahrajete noty „pedál“ - noty, ktoré sú pod rozsahom nástrojov. Tajomstvo spočíva v tom, že chrániče sluchu určené na hranie tónov za hranicami nástroja sú rovnaké ako pri hraní veľkých písmen. Toto zdokonalí túto zručnosť, pretože nízke tóny sa ľahšie extrahujú.

(Taliančina - Tromba, francúzština - Trompette, nemčina - Trompete, angličtina - trúbka)

História potrubia siaha do ďalekej minulosti a dnes je ťažké určiť, ktorý z dávnych národov vlastní svoj vynález. Ako signálny nástroj sa použila prírodná rúra.

V období stredoveku sa rovná kovová rúra používa nielen ako signálny nástroj, ale tiež na sprevádzanie všetkých druhov obradov a rituálov. Tento nástroj používali iba šľachtici a rytieri. Európska trúbka sa volala bezinky (stará hviezda - buisine). Prvá zmienka o použití potrubí v Rusku sa datuje do 10. storočia.

Už na začiatku XIII. Storočia. rúry boli rozdelené na vysoké (výšky) a nízke (basy). Následne sa rúry, podobne ako roh, začali deliť na rôzne druhy ladenia, stredné a vysoké. V XVII. Storočí. Najčastejšie používanými nástrojmi boli až neskôr, neskôr B byt, vyrobené nemeckými hudobnými majstrami Schmidtom, Nagelom, Heinleinom, Faith a anglickými majstrami Dudleyho a W. Booleho. Na prelome XVII - XVIII storočia. jedny z najlepších boli rúry I. Has zo Norimbergu. Nástroje boli vyrobené z medi, bronzu, striebra. V XVIII - začiatku XIX storočia. najčastejšie boli rúry budovy fa s ďalšími korunami v systémoch mi, e-flat, d-flat a do. Počas tohto obdobia sa rozšírili rúry vyrobené v Moskovskej továrni hudobných nástrojov ruskými majstrami N. Kotelnikovom, D. a S. Mikhailovsom a I. S. Khrapovitským.

S vynálezom na začiatku XIX. Storočia. z ventilového mechanizmu sa prirodzené rúry začali postupne nahrádzať chromatickými a na konci storočia sa úplne prestali používať. Z veľkej skupiny potrubí sa častejšie používali nástroje strednej veľkosti: E-flat, E a F. Ich dolné a stredné registre sa vyznačovali širokým úplným zvukom, horný zneli napäto a predstavovali pre výkonných umelcov veľké ťažkosti.

Koncom 80. rokov XIX. Storočia. Boli navrhnuté nové chromatické rúry s vysokými poľami: la, B flat a do. Bolo možné z nich extrahovať všetky zvuky druhej oktávy. Najúspešnejším z týchto nástrojov bola b-plochá sopránová rúrka, ktorá sa dodnes používa. Vo Francúzsku, Belgicku, Švajčiarsku a niektorých ďalších krajinách bol najbežnejším potrubím vo výkonovej praxi systém trúb. V Rusku na začiatku XX storočia. najčastejšie používané ventilové rúry spoločnosti Yu. G. Zimmerman.

V súčasnosti sa bežne používajú nástroje francúzskej spoločnosti Selmer a American Bach Stradivarius. Pre popové a jazzové orchestre sa vyrábajú rúry so špeciálnym dizajnom upravené tak, aby vyťažili vysoké zvuky.

Potrubie alebo sopránové potrubie je vyrobené z mosadze alebo tompaku (zliatina medi so zinkom). Skladá sa z valcovej rúrky dlhé asi 1,5 m, v priemere asi 11 mm, z ktorej sa stáva kónický tvar, a náustok v tvare polmesiaca. Kmeň je ohnutý dvakrát a predstavuje jeden celok so zvončekom. Prstokanie rúry je podobné prstokladu korzetu (pozri príklad 97). Budova trúbky v byte B je transponujúcim nástrojom. Zaznamenaný v houslovom klipe, znie ako veľká sekunda pod tým, čo bolo napísané. Rozsah a charakteristika registrov (listom, pozri príklad 92).

Trúbka je najvyššia z mosadze. Jeho zvuk sa vyznačuje silou, brilanciou a zároveň ľahkosťou a pohyblivosťou. Ventilový mechanizmus nástroja vám umožňuje skvele vykonávať všetky druhy pasáží, arpeggií, skokov, ventilových triliek, jednoduchých, dvojitých a trojitých staccato. Je tiež možné vziať si frulato, ktoré má určité podobnosti s frakciou bubna na snare. V procese vykonávania sa často používajú rôzne typy stlmení, ktoré sa používajú hlavne na umelou zmenu zabarvení nástroja.

Piccolo trúbka, budova v byte B a la, bola navrhnutá tak pre sólové predstavenie starej hudby (klarínový štýl, atď.), Ako aj pre hranie vysokohorských partií v orchestri („Sacred Spring“ od I. Stravinského, „Bolero“ od M. Ravela, „Zlomyseľné darčeky“ od R. Shchedrina a ďalších).

Pikniková trúbka v byte B znie oktávou a la - vo veľkom septime nad hlavným nástrojom. Nástroj má štyri ventily. Štvrtý ventil sa používa na extrahovanie štyroch nižších zvukov (na rozšírenie rozsahu nástroja nadol), ako aj na presnejšie intonovanie niektorých nestabilných zvukov.

Malá trúbka budova re a E byt. Tento nástroj bol navrhnutý tak, aby v niektorých dielach od Bacha a Handela hral vysoké trúby. Tento nástroj použili aj vo svojich prácach Rimsky-Korsakov a Wagner. Malá rúrka budovy je vyladená veľkou tretinou, zatiaľ čo budova v byte E je vyladená čistým kvartom nad hlavným prístrojom. Dizajn a technické možnosti malej rúry sú podobné ako u sopránovej rúry.

Budova potrubia Alto a soľ. Nástroj bol navrhnutý z iniciatívy Rimsky-Korsakov s cieľom dosiahnuť väčšiu úplnosť zvuku nízkej úrovne registra. Rimsky-Korsakov tento nástroj prvýkrát použil v opere „Mlada“ a v mnohých ďalších skladbách. Potom ho v niektorých jeho prácach použil Glazunov. Budova fa alt je postavená z čistého kvarteta, sol tvorí malá tretina pod sopránovým potrubím. Z technického hľadiska je tento nástroj menej mobilný ako hlavný.

Bass trúbka naladenie, znovu, v E flat. Tento prístroj bol postavený na podnet R. Wagnera, ktorý použil basové rúry v kruhovej tetralogii Nibelung. Iotized v houslový kľúč. Následne bola postavená basová trúba, ktorá postavila byt B s ozvučením oktávy pod hlavným nástrojom. Technické možnosti basovej rúry v porovnaní so sopránom sú obmedzené. Tento nástroj má súčasne farbu podobnú tromónom a tónom rohov. Používa sa veľmi zriedka.

Pozmeňovacie značky

Ako sme už uviedli, NOTES sú zaznamenané zvuky, tj grafické značky. Na zaznamenanie hlavných tónov v rôznych oktávach sa používa hudobný štáb, kľúče, pravítka. A na zaznamenávanie upravených poznámok existujú aj znaky - ALTERAČNÉ ZNAČKY: ostré predmety, byty, zadné strany, dvojité ostré predmety a dvojité byty.

Ostré znamenie Vyzerá to ako mriežka na klávesnici telefónu alebo, ak sa vám páči, ako malý rebrík, hovorí nám o zvyšovaní poznámok. Názov tohto označenia pochádza z gréckeho slova „strava“.

Znak BEMOL signalizuje nám zníženú notu, vyzerá ako anglické alebo latinské písmo „be“ (b), iba dolná časť tohto písmena je označená (vyzerá ako obrátená kvapka). Byt je francúzske slovo, aj keď s latinskou etymológiou. Termín je tvorený veľmi jednoduchými prvkami: „byť“ - toto je písmeno „byť“ (b) a „krtek“ znamená „mäkké“, to znamená, že byt je iba „mäkké b“.

BEKAR znamenie - veľmi zaujímavý znak, ktorý ruší účinok bytov a ostrých predmetov a hovorí, že musíte hrať obvyklú notu, nezvýšenú a nezníženú. Hláskovaním je pekár mierne uhlový, vyzerá ako číslo 4, iba hore uzavretý nie trojuholníkom, ale štvorcom, a tiež vyzerá ako písmeno „be“ (b), iba „zakrúžkované“ a so zdvihom nadol. Názov „bek“ je francúzskeho pôvodu a prekladá sa ako „štvorec“.

Znak DOUBLE DIEZ , existuje ten, ktorý sa používa na dvojnásobné zväčšenie noty, jedná sa o diagonálny kríž (takmer rovnaký krížik, ktorý sa píše pri hraní tic-tac-toe), iba s predĺženými, mierne kosoštvorcovými hrotmi.

Znak DOUBLE BEMOL preto hovorí o dvojitom znížení nóty, zásada písania tohto označenia je rovnaká ako zásada anglického písmena W (dvojité V), nie iba jedného, ​​ale vedľa seba sú umiestnené dva byty.

58 Komentáre

Simon, pomôž mi zistiť, prosím!
Pysky by sa mali zatvoriť. Je to spodná pera za zvrškom? alebo nie? Alebo niečo iné?
A aký je objem vnútri? Ako to vytvoriť! Aké pocity by mali byť?
Ďakujem

Zdravím, Eugene! Popísať pocity v texte samozrejme nie je ľahké, ale skúsim to.
Znamená to spojenie „pery by sa mali dať uzavrieť“? Keď sú okraje náustka na červenej časti pier, pery strácajú pohyblivosť, čo je vo videu znázornené odkazom v texte. V tomto prípade, bez zmeny nastavenia náustka, je otázka horného registra vyriešená tlakom na peru - je sploštená, a tak dôjde k pevnejšiemu uzavretiu vnútri náustka. Hrať tak dlho a vysoko nebude fungovať - ​​prietok krvi je zablokovaný. Bonus - opuchnuté pery, mozoly.

Zapínanie - ret na pery. Štruktúra tváre môže byť ovplyvnená smerom prúdu vzduchu. Všeobecnou myšlienkou úplného zvuku v celom rozsahu je to, že pery sú uzavreté tak, aby nasmerovali vzduch cez náustok do prístroja bez toho, aby sa lámal prúd vzduchu.

Zámerom „udržania objemu vo vnútri“ je zabrániť upnutiu dolnej čeľuste a utiahnutiu dolnej pery. Aj keď obrázky sú individuálne od študenta k študentovi, pocit obrazu sa často vyvoláva - „udržujte moláre / zadné zuby otvorené“.
Veľa šťastia

Semyon, čo si myslíš o metodike Georga Rawlina, ktorej časť demonštruje v tomto videu https://youtu.be/joCN-3rZ2n8?

Ahoj, nemčine! Ďakujeme za váš komentár. Môžem vyjadriť subjektívne stanovisko, pretože o tejto technike nemám dostatočne úplné informácie. Po mnoho rokov som sledoval stovky takýchto videí, vrátane Georga Rawlina. Áno, podľa môjho názoru sú veci správne, ale veľmi prepracované. Existuje niekoľko metód, ak nie rovnakých stoviek - väčšina je príliš komplikovaná na to, aby ich nepripravený človek vnímal. Pre učiteľa - môžete vidieť, zamyslieť sa znova. Pre študenta - môžete palivové drevo rozbiť a potom ho nehrabať.
Dôležitým kritériom pre mňa osobne je, že sa mi nepáči, ako znie jeho nástroj. Moji študenti okamžite zistia, že sa neučím účelovo hrať „pred“ 4. oktávou, hoci niekedy sa oddávame. Переучиваться большинство приходят с тем, что проблемно извлекаются звуки во второй октаве и это, конечно, не нормально — поправляем. Мы в первую очередь учимся играть красиво в основном диапазоне трубы — «фа#» малой — «ре» 3-й, остальное — спорт. Кто хочет, тот потом занимается этим :).

Здравствуйте Семён.Помогите пожалуйста советом.Мой сын занимается на трубе каждый день,но проблема в том,что до ноты соль второй октавы у него хороший звук,а выше уже проблема.Звук или очень зажатый или ноты вообще не берутся,что делать незнаем.Заранее вам благодарен.

Здравствуйте, Сергей! Очень мало информации для поиска причины. Ako starý je syn zapojený do potrubia? Čo presne myslíš dobrým a problémovým zvukom? Možno je video usporiadané s mierkami C dur, F dur a G dur? Budeme analyzovať.
Ak sa soľ2 užije dokonale a la2 sa náhle veľmi stlačí - toto je psychológia. A stáva sa to, ale zriedka. Problémy sa s najväčšou pravdepodobnosťou začnú skôr, a keď soľ2 dosiahne kritickú hmotnosť. A je dôležité pochopiť, že nejde o nejaký druh tajomstva a že potom, čo poskytnem dôležité informácie, bude syn okamžite hrať. Nebude to tak.
Skutočnosť, že nie ste ľahostajní k práci svojho syna, je veľmi dôležitou súčasťou úspechu. Stále mám napríklad preklad môjho cviku H. Clarka z angličtiny - v prekrásnej obálke s vytlačenými textami pod každou stránkou. Napriek tomu, že študoval francúzštinu a neovládal angličtinu, sedel v noci so slovníkom pri lampe. Stálo to veľa - váš syn má šťastie so svojimi rodičmi.

Ahoj Semyon, ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Podstata tejto záležitosti je: Môj syn ide na vysokú školu. Stalo sa tak, že vyštudoval hudobnú školu v pho-no triede. Vstúpil do fajky. V hudobnej škole nemáme žiadnu vetru. je to len rok a pol, je v prvom ročníku na vysokej škole. Ale rok a pol študuje každý deň, od pol šiestej ráno ráno, ukáže sa to niekde všeobecne asi štyri, päť, ale niečo sa pokazí. Potrubie a teraz v dôchodku. Ale ja som ja a on je on. Zdá sa, že pravdepodobne niečo má s perami, horná pera pokrýva spodnú časť, myslím, že je to tak, toto je môj názor, alebo niečo iné, čomu nerozumiem, preto vás žiadam o radu. Ako by mali byť pery rovnobežné alebo nie, alebo také nastavenie, ako je obvyklé Nemôžem poslať video, pretože je v Khabarovsku a som v regióne Amur.

Sergey, 4-5 hodín je naozaj veľa. Čo si o tom myslí sám syn? Myslí si, že niečo nie je v poriadku? O otázke formulácie sa v texte rozhoduje ako o nevďačnej úlohe. Závisí to od štruktúry tváre a existujú dobre známe trubači, ktorí by podľa metódy nemali hrať vôbec, ale hrajú a stáva sa, je to lepšie ako tí, ktorí touto metódou hrajú jasne.
Samozrejme, z hľadiska logiky by pery mali byť rovnobežné a táto poloha najčastejšie poskytuje najlepšie výsledky v oblasti akustického výkonu, expozície, ale predstavenie môže poskytnúť výhodu v jednom prvku a skomplikovať výkon v inom. Pozrite sa na produkciu Sergeja Nakaryakova: nemá silný zvuk, ale existuje presnosť a flexibilita.
Vizuálne v mladosti mal rovnaké prekrývanie - hornú peru k spodnej. https://www.youtube.com/watch?v=aV9_2am19rU
Vo vyššom veku už prekrývanie nie je také zreteľné a samozrejme došlo k zrelšiemu dýchaniu - https://www.youtube.com/watch?v=ZBOCxAuqwp4.
Bez toho, aby som sa pozrel na študenta, môžem len poradiť, aby som venoval veľkú pozornosť dychovej práci. Odstraňuje prípadné nedostatky vo výrobe. A ja nasmerujem na vyššie uvedenú odpoveď na poznámku Eugena, najmä: „cieľom myšlienky„ zachovania objemu vo vnútri “je zabrániť upnutiu dolnej čeľuste a utiahnutiu dolnej pery. Aj keď obrázky sú individuálne od študenta k študentovi, pocit obrazu sa často vyvoláva - „udržujte moláre / zadné zuby otvorené“. Je veľmi vhodné nájsť dobrého učiteľa obklopeného vaším synom. Myslím, že je prakticky nemožné niečo zmeniť bez učiteľa na dlhú dobu. Potrebujeme profesionálny pohľad zvonku, neustále monitorovanie toho, čo sa deje. V čase problémov som už bol poloprofesionálny, chvíľu mi to trvalo, premýšľajte o tom viac ako 10 rokov! A veľa nervov. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa skutočne oplatí hľadať dobrého učiteľa - cesta k cieľu sa výrazne skráti.

Ahoj Semyon. Dnes som hovoril s učiteľom môjho syna, ukázalo sa, že z nejakého dôvodu má dve pery zovreté dokopy. A ukázalo sa, že hrá normálne na notu fa a soľ druhej oktávy, a od týchto tónov začínajú problémy, zvuk alebo príliš alebo vôbec nie sú urobené žiadne poznámky. Toto je problém a jeho učiteľ je hráč na roh, ktorý prepustil veľa dobrých a talentovaných hudobníkov, hráčov na roh a trubačov, a nemám na neho žiadne sťažnosti. Len hľadám pomoc, možno ste sa stretli problém oh.

Sergey, situácia je podobná situácii opísanej v texte About Me. Pri hľadaní odpovede ste takí emocionálne zapojení, že ste jej už nevenovali pozornosť, keď už existuje.
Mnohokrát som sa stretol s podobnými problémami a úspešne som ich vyriešil. Odpoveď bola: „s najväčšou pravdepodobnosťou sa problémy začnú skôr, a keď soľ2 dosiahne kritickú masu“ - „venujte pozornosť dychovej práci.“ Zásada „nepoškodiť“ je pre mňa veľmi dôležitá. Identifikácia a riešenie vážnych problémov, práca s dýchaním - vyžaduje kontakt so študentom, systematický prístup a čas. Niekedy je problém vyriešený rýchlo, častejšie to trvá dlhšie - sú to vážne problémy. Pokiaľ ide o tvrdenia učiteľa, niet pochýb o nich - nikto z nás nevie všetko. V každom prípade, Sergej, trpezlivosť a úspech pre vás, syna a učiteľa.

Semyon Dobrý deň, povedzte mi, môže vás môj syn kontaktovať na Skype, ak áno, aký je najlepší spôsob, ako to urobiť? Alebo len nahrať video a poslať vám ho? Skutočne by som rád, keby ste sa pozerali a radili, inak už má roh. „Tvorba zápasov.“ Potrubie sa mu páči, je zasnúbený s veľkou túžbou, ale bez zdroja nevie, čo má robiť.

Možno, samozrejme - je to ešte vizuálnejšie ako video. Môj skype je rustrumpeter. Cena a čas vyučovania je možné dohodnúť. Tiež som sa oženil, pozoun a fagot, a odporučil som prestať - vždy je ľahšie radiť a vzdať sa. Ak sa vám potrubie naozaj páči a je zapojené s veľkou túžbou, nájde cestu. Ak potrebujete moju pomoc, zavolajte na +79037772218 alebo skype.

Ahoj Semyon. Kým som s tebou neodpovedal na vyriešenie problému, už mu podávali francúzsky roh. "Presviedčajúci" boli chladnejší ako ja. A teraz, na konci mesiaca, aj môj syn je vzatý do armády.

Táto diskusia môže pomôcť niekomu inému. Ďakujeme za zdieľanie problému. Veľa šťastia vám a vášmu synovi.

Ukázalo sa, že je to lepšie! ďakujem! :))

Dobré popoludnie, problém je, že horné pery sú opuchnuté a nižšie, ako je podráždenie, čo by som mal robiť, je to normálne? Hrám týždeň, asi 25 minút denne asi nie vyšší ako prvá oktáva a dokonca vyšší ako fa. Jediný náustok, ktorý bol, možno lepší viac? alebo možno do nich nezapadnú pery alebo z iného materiálu, ktorý nemusíte mosadzovať sprejom

Dobrý deň, Sergej. Podrobnosti sú potrebné.
Pery počas hry sa môžu trochu opuchnúť, pretože krv sa vlieva do svalov. Máte nejaké nepohodlie? Môže to byť veľa odhadov: dýchanie nefunguje správne, náustok má neúspešnú polohu, pery sú nesprávne poskladané alebo tlačia na ne, vynútia zvuk, alergiu. Postupujte podľa tipov v článku znova. Dostávam veľa správ, ktoré opísané techniky pomáhajú pred začatím vyučovania so mnou. Ak niečo nie je jasné alebo je potrebné text doplniť, poďme na to a urobte to.
Pozri tiež druhú časť článku: http://blog.semyonmarkevich.com/kak-pravilno-skladyvat-guby-dlya-igry-na-trube-chast-2/
„Nie vyššia ako prvá oktáva a ani vyššia ako fa“ - nie vyššia ako „fa“ prvej oktávy?
„Náustok, ktorý bol“ - kam si to prišiel? aká veľkosť a hĺbka, ktorá spoločnosť? Ak je potrubie nové, jedna zo známych spoločností, potom je náustok štandardom 7C podľa Bacha. Ak ste si kúpili rukami - musíte sa pozrieť na to, čo tam umiestnili. A čo to znamená: „možno do nej nezapadnú pery“? Cítite sa nepohodlne alebo naznačujete?
Pozrite sa tiež, či je potrubie vo vnútri čisté, nedochádza k žiadnemu sifónu? A či je všetko správne skrútené. Píšem preto, že v mojom hlase sú hovory so strachom a slová „zlomil som si fajku“ Pamätám si, keď som dostal prvý taký hovor a bol som trochu vystrašený). Kvôli neskúsenosti niekedy namažú ventily a nesprávne ich zaskrutkujú - ozve sa zvuk, ale akoby bola rúra plná dier).
Materiál, veľkosť náustka, nástroj - také veci zohrávajú v prvých krokoch veľmi zriedka dôležitú úlohu. Skontrolujte, či je všetko v súlade s vyššie uvedenými podmienkami, a ak je všetko v poriadku, nasmerujte 90% svojej pozornosti na prácu dýchania, vzduchu. Ako inšpirácia, výdych a ako potom vzduch vstupuje do nástroja. Toto je veľká časť úspechu pri učení sa hrať na trúbke.

Ďakujem za odpoveď.Výsledkom je, že sa zväčšujú, zväčšujú sa malé pupienky, a číra tekutina môže vyzerať ako zima, zvyčajne hrám 15 minút a to je všetko. Najprv som si myslel, že som mal zimu, hral som okolo -15 minút. Nepoznám sa.
Vzal som si všetko. Vyčistil som ventily. Je tu video o tom, ako hrám, tu je odkaz, vystrelil som ho pre svojich priateľov, ale rovnakým spôsobom ako pre blog) Rúž sa zväčšuje od prvého, ak ho budete hrať 10 minút.

Sergey, výsledok čoho? Prešli článkami, prečítali tipy? 🙂 Pozeral som vaše video. Som úprimný - úlovok všetko úprimne)) Video s 15 minútami je veľmi ťažké sledovať, s 1% informácií, nehovoriac o cigaretovej propagande. Nerozumiem, prečo sa snažíte naučiť sa hrať, ak ešte nemôžete nič hrať. Miesto streľby je ďaleko a neustále jasne pokryté rukavicou a trubicou pier. Je to ako bežec ukáže svoju bežeckú techniku ​​a hruď je viditeľná na videu)) Na základe vyššie uvedeného je ťažké poradiť. Bzučanie nie je urobené správne - potrebujete v ňom viac vzduchu a zoberte si pery. Podľa zvuku to isté platí pre hranie na trúbku - nepichnite červenú časť pier dopredu, zdvihnite ju a nakoniec dostanete niečo vyššie ako soľ1. Rty od „do1“ s vašim štýlom hry budú napučiavať viac ako od „soli1“ alebo „do2“. A za druhé, práca na dýchaní - jej práca zatiaľ nestačí. Aj keď vám odporúčam, aby ste sa za takého počasia zhlboka nadýchli a dovnútra ... Prečo to robíte tak chladno, nerozumiem ... Veľa šťastia!

Ahoj Semyon. Trubku som cvičil 5 rokov a nedávno som narazil na problém: od druhej oktávy tvrdo stlačím pery, je tu veľmi zrejmá stopa. Rovnako od tej istej noty sa kvalita zvuku zreteľne zhoršuje (je syčivý, zvuk stmavnutý). Ak je to vážne, povedzte mi, ako to opraviť.

Ahoj Arthur. 5 rokov je veľmi dobrý čas. Pracujete profesionálne alebo ako amatér? Pri správnom zložení a ak to robíte stabilne, „do3“ by už malo byť úplne presné. S najväčšou pravdepodobnosťou boli ťažkosti spočiatku a čím vyššia bola požadovaná úroveň, tým viac sa prejavili. Zmizne stopa alebo je trvalá? Máte fotku / video? Alebo mi napíšte do skype - rustrumpeter.

Robíš skype? A čo si myslíte o triedach skype v zložitých prípadoch? Ďakujem

Vitajte! Ospravedlňujeme sa za dlhú odpoveď, práve videl váš komentár. Áno, robíme tiež skype. Zložitosť každého prípadu je individuálna - pri zmene nastavenia sú vhodnejšie osobné cvičenia, aspoň zopár. Ale vo všeobecnosti moderná kvalita komunikácie umožňuje ovládať väčšinu aspektov cez Skype.

Ahoj Semen. Čítal som všetky vaše poznámky. Ďakujem, veľmi užitočné informácie. Moja otázka znie. Záleží na tvare pier pri výbere rúry alebo rohu? Môj syn má nafúknuté pery. Učiteľ na hudobnej škole (trúbkar) povedal, že dieťa s takýmito perami nebude hrať. V inej hudobnej škole bol jeho syn odvedený na roh. Zabíjame čas. Je lepšie zmeniť nástroj alebo stále pracovať?

Ahoj Elena. Ďakujem pekne za pekné slová.
Pokiaľ ide o nafúknuté pery: je dôležité sa naučiť, ako ich správne zostaviť. Už toho malého chlapca poznáš s plnými perami -
Ale pre prehľadnosť, niekoľko ďalších trúbok s plnými perami, ktoré pozná celý svet, a navyše, po vašej otázke, som si uvedomil, že takmer všetci trumpetisti z môjho osobného TOP s plnými perami 🙂
Winton Marsalis

Roy Hargrove

Clifford hnedý

Učiteľ, ktorý to povedal, dieťa určite nebude hrať. Nevie, ako s tým pracovať. Ak je to jediný učiteľ, ktorý máte k dispozícii, šanca nie je veľká ... Moje otázky sú: je to fajka? Chcete, aby dieťa hrávalo na trúbke alebo chce? A koľko je táto túžba?

Ďakujem vám, Semyon, za takéto povzbudenie. Nedokážete si predstaviť, aký som z vašich slov potešený a tiež z dieťaťa. Začali sme cvičiť na rohu. Dostali sme plné pery. Dieťa má 10 rokov. Chce, snaží sa a uspeje. Ďakujem.

Dobré popoludnie Mám problém, s ktorým bojujem už mnoho rokov, ale teraz sa situácia začína vymknúť spod kontroly. Mám dobrého učiteľa (trúbkar, teraz dirigent), ale nanešťastie po prijatí (ako na vysokej škole) prístroj ako taký nezmenil, dal mi náustok a povedal: „uzdraví sa.“ Učiteľ je veľmi dobrý, pokiaľ ide o hudbu a tipy, ale nevedel do zariadenia úmyselne, pretože všetko bolo individuálne a povedal len, aby vystrčil malú čeľusť (Ako by som to mal do pekla urobiť počas hry?) Nič sa nezmenilo, aj keď s timbre a technológia je v poriadku. Viem, ako dýchanie funguje, a vždy sa s tým snažím hrať. Dobrý dvojitý (a trochu trojitý) jazyk, hovorím tiež pery. Všetko ide okrem jedného - veľké písmená. Rovnaký problém bol v hudobnej škole a na vysokej škole. Teraz študujem na 1. kurze univerzity v odbore potrubia. A teraz konkrétne k problému. Keď hrám, veľmi silno (niekedy až silno) tlačím na náustok (dokonca by som povedala potrubie) na hornú peru, len čo začnem ísť na 3 oktávy. Čo je čudné, je to ruka, ktorá tlačí, akoby to tak zostalo, ale ja sám stojím pod náustkom a po hre je vždy vytlačený na hornú peru. Niekoľkokrát sa pokúsil zmeniť nastavenie na „korektnejšie“ (paralelné pery, hladké vibrácie, hladký stĺp vzduchu, atď.), Ako sa píše v šikovných knihách toho istého Arbana. Ale vždy sa vrátil k starému. Zo samotnej hudobnej školy sa mi zdalo, že spodná pera sa vďaka štruktúre čeľuste trochu zvracia, takže neviem, ako ju po mnohých rokoch odstrániť, je to ako reflex. A z toho nemôžem robiť normálne bzučanie, pretože pery nie sú navzájom rovnobežné. Ak vyzeráš takto, nemal by som si s takýmto prístrojom vôbec hrať. Ale samotná existencia naznačuje niečo iné. A čo je zaujímavé, mladý Nakaryakov mal to isté. Dostať sa a mať šťastie vyššie sa stane iba vtedy, keď urobím dobrú kompresiu v bránici, zhromaždím svaly aparátu a snažím sa nestláčať .. A iba ak nie som unavený a upchatý. Potom sa to vezme a zriedka je to šťavnaté a zafarbené. Častejšie je „chytený za krk“. Ale nie je veľa úsilia pre jednoduché až 3 oktávy? Trúbkari, ktorí sú mladší ako ja, hrajú vyššie a nezaťažujú, zatiaľ čo ja buď chytím kopy, alebo vás omrzú oveľa rýchlejšie ako oni. Nikto mi nemôže pomôcť, bez ohľadu na to, koho sa pýtam. Teraz hrám v študentskom symfonickom orchestri na 1 fajke, kde mám neustále, v druhej až 3 oktávy v pracovnej forme. Je to pre mňa veľmi ťažké, ráno som sa „prebudil“. Mám však nejakú bariéru, sú to až 3 .. a sú to už 2 až 3 roky. Neustále sa snažím udrieť tento, ale moje pery sa veľmi rýchlo upchajú. Možno to nie je zariadenie, ale ja jednoducho neviem, čo mám robiť. Nikdy by som nikde nepísal, ale aspoň jedného dňa musím začať. Som z Krasnojarska, ak to nejako pomôže príčine. Vopred ďakujem.

Ahoj Arthur! Ak chcete dať odpoveď na váš prípad, musíte vidieť, ako hráte. Zašlite video na [email protected] - „Gol“ major je legato v dvojoktávových štvrtiach, s maloletým v druhom okienku staccato, dvojoktávovou trojicou a „zlomenou“ trojicou (G-C-D-G / C) -re-G-si atď.) a stupnica „Do“ dur v rovnakom štýle. Ak neviete niečo s istotou, zahrajte si niečo podobné, o čom viete určite. Môžete napísať niečo iné, čo považujete za dôležité. Alebo ma kontaktujte na Skype - rustrumpeter.
Napíšem svoj postoj k zmene / oprave nastavenia:
Je potrebné použiť všetky možné pohyby a správne to, čo napísali. Písaním, mono dostanete odpoveď bez toho, aby ste napísali odpoveď, ju určite nedostanete. O vašom učiteľovi: môžete sa učiť rôzne veci od rôznych učiteľov, nebudem na nikoho zaútočiť a verím vám, že je dobrý.
Ďalej, s vetou „Bohužiaľ nezmenil zariadenie“ - môže byť dobré, že sa učiteľ rozhodol, že s vami nebude experimentovať. Zoberte mu to, za čo si ho vážite, as problémami na zariadení sa môžete pozrieť inde. Môže s ním dokonca konzultovať, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nie je váš učiteľ ľahostajný k vášmu úspechu a rád vám pomôže.
Často sa snažia zmeniť nastavenie pier, keď s nimi nemajú nič spoločné, alebo iba kompenzujú problémy v iných častiach prístroja - dýchanie, krk atď. Nie som zástancom zmeny prístroja v súlade so zásadou „Každý musí dať svoje pery určitým spôsobom, vyrovnať uhol ... a potom budú k dispozícii všetky registre.“ Môžu sa objaviť všetky registre, ale môžu zanechať iné silné stránky - flexibilita, príjemné zafarbenie, útok, kontrola. Je potrebné analyzovať a nie sa ponáhľať, aby sa radikálne zmenilo nastavenie po každom sledovanom videu, dokonca aj od super trumpetárov. Existuje mnoho podobných príkladov „zlej“ výroby, jeden z nich ste nazvali - Sergey Nakaryakov. Ďalším podobným príkladom medzi našimi krajanmi, trúbkarmi najvyššej úrovne: Alex Sipyagin, ktorý tiež povedal, že výroba by sa mala zmeniť. Skutočnosť, že celý svet pozná tieto mená a nepozná mená poradcov, dáva všetko na svoje miesto. Je potrebné pracovať s problémami a je dôležité chrániť vaše zdravie. Mať príležitosť hrať dlho a vo všetkých registroch je dobré. Будет обидно, если Сергей Накаряков через 10 лет не сможет играть на том уровне, на котором играет сейчас — хочется, чтобы он радовал своих поклонников как можно дольше. Но есть и другая сторона: если бы он играл во всех регистрах и большим звуком, то не был бы Сергеем Накаряковым. Да, Тимофей Докшицер выпускал записи с помарками, советовал не заниматься больше двух часов в день, но он записывал дубли целиком и наверняка выбирал не по чистоте, но самый близкий к его музыкальной задумке дубль. Играют идеально чисто, занимаются целыми днями, а дотянуться до его уровня в построении фразы и плавности переходов не получается… Мой первый конкурс был имени Т.А. Докшицера в 1996 году, председателем жюри был Тимофей Александрович.Študoval som asi 1,5 roka, moji rovesníci 3-4. Útok bol stále slabý, hral som koncert Albinoniho a v polovici času „to“ bol „pfa“, ale získal som III. Cenu. Aké sú kritériá? Rozhodne nie z hľadiska čistoty. Prípad, keď je cena III pre mňa drahšia ako všetky moje I-s. Naša krása často nie je v ideáli.

Vitajte! Mám problém takmer pol roka. Výňatok niekde odišiel. Vrchol zmizol. Prichádzam na cvičenie, hrám 10 minút, zvuk sa začína troitovať a olupuje. Akonáhle sa pery trochu unavia, okamžite sa rozpadnú a odlupujú sa. Možno ste sa stretli s takýmto problémom alebo poznáte niekoho, kto sa s ním stretol. Teraz som v 5. roku nevýhody, čoskoro bude štát. Zhoršujem sa. Ak sa môžete stretnúť alebo pracovať na Skype?

Moskva si Konsa ?? Tvárou v tvár sebe. Budem lietať, skype - rustrumpeter

Ako dokážu ostria a byty meniť noty?

Začnime týmto pozorovaním. Každý, kto sa pozrie na klavírnu klávesnicu, si všimne, že má biele a čierne klávesy. A s bielymi klávesami je zvyčajne všetko jasné, je to na nich, že si môžete zahrať známe poznámky, aby ste mohli RE MI FA SAL LA SI. Aby sme našli notu DO na klavíri, zamerali sme sa na čierne klávesy: tam, kde sú dve čierne klávesy, je DO naľavo od nich a všetky ostatné poznámky pochádzajú z DO v rade. Ak vám klavírne klávesy stále nie sú dobré, odporúčame vám si tento materiál preštudovať.

A prečo teda potrebujete čiernu farbu? Len pre orientáciu v priestore? Ale na čiernom sa hrajú takzvané ostré predmety a byty - vyvýšené a nízke tóny. Ale o tom viac neskôr, ale teraz sa musíme touto zásadou zaoberať. Ostré a ploché noty zvyšujú alebo znižujú noty HALF. Čo to znamená a čo je poltón?

Polotónovanie je najmenšia vzdialenosť medzi dvoma zvukmi. A na klavírnej klávesnici je poltón vzdialenosť od jedného kľúča k najbližšiemu susedovi. A tu sa berú do úvahy biele aj čierne klávesy - bez medzier.

Polotóny sa tvoria, keď ideme z bieleho kľúča na ďalší čierny, alebo naopak, keď naopak, z nejakého čierneho na najbližší biely. A medzi bielymi klávesami, alebo skôr medzi zvukmi MI a FA, ako aj SI a DO, je tiež stredný tón. Pozrite sa pozorne na tieto kľúče - medzi nimi nie sú žiadne čierne kľúče, nič ich neoddeľuje, čo znamená, že sú tiež navzájom najbližšie a medzi nimi je tiež poltónová vzdialenosť. Odporúčame pamätať si na tieto dva nezvyčajné stredné tóny (MI-FA a SI-DO), ktoré sa budú znova a znova hodiť.

Ostré a ploché byty na klavírnej klávesnici

Ak ostrý zväčší notu o poltón (alebo môžete povedať aj pol tónu), znamená to, že keď hráme na klavíri ostrú, musíme vziať notu o poltón vyššie (teda hlavného suseda). Napríklad, ak chcete hrať DO-SHIELD, prehráme najbližšiu čiernu klávesu od DO, ktorá sa nachádza napravo od bieleho DO (to znamená, že vezmeme poltón v smere zvýšenia). Ak potrebujete hrať RE-DIES, robíme to isté: prehráte ďalšiu klávesu, ktorá je o pol tónu vyššia (čierna napravo od bielej PE).

Čo ak však napravo nie je čierny kľúč? Pamätajte na naše biele poltóny MI-FA a SI-DO. Ako hrať C-DIIZE, ak napravo od neho nie je čierna klávesa a ako hrať C-DIIZE, ktorá má rovnaký príbeh? A to všetko podľa toho istého pravidla - berieme na vedomie právo (tj v smere zvýšenia), ktoré je o pol tónu vyššie. Nech to nie je čierna, ale biela. Stáva sa to tiež - biele kľúče si navzájom pomáhajú.

Pozrite sa na obrázok, na klávesoch klavíra sú napísané všetky ostré predmety, ktoré sú v oktáve:

A pravdepodobne ste sa hádali o bytoch sami. Na hranie bytu na klavíri musíte zložiť kláves o poltón nižšie (tj nadol - vľavo). Napríklad, ak chcete hrať RE-BEAR, vziať čierne tlačidlo doľava od bieleho RE, ak je MI-BEAR, potom doľava od bieleho MI. A samozrejme, v bielych poltónoch si poznámky navzájom pomáhajú znova: FA BEMOL zodpovedá klúču MI a DO BEMOL SI.

Na obrázku sú teraz podpísané všetky byty na klávesoch klavíra:

A čo dvojité ostré predmety a dvojité byty?

A dvojité ostré predmety a dvojité ploché - dvojité zdvíhanie a dvojité minimá samozrejme menia poznámku okamžite o dva poltóny. Dva poltóny sú dva poltóny. Ak spojíte dve polovice niečoho, dostanete niečo celé. Ak spojíte dva poltóny, dostanete jeden celý tón.

Ukazuje sa teda, že DOUBLE-DIIZ zvyšuje notu okamžite o celý tón a DOUBLE-DIUM redukuje notu o celý tón. Alebo dva poltóny, ak sa vám páči viac.

Ako hovoriť a ako písať?

PRAVIDLO č. 1. Všetci hovoríme: DO-CIARIZUJTE, RE-CIENDE, E-BEMOL, A-BEMOL. Ale v poznámkach musíte písať inak, naopak - DIES-DO, DIIZ-RE, BEMOL-MI, BEMOL-LA. To znamená, že pred notu je vopred umiestnená ostrá alebo plochá značka ako výstražná značka pre motoristu. Je príliš neskoro na vloženie bytu alebo ostrého textu za poznámku, pretože už sa hrala biela nota, pretože sa už ukázala falošnosť. Preto je nevyhnutné napísať požadovaný znak pred poznámku.

PRAVIDLO č. 2. Akékoľvek označenie musí byť umiestnené presne na rovnakom riadku, na ktorom je napísaná samotná poznámka. To znamená, že značka by mala byť vedľa poznámky, je ako strážca. Ostrosti a byty, ktoré sú napísané na nesprávnych vládcoch alebo dokonca lietajú niekde vo vesmíre, sú nesprávne.

Kľúčové a náhodné ostré predmety a byty

Ostré a ploché, to znamená známky zmeny, sú dvoch typov: KEY a RANDOM. Aký je rozdiel? Najprv o náhodných príznakoch. Všetko by tu malo byť jasné podľa mena. Náhodné - to sú tie, ktoré sa náhodne vyskytnú v hudobnom texte, ako huba v lese. Náhodný ostrý alebo plochý sa hrá iba v tej hudobnej miere, v ktorej ste na ňu narazili, av ďalšom kroku - hrajú obvyklú bielu notu.

Kľúčovými znakmi sú tie ostrohy a byty, ktoré sú zobrazené v špeciálnom poradí vedľa výšok alebo basových kľúčov. Takéto znaky, ak existujú, sú umiestnené (pripomenuté) na každej hudobnej linke. Majú špeciálnu akciu: všetky noty, ktoré sú pri hraní označené ostrými predmetmi alebo bytmi, sa pri hraní prehrávajú ako ostré predmety alebo byty až do samého konca hudobnej skladby.

Napríklad, ak sú po treťom kľúči dodané dve ostré predmety - FA a DO, potom kdekoľvek nájdeme bankovky FA a DO, budeme ich hrať s ostrými predmetmi. Je pravda, že niekedy môžu byť tieto ostriaky zrušené náhodnými podporovateľmi, ale ako už viete, iba raz a potom sa znova hrajú ako ostré predmety.

Alebo iný príklad. Po basovom kľúči sa dodávajú štyri byty - SI, MI, ALE a PE. Čo urobíme? Správne, kdekoľvek dostaneme tieto noty, hrajeme ich v byte. To je všetko múdrosť.

Ostrá objednávka a rovná objednávka

Mimochodom, kľúčové znaky sa nikdy nezobrazia za klávesom, tak ako tak, vždy však v presne stanovenom poradí. Každý vážený hudobník by si mal tieto príkazy pamätať a mal by ich vždy vedieť. Poradie ostrostí je toto: FA TO SALT RE LA MI SI. A poradie bytov je rovnaké ako v prípade ostrých predmetov, iba topsy-turvy: SI MI LA RE SALT TO FA.

To znamená, že ak sú vedľa kľúča tri ostré predmety, budú to FA, DO a SAL - prvé tri v poradí, ak päť, potom FA, DO, SAL, PE a ALE (päť ostrých predmetov v poradí od začiatku). Ak uvidíme dva kľúče po kľúči, budú to nevyhnutne byty SI a MI. Rozumiete princípu?

A teraz ešte jedna dôležitá vec. Faktom je, že kľúčové znaky sa zobrazujú nielen v určitom poradí, ale aj vždy na rovnakých riadkoch. Na obrázku, ktorý bude uvedený nižšie, uvidíte správne umiestnenie na ramene všetkých siedmich ostrých predmetov a siedmich bytov v houskách a basových kľúčoch. Sledujte a zapamätajte si, a ešte lepšie - prepíšte niekoľkokrát do svojho notebooku. Vyplňte ruku, ako sa hovorí.

Označenie ostrých predmetov a bytov podľa abecedného systému

Pravdepodobne ste už počuli, že existuje systém na písanie zvukov. Podľa tohto systému sú poznámky písané písmenami latinskej abecedy: C, D, E, F, G, A, H. Sedem písmen zodpovedá siedmim poznámkam DO RE MI FA FA SAL LA a SI. Na označenie zmenených poznámok sa však k písmenám namiesto slov ostrých a plochých pridávajú prípony IS (ostré) a ES (ploché). Môžete si prečítať viac informácií o tom ao tom, aké funkcie a výnimky z pravidiel sú v článku.

A teraz - hudobné cvičenie. Aby sme si lepšie spomenuli, čo sú ostrí, rovní a pekari a aká je ich sila, spolu s chlapcami zo súboru „Fidget“ sa o týchto znakoch učia pieseň L. Abelyana zo zbierky „Funny Solfeggio“ (pozrite si video).

V tomto článku pokračujeme v rozhovore o hudobnom zápise - budeme študovať znaky zmeny. Čo je to zmena? premenlivý Je zmena v hlavných krokoch stupnice (hlavné kroky sú robte mi to sol sol si). Čo sa presne mení? Ich výška a malé meno sa menia.

ostrý Je to poltónový nárast zvuku, byt - zníženie o pol tony. Po zmene poznámky sa jedno slovo jednoducho pridá k jeho hlavnému názvu - podľa toho ostrý alebo plochý. Napríklad C ostrý, F ostrý, A plochý, E plochý atď. V poznámkach sú ostré predmety a byty označené špeciálnymi značkami, ktoré sa tiež nazývajú Sharps a byt , Používa sa ďalšie označenie - Bekar , zruší všetky zmeny a potom namiesto ostrého alebo plochého zvuku prehráme hlavný zvuk.

Pozrite sa, ako to vyzerá v poznámkach:

Čo je poltón?

Teraz pochopme všetko podrobnejšie. Aké sú to poltóny? poltón - Toto je najkratšia vzdialenosť medzi dvoma susednými zvukmi. Pozrime sa na príklad klavírnej klávesnice. Tu je oktáva s podpísanými kľúčmi:

Čo vidíme? Máme 7 bielych kľúčov a hlavné kroky sú umiestnené na nich. Zdá sa, že medzi nimi je pomerne krátka vzdialenosť, medzi bielymi klávesmi sú čierne kľúče. Máme 5 čiernych klávesov. Ukázalo sa, že celkovo existuje 12 zvukov, 12 klávesov v oktáve. Takže každý z týchto kľúčov vo vzťahu k najbližšiemu susednému sa nachádza v poltónovej vzdialenosti. To znamená, že ak hráme všetkých 12 klávesov v rade, potom hráme všetkých 12 poltónov.

Double Sharp a Double Flat

Okrem jednoduchých ostrých predmetov a bytov sa používa aj v hudobnej praxi. dvojnásobne ostrý a dvojlôžkový byt , Čo sú štvorhra, sú dvojité zmeny krokov. Inými slovami dvojnásobne ostrý zvyšuje notu o dva poltóny naraz (t. j. o celý tón), a dvojlôžkový byt - zníži notu celým tónom (jeden tón sú dva poltóny ).

Bekar - Toto je znak zrušenia zmien, jedná s ohľadom na to, že sa chová rovnako ako obyčajné ostré predmety a byty. Napríklad, keby sme hrali fa double sharp a potom po chvíli pred poznámkou F objaví sa pekár, potom zahráme „čistú“ poznámku "Fa" .

Takže zhrnúť.

Hovorili sme o zmene: dozvedeli sme sa, čo je zmena a aké sú známky zmeny. ostrý Je to znak zvýšenia o pol tony, byt - Toto je znak zníženia poznámok o pol tony a Bekar - znak zrušenia zmeny. Okrem toho existujú tzv. Štvorhra: dvojitý ostrý a dvojitý byt - zvuk okamžite zvyšujú alebo znižujú celým tónom (celok) tón - jedná sa o dva poltóny).

To je všetko! Prajem vám, aby ste pokračovali v ovládaní hudobnej gramotnosti. Navštívte nás častejšie, budeme analyzovať ďalšie zaujímavé témy. Ak sa vám materiál páčil, kliknite na „Páči sa mi“ a zdieľajte informácie s priateľmi. Teraz vám navrhujem, aby ste si urobili prestávku a počúvali dobrú hudbu v krásnom predstavení geniálneho klaviristu dnešného Evgeni Kisina.

Ludwig van Beethoven - Rondo "Zlosť nad stratenou penilitou"

Rosati Trumpet School, bezplatný preklad

Poučenie z hry na trúbku. dych

Dôležitým krokom pri dýchaní je čistenie a dôkladná analýza.
Tu sú tri hlavné typy inšpirácie:
1) Nosný - iba pri nose, pomaly, pri dlhodobých a kontrolovaných zvukoch a celých frázach pri hraní na trúbku.
2) Orálny - cez rohy úst, všeobecne a skúsený pre rýchlosť. Pomáha udržiavať chrániče sluchu pri hraní na trúbku.
3) Kombinované - ústami a nosom pre istotu výkonných umelcov, čo na rozdiel od prvých dvoch vedie k lepšiemu výsledku.

POZNÁMKA: Odporúča sa tiež dýchať nástrojom alebo náustkom - vdychovať, vydýchať, táto metóda pomôže pri tréningu pier a otvorených zubov.

Pin
Send
Share
Send
Send