Užitočné tipy

Chrípka: ako sa vyhnúť? 3 spôsoby a očkovanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Musíte si umyť ruky a dodržiavať pravidlá stanovené potrebou:

- dôkladne si umyte obe ruky a utierajte si ich o seba 30 sekúnd (nie menej), potom dôkladne umyte aj mydlo,

- voda musí byť teplá a tečúca,

- po umytí je dobré opláchnuť a umyť kohútik, pri ktorom môžu mikróby, ktoré zostanú pri otvorení, žiť až 72 hodín,

- ruky musia byť dobre vysušené alebo úplne utreté jednorazovou (alebo osobnou) utierkou alebo obrúskom.

Odborníci WHO odporúčajú používať tento spôsob umývania rúk: mydlo na dlaniach, trieť proti sebe, prekrížiť prsty vo forme „zámku“ a mydlom distribuovať medzi všetky membrány na vnútornej aj zadnej strane dlaní. Dôkladne trite ohyb palcov obidvoch rúk a prsty si pretrite dlaňami. Táto metóda vám umožňuje zabiť čo najviac mikróbov v ťažko dostupných oblastiach dlane. Táto metóda je pomerne účinná, aj keď je časť inštrukcie ignorovaná.

Keď sú ruky najnebezpečnejšie

Ľudské ruky sú multifunkčné, robíme s nimi všetko, staráme sa o všetko, a preto predstavujú zvýšené riziko infekcie škodlivými mikroorganizmami. Ak sa však naučíte umývať ruky mydlom bez zlyhania, riziko ochorenia (aj pri nízkej imunite) sa výrazne zníži:

- pred jedlom,

- keď ideme z ulice do miestnosti,

- po návšteve miest, kde je veľa ľudí (verejná doprava, kluby, kaviarne a iné),

- po nemocnici alebo klinike (musíte ju umyť čo najskôr, skôr ako to urobíte bez toho, aby ste sa dotkli vašich rúk na tvári),

- po kontakte s osobou, ktorá má príznaky choroby.

Niekoľko ďalších „zdravých“ tipov

1. Keď ste na ulici, v spoločnosti (pred umývaním rúk), skúste sa ruky čo najmenej dotknúť očí a úst, aby sa baktérie nedostali do týchto najzraniteľnejších „brán do tela“.

2. Kašeľ, kýchanie, použite vreckovku alebo papierovú vreckovku, obrúsku, ktorú musíte okamžite vyhodiť do koša.

3. Buďte opatrní pri blízkom kontakte, pri pozdrave, bozkáva. Vyhýbajte sa alebo prijímajte ochranné opatrenia pri kontakte s chorou osobou.

Príznaky a liečba chrípky u dospelých, detí a tehotných žien

Vírusy sa objavili na planéte dlho predtým, ako sa ľudia dostali, a keď sa naši vzdialení predkovia usadili okolo ohňa, ponáhľali sa, aby im pomohli udržať spoločnosť. Muž sa ukázal byť mimoriadne príjemným susedom, priateľom a domovom týchto záhadných biologických entít.

Telo bolo samozrejme také rozhorčené takou známosťou, bolo vyhodené do vzduchu kaskádou imunitných reakcií a kúsok lymfocytmi. Škaredo sa správala s hosťami. Radosť z vírusov je, že imunita, napriek jej vynikajúcej pamäti, sa dá oklamať.

Príznaky chrípky

Jedným z najúspešnejších účastníkov v chyte ma, či môžete hrať, je vírus chrípky. Globalizácia poskytla vírusu veľké príležitosti na cestovanie, rozvoj a osobný rast. V modernom svete spôsobujú sezónne chrípkové epidémie každoročne smrť stoviek ľudí. WHO uznala chrípku za jednu z najnebezpečnejších infekčných chorôb spolu s HIV, maláriou a hepatitídou B.

Vírus starostlivo mutuje, mutuje, čo núti vedcov každoročne vyvíjať nové vakcíny proti votrelcovi. Hosť je prenášaný vzduchovými kvapkami, z človeka na človeka a je charakterizovaný vývojom nasledujúcich príznakov:

 1. Teplota. Najčastejšie sa na teplomere nachádza číslo, ktoré je pôsobivejšie ako 37,5 ° C, čo je pravdepodobnejšie pri prechladnutí. Pri 38,5 ° C je vhodnejšie telo postihnuté vírusom chrípky.
 2. Bolesti svalov. Niekedy sa akýkoľvek dotyk stáva nepríjemným, zdá sa, že pokožka bolí.
 3. Bolesti hlavy.
 4. Po niekoľkých hodinách sa môže spojiť kašeľ, upchatie nosa a mierne bolesti v krku.
 5. Slabosť, zimnica, búšenie srdca, strata chuti do jedla.

Ako sa vyhnúť infekcii?

 1. Niet divu, že všetky sovietske karikatúry a rozprávky učia deti umývať si ruky. Pravdepodobnosť infekcie sa zníži o 30 - 50% pri prísnom dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny. Vírus nevie lietať, plánuje iba sliznicu, ale je potrebné, aby sa chorý priblížil a kýchol na kandidáta na chorého. Najčastejšie pomocou vlastných rúk pomáhame chrípke dostať sa na sliznice a rozvíjať naše sabotážne aktivity. Preto je dôležité snažiť sa nedotýkať očí a tváre na verejných miestach. Noste antibakteriálne obrúsky alebo gély so sebou a po cestovaní vo verejnej doprave si ošetrite ruky pred jedlom na ulici, utierkami a pod.
 2. Pretože sú to sliznice, ktoré sú platformou, z ktorej infekcia začína putovať telom, nebude dovolené vypláchnuť nos a kloktať soľankou. Napríklad 0,5 - 1 čajová lyžička morskej soli na pohár teplej vody dokonale nahrádza populárne výrobky vo forme kvapiek a sprejov a stojí asi 1000-krát lacnejšie.
 3. Lekárske masky. Ak ste už chorí, zdržte sa navštevovania verejných priestranstiev, zľutujte ľudí vo vašom okolí, medzi ktorými sú pravdepodobne deti, tehotné ženy, staršie osoby (do 90% sezónnych úmrtí na chrípku sa vyskytujú u osôb nad 65 rokov), ako aj tí, ktorí trpia bronchopulmonálnymi chorobami a rôznymi imunodeficienciami. Všetci vám budú vďační: od lekárov po susedov.

Ak sú pre vás nepriaznivé podmienky a vy musíte ísť von, nasaďte si masku. Je lepšie to zmeniť dosť často a byť v ňom menej, takže je lepšie odložiť šesťhodinové stretnutie.

Pokiaľ ide o tých, ktorí si kúpia masky na preventívne účely, potom, ak sa staráte o chorú osobu, maska ​​je pre vás absolútne nevyhnutná. Lepším riešením by bola viacvrstvová (8 vrstiev) gázová maska. Predstavte si chirurga, ktorý stojí pri operačnom stole. Takto by ste mali vyzerať. Teraz nájdete veľmi pohodlné modely, v ktorých môžete veľmi ľahko dýchať.

Všetky tieto opatrenia však nie sú ani zďaleka všeliekom. Čo robiť? Blížili sme sa k téme očkovania proti sezónnej chrípke.

Chrípková strela

Vedci pracujú na vytvorení vakcíny proti chrípke už od roku 1937, keď sa prvýkrát dokázalo dokázať množenie vírusu v bunkách embrya kurčaťa. Moderné vakcíny obsahujú kmene alebo ich antigény (malé častice vírusu, ktoré spôsobujú slabú imunitnú odpoveď) troch lokálnych vírusov, ktoré určuje každý rok vo februári osobitný výbor WHO.

Aká je podstata očkovania? Do tela sa zavádza: oslabený vírus, jednotlivé častice vírusového obalu (napríklad Vaksigripp, Fluariks) alebo iba povrchové antigény (H a N) chrípkových vírusov, ktoré poskytujú dostatočné informácie a prípravu imunity proti kolízii s patogénom a minimum nežiaducich reakcií na zavedenie vakcíny. Imunitný systém teda preštuduje charakter a zvyky nepriateľa, vytvorí arzenál, mentálne pripraví a odrazí útok oveľa úspešnejšie. Aj keď človek ochorie, toleruje to oveľa ľahšie a vyhýba sa komplikáciám, že chrípka je obzvlášť nebezpečná.

Očkovanie by sa malo vykonávať na pozadí relatívneho blahobytu a zdravia. Drobné prechladnutia nie sú kontraindikáciou. Nemali by ste byť očkovaný, ak ste už chorí, ak je epidémia v plnom prúde. Otázka očkovania tehotných žien sa rieši rôznymi spôsobmi v závislosti od krajiny pobytu. V súčasnosti neexistujú žiadne údaje, ktoré by dokázali nebezpečenstvo a neželateľnosť týchto opatrení pre tehotné ženy.

Najčastejšie komplikácie súvisiace s vakcínami sú:

 1. Začervenanie a bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch nezávisle vymiznú.
 2. Mierna horúčka, bolesť svalov, bolesti hlavy. Symptómy sú mierne a vymiznú bez osobitného ošetrenia po 1-2 dňoch.

Oplatí sa to?

Zamestnávatelia, ktorí majú záujem o udržanie zisku znížením výskytu svojich zamestnancov, často vyvíjajú tlak, aby prinútili špecialistu, aby sa očkoval bez jeho vôle. Medzi očkovanými osobami je výskyt chrípky počas epidémie 3 až 12-krát nižší v porovnaní s tými, ktorí odmietli tento druh profylaxie. Riziko ARI sa tiež znižuje asi o polovicu. Každý dolár investovaný do očkovania prináša zisk až 11 dolárov.

To všetko však neoprávňuje manažérov, ktorí používajú nezákonné prostriedky a nátlak na svojich zamestnancov. Ak sa svedomie vášho šéfa neobťažuje, pripomeňte mu, že jeho žiadosť je v rozpore s medzinárodnými a ruskými právnymi predpismi v oblasti ľudských práv a pacienta. Federálny zákon „o imunoprofylaxii infekčných chorôb“ v článku 5.1 zaručuje občanom právo odmietnuť preventívne očkovanie. V článkoch 32 a 33 „Základy právnych predpisov Ruskej federácie o ochrane verejného zdravia“ sa uvádza súhlas s lekárskym zásahom a právo odmietnuť lekársky zásah. Okrem toho máte právo slobodne si vybrať lekárske zariadenie a samozrejme môžete odmietnuť vakcináciu na pracovisku.

To isté platí pre deti. Očkovanie bude ponúkané na školách a v materských školách. Súhlasíte alebo odmietnete, urobte to sami v zdravotníckom zariadení, ktorému dôverujete alebo vôbec nie.

Liečba chrípky. Ako prežiť chorobu s najmenšou stratou

 1. Povedzte svojim priateľom, umiestnite reklamu pri vchode do kancelárie, použite technológiu 25. rámu na šírenie nasledujúceho axiómu: chrípku a iné vírusové infekcie nemožno liečiť antibiotikami. Nikdy.
 2. Ak sa bakteriálna infekcia spojí s vírusovou infekciou, napríklad pneumónia, lekár a iba lekár predpíšu antibiotikum, ktoré sa musí v týchto dávkach opiť a tak dlho, ako mu predpísal lekár. Nepotrebujete pestovať baktérie rezistentné na túto skupinu antibiotík sami od seba.
 3. Pite veľa tekutín, aj keď nemáte smäd. Nesladené ovocné nápoje, zeleninové šťavy a minerálna voda budú vynikajúcou voľbou. Pitie veľkého množstva tekutín pomáha zmierňovať príznaky intoxikácie, ako sú bolesti svalov a bolesti hlavy.
 4. Na zníženie teploty používajte prípravky ibuprofénu a paracetamolu, je lepšie odstrániť aspirín. Normalizáciu teploty nie je potrebné dosahovať, stačí ju znížiť na 37,5 - 38 ° C.
 5. Iba pre dospelých. Nevolajte sanitku, aj keď sa teplota blíži 40, nemáte chuť do jedla, ale je tu kašeľ a slabosť. Pozvi miestneho lekára alebo rodinného lekára na politiku VHI. SARS akéhokoľvek pôvodu, vrátane chrípky, nie je dôvodom na zavolanie služby 03. Ak však existuje silná bolesť na hrudníku alebo dýchavičnosť, modré pery a nasolabiálny trojuholník, zvracanie, závažné známky dehydratácie, kŕče, zmätenosť alebo strata vedomia, okamžite vyhľadajte pomoc.

A teraz dobrá správa! Dokonca aj pri absencii akejkoľvek profylaxie nie je počas ročných epidémií chorý každý. Niektorí ľudia sú vo všeobecnosti imúnni voči chrípke, mnohí z tých, ktorí prekročili štyridsaťročný míľnik, mali podobné kmene a čiastočne imúnni voči novým a veľká väčšina postihnutých ľudí je mierna a ani si nevšimne, že trpeli chrípkou. Okrem toho vírus, aj keď mutuje, nerobí tak radikálne, aby mu nedovolil imunitu vrátane získanej imunity vôbec nerozpoznať páchateľa. Preto veľa ľudí každý rok vážne neochorie a minuloročné vakcíny pôsobia na nové kmene.

Pin
Send
Share
Send
Send