Užitočné tipy

Ako kúpiť šteňa

Pin
Send
Share
Send
Send


Dostanete teda plnokrvné šteňa! S najväčšou pravdepodobnosťou ste veľmi nadšení a nemôžete čakať na okamih, keď bude váš nový priateľ konečne doma. Kúpa šteniatka je určite veľmi príjemná skúsenosť a skvelý zážitok pre tých, ktorí si psa po prvýkrát zaobstarajú. Predtým, ako sa rozhodnete, je však nevyhnutné zhromaždiť veľa informácií a potom ešte viac vybrať plemeno a konkrétne šteňa.

Ak ste urobili všetko správne, nákup šteniatka bude veľmi príjemným časom a položí začiatok vášho vzťahu so psom. Bohužiaľ, každý rok malé, ale stále významné percento vlastníkov robí chyby v tomto procese, ktoré sú v budúcnosti drahé. Ďalej uvádzame 10 najčastejších chýb, ktoré sa vyskytli pri nákupe plnokrvného šteňa.

1. Nie je zhromaždených dostatok informácií

Informácie sú kľúčom k nájdeniu zdravého a veselého šteniatka, ktoré dokonale zapadne do vašej rodiny a vášho životného štýlu. Začnite čítať a postupne zúžte vyhľadávanie: od typu psa, ktorý by ste chceli kúpiť, na krátky zoznam preferovaných plemien. Pozrite sa na ich vlastnosti, vrátane tie, ktoré sa týkajú zdravia a náchylnosti k rôznym chorobám. Ak si chcete kúpiť psa od konkrétneho chovateľa, zbierajte údaje o ňom. Pri výbere šteniatka neexistuje nič také ako „príliš veľa informácií“.

2. Nákup prvého šteniatka

Väčšina milovníkov psov úprimne uvádza, že všetky šteniatka sú roztomilé. Preto je také ľahké prísť na prvý pohľad a odísť o pol hodiny neskôr, zanechať vklad a nedať si čas na premýšľanie. Nikdy nekupujte prvé šteniatko, ktoré vidíte! Možno sa ukáže, že je „vaším“ psom - ale urobte si čas na premýšľanie skôr, ako urobíte dôležité rozhodnutie.

3. Kúpa najlacnejšieho šteniatka

Čistokrvné šteniatka sú drahé - to je nepopierateľná skutočnosť. Toto sa nedá nazvať hospodárskym podnikom, pretože šteniatka niektorých plemien stoja viac ako 100 000 rubľov. Ak vám niekto ponúkne šteniatko za cenu, ktorá je výrazne nižšia ako trhová cena - pravdepodobne existujú skryté dôvody. Majú tieto šteniatka skutočne rodokmeň a všetky potrebné dokumenty? Možno má tento vrh silnú vrodenú náchylnosť na akékoľvek ochorenie? Je dôležité zistiť, kedy je ešte čas.

4. Ignorovanie vnútorného hlasu

Keď sledujete šteniatka a zvažujete nákup, počúvajte svoj vnútorný hlas. Aké sú vaše pocity od chovateľov, životné podmienky šteniat, ich stav? Zdá sa, že ide o skutočný dom šteňa a všetko je usporiadané tak, ako by malo? Ak sa vám zdá niečo zlé alebo čudné, s najväčšou pravdepodobnosťou to tak je.

5. Unáhlené rozhodnutia

Akonáhle sa pozriete na šteniatka, môžete sa ponáhľať, aby ste sa rozhodli. Možno chovateľ hovorí o tom, ako rýchlo sa šteniatka predávajú, alebo si len nechcete nechať ujsť svoju šancu. Ale vždy je lepšie byť opatrný - existuje mnoho ďalších šteniat! Žiadny zodpovedný chovateľ vás nebude ponáhľať.

6. Nevidite výrobcov

Často je možné vidieť oboch rodičov, a ak vám to bude ponúknuté, neodmietajte ich. Matka však musí byť videná: šteniatka by mali byť vo veku do 12 týždňov. Ak chovateľ hovorí, že to z nejakého dôvodu nie je možné, nechajte bez váhania.

7. Súhlas so zhromažďovaním dokumentov „neskôr“

Všetky čistokrvné šteniatka majú registráciu do klubu psov a rodokmeň. Získať ich, samozrejme, nejaký čas trvá, ale chovateľ by mal mať všetky potrebné dokumenty pre výrobcov. Nerobte dohodu, kým neuvidíte tieto dokumenty. Nevkladajte ich prezeraním až neskôr.

8. Skontrolujte stav šteňa

Kontrola zdravia vybraného šteňa u veterinárneho lekára, ktorému dôverujete, je postup, s ktorým musí zodpovedný chovateľ súhlasiť. Samozrejme musíte znášať všetky súvisiace náklady. Ak si kúpite šteňa plemena, ktoré je geneticky náchylné na určité ochorenie - nezabudnite vykonať testy, ak je to možné.

9. Vo všetkých veciach sa plne spoliehajte na šľachtiteľa

Chovatelia zvyčajne vedia veľa o psoch a plemene, na ktoré sa špecializujú. Nie sú však veterinárnymi lekármi a ich rady a pomoc žiadnym spôsobom nenahrádzajú rady profesionálneho lekára. Ak chovateľ hovorí niečo, čo sa zásadne líši od stanoviska veterinárneho lekára, je potrebné zohľadniť jeho názor.

10. Nedostatok zmluvy

Keď ste si nakoniec vybrali šteňa a dohodli sa na cene, mali by ste dostať od chovateľa potvrdenie o kúpe. To však nestačí. Platíte veľkú sumu - čo urobíte, ak sa niečo pokazí? Zrazu sa ukáže, že vaše šteniatko má zdravotné problémy, ktorých ošetrenie bude veľmi drahé? Je potrebné uzavrieť formálnu kúpnu zmluvu podpísanú oboma stranami. Malo by obsahovať všetky podmienky transakcie a zodpovednosť pestovateľa.

Pin
Send
Share
Send
Send