Užitočné tipy

Čo potrebujete na úspešné vybudovanie ľahkého lietadla

Pin
Send
Share
Send
Send


Pred riešením otázky, ako postaviť letún, je potrebné odpovedať na ďalšiu hlavnú otázku. V závislosti od správnej odpovede môžete okamžite povedať, aký bude úspešný celý projekt. Hlavnou otázkou je, aký je účel celého projektu? Aký druh lietadla a prečo musíte stavať.

Výber modelu

Po prvé, treba hneď poznamenať, že zostavenie lietadla, tak ako to robia iní páni, nie je úplne realistické. Ide o to, že každý človek má individuálne písanie rukou pilota, vďaka čomu nie je možné pri výbere modelu spoliehať na skúsenosti ostatných. Po druhé, veľa nováčikov sa túži vytvoriť po tom, čo uvidia na oblohe jednoducho celkom krásne a elegantné modely. Spoliehať sa výlučne na vzhľad lietadla je veľmi zlé. Hlavným kritériom pri výbere modelu by mal byť účel jeho konštrukcie a budúce použitie, a nie estetická zložka.

Výber správneho modelu je tiež dôležitý, pretože sa môže použiť iba na účely, na ktoré je určený. Povedzme, že vybudovanie lietadla ako prostriedku leteckej turistiky je jedna vec. Ale po jeho dokončení a prevádzke môžete zistiť, že človek je oveľa bližšie k pravidelnému piknikovému letu niekde v horách, a to si bude vyžadovať úplne iný model. To všetko naznačuje, že pred prechodom na akúkoľvek praktickú časť je potrebné v plnej miere zvážiť a jasne definovať, na aké účely sa bude lietadlo používať.

Pred začatím výstavby je samozrejme potrebné vykonať ešte niekoľko prípravných prác. Je potrebné vykonať kompletnú analýzu návrhu budúceho lietadla. Ak už niekto takýto návrh implementoval, mali by ste sa spojiť s týmto kapitánom a požiadať o úspech lietadla. Je tiež dôležité si uvedomiť, že ak sa vyberie model, v ktorom budú časti a zostavy zastaraného typu, potom je oveľa ťažšie a nákladnejšie ich kúpiť a v prípade potreby zariadiť dodanie. Podrobnosti o modeloch, ktoré sú v súčasnosti požadované, budú dostupnejšie.

Čas strávený

Ako postaviť lietadlo? Pokiaľ ide o praktickú časť tohto problému, je veľmi dôležité poznamenať, že tento proces je veľmi dlhý. Bude potrebné veľké množstvo času a úsilia, a preto je potrebné sa ubezpečiť, že tieto dva komponenty sú pred nákupom súčiastok a iných vecí hojné.

Odborníci odporúčajú rozdeliť takú namáhavú úlohu, ako je napríklad výstavba lietadla, na veľké množstvo malých úloh. V tomto prípade bude viditeľný neustály pokrok vo výrobe. Práca na každej úlohe si bude vyžadovať oveľa viac času a každé úspešné dokončenie práce bude znamenať prístup k hlavnému cieľu. Ak túto objemovú úlohu nerozdelíte na malé časti, potom sa v určitom okamihu môže zdať, že došlo k stagnácii, pokrok sa zastavil. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí vzdáva myšlienky zostavenia lietadla vlastnými rukami.

Ak bol proces správne rozdelený na časti, na dokončenie úloh sa bude musieť týždeň venovať 15 až 20 hodín. S takouto stratou času bude možné postaviť lietadlo v prijateľnom období. Ak trávite menej času týždenne, potom sa tento proces môže ťahať na obrovské časové obdobie.

Krok 1. Výber modelu lietadla

Možno je cieľom projektu hlavný faktor ovplyvňujúci úspech celej udalosti pred začatím výstavby.

Začiatok projektu lietadla môže byť porovnateľný s návrhom manželstva, dôležitou dohodou a dokonca aj výberom domáceho maznáčika. Ako vo všetkých predchádzajúcich prípadoch, aj tu musíte pred prijatím konečného rozhodnutia premyslieť všetky jemnosti.

Väčšina z tých, ktorí nedosiahli cieľovú čiaru, vyhorí pre maličkosti. Milosť lietadla Falco, letecká akrobacia na Pitts 12 a zlomyseľný let na Glastare: všetko môže podporiť záujem budúceho staviteľa o rozhodnutia založené iba na vzhľade. Jednoduchosť tohto riešenia môže byť klamlivá. Podstatou správneho rozhodnutia nie sú vonkajšie atribúty, ale cieľ stavby.

Správne rozhodnutie si vyžaduje úplnú úprimnú a úprimnú introspekciu. Mnoho ľudí samozrejme sníva o lietaní ako Victor Chmal alebo Svetlana Kapanina, ale je to tak alebo nie? Každý človek má svoju vlastnú individualitu a vlastný štýl riadenia a nie je možné žiť na základe skúseností druhých. Môžete si postaviť lietadlo pre leteckú turistiku a dlhé bežecké lety, ale potom zistíte, že ste bližšie k prímestskému pikniku na zelenom trávniku s priateľmi 60 kilometrov od lietajúceho klubu. Je dôležité vyriešiť všetky vaše pochybnosti a úprimne premyslieť sen o „domácom lietadle“. Koniec koncov, hlavná vec je zlepšiť svoj život a urobiť viac s tým, čo sa vám naozaj páči.

Akonáhle ste sa rozhodli pre svoj sen, výber lietadla nebude zložitý. Po výbere modelu lietadla príde čas na skúšku. Stručný pohľad na 15-ročné vydanie časopisu Modelist - Dizajnér bude mať mierne vytriezvenie - pravdepodobne preto, že väčšina ponúkaných modelov lietadiel už nie je v móde. Svet domácich výrobcov kokpitov má na trhu svoje vlastné miesto, ale aj napriek silnej motivácii podnikať na takomto území to bude z ekonomického hľadiska náročná úloha, pretože trh je veľmi individualizovaný a trendy sa navzájom nahrádzajú, ako móda plaviek. Predtým, ako začnete s výstavbou, mali by ste vykonať nejaké prípravné práce: dôkladne zanalyzovať návrh lietadla, privolať ľudí, ktorí sa už na tomto projekte podieľali, a zobraziť zoznam nehôd. Začať pracovať na zastaranom projekte, v ktorom je zložité získať súčiastky a komponenty v zásade drahá a nákladná udalosť.

Krok 2. Časové plánovanie

Sotva sú ľudia, ktorí by sa dokázali vyrovnať s projektom, ktorý si vyžaduje rovnakú pozornosť, úsilie a čas ako stavba lietadla od nuly. Táto aktivita nie je určená pre amatérov. Vyžaduje si to neustále a merané úsilie na dlhú dobu.

Aby sa znížilo oneskorenie na tejto ceste a pokrok na projekte nestojí na jednom mieste, je možné rozdeliť všetku prácu na mnoho malých úloh. Práca na každej úlohe sa nebude javiť tak zložitá a úspech sa dostaví postupne po dokončení každej úlohy. V priemere bude staviteľ potrebovať 15 až 20 hodín týždenne na dokončenie jednoduchého projektu lietadla v primeranom čase.

U nadšených staviteľov trvá dokončenie väčšiny leteckých projektov dva až štyri roky. Stavba lietadla môže v priemere trvať päť až desať rokov. To je dôvod, prečo skúsení stavitelia lietadiel nikdy neurčia presný dátum svojho prvého letu, a to napriek neustálemu spochybňovaniu priateľov. Ako ospravedlnenie môžete povedať: „nestojí to za to“ alebo „hneď, ako to hneď skončí“.

Pre idealistov nie je miesto

Nie všetci stavitelia uznávajú dôležitosť správneho časového plánovania. Výroba lietadiel nie je spoločenskou udalosťou a v skutočnosti môže byť počas práce osamelá. Odchádzajúcim ľuďom môže byť táto aktivita náročnejšia, než si viete predstaviť. Preto by mal každý, kto sa venoval tejto veci, nájsť potešenie z práce sám.

Ďalšie lietadlo, ktoré bude postavené bez rozporov v dierach, bude vôbec prvé. Robert Piercing vo svojom kultovom románe Zen a umenie starostlivosti o motocykle hovorí o chybách pri vŕtaní dier. Tieto chyby môžu odradiť staviteľa od túžby pracovať na projekte na dlhú dobu. Takéto chyby často sprevádzajú letecké projekty a ak staviteľ nemá osobné vlastnosti, ktoré by ho povzbudili, aby sa vyrovnal s takýmito ťažkosťami, projekt sa môže ukončiť.

Perfekcionisti, ktorí sa usilujú o dokonalosť vo všetkom, by mali hľadať ďalšie povolanie. Keby všetky lietadlá boli v úplnom súlade s aerodynamickými zákonmi, sotva by sa niekto odvážil vzlietnuť. Perfekcionizmus sa často mýli s remeslom, ale to sú veľmi odlišné veci. Nezáleží na tom, aká dobrá je vec: vždy môžete niečo vylepšiť, urobiť ho jasnejším a lepším. Úlohou nie je vytvoriť lepšie lietadlo - úlohou je vyrobiť praktické lietadlo tak, aby sa staviteľ za neho hanbil a nebál sa ním lietať.

Krok 3. Vybavenie dielne

Ďalším dôležitým bodom je stavenisko. Nie každý si môže dovoliť mať workshop, ako sú hangáre Cessna. Veľkosť v skutočnosti v tomto prípade nehrá rozhodujúcu úlohu.

Ľahké lietadlá sú postavené v suterénoch, prívesoch, námorných kontajneroch, dedinských prístreškoch a tiež v adobe chát. Vo väčšine prípadov stačí dvojgaráž. Stačí jedna garáž, ak máte špeciálnu miestnosť na ukladanie uzlov vo forme krídel.

Väčšina ľudí verí, že najlepšie miesto na zostavenie lietadla je v hangári mestského letiska. V skutočnosti sú hangáre pre letecké projekty menej vhodné. Hangáre sú najčastejšie v lete teplejšie a v zime chladnejšie ako na ulici. Spravidla sú slabo osvetlené a zriedka sa nachádzajú v blízkosti vášho domu.

Bez ohľadu na to, kde sa uskutočňuje montáž lietadla, mali by ste uvažovať o vybavení. Investície do komfortu, do určitej podoby klimatizácie, dobrého osvetlenia a do stola s pohodlnou výškou, gumené rohože na betónovej podlahe budú viac ako samy zaplatiť.

Takto Martin a Claudia Sutter opisujú svoje skúsenosti so stavbou RV-6 v obývacej izbe: „V Texase, kde sú teplotné zmeny vždy príliš silné, by nás klimatizácia v hangári stála viac, ako len samotná výstavba lietadla. Mysleli sme, že budeme pracovať v garáži, ale ako sa ukázalo, naše autá už dlho nemohli znášať účinky otvoreného slnka. Preto raňajky v bare, bývanie v spálni a budova v obývacej izbe - takto sme organizovali našu prácu. Z vybavenia - klimatizácia pre domácnosť, kúrenie a veľké posuvné dvere, ktoré umožňovali rozjazd lietadla. Najdôležitejšie bolo, že všetko bolo vždy po ruke. “

Krok 4. Kde môžem získať peniaze za lietadlo?

Na druhom mieste za časom je otázka peňazí. Koľko to bude stáť pri stavbe lietadla? Neexistuje žiadna odpoveď, ktorá by bola vhodná pre každého: v priemere takéto projekty stoja od 50 000 do 65 000 dolárov a skutočné náklady môžu byť nižšie alebo výrazne vyššie. Konštrukcia lietadla je ako postupné splácanie úveru, je dôležité správne posúdiť celú sumu požadovaných zdrojov, finančných aj časových, pred začiatkom aktívnej fázy investícií.

Rozdelenie projektových nákladov začína identifikáciou úloh, ktoré lietadlo vyrieši. Moderní výrobcovia lietadiel sú pripravení nainštalovať na svoje výrobky všetko, čo by si želali. Domáci výrobcovia lietadiel zase presne vedia, čo chcú. Ak lietadlo nelieta na nástroje, nie je potrebné naň pripevňovať zariadenie na lietanie na nástroje. Nie je potrebné lietať v noci - prečo dať pristávacie svetlá za 1000 dolárov. Vrtuľa s konštantným rozstupom stojí trikrát menej ako vrtuľa s konštantnou rýchlosťou a vo väčšine prípadov nestratí moc s vrtuľou s konštantnou rýchlosťou v ekonomike letu.

Správna otázka je, odkiaľ získať peniaze. Bohatá teta Praskovya neopustí testament na financovanie stavby, takže bude musieť chvíľu počkať na cestu na juh alebo zvýšiť svoj príjem.

Majiteľ stránok vzdušných síl spoločnosti Van Doug Reeves ponúka prvý prístup. Jeho kniha „Desať krokov k získaniu lietadla“ zahŕňa odloženie nákupu nového automobilu, opustenie káblovej televízie, prechod na ľahké zdravé jedlo vyrobené z ovocia a zeleniny a odmietnutie neobmedzených telefónnych taríf v prospech nákladovo efektívnych plánov. Vo všeobecnosti Doug spočítal, že podniknutím a nasledovaním týchto krokov mu mohol mesačne ušetriť asi 570 dolárov. Svedome vložil túto sumu do prasiatka každý mesiac a teraz letí na RV-6.

Bob Collins, staviteľ RV, si vybral inú cestu (nie každý, kto stavia lietadlo, stavia RV). Jeho práca ako editora pre rozhlasové stanice zabezpečovala jeho a jeho rodinu, ale to nestačilo na kúpu lietadla. Všeobecne sa stal „najstarším podomníkom v novinách“. Sedem dní v týždni, od dvoch do šiestich popoludní, distribuoval miestnu tlač. Toto povolanie, kombinované s jeho obvyklou prácou, rodinným životom a plánmi pre lietadlo, mu nenechalo veľa času na spanie, ale nakoniec sa stal hrdým majiteľom RV-7A.

Krok 5. Kde získať svoju myseľ?

"Nikdy som nič nýtoval, nevařil, maľoval, a vo všeobecnosti nie som zlatník," môže namietať neskúsený staviteľ. Dokážem postaviť niečo také zložité ako lietadlo?

V skutočnosti to nie je také ťažké. Domáce lietadlá sú bežné mechanické zariadenia. Mechanické ovládacie jednotky, jednoduchý a ľahko zrozumiteľný elektrikár, takmer žiadna hydraulika - všetko je možné študovať a zostaviť sami. Napríklad štandardný letecký motor pozostáva zo štyroch hadíc, troch káblov a dvoch drôtov. Ak nie je dostatok vedomostí, môžete vždy načrtnúť chýbajúce medzery v učebniciach a príručkách.

Technika leteckého inžinierstva je jednoduchá a zrejmá. Nitovanie sa dá zvládnuť za jeden deň, zváranie bude vyžadovať viac času, ale zábavu a takmer nič. V každodennom živote je veľa vecí vyrobených z dreva, vybavenie a nástroje na spracovanie dreva sú zdokonalené a všetko je možné zvládnuť prostredníctvom internetu a Youtube.

Ak vám štruktúrovaná prezentácia materiálu najviac vyhovuje pri získavaní nových informácií, môžete sa zúčastniť majstrovských lekcií v konštrukcii lietadiel. Podobné udalosti organizujú výrobcovia súprav veľrýb a niektorí súkromní stavitelia.

Potrebná komplexná podpora

Ak vás sen lietania lietadla neopustí a nadšenie vás premôže na vrchol, potom podpora rovnako zmýšľajúcich pilotov pomôže urýchliť prácu na projekte.

 • Predovšetkým je potrebné zaistiť podporu rodiny: Pracovný čas v dielni môže byť dlhý a únavný, a to aj pre zvyšok vašej rodiny. V takýchto prípadoch je manželská a rodinná podpora nevyhnutná. Akékoľvek letecké projekty, ktoré sa dostanú cez vzťah, sú odsúdené na zánik: „Celý svoj čas trávi v tomto zasranom lietadle. Neustále ma trápi o mojom projekte, “stojí za to začať s projektom v tejto situácii. Mitch Locke má jednoduchú taktiku:„ Predtým, ako začnem stavať nové lietadlo, idem za manželkou a požiadam ju o zoznam všetkých výhod, ktoré má Chce, aby sa jej život zlepšil, kým na ňu trávim menej času. ““ A funguje to: Mitch postavil sám sedem lietadiel a súčasne existuje mnoho projektov, ktoré realizujú rodinné tímy: rodičia s deťmi, manželia. Keď spoločná tímová práca spája ľudí, montáž lietadla sa stáva ďalšou príležitosťou na trávenie času so svojimi blízkymi.
 • Podpora mimo rodinného kruhu je tiež dôležitá.
  Pri výbere riešenia v prospech konkrétneho projektu je tiež dôležité zohľadniť podporu služieb a skúsenosti predchádzajúcich staviteľov. Je možné zmeniť hrúbku rebier bez ohrozenia bezpečnosti konštrukcie? Môže spoločnosť vyrábajúca lietadlá odpovedať na túto otázku? Ako rýchlo prídu odpovede? Existuje fórum leteckých staviteľov, ktoré môžu pomôcť začiatočníkom?

Tipy, ako urýchliť váš projekt - pomôžte profesionálom a súpravám KIT

Jedným z dôvodov zvýšenia počtu výrobcov domácich lietadiel je vzhľad súprav KIT. Väčšina lietadiel v minulosti bola postavená od nuly. Stavitelia nakúpili sadu výkresov pre lietadlo podľa vlastného výberu (alebo skonštruovali na svoje vlastné riziko) a potom si objednali materiály na výrobu častí a zostáv.

Tu je niekoľko tipov pre tých, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou:

 • Môžete použiť programy virtuálneho dizajnu, napríklad X-Plane: Výrobca lietadiel David Rose používa tento program na navrhovanie svojich modelov a dopĺňa ho balíčkom Airplane PDQ (celkové náklady - 198 dolárov). Cena balíka je nízka a možnosti na úrovni priemyselných systémov za 30 000 dolárov.
 • Dizajn môže byť navrhnutý: Za týmto účelom si môžete preštudovať knihu Martina Hallmana, „Dizajn moderného lietadla“ (Modern Aircraft Design) alebo Gorbenko K. S. „Staviame lietadlá sami.“

Ak nie ste pripravení vyrobiť lietadlo od nuly, potom má zmysel uvažovať o kúpe súpravy KIT. Изготовитель КИТ — набора может предоставить точные и готовые к сборке детали самолёта при серьезной экономии ресурсов и материалов по сравнению со строительством с нуля. Сборочные инструкции, в отличие от инженерных чертежей, помогут сэкономить несчетные часы на рассуждения по поводу того, как детали сопрягаются друг с другом. Такая экономия времени приведет к тому, что в ваших силах будет собирать более сложные и высокотехнологичные самолёты. Сегодняшние КИТ наборы охватывают поразительно широкий спектр моделей, начиная от деревянных и тканевых, например Piper Cub, до композитных моделей по стоимости сравнимых с Citation.

Tu je zoznam výrobcov súprav KIT, ktoré môžu výrobcovia lietadiel považovať za užitočné:

KIT - Súprava Piper Cub PA-18 a jej repliky

Sady lietadiel KIT - RV

KIT - C.C.C.P.

KIT - zostavy lietadiel Ultra Pup

KIT - súpravy lietadiel CH-701, ako aj Zenith, Zodiac a Bearhawk

Aby ste legitimizovali lety na domácom lietadle, budete musieť prejsť postupom získania osvedčenia jednej kópie lietadla (EEMS, viac podrobností tu).

Možno stavba nie je pre každého. Ak radi pracujete s rukami a hlavou, viete, na koho sa obrátiť o podporu, máte dosť peňazí na nákup pickupu a máte miesto na jeho uloženie, mali by ste byť schopní vytvoriť si vlastné lietadlo. Táto činnosť samozrejme nie je pre každého, ale pre tých, ktorí ju robia, považujú túto skúsenosť za jeden z najúžasnejších a najradostnejších okamihov svojho života.

Pracovisko

Prirodzene, pre takúto prácu je potrebné mať vhodné miesto. Je však potrebné poznamenať, že veľkosť v tomto prípade nie je rozhodujúca.

Napríklad ľahké jednomotorové lietadlo môže byť postavené v suteréne, prívese, námornom kontajneri atď. Skvelé miesto by bola dvojgaráž. V mnohých prípadoch stačí jedna garáž, ale za predpokladu, že sa predpokladá samostatné miesto, kde bude možné skladovať hotové komponenty lietadla, ako sú krídla a ďalšie podrobnosti. Keď uvažujete o tom, ako postaviť lietadlo sami, mnohí si myslia, že vhodným miestom je napríklad iba mestský hangár. V skutočnosti to zďaleka nie je. Po prvé, málokto žije dosť blízko k takejto budove. Po druhé, hangáre lietadla sú miesta, kde často nie je dostatok svetla. V lete sú také budovy oveľa horúce ako na ulici, v zime naopak chladnejšie ako na ulici.

Ďalším dôležitým komentárom odborníkov a jednoducho tých, ktorí sa už zaoberali otázkou, ako vyrobiť lietadlo, je usporiadanie pracoviska. Odporúča sa investovať do nákupu všetkých potrebných vecí, vďaka ktorým bude práca pohodlnejšia a pohodlnejšia. Môžete sa postarať o jednoduchý systém klimatizácie, získať prácu, ktorá bude vhodná pre rast, položiť gumené koberce na podlahu atď. Dôležitú úlohu hrá kvalitné pokrytie celého pracoviska. To všetko bude musieť minúť určité množstvo materiálnych zdrojov, ale pri práci na takom závažnom projekte sa vyplatia s úrokmi. Inými slovami, môžeme povedať, že všetko, čo potrebujete, by malo byť vždy po ruke, potom bude konštrukcia oveľa jednoduchšia.

Ako zostaviť vysoký plán. Výkresy a schémy modelov

Najjednoduchšou verziou motorového lietadla je jednoplošník s ťažnou vrtuľou. Schéma je pomerne stará, ale časom overená. Jedinou nevýhodou monoplanov je to, že v núdzových podmienkach je dosť ťažké opustiť kokpit, narušuje mono krídlo. Z hľadiska konštrukcie sú však tieto zariadenia veľmi jednoduché:

 • krídlo je vyrobené z dreva podľa dvojdielneho dizajnu,
 • zváraný oceľový rám, niektoré používajú nitované hliníkové rámy,
 • kombinované alebo ľanové opláštenie,
 • uzavretá kabína s dverami automobilu,
 • jednoduchý pyramidálny podvozok.

Výkres hore zobrazuje jednoplošník Kid s benzínovým motorom s výkonom 30 koní, vzletová hmotnosť je 210 kg. Lietadlo má rýchlosť 120 km / ha má dojazd s desaťlitrovou nádržou asi 200 km.

Peňažné náklady

Koľko stojí výroba lietadla? Po stanovení cieľa, rozhodnutí o modeli lietadla, po výbere miesta a rozdelení času, samozrejme, leží ďalšia otázka presne vo finančnej časti projektu.

Na otázku o nákladoch lietadla nebude možné jednoznačne odpovedať, pretože všetky modely sú rôzne, čo znamená, že materiály, kvalita a množstvo sú veľmi odlišné. Môžeme iba povedať, že v priemere vynakladá 50 000 až 65 000 dolárov (približne 3 až 4 milióny rubľov). Reálne množstvo však môže byť buď výrazne vyššie alebo výrazne nižšie. Zostavenie lietadla je pomerne jednoduchá fráza, ktorá si vyžaduje seriózny prístup nielen k praktickej časti, ale aj k finančnej. Najjednoduchším spôsobom bude považovať túto akciu za splácanie úveru. Inými slovami, je potrebné vopred odhadnúť celkové náklady projektu, rozdeliť ho na časti, po ktorých bude možné minúť plánované množstvo peňazí každý mesiac na nákup potrebných častí, nástrojov atď.

Ďalším dôležitým faktorom je pochopenie, že nie je potrebné inštalovať do lietadla to, čo nie je na let potrebné. Najjednoduchším príkladom sú svetlá na nočné lietanie. Ak takéto prechádzky nie sú naplánované, potom nemá zmysel kupovať osvetlenie. To znamená, že správne stanovené ciele pomôžu ušetriť značné množstvo peňazí. Môžete ušetriť na inštalácii prístrojov, ak nie sú potrebné na let. Konštrukcia lietadla vyžaduje inštaláciu vrtule. Existujú modely s konštantným stupňom a konštantnou rýchlosťou. Prvý model stojí približne trikrát menej ako druhý, ale súčasne nestratí veľa pre rotor s konštantnou rýchlosťou v letovej ekonomike.

Získavanie vedomostí

Stavba domácich majstrov je náročná a zdĺhavá úloha, ale nie je vôbec tak zložitá, ako sa zdá na prvý pohľad. Mnoho začínajúcich majstrov, ktorí by chceli vyskúšať svoju silu, si myslia, že nevedia maľovať, nitovať a variť. V skutočnosti je naučiť sa všetky tieto zručnosti pomerne jednoduché, bude to trvať iba trochu času.

Je dôležité vziať do úvahy tento problém. Domáce lietadlo vyrobené pre domácich majstrov je mechanické zariadenie s minimálnou sadou elektriny, ako aj úplná absencia zložitých hydraulických častí. To všetko sa dá študovať a zostavovať nezávisle.

Aký motor je napríklad v lietadle? Najštandardnejší motor pre lietadlo pozostáva z rovnakých konštrukčných častí ako motocykel alebo loď. Jedná sa o najjednoduchšie a štandardné modely, ktoré sú ideálne pre konštrukciu prvého domáceho lietadla. Nasleduje praktická časť zostavy. Nitovanie je pomerne jednoduchý proces, ktorý sa dá naučiť iba za jeden deň. Pokiaľ ide o prácu so zváracím strojom, všetko je tu tiež jednoduché, stačí stráviť viac času školením, aby zvary mali dobrý výkon a boli vyrovnané. Pokiaľ ide o akúkoľvek prácu s drevom, používa sa v každodennom živote pomerne často, a preto technika jeho spracovania, ako aj nástroje na vykonávanie všetkých potrebných operácií nie je ťažké zvládnuť a kúpiť.

Dizajn vzpery krídla

Výkres ukazuje jednomotorové letúny s jednomotorovým motorom s jedným motorom, vyrobené skupinou modelov petrohradských lietadiel. Konštrukcia zariadenia je tiež jednoduchá a nenáročná. Krídlo je vyrobené z preglejky z borovice, trup je zváraný z oceľovej rúrky, klasického pláteného obloženia. Kolesá pre podvozok - z poľnohospodárskych strojov, aby bolo možné lietať so štartom z nespracovaných pôd. Motor je založený na motore motocyklového motora MT8 s 32 konskými silami a vzletová hmotnosť zariadenia je 260 kg.

Prístroj sa ukázal ako vynikajúci z hľadiska ovládateľnosti a ľahkosti manévrovania a desať rokov bol úspešne prevádzkovaný a zúčastňoval sa zhromaždení a súťaží.

Celodrevené lietadlo PMK3

Vynikajúci letový výkon ukázal aj celodrevený prístroj PMK3. Lietadlo malo zvláštny tvar luku, podvozok s kolieskami s malým priemerom, kabína mala dvere typu automobilu. Lietadlo malo plne drevený trup s opláštením z plátna a jednokrídlové krídlo vyrobené z preglejky z borovice. Zariadenie je vybavené vodou chladeným lodným motorom Vikhr3.

Ako vidíte, s určitými zručnosťami v konštrukcii a dizajne si môžete nielen vyrobiť funkčný model lietadla alebo robota, ale aj úplne plnohodnotným jednoduchým lietadlom vlastnými rukami. Vytvorte a odvážte sa, úspešné lety!

Bežné vzorky

Jedným z najbežnejších leteckých výkresov je jednoduchý ľahký vzperový jednoplošník s vysokým krídlom a ťažnou vrtuľou. Tento model domáceho lietadla sa prvýkrát začal objavovať v roku 1920. Odvtedy sa schéma, dizajn atď. Príliš nezmenili. Hotová vzorka sa dnes považuje za jednu z najskúsenejších, najspoľahlivejších a štrukturálne testovaných. Je to kvôli všetkým týmto výhodám, ako aj kvôli jednoduchosti výkresov lietadla, je to takmer ideálna voľba pre stavbu domácich majstrov, najmä začiatočník. Počas dlhého obdobia prevádzky a montáže týchto lietadiel získali charakteristické vlastnosti. Vyznačujú sa takými konštrukčnými prvkami, ako sú drevené dvojprstové krídlo, trup lietadla s oceľovým zváraným typom, opláštenie z plachty, podvozok pyramídového typu, kokpit uzavretého typu s dverami automobilu.

Ďalej stojí za zmienku, že existuje malý variant tohto typu lietadla, ktorý sa používal v 20. - 30. rokoch 20. storočia. Typ lietadla bol nazývaný „slnečník“. Tento model mal vysoké krídlo, ktoré malo krídlo namontované na vzperách a vzperách nad trupom lietadla. Tento druh horného krídla sa vyskytuje aj v súčasnom amatérskom leteckom priemysle. V porovnaní so štandardným štandardným modelom sa však „slnečník“ používa oveľa menej často, pretože z hľadiska konštrukcie je oveľa ťažšie vyrobiť také zariadenie a jeho aerodynamické vlastnosti sú nižšie ako štandardné lietadlá. Okrem toho sú z hľadiska prevádzky tiež horšie a prístup do kabíny takéhoto agregátu je pomerne zložitý, čo vedie k ťažkému použitiu núdzového spôsobu opustenia kabíny.

Podrobnosti o jednoduchých lietadlách

Je potrebné zvážiť niektoré konštrukčné prvky týchto modelov.

Zvyčajné horné krídlo s názvom „Leningrad“ má tieto ukazovatele.

Motor pre takéto ľahké jednomiestne lietadlo má kapacitu 50 hp a model sa nazýva Tsunadpp. Plocha krídla hotového modelu by sa mala rovnať 9,43 m2. Vzletová hmotnosť by nemala presiahnuť 380 kg. Je to veľmi dôležité, najmä pri výbere sedadla vodiča. Prázdny stroj má hmotnosť približne 260 kg. Maximálna rýchlosť, ktorú môže lietadlo vyvinúť, je 150 km / ha rýchlosť stúpania blízko zeme je 2,6 m / s. Maximálne trvanie letu je 8 hodín.

Pre porovnanie stojí za zváženie „slnečníkov“. V tomto prípade sa predloží analýza modelu s názvom „Kid“.

Motor je nainštalovaný model LK-2, ktorého výkon je 30 hp, čo ho už robí menej výkonným ako štandardný model. Plocha krídla sa tiež zmenšuje na 7,8 m 2. Vzletová hmotnosť tohto lietadla je iba 220 kg, čo zahŕňa sedadlo pilota a samotného pilota, hmotnosť elektrárne, trup a ďalšie konštrukčné prvky. Napriek tomu, že vzletová hmotnosť je výrazne menšia ako hmotnosť leningradera, maximálna rýchlosť je iba 130 km / h.

Tvorba modelov lietadiel

Medzi hlavné výhody takýchto modelov je pozoruhodné, že nie je ťažké prevádzkovať letún, ako to robia skúsení piloti, pretože samotné ovládanie je celkom jednoduché. Toto je obzvlášť viditeľné v prípadoch, keď špecifické zaťaženie krídla neprekročí 30-40 kg / m 2. Okrem toho sa vysoké lietadlá vyznačujú tým, že majú vynikajúce vzletové a pristávacie vlastnosti, sú stabilné. Kabína je navyše navrhnutá tak, že vytvára optimálny prehľad o tom, čo sa deje nižšie. Inými slovami, optimálnejší model pre vlastnú výstavbu jednoducho nenájdete.

Podrobnejšie by sa mal zvážiť jeden z najúspešnejších modelov - vysoký plán, ktorý navrhol V. Frolov.

Krídlo pre také lietadlo bolo vyrobené z materiálov ako borovica a preglejka, trup lietadla bol vyrobený z oceľových rúrok, ktoré boli spojené zváraním. Všetky konštrukčné prvky lietadla boli vyrobené úplne plachtovinou s použitím klasickej technológie v leteckom priemysle. Kolesá podvozku boli vybrané dosť veľké. Urobili tak, aby bolo možné bez problémov vzlietnuť z nespevnených a nepripravených stránok. Ako pohonná jednotka sa použil motor s výkonom 32 koní založený na MT-8, ktorý bol vybavený prvkami, ako sú prevodovka a vrtuľa s veľkým priemerom. Vzletová hmotnosť lietadla s týmto dizajnom a motorom bola 270 kg a let bol centrovaný na 30% SAH. Pri všetkých týchto ukazovateľoch bolo špecifické zaťaženie krídla 28 kg / m 2. Už bolo povedané, že je oveľa ľahšie lietať ako skúsení piloti, ak náklad nepresahuje 30 - 40 kg / m2. Maximálna rýchlosť lietadla bola 130 km / h a jeho pristávacia rýchlosť bola 50 km / h.

Model PMK-3

V moskovskom regióne Žukovsk sa vytvorilo lietadlo PMK-3, ktoré je teraz možné zostaviť aj samostatne. Lietadlo sa odlišovalo od bežných lietadiel tým, že malo zvláštnu štruktúru nosa trupu, ako aj pomerne nízky podvozok. Tento model lietadla bol navrhnutý podľa plánu vzpery krídla s uzavretým kokpitom. Na ľavej strane trupu bol pre pilota zabezpečený vstup. Na dosiahnutie potrebného vyrovnania bolo potrebné premiešať ľavé krídlo trochu dozadu. Pri zostavovaní takéhoto modelu vlastnými rukami je veľmi dôležité pamätať na to. Všeobecný dizajn lietadla je z masívneho dreva pokrytého plátnom. Typ krídla - jednopásmový, s borovicovými policami.

Základom trupu tohto modelu boli tri nosníky. Z tohto dôvodu mal hotový trup trojuholníkový prierez. Ako hlavná pohonná jednotka bol vybraný motor s výkonom 30 koní. Druh motora je prívesný motor typu Whirlwind, ktorý má kvapalinové chladenie. Pri správnej konštrukcii lietadla radiátor mierne vyčnieva z pravého boku trupu.

Stojí za to povedať niečo o skutočnosti, že je možné stavať lietadlo s typom vrtule, ale je veľmi dôležité pamätať na to, že tým dôjde k strate ťahu zariadenia, ako aj k zdvíhacej sile krídla. Vzhľadom na tieto dve vlastnosti je dôležité zvážiť vhodnosť inštalácie takejto vrtule v každom jednotlivom prípade na základe cieľa, ktorý kapitán sleduje pri vytváraní lietadla. Bolo by však spravodlivé povedať, že existovali vynálezcovia, ktorí pri vlastnej konštrukcii lietadla s takou skrutkou, tvorivo pristupujúceho k riešeniu tohto problému, boli schopní tieto nedostatky odstrániť a prevádzkovať lietadlo bez nich.

Ako uľahčiť lietadlo? Táto otázka sa nedávno stala čoraz dôležitejšou. Vo všeobecnosti je potrebné poznamenať, že nárast počtu ľudí, ktorí chcú stavať lietadlo vlastnými rukami, sa zabezpečí distribúciou „súprav KIT“. Jedná sa o súpravu, ktorá obsahuje všetky potrebné časti na zostavenie lietadla vybraného modelu. V tomto prípade musíte stále položiť ruky na zostavu, avšak takáto súprava pomáha preskočiť fázu výberu prvkov, prispôsobenie sa veľkosti atď. S takými súpravami sa zostava lietadla zmení na akúsi zostavu projektanta.

Ďalšou výhodou „súpravy KIT“ je, že bude lacnejšia ako zhromažďovanie všetkých prvkov od nuly. Dnes existujú tri spôsoby, ako získať svoju vlastnú jednotku na lietanie. Prvým je nákup hotového výrobku, druhým je „súprava KIT“ a tretím je montáž od nuly. V takom prípade je získanie súpravy priemernou možnosťou ceny. Ak hovoríme o zložitosti, je oveľa jednoduchšie zostaviť letún z hotových a namontovaných častí, ako od samého začiatku.

Aby sme to zhrnuli, môžeme povedať nasledujúce. Po prvé, stavba lietadla vlastnými rukami je v tejto chvíli celkom skutočnou činnosťou, vyžaduje si však veľa času a peňazí. Ak nie sú k dispozícii žiadne zručnosti na zváranie a nitovanie, musia sa tiež zvládnuť, aby mohli úspešne dokončiť prácu. Aby bolo možné úspešne zostaviť lietadlo, je potrebné mať výkresy a montážny diagram, v ktorom bude každá etapa graficky znázornená. Ak to všetko nechcete robiť, môžete si kúpiť „súpravu KIT“, ktorá úlohu zjednoduší a zredukuje na montáž určitého dizajnéra.

Pin
Send
Share
Send
Send