Užitočné tipy

Ako odstrániť škvrnu z oka doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Každá osoba je oboznámená s pocitom, ktorý nastane, keď cudzie telo vstúpi do oka. Okamžite pociťuje nepohodlie, bolesť, problémy so žmurknutím, slzenie. Takáto nepríjemnosť sa môže vyskytnúť kedykoľvek. Do oka sa môže náhle dostať mote, zápalka alebo mihalnica. Pri práci s kovom, drevom bez použitia ochranných pomôcok môže byť orgán dohľadu poškodený malými trieskami.

V takejto situácii nemôžete váhať, aby ste nepoškodili očnú guľu a zabránili zápalovému procesu. Tento článok navrhuje zvážiť, ako odstrániť škvrnu z oka človeka.

Akcie, ktoré nemožno vykonať

 • Trenie očí. Keď dôjde k nepríjemnému pocitu, človek inštinktívne začne trieť očné viečko a nedobrovoľne sa snaží zbaviť mote. Musíte ho tomu zabrániť, pretože pomocou umytých rúk môžete ľahko urobiť infekciu a pri trení sa nevyhnutne objaví zápal sliznice.
 • Opláchnite vodou z vodovodu. Voda z kohútika, ktorú dnes väčšina obyvateľov Ruska konzumuje, má pomerne nízke skóre kvality. Môže obsahovať mikroorganizmy, mikroskopické škvrny alebo zrnká piesku. Liečba očí takou vodou môže byť veľmi škodlivá pre zrak.
 • Používanie ostrých predmetov. Niektorí ľudia sa pri pokuse o odstránenie cudzieho tela uchýlili k pinzetám, špáradlám, zápalky s vatovým tampónom. Je pochybné, že takéto kroky prinesú úľavu, ale nenapraviteľné môžu spôsobiť škodu.
 • Nútené blikanie. V snahe zbaviť sa ďalších častíc v oku človek začne rýchlo blikať. V dôsledku toho sa nepohodlie a bolesť môžu len prehĺbiť.
 • Používanie ľudových prostriedkov. Neuchovávajte sa v pochybných metódach, ako je napríklad vpichnutie očí do medu alebo aloe šťavy. Odstránenie cudzieho telesa pomocou jazyka je tiež neprijateľné. Je nepravdepodobné, že by takéto účinky pomohli, ale je veľmi možné priniesť cudzí proteín a tým spôsobiť ťažký zápalový proces.

Čo robiť ako prvé

Najprv sa musíte pritiahnuť k sebe a nie vzdať paniky. Potom si umyte ruky mydlom. Ak to nie je možné, očistite ich vlhkou antibakteriálnou utierkou alebo pitnou vodou z fľaše.

Ako odstrániť škvrnu z oka? Opatrne potiahnite viečko a začnite pomalou rotáciou očných kostí v kruhu rôznymi smermi. V dôsledku toho sa škvrna posunie do vnútorného rohu oka a dá sa odstrániť rohom papierovej utierky alebo čistej vreckovky. Je vhodné to urobiť, ak máte po ruke zrkadlo.

Ak predchádzajúce kroky nepomohli, potom vyvstáva otázka, ako dostať škvrnu mimo očí iným spôsobom. Teplú vodu môžete čerpať do širokého kontajnera a do nej dávať dole svoju tvár. Ak otvoríte oči pod vodou, mali by ste ich pohybovať rôznymi smermi. Malé častice určite vyjdú.

Ako získať škvrnu z oka pomocou kadičky? V súpravách prvej pomoci mnohých ľudí je pravdepodobné, že existujú špeciálne nádoby na umývanie očí. Existujú také improvizované prostriedky a každý motorista. S ich pomocou je postup omnoho pohodlnejší.

Naplňte kadičku vodou, pevne ju zatlačte do oblasti očí a hlavu odhoďte späť. V tejto polohe niekoľkokrát otvorte a zavrite oči.

Varovanie! Splachovaciu vodu používajte iba vyčistenú alebo prevarenú.

Čo robiť, keď sa škvrna dostane do očí dieťaťa

U detí v podobnej situácii je konanie trochu zložitejšie. Malé dieťa môže začať plakať, trieť si oči, a tým spôsobiť sebe ďalšie škody.
Ako dostať bodku z očí dieťaťa bezbolestne? Musíte sa ho pokúsiť upokojiť a bolestivé oko jemne utrieť vlhkým kozmetickým tampónom v smere od vonkajšieho rohu k vnútornému. Tampón môže byť tiež vyrobený z gázy, obväzu alebo vreckovky.

Je dobré, ak je po ruke odvar kvetov harmančeka - dokáže rýchlo zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Obrúsku môžete navlhčiť teplým čajom alebo čistou vodou.

Ak tieto jednoduché opatrenia nepomôžu, potom neváhajte, mali by ste okamžite kontaktovať zdravotnícke zariadenie.

Ako odstrániť hobliny z oka

Nemysli na to, ako dostať škvrnu z očí, ak sa tam dostala v dôsledku neopatrnej manipulácie s kovom alebo drevom. V takom prípade musíte bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Tvrdé častice s ostrými rohmi sú nebezpečné tým, že môžu ľahko poškriabať alebo prepichnúť očnú guľu. Ak sa pokúsite samostatne odstrániť cudzie teleso, môžete zranenie iba prehĺbiť.

V ktorých prípadoch by som mal navštíviť lekára

Existuje situácia, keď je častica bezpečne odstránená z oka, ale pocit jej prítomnosti stále pretrváva. Ako odstrániť škvrnu z oka, ak tam ešte nie je? S najväčšou pravdepodobnosťou vznikol nepríjemný pocit v dôsledku trenia alebo podráždenia viečka. Ak nepríjemné príznaky nezmiznú v priebehu niekoľkých hodín, je najlepšie navštíviť očného lekára.

Ak sa vám podarilo bezpečne odstrániť cudzí predmet v oku pomocou vlastných síl, stále sa môžete chrániť pred možným zápalom. Za týmto účelom kvapkajte oko špeciálnymi očnými kvapkami, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti.

Ako pochopiť, že škvrna zasiahla oko človeka

Spadnutie pod viečko cudzieho predmetu je spravidla sprevádzané pálením, nepohodlím, bolesťou. Začína aktívne slzenie - samotné telo sa snaží zbaviť cudzieho predmetu. Ak je bolesť akútna, je pravdepodobné, že objekt nie je len na povrchu, ale je zaseknutý v sklére alebo rohovke. Je ťažké pre človeka s moteou v oku otvoriť očné viečka, sliznica oka sčervená kvôli prúdeniu krvi do kapilár. Súčasne s viečkami napučiavajú, dokonca je pre človeka bolestivé premiestňovať žiaka zo strany na stranu. Ak zistíte, že máte tieto príznaky, musíte čo najskôr konať.

Najprv musíte zistiť, aký druh predmetu sa dostal do oka. Ak je to midge alebo len prach - je to v poriadku, mote možno vytiahnuť doma. Ak však k incidentu došlo pri rezaní skla alebo kovu, je to pravdepodobne kus ostrého materiálu, ktorý sa často prilepí na sliznicu oka a nezostane na povrchu. V takom prípade by ste sa mali čo najskôr poradiť s lekárom, najmä ak štiepka zasiahla žiaka. V iných prípadoch môžu byť úlomky odstránené z povrchu oka sami.

Ako odstrániť škvrnu z oka

Ak máte oko v očiach, musíte si dôkladne umyť ruky mydlom, upokojiť sa a sadnúť si. Najprv musíte skúsiť zistiť polohu škvrny. Potiahnite za to horné a dolné viečka. Ak sa nenájde nič vo vnútri, s najväčšou pravdepodobnosťou sa škvrna prilepí k viečku samotnému. Musíte ju opatrne otvoriť a pozrieť sa dovnútra. Niekedy to nemôžete urobiť sami, takže ak je to možné, požiadajte niekoho blízkeho, aby vykonal „diagnózu“.

 1. Príroda zabezpečila všetko a vo väčšine prípadov sa telo samo zbaví nepotrebného predmetu. Skúste blikať a otáčajte očami zo strany na stranu, aby ste pomohli roztočiť sa do rohu očí. Je potrebné pohybovať žiakmi tak, aby sa podporila mote v nose. To znamená, že ak je cudzí predmet cítiť pod horným viečkom, musíte vykonať krúživé pohyby žiaka proti smeru hodinových ručičiek, ak pod spodným viečkom - v smere hodinových ručičiek.
 2. Čistým prstom sa pokúste posúvať zatvorené viečko tak, že sa pokúsite presunúť hmotu do rohu oka. Ak sa posunie k svojmu nosu, dostať ju odtiaľ nie je moc.
 3. Skúste vypláchnuť oči čistou vodou - filtrované alebo prevarené. Neumývajte si tvár vodou z kohútika, má veľa bielidla, ktoré môže dráždiť sliznicu.
 4. Ak škvrna prilieha pevne na sliznicu, skúste ju odstrániť vatovým tampónom alebo iba mokrým prstom. Na tento účel nikdy nepoužívajte ihly, špáradlá alebo pinzety.
 5. Skúste si namočiť tvár do šálky čistej a teplej vody. Keď si na to vaše oči zvyknú, mrknite ich široko. Sorinka pravdepodobne ľahko vstúpi priamo do vody.
 6. Ak sa vápnik počas opráv striekal do oka, rozpustite cukor vo vode - lyžicu v pohári. Opláchnite sladkým roztokom očí, vápno sa ľahko odstráni.
 7. Ak sa kovové oholiny dostanú do očí a neexistuje spôsob, ako ísť k lekárovi, môže sa odstrániť pomocou magnetu. Jazdite s magnetom v blízkosti otvoreného oka čo najbližšie, čip pod vplyvom magnetického poľa vyjde sám.
 8. Ak nedochádza k prirodzenému roztrhnutiu, ale pri otváraní a zatváraní očí je nepohodlie, pomocou pipety kvapnite do oka čistú vodu.

Pokúste sa trieť oči - ak je škvrna dosť tvrdá, môže spôsobiť zranenie jemnej rohovky. Okrem toho musíte po odstránení mote pozorovať oko - ak sa neobnoví zraková ostrosť, slzy naďalej tečú a pálenie sa nezastaví, s najväčšou pravdepodobnosťou sa neodstránil cudzí predmet alebo sa do oka dostalo niekoľko častíc. V takom prípade vyšetrenie zopakujte av prípade potreby vyhľadajte lekára.

Ako dostať potu z detského oka

Deti sa veľmi často dostanú do očí, pretože sa ešte nenaučili, ako chrániť svoje telo pred vonkajšími vplyvmi. Náhly vietor, neúspešné hry v piesku, náhle pohyby priateľa a oka môžu byť cudzí predmet, ktorý dráždi sliznicu a spôsobuje veľa problémov. Dieťa často neotvára oči kvôli silnej a akútnej bolesti. Musíte sa pokúsiť upokojiť a upokojiť dieťa. Položte ho na stoličku a požiadajte ho, aby otvoril oči. Ak je to možné, musíte zistiť, kde sa nachádza škvrna - pomôže to rýchlejšie a efektívnejšie konať. Pomocou jazyka môžete škvrnu odstrániť z očí dieťaťa alebo inej osoby. Opatrne otvorte viečka pomocou jazyka a niekoľkokrát ho ťahajte od vonkajšieho okraja oka smerom dovnútra. Pokúste sa to urobiť po jednom - najskôr potiahnite špičku jazyka pozdĺž horného viečka a potom pozdĺž dolnej časti, ak nepoznáte polohu škvrny. Niekedy je subjekt celkom pociťovaný jazykom. Netreba sa obávať, táto metóda je absolútne bezpečná - jazyk nespôsobí bolesť očí a nepohodlie.

Čo robiť po odstránení škvŕn

Oko je jedným z hlavných orgánov ľudského vnímania, pretože prostredníctvom vízie získame väčšinu informácií o svete okolo nás. Musíte chrániť oči - aby ste sa chránili pred vetrom, pri práci s kovom a sklom používajte ochranné masky, aby ste dieťaťu vysvetlili, že hádzanie piesku je škaredé a veľmi nebezpečné. Keď idete von, nezabudnite si priniesť čisté obrúsky alebo vreckovky, ktoré môžete pri takýchto udalostiach potrebovať. Dodržiavajte tieto jednoduché pravidlá, aby ste udržali svoje oči zdravé.

Pin
Send
Share
Send
Send