Užitočné tipy

Vajcový ocot: Zubné činnosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Klasické vedecké experimenty pre deti!

Veda pre deti nepotrebuje špeciálne vybavenie ani dizertačnú prácu. Domáce vedecké experimenty sa môžu robiť priamo vo vašej vlastnej kuchyni (alebo na záhrade) a spravidla s prísadami, ktoré už máte doma.

1. Zubná pasta pre slony

Chémia a exotermický proces.

Ak ste sa niekedy pýtali, prečo majú slony čisté kly, máme odpoveď. Používajú slonovú zubnú pastu!


Aby ste si vytvorili vlastnú zubnú pastu pre slony, budete potrebovať:

 • ochranné okuliare (najlepšie)
 • suché aktívne droždie
 • teplá voda
 • peroxid vodíka 6% (predávaný v kozmetických salónoch), reakcia bude fungovať s 3% peroxidom vodíka (dá sa kúpiť v lekárni alebo obchode s potravinami), ale bude to vyzerať oveľa menej dramaticky
 • tekuté mydlo (nepoužívajte antibakteriálne verzie mydla, pridáva sa k nim triclosan a nemal by sa pri tejto reakcii vyskytovať)
 • plastová fľaša s úzkym hrdlom
 • farbivo alebo tekutý akvarel
 • lesk (voliteľné), ale iba plast, nie kov
 • lievik

1 čajová lyžička droždia nalejte 2 polievkové lyžice veľmi teplej vody. Dobre premiešajte.

Pridajte 1/2 šálky 6% peroxidu vodíka (najlepšie pre dospelých), tekutý akvarel alebo potravinárske farbivo, lesk (ak chcete) a trochu mydla do fľaše. Otočte a dôkladne premiešajte.

Vložte fľašu do nádoby, umývadla, pretože bude veľa peny. Potom pridajte kvasinkovú zmes cez lievik. Zložte lievik rýchlo a užite si show!

Hneď ako pridáte kvasinky, reakcia začne! Kvasinky pôsobia ako katalyzátor a urýchľujú uvoľňovanie peroxidu vodíka: keď tento plyn vstupuje do mydla, vytvára šialené množstvo našuchorenej peny! Ihneď vyberte lievik a dávajte pozor na bláznivé erupcie obrie peny z fľaše! Pena je na dotyk úplne bezpečná (mäkká a bacuľatá!). Výpary a pena sú bezpečné.

To všetko sa deje rýchlo, úplne neuveriteľný pohľad! Reakcia je exotermická, čo znamená, že vydáva teplo, Po reakcii môžete nechať dieťa dotknúť sa fľaše a budú sa cítiť teplo.

Potom, čo pena prestane vychádzať, si ju môžete zahrať s hračkami!

2. Crystal Geode Egg

Molekulárna väzba a chémia.

Tento experiment vám umožňuje pestovať kryštály vo vaječnej škrupine. Určite potrebujete prášok kamenca, ktorý obsahuje draslík, inak nebudete mať žiadny kryštalický rast. Pridajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva pre farbu. Dokonale tvarovaná geóda bude trvať 12 - 15 hodín, čo je skvelý víkendový projekt.


Tu je to, čo potrebujete:

 • plastová nádoba
 • lepidlo
 • horúca voda (takmer vriaca)
 • farbivo
 • škrupina vajec
 • kamenec (nájdete ich na internete alebo v obchode so zdravou výživou)
 • rukavice

Uistite sa, že škrupina je čistá a suchá a potom ju vo vnútri natrite lepidlom. Po nanesení lepidla na vajíčko ho posypeme kamencom a nechajte uschnúť cez noc alebo niekoľko hodín.

Kamenec by nemal zostať bez dozoru: požívanie veľkého množstva kamenca je nebezpečné.

V prípade 2 šálok vody si zoberte až 3/4 šálku kamenca, ale kamenec môže byť drahý, preto si zoberte 1 šálku vody a 3/8 šálku kamenca. Vezmite 1 šálku horúcej vody, farbte, premiešajte do hladka a potom pridajte kamenec. Znovu miešajte, kým sa všetok kamenec nerozpustí, a potom vložte vajíčko do tejto vody, otvorenú stranou nahor.

V tomto roztoku nechajte vajíčko 12-15 hodín. Ak chcete veľké kryštály, nechajte ich v roztoku dlhšie.

Po tom, ako sa z roztoku dostane vajíčko, vložte ho do sušičky a nechajte ho niekoľko hodín zaschnúť. Kryštál bude stále krehký, ale nie taký krehký ako bezprostredne po roztoku. Kryštály musia stvrdnúť na vzduchu a potom, ak je to potrebné, môžu byť vybraté z obalu.

3. Svetelné bubliny a suchý ľad

Ak látka prechádza priamo z tuhej fázy do plynnej fázy bez toho, aby sa stala kvapalinou, sublimuje. Tento úžasný experiment vám umožňuje vytvárať žiariace bubliny. Bubliny sú ako z iného sveta - žiaria a vystupujú z dymu (ktorý sa získava tavením suchého ľadu bez tekutej fázy). Prirodzene odporúčame dospelému, aby sám pracoval so suchým ľadom (jeho kontakt s pokožkou môže spôsobiť popálenie) a tento experiment monitorovať.

Hlučný prúd dymových bublín!


Na uskutočnenie tohto experimentu však budete potrebovať okrem suchého ľadu aj žiariace palice. Možno ich kúpiť v obchodoch Fix Price, celá sada pre 50 rubľov, je to lacné.

Pridajte suchý ľad do teplej vody (asi polovica ľadu z objemu vody je dosť) a môžeme pozorovať krásnu bielu paru, pridať suchý ľad do mydlového roztoku - a my získame veľké mydlové bubliny naplnené oxidom uhličitým! A teraz pre zábavu: do nádrže pridajte trochu vody, tekutého mydla a obsahu žeravých tyčiniek - takto získame požadované žiariace bubliny v cudzej hmle!

Vďaka suchému ľadu môžete uhličitanové kvapaliny a spomaľovať chemické reakcie. Používa sa na vytváranie špeciálnych efektov - hustá hmla.

Keď kliknete na suchý ľad lyžičkou, budete počuť pískanie. Je to dôsledok zrýchlenej sublimácie (prechod z pevného do plynného stavu). VUT v Brne: Berte si to do rúk iba pomocou rukavíc!

Pred experimentom s octom vajcia

Nechajte svoje dieťa vyšetriť vajce natvrdo uvarené, aj keď sa rozbije a ak to chce, odstráni škrupinu. Požiadajte ju, aby si prečistila jazyk a / alebo sa na ne pozrela do zrkadla.

Ak vaše dieťa ešte nevie, že tvrdé zuby sa na vonkajšej strane nazývajú sklovinou, povedzte jej o sklovine a o tom, ako chráni zuby. Potom sa jej opýtajte:

 • Čo robí škrupina vajec? (chráni mäkké vnútro, atď.)
 • Pripomína vám to všetky zuby?
 • Pamätáte si na jemnosť vo vnútri vašich zubov? (Dentín)?
 • Prečo si myslíte, že vaše zuby sú smaltované?
 • Čo sa stane, ak je smalt poškodený alebo sú v ňom otvory?

Vysvetlite experiment

Povedzte svojmu dieťaťu, že na pár dní necháte vajíčko v šálke octu a sledujte, čo sa s ním stane. Pomôžte jej predpokladať, čo očakáva počas experimentu.

Jej hypotéza môže byť niečo ako „ocot bude jesť škrupinu vajec“, ale ak nenavrhne hypotézu, ktorá by zodpovedala konečnému výsledku, je to v poriadku. Toto je celý bod vedeckej metódy - zistiť, či to, čo si myslíte, že sa stane, a prečo alebo prečo nie.

Spustite experiment

 1. Vajíčko s pevným varom vložte do priehľadného pohára alebo pohára a naplňte ho bielym octom.
 1. Zakryte hornú časť nádoby. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že zatvorenie šálky je ako zatvorenie úst bez toho, aby ste si čistili zuby.
 2. Prvý deň pozorujte vajíčko. Vajce by malo byť pokryté bublinami.
 3. Pokračujte v pozorovaní vajíčka ešte jeden alebo dva dni.
 4. Odstráňte veko z nádoby a vypustite ocot. Nechajte svoje dieťa dotknúť sa vajíčka. Obal by mal byť mäkký a dierovaný, ak nie úplne rozpustený.

Zaklapnite ho k zubom:

Vaše dieťa sa môže čudovať, ako má vajce v octe niečo spoločné so zubami. Aj keď k tomu nedochádza tak rýchlo ako reakcia medzi vajíčkom a octom, podobná reakcia sa vyskytuje aj v ústach dieťaťa.

Baktérie žijúce v ústach priľnú k tvrdým povrchom zubov. Niektoré z týchto baktérií vytvárajú kyseliny, keď sa kombinujú s cukrom v potravinách a nápojoch, ktoré konzumuje. Tieto kyseliny môžu zničiť zubnú sklovinu, ak si zuby často nekartáčuje a sleduje, koľko sladkostí zje.

Poznámka: Tento experiment môže byť pre niektoré deti veľmi frustrujúci. Nezabudnite presvedčiť svoje dieťa, že jeho zuby nebudú „zožratené“ kyselinou, ak zabudne niečo z času na čas vyčistiť.

Dúha v banke

Veda je samozrejme dôkladná a komplexná, ale na druhej strane môže byť jednoduchá a zábavná. A tento vedecký experiment to jasne potvrdzuje. Budete potrebovať kukuričný sirup, med, mydlo, olivový olej, alkohol, potravinárske farbivo a nádobu, do ktorej budete postupne pridávať všetky prísady. Všetky vyššie uvedené materiály zrieďte malým množstvom vody a postupne ich pridajte do nádoby. Tajomstvo je jednoduché: rôzne tekutiny majú rôzne hmotnosti, takže najťažšie (s veľkým počtom molekúl) klesajú na dno a najľahšie (s menším počtom molekúl) sa vznášajú. Výsledok vás ohromí!

Výbuch sódy

Je možné si predstaviť niečo viac vzrušujúce a vzrušujúce ako skutočný výbuch? Aj keď to bola iba explodovaná fľaša sódy. Na tento zážitok je vhodný akýkoľvek nápoj sýtený oxidom uhličitým (nezabudnite, že nápoje s obsahom cukru sú lepkavejšie, čo znamená, že sú zložitejšie, pokiaľ ide o čistenie). Toto je jeden z najjednoduchších vedeckých experimentov: všetko, čo je potrebné, je opatrné pridanie trochu suchého ľadu do sódy. Reakcia je takmer okamžitá. Výsledok je pôsobivý, aj keď z vedeckého hľadiska je všetko jednoduché: na povrchu suchého ľadu sa tvoria malé bubliny oxidu uhličitého, čo vedie k tomu, že plyn vstupuje na povrch a opúšťa fľašu. Dôležité! Uistite sa, že všetci účastníci experimentu nosia ochranné okuliare a izolované rukavice, pretože suchý ľad je veľmi, veľmi studený. Žiadny suchý ľad? Na tom nezáleží! Namiesto toho je miláčik Mentos celkom vhodný.

Pamätáte si na lávovú lampu? Môžete to sledovať celé hodiny. Veľkolepá podívaná je skutočne fascinujúca. Predstavte si radosť, ktorú vaše deti zažijú, ak sa im to podarí. Budete potrebovať rastlinný olej, vodu, potravinárske farbivá a tablety Alka-Seltzer. Ako to funguje? Voda a olej sa nemiešajú a olej nemení farbu, ale voda, zmiešaná s potravinárskym farbivom, samozrejme získa farbu. Šumivé tablety zase reagujú s vodou za vzniku bublín. Rovnaké farebné bubliny stúpajú, potom praskajú a klesajú na dno. Tleskanie a syčanie - čo by mohlo byť krajšie? Tento vedecký experiment bude pre vaše deti nezabudnuteľným dobrodružstvom.

Farebný vodopád zo skúmaviek

Ďalší zaujímavý vedecký experiment v miešaní farieb pre deti. Budete potrebovať skúmavky a statív a zvyšok je s najväčšou pravdepodobnosťou vždy na dosah ruky: iba sfarbenie jedla, papierové uteráky a nožnice. Experiment je jednoduchý: naplňte skúmavky vodou rôznych farieb, narezajte papierovú utierku na tenké prúžky, spojte dve skúmavky do jedného prúžku. Všetko ostatné je otázkou času. Po niekoľkých minútach sa voda z rôznych skúmaviek zmieša pozdĺž tenkých prúžkov papierových utierok a získate skutočný dúhový farebný vodopád. Z vedeckého hľadiska sa voda začne pohybovať v pásoch kvôli kapilárnemu pôsobeniu v dôsledku adhézie, súdržnosti a povrchového napätia. Hlavná vec tu nie je preháňať!

Utesnená taška

Nejde iba o zábavný vedecký experiment pre deti, ale o skutočnú magickú show pre každú maličkosť. Vezmite zapečatenú tašku so zámkom (Ziploc), naplňte ju dve tretiny vodou a potom ju jemne prepichnite ostrou ceruzkou. Neodstraňujte ceruzku. Ak chcete vylepšiť efekt, pridajte ešte pár ďalších. Nerobte si starosti - kvapka sa nerozliala. Plasty sa skladajú z dlhých reťazcov molekúl nazývaných polyméry. Penetrácia do balíčka spôsobuje oddeľovanie molekúl, ale rýchlo sa formujú a súčasne zväčšujú. Takto pevne zatvoria otvor, ktorý ste urobili. Po experimente natiahnite ceruzky cez drez, aby ste dokázali, že to bola skutočná veda, nielen trik.

Na vykonanie experimentu budeme potrebovať:

 • Surové kuracie vajce. Môžete použiť vajíčko s bielou škrupinou alebo hnedé.
 • Tabuľka 9% octu.
 • Pohár s vekom alebo iný obal s vekom, do ktorého sa vejde vajíčko. Je žiaduce, aby bol obal priehľadný, aby sa vizuálne pozoroval proces premeny vajíčka na priehľadný.

Vezmite plechovku a nalejte ocot.

Teraz opatrne spusťte vajíčko do pohára s octom a zavrite nádobu vekom. Vajce by malo byť úplne pokryté octom.

Teraz je čas na trpezlivosť. Musíte počkať 2 - 2,5 dňa. Proces sa začne v banke, v dôsledku čoho vajíčko postupne stratí škrupinu. Budete mať možnosť pozorovať, ako je povrch vajíčka pokrytý bublinami.

Po 2-2,5 dňoch vajíčko opatrne vyberte a umyte ho vodou.

Vonkajší obal vajca zmizol. Vajce začalo vyzerať priesvitné (táto fotografia je, žiaľ, takmer neviditeľná). Namiesto škrupiny zostala tenká membrána. Zaobchádzajte s ňou veľmi opatrne, pretože škrupina vajec je pomerne tenká a môže sa ľahko zlomiť. Vo vajci môžete vidieť žĺtok.

Ak na vajíčko nasvietite baterku alebo ju umiestnite pod lampu, uvidíme, že vajíčko vo vnútri je osvetlené.

Nahé vajíčko

A ďalší vzrušujúci experiment, ktorý ohromí predstavivosť mladého výskumníka. Budete potrebovať surové vajce, šálku alebo plechovku obyčajného octu. Opatrne zoberte vajíčko lyžičkou a vložte ho do misky s octom. Kyselina pomaly ničí vápnik. Najdôležitejšia vec je trpezlivosť: je to dlhý proces. Po 15 minútach sa vajíčko začne bublinkovať a po 8 hodinách, keď sa uvoľnia všetky plyny z obalu, sa vajce začne točiť a tancovať. Asi po troch dňoch budete mať „holé“ vajíčko s mäkkou priehľadnou priepustnou membránou. Tajomstvo tejto „premeny“ spočíva v tom, že vajíčko absorbuje tekutinu a napučiava v dôsledku jednostrannej difúzie.

A aké zaujímavé zážitky pre deti poznáte?

Kam skočila škrupina vajec?

Keď sme vrhli vajíčko do vody, jeho škrupina vstúpila do chemickej reakcie s octom. Na povrchu vajíčka sme pozorovali krásne bubliny.

Uvidíme, čo sa stalo. Bubliny sú oxid uhličitý - CO2, Vaječné škrupiny sú uhličitan vápenatý - CaCO3, Ocot obsahuje kyselinu octovú (CH3COOH) a vodou (H2O).

Kyselina octová reaguje s plášťovým uhličitanom vápenatým, čo vedie k vode, kysličníku uhličitému (to sú rovnaké bubliny na povrchu vajíčka) a octanu vápenatému. Vaječná škrupina sa teda rozpúšťa a uvoľňuje oxid uhličitý.

Chemická reakcia je nasledovná:

Prečo je vajíčko väčšie?

Pravdepodobne ste si všimli, že sa vajíčko zväčšilo. Časť vody v octovom roztoku prešla vaječnou membránou v snahe vyrovnať koncentráciu vody na obidvoch stranách membrány. Výsledkom bolo zväčšenie veľkosti vajca. Tento tok vody cez semipermeabilnú membránu sa nazýva osmóza.

4. Oživenie odkazov

Fotosyntéza a veda o rastlinách.

Naučte sa vedu rastlín opätovným pestovaním potravín zo zvyškov. Na tento účel sú vhodné napríklad cibuľa, zemiaky a šalát (zelená cibuľa je veľmi ľahká a rýchla voľba). Rastliny potrebujú vodu a slnečné svetlo.

Je zrejmé, že všetci vieme o bežných metódach pestovania rastlín - zo semien. Vedeli ste však, že existuje veľa rastlín, ktoré môžete pestovať zo zvyškov? Rastliny, ktoré zase budú pestovať ešte viac potravín.


Jarná cibuľa, pór, zelená cibuľa, kôpor.

Táto technika je dosť jednoduchá. Potom, čo ste zjedli nakúpenú zeleninu, jednoducho vložte koreňový koniec do pohára s vodou a rastlina sa začne regenerovať v priebehu niekoľkých dní. V prípade potreby jednoducho vymeňte čerstvú vodu.

Vezmite malý kúsok z koreňa zázvoru a zasadte ho do hrnca v pôde s obličkami hore. Ginger potrebuje nepriame slnečné svetlo v teplom a vlhkom prostredí. Čoskoro začne pestovať výhonky a korene. Akonáhle budete pripravení na zber, celú rastlinu vytiahnite zo zeme vrátane koreňov. Odstráňte kúsok zázvoru a znova ho zasadte, aby sa proces pestovania zopakoval.

Vyberte si zemiak, ktorý má veľa dobre tvarovaných priezorov, a nakrájajte ho na kúsky 5 až 7 cm tak, aby každý kus mal minimálne 1 až 2 priekopy. Rezané kusy nechajte deň alebo dva pri izbovej teplote, aby počas vysadenia vyschli a neklesli. Rastliny zemiakov sa darí v prostredí bohatom na živiny, takže je najlepšie pridať do pôdy kompost, živnú pôdu na výsadbu. Vaše kúsky zemiakov zasaďte do hĺbky asi 10 cm, očami hore. Zakryte 5 cm pôdy, zvyšných 5 cm nechajte prázdnych. Keď vaša rastlina začína rásť a má viac koreňov, pridajte viac pôdy.

7. Zmiznutie škrupiny

Lekcia chémie. Elastické priesvitné vajcia.

Tento experiment je klasickým príkladom kyslej bázickej reakcie. Ocot obsahuje kyselinu octovú. Vaječná škrupina obsahuje uhličitan vápenatý. Uhličitan vápenatý v škrupine vajec reaguje s kyselinou octovou v octe vo forme zlúčenín rozpustných vo vode, octanu vápenatého a oxidu uhličitého (plyn CO2). Táto reakcia rozpúšťa škrupinu, ale vnútorná membrána zostáva neporušená, čím vzniká holé vajíčko.

Можете вы объяснить загадочный случай исчезновения яичной скорлупы? Хотя это совершенно нетоксично, будьте аккуратны, всё-таки это эксперимент.


 • яйцо
 • обычный белый уксус
 • стеклянная банка с крышкой

Положите яйцо в стеклянную банку. Малышам легче держать банку на боку и аккуратно поместить яйцо внутрь. Je lepšie zvoliť sklenenú nádobu so širokými ústami, pretože vaše vajíčko trochu opuchne a môže sa stať príliš veľkým, bude ťažké ho z nádoby odstrániť.

Pridajte ocot. Nalejte dosť ocot na pokrytie vajíčka a trochu viac. Najskôr vajíčka plávajú, ale potom sa utopia.

Sledujte bubliny! Za minútu po pridaní octu sa na škrupine vajec objavia malé bublinky oxidu uhličitého. Toto je jedna časť chemickej reakcie, ktorá sa vyskytuje vo vnútri plechovky.

Zatvorte veko a nechajte ho niekoľko dní, možno týždeň. Vajce bude o niečo väčšie (kvôli osmóze). Hnedá farba škrupiny je bledá. Na povrchu octu sa objaví vrstva vodného kameňa. Ocot môžete vymeniť za pár dní.

Po týždni opatrne odstráňte vajíčko z octu. Umyte a jemne utrite. Uvidíte, že škrupina vajec je mäkká, je poddajná aj pri ľahkom dotyku. Je to ako holé vajíčko!

Holé vajcia sú veľmi chladné. Vnútorná membrána zostáva nedotknutá, takže vajcia sú dosť krehké. Môžu byť jemne stlačené. Vajcia sú priesvitné, takže môžete vidieť žĺtok, ktorý je zaujímavý, že vždy vznáša.

Ak upustíte holé vajíčko z veľmi nízkej výšky (asi 2 až 3 cm), pravdepodobne sa odrazí ako gumová guľa. (Pozor, znečistí sa a môže prasknúť!).

8. Neviditeľné miláčik

Svetlo a perspektíva.

Sladkosti sa roztopili alebo zmizli? Olej presmeruje svetlo, čo spôsobí, že polovica cukroviniek zmizne!


 • akékoľvek dlhé, rovné cukrovinky (alternatíva: ceruzka alebo slama)
 • vysoké a tenké poháre na pitie
 • akýkoľvek rastlinný olej

Nalejte trochu pohára do pohára. Vložte pohár na sladkosti (ceruzku, slamku, ktorú máte) do pohára. Na povrchu masla vyzerá sladkosť tak, že je nakrájaná na polovicu.

Kandelitovú tyčinku nakloňte na pohár skla. Pozrime sa na bok skla a pomaly sklo otočte. Stáva sa prútik širším alebo užším? Môžete ju prinútiť, aby zmizla?

Pravdepodobne ste si všimli, ako sa svetlo ohýba v pohári vody. To skresľuje veci vo vnútri. Olej láme svetlo ešte viac ako voda. V skutočnosti môže lámať svetlo, takže ak držíte sklo správne, cukrík úplne zmizne z vašich očí. Ako keby tam proste nebola!

9. Neviditeľný atrament

Po otvorení na vzduchu jablká zhnednú, jedná sa o oxidáciu (strata elektrónov a živín pri kontakte s kyslíkom). Citrónová šťava našťastie oxiduje, len keď prichádza do styku s teplom. Táto metóda funguje so sódou a mliekom. Preto môžete písať tajné správy neviditeľným atramentom. Hráme špiónov!

Spôsob, akým neviditeľný atrament funguje, závisí od metódy použitej na jeho vytvorenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť neviditeľný atrament.


Zmiešajte asi 1/4 šálky (60 ml) sódy a 1/4 šálky (60 ml) vody. Potom napíšte špáradlom alebo kefou na kúsok papiera. Nechajte úplne uschnúť. Ak si chcete prečítať tajnú správu, natrite ju koncentrátom hroznovej šťavy na papier pomocou kefy alebo špongie.

Prečo to funguje: hroznová šťava obsahuje kyselinu, ktorá reaguje s sódou. Pri nahrávaní tajnej správy sa zobrazuje iná farba.

Dajte trochu mlieka do malej misky. Píšte mliekom na kúsok papiera vatovým tampónom alebo štetcom. Nechajte svoju správu úplne vyschnúť. Ak si chcete správu prečítať, jednoducho zahrejte papier. Môžete si vziať 100 W žiarovku alebo držať plachtu v blízkosti kachlí. Na žiarovku nedávajte papier, bude horieť! A nikdy nepoužívajte halogénové svetlo.

Prečo to funguje: mlieko je ekologický produkt, čo znamená, že pochádza zo živej bytosti. Keď sa zahreje, horí pomalšie ako papier. Vaša neviditeľná správa sa zobrazí hnedou farbou.

Funguje to, podobne ako v prípade mlieka. Len vymažte vatový tampón alebo kefu v miske s citrónovou šťavou, napíšte, nechajte uschnúť. Ak chcete zobraziť správu, jednoducho zahrejte papier. Ďalším spôsobom, ako vidieť správu, je dať soľ na atrament počas sušenia. Nechajte ležať minútu a potom striekajte soľ. Na vyfarbenie správy použite voskovú ceruzku.

Prečo to funguje: citrónová šťava aj mlieko sú mierne kyslé produkty a kyselina oslabuje papier. Kyselina zostáva v papieri aj po zaschnutí šťavy alebo mlieka. Ak je papier takmer horúci, kyslé časti papiera pred zvyškom papiera horia alebo zhnednú.

Toto je len niekoľko spôsobov, ako vytvoriť neviditeľný atrament. Rovnakým spôsobom zahrievania môžete použiť biele víno, ocot, jablkovú šťavu a vyskúšať ďalšie kyslé ovocné šťavy.

10. Bezpečná lávová lampa

Hustota a intermolekulárna polarita.

Budete potrebovať soľ, vodu, potravinárske farbivo, rastlinný olej, sklenenú nádobu. Naplňte objem 2/3 vodou, pridajte pohár rastlinného oleja, farbivo, nalejte 1 lyžičku soli. Olej je ľahší ako voda, ale pod váhou soli sa začína klesať na dno plechovky, ale keď sa soľ rozpadne, olej sa uvoľní a znova vznáša. Toto sa opakuje donekonečna. Môžete pridať ľahké korálky, žiariť.

Voda a olej sa nebudú miešať, pretože majú rôzne „hmotnosti“, sú to rôzne látky (rovnako ako kocky hliny a Lega sa nemiešajú do jednej hmoty). Teraz pridajte kvapku jedlej farby (ktorá je ťažšia ako olej) a sledujte, ako vzduchové bubliny zdvihnú atrament na vrchol.


Pôvodná lávová lampa je priehľadná nádoba obsahujúca parafín plávajúci v olejovej tekutine, dizajn je osvetlený žiarovkou a existuje pohyb bizarných kvapiek a tvarov, ktoré možno nekonečne sledovať.

Pin
Send
Share
Send
Send