Užitočné tipy

Ako sa dostať z úplnej kontroly rodičov v dospelosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Takmer všetci ľudia v určitom okamihu cítia, že ich rodičia na ne vyvíjajú príliš veľký tlak. Ale nie všetci utláčajúci rodičia sú stvorení rovnocenní. A ak to niektorí robia veľmi zriedka (povedzme extrémne, povedzme, situácie), iní to robia stále. Navyše, ak hovoríme o rodičoch druhého typu, táto kontrola pokračuje aj v dospelosti.

V komentári k Refinery29 rodinná terapeutka Esther Boykin tvrdí, že kontrolujúcimi rodičmi sú tí, ktorí „Neponecháva deťom priestor pre ich emocionálne skúsenosti a nedovoľuje im rozvíjať pocit autonómie.“, Dodáva, že tento prístup sa prirodzene prenáša do dospelosti, ale neurčí to váš vzťah s vašimi rodičmi, ak viete, ako problém vyriešiť.

Pozrite sa do minulosti

„Rozdiel medzi kontrolujúcimi rodičmi a rodičmi, ktorí sa o dieťa niekedy niekedy starajú o niečo viac, ako je potrebné, možno vidieť až po dosiahnutí prechodného veku. V tomto veku spravidla deti hľadajú svoju vlastnú cestu a snažia sa byť čo najviac nezávislé. “- vysvetľuje Boykin.

Takže, ak ste mali obmedzenia týkajúce sa toho, čo by ste mohli urobiť ako dospievajúci, vaši rodičia s najväčšou pravdepodobnosťou príliš ovládali. Pri pohľade na minulosť to nie je príliš jednoduché, ale celkom možné - vyskúšajte to.

Boykin poznamenáva, že v súčasnosti môže byť ťažké rozpoznať rozdiel, pretože ovládajúci rodičia by mohli ovplyvniť spôsob, akým vnímate svoju autonómiu, vrátane, ale nie je nič zvláštne ani strašidelné upozorniť na tento problém s vašimi rodičmi, aj keď ste už boli vyrástli.

V dospelosti sa spôsoby, ako sa rodičia snažia udržať svoje deti pod kontrolou, menia. Môže to byť pomoc pri platení školného, ​​bývania a auta, ale vždy za určitých podmienok. Napríklad, ak je byt, ktorý si dieťa prenajíma, bude v oblasti svojho bydliska. "A ak odmietnete robiť to, čo chcú, cítite sa vinní"- pridáva odborník.

Ako vytvoriť konverzáciu

Stále však existuje nádej na zdravý vzťah s určite jedným z najbližších ľudí vo vašom živote. Preto je dôležité pochopiť, do akej miery a ako často rodičia zasahujú do vášho života. Ak teda hovoríme o náhodných komentároch v telefóne, potom vety "Nemyslím si, že je normálne, že sa pre mňa rozhoduješ." môže stačiť.

Ak však zistíte, že ovládajúci rodičia ovplyvňujú váš život v širšom meradle, možno budete musieť o tejto téme vážne diskutovať. „Buďte mimoriadne konkrétni o správaní, ktoré už nebudete akceptovať.“„Boykin radí a dodáva, že by ste sa svojich rodičov nemali pýtať, prečo to robia vôbec (takmer vždy to robia s dobrými úmyslami, takže vaše otázky ich budú bolieť).

Ak vás vaši rodičia nechcú počuť, bude pre vás užitočné navštíviť s nimi psychoterapeuta. Radikálna, ale mimoriadne účinná metóda.

6 dôvodov nadmernej rodičovskej kontroly

Vinníkom takéhoto vzťahu nie sú iba rodičia, ktorí príliš chránia svoje už vyzreté deti, ale aj deti, ktoré sa nadmerne starajú a kontrolujú:

 1. Mnohí, samozrejme, už v dospievaní začínajú odrádzať od nadmernej rodičovskej kontroly, hľadajú svoju vlastnú životnú cestu, robia svoje chyby, opravujú ich nezávisle a niektorí stále umožňujú rodičom, aby sa za ne rozhodli, aby sa mohli podieľať na všetkých aspektoch života, je to také pohodlné a ľahšie, Môže ísť o 20, 30 a 50 rokov, zatiaľ čo rodičia sú schopní starať sa o svoje dieťa a kontrolovať ho.
 2. Ale tam sú rodiny, kde nepružnosť vzdelávania, neúnavné odovzdávanie detí životný štýl a pravidlá života, takže ľudia z týchto rodín sú neustále nútení podávať správy svojim starším alebo skryť svoj osobný život.
 3. V skutočnosti existuje veľa dôvodov úplnej rodičovskej kontroly. niekedy rodičia sa bojí starnutia a zbytočnosti preto si pripomínajú samy seba, údajne sa starajú každý deň, ponoria sa do všetkého a radia.
 4. Veci sú horšie, ak rodičia sú vlastníkmi a nie sú si istí silnými stránkami svojho milovaného dieťaťa, podceniť jeho schopnosti. Vždy je tu ospravedlnenie, že prežili svoje životy, vedia, ako bude lepšie, samozrejme, nebudú radiť zlým ľuďom, nútia vyzretého človeka, aby stále poslúchol a poslúchol, konajúc podľa svojich zásad.
 5. A niektoré rodičia sa jednoducho kvôli svojmu egoizmu snažia realizovať svoje nenaplnené sny a rozhodnutia ožívajú vaše dieťa. Od dospievania sa starostlivosť začína rozrastať v zavádzanie ich myšlienok a rozhodnutí, rodičia sa stávajú poradcami av praxi žijú so svojimi deťmi.
 6. Ďalším dôležitým dôvodom úplnej kontroly je finančná závislosť, Dospelí sa spravidla domnievajú, že ak sa nedokážete postarať sami o seba, potom sa nedostanete na nohy a nedosiahli ste nezávislý vek, takže potrebujete pomoc, podporu, ktorá sa skrýva za kontrolou.

Spôsoby, ako sa dostať z rodičovskej kontroly

Je však možné, a čo je najdôležitejšie, bojovať proti tejto dusivej rodičovskej starostlivosti a láske, pretože nikto nemá právo žiť svoj život za vás a spravovať ho, dokonca ani vašich príbuzných.

Za narušeniami ovládanej osoby sa samozrejme niekedy skrýva pasivita a túžba dať svoj život v spoľahlivých rodičovských rukách, aby sa chránili pred problémami a zlyhaniami, ale ak je rozhodnutie o tom, že sa vymkne spod kontroly, pevné, musí sa za ním okamžite konať:

 • Prvým krokom a podľa rady psychológov môže byť veľmi efektívny rozhovor s rodičmi, Tu je potrebné uviesť presvedčivé dôvody pre vašu nezávislosť a nezávislosť bez toho, aby ste kričali obvinenia a záchvaty hnevu. Rodičia by mali pochopiť, že máte dospelý život so svojimi cieľmi, zásadami, ale v žiadnom prípade ich z toho neodstraňujete. Vždy ste pripravení prijať pomoc v ojedinelých prípadoch alebo počúvať radu.
 • Časté telefónne hovory Tiež sa rozhodujeme a v žiadnom prípade nevypíname telefón, ale dohodneme sa a určíme čas komunikácie. Pokúste sa nazývať sa častejšie, zaujímajúc sa o záležitosti a zdravie vášho otca, matky, babičky alebo dedka. Pokúste sa prinútiť svojich rodičov, aby sa zaneprázdnili niečím, čo by im venovalo voľný čas, ktorý trávili na vás.
 • Ak žijete spolu má zmysel oddeliť sa presunutím do samostatného životného priestoru, Na začiatku to bude pre vás a pre vás samozrejme ťažké, ale takýto krok prinesie jeho výsledky. Pretože na diaľku je ľahšie prehodnotiť vzťahy medzi sebou, vyskúšať svoje silné stránky a preukázať svoju nezávislosť.
 • Skúste to postupne zvyšujte vzdialenosť medzi vami a vašimi rodičmivytvorenie vlastného osobného priestoru, pretože nie vždy je potrebné venovať ich vašim záležitostiam. Naučte sa autonómiu a zodpovednosť za svoje činy aj za ich následky. Neskúšajte hodnotiť svet pomocou rodičovských štandardov, mali by ste mať svoj vlastný názor a názor, ktorý sa musíte naučiť prezentovať.
 • A samozrejme finančná nezávislosť a schopnosť zariadiť si život bude ďalšou dôležitou podmienkou pre získanie úplnej kontroly.

V priebehu času budú musieť rodičia akceptovať vašu nezávislosť a samostatnosť. Ich opatrovníctvo môže byť, samozrejme, niekedy neznesiteľné, ale nezabudnite, stále vás milujú.

Je dôležité pochopiť: rodičia vás milujú

Pamätajte, že aj prísni rodičia svoje deti milujú. Nadmerne ovládajú dieťa, pretože sa obávajú a obávajú sa, že ak ich ovláda niekto iný, môže sa im niečo stať.

Mladý muž by si nikdy nemal myslieť, že je pod dohľadom niekoho iného, ​​aj keď sú to vaši rodičia. Je normálne, že mladí ľudia žijú so svojimi rodičmi aj po dosiahnutí veku. Niektorí rodičia však stále čelia osobnej vnútornej kríze, ktorá ich núti ovládnuť a kontrolovať vyzreté deti. Väčšina rodičov naozaj miluje svoje deti, ale kvôli svojej vlastnej neistote nemôžu dovoliť svojim deťom žiť samostatne alebo dokonca vyjadrovať svoje vlastné názory. Ak dospievajúci rozumie motívom svojich rodičov, ktorí ho príliš ovládajú, pomôže mu to lepšie prežiť ťažkú ​​situáciu. Ako sa teda vyrovnať s prísnou kontrolou prísnych rodičov?

Metóda číslo 2. Určte svoj faktor strachu

Bojíte sa, že ťa už tvoja mama a / alebo otec nemilujú, pretože ťa neustále ovládajú? Nechcete s nimi hovoriť zo strachu z pretrvávania dlhých nudných prednášok? Bojíte sa svojej mamy alebo otca? Cítite úľavu, keď nikto nie je doma? Ak vás niektorý z rodičov inšpiruje viac strachu ako ostatní ľudia, potom máte skutočne autoritatívnych rodičov.

Metóda číslo 3. Opýtajte sa sami seba, možno sú vaši rodičia perfekcionisti

Prísni rodičia sú často skutoční perfekcionisti. Ich túžba robiť všetko lepšie ako všetci a byť najlepšími nás vedie k zblázneniu, nahnevaniu a rozruchu. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme pracovať, nikdy nie sú spokojní. Nie je nič zlé na tom, že trvá na dokonalosti alebo robí dokonalou prácu, ale dospievajúcemu sa zdá, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží, nikdy nebude dokonalý v očiach svojich rodičov.

Inými slovami, nikdy sa od vašich rodičov nebudete chváliť, vždy za nimi nasleduje „ale“ alebo „okrem.“ Napríklad: „Áno, urobili ste krásny model, ak by nebol pre túto nesprávne maľovanú časť, bolo by to krásne“ Akceptujete ich túžbu rozladiť kompliment nepríjemným „, ale“ rovnako ako znakom, môžete pokojne zobrať akékoľvek rodičovské hodnotenie.

Metóda číslo 4. Venujte pozornosť, možno vás rodičia vidia ako konkurentov

Niektorí rodičia tomu veria alebo nie, sú so svojimi deťmi celkom konkurencieschopní. Inými slovami, otec vidí, že jeho synovia rastú, a zrazu si uvedomí, že sa v niektorých činnostiach stávajú jeho konkurentmi. Na udržanie svojho postavenia Alfa môže otec konať tak, akoby súťažil so svojimi rastúcimi synmi. Je dôležité porozumieť motívom tohto správania otca (alebo matky) a len s nimi hovoriť úprimne.

Metóda číslo 5. Neber si veci rodičia

Kozmetická taška mamy, auto otca ... Rodičia sa môžu trasieť svojimi osobnými vecami a veľmi sa hnevať, keď ich ich deti používajú ako svoje. Ak sú vaši rodičia naštvaní, keď posúvate veci na stôl, berú si šaty alebo len hromadu časopisov, ktoré otec videl na svojej televíznej stoličke, jednoducho sa ich nedotýkajte. Máte čo do činenia s rodičmi, ktorí si cenia najviac svoj vlastný priestor. Nebuďte prekvapení, že sa hnevajú, keď vidia, že ich veci nie sú na mieste. Buďte k sebe úprimní - dávate svojim rodičom veci späť alebo ich len niekde hodíte? Ak sa staráte o veci svojich rodičov, všimnú si vašu presnosť a určite ich oceníte.

Metóda číslo 6. Sledujte, či je ich osobný stav pre rodičov dôležitý

Ovládajúca osoba často nie je sebavedomá. Možno sa vaši rodičia zvyknú predvádzať? „Áno, stojí to veľa peňazí, ale zarobím toľko, že si ich môžem dovoliť.“ Pripomínajúc ľuďom, koľko peňazí zarobia, vaši rodičia praktizujú zvláštny spôsob zavedenia kontroly, ktorý im umožňuje cítiť sa pokojnejšie a sebadôvere v spoločnosť. Ak ste boli svedkom takejto situácie, jednoducho sa nehádajte. To je spôsob, ako upútať pozornosť.

Metóda číslo 7. Odpovedzte na otázku, či vaši rodičia uznávajú vaše úspechy alebo neúspechy.

Ovládajúca osoba v zásade spája úspechy a zlyhania svojich detí so svojimi vlastnými. Ovládaním svojich dospievajúcich detí vám chcú pomôcť vyhnúť sa chybám, ktoré urobili. Ak ste boli zmätení, priniesli ste nesprávne hodnotenie domov a vaši rodičia vás za to nadávali, možno dokonca oprávnene, vyjadrili svoju nevôľu za vaše chyby. Nie preto, že ťa odsudzujú, ale preto, že sa veľmi obávajú o svoje deti. Podľa vášho názoru ste vynaložili maximálne úsilie na dosiahnutie najvyššieho skóre v predmete, ktorý nikdy nebol vašim obľúbeným. Ale nevyšlo to.

Podľa názoru vašich rodičov je táto situácia neprijateľná. Skutočnosť, že vaši rodičia vás nadávajú za zlé hodnotenie, znamená, že vaše zlyhanie vnímajú ako svoju osobnú porážku. Nebojujte s tým. Buď zdvorilý a súcitný a pamätaj - väčšina z toho, čo sa stane tvojim rodičom, o nich veľa hovorí. Sledujte svoje pozorovania a naučte sa úprimne hovoriť s rodičmi o tom, ako sa cítite po ich činech. Potom ti tiež lepšie porozumejú.

Pin
Send
Share
Send
Send