Užitočné tipy

Suché betónové zmesi - aplikačné vlastnosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Medzi rôznymi hotovými stavebnými zmesami sa suchý betón oceňuje pre svoju vysokú pevnosť, priepustnosť pre pary, priľnavosť a odolnosť proti vlhkosti, oderu a nízkym teplotám. S týmto polotovarom je vhodné pracovať, všetky potrebné frakcie a prísady sú už obsiahnuté v jeho zložení, jednoducho sa riedia vodou. Životaschopnosť takéhoto betónu je zároveň väčšia ako životnosť zakúpených hotových riešení, miešanie nepatrí medzi procesy náročné na pracovnú silu. Odporúča sa kúpiť materiál na betónovanie kritických oblastí s konštantným zaťažením, maximálny účinok sa dosiahne pri liatí podlahového poteru. Takáto betónová zmes sa vyrába vo vreckách od 30 kg, čo prispieva k ekonomickej spotrebe, je tiež možné kúpiť ju vo veľkých vreciach s hmotnosťou od 1 t.

Zloženie obsahuje: portlandský cement s vysokou pevnosťou (od M400), piesok, plnivá s frakciou nie väčšou ako 20 mm, zložené prísady. V mnohých ohľadoch sú vlastnosti (ako aj náklady) takejto zmesi určené nečistoty: superplastifikátory, tmely, vodné repelenty, práškové minerály. Všetky zložky sú dôkladne vysušené a dávkované, čo eliminuje problémy pri miešaní s vodou, na prípravu suchého betónu sa nevyžaduje miešač betónu. Existujú špeciálne zlúčeniny so špecifickými vlastnosťami, napríklad so zvýšenou odolnosťou proti mrazu alebo zosilňujúcimi vláknami na zvýšenie pevnosti, ale väčšina značiek je univerzálna. Sortiment zastupuje najmä domáci výrobca: Besto, Roussean, Finstroy, piesok, betón, kvet kameňa, cena sa pohybuje od 90 do 200 rubľov za vrece, s hmotnosťou 40 kg.

Funkcie a špecifikácie

Hlavným rozdielom oproti bežnému betónu je úplná strata vlhkosti. Výsledkom je, že suchá betónová zmes má dlhú trvanlivosť (od 6 mesiacov), neexistujú žiadne obmedzenia v doprave a pokládke. Pre miesiaci roztok sú stanovené minimálne požiadavky: zreteľné dávkovanie pridanej vody a dosiahnutie maximálnej možnej uniformity. Cudzie nečistoty sú neprijateľné, všetky proporcie už boli overené. Veľkosť frakcií zahrnutých v zložení suchého betónu nepresahuje 20 mm, takže delaminácia je minimálna.

Môžete začať pracovať okamžite, nie sú kladené žiadne požiadavky na prípravu komponentov, kontajnerov alebo povrchov (s výnimkou odstraňovania veľkých zvyškov). Odhadovaná spotreba na vytvorenie vrstvy 5 cm je 100 kg na 1 m2, čo sú najmenej 2 vrecká.

Pri nákupe sa riadia takými prevádzkovými charakteristikami, ako sú:

 • Delaminácia, do 4%.
 • Pevnosť v tlaku: 30 - 50 MPa (zodpovedá betónu M400).
 • Spotreba vody: v priemere 0,11 l / kg (pri chove by sa mala striktne dodržať veľkosť uvedená na vrecku).
 • Maximálna veľkosť frakcií, mm.
 • Hustota: objemová a betónová zmes.
 • Životaschopnosť hotového roztoku až do 120 minút
 • Odolnosť proti mrazu: od 35 do 300 cyklov.

Rozsah pôsobnosti, výhody

Hlavným účelom je betónovanie podláh v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a častým mechanickým namáhaním. Kvalita prípravy a uniformita komponentov umožňujú získať pevný povrch odolný proti opotrebeniu, ktorý nie je náchylný na deformácie a praskanie. V zásade je betón v sáčkoch z dôvodu svojej univerzálnosti vhodný pre akékoľvek stavebné práce: omietky, murivo, odlievanie základov, nemali by sme však zabúdať na svoje náklady.

Ak je to potrebné, môžete si kúpiť balené zmesi s tepelnoizolačnými vlastnosťami (s pórovitými prísadami, penovými zrnami alebo expandovanou hlinkou), ktorých tepelná vodivosť nepresahuje 0,075 W / (m ∙ ° C). Ale takéto odrody majú niekedy nižšiu pevnosť, napríklad suchá zmes M300 je vhodná na poter a M125 stačí na vyrovnanie a zahriatie zvislých povrchov.

Suchá betónová zmes

Suchá betónová zmes je polotovar pozostávajúci z dávkovanej dávky cementu a kameniva. Charakteristickým rysom suchej zmesi je nedostatok vlhkosti jej zložiek. Suchá betónová zmes, na rozdiel od hotovej zmesi, ktorá má obmedzenú dobu dodania a času kladenia, sa môže skladovať po dlhú dobu, čo umožňuje rozšíriť oblasť obsluhy betonárne a výrazne znížiť počet prepravných dodávok.
Charakteristickou črtou technológie na prípravu suchých betónových zmesí je povinné sušenie kameniva, ktoré sa vykonáva v špeciálnych valcových rotačných sušiacich bubnoch, tesne predtým, ako sa v určitých pomeroch zmiešajú s cementom.

Všetky tieto technologické procesy sa vykonávajú v bežných betonárňach, kde sú dodatočne vybavené sušiace komory. Okrem toho sa takto získaná suchá betónová zmes s určitou dávkou jej zložiek naloží do špeciálneho zmiešavacieho bubna vozidla, v ktorom dôjde k premiešaniu a následnému zriedeniu vodou bezprostredne pred použitím, obtokom výrobnej miešačky betónu. Ak sú prepravné vzdialenosti zanedbateľné a vlhkosť agregátov je nízka, nie sú sušené, čo zjednodušuje technologickú schému betónových závodov vďaka použitiu sušiacich bubnov.
Suché betónové zmesi sa niekedy balia v továrňach do vriec, špeciálnych kontajnerov atď. A prepravujú sa na staveniská, kde sa v prípade potreby pripravuje riešenie v miešačkách betónu dostupných na stavenisku.

Vlastnosti použitia suchých betónových zmesí

Suché betónové zmesi na báze cementu sú určené na liatie betónu, omietky, muriva, utesnenie vystuženého betónu a betónových konštrukcií, hydroizolačné práce v stavebníctve. Suché zmesi vyššej kvality sa používajú na opravu dráh a ciest.
Najobľúbenejšie v stavebníctve je štukovo-murivo zmes M-150, vhodné pre vonkajšie aj vnútorné práce. Malty na báze zmesi M-150 sa nanáša vrstvou 5 až 50 mm na betónové, tehlové cementové vápno alebo cementovo-pieskové podklady. Zmes suchého betónu M-150 sa skladá z nasledujúcich zložiek: portlandský cement, suchý piesok a minerálne plnivá a vyznačuje sa vysokou pevnosťou (15 MPa na lisovanie), odolnosťou proti mrazu (50 vzoriek z tejto zmesi odoláva zamrznutiu a rozmrazeniu), adhéziou (priľnavosťou k rôznym substrátom). ,

Na prípravu sadrovej malty na 1 kg zmesi sa vezme 190 ml čistej vody s teplotou asi 200 ° C a suchá zmes sa postupne pridá k vode a mieša sa. Pripravený roztok sa ponechá 5 minút, kým úplne nedozreje, a použije sa 2 hodiny. Práce by sa mali vykonávať pri teplote vzduchu 50 - 300 ° C. Pri omietaní pomocou malty vyrobenej zo suchej zmesi M-150 sa trhliny najprv vyplnia. Na získanie hrúbky omietkovej vrstvy viac ako 30 mm sa používa vystužená sieťovina. Ak je potrebné naniesť niekoľko vrstiev, potom sa ďalšia vrstva nanesie po vyschnutí predchádzajúcej vrstvy. Posledná vrstva sa vyrovná a utrie. Po zaschnutí je možné povrch omietky prelepiť tapetou alebo natrieť. Na 1 m2 sa spotrebuje 1,8 kg suchej zmesi a prípustná hrúbka omietky je 5 - 50 mm. Suchú zmes M-150 je tiež možné použiť na liatie základov, utesnenie betónových škár, pri pokládke dlažobných dosiek.

& copy Build-Chemi.ru. Chránené autorské práva

predplatiť
do informačného bulletinu
MODERNÁ BUDOVÁ CHÉMIA

Stačí pridať vodu

Verí sa, že je ľahké pripraviť betón počas výstavby vlastnými rukami. Zložky sú dobre známe - portlandský cement ako spojivo, piesok a štrk ako plnivo.

Objasníme: ak je potrebné získať materiál so zlepšenými tepelno-hlukovými izolačnými vlastnosťami, používajú sa porézne kamenivo (expandovaná hlina, perlit atď.). Stretávajú sa medzi hotovými zmesami: napríklad suchá zmes Polystyrénový betón používa ... ako plnivo penové gule.

V závislosti od pomeru komponentov je možné získať betón s rôznymi vlastnosťami. Najväčšie proporcie ovplyvňujú silu značky.

Stupeň pevnostiPomer cementu, piesku a štrku
M1001 : 4,6 : 7
M1501 : 3,5 : 5,7
M2001 : 2,8 : 4,8
M2501 : 2,1 : 3,9
M3001 : 1,9 : 3,7
M4001 : 1,2 : 2,7

Pri nezávislej príprave však bude mať výsledný produkt nevyhnutne veľké rozšírenie vlastností od šarže k šarži.

 • Pri ručnom hnetení je ťažké udržať presnú dávku a podľa toho aj proporcie.
 • Cement od rôznych strán má výrazne odlišné adstringentné vlastnosti.
 • Pevnosť betónu je výrazne ovplyvnená množstvom prachu a iných nečistôt, ktoré do neho pri hnetení nevyhnutne spadnú.

Ak robíte betón doma, jeho kvalita môže utrpieť.

Našťastie existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako zjednodušiť svoju úlohu. Suché zmesi na betón obsahujú presne odmerané komponenty bez nečistôt. V ich zložení chýba iba voda, ktorá zmes mieša.

príprava

Pokyny na prípravu betónu zo suchej zmesi nie sú náročné.

Ako príklad zistíme, ako je suchá zmes Peskobeton M300 pripravená na použitie.

 • 1,5 až 1,6 litra na 10 kilogramov zmesi sa pri teplote miestnosti naleje do čistej nádoby.
 • Potom sa naplní samotná zmes.

Vezmite prosím na vedomie: ak urobíte opak - do suchého produktu pridajte vodu - na dne nádoby sa vytvoria husté hrudky, ktoré bude dosť ťažké rozbiť.

 • Roztok sa zmieša do homogénnej konzistencie pomocou stavebného mixéra alebo sa vyvŕta vhodnou dýzou., Po 5 minútach vystavenia a opätovnému premiešaniu je pripravený na použitie. Skladovateľnosť je 120 minút.

omietanie

Hlavnými charakteristickými znakmi sú použitie jemnozrnného kameniva a relatívne nízka pevnosť (spravidla nie viac ako M150).

Sila tejto omietky a nezodpovedá značke M50.

Niektoré charakteristiky sa môžu líšiť:

 • Zvýšená odolnosť proti mrazu znamená zvýšenie počtu cyklov zamŕzania a rozmrazovania, ktoré omietka prežije bez poklesu sily o viac ako 5%., Dosahuje sa pomocou prísad, ktoré pomáhajú znižovať počet otvorených pórov počas tuhnutia.
 • Plastickosť a odolnosť proti trhlinám umožní, aby omietka tolerovala zmenu v lineárnych rozmeroch omietnutej štruktúry, keď je zahrievaná alebo chladená bez známok deštrukcie.
 • Riešenia so zrýchleným tuhnutím sú užitočné na omietanie zložitých povrchov - stropy, nosné trámy, rímsy atď..

Spravidla ide o jednoduché zloženie piesku a cementu. V niektorých prípadoch sú prítomné prísady proti mrazu, sila značky a v tomto prípade zriedka presahuje M150. Pre pórobetónové a penové tvárnice sa ako kamenivo používa najmä jemný piesok: tieto materiály vyžadujú minimálnu hrúbku spoja.

Potery, piesok betón

Kľúčovým znakom je použitie kameniva relatívne veľkých frakcií (hrubý piesok a / alebo jemný štrk, premietanie atď.). Vďaka tomu sa počas tuhnutia dosiahne minimálne zmraštenie, navyše čerstvo poter nepraskne.

Kladenie polosuchých poterov.

Pevnosť - M200 - M350 - a zvýšená pohyblivosť umožňujú použitie pieskového betónu pre základy a monolitické práce (podlahy, základy, trámy).

univerzálne

Najžiadanejšie sú univerzálne zmesi so štandardnou sadou charakteristík, ktoré umožňujú ich použitie pre monolit, pre potery a omietky. Používajú sa predovšetkým na opravy, keď z dôvodu nevýznamnej spotreby suchej zmesi Peskobeton M300, sadry a cementového tmelu nie je vhodné nakupovať veľa každého materiálu.

Užitočné: všetky formulácie, ak sú potrebné, môžu byť upravené špeciálnymi prísadami. Tekuté sklo teda prinesie konkrétnu nepriepustnosť pre vodu a pridanie povrchovo aktívnych látok (napríklad tekutého mydla) - zvýšená mobilita.

Tu je niekoľko aktuálnych cien produktov na rôzne účely. Zdrojom informácií bude webová stránka moskovskej spoločnosti Besto.

typCena za 50 kg
Značkový piesok M300135
Vláknom vystužený poter M300195
Univerzálna zmes M150125
Murovacia malta M200130

Na fotografii - univerzálna zmes od spoločnosti Besto.

Mnohé operácie v stavebnom procese sa často vykonávajú skôr, ako sa betón nastaví na silu značky. Typickými príkladmi sú rezanie dilatačných a zmršťovacích škár, vŕtanie otvorov pre komunikáciu.

Od kedy je možné spracovanie?

Ako sa to robí?

 • Odporúča sa vykonať všetky operácie najskôr týždeň po položení poteru, naliatí monolitu alebo omietky. Do tejto doby betón získava najmenej 40 - 50% sily značky.
 • Použité metódy a nástroje by mali mať minimálny deštruktívny účinok, v prvom rade by sa malo vyhnúť nárazovým zaťaženiam. Napríklad diamantové vŕtanie dier do betónu je oveľa vhodnejšie ako použitie víťaznej koruny, rezanie vystuženého betónu diamantovými kruhmi spôsobí, že praskne s oveľa menšou pravdepodobnosťou ako práca s kladivom.

Rezanie dilatačných škár diamantovou pílou.

Pin
Send
Share
Send
Send