Užitočné tipy

Ako si vybrať králika pri nákupe

Pin
Send
Share
Send
Send


Pri výbere králika často existuje riziko, že si kúpite nezdravé zviera. Je to kvôli obchodným úmyslom predajcov alebo iba náhode. V každom prípade náhle ochorenie už milovaného domáceho maznáčika môže byť nepríjemným prekvapením pre jeho nového majiteľa, ako aj riziko infekcie iných domácich miláčikov.

Preto pred zakúpením králika musíte byť „plne vyzbrojení“. Konkrétne vezmite do úvahy niekoľko faktorov, ktoré vám pomôžu porozumieť: zdravý králik pred vami alebo nie.

Ako si vybrať ozdobného králika?

Najprv sa samozrejme oplatí rozhodnúť, kde si králika kúpite. Internet a špecializované stránky sú plné reklám na predaj ušiach. Za peknú cenu ste pripravení predať pôvabného trpasličieho králika, ale môže sa stať, že sa toto „dieťa“ za rok rozrastie na veľmi veľkého a vôbec nie trpaslíka. Pod rúškom dekorácie môžu predávať najbežnejšie králiky mäsových plemien.

Zároveň existuje mnoho skutočne kvalitných chovateľov, ktorí profesionálne chovajú čistokrvných králikov. Je potrebné venovať pozornosť takým „škôlkam“. Kvalifikovaný chovateľ pre vás vyzdvihne králika toho správneho plemena a ukáže rodičom dieťaťa. Uvidíte, v akých podmienkach je vaše budúce zviera chované, čo jesť. Na takomto stretnutí by sa mala venovať osobitná pozornosť niekoľkým dôležitým bodom:

Najprv je potrebné objasniť zajačik, Malo by to byť najmenej 45 dní (1,5 mesiaca). Až po dosiahnutí tohto veku môže byť dieťa odstavené od matky a môže naďalej existovať nezávisle. Po 1,5 mesiaci králik dosiahne veľkosť dlane dospelého muža. Alebo pomocou dvoch dievčenských rúk. Ak je to králik s ušami, potom už v tomto veku musí jedno ucho aspoň padnúť a oba dva mesiace klamú.

To, či je králik zdravý alebo nie, môžete určiť podľa nasledujúcich bodov:

 • skontrolovať jeho oči, nemali by byť vodnaté, držať sa spolu, ochutnať. Musí byť úplne čisté a čisté
 • skontrolujte nos: z nosa by nemal byť žiadny výtok, mal by byť suchý (nie ako mačky, ale naopak). Vlhký nos je znakom choroby

Ďalej to vyplýva preskúmať uši, genitálie - všetko by malo byť čisté, bez sčervenania a vybíjania. Rana na králičiu kožušinu - pozri sa na pokožku: existuje peeling? Lupiny? To by nemalo byť. Ak existuje možnosť zostať dlhšie s „žiadateľom“ - sledujte, ako ide na záchod: „hrášok“ - králičie výkaly - by mal byť guľatý, nie príliš malý, suchý. Nemala by existovať žiadna tekutá stolica. Zdravý králičie korenie, veselý, aktívny. Reaguje na vaše pohyby, zvuky, dychtivo chutí jedlo.

Poraďte sa tiež s chovateľom. očkovanie králikov, Králiky sa zvyčajne očkujú prvýkrát po dosiahnutí veku 45 dní a hmotnosti 500 gramov. Môžete požiadať chovateľa, aby s vami očkoval králika, alebo to môžete urobiť sami na veterinárnej klinike.

Kto si vybrať: muž alebo žena?

Všetci králiky sa líšia a bez ohľadu na to, kto je králik, stále ho budete milovať. Možno vás vydesia príbehy, že počas puberty sa ženy stanú agresívnymi a muži začnú označovať všetko okolo seba. Takéto nepríjemné momenty sa však riešia odporúčanou kastráciou. U mužov je táto operácia takmer neškodná: táto operácia je povrchná a trvá iba 40 minút. Samice sú trochu komplikovanejšie, ale ak operáciu vykonáva kvalifikovaný odborník, nevzniknú žiadne komplikácie. A králik bude pokračovať v šťastnom a bezstarostnom živote.

Jeden králik alebo dva?

Králiky sú spoločenské zvieratá, napríklad komunikácia, spoločnosť. Chovanie pár králikov však nie je ľahké. Unisexuálne nevykastrované zvieratá budú v konflikte, heterosexuálne zvieratá sa budú neustále rozmnožovať. V tomto prípade je riešením problému opäť kastrácia oboch partnerov. Asi mesiac a pol po operácii hormóny ustúpia a králiky spolu prežijú šťastný život. Preto je odpoveď na otázku: „Jedna alebo dve?“, Jednoznačne: „Dve.“

Objasňujeme, že sa neodporúča držať králika a morča spolu. Ošípané sa často kupujú ako hračka pre králiky. Ale to je zle. Po prvé, je nemorálne. Po druhé, môže to bohužiaľ skončiť u morčaťa, pretože králik je oveľa väčší a má územný inštinkt. Počas obdobia nadradenosti môže králik poškodiť morča.

Ako si vybrať a ako uvariť králika

Obsahuje omnoho viac bielkovín ako teľacie, bravčové a jahňacie mäso, ale vyznačuje sa nízkym obsahom tukov vrátane nasýtených tukov ako ostatné tu uvedené druhy výrobkov. Preto ho musia jesť ľudia, ktorí trpia rôznymi chorobami gastrointestinálneho traktu. Králičie mäso jeho výhody a poškodenia priamo závisia od zloženia a vlastností.

Podľa zloženia vitamínov a minerálov je králičie mäso výhodnejšie ako všetky ostatné druhy. Je bohatý na vitamíny B, vitamín C, kyselinu nikotínovú, minerály: fosfor, železo, kobalt, fluór, draslík, mangán. Zároveň obsahuje malé množstvo sodných solí. To je jeden z dôvodov, prečo sa králičie mäso odporúča ako hlavný potravinový produkt. Vďaka pravidelnému používaniu v potrave je metabolizmus tukov a bielkovín normalizovaný. Králičie mäso obsahuje veľké množstvo lecitínu a veľmi malé množstvo cholesterolu. Preto sa môže použiť ako prostriedok na prevenciu artériosklerózy.

Prečo je dobré jesť králičie mäso? Samozrejme predovšetkým kvôli množstvu bielkovín, ktoré sú obsiahnuté v jeho zložení. Okrem toho obsahuje aj lepidlá. Toto mäso musí byť v potrave alergikov. Obsahuje minimálne množstvo alergénov, takže králičie mäso je vhodné aj pre deti. Ľudia trpiaci vážnymi chorobami sa odporúčajú konzumovať králičiu pečeň. Asimulácia hovädzieho mäsa ľudským telom je približne 62%, zatiaľ čo králičie mäso je 90%.

Ako si vybrať králičie mäso

Najužitočnejší je samozrejme mladý králik vo veku od troch do štyroch mesiacov, takže je lepšie uprednostniť mladú dámu. Ak chcete zistiť vek králika, musíte sa pozrieť na mäso, mladé zviera musí mať ľahké mäso. Farba králičieho mäsa sa spravidla mení od svetloružovej po tmavo ružovú. Mäso má sivú farbu a nie je príliš čerstvé.

Ak si chcete kúpiť králičie mäso od súkromného obchodníka alebo na trhu, nezabudnite, že jatočné telo musí byť nadýchané chvostom zvieraťa alebo jednou nohou s kožušinou a pazúrmi. Iba to vás môže presvedčiť, že skutočne dostanete králika, nie mačku. Majte na pamäti, že jatočné telo mladého zvieraťa je o niečo drahšie ako staré zviera. Hmotnosť mladého králika nesmie prekročiť 1 - 1,5 kg.

Ak si kúpite králičie mäso od súkromného obchodníka, uistite sa, že má certifikát kvality. Je potrebné poznamenať, že nie je možné získať závažnú chorobu od králika, ale osvedčenie vám poskytne dôkaz, že zviera nezomrelo alebo ochorelo, ale bolo bodnuté nažive. Pokiaľ ide o obchod, musíte sa nielen ubezpečiť, že je tu pečiatka a certifikát, ale aj uvedený dátum exspirácie tovaru a názov spoločnosti, ktorá dodáva výrobok.

Väčšina obchodov obvykle predáva jatočné telá králikov umiestnené vo vákuových obaloch potravín so štítkom vnútri. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá a vďaka tomu sa môžete uistiť, či je mäso čerstvé. Nakoniec, ak bolo zamrznuté a rozmrazené niekoľkokrát, potom vo vnútri štítka budú mať známky zvlhčenia papiera. Preto nezabudnite na štítok venovať osobitnú pozornosť. Štítok by mal tiež obsahovať nápis „ekologický produkt“. Majte na pamäti, že náklady na takýto produkt budú vyššie, ale zároveň si môžete byť istí, že získate skutočne kvalitný a hodnotný produkt.

Nezabudnite sa uistiť, že jatočné telo je bez krvi.

Ak je produkt balený vo vákuu, nemali by sa vo vnútri nachádzať žiadne kúsky zmrazenej krvi. Na jatočnom tele by nemali byť žiadne vyčnievajúce krvné cievy, modriny alebo sfarbené oblasti.

Ako variť králika

Je veľmi dôležité dôkladne vyrezať králika. Po zakúpení králika musíte kostru umyť a začať ju variť. Ďalej sa jatočné telo králika rozdelí na dve časti. Rozdelenie by sa malo vykonať na poslednom bedrovom stavci. Zadná a predná časť sa dá variť spoločne a samostatne. Obe časti je potrebné odrezať.

Ďalším dôležitým krokom je morenie. Vďaka tomuto postupu získa mäso ďalšiu chuť, bude jemnejšiu a aromatickejšiu. Na namáčanie králičieho mäsa môžete používať vodu s jablčným alebo vínnym octom 3 hodiny. Ak je králik mladý, postačí ho namočiť do vody alebo séra. Ocot by sa mal pridávať, iba ak má mäso nepríjemný zápach.

Pri príprave králika používajte korenie. To sa dá urobiť ako pri morení, tak aj počas varenia. Hlavné korenie je soľ, cibuľa, čierne korenie, bobkový list. Môžete tiež použiť kôpor, petržlen, cesnak, citrón, bazalku, škoricu, klinčeky, zeler, rozmarín.

Pokiaľ ide o riad, bude stačiť použiť panvicu s vysokými stenami alebo guláš, ako aj panvicu. Ak chcete uvariť celé jatočné telo, musíte si vziať husí alebo veľkú formu.

Je potrebné poznamenať, že univerzálne králičie mäso sa môže variť aj dusiť, pečiť, grilovať a grilovať. Mäso pečené alebo grilované je veľmi chutné. Môžete variť na sporáku av rúre, zvlášť chutné - pod kyslou smotanou. Počas varenia je možné súčasne použiť niekoľko metód spracovania. Napríklad, najprv sa výrobok vypráža na horúcej panvici a potom sa vyberie. Spravidla stačí jedna hodina na varenie králika.

Existuje niekoľko spôsobov, ako variť králika, ale je potrebné vziať do úvahy jednu vec: králičie mäso negatívne ovplyvňuje účinky vysokých teplôt. Hotové mäso sa musí podávať a jesť iba horúce!

Králik v kyslej smotane s hubami

Tento recept vám umožní uvariť jemné králičie mäso v kyslej smotane.

Na prípravu 8 porcií musíte vziať:

 • 2,5 kg králika (celé)
 • Ceps - 500 g
 • Tuková kyslá smotana - 400 g
 • Cibuľa - 2 ks.
 • Cesnak - 3-4 strúčiky
 • Olivový olej
 • 1/2 citróna
 • rozmarín
 • Vínny ocot
 • Biele víno
 • Korenie, soľ.

Najskôr je králik nakladaný. Z nej sa odreže horný biely film, vloží sa do umývadla a naplní sa studenou vodou šťavou z polovice citróna, octu a rozmarínom. Nechajte marinovať niekoľko hodín. Celá jatočné telo musí byť marinované celé.

Ďalej sa mäso vyberie z marinády, nakrájame na veľké kúsky. Zohrejte veľkú panvicu.

Vytlačené strúčiky cesnaku ľahko v olivovom oleji, vyberte ich. Vyprážajte králika, až kým sa na ňom neobjaví zlatá kôra, a vložte ho do panvice s hrubým dnom, kde bude dusený.

Cibuľa sa nakrájajú na polovičné krúžky, zvyšný olej sa mierne vypráža. Pridajte víno a odparte ho na vysokej teplote.

Zmes sa musí vyprázdniť králikom. Miešajte a prikryte. Voda sa nemusí pridávať. Šťava bude dosť. Mäso sa musí na 1 hodinu zapáliť na miernom ohni, aby sa dusilo.

Potom huby nakrájajte na 4 časti alebo polovice, opečte na panvici.

Šťavu pridávame do kyslej smotany, do ktorej bol dusený králik, šampiňóny, korenie, soľ, bylinky. Nalejte zmes na králika a vložte ju do predhriatej rúry na asi 30 - 40 minút, zakryte ju vekom. Ak chcete, aby kôra zhnedla, nepoužívajte veko.

Počas krájania králika je potrebné zabezpečiť, aby šťava bola v dostatočnom množstve. Ak sa kvapalina odparí, pridajte vodu. Hotový králik podávame so šalátovou zmesou ochutenou olivovým olejom s korením. Ako prílohu môžete použiť aj zemiaky.

Autor portálu 8lap.ru

Dekoratívne králiky získavajú na popularite ako domáce zvieratá. Ich nenáročnosť, jemnosť, ľahká starostlivosť a údržba a rýchle učenie priťahujú stovky nových majiteľov. Ale aby domáce zviera prinieslo radosť a nestalo sa bremenom, musíte si starostlivo zvoliť králika. Pre neskúsených kupujúcich je ťažké vybrať si, aby ste sa nedopustili chyby, musíte vedieť, ako si vybrať zdravého králika.

Dnes existuje mnoho rôznych plemien ozdobných králikov: obri floundi alebo trpaslíci králiky s ušami, roztomilý chuchvalec Angora alebo "líška" králiky. Ale bez ohľadu na to, aké plemeno králik je - hlavnou vecou je získanie zdravého zvieraťa. Ozdobné králiky s náležitou starostlivosťou žijú 10-12 rokov, ľahko si zvyknú na majiteľov, sú čisté, môžu žiť v klietke alebo sa voľne pohybovať po priestoroch.

Ako si vybrať ozdobného králika a neurobiť chybu? Pri výbere dekoratívneho králika musíte venovať pozornosť jeho správaniu - nie je to len indikátor zdravia, ale aj údržba a starostlivosť. Zdravý králik, správne a starostlivo vychovaný, zvedavý, dôverujúci, neustále skáče okolo klietky, prejavuje záujem o všetko, čo sa deje, a nebojí sa hlasných zvukov a inšpekcií.

Pri nákupe domáceho maznáčika je predovšetkým potrebné vyhodnotiť jeho vzhľad a fyzický stav. Pri výbere králika musíte šľachtiteľa navštíviť alebo dôkladne vyšetriť zviera v obchode a na chvíľu sledovať jeho správanie.

Ako identifikovať zdravé zviera? Srsť: u zdravého králika je srsť hustá, hustá a lesklá. Matný, plstený, vzácny kabát je príznakom rôznych chorôb. Ak má koža škrabance alebo plešaté škvrny - naznačuje to prítomnosť parazitov alebo kožných ochorení. Pri vyšetrení musíte zajať králika proti srsti, čím môžete okamžite zistiť začervenanie alebo vyrážky na koži.

Vyšetrenie očí: mali by byť lesklé, čisté a bez sekrétov. Ak je jedno oko králika vodnaté alebo sčervenané, môže to byť spôsobené cudzím telom alebo úderom do oka, ak je viditeľný výtok z obidvoch orgánov videnia - jedná sa o príznaky zápalu spojiviek a nemali by sa získavať.

Kontrola uší: pri vyšetrení ušníc by nemali byť žiadne známky zápalu alebo chrasty, musíte dôkladne vyšetriť vnútorné ucho - často tam môžete vidieť výtok alebo kontamináciu. Zdravý králik by nemal kýchať a nemal by mať žiadny výtok z nosa. Kontaminácia konečníka: ak je vlna okolo konečníka kontaminovaná stolicou alebo je ťažkopádna s nepríjemným zápachom, naznačuje to ochorenie gastrointestinálneho traktu alebo zlé podmienky na udržiavanie a kŕmenie.

Ako si vybrať trpaslíka a získať zviera tohto plemena? Aby ste pri získavaní zvieraťa neurobili chybu, musíte požiadať oboch rodičov, aby tieto podrobnosti ukázali a venovali im pozornosť: hmotnosť plnokrvných trpasličích králikov v dospelosti nepresahuje 1 500 gramov, uši sú oveľa kratšie ako iné plemená - do 7 cm, oči sú veľké, konvexné, veľká hlava , okrúhle, s nosom „barana“, farba môže byť ľubovoľná.

Pri výbere zvieraťa by vás takéto signály mali upozorniť: králik je príliš plachý, bojí sa hlasných zvukov, snaží sa skryť, neopúšťa dom a nepohybuje sa okolo klietky. Toto správanie naznačuje príliš plachý charakter, bolesť králikov alebo zlé zaobchádzanie s majiteľmi.

Ak králik sedí na jednom mieste, nechce jesť a neprejaví záujem o životné prostredie, možno ide o prvé príznaky choroby a po chvíli ochorie. Pri rozhodovaní o výbere králika musíte venovať pozornosť všeobecnému dojmu - králik by nemal nepríjemne cítiť ani byť špinavý.

Jeho majiteľ si kúpil dekoratívneho králika na mnoho rokov. Samozrejme, že je dôležité zaobstarať si zdravé a plnokrvné zviera, ale tiež stojí za to počúvať pocity, pretože to je jediný spôsob, ako si vybrať skutočne „svojho“ domáceho maznáčika.

Zverejnené na webe: 7. 2.1818

kreditná karta

zabezpečená pôžička

Užitočné video

Prostobank TV hovorí o spôsoboch, ako ušetriť na mobilnej komunikácii na Ukrajine - hovory, SMS a MMS správy, mobilný internet. Prihláste sa na odber nášho kanála YouTube, aby ste nezmeškali nové užitočné video o osobných a obchodných financiách.

2 ročné dieťa rád hádže. Pozrite sa, čo sa stalo, keď mu jeho rodičia kúpili basketbalový kôš!

Na televíznom kanáli BasketBoy môžete sledovať úspech dieťaťa

Pin
Send
Share
Send
Send