Užitočné tipy

Spodné nohavice

Pin
Send
Share
Send
Send


Celkový vzhľad a dojem konečného výrobku do značnej miery závisí od toho, ako lemovať sukňu. Preto sa venujem spracovaniu spodnej časti sukne samostatnej hlavnej triedy. Budeme podrobne zvážiť, ako správne lemovať sukňu ceruzky a niekoľko ďalších možností na spracovanie dna.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zmerať sukňu a určiť jej konečnú dĺžku. Ako príklad urobte značku pred požadovanou výškou, na ktorú sa zameriame.

Sklopte sukňu tak, aby boli bočné švy zarovnané a záhyby boli v strede predného a zadného panela sukne.

Sukňa ceruzky je po stranách zúžená, takže pri rozkladaní na stole má spodná časť zakrivený vzhľad. Pre chudú sukňu je to úplne normálne. Čím menšie je zúženie, tým je spodný riadok rovnejší. Pre rovnú sukňu je úplne rovná.

Pred lemovaním sukne nakreslite spodnú líniu. Nakreslite čiaru cez našu značku k bočnému švu. Táto čiara by mala byť v uhle 90 ° k záhybu predného panela sukne (môžete skontrolovať pomocou trojuholníka). Konáme tiež so zadným panelom.

Obr. Ako lemovať sukňu

Pred lemovaním sukne nakreslite spodnú líniu. Nakreslite čiaru cez našu značku k bočnému švu.

Táto čiara by mala byť v uhle 90 ° k záhybu predného panela sukne (môžete skontrolovať pomocou trojuholníka). Pôsobíme tiež so zadným panelom - obr. 1.

Obr. Hladké zaokrúhlenie spodného riadku

Tieto dve čiary sa zbiehajú v jednom bode na bočnom šve a tvoria uhol, ktorý musí byť hladko zaoblený. Za týmto účelom (najlepšie zo všetkých vzorov) nakreslíme hladkú čiaru o niečo nižšie. Dostali sme spodnú líniu sukne - obr. 2.

Obr. Ako lemovať sukňu

Teraz musíte vyrovnať príspevok na lem, odrezať prebytok. Bežný príspevok na spracovanie spodnej časti sukne je 3 - 4 cm, tu v takej vzdialenosti od prvého riadku dole nakreslite rovnobežne ďalšiu čiaru - toto je čiara rezu - obr.

Obr. Ako lemovať sukňu

Na prvom riadku pritlačte sukňu kolíkmi, aby ste upevnili dve vrstvy látky. Teraz, pozdĺž čiary rezu, sme prerušili všetko zbytočné - obr. 4.

Obr. Ako lemovať sukňu

Nespúšťajte vyberať kolíky - na zadnej strane sukne vám pomôžu skopírovať spodný riadok. Položíme značky, nakreslíme čiaru - obr. 5.

Obr. Ako lemovať sukňu

Pokračujeme v spracovávaní spodnej časti sukne - zabalte strih, otočte ho dovnútra presne pozdĺž našej línie, pripnite ho kolíkmi. Robíme to okolo spodnej časti sukne - obr. 6.

V záujme rovnomerného lemovania sukne je záhyb úhľadne vyžehlený z nesprávnej strany. Pokúste sa nenaraziť na kolíky železnými stopami, ktoré z nich zostávajú.

Obr. Ako lemovať sukňu

Po odstránení kolíkov môžete žehliť znova.

Zostáva pracovať s ihlou a niťou. Klasické sukne sú väčšinou lemované slepým stehom manuálne alebo autom. Ak vaše vozidlo vykonáva tajnú linku a jeho kvalita vám vyhovuje, je táto možnosť tiež možná. Tu budeme považovať podľa môjho názoru za najspoľahlivejšiu a najúspešnejšiu kvalitu - manuálny slepý šev - obr. 8.

Obr. Ako lemovať sukňu

Ako lemovať lem v skrytom šve

Niť a ihla by mali byť tenké. Toto je dôležité najmä pre tenké a husté tkaniny, keď je veľmi ťažké urobiť stehy neviditeľnými.
Začíname lemovať spodnú časť sukne zo štrbín (ak existujú) alebo z bočného švu.

Šev by nemal presahovať pozdĺž okraja prídavku, ale o 3-5 mm nižšie. Najvýhodnejšie je ohnúť spodnú časť sukne na prednú stranu tak, aby okraj prísunu lepil hore - obrázok 8.

Prilepte látku ihlou tak, aby prešla do hrúbky látky bez toho, aby ste ju prepichli. Môžete získať viac príspevkov. Vzdialenosť medzi vpichmi ihly je 5 mm.

Obr. Ako lemovať sukňu

Niť by mala ísť voľne - obr. 9. Keď je niť utiahnutá, šev nebude silnejší. Každých 10 cm švu napnite zošívanú časť spodnej časti sukne, aby sa niť uvoľnila. Čím viac sa tkanina napína, tým slabšia by mala niť. Potom sa šev pri nosení neroztrhne.

Ak šijete sukňu so štrbinou, skombinujte spracovanie spodnej časti sukne so spracovaním štrbín.

Ako lemovať nohavice sami

Ak chcete lemovať nohavice, budete potrebovať šijací stroj, krištáľovú kriedu alebo mydlo, nožnice, asi 110 cm vrkoča, aby zodpovedali farbe látky a nití s ​​ihlou.

Určite vyskúšajte nohavice s topánkami. Ak majiteľ nohavíc nosí opasok, musí sa tiež nosiť.

Dĺžka klasických nohavíc by mala siahať do stredu päty. Ak sú nohavice úzke, to znamená, že šírka nohavíc je menšia ako 22 cm, nohavice sa môžu trochu skrátiť, potom sa nebudú príliš hlboko pokrčiť.

V úchytke ohnite spodnú časť nohavíc smerom von a bodnite špendlíkmi zozadu a spredu.

Položte nohavice na rovný povrch a nakreslite dve čiary - jednu spodnú čiaru v konečnej podobe, druhú - čiaru pre lem. V pánskych nohaviciach je optimálna zásoba 3,5 - 4 cm a na detské nohavice je ponechaná väčšia zásoba - pre rast.

Orezať prebytočnú tkaninu a orezať časti.

Šitie nohavíc: sú na ňom špeciálne prúžky s textúrou - pri pokládke vlasca je ľahké sa v nich pohybovať. Prvý riadok je položený vo vzdialenosti 2 mm od okraja - to je vzdialenosť medzi okrajom nohavíc a textúrovaným pásikom.

Prámik šijete v dvoch riadkoch. Je vhodné šiť bez prerušenia šnúr na oboch šnúrach.

Okolo prvého stehu okolo. Mierne nedosahujúci koniec pásky, zastavte a ohnite špičku smerom dovnútra o 1 cm (záhyb prekrýva začiatok pásky s presahom).

Prišite tento ohyb, spustite ihlu nadol, zdvihnite nohu a rozviňte produkt na ihle. Šiť pozdĺž záhybu copu pomocou cvočku (tam a späť). Znovu zdvihnite nohu, rozložte produkt a dokončite druhý steh.

Ožehnite cop. Navrhnite lem spodnej časti nohavíc, zametajte ho tak, aby bol spredu viditeľný 2 mm. Lem lem so skrytým stehom.

Bez odstránenia obrysov vyžehlite spodnú časť navlhčenou tkaninou. Odstráňte baštu a znova vyžehlite.

Ako si lemovať sukňu

V modeloch šitých z tenkých textílií je spodná strana ošetrená švom v leme s uzavretým rezom.

Spodný strih látky je potrebné ohnúť na nesprávnu stranu o 1 cm. Ohyb zložte a vyžehlite. Ohnite spodnú hranu okraja na nesprávnu stranu pozdĺž vyznačenej línie 1-1,5 cm. V sukniach s rovným rezom môže byť šírka lemu 3 až 4 cm a na sukniach s rozšíreným okrajom 1,5 až 2 cm. Potom spodnú časť sukne lemujte skrytými očkami alebo prišívanými na písacom stroji.

V modeloch sukní vyrobených z hustých tkanín sa dno ošetruje takmer rovnako, rozdiel je v tom, že lem sa robí raz. Otvorený výrez pred spracovaním spodnej časti musí byť spracovaný overlockom alebo kľukatkou.

Na písacom stroji nelisujte spodok rovných klasických sukní, dolný lem robte ručne so skrytými očkami - bude to krajšie.

A ešte jeden tip: ak ste nenadobrali nite v tóne látky (stáva sa, že v obchode niet takého tónu nití), môžete použiť niť vytiahnutú zo zvyškov látky. Prepichy nebudú viditeľné na prednej strane, vlákno sa spojí s tónom látky.

Existuje aj iný spôsob spracovania spodnej časti produktu - lepiaca páska. Opatrne ju umiestnite medzi lem a sukňu a vyžehlite ju horúcou žehličkou. Páska bezpečne pripevní spodný lem.

Pin
Send
Share
Send
Send