Užitočné tipy

Set-top box pre digitálnu televíziu

Pin
Send
Share
Send
Send


Od januára 2019 Rusko prechádza z analógového na digitálny televízny signál. To umožňuje nielen zlepšenie kvality obrazu a zvuku, ale aj zvýšenie počtu voľných kanálov.

Prepnutie na číslicu sa vzťahuje iba na televízne vysielanie. 99% domácností v Moskve je pripojených na káblovú televíziu. Prechod na digitálne vysielanie nebude mať vplyv ani na tých, ktorí majú satelitnú alebo internetovú televíziu - už majú digitálne vysielanie.

Posledný prechod od analógového vysielania v Rusku prebieha postupne. V Moskve sa to uskutočnilo 15. apríla 2019.

V tejto súvislosti je potrebné v niektorých prípadoch sledovať televíziu prostredníctvom antény, aby ste mohli prijímať digitálny signál.

2. Ako pochopiť, či mám digitálnu televíziu alebo nie?

Ak po zapnutí televízora namiesto obvyklých televíznych programov uvidíte video o tom, ako prepnúť na digitálne vysielanie, máte analógovú televíziu a musíte vykonať niekoľko akcií.

Absencia videoklipu znamená, že:

 • máte pôvodne digitálnu televíziu (satelitná alebo internetová televízia),
 • máte pozemskú televíziu, ale už ste prešli na digitálne vysielanie,
 • máte káblovú televíziu. Moskovské úrady sa dohodli s prevádzkovateľmi káblovej televízie na zachovaní káblového analógového vysielania. Ale ak si budete priať, môžete tiež prepnúť na digitálne vysielanie pomocou kábla.

Vezmite prosím na vedomie: Ak máte doma alebo na chate niekoľko televízorov, môžu prijímať televízny signál rôznymi spôsobmi. Napríklad v obývacej izbe je televízor pripojený k káblovej televízii, zatiaľ čo v kuchyni je príjem cez anténu.

Čo sú digitálne televízne tunery

Digitálny set-top box alebo dekodér je elektronické zariadenie, ktoré sa pripája k televízii a prijíma programy vysielané v digitálnom formáte. Predpona má niekoľko konektorov, z ktorých najdôležitejšie sú: anténny konektor (na vstup televízneho signálu z antény), konektor RCA alebo SCART (Euro) a konektor HDMI.

Digitálny set-top box v cenách obchodov možno nazvať „prijímač“ alebo „tuner“. Toto nie je chyba: anglické slovo „prijať“ znamená „prijať“ a slovo „naladiť“ znamená „naladiť“.

Každý prijímač má čip (ROM), tento čip ovláda konzolu. Tento čip sa zvyčajne nazýva „kontrolór“, hoci niektorí ho nazývajú „procesor“. Ovládač pracuje samostatne, vyvinutý ľuďmi, firmvérom a v tomto firmvéri sú nedostatky, nedostatky. Preto výrobca, ktorý sa snaží vylepšiť parametre digitálneho set-top boxu, vydáva aktualizovanú verziu softvéru. Ktoré cez vstup USB v prijímači je možné prečítať a nahradiť pracovnú verziu novou.

Prečo televízor potrebuje digitálny set-top box

Majitelia nových televíznych modelov sa nemusia báť - väčšina z nich už má vstavaný dekodér. Avšak tí diváci, ktorí majú prijímač niekoľko rokov a ktorí ho neplánujú meniť, musia mať set-top box na pozeranie digitálnej televízie.

Umožní sledovať dvadsať ruských kanálov v digitálnom formáte bez uzavretia akýchkoľvek dohôd s platformami digitálnej televízie. Ich získanie nie je spojené s ďalšími platbami. Stačí pripojiť set-top box na anténu a televízor a všetko je pripravené na príjem bezplatných digitálnych televíznych programov. Mnoho modelov prijímačov má pokročilé funkcie. Predstavuje centrum domácej multimediálnej zábavy.

Normy digitálneho vysielania

Existujú štyri hlavné normy pre digitálny prenos televízneho signálu, ktoré sa líšia moduláciou a prenosovou frekvenciou:

 • DVB-S a DVB-S2 - satelitné vysielanie,
 • DVB-T a DVB-T2 - pozemské vysielanie,
 • DVB-C a DVB-C2 - prenos v káblových sieťach,
 • DVB-H a DVB-SH - pozemné a satelitné vysielanie pre malé prenosné prístroje, ako sú mobilné telefóny alebo PDA.

Oneskorené zavedenie digitálneho vysielania v Rusku má svoje dobré stránky. Na rozdiel od mnohých krajín západnej Európy okamžite zavádzame vyspelejší systém kódovania digitálnych signálov. V porovnaní so starým kompresným systémom DVB-T - MPEG2. Aplikácia pokročilého štandardu DVB-T2 s kompresiou prúdu MPEG-4. Poskytuje prenos ďalších informácií v rovnakom objeme multiplexu.

MPEG, ako metóda kompresie, sa používa na kódovanie audiovizuálnych informácií vrátane videa a hudby. Prvá verzia bola označená ako MPEG-1, novšie verzie sú MPEG-2 a MPEG-4. Posledne uvedený poskytuje zlepšený výkon kódovania. Iba s MPEG-4 je možné vysielať televízor HDTV s vysokým rozlíšením.

Rôzne krajiny používajú rôzne typy kódovania. Napríklad v Nemecku, ako vo väčšine krajín západnej Európy, ktoré sa predtým pripojili k digitálnej technológii. Televízia sa vysiela vo formáte DVB-T a štandarde kompresie MPEG-2.

Norma DVB-T2 umožňuje vysielanie televíznych programov vo vysokom rozlíšení HD (1920 × 1080 pixelov) alebo SD so stredným rozlíšením (720 × 576). Viackanálové kódovanie zvuku s pokrokovým štandardom Dolby Digital.

Dokonca aj najjednoduchší televízny set-top box na príjem digitálnej televízie T2 dokáže spracovať televízny signál vo formátoch DVB-T2 a DVB-T, inými slovami, ukazuje nám „televíziu T2“. Komplikovanejšie a nákladnejšie konzoly môžu tiež spracovať signál DVB-C (ukázať digitálny kábel). Môžu tiež prijímať signály z internetu cez IPTV, WebTV (zobrazovať video z internetu).

Koľko kanálov zachytáva digitálny set-top box pre televízor?

Viete, aké kanály sú k dispozícii v ruskej digitálnej televízii, ale zaujíma vás, čo vidíte, ktoré kanály vaše digitálne set-top box zachytia na vašom televízore. Externý prijímač prijíma televízny signál prostredníctvom protokolu DVB-T2 z antény a môže zachytiť iba to, čo sa vysiela v digitálnom vzdušnom priestore krajiny. Čo sú to kanály? V Rusku sa vysiela dvadsať televíznych kanálov (nie všetky veže sú spojené s 20 kanálmi). Pomocou manuálneho a automatického vyhľadávania dekodér detekuje a potom dekóduje všetky digitalizované kanály a nasmeruje ich televízny prijímač.

Nie ste schopní plynulo a efektívne prijať „postavu“, obraz je rozptýlený na štvorce. To, že s pravdepodobnosťou 99% nebude váš televízor alebo digitálny set-top box za nič za vinu. Nehádajte sa o tom, ako nájsť „citlivejší“ tuner. Stačí nasadiť anténu:

 • Skontrolujte pripojenie konektorov.
 • Jemne dolaďte anténu.
 • Zdvihnite anténu trochu vyššie.
 • S pasívnou anténou ju doplňte zosilňovačom (za predpokladu, že je vydaný hlučný signál).

Nepomohlo to - zmeniť anténu. Táto možnosť je správnejšia a lacnejšia.

Charakteristiky digitálnych konzol

Obchody majú modely rôznych kategórií. Drahé modely majú viac možností ako len príjem digitálneho signálu. Navigujte pri výbere digitálneho set-top boxu pre televízor, nie na meno dekodéra, ale na jeho možnosti.

Všetkým konzolám T2 je zaručené, že si dokážu poradiť so svojou úlohou: prevádzať digitálny pozemský televízny signál do analógového formátu alebo formátu HDTV na prenos do akejkoľvek televízie,nízka citlivosť infračerveného prijímača niektorých tunerov (na prepínanie kanálov musíte nasmerovať diaľkové ovládanie presne na prijímač), spotreba nie viac ako 15 W,tlačidlá na prepínanie kanálov, hlasitosti a stlmenia zvuku na diaľkových ovládačoch mnohých prijímačov nie sú zvýraznené zväčšenou veľkosťou, odolnosť proti nárazomproblémy s triedením kanálov Vylepšené možnosti naladenia kanálov v porovnaní so súčasnými televízormi v podmienkach slabého anténneho signálu.Niektoré modely dekodérov s nekvalitným anténnym signálom „zamrznú“, musíte ich odpojiť zo zásuvky a znova ich zapnúť.

Rozlíšenie a štandard

Na sledovanie digitálnej pozemnej televízie potrebujete set-top box DVB T2, ktorý spracováva televízny signál kódovaný v norme DVB-T2. Normy DVB-T alebo DVB-C tu nefungujú a skutočnosť, že ich tuner podporuje alebo ich nepodporuje, nie je dôležitá. Podpora štandardu DVB-C prijímačom môže byť samozrejme užitočná pri prijímaní káblovej televízie, ak vám poskytovateľ káblovej televízie dáva digitálny signál. Digitálny televízny signál od poskytovateľa káblovej televízie vo vašej domácnosti sa však dá kódovať a tunery s nízkou cenou nemajú čítačku kariet na dekódovaciu kartu.

Multimediálne formáty

Ak chcete prehrávať fotografie a videá z vymeniteľnej pamäte, musí tuner podporovať formát zvuku, videa a fotografií v najbežnejších verziách.

Dolby Digital (AC3)

Užitočný formát výstupného obrázkového boxu sa hodí, ak sledujete televíziu na starom televízore.

Na drahších modeloch tunera: medzi zvukovými formátmi už existuje formát AC3. Nie všetky dekodéry chápu kodek AC3, je to užitočné pri prehrávaní videosúborov z jednotky Flash alebo z Internetu. Takéto prijímače nespôsobujú problémy s nedostatkom zvuku pri prehrávaní video súborov z pamäte FLASH.

management

Predponu pre „číslo“ ovláda diaľkové ovládanie. Okrem tlačidiel, ktoré implementujú tradičné funkcie televízneho diaľkového ovládača (prepínanie programov, zvyšovanie hlasitosti a vypínanie zvuku). Diaľkový ovládač tunera T2 vám umožňuje vstúpiť do praktickej ponuky zariadenia a vykonávať jeho pripojenie a konfiguráciu, automatické a manuálne vyhľadávanie programov. Niektoré modely sú vybavené diaľkovými ovládačmi, ktoré možno použiť na výmenu diaľkových ovládačov z televízora (školené diaľkové ovládanie).

Je veľmi dobré, ak sú na kryte tunera aj tlačidlá základných volieb. Tento detail oceníte, ak sa diaľkový ovládač rozbije alebo sa náhodou stratí pri opravách v dome.

Ďalšie funkcie

Keď ste strávili trochu viac v televíznom prijímači, môžete počítať s mnohými zaujímavými doplnkami, ktoré nájdete u rôznych hráčov:

 • napaľovanie filmov na disk - môžete nastaviť plán a konzola bude nahrávať video aj v neprítomnosti,
 • Prehrávajte video, zvuk a fotografie.

Pre niekoho je dôležité pozerať filmy z internetu a pre niekoho stačí televízia. Ďalšie multimediálne funkcie vyžadujú internet. Magický nápis YouTube v charakteristikách set-top boxu neznamená, že môžete bez problémov sledovať videá z internetu.

Aj keď väčšina konzol pracuje pod kontrolou softvéru, len málo používateľov používa systém Android, ktorý poskytuje množstvo ďalších funkcií, ako napríklad:

 • inštalácia aplikácií a hier,
 • Prehliadanie webu
 • využívanie sociálnych sietí a okamžitých správ.

Okrem toho sú vybavené diaľkovým ovládaním s QWERTY klávesnicou, ktorá uľahčuje zadávanie textu.

Pripojovacie rozhrania

Ak náhodne zoberiete akýkoľvek model prijímača T2 a pozeráte sa na konektory na jeho zadnom paneli zľava doprava, uvidíte veľmi podobnú súpravu zásuviek:

 • anténny vstup - tu pripojíme anténu,
 • výstup vysokofrekvenčného modulátora (RF modulátor) s nápisom „RF-out“. Ak vidíte veľmi podobný konektor, ale je tu nápis „LOOP“, nejde o výstup modulátora, ale iba o duplikátny výstup rovnakého vstupného signálu antény,
 • Výstup videa HDMI. Ak je váš televízor schopný pripojiť aj kábel HDMI, je to úžasné, musí sa použiť táto možnosť prenosu video signálu, je to najvyššia kvalita
 • USB konektor - pre jednotku flash,
 • R. L. V> Ak sa vám tuner páčil, výstupný signál sa vysiela cez konektory RCA („tulipán“). A váš televízor má vstup videa, ako je SCART, a potom z toho nerobte problém. Môžete si kúpiť adaptér tulipán-scart a odstrániť túto nekonzistentnosť.

Funkcie digitálneho set-top boxu

Nové modely tunerov pre televíziu T2 sa objavujú veľmi rýchlo, väčšina z týchto tunerov je pomerne spoľahlivá a lacná, ich cena pri americkom kurze je približne 15 - 17 dolárov. Vyhľadávanie na internete okamžite vedie k drahším modelom s rovnakými alebo horšími vlastnosťami. Preto by ste nemali hľadať tunery v tých obchodoch, ktoré by pri prehľadávaní internetu mali byť na prvom mieste.

Predpona s IPTV

Pripája sa na internet prostredníctvom adaptéra WiFi, čo znamená, že vaše náklady sa nemusia obmedzovať na cenu tunera. Ak chcete sledovať video z Internetu pomocou tunera, musíte si kúpiť adaptér WiFi. Je pravdepodobné, že obraz zo signálu IPTV sa „spomalí“ alebo „zasekne“ (za to môže byť zodpovedná rýchlosť internetového pripojenia). Je pravda, že IPTV-TV prostredníctvom tunerov na príjem vo vzduchu nie je v záujme každého, drvivá väčšina divákov pozerá iba tuningovú televíziu cez tuner pre televíziu vo vzduchu.

Tuner s redundantným anténnym výstupom (LOOP)

Je to užitočné pri prenose signálu antény do viacerých tunerov. Signál z antény sa môže poslať do jedného z tunerov az anténneho výstupu tohto tunera sa ten istý signál môže odoslať do iného tunera. K dispozícii nie sú ani drahé tunery bez anténneho výstupu. A existujú tunery, v ktorých výstup LOOP pracuje veľmi zle, vydáva oslabený signál v decimeterovom rozsahu.

Set-top box s externým alebo interným zdrojom napájania

Napájacia jednotka môže byť externá alebo interná. To a ďalšie majú výhody. Všeobecný vzorec je nasledujúci: tunery s externým zdrojom napájania o niečo lepšie prijímajú slabý šumový signál z antény (menšie rušenie zo siete 220 V). Set-top boxy so vstavaným zdrojom napájania sa používajú pohodlne, hoci pre tunery s externým zdrojom napájania 5 voltov môžete namiesto napájania použiť výstup USB televízora televízora. Keď sa televízor vypne, tuner sa sám vypne.

Tuner so schopnosťou prenášať energiu do antény

Veľmi užitočná možnosť, ak je vo vašej oblasti slabý vysielací signál a anténa potrebuje zosilňovač. Tento model set-top boxu je ideálny pre letné chaty. S jeho pomocou môžete napájať anténu pre vstavaný zosilňovač a prijímať všetkých 20 kanálov televízora. Niektorí tunery túto funkciu nemajú (veľmi zriedkavé). Toto nesmie byť napísané v reklamnom popise tunera v obchode alebo na webovej stránke na internete.

Set-top box so vstupom USB

Poskytuje prehrávanie videa z vymeniteľného média av mnohých prípadoch naň zaznamenáva televízne programy (zaujímavý film alebo športové podujatie alebo niečo iné). Niektorým sa to bude zdať veľmi užitočné, ale nie pre niekoho dôležité.

Ak je možné zaznamenať televízny program na USB flash disk vložený do USB konektora, potom sa v charakteristikách tohto set-top boxu nachádzajú funkcie „PVR, time-shift“. Dekódovacia skratka PVR (osobný videorekordér))v preklade znamená „osobný videorekordér“ a časový posun je „časový posun“, t.j. možnosť pozerať sa na televíznu reláciu neskôr.

Budete musieť zvoliť predponu na dlhú dobu a opatrne, aby ste nevynechali tunerovú vlastnosť, ktorá je pre vás užitočná. Alebo neplatíte príliš veľa za tie funkcie, ktoré nepotrebujete.

Je veľmi dôležité, aby predpona digitálnej televízie takmer nezlepšila alebo nezhoršila príjem digitálneho televízneho signálu. Všetky tunery majú podobné vlastnosti. V prvom rade sú dôležité prevádzkové parametre konzoly. Stačí, keď je tuner optimalizovaný pre prácu s televíznym signálom v štandarde DVB-T2. Všetky ostatné funkcie prijímača sú na vašu žiadosť. Čím je konzola drahšia, tým viac funkcií.

Fóra často diskutujú o otázkach, ktoré tuner prijíma lepšie a ktoré horšie. Nechajte ich diskutovať! S dostatočným anténnym signálom sa všetky tunery zobrazujú normálne. So slabým signálom sú chvíle, keď „jeden tuner stále ukazuje a druhý je preč“. V takejto situácii je lepšie okamžite sa vysporiadať s anténou, než zvoliť si, ktorý tuner je o niečo citlivejší.

Niektoré konzoly sú ovládané iba diaľkovým ovládaním. Prítomnosť tlačidiel na samotnom zariadení je pozitívnym bodom pri výbere set-top boxu.

Skutočnosť, že divák pri sledovaní televízie používa dve diaľkové ovládače naraz, z tunera a televízora, je nepríjemná. Diaľkové ovládanie televízora musí zapínať a vypínať televízor a z diaľkového ovládača tunera prepínať kanály a meniť hlasitosť.

Diváci, ktorí majú radi pohodlie, si kupujú univerzálne diaľkové ovládače s funkciou ich „školenia“. Takéto diaľkové ovládanie môže súčasne ovládať televízor aj tuner. Takéto diaľkové ovládanie je možné trénovať tak, aby boli aktívne iba tlačidlá na navigáciu v kanáloch, hlasitosti a stlmení zvuku, aby ste náhodou nestlačili „niečo nie je v poriadku“.

TV podpora

Tu okamžite vyvstáva otázka - ako prejsť z analógového toku na digitálnu televíziu? Začnime od začiatku. Musíte zistiť, či váš televízor podporuje formáty DVB-T alebo DVB-T2. Prvý formát je už zastaraný, takže je lepšie, ak bude druhý. Ak to chcete urobiť, stačí sa pozrieť do technického pasu televízora. Ak ho nemáte, pomôže nám internet.

 1. Najprv musíte zistiť úplný názov modelu škatule. Štítok je uvedený na zadnej strane puzdra.
 2. Potom nasmerujeme názov do ľubovoľného vyhľadávacieho nástroja.

POZOR! Ak vo vašej dedine nie sú žiadne veže, potom káblová spoločnosť alebo satelitná anténa pomôže zachytiť digitálny signál v dobrom obraze.

Ako pripojiť anténu a naladiť kanály?

Pin
Send
Share
Send
Send

videoaudiofotografie