Užitočné tipy

KAPITOLA 8

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento príspevok bol inšpirovaný „príbehom o poklese ropy“.

Pre mňa naraz to bolo odhalenie, že poklop, rana, kaluže ropy a iné prekážky môžu byť jednoducho preskočiť, Bez akýchkoľvek skokov. Na rovnom povrchu. A na tento účel existuje vhodná technika.

To je možné aj na športovom bicykli. vo videu muž preskočí cez fľašu vody


Pod vystrihnutým videom, v ktorom je technika podrobne prežúvaná na príklade motocykla enduro.

Pozeráme sa (pohyb samotný v „spomalenom pohybe o 1,28“)


Všeobecne odporúčam tento kanál. Existuje veľa videí vysvetľujúcich rôzne techniky.

P.S: každý bude jazdiť na enduro :)

 • enduro,
 • prekážka
 • preskočiť
 • skok
 • odskok sedadla,
 • skok na bicykli
 • retrospektíva
 • alexander
 • 11. júna 2013 o 12:58 h
 • 30
 • hodnotenie: +52

  Komentáre (80)

  • Motodream
  • 11. júna 2013 o 13:12
  • retrospektíva
  • 11. júna 2013 o 13:21

  Existuje podobná technika. Ale oveľa zložitejšie. O tom, ako chlapci na bicykloch skočia.

  Najskôr sa zdvihne predné koleso, potom zatlačte mot dopred, mot sa točí okolo ťažiska a voily - zadné koleso je tiež vo vzduchu. Ale pretože motor je oveľa ťažší, predné koleso sa zdvihne motorom a zadné koleso sa potom zdvihne nielen smerom dopredu, ale aj v dôsledku nakladania -> vykladania zadnej nápravy.

  Toto je teoreticky. V praxi je však uvedená technika neoddeliteľnou súčasťou toho, čo som opísal slovami v predchádzajúcom odseku. A predtým musím rásť a rásť :)

  • retrospektíva
  • 11. júna 2013 o 13:35 h

  Enduro je ľahšie. ste vlastne iba z miesta na sedenie, akoby ste skočili dopredu a hore z miesta. pri odpálení motívu zo spojky.

  Rovnako ako v tomto videu (tu priateľ skočí na pneumatiku z kombajnu). Spravidla existujú dve fázy - hádzanie predného kolesa a potom samotný skok. Hovorím o druhej fáze.

  Samotný pohyb v spomalenom pohybe s 1,52. Vysvetlenie od približne 1,20

  • Motodream
  • 11. júna 2013 o 13:39
  • Sanechka
  • 11. júna 2013 o 18:16

  Som jedným z chlapcov na bicykli.
  Podstata je taká: zdvihnete predné koleso, posuniete sa dopredu a zatlačíte na bicykel zospodu, pričom je veľmi dôležité vyskočiť, keď zdvihnete predné koleso, akoby sa pokúšalo lietať do vesmíru. Výška zdvihnutého predného kolesa je maximálna výška skoku. Chlapci na bicykli majú vyšší skok iba kvôli tomu, že keď skočíte, bicykel si môžete sprísniť sami. Neviem vysvetliť fyziku procesu, ale je to tak.

  Podľa môjho názoru si toto cvičenie vyžaduje koordináciu pohybov a trochu zaškolenia.
  Mám erekciu na supermoto Som fanúšikom SM a už dlho som si všimol, že veľa majiteľov motardov zvládlo tento trik.

  • Kyryll
  • 13. júna 2013 o 15:57 h
  • realdip
  • 12. júna 2013 o 17:03

  v tom nie je nič zložité, stačí iba vylepšiť zajačikový hop na bicykli.
  Ja sám som zvládol zajačik hop iba na bicykli a úspešne som ho aplikoval pri šoférovaní motocykla. Faktom je, že na našich mestských cestách sú uzavreté prielezy vzácnosťou. Prvýkrát som ho použil reflexívne - bol to IZh PS s hmotnosťou asi 150 kg a otvoreným poklopom hneď pri rýchlosti, neskoro v noci. Keď som si uvedomil nevyhnutnosť dostať sa do toho, ani som si nemyslel, že existuje nejaká sila, a snažil som sa vytiahnuť banner, ako som to urobil na bicykli. Zdá sa, že motocykel bol zbytočne neúspešný, ale poklop som necítil! Ani predné, ani zadné koleso s najväčšou pravdepodobnosťou neprejdú cez poklop ani sa nedotýkajú okrajov, na ktorých funguje nezaťažená pružina.
  Teraz som bol v takýchto situáciách tucetkrát na ebrique s otvormi a otvormi a všetko dopadlo. táto technika by mala byť vycibrená.
  Mimochodom, nie každý bicykel je pre vás vhodný, napríklad:
  v tejto (cross-country triede) sa budete dlho snažiť pochopiť, čo je čo a je nepravdepodobné, že získate dobrý výsledok

  ale v tomto (ulica triedy) proces učenia pôjde rýchlejšie a výsledok bude lepší:

  Bod je uhol medzi hornou rúrkou rámu a horným zadným perom. Čím je uhol priamejší, tým bližšie je k vám koleso, tým ľahšie sa cítite a ľahšie ho roztrhnete na zem. Druhá geometria rámu vám navyše umožní pohybovať sa oveľa viac za sedlom, čo je nevyhnutné pre skok.

  5. Carlson stále udržuje plyn otvorený, aby motocykel mohol pokračovať v pohybe vpred, čo zase pomáha odpruženiu absorbovať energiu nárazu. Keby teraz musel zabrzdiť, odpruženie by zaznamenalo ešte väčšie zaťaženie a možno by sa dokonca prerazilo.

  stojan

  Vo väčšine prípadov budete musieť počas skoku niekoľkokrát zmeniť polohu, aby ste udržali rovnováhu. Preto je uprednostňovaným počiatočným postojom telo v strede, lakte a kolená ohnuté, oči sa pozerajú dopredu. Potom bude pre vás jednoduchšie rýchlo sa presúvať do požadovanej polohy a pri pristátí môžete pomôcť odpruženiu absorbovať energiu nárazu.

  Výmena stojana by mala byť v ideálnom prípade plynulá. Niekedy sa musíte pohybovať rýchlo, ale aj potom to musíte urobiť hladko, inak vaše vlastné pohyby nevyvážia bicykel.

  Niektoré skoky majú takú konfiguráciu, že sú schopní hádzať jazdca volantom. Zvyčajne sú krátke a chladné. Po nich motocykel vzlietne, takže zadné koleso je vyššie ako predné. Choďte na také skoky v stojacej polohe pri nízkej alebo strednej rýchlosti a posúvajte hmotnosť čo najďalej dozadu. Čím vyššia je rýchlosť oddeľovania, tým silnejší bude odrazový mostík. Akonáhle vstúpite do odrazového mostíka, zrýchlite do samého bodu oddelenia, aby ste udržali predné koleso vyššie. Pokúste sa tiež zvýšiť tuhosť zadného odpruženia, preto musíte jazdiť na rovných nohách a nie na kolenách. Ak začnete pomáhať pri pozastavení, zvýši sa jeho rebound mŕtvica, rovnako ako pravdepodobnosť pádu. Ale neblokujte kolená úplne, možno budete musieť okamžite presunúť svoju váhu.

  pristávacia

  Pri štandardných skokoch sa pristátie na oboch kolesách považuje za ideálne. Pri vysokej rýchlosti je všeobecne dohodnuté, že predné koleso by malo byť asi 15 cm nad zozadu. Zníži sa tým kolísanie volantu a zníži sa pravdepodobnosť búrania predného kolesa. Ak po pristátí musíte okamžite nastúpiť na odbočku, mali by ste pristáť na prednom kolese a rýchlosť by mala byť nízka (bezpečné čítanie). V čase pristátia by predné koleso malo byť o 15 cm nižšie ako zadné koleso.

  Ak musíte pristáť na prednom kolese, posuňte telesnú hmotnosť späť a uvoľnite prednú brzdu. V kombinácii so správnym postojom získate príležitosť, aby odpruženie pomohlo zvládnuť náraz pri pristávaní a znížila sa tak šanca na prelet nad volantom.

  Pristátie na zostup alebo výstup sa spravidla vykonáva okamžite na obidvoch kolesách. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, ako čo najlepšie pristáť, pristaňte vzadu.

  Vo všetkých fázach skoku poskytuje stojace najlepšie možnosti na ovládanie bicykla. Volant môžete potiahnuť alebo zatlačiť a tým otočiť bicykel okolo osi prechádzajúcej schodmi, zatiaľ čo hmotnosť tela sa posúva dopredu alebo dozadu. To všetko je jasne viditeľné na fotografiách uvedených v tejto kapitole.

  „Ak si počas seskoku náhle uvedomíte, že sa bicykel nakláňa príliš ďaleko vpred, stačí pridať trochu plynu,“ hovorí Danny Carlson. - Gyroskopický efekt zadného kolesa má veľký vplyv na bicykel. Ak bicykel zdvíha predné koleso príliš vysoko, zošliapnite pedál brzdy. Súčasne niekoľkokrát stlačte pedál spojky a plynového pedálu, aby sa motocykel pri stlačení brzdy nezastavil na vzduchu. “

  „Vždy sa snažím pristáť na oboch kolesách, s výnimkou veľmi nerovných stôp, kde pristávam vzadu a zdvíham predné koleso asi o 15 cm, aby sa neotáčalo, keď sa dotkne zeme,“ hovorí Ron Lecien. - Okrem toho, pristátie na hrboloch s dvoma kolesami vedie k strate mŕtvice, je odcudzené zavesením počas spätného nárazu. Ak pristávate na zadnom kolese s otvoreným plynom, zadný tlmič sa vráti z kompresnej polohy oveľa pomalšie, čo vám umožní rýchlejšie zrýchliť. ““

  „Predné koleso by sa malo zdvíhať iba vtedy, ak pristávate na výťahu alebo ak skočíte príliš blízko z dvojitého odrazového mostíka,“ radí John Dode. "V iných prípadoch ho udržujte nižšie, inak sa pri pristátí príliš zrúti na zem."

  Je veľmi dôležité rovnomerne rozložiť váhu na schody, aby nedošlo k strate rovnováhy. Ak nepoužívate pokročilé závodné techniky, musíte zaistiť, aby bicykel lietal rovnomerne, bez toho, aby bol vydutý alebo znížený, a aby nedošlo k odklonu doprava alebo doľava. Naklonený bicykel sa môže odtrhnúť na odrazovom mostíku aj pri pristátí a budete musieť čeliť celému množstvu problémov. Ak sa bicykel začne nakláňať do vzduchu, môžete situáciu napraviť naložením vyššieho vozňa, ale malo by sa to urobiť iba v prípade skutočnej potreby.

  Trať na prístupe k odrazovému mostíku si vyžaduje osobitnú pozornosť. Na obrázku sedí Tallon Woland, ktorý sa vracia späť, aby pomohol prednému kolesu nájsť cestu v koľaji pri prístupe k vysokorýchlostnému dvojitému odrazovému mostíku.

  Nízke skoky

  Po zvládnutí skákania cez stôl pokračujte k pokročilejšej technike. „Snažím sa preletieť cez stoly čo najnižšie,“ hovorí Danny Carlson. "Akonáhle som pochopil, že som získal dosť rýchlosti, zavrel som plyn na posledných dvoch alebo troch stopách pred prestávkou." V okamihu oddelenia predného kolesa začnem tlačiť volant smerom odo mňa. Robím to všetko v jednom pohybe, v dôsledku toho sa moje telo tiež posúva. Hlavným cieľom je zmeniť smer letu, bicykel by mal lietať vpred, nie hore. “

  9. Carlson pristane v stoji, jeho kolená a lakte pomáhajú zaveseniu absorbovať úder. Výsledkom je, že odpruženie neprechádza a spĺňa pristátie podľa očakávania.

  Dvojité skoky

  Keď máte pocit, že ste pripravení zvládnuť dvojité skoky, nezabudnite na tabuľky o všetkom, čo viete. Nezabudnite, že v tomto prípade je nedostatok potrestaný dosť bolestivo.

  Ak je to možné, najprv trénujte skákať iba prvý odrazový mostík, aj keď musíte pristáť na samom spodku druhého. Hlavná vec je, že skok by nemal byť pre vás príliš dlhý. Musíte nájsť správnu rýchlosť oddeľovania a letovú dráhu. Choďte na dvojitý odrazový mostík, iba ak máte istotu.

  „Dvojitý odrazový mostík vyžaduje úplnú dôveru,“ hovorí Steve Lamson. - Váš pokus by mal byť okamžite úspešný. Vo vzduchu nemôžete nič opraviť. “

  Uhol bicykla by mal byť rovnaký v čase oddelenia, letu a pristátia, ak ste všetko vypočítali správne a idete pristáť na zostupe odrazového mostíka. Pamätajte, že je lepšie skočiť, než skočiť. V takom prípade nebudú následky také bolestivé. Všetko závisí od stavu miesta pristátia a od vzdialenosti k ďalšej prekážke.

  Ak letíte nad doskou s dvojitým potápaním, použite rovnaké triky ako pri stole. V prípade nedostatku by mali byť vaše akcie odlišné. Ak je dotykovým bodom nadvihnutie druhého odrazového mostíka, zdvihnite predné koleso vyššie. Náraz bude silný, takže je lepšie nechať pôsobiť na predné aj zadné odpruženie. Ak ste nútení pristáť na vrchole odrazového mostíka, skúste v tomto okamihu urobiť motocykel rovnobežný so zemou, pretože znížené predné koleso zvyšuje pravdepodobnosť kormidla cez volant a ak je predné koleso zdvihnuté, zadné zavesenie bude počas odskočenia pracovať príliš široko, čo povedie k mnohým nepríjemným následkom.

  "Začnem zvládnuť dvojité skoky, začnite s najmenšími a potom postupne zvyšujte výšku," hovorí Danny Carlson. "Najlepšie je trénovať na takúto prekážku, kde je zaoblený druhý odrazový mostík, potom sa v prípade nedostatku môžete dostať ľahšie."

  Toto je rovnaká časť trate, kde sme natočili dvojitý odrazový mostík. Trojitý odrazový mostík, ako je tento, je ťažšou prekážkou. Pretože výška a rýchlosť sú vyššie, zvyšuje sa aj riziko, čo znamená, že na skok potrebujete viac zručností a sebavedomia. Vo väčšine prípadov je lepšie zvládnuť trojité skoky, preskočiť ich jeden po druhom, potom prejsť na dvojitý skok a až potom, čo ste ho zvládli, choďte na trojitý.

  Základom úspešného skoku cez stôl je dvojitý alebo trojitý skok položený na zem. Musíte zrýchliť správne, takže cesta by mala byť rovná a rovnomerná. Pri priblížení sa k pružinovej doske je pruženie stlačené. Pozrite sa na ilustráciu, zadné odpruženie bicykla Danny Carlson sa takmer znížilo na neúspech. V čase oddelenia musí motor bežať pri otáčkach, ktoré poskytujú dostatočný výkon a krútiaci moment. Telesná hmotnosť by sa mala udržiavať v strede. Skákanie vyplýva zo stojacej polohy a tlmí hrče na kolenách kolenami.

  Pred pristátím na zostup Carlson otočí bicykel tak, že sa dvoma kolesami dotýka zeme. Znova tlačí volant od seba a jeho telo sa pohybuje ešte ďalej dozadu. Keďže nos klesá pomerne rýchlo, zadok sa dotýka zadnej časti sedla. Zdá sa, že sedí, v skutočnosti stojí.

  Chvíľu pred pristátím sa Carlson postaví rovno, ale udržuje kolená a lakte ohnuté, aby absorboval úder. V tomto prípade sa hneď po odrazovom mostíku začína otáčať, takže po pristátí sa spomaľuje a nezrýchľuje

  Trojité skoky

  Tieto prekážky sú veľmi podobné dvojitým skokom. Ak chcete začať, stačí na ne jazdiť, potom skákať a pristáť medzi prvými dvoma, potom preskočiť cez prvé dva, napríklad cez dvojitý odrazový mostík, potom sa pokúsiť odletieť, kým nepreskočíte všetky tri, ak je to možné. Zaobchádzajte s trojitým odrazovým mostíkom ako s dvojitým, iba veľmi dlhým.

  Dvojité zjazdovky na svahoch

  Jedná sa o iný druh dvojitého alebo trojitého skoku, stačí len letieť do inej výšky. Rovnako ako predtým, postupujte smerom k dobývaniu tejto prekážky. Ak sa rozhodnete, že ste pripravení, skočte tak, aby boli kolesá v čase pristátia rovnobežné s koľajou a vo väčšine prípadov budete musieť pristáť na rovnom povrchu.

  Pri stúpaní z kopca je obzvlášť dôležité dosiahnuť správny uhol dotyku. V tomto prípade sa cena chyby zvyšuje, pretože pristátie bude pravdepodobne musieť byť sklonené, takže bude veľmi ťažké uhasiť rýchlosť. Ak chytíte na poslednom odrazovom mostíku jedným z kolies, bude prakticky nemožné udržať správny uhol bicykla.

  4. Po pristátí Dowd pokračuje v zrýchľovaní útočiaceho postoja, aby získal rýchlosť pred ďalšou prekážkou.

  Prestávky (prerušenia)

  Útesy - jedna z odrôd odrazových mostíkov. Spravidla pristávajú z útesu tak, aby predné koleso bolo o 15 - 30 cm vyššie ako zadné koleso, a odpruženie pracuje v optimálnom režime. Dotyková plocha je obvykle rozmiestnená. Sú tvorené skutočnosťou, že pretekári zrýchľujú, keď sa koleso dotýka zeme, aby pomohlo zaveseniu absorbovať energiu nárazu.

  „Pristátie na prednom kolese je možné iba na rovnom povrchu, inak nebude odpruženie ľahké,“ hovorí Lamson. "Takéto pristátie je oprávnené, ak musíte okamžite spomaliť, alebo ak musíte pristúpiť na zostup za odrazovým mostíkom alebo stolom, po ktorom sa začne odbočka alebo iná prekážka."

  Michael Haley radí, ako postupovať v prípade, že je pred skokom ťažké posúdiť charakteristiku miesta pristátia: „V prípade slepých skokov, keď na schodisku nie sú žiadne body na pristátie, sa určite snažím nájsť kontrolné body na správne miesto. Spravidla to sú stopy, ktoré zanechali ostatní pretekári, ale môžete sa sústrediť na stromy, kamene alebo iné prvky terénu. “

  Sediaci skákanie

  Väčšina skokov sa robí stojacich, ale niekedy je užitočné skákať pri sedení. Ak sedíte v čase oddelenia, potom vzlietnite vyššie, ale túto techniku ​​môžete použiť iba v ideálnych podmienkach, keď trať na prístupe nemá hrbole a odrazový mostík sám má hladký vzostup. V polohe na sedenie nemôžete tlmiť ranu v čase oddelenia pomocou kolien, takže bicykel bude lietať vyššie a ďalej. Suspenzia sa v čase oddelenia tvrdšie zmršťuje a narovnáva rýchlejšie. Výška a rozsah skoku do značnej miery závisí od rýchlosti vyrovnania zavesenia.

  Bez ohľadu na typ odrazového mostíka by ste si mali byť dokonale vedomí schopností motora, aby motocykel nevyhodil nepríjemné prekvapenia. Ak motor nedokáže zabezpečiť dostatočnú rýchlosť pri približovaní sa k dvojitej alebo trojitej odrazovej doske, je lepšie o tom vedieť vopred.

  „Držte prst na spojke v prípade, že sa bicykel zasekne. Toto je obzvlášť dôležité v čase pristátia, “radí Lecien. "Ak pristávate na výťahu alebo stratíte príliš veľa rýchlosti za letu, má zmysel vypnúť vzduch, aby sa akcelerácia začala ihneď po pristátí."

  Pamätajte, že dobrý skok závisí od vašich schopností, od schopnosti čítať stopu a od schopnosti zvoliť si správnu techniku.

  Kombinácie odrazového mostíka

  Na tratiach sú niekedy kombinácie odrazových mostíkov, ako je napríklad obrázok zobrazený na obrázkoch. V tomto prípade sa kombinácia skladá z malého odrazového mostíka, stola a iného odrazového mostíka. Преодолеть все это можно разными способами. Мы покажем работу Дэнни Карлсона, который постарается пройти препятствие с минимальным количеством прыжков. Для этого ему придется применять несколько приемов. Нет двух похожих комбинаций трамплинов, к каждой нужно подбирать свой ключ.

  Самое важное – расчет времени и уверенность в своих силах. Если бы Карлсон приземлился не в том месте, его подвеска сработала бы неидеально и/или он потерял бы ход. Potom nemohol skočiť cez posledný odrazový mostík. Danny však svoju prácu vykonal dokonale.

  V prvej polovici letu drží predné koleso vyššie ako zadné. Vďaka tomu si v prípade nedostatku dokáže udržať svoj postoj a pomôcť zaveseniu absorbovať náraz. Danny však získal dostatočnú rýchlosť a môže zmeniť polohu bicykla za letu tak, že pristane na poslednom zostupe s dvoma kolesami

  „Odvaha je odolnosť voči strachu a kontrola strachu, nie absencia strachu.“ Mark Twain

  Dôležitosť skákania v motokrose je ťažké zveličiť. Supercross sa vo všeobecnosti skladá zo skokov a prekážky v štýle supercrossu sa stále častejšie objavujú na moderných motokrosových tratiach. Ak chcete vyhrať dnes, musíte ovládať vzduch rovnakým spôsobom ako Zem.

  Základom skoku je kvalifikovaný vzlet. Naučte sa správne triky a budete sa vo vzduchu cítiť ľahšie a uvoľnene, potom budete úplne ovládať svoje lietadlo.

  JUMP VYŠŠIE

  Ak chcete skočiť vyššie a ďalej, pred zavesením naložte zavesenie a počas vzletu ho vyložte.

  Táto technika by sa mala učiť opatrne. Začnite s malými prekážkami a postupne sa posúvajte vpred.

  Hlavnou chybou je, že jazdec ako taký zamrzol v najkritickejšej fáze skoku. Všetko, čo mu zostáva potom, je odovzdať sa milosti zotrvačnosti.

  Je potrebné použiť telesnú hmotnosť, aby ste stlačili suspenziu na maximum pred začiatkom odskoku. A počas odskočenia sa musí pomôcť narovnať sa. Súčasne zmenou polohy trupu je potrebné regulovať výšku predného kolesa.

  Hlavná fáza skoku je okamih oddelenia. Čo sa v tejto chvíli deje? Správne - odpruženie je stlačené a nezaťažené. Nie je potrebné sedieť v bloku, spojiť sa s motocyklom a pomôcť mu.

  Tento jazdec urobil chybu vo výpočtoch a v dôsledku toho pristál na vrchole posledných troch skokov. Našťastie pre neho vykonal techniku ​​správne a bol schopný splatiť lakť a koleno

  JUMP BELOW

  Ak chcete lietať nižšie a bližšie, zhasnite prerušenie kompresie a odskočte. Nechajte motocykel trochu kráčať pod vami a ovládajte ho pomocou kolien a lakťov.

  Začínajúci pretekári nechápu, že niekedy musíte pristáť rýchlejšie a začať s nástupom rýchlosti. Vždy skáču rovnakým spôsobom. Existujú však dva úplne odlišné triky pre skákanie.

  Ak chcete skočiť nízko a blízko, prevezmite časť síl pôsobiacich na odpruženie, čím znížite jeho priebeh. Potom pristane rýchlejšie a mäkšie.

  Trénujte obidve techniky a budete cítiť rozdiel. Len sa starajte o bezpečnosť.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send