Užitočné tipy

Prečo sa židovský sviatok Chanuka často prekrýva s Vianocami

Pin
Send
Share
Send
Send


Hanukkah je slávny náboženský festival, ktorý oslavujú Židia z celého sveta. Okrem toho sú o ňom dobre počúvaní stúpenci iných vier. Stále sa však môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí o tomto významnom dni nič nevedia, ani o jeho existencii netušia. Publikácia bude hovoriť o tom, aký je sviatok Chanuka, aká je jeho história, tradície a zvyky.

Súvisiaci príspevok

Pravdepodobne si naši čitatelia všimli, že niektoré kresťanské sviatky sa často časovo zhodujú s našimi, židovskými. To je celkom logické. Kresťanstvo, podobne ako islam, je novým náboženstvom. Kresťanstvo a judaizmus sú odlúčené už viac ako 3000 rokov.

Kresťanstvo samozrejme potrebovalo dobrý základ, aby sa začalo dobre. My Židia vždy čakáme na Moshiacha. Z tohto dôvodu sú sekty, ktoré Mesiáš už našiel, často oddelené od tradičného náboženstva. Tak to bolo s Ježišom. Kresťanstvo dalo svetu nové knihy a nazývalo ich Novým zákonom na základe množstva tanakských kníh, ktoré sa nazývali Starým zákonom.

Aby bol prechod k novému náboženstvu bezbolestný, kresťania oslavujú Veľkú noc na Veľkej noci a Vianoce na Chanuku. Kresťanstvo sa po expanzii do európskych krajín prispôsobilo aj hlavným pohanským sviatkom týchto miest.

Hanukkah - aký druh dovolenky?

Potom, čo Júda Maccabee porazil Sýrčanov, bol v Judsku prestavaný druhý chrám. V procese zasvätenia chrámu bolo potrebné zapáliť menoru a jej sviečky by mali horieť každú noc. Napriek skutočnosti, že v menore bolo len dosť oleja na to, aby sa sviečky udržali iba jednu noc, sviečky svietili osem nocí za sebou. Týchto osem nocí sa oslavuje každý rok počas Chanuky.

Kedy sa oslavuje Chanuka?

Tento sviatok je veľmi starý. Vyskytlo sa v druhom storočí pred naším letopočtom. Je potrebné poznamenať, že kalendár, ktorý dodržujú Židia, sa veľmi líši od zvyčajného gregoriánskeho kalendára. Preto nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku, aký počet Chanuka sa oslavuje. Faktom je, že tento sviatok každý rok pripadá na iné dni. Zostáva však nezmenené, že sa oslavuje v decembri, keď sú noci dlhé a je tu menej a menej svetelných hodín. A Židia to robia osem celých dní!

Napríklad v roku 2017 padol začiatok Chanuky 12. decembra a koniec 20. decembra toho istého mesiaca. Budúci rok sa tento sviatok oslavuje v iné dni - od druhého do desiateho decembra.

Hanukkah - aký druh dovolenky?

Ak prekladáte názov dovolenky z hebrejčiny, vidíte, že obsahuje dve zložky. Prvý je Khan. Doslovne to znamená „dosiahli mier“.

Druhá časť je ku. Je to kombinácia písmen, ktorých číselná hodnota je dvadsať päť. Súvisí to s duchovným a vojenským víťazstvom Židov nad Grékmi. Stalo sa to iba dvadsiateho piateho Kislev v roku 164 pred Kr.

Názov dovolenky sa odvodzuje aj od slova „lahanot“. To zasa znamená „posvätenie“, „zasvätenie“. V tento deň bol znovu vysvätený oltár Jeruzalemského chrámu, ktorý pred tromi rokmi pred touto udalosťou znesvätili modlári. Preto je dnes Chanuka tiež víťazstvom svetla. Ale prvé veci ako prvé.

Prázdninový príbeh

Všetko sa začalo v čase Alexandra Veľkého (Veľkého), keď územie moderného Izraela bolo súčasťou Sýrie, ktorá bola zase provinčným mestom Gréckej ríše. V tom čase sa dva národy (Gréci a Židia) dlho pokúšali nájsť spoločný jazyk. Židia sa pri dodržiavaní zákona riadili pravidlami ustanovenými dobyvateľmi a nástupcovia Macedónska tolerovali iné viery.

Všetko sa zmenilo s príchodom Epiofánu Antiochusa IV na sýrskom tróne. Pokúsil sa ohňom a mečom prinútiť helénske náboženstvo predmetným národom. Židom bolo pod hrozbou smrti zakázané dodržiavať zákony Šabbat, študovať Tóru a robiť obriezku. Kráľ tiež nariadil výstavbu oltára Zeusa v Jeruzalemskom chráme, ktorý bol hlavným bohom helénistického panteónu.

Tento príbeh hovorí o tom, aký druh dovolenky je Chanuka a aké boli predpoklady pre jeho vzhľad. V dôsledku pôsobenia Antiochusa vypukla v Modíne povstanie. Viedol ho Žid Mattiyagu, starší z osady. O rok neskôr zomrel a rebelov viedol už jeho syn Judas Maccabee. O dva roky neskôr oslobodil Jeruzalem. Celkovo však Židia bojovali o ich prepustenie dvadsaťpäť rokov!

Víťazi prvýkrát začali prestavať znesvätený chrám. Vyhodili všetky modly a usporiadali zlomený oltár. Zlatá chrámová lampa bola ukradnutá, takže Židia dočasne nainštalovali pravidelnú železnú menoru.

Keď nastal čas rozsvietiť svetlá pred oltárom, ukázalo sa, že všetok olej bol v kostole znesvätený, s výnimkou malého džbánu. Stačilo by len jeden deň a príprava nového by trvala dlhšie ako týždeň. Menorke sa však vďaka zázraku podarilo zapáliť. Svetlo trvalo presne osem dní, čo nebolo možné vysvetliť! Je to táto udalosť, festival svetiel, ktorý sa dnes oslavuje po celom svete.

Význam Chanuka

Chanuka je tradičný stojan pre sviečky Chanuka, ktorý symbolizuje víťazstvo dobra a šťastia. Toto zariadenie sa skladá z ôsmich svietidiel. Majú na mysli zázrak, ktorý sa stal počas víťazstva nad Grékmi.

Hanukkah spočiatku musel byť zavesený na ulici, na ľavej strane predných dverí. Ale neskôr, keď sa ľudia začali báť požiarov, začali stavať na parapet. Záblesk ohňa pripomenul okoloidúcim a susedom, že Chanuka je jasná sviatok.

Tieto žiarovky sú vyrobené z akýchkoľvek materiálov: železo, cín, mosadz, mramor, porcelán a iné. Bohatší ľudia si môžu dovoliť Chanuku vyrobenú zo striebra alebo zlata. Jeho rozmery sa môžu tiež líšiť: od skromných po veľmi pôsobivé. V židovských domoch zvyčajne stoja malé tácky a blízko vládnych budov sú inštalované veľké lampy.

Sviečkové osvetlenie

Židia dodržiavajú tradície a ľahké sviečky v súlade s prísnymi predpismi. Prvá pravá lampa by mala horieť prvú noc. Je zapálený pomocou shamashu, špeciálnej servisnej sviečky. Je oddelený od zvyšku a zvyčajne sa nachádza v hornej časti stojanu. Na druhú noc sa vedľa prvej sviečky umiestni ďalšia. Osvetľuje ju aj šamash. A robia to každú noc, až kým nebude na stánku osem svetiel. Okrem toho je dôležité najskôr zapáliť novo zapálenú sviečku, ktorá sa postupne posúva k prvej zľava doprava.

Tradícia zapaľovania sviečok

Pretože Chanuka je sviatok svetla, Židia si dodnes udržiavajú tradíciu zapaľovania sviečok. Učí túto prax chlapcom od útleho veku. Koniec koncov, je obvyklé zapaľovať oheň iba otcovi alebo manželovi. Medzitým by sa táto sviatosť mala zúčastňovať iba žien. Chanuka leží na nápadnom mieste v miestnosti, v ktorej jedia, av miestnosti, v ktorej neustále žijú. Okrem toho je zakázané používať žiarovku na akýkoľvek účel, s výnimkou vykonávania obradu. Tiež počas nej nemôžete piť, jesť a robiť niečo iné.

Sviečky Chanuka sa spravidla začínajú zapaľovať po západe slnka alebo po objavení sa prvých hviezd na oblohe. Ale to sa dá urobiť v iných večerných hodinách, zatiaľ čo celá rodina je hore. Ak to z nejakého dôvodu nebolo urobené pred úsvitom, potom už nie je možné tento deň rozsvietiť Chanuku.

Čo sa nedá urobiť v Chanuka?

Pretože Chanuka je radostná udalosť, sviatok svetla, nemôžete smútiť mŕtvych. Je zakázané postávať sa v tento deň, ale to neznamená, že každý je povinný zabezpečiť si elegantné jedlo.

Ženy sa tiež neodporúčajú pracovať a robiť domáce práce. Mnoho moderných dám sa riadi starodávnym zvykom, hoci dnes majú dovolené pracovať, zatiaľ čo v dome horia sviečky. Na izraelských školách sú dni Chanuka na dovolenke. Deti s rodičmi čítajú modlitby osem dní a vkladajú do nich osobitné slová vďačnosti.

Detské hry

Svetlý sviatok Chanuka je známy svojim osobitným štvorstenným vrchom, ktorý má hrať osem dní na malých minciach, sladkostiach, jablkách alebo orechoch.

Odkiaľ pochádza táto tradícia? Keď Toreov výcvik ohrozovali smrť, židovské deti chodili do tried s práve takým gyroskopom. Začali ich hrať, keď sa objavil nepriateľ alebo špión. Zdalo sa, že sa zhromaždili špeciálne na tento účel. Dnes je táto hra jednoducho fascinujúcou zábavou, ktorá pripomína udalosti minulých storočí.

Tradičné dobroty

Oslavu Chanuka sprevádzajú zázraky, piesne a samozrejme chutné pokrmy. V týchto dňoch je obvyklé variť zemiakové placky (latkes) a sladké šišky s džemom alebo džemom (suffgania). Vyprážajú sa v rastlinnom oleji, ktorý pripomína zázrak, ktorý sa stal. V židovskej Chanuke je tiež obvyklé jesť mliečne jedlá vyrobené zo syra. Zvyčajne sa podávajú na stole so zakysanou smotanou.

V poslednej dobe majú Židia novú tradíciu inštalácie a osvetlenia veľkých Chanuka na námestiach mesta. To dáva turistom, ktorí prichádzajú do Izraela počas dovolenky, skvelú príležitosť spoznať miestne starodávne zvyky. Hanukkah sprevádza veselý hluk, piesne, tance a koncerty, takže oslavovanie je veľmi zábavné!

Náboženský význam

Judaizmus a kresťanstvo sú úplne odlišné náboženstvá, takže Chanuka napriek tomu, že sa v čase Vianoc zhruba zhoduje, nie je jeho analógiou. Navyše je to úplne iný sviatok s iným významom. Ak kresťania oslávia narodenie Ježiša, Božieho Syna, potom si Židia pamätajú svoje duchovné hodnoty na 8 nocí. V hebrejčine je Chanuka „posvätením“. A tento sviatok sa začal náboženským zázrakom, keď po obnove druhého chrámu - dôležitej židovskej svätyne - menora, špeciálna sviečka so siedmimi valcami, vyhorela na 8 nocí, hoci v nej bol iba jeden olej. Preto ďalšie meno, ktoré nesie Chanuka, je sviatok svetla. Tento zázrak sa samozrejme oplatí pripomenúť, ale skutočne ho oslavujú Židia? Čoskoro bude jasné, že všetko je oveľa zložitejšie a mnohostranné.

Kedy sa oslavuje Chanuka? Vo všeobecnosti je dátum pevne stanovený, ale iba vo vzťahu k židovskému kalendáru. Tam to spadá na obdobie od 25 Kislev do 2-3 Tevet. Faktom je, že všeobecne akceptovaná chronológia je založená na niekoľkých ďalších princípoch, takže pre väčšinu ľudí Hanukkah pripadá neustále na rôzne dátumy. Zvyčajne pripadá na november - december. Toto je pravdepodobne ďalší dôvod, prečo je židovský sviatok Chanuka tak silno spojený s Vianocami.

Samozrejme, jedným z hlavných atribútov dovolenky je Chanuka - nezvyčajná lampa, ktorá sa pravdepodobne nenachádza v židovskom dome. Možno práve to je skutočnosť, že sviečky sa používajú ako jeden z hlavných symbolov Chanuky a mnohým zavádzajú. Faktom je, že kresťania ich tiež používajú ako ozdoby na vianočný stromček alebo sú umiestnené na okennom parapete. Táto tradícia má korene siahajúce po storočia, počas reformácie v Anglicku. V tom čase boli prenasledovaní katolíci, takže írske rodiny, ak by chceli, aby ich k Vianocom navštívil kňaz, to musia nejakým spôsobom signalizovať. Sviečka na parapete bola jedným zo znakov.

Chanuka má veľmi podobnú formu ako Menora, má však dve ďalšie sviečky. Spočiatku vyzerala úplne inak a bolo veľmi pohodlné ju zavesiť na stenu. Teraz to takmer nerobia, ale stále je predpísané umiestniť zapálenú Chanuku na prominentné miesto. Okrem toho, po zapálení sviečok je obvyklé čítať špeciálnu modlitbu a asi pol hodiny potom by sa ženy mali zdržať akejkoľvek práce. Ak plameň horel menej ako pol hodiny, obrad sa nepovažuje za vykonaný a je potrebné ho znova vykonať.

Pretože je Chanuka oslavou svetla a ohňa, nie je prekvapujúce, že je sprevádzané zapálením sviečok. Ale aj toto jednoduché konanie v tomto období je plné zmyslu. Každý večer pri západe slnka alebo bezprostredne po ňom svieti jedna sviečka Chanuka a ďalšia je spojená druhou a tak ďalej. Je dôležité vedieť, že svietidlá musia byť umiestnené zľava doprava a svietiť opačným smerom. Na konci sviatočného obdobia horí všetkých deväť sviečok vrátane šamashu umiestneného v strede.

Napriek tomu, že to nie je jeden z hlavných židovských sviatkov, Hanukkah je obdobím, keď sa celá rodina zhromažďuje spolu. Všetci sa blahoželajú k sebe, hrá sa s Dreidelom - špeciálnou štvorstennou strechou, ktorá spieva piesne. Mimochodom, pokiaľ ide o hru, relatívne nedávno sa stala súčasťou Chanuka. Podľa historikov sa prototyp tejto zábavy prvýkrát objavil v krajinách moderného Nemecka okolo 16. storočia.

Existujú tiež tradičné jedlá: Židia v tomto období veľmi radi varia latky, to znamená špeciálne zemiakové placky s cibuľou a soľou, s jablkovou omáčkou a kyslou smotanou. Počas chanuky sa stali veľmi populárne aj šišky v práškovom cukre. Mnohí Židia počas týždňa sviatkov konzumujú tiež veľa mliečnych výrobkov, pričom ctia Juditu, ktorá zachránila celú dedinu pred sýrskym dobytím. Počas tohto obdobia sa navyše do akéhokoľvek jedla pridáva veľa oleja. Toto sú tradície Chanuka.

blahoželanie

Festival svetla má tiež význam získania slobody náboženstva, duchovného sebaurčenia. Gratulujem Chanukovi, samozrejme, bude príjemné pre každého Žida, a to aj od priateľov iných náboženstiev. Najjednoduchšie by bolo povedať: „Hag Hanukkah Sameah.“ Toto jednoduché želanie pre šťastnú dovolenku zapôsobí alebo sa dotkne aspoň každého Žida, pre ktorého sú náboženské tradície dôležité.

Existuje opačná situácia, keď si Židia želajú svojim priateľom iné náboženstvo na počesť šťastia z dovolenky. Neberte si blahoželanie k Chanuka ako zlý vtip. Tento sviatok je otvorený všetkým a jedným z jeho významov je túžba priniesť svetu radosť a svetlo. Takže v roku 2003, prvýkrát v katolíckom Vatikáne, boli zapálené sviečky Chanuka. Vo všeobecnosti by sme na gratuláciu nemali ostro reagovať. Musíte len zdvorilo poďakovať a zaželať šťastie na oplátku, pretože je to len Hanukkah. Gratulujeme.

Napriek tomu, že židovský Chanuka je z hľadiska atribútov takmer kresťanské Vianoce, medzi týmito sviatkami existuje vážny rozdiel. Nie je typické, aby Židia robili počas tohto obdobia dary, samozrejme, ak nehovoríme o deťoch. Dospelí, ak si navzájom prinášajú prekvapenia, sú spravidla iba príjemné jednoduché veci. Ak sa Vianoce v posledných rokoch silno spájajú s bláznivými výdavkami a drahými darmi, potom je Chanuka sviatkom, ktorému sa tento čas zatiaľ nepodarilo vyhnúť. Tradične prinesú sladkosti a orechy, ako aj špeciálne peniaze - deti, iba deti.

Iné sviatky judaizmu

Hanukkah je jednoducho obdobím, keď si Židia spomínajú na svoje duchovné hodnoty a ťažkosti, ktoré museli znášať ich predkovia. Myslia si, že napriek všetkým ťažkostiam sa im podarilo prežiť a dosiahnuť dnešnú prosperitu. To však nie je ani zďaleka hlavná dovolenka v židovskom kalendári. Počas tohto obdobia navyše takmer všetci dospelí pracujú, hoci deti často nenavštevujú školu.

Všeobecne platí, že väčšina Židov oslavuje tri hlavné sviatky. Po prvé, je to Nový rok alebo Roš Hašana. Spadá okolo septembra a označuje začiatok nového životného cyklu. Po druhé, je to Purim, ktorý symbolizuje spasenie Židov pred vyhladením. V túto chvíľu - zvyčajne v marci, si každý vymieňa sladkosti. Nakoniec najdôležitejšou sviatkou je Pesach alebo Pesach. Ak je však v kresťanskej tradícii deň Ježišovho vzkriesenia, potom majú Židia úplne iný význam. Ich stredná dovolenka je venovaná exodu Židov z Egypta pod vedením Mojžiša. A stále, medzi nežidovským obyvateľstvom v Európe a USA, je Chanuka vnímaná ako najdôležitejší sviatok. Možno, v istom zmysle, je to, hoci formálne, Passover oveľa dôležitejší.

Súčasné trendy

Informačný vek zanecháva svoju známku počas náboženských sviatkov. Namiesto toho, aby sa všetci spojili, príbuzní a priatelia si navzájom jednoducho posielali správy a obrázky. Len málo ľudí teraz študuje Tóru počas tohto obdobia. Možno len pravoslávni Židia zostávajú verní týmto tradíciám a všetci tí, ktorí žijú mimo Izraela, si stále nepamätajú, čo všeobecne znamená Chanuka. Mnohé však napriek tomu posielajú alebo distribuujú pohľadnice. Existuje tiež tendencia vymieňať si dary, ale spravidla to nejde za hranice rodiny a praktizuje sa iba v západných krajinách.

Úloha v rodičovstve

Поздравление с Ханукой - это, конечно, прекрасно, но этот праздник, помимо всего прочего, позволяет в игровой и обычной форме заняться формированием духовности отпрысков. На гранях дрейдела находятся четыре буквы, которые символизируют фразу "чудо великое было там", а внутри Израиля последнее слово "здесь". Počas tohto obdobia majú rodičia možnosť chatovať s deťmi, hovoriť im o tradíciách svojich ľudí a o tom, čo majú na mysli. Chanuka je teda tiež dňom jednoty generácií. Hranie s Dreydlesom počas perzekúcie pomohlo židovským deťom naučiť sa písať.

Židovský sviatok Chanuka je úžasný a mnohostranný vo filozofickom zmysle. Na prvý pohľad je to len spomienka na vojenské víťazstvo, ale ak o tom premýšľate, potom je všetko oveľa hlbšie a zaujímavejšie. Pravdepodobne je pre deti Židov tento sviatok skutočne obdobou Vianoc, aj keď s úplne iným významom. V žiadnom prípade by sme nemali podceňovať atmosféru duchovnej jednoty, ktorá je naplnená Chanukou. Pohľadnice, rozhovory, občerstvenie, stretnutia starých priateľov - to všetko je určené na upozornenie ľudí na skutočný význam dovolenky. A spočíva v spájaní ľudí.

Funkcie a bezpečnostné opatrenia

Judaizmus poskytuje mnohým maličkostiam, ktoré sa môžu zdať moderným ľuďom mimoriadne vtipné, mnohí Židia s prísnymi názormi však stále dodržiavajú tradície svojich predkov a nezabudnú na ne ani počas Chanuky.

Takže v jeden z dní tohto sviatku by ste mali byť zvlášť opatrní a sviečky pred sobotou. Okrem toho je potrebné pamätať na to, že nemôžete vyhodiť menoru a Hanukku bez osobitnej potreby - musia byť úplne vyhorené. Ak potrebujete opustiť svoj domov na dlhú dobu, môžete si dať von sviečky. Aby sa zabránilo požiaru, je potrebné mať na pamäti, že akékoľvek zdroje otvoreného ohňa by mali byť mimo dosahu detí, ako aj na stabilných a pokiaľ možno nehorľavých povrchoch. Pre väčšiu bezpečnosť môžete položiť Hanukkah na fóliu.

Pin
Send
Share
Send
Send