Užitočné tipy

Liečivé potraviny

Pin
Send
Share
Send
Send


dráždivý - lieky, ktorých farmakologický účinok je spôsobený hlavne stimulačným účinkom na zakončenie aferentných nervov kože a slizníc.

Príklady dráždivých látok: roztok amoniaku (čpavok), mentol (z listov mäty piepornej), horčičný éterický olej (z horčičných semien), terpentínový éterický olej (terpentínová guma), korenistá náplasť (plody Capicum obsahujúce capsaicin), Kvety Arnica, eukalyptový olej, metylester kyseliny salicylovej, jedy z hadí a včiel, 40% etylalkohol.

príklady

| upraviť kód]

Niektoré syntetické látky a výrobky rastlinného pôvodu sa označujú ako dráždivé. Zo syntetických látok majú tieto dráždivé vlastnosti amoniak, kyselina mravčia, etylalkohol, dichlóretylsulfid (horčica), trichlórtrrietylamín, metylsalicylát, deriváty kyseliny nikotínovej (napríklad b-butoxyetylester kyseliny nikotínovej, etylnikotinát) a iné. rôzne dávkové formy určené na vonkajšie použitie. Napríklad amoniak sa používa ako roztok amoniaku (Solutio ammonii caustici) a amónny maz (Linimentum ammoniatum, synonymum pre „prchavú masť“), kyselina mravčia - vo forme mravčieho alkoholu (Spiritus Acidi formici), čo je zmes 1 dielu kyseliny mravčej a 19 dielov 70% etylalkoholu. Dichlórdiethylsulfid je súčasťou masti Psoriazín, trichlórtrietylamín je súčasťou masti Antipsoriaticum, b-butoxyetylester kyseliny nikotínovej spolu s vanillamidom kyseliny nonilinovej je súčasťou masti Finalgon (Ounguentum finalgon) a etylnikotinát spolu s kapsaicínom, etylénglykol salicylátom a levanduľovým olejom sú súčasťou krému Nicoflex. Metylsalicylát sa používa per se alebo v zmesi s inými dráždivými látkami v mnohých liekových formách, napríklad masť Bohm-Bengue (Unguentum Boum - Benge), komplex metylsalicylátového maziva (Linimentum methylii salicylatis compositum), mazanie „Sanitas“ (Linimentum "Sanitas"), salinimenta (Salinimentum).

Pin
Send
Share
Send
Send